CDA zetels in peiling KOOPZONDAG 13 APRIL intratuin werken is oké BrCllk kost ^Pa Hauw voor onderweg en sinas na afloop Irak zucht onder machtsvacuüm ES algemeen VAN ROY EN VISSERS C.S. Partij nu net zo groot als PvdA D H H El ES woensdag 16 april van 20.00 tot 21.30 uur Amerikanen stellen in Bagdad avondklok in Open Tuindag Leidenaar toont in boek Leidsch Dagblad groildrechten indianen aan Saton Optiek Kikkerpootjes ZEE Leidsch Dagblad Geruimd pluimvee naar de vuilstort )iepe sporen |n het leven van tené Diekstra S aan. fans Kudszus )e dag zal nooit van de lacht geloven dat er terren bestaan Fors warmer Standbeelden dictators zeer vergankelijk IMMENTAAR De elf over het succes van kf Ouick Boys Het stadhuis loals 'Leienaar' iet ziet )e Keukenhof rekt minder «zoekers KOERDEN Amerikanen zijn nog lang klaar met het Midden-Oos- Nu het regime van Saddam sein is gevallen, beginnen de ilijkheden pas. Irak is en ■t een instabiel land. Een land kunstmatige grenzen, waar volken verenigd zijn die in Bs eikaars tegenpolen zijn: Brden, soennieten en sji'iten. ten en Koerden eisen nu hun ttmatige invloed op in een -1 dat lange tijd door de soen- iche clan van Saddam onder- kt is, als de Koerden tenmin- niet hun eigen glazen ingooi- loor een onafhankelijk Koer- - an uit te roepen. Dat zullen Turken in geen geval pikken een Turkse invasie zou de irikaanse plannen met het den-Oosten frustreren. Amerikanen hopen dat hun ef met een democratisch het begin kan zijn van een nitieve oplossing van alle el- Ie in het Midden-Oosten, h denkt zo de Arabische dic- iren het gras voor de voeten te maaien, de eigen veilig- 7 en die van de joodse staat te tj roten en uiteindelijk joden ,e Palestijnen te dwingen met ar tot een vergelijk te ko- rdistan blijft een hoofdstuk tt Door het diplomatieke ge- (5 ader van de Turken in de P loop naar de oorlog verspeel- n ze niet alleen 15 miljard dol- f Amerikaanse steun maar ook invloed in Noord-lrak. Ze gen nu militair in te grijpen. het ook uiteindelijk in rd-Irak afloopt, een eigen I zit er voor de Koerden niet Waar de Palestijnse strijd uit- lelijk tot een eigen staat moet en, vinden de Koerden niet <0ten de VS maar ook alle buur- en van Irak (met grote Koer de bevolkingen) tegenover n< I. Meer dan verregaande au- iDmie in Noord-lrak zit er hen niet in. Het gevaar is denkbeeldig dat de Koerden Palestijnen van de 21-ste w worden. Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: wfww.leioschdagblad.nl Dagblad nr. 43205 los zaterdag 12 april 2003 ADVOCATEN Rapenburg 55 2311 GH Leiden .Tel. (071) 5122362. nr. 43205 losse nummers 1,10 zaterdag 1,55 rijswijk/anp - Het CDA lijkt het meest te lijden te hebben van de breuk in de formatie. Als er nu verkiezingen zouden zijn, zou het CDA 34 zetels halen, tien minder dan nu. In de afgelopen dagen verloor de partij vier zetels. Daar mee zou de partij niet langer de grootste zijn, maar evenveel ze tels hebben als de PvdA. Bijna twee op de vijf (39 pro cent) mensen geeft de schuld van het mislukken van de for matie aan het CDA. Dat is bijna twee keer zoveel als de 22 pro cent die met de beschuldigende vinger richting PvdA wijst.Dit blijkt uit een peiling van Mauri ce de Hond voor het SBS pro gramma Stem van Nederland. De PvdA zou ook 34 zetels ha len, maar stond daar volgens de peilingen vorige week ook al op. De partij heeft nu 42 mensen in de Tweede Kamer. De WD en LPF winnen in vergelijking met vorige week, respectievelijk vier en twee zetels. De helft van de ondervraagden verwacht dat er weer een kabi net komt met CDA, WD en LPF. De Hond's peiling is gebaseerd op ondervraging van ongeveer duizend mensen, na de breuk tussen de onderhandelingspart ners CDA en PvdA Iets meer dan de helft (52 pro cent) vindt dat D66 de beste co alitiepartner is, als het CDA en de WD een regering willen vor men. Bijna een op de vier (23 procent) heeft een voorkeur voor de LPF, 13 procent vindt dat de christen-democraten en de liberalen het maar met de ChristenUnie en SGP moeten doen. Volgens Interview NSS was in de aanloop naar de breuk te mer ken dat de stroeflopende onder handelingen vooral de PvdA stemmen zou kosten. Uit de po litieke barometer van de afgelo pen twee weken, voor de breuk, blijkt dat het CDA net als bij de laatste Tweede-Kamerverkiezin gen 28,1 procent van de stem men zou hebben gekregen en haar 44 zetels in de Kamer zou houden. De PvdA zou 25,7 pro cent van de stemmen krijgen en twee zetels hebben verloren. Zie ook pagina Binnen- Buitenland door Tim Brouwer de Koning leiden - Zegt de ene schooljongen tegen de andere: „Niet zo hard joh, dat trek ik nooit het hele eind." Het is vrijdagavond en de Singel loop is nog maar net begonnen. Op de Langegracht, wegens weg werkzaamheden aan de andere kant van het NUON-startterrein in het parcours opgenomen, raken de eerste hardlopers al buiten adem. Enkele minuten na het startschot van topschaatser Henk Angenent hebben zij nog zes lange kilome ters door de drukke Leidse binnen stad voor de boeg. Dat wordt af zien. Nee, dan hebben die meisjes van de sportklas het beter bekeken. Gewapend met flesjes Spa blauw hebben zij zojuist het startterrein achter zich gelaten. Alleen al door die ballast kunnen zij onmogelijk te hard van stapel lopen. En als zij het onderweg toch moeilijk krij gen, kunnen zij zich laven. Dan snijdt het mes aan twee kanten, want water komt de prestatie ten goede en dat onhandige flesje wordt met de slok lichter. Het allerbest hebben de geharde wedstrijdlopers het bekeken. Win naar Eelco de Voogt uit Zoeter- meer is binnen negentien minuten terug bij af. Hij heeft geen water nodig en hoeft zich ook niet af te vragen of hij het na een bliksem- start nog wel trekt. Natuurlijk lukt hem dat, want hij traint zich niet voor niets het hele jaar uit de naad. Dat doen de elf atleten van Leiden Atletiek die achter hem eindigen ook, maar geen van hen kan voor komen dat De Voogt net als vorig jaar in het hol van de leeuw de overwinning grijpt. Pagina Ri: Singelloop levert recordbedrag op (advertentie) Nieuwe deeltijdopleiding leraar basisonderwijs in Alkmaar Opleiding start bij voldoende aanmelding HOGESCHOOL ►Voorlichting opleiding leraar basisonderwijs Gabriël Metsulaan 34, Alkmaar, 072-5121868, www.hs-ipabo.edu leiden - Welke tuinier wordt soms niet bekropen door het gevoel: dit is zo mooi, dit moet iedereen zien? Het Leidsch Dagblad en de Hortus Botani cus van de Universiteit Leiden geven gepassioneerde tuiniers voor één keer de gelegenheid om de daad bij het woord te voegen. Zij houden op zaterdag 14 juni, tussen 10.00 en 18.00 uur, een Open Tuindag. De opzet is simpel; wie aan de Tuindag wil meedoen en in Leiden, Leiderdorp, Oegstgeest, Warmond, Zoeterwoude of Voorschoten woont, kan zich tot zaterdag 17 mei opgeven via tel. 071-5356362 of per e- mail: t.collee-bark@hdc.nl. Alle deel nemers krijgen een speciale poster, waarmee zij op 14 juni aan nieuwsgierige tuinliefheb- bers kenbaar kunnen maken dat zij een 'open tuin' hebben. Het Leidsch Dagblad publi ceert van te voren de namen van de deelnemers zodat zij ge makkelijk te vinden zijn. De Hortus Botanicus zal die daggratis toegankelijk zijn. Aan de Tuindag is een publieksprijs verbonden. door Silvan Schoonhoven leiden - Een stam van meer dan driehonderd indianen kan mo gelijk rechten doen gelden op een groot stuk land in de Ameri kaanse staat Massachusetts, dankzij Leidenaar en Pilgrim Fathers-kenner Jeremy Bangs. Die heeft een boek geschreven waarin hij aantoont dat de naza ten van de toenmalige eigenaars als stam nog steeds aanspraak kunnen maken op de grond. Het gaat om een gebied met een doorsnede van tien kilometer. In het midden daarvan staat nu een gevangenis. De indianen willen er het liefst een casino neerzetten, verwacht Bangs. Dit omdat ze denken dat de Ameri kaanse wet niet van toepassing is op hun grondgebied. Jeremy Bangs schreef zijn boek Indian Deeds over de relatie tus sen de Pilgrim Fathers en de in dianen. De ongeveer dertig Pil grim Fathers, vertrokken in de zomer van het jaar 1620 uit Lei den om via Detfshaven de grote oversteek naar Amerika te ma ken. De Pilgrims, Engelse calvi nistische protestanten, waren (advertenties) HET GROENE WARENHUIS geopend van 12.00-17.00 uur VOORSCHOTEN, LEIDSEWEG 518, TEL. 071 532 22 03 Center, scherp zien zonder bril of lenzen Inderdaad, u leest het goed! kunt bij Salon Optiek Oogzorg ook tereebt wanneer u geen bril o£ lenzen meer wilt. Als Laser Intake Center biedt Salon Optiek Oogzorg u vanaf heden ccn onafhankelijk advies over alle facet ten van refractie chirurgie. Speciaal opgeleide optomelristen onderzoeken uw ogen en adviseren welke oóglaser behandeling voor u het meest geschikt is. Informeert u gerusl eens naar de mogelijkheden vooru! Saton Optiek Katwijk Princestraat 38 2225 GC Katwijk Tel: 071 - 401 69 49 Saton Optiek Leiderdorp Winkelhof 43 2353 TT Leiderdorp Tel: 071 - 541 25 21 www.satonoptiek.nl uit hun vaderland gevlucht om dat ze vanwege hun geloof wer den vervolgd. Ze worden be schouwd als de grondleggers van de Amerikaanse samenle ving. Volgens Bangs hadden de Leidse Engelsen - in tegenstel ling tot wat altijd is aangeno men - een relatief goede ver houding met de indianen. Pagina R2: De nobele indiaan heeft nooit bestaan Vele jaren al breken fietsfabrikanten zich het hoofd over het materiaal voor de meest gevreesde wedstrijd onder de klassiekers, Parijs-Roubaix. Er is in de loop van de tijd volop ge goocheld en geëxperimenteerd: spe ciale draadbanden, speciale spaken, een verende voorvork, een zadelpen met demping, revolutionaire rem- systemen. Er kwam geen einde aan. Maar ook niet aan de materiaal-el- lende op de bonkige kasseien waar aan Parijs-Roubaix de bijnaam 'Hel van het Noorden' dankt. Die ellende bleef. Wat comfort leek, bleek in de praktijk een hoop ongemak. Zondag koerst het peloton weer over dit ver schrikkelijke parkoers. Bij de Rabo- ploeg zijn de 'kikkerpootjes' (specia le remhandels) al geïnstalleerd. Zie ook het bijvoegsel Erbij Kok benoemd tot minister van Staat den haag - Oud-premier Kok is gisteren bij Koninklijk Besluit benoemd tot minister van Staat. Minister van Staat is een eretitel voor het leven die in uit zonderlijke gevallen wordt toe gekend aan politici of staatslie den die geen publieke functie meer vervullen. De huidige mi nisters van Staat zijn de heren Toxopeus, Van der Stoel, Lub bers, Scholten, Van Mierio, Korthals Altes en Van Kemena- de. Wim Kok was tweemaal premier in de paarse kabinetten die zijn naam droegen, Kok-1 (1994-1998) en Kok-2 (1998- 2002). Israëli's schieten Britse activist neer rafah - Israëlische militairen hebben gisteren een Britse acti vist neergeschoten die Pales tijnse kinderen hielp een straat over te steken terwijl daar werd geschoten. De Brit raakte ern stig gewond, meldden activis ten en ziekenhuismedewerkers. De Brit Tom Handoll hoorde bij een groep van twaalf activisten die sinds donderdag in het vluchtelingenkamp van Rafah in de Gazastrook protesteren tegen de aanhoudende schiet partijen van Israëliërs. De acti visten treden op als menselijk schild op de westerlijke Jor- daanoever en in de Gazastrook. kijk voor een baan van nu /T\ (-♦) exact personeels intermediair op www.exactpi.nl \Zs Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V Straat Postcode Plaats Telefoon (i.v.m controle nabezocging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,6( kwartaalabonnement automatische betaling betaling per acceptgiro Handtekening: 54,50 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironumroer 712141 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Liefst 2740 deelnemers deden mee aan de 28ste Singelloop. Een recordaantal dat bij elkaar 9.500 euro bijeen liep voor het goede doel. Foto: Mark Lamers DETACHERING financieel/administratieve specialisten PER DIRECT: administrateurs/ controllers beschikbaar www.iashaarlem.nl 023 55 333 00 Opleidingen Biologie en Medisch Laboratoriumonderzoek, Bio-informatica, Chemie, Commerciële Economie, Communicatie, Culturele en Maatschappelijke Vorming, Fysiotherapie, HBO-Recht, Informatica, Leraar Basis onderwijs, Maatschappelijk Werk en Dienstverlening, Personeel en Arbeid, Sociaal Juridische Dienstverlening, Sociaal Kunstzinnige Therapie, Sociaal Pedagogische Hulpverlening, Verpleegkunde. bagdad/anp-gpd/ap - In Irak is sprake van een totaal machtsva cuüm. Het Iraakse overheidsap paraat is compleet ingestort en de Amerikaanse bezettingstroe pen willen of kunnen de orde niet handhaven. Van medische zorg is nauwelijks meer sprake. De Verenigde Naties en het In ternationale Rode Kruis hebben de Amerikanen gevraagd snel een eind te maken aan de wan orde en anarchie. Om de chaos in te dammen hebben de Verenigde Staten gis teren voor Bagdad de avondklok ingesteld. De Amerikaanse mi nister Rumsfeld van defensie sprak over een uitgaansverbod voor de nachtelijke uren, maar hij zei niet tot welke datum het verbod geldt. Overal in Bagdad staan gebou wen in brand. Ambassades en VN-gebouwen zijn geplunderd onder de ogen van Amerikaanse soldaten. Ook ziekenhuizen zijn geplunderd. Artsen en verpleeg kundigen durven niet meer naar hun werk te gaan, en patiënten die dat konden, hebben de zie kenhuizen verlaten. Rumsfeld zei gisteravond dat de geallieerde strijdkrachten in Irak actief zijn bij de bestrijding van plunderingen in de Iraakse ste- Nu de Iraakse hoofdstad Bagdad vrijwel in handen is van de coalitie heeft een Amerikaanse soldaat even tijd een ansichtkaart uit te zoe ken. Foto: Reuters/Gleb Garanich den. Zij patrouilleren en voelen zich verplicht te helpen en op te treden tegen wetteloosheid. De bewindsman toonde begrip voor de chaotische toestanden en plunderingen als uitlaatklep voor opgekropte gevoelens. Rumsfeld omschreef de wantoe standen als een betreurens waardige, maar acceptabele 'prijs' die betaald moet worden 'EEN OPEN HUIS VOOR AANVOERDERS, DAN KOM IK' in de overgangstijd tussen de cennia van onderdrukking en een vrije maatschappij. Koerdische eenheden zijn giste ren begonnen zich terug te trek ken uit de stad Kirkuk, die don derdag werd ingenomen. Dat leidde tot fel protest van Turkije dat bang is dat in het olierijke Noord-lrak een onafhankelijk Koerdistan wordt uitgeroepen. Turkije dreigde met militair in grijpen en heeft tienduizenden soldaten langs de Iraakse grens samengetrokken. De VS lieten onmiddellijk weten druk op de Koerden te zullen uitoefenen om Kirkuk aan de Amerikaanse troepen over te dragen. De Tur ken mogen militaire waarne mers naar de stad sturen. Zie ook pagina's Oorlog in Irak (advertenties)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1