LEIDEN REGIO Baanderij krijgt extra toegangsweg Norder: Verplaats Rijneke Boulevard naar Meubelplein Leiderdorp Jarige drumband Laurentius ziet ledental groeien FloraHolland hoopt op meer arrestaties ezoekersaantallen Keukenhof vallen tegen Onduidelijkheid over opslag schadelijke stof R5 iderdorp rekent kosten woonzorgcomplex door Wegen langs rotondes voor betere doorstroming uwe voorzitter velbereiders iond - Ruud van Schie uit iond is tijdens de jaarver- |ng van de Bond van erijzuivelbereiders in jnburg gekozen tot voor- Hij nam de hamer over etsy Booy uit Streefkerk, chie is een van de circa boeren in Nederland die eren-Leidse maakt. De van Boerderijzuivelberei- ehartigt de belangen van lieden uit heel Nederland ivel bereiden. ter winnares isenaers Dictee iaar - De derde versie it Groot Wassenaers Dic- 'ewonnen door Rina Gor- maakte als enige niet lan drie fouten maakte in isenaarse versie van het Nederlands Dictee. Het delde aantal fouten lag ven de negen. Het Was- s Dictee ging ditmaal Assenaar in de middel- n. De tekst is opgesteld lick de Ouden, die leraar et Rijnlands Lyceum. cemade en iderdorp Laten over ws wijziging uud Sep ade/leiderdorp - Leider een stukje groter en Al- le een beetje kleiner. Dat 5j hoogstwaarschijnlijk de 1st van de gesprekken die i zijn tussen de twee ge- ;I ebesturen. De aanleiding: iet verleggen van de afrit d A4 bij Leiderdorp komt z neentegrens dwars door euw te bouwen benzine- ati te lopen. En de bestuur- se an twee buurgemeenten d t er over eens dat dat erg t| lig zou zijn. ej orstel om Leiderdorp een :e groter te maken komt, zo- a| verwachten, van de ge- i. e Leiderdorp. Maar het is ;evalletje landjepik waar de Leiderdorpers de buren ji dijnen in jagen. „We wil- )v in beginsel wel aan mee- 11, al moeten we de conse- ia|es nog nader uitwerken", gAlkemadese burgemees- g erburg. „Op zichzelf zijn n ir logische grenzen." >r Lirg moet nou eenmaal tl en dat de omgekeerde :c ie - niet Leiderdorp maar t.|ade een beetje groter ma- o ninder voor de hand ligt. geval zou de nieuwe ben- mp aan de rand van Lei- p op Alkemades grondge- ggen. En dat kun je moei- isch noemen, ia! gaat het bij de grens- ig volgens Meerburg over liedje van nog geen hec- lot, ingeklemd tussen de afrit - de zandbaan die leis aan de rand van het is ligt - en de snelweg, iet gaat wel om een stukje dat goed geld kan op- in. Met name daar wil de neester het graag nog een over hebben met zijn iorpse collega. „Het is et helemaal helder naar opbrengst van de grond )at moeten we inderdaad lader uitwerken", aldus urg. vrijdag 11 april 2003 eizoen komt traag op gang' door Janneke Dijke leiderdorp/zoeterwoude - Verplaats de Rijne ke Boulevard naar het Meubelplein Leider dorp en de regionale economie krijgt een enorme impuls. Dat is de stellige overtuiging van Mamix Norder, gedeputeerde van de pro vincie Zuid-Holland. Hij heeft de wethouders van Zoeterwoude en Leiderdorp op het hart gedrukt zulke creatieve plannen te durven be denken. „Nu het economisch wat slechter gaat, ga je snel in eikaars vijver vissen." Beide gemeenten willen veel bedrijven en kantoren langs de A4 bouwen om geld te verdienen voor de verdiepte aanleg van de rijksweg. Norder (PvdA) ziet zijn voorstel beslist niet als een losse flodder. De twee meubelpleinen moeten fuseren, vindt hij. Hij is hard in zijn oordeel over de twee boulevards. „Nu heb je twee meubelpleinen die aan de onderkant van de markt zitten. Dat schiet niet op. Het klinkt niet zo aardig, maar ik zou haast zeggen 'het is twee keer niks'. Ze zijn niet meer van deze tijd. Ze zijn aan de kleine kant om te concurreren met Rotterdam Alexandrium, Amsterdam Are na of Megastores Den Haag, die veel attractie ver zijn. Het zou elkaar versterken als het bij elkaar zat." Als het de gemeenten lukt de meubelbedrijven naar Leiderdorp over te hevelen, moeten ze op de vrijgekomen grond langs de Oude Rijn in Zoeterwoude voor een heel andere branche kiezen, vindt Norder. „Bijvoorbeeld een auto boulevard. Die branche is nu versnipperd over de hele regio en er is veel behoefte aan. Ik zou het voor Zoeterwoude heel verstandig vinden als ze die omslag maken. Dan heeft Zoeter woude niet alleen Heineken, maar ook veel werk in de detailhandel." Want naast meer aanbod voor de consument is dat een tweede voordeel dat hij verwacht van zijn plan. „Hier door ontstaat veel meer werkgelegenheid, vooral voor minder hoog opgeleiden. Onder die mensen grijpt de werkloosheid extra snel om zich heen." Volgens Norder hebben de wethouders Mol- kenboer van Leiderdorp en Ates van Zoeter woude 'niet negatief gereageerd op zijn voor stel. „Ze zijn bereid na te denken over de toe komst. Natuurlijk moeten er ook financiële af spraken worden gemaakt. Als de één meer krijgt, moet de ander financieel gecompen seerd worden. Dat moet rustig onderzocht worden. Ik ben benieuwd wat de gemeentera den ervan vinden." Nils Beverwijk, directeur van Casba Wonen in Zoeterwoude, ziet er in elk geval weinig in. „De politiek is weer bezig een proefballonnetje op te laten." Hij is niet onder de indruk van Norders mening over de Rijneke Boulevard. Beverwijk zit in het bestuur van de Rijneke Boulevard en spreekt namens zijn dertig colle ga's. „Als je onze ontwikkeling ten opzichte van Alexandrium ziet, dan zijn de politici niet goed geïnformeerd. In de Haagse regio stond de Rijneke Boulevard onlangs op nummer één. Ik kan het staven met de omzetcijfers die we regelmatig zien. Bovendien heb ik ook op andere boulevards winkels, zodat ik goed op de hoogte ben van de concurrentie." Volgens bestuurslid Beverwijk kunnen de ge meenten hun geld wel beter besteden dan er de Rijneke-ondernemers mee uit te kopen. De gemeenten zitten op dat uitkopen niet te wachten, omdat de bouw van bedrijven rond de A4 juist geld in het laatje moet brengen voor de verdiepte aanleg van de snelweg. De Rijneke Boulevard verhuist niet voor niets, zegt Beverwijk. „Wij zitten hier heel prettig en willen hier op volle kracht vooruit." 'We leggen de lat niet te hoog' door Judy Nihof voorschoten - Bij de majorettes? Nou nee, dat hoefde voor Polien van der Krogt als klein meisje niet. „Ik ben altijd tegen majoret tes geweest. Ik wilde tromme len." Polien van der Krogt (47) werd veertig jaar geleden lid van muziekvereniging Laurentius in Voorschoten. Een leven zonder de vereniging kan ze zich niet voor stellen. Ze is haar ouders dan ook dankbaar dat ze haar stimuleer den om bij de vereniging te blij ven, toen ze op 13-jarige leeftijd ging twijfelen. „Dertien, veertien jaar is een moeilijke leeftijd. Kinderen van die leeftijd willen stoer doen. Ze willen geen Uniform meer aan. Kinderen in hun omgeving ma ken er opmerkingen over. Er is een groep die zich daar niks van aantrekt, maar sommigen haken af. Met zestien, zeventien jaar zijn ze over hun twijfels heen. Wie is gebleven, blijft nog heel lang bij Laurentius hangen." Laurentius bestaat dit jaar tach tig jaar en dat betekent feest. De drumfanfare oefent nu voor een jubileumtaptoe, waarop zij Voorschoten in september wil trakteren. Het bestaan van de muziekvereniging is te danken aan pastoor Meijer, die het be gin jaren twintig betreurde dat zijn parochie geen eigen harmo nie bezat. Vanaf de preekstoel bracht hij zijn hartenwens on der de aandacht van zijn paro chianen en al snel had hij dertig Voorschotenaren bij elkaar. Laurentius kende door de jaren heen verschillende samenstel lingen. Het is een combinatie van harmonie en drumband ge weest, je had een tijd lang hoornblazers en een drumband, en weer later bestond de vereni ging uit een drumfanfare en een fluitkorps. Nu is het louter een drumfanfare. Het ledental van Laurentius schommelt steeds tussen de 110 en 130. Ruim tien jaar geleden was er ineens een piek. „Toen hadden we meer dan 150 leden en liep je met honderd man over straat. Dat was zó indruk wekkend, zó massaal." Met het verder toenemen van de wel vaart zag Van der Krogt de ver eniging weer krimpen. Kinderen kregen zoveel bezigheden, dat het ze niet lukte zich voldoende aan de muziek te wijden. Lau rentius steekt veel geld en tijd in de opleiding van de jeugdleden, en dan is het zuur als sommigen na een poosje alweer vertrek ken. „Sommige kinderen die zich hier aanmelden hebben wel zeven hobby's, maar er is er niet een waar ze echt voor hon derd procent voor gaan. In de muziek blijft het niet bij één keer in de week een uurtje oefe nen. Er komt veel meer bij kij ken. Muzikanten moeten ook op elkaar kunnen rekenen. Ik advi seer kinderen en hun ouders al tijd om eens een keuze te ma ken. Het is toch nergens voor nodig dat een kind meer dan drie hobby's heeft?" Nu het economisch slechter gaat, ziet Van der Krogt het tij wat keren. Veel kinderen wor den wel gedwongen het aantal hobby's te beperken. Van de huidige 110 leden is 65 procent jeugd. „Het lijkt ook wel of de behoefte van mensen om zich ergens bij aan te sluiten toe neemt, met het afnemen van de welvaart. Ze beseffen dat ze el kaar nodig hebben. Ik denk ook dat het belangrijk is, een 'vereni- gingsgevoel'. De maatschappij individualiseert zo verschrikke lijk." Onbetwiste hoogtepunten in het 80-jarig bestaan van Laurentius zijn de prijzen die de drumfan fare wegsleepte op het wereld muziekconcours in Kerkrade. Van de meerdere gouden plak ken die daar jaarlijks worden uitgereikt - elk muziekkorps dat boven een bepaald aantal pun ten uitkomt, wint goud - won Laurentius er twee: eentje in 1993 en een in 2001. Dat is wei nig vergeleken met de prijzen- kast van een korps als K G uit Leiden. Van der Krogt „Wij spe len op een goed niveau, maar ook weer niet zo hoog. Voor onszelf hebben we de lat ook niet zo hoog gelegd. Anders wordt de druk bij de leden te groot." In de beginjaren van Laurentius droegen de muzikanten nog geen uniform. Dat kwam pas in de jaren vijftig. Foto: Archief Laurentius Een tafereeltje uit 1959, toen Laurentius meedeed aan een concours in Noordwijkerhout. Foto: Archief Laurentius or Roza van der Veer De bezoekersaantallen van Keu- ie ïhof vallen tegen. De eerste drie weken de bloemententoonstelling open is, 1 minder bezoekers de poorten gepas- Ufrd dan normaal. Met name bezoekers de Verenigde Staten en het Verre Oos- blijken niet te porren voor een reisje infer Iisse. Maar ook Nederlanders laten bloementuin nog toe links liggen, de opening van Keukenhof op 21 b art werd aangegeven dat de bloemen- ra a dit jaar mikt op 750.000 bezoekers. zijn er 50.000 meer dan in 2002, een waarin Keukenhof moest concurre- M met de Floriade in de Haarlemmer- d' fir. „Zo'n inschatting maak je op het ment dat er geen oorlogsdreiging is en SARS", aldus A. Gerards van Keu- Dbhof. Hoe slecht de bezoekersaantallen exact zijn, kan Gerards niet aangeven. „Dat we ten we niet precies. Er worden heel veel toegangskaarten in de voorverkoop ver kocht, er zijn abonnementhouders, kaar ten via airmiles en de ANWB. Maar dat het seizoen traag op gang komt, weten we wel." Toch is volgens Gerards de hoop niet vervlogen dat als de Keukenhofpoor ten over zes weken dicht gaan, uiteinde lijk toch 750.000 bezoekers in Lisse zijn geweest. „We staan nog maar aan het be gin van het seizoen. En Pasen valt laat. Voor Nederlanders is dat een soort psy chologische datum. Na Pasen breekt een tijd aan met veel extra vrije dagen als Ko ninginnedag, Hemelvaart en Pinksteren. Vanaf die tijd gaan Nederlanders uitstap jes plannen. En hopelijk zit Keukenhof daar ook bij." Behalve de late Pasen heeft de Lissese bloementuin ook last van de lage tempe raturen, de oorlog in Irak en het uitbreken van de besmettelijke longziekte SARS. „En dan heb je nog een wereldwijde economi sche recessie die wellicht een rol speelt. Misschien dat het allemaal snel verbetert, maar hoe lang duurt het Keukenhofsei zoen nou eigenlijk? Op 18 mei gaan we al weer dicht." Gerards heeft haar hoop vooral gevestigd op bezoekers die van minder ver moeten komen. Onder meer uit de directe omge ving. „Want Jan des Bouvrie riep al bij de opening dat eigenlijk iedereen uit de regio toch eens naar de Keukenhof moet." Mocht uiteindelijk blijken dat de ver wachte 750.000 bezoekers toch niet ge haald worden, dan komt Keukenhof niet in de problemen, aldus Gerards. „We gaan dan absoluut niet failliet. Bovendien gaan we nog steeds voor die 750.000." Gestolen stapelwagens gevonden in Tiel K gj iorp - Leiderdorp klopt ij pig nog niet aan bij het ene van volkshuisvesting, en sport om geld voor ai oonzorgcomplex. De ge- e wil aan de Cor Gordijn- zo'n huis voor senioren bouwen, maar krijgt de begro ting niet rond. Wethouder Roest kondigde eerder aan, dat hij vond dat het ministerie moest bijspringen. Het ministerie wil immers dat er modernere oude- rencentra komen, waarin oude ren zelfstandig kunnen wonen. Roest laat nu weten dat er eerst in het Leiderdorpse gemeente huis flink gerekend moet wor den, voordat hij naar Den Haag gaat. „Dat is nodig om de vra gen van Den Haag goed te kun nen beantwoorden", zegt hij. Dit jaar moet hij dat onderzoek af hebben en duidelijkheid van het ministerie hebben ontvan gen. Het is de bedoeling dat de bouw van het woonzorgcom plex in 2004 begint. rijnsburg/den haag - Een 50- jarige man uit Tiel, die gisteren is voorgeleid aan de rechter commissaris in Den Haag, zou de afgelopen drie jaar meer dan 16.000 dure stapelwagens van bloemenveiling FloraHolland in Rijnsburg hebben gestolen. De wagens vertegenwoordigen sa men een waarde van tweeënhalf miljoen euro. Vorig jaar sloeg FloraHolland alarm, toen bleek dat stelselma tig stapelwagens verdwenen van de veiling. De stapelwagens zijn voor een klein bedrag te huur voor vervoerders die lid zijn van de veiling. FloraHolland besloot na ontdekking van de groot schalige verdwijningen een be ter systeem van slotplaten op de wagens aan te brengen, en huurde een bedrijfsrechercheur in om de zaak te onderzoeken. Het vermoeden bestond toen al dat het ging om een georgani seerde groep en niet om gele- genheidsdieven. Onderdelen van de verdwenen stapelwagens werden tot in Polen aangetrof fen. Intensief speurwerk leidde de detective naar de Betuwe, waar door Janneke Dijke leiderdorp - Bedrijventerrein De Baanderij krijgt een rechtstreekse toegangsweg vanaf de Willem de Zwijgerlaan. In de provinciale weg N445 bij Leiderdorp komen extra banen langs de rotondes om oponthoud te voorkomen. Verkeerswethouder MacGillavry (GroenLinks) wil de maatregelen binnen een paar jaar doorvoeren. De maatregelen staan in de defi nitieve versie van het verkeer- en vervoersplan voor Leider dorp. Er is een paar jaar aan de studie gewerkt. Leiderdorp wis selde halverwege van adviesbu reau, waardoor het plan vertra ging opliep. De gemeente pre senteerde het plan de afgelopen maanden aan ondernemers, in woners en gemeenteraad. MacGillavry heeft inmiddels be sloten welke wegen hij nu wil aanpassen, en met welke wegen hij nog een paar jaar wil wach ten. Dinsdag laat hij de raads commissie verkeer reageren, waarna de gemeenteraad in mei een besluit neemt. De verkeerswethouder geeft voorrang aan de extra rijbanen bij de twee rotondes in de pro vinciale weg N445. Het verkeer op deze weg langs de wijk Ley- hof kan doorgaans makkelijk doorrijden, maar automobilis ten die de wijk uit willen tijdens het spitsuur moeten veel geduld hebben. Door extra rijbanen voor rechtsafslaand verkeer aan te leggen - die in verkeersjargon bypasses worden genoemd - hoopt MacGillavry dat Leyhof- bewoners sneller hun weg kun nen vervolgen. Een tweede plan dat hij snel wil uitvoeren, is de aanleg van een rechtstreekse weg naar De Baanderij. Verkeer uit Leiden moet nu voorsorteren bij de eer ste verkeerslichten op de Enge- lendaal en daar rechtsaf slaan. Omdat er vaak meer auto's naar het bedrijventerrein willen dan er op de afrit passen, belemme ren zij het verkeer dat rechtdoor wil. Óp de plek waar nu een sloot en een fietspad liggen, komt een weg die auto's naar De Baanderij voert zonder dat zij verkeerslichten tegenkomen. De sloot en het fietspad worden verlegd. Afslaan vanaf de Enge- lendaal blijft mogelijk voor ver keer uit andere richtingen dan Leiden. Wethouder MacGillavry heeft 3,5 miljoen euro gevonden om de wegaanpassingen te betalen. Hij wil weten of de gemeente raad dit ervoor over heeft. Van het geldi-kan ook een aantal fietspaden worden vernieuwd of aangelegd. Welke dat zijn, mag de gemeenteraad beslissen. Het is de bedoeling dat de rijba nen bij de rotondes, de extra weg naar De Baanderij en de fietspaden tussen nu en 2006 worden aangelegd. Andere on derdelen uit het verkeersplan zijn daarna aan de beurt, waar onder het versmallen van de En- gelendaal. De tunnel die burge meester en wethouders in de Engelendaal ter hoogte van Winkelhof willen aanleggen, staat nog niet in het verkeers plan. De gemeente laat op dit moment uitrekenen of dat be taalbaar is. MacGillavry ver wacht dat daar dit najaar duide lijkheid over is. 'In 20 jaar nooit problemen gehad' inderdaad de 'versneden' alumi nium stapelwagens in onderde len te koop werden aangebo den. In januari deed FloraHol land aangifte bij de politie, die het onderzoek overnam van de bedrijfsrecherche en afgelopen dinsdag de eerste verdachte aanhield. Dat was de Tielenaar die gisteren is voorgeleid aan de rechter-commissaris. Politie en FloraHolland rekenen erop dat er meer aanhoudingen zullen volgen in deze zaak. De bloemenveiling verklaart 'zeer verheugd' te zijn over de aan houding van de Tielenaar. Zij hoopt dat het 'lek' waardoor jaarlijks een groot bedrag uit de veiling wegvloeide is gedicht. Over de aanhouding van de man uit Tiel en het verloop van het- onderzoek wil FloraHolland verder niets zeggen. Wel meldt de persvoorlichtster dat Flora- Holland een civielrechtelijke procedure gaat beginnen tegen de daders van de diefstallen. Dat maakt het mogelijk om beslag te leggen op hun eigendommen. De bloemenveiling wil de gele den schade zo veel mogelijk op de daders verhalen. door Timoteus Waarsenburg leiden - M ag een bedrijf scha delijke stoffen bedoeld voor werkzaamheden elders gedu rende korte tijd op eigen terrein opslaan zonder aan speciale mi lieuvoorwaarden te voldoen? Die vraag stond gisterochtend centraal tijdens een zitting van de commissie voor de beroep en bezwaarschriften van de ge meente Leiden. De Milieudienst West-Holland trof vorig jaar tijdens een in spectie van de bedrijfsruimte van betonbedrijf Bartholl BV aan de Admiraal Banckertweg ongeveer duizend kilo 'schade lijke stoffen' aan. Stoffen die op de verpakking een oranje blokje met daarin een zwart kruisje hadden. Het bedrijf had daar geen speciale opslagplaats voor. En omdat de wet slechts 25 kilo van deze stoffen in 'gewone' ruimten toestaat, sommeerde de Milieudienst Bartholl om de stoffen te verwijderen of op te slaan in speciaal daartoe aan te leggen bunkers. Een eis waar Bartholl zich niet in kan vinden. Directeur R. Plug: „De materialen die daar liggen, hebben wij besteld voor werk zaamheden elders. Ze worden afgeleverd, opgeslagen en hoog uit een paar dagen later naar de plaats van onze werkzaamhe den gebracht. Alleen de restjes die wij overhouden van een klus bewaren we", licht Plug de vondst toe. „Wat dat betreft zijn we een soort overslagplaats." De schadelijke stoffen waar het om gaat zijn cementpoeders en een aantal 'tyxotrope' materia len: stroperige goedjes die ge bruikt worden in de bouwwe reld. „In het verleden werden gevaarlijke stoffen gebruikt. Die zijn echter al lang niet meer in de handel. Dit zijn relatief on schuldige materialen, er bestaat ook geen explosiegevaar." „Wij hebben in de ruim twintig jaar dat we bestaan nog nooit problemen gehad op milieuge bied. Terwijl er vroeger veel meer en veel schadelijker mate riaal in ons bedrijf lag. Dat mocht toen ook. Nu zijn de stof fen minder schadelijk en is de hoeveelheid beduidend minder en krijg ik plotseling een dwang som opgelegd. Dat vind ik niet consistent van overheidswege. Als ik voor dit beetje speciale bunkers moet gaan bouwen, kan ik mijn bedrijf wel sluiten." De Milieudienst lijkt weinig on der de indruk van het betoog van Plug. „Het doet niet ter zake of de materialen elders verwerkt worden. Of die spullen nou vijf minuten of tien jaar ergens op geslagen liggen is voor de wet gelijk. Als er meer dan 25 kilo aanwezig is, zijn aangepaste maatregelen nodig." De commissie brengt over enke le weken in deze kwestie advies uit aan het college van burge meesters en wethouders. ilc

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15