REGIO De nobele indiaan heeft nooit bestaai Leiden moet compacter worden 'De Singelloop hoort bij Leiden als 3 Oktober' Voor de VS zijn we wel degelijk een volwaardig bondgenoot Niets lijkt op Leiden HOC 970 ZATERDAG 12 APRIL 200; NAVRAAG De Singelloop is niet meer weg te denken uit Leiden. Duizenden hardlopers uit Leiden en omstreken zetten op een vrijdagavond in april hun beste been- tje voor. JAN DUIVES- TEIJN (6i), oud-direc teur van de Dienst Sport en Recreatie van de gemeente Leiden, was één van de Singellopers van het eerste uur. Wat is uw oudste herinnering aan de Singelloop? „Het was lang geleden. Als ik me niet vergis liep ik mee tijdens de tweede Singelloop. Ik was toen gemeenteraadslid en we hadden afgesproken om met de hele raadscommissie deel te nemen. Ieder liep voor zich, maar ik bleef in de buurt van wethouder Dick Tes- selaar. Wij liepen als het ware van kroeg naar kroeg. Bij café Aniba dronken wij een spaatje en praatten we met wat bekenden. Na af loop had ik kuiten als beton, want ik had me niet voorbereid op hardlopen op een harde ondergrond. Maar ik kon dat toen nog wel hebben, want ik was een jaar of 35." Welke Singelloop heeft de meeste indruk op u gemaakt? „Dat was die keer dat Wim Slijkhuis het startschot loste. Slijkhuis, ooit nummer 3 op de Olympische Spelen, was een idool van mij. Ik vond het prachtig dat hij er een keer bij was. Andere herinneren zich nog dat Theo Koomen als commentator aanwezig was bij de Singelloop. Ik vond dat niet zo opzienbarend, want Koomen kwam destijds wel vaker in Leiden." Wat trekt u nu nog naar de Singelloop? „Ik heb een paar keer meegedaan, maar loop nu niet meer mee. Wel kijk ik regel matig, al is dat wat minder geworden sinds ik geen directeur van Sport en Re creatie meer ben. Maar de Singelloop moet blijven. Het evenement hoort net zo bij Leiden als 3 Oktober en de Lakenfeesten. Het is toch prachtig dat pa en kind naast el kaar hardlopen en hele schoolklassen meedoen. Hier proef je iets van die typisch Leidse solidariteit. En zeven kilometer is een lekker stukkie voor iemand met een normale conditie." Hebben 'snelle jongens' wat te zoeken bij de Singelloop? „Natuurlijk hoort de wedstrijdgroep er ook bij. Goede atleten lo pen de recreatielopers absoluut niet in de weg. En al die recreatie- lopers, prachtig toch. Dat past bij Leiden of beter nog: dat past bij Nederland." OORLOGSDAGBOEK Theo van Kauuwen (48) uit Lei derdorp is luitenant-kolonel van de Genie. Hij begeleidt re organisaties van eenheden van de Koninklijke Landmacht. „Week vier van de oorlog be gint voor mij met een voor lichtingsbijeenkomst voor alle medewerkers van de Land machtstaf. De boodschap is dat de financiële situatie van Defensie dermate penibel is, dat de vorige week aangekon digde reductie van functies in Den Haag daadwerkelijk zes honderd zogeheten 'warme li chamen' moet opleveren. De sfeer daarna laat zich raden. Na afloop enkele kranten be keken. Het artikel dat gezin nen van uitgezonden Ameri kaanse soldaten niet kunnen rondkomen van het loon van 1000 dollar per maand en zij daarom zijn aangewezen op voedselhulp, zet mij aan het denken. Dit kan toch niet waar zijn? Nagenoeg zo'n zelf de bedrag kregen onze dienst plichtige soldaten in 1982 net to extra boven op hun wedde bij de uitzending van Dutch- bat naar Libanon en daar was het loodgehalte van de lucht aanzienlijk minder dan in Irak. De foto van de gesneu velde soldaat die postuum het Amerikaanse staatsburger schap ontving en de daarbij behorende berichtgeving ver sterken het beeld dat de (fi nanciële) vlucht naar het Amerikaanse leger menig sol- datengezin achteraf opbreekt. De val van Bagdad leidt tot spectaculaire krantenkoppen. Vanuit militair oogpunt is de oorlog gewonnen, zo meent een Britse legerwoordvoerder. De Amerikanen daarentegen zijn terughoudender. Zij zijn het met de Britten eens dat de bezetting van Basra en Bag dad een behoorlijke opsteker is, maar zij menen te weten dat Saddams regime nog steeds kan beschikken over militaire capaciteiten en dat de weg naar de glorieuze eindoverwinning nog lang is. Zijn de Britten en de Amerika nen het niet met elkaar eens om Saddam te misleiden of zijn de Amerikanen argwa nender? Ik hou het op het laatste. Hoewel, aan mislei ding hebben de Amerikanen naar het schijnt al een aantal keren in deze oorlog gedaan. Zo is bijvoorbeeld niet duide lijk hoeveel troepen zij daad werkelijk in Irak hebben. Dit leidt zelfs tot speculaties over de inzet van spookeenheden waaraan geen verslaggevers zijn toegevoegd die een be langrijke rol hebben gespeeld bij de inname van Bagdad. Mijn keuze voor argwaan is gebaseerd op een televisiebe- richt van een Amerikaanse le gerwoordvoerder dat Sassam nog steeds iets in zijn mou wen verborgen houdt. Is de Republikeinse Garde daad werkelijk verslagen? Worden nog massavernietigingswa pens gevonden /ingezet? De slag om Saddams geboorte stad Tikrit zal het bewijzen. Een ding is vrijdagochtend wel duidelijk geworden. De Ame rikanen beschouwen Neder land wel degelijk als volwaar dig bondgenoot. De alleen maar politieke steun, moet wat hen betreft worden uitge breid. Zeshonderd Nederland se mariniers worden gevraagd om het democratiseringspro ces van Irak te ondersteunen. Wie zal dat betalen?" Theo van Kauuwen Boek van Leidenaar Jeremy Bangs geeft oorspronkelijke Amerikanen land terug Waar was u gisteravond? „Het spijt mij, maar ik kon er een keertje niet bijzijn. Ik had wel weer een uitnodiging gehad. Dat moet ik de organisatie van de Leidse Politie Sport Vereniging en het Leidsch Dagblad nageven: ze zijn mij nog niet vergeten." tekst: Tim Brouwer de Koning foto: Mark Lamers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, woensdag 12 april LEIDEN/DEN HAAG/ZOETER WOU DE - Het ministerie van economi sche zaken heeft de kredietverlening aan de Grofsmederij van één miljoen gulden opgeschort, omdat de eisen die de vakbeweging nu stelt, niet bekend waren toen de gesprekken over de kredietverlening werden gehouden. Dit heeft minister Van Aardenne van economische zaken in de Tweede Kamer gezegd in antwoord op vragen van een aantal kamerleden. Volgens de bewindsman wordt de kredietverle ning ingetrokken wanneer de situatie in het bedrijf niet meer over eenstemt met de gegevens en zal het probleem op zeer korte termijn moeten worden opgelost, aangezien het anders wel eens zou kunnen leiden tot een surséance van betaling en daarna een faillissement. De bezetters hebben de raad van commissarissen een zwartboek overhandigd. Het is een opsomming van ervaringen die mensen met directeur Schut hebben opgedaan. In het zwartboek zijn geen feiten opgenomen die niet door minstens twee personen onafhankelijk van elkaar zijn aangedragen. Het boekje besluit met een uitspraak van ie mand uit het middenkader. 'Schut is een ei: te vol van zichzelf om iets anders te kunnen bevatten'. ANNO 1978, woensdag 12 april REGIO - Het is bijna niet te geloven. Volop sneeuw in april. Deze kin deren schijnen er niet warm of koud van te worden. Het besneeuwde wegdek speelde vanmorgen wel vier automobilisten op de Rijndijk in Hazerswoude danig parten. Ze raakten betrokken bij een kettingbot sing. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 tn.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON OPINIE Leidsch Dagblad Directie: B.M Essenberg. C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate hdcnl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82. Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 ISO 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19.60 (alleen aut ine) p/kw €55.00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging. 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem Leiden was ooit compact, maar heeft zich in de groeipe riode van de afgelopen hon derd jaar gevormd tot een amorfe stad. Een stad met on duidelijke randen, vooral aan de oost- en westzijde. De ko mende decennia moet Leiden zich weer presenteren aan de regio, gebruikmakend van het kruispunt van wegen en land schapstypen. Leiden is het schoolvoorbeeld van een Nederlandse stad, met een grote zeventiende-eeuwse kem die relatief gaaf is geble ven. Deze prachtige bolwerk- stad moet behouden blijven. Na de zeventiende eeuw is Leiden echter in slaap gedom meld, want in de twee eeuwen ema is er niets bijgebouwd. Je ziet dat de spoorlijnen, die rond 1850 kwamen, direct aan de zeventiende-eeuwse stad raken. De twintigste-eeuwse stadsuitbreidingen zijn er ver volgens omheen gebouwd. De agglomeratie Leiden ziet er nu uit als een grillige vlek, met vooral aan de oost- en westzij de een onduidelijke stadsrand. Slechts de Vliet vormt een dui delijke grens tussen stad en land. Verder is die duidelijke grens er nergens. Door Leiden vast te klinken aan diverse snelwegen en dui delijke stadsranden te creëren moet de stad in de loop van de 21ste eeuw weer een heldere vorm krijgen. Het plassenland- schap blijft de noordelijke stadsgrens. De binnenduin- rand wordt de westelijke grens. Voorschoten dient als zuidelijke grens en de oostelij ke grens is aan het Groene Hart en moet een nieuwe ste denbouwkundige structuur krijgen. Het openbaar vervoer dient een aantal extra schakels te krijgen die de verbinding tus sen regio en (binnen) stad ver sterken. Keuzes voor de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn en het doortrekken van de Nil (ver binding tussen A4 en A44) spelen daarbij een belangrijke rol. Daarnaast is het verstandig om de omgeving van de twee NS-stations, Leiden Centraal en Leiden Lammenschans, te herstructureren. Ook de bouw van twee transferia, bij de A4 en bij de A44, moeten de ver binding tussen regio en (bin nenstad versterken. De auto ontsluiting is daarbij van be lang. Het verkeer dat nu nog via de Churchillaan en de Wil lem de Zwijgerlaan een ver binding maakt tussen de A4 en de A44, wordt door de aanleg van de NI 1 buiten de stad om geleid. Zo zijn stadsroutes puur te benutten voor verkeer dat zijn bestemming daadwer kelijk in de stad heeft. Om Leiden goed te ontsluiten, moet de stad een tweede ver- keersring krijgen, tussen de centrumring en de snelwegen in. De tweede ring vormt de schakel tussen beide verkeers- niveaus. De infrastructuur voor deze tweede ring bestaat voor een deel al. Nieuwe ver bindingen moeten er komen tussen de Willem de Zwijger laan en de Churchillaan/Eu- ropaweg en een verbinding tussen de A4 en de Lammen- schansweg. De huidige afslag naar de Europaweg kan dan op termijn te vervallen. De aanleg van nieuwe land goederen aan de westzijde van de stad kan het woon- en leef- Onder de titel 'Niets lijkt op Lei den' houdt de Leidse Hoed drie discussiebijeenkomsten over de stad. Op 17 maart stond vei ligheid centraal en op 31 maart ging het over de Leidse politiek. Maandag 14 april gaat de laat ste bijeenkomst over 'het ge zicht van Leiden'. Stadsbouw meester Donald Lambert (foto) is een van de leden van een fo rum en geeft in bijgaande opi nie zijn visie op de ruimtelijke ontwikkeling van Leiden. Andere forumleden zijn Jan Willem Bruins, die verantwoor delijk is het schilderen van alle muurgedichten in Leiden, en architect Fons Verheyen (onder meer bekend van het gebouw van museum Naturalis). Zij ko men vanaf 20.00 uur in de Bur gerzaal van het stadhuis vertel len over hun drijfveren en per spectieven om zich met het ge zicht van de stad bezig te hou den. Gespreksleider is oud-bur gemeester Cees Goekoop. De Leidse Hoed is een organi satie die in Leiden discussies op gang wil brengen over cultuur, samenleving, levensbeschou wing en religie. In deze organi satie werken onder meer de kerken en het Humanistisch Verbond samen. klimaat van Leiden verbfl Samen met de bestaande landgoederen vormen ze schakering van groene ni tussen de binnenduinran het plassengebied ten nol den van de stad. Andere groengebieden die tot onl keling kunnen komen zijl voorbeeld het volkstuinej complex Ons Buiten en h gebied rond de Amphora| Aan de oostzijde van de s| kan een keten van groen j reis ontstaan langs het VII naai, tussen de VÏietlandfl de noordelijke plassen. Q nesteyn en Roomburg zul hiervan deel uitmaken. D groene dooradering is val zenlijk belang voor nieuw woon- en werkmilieus, d deels bestaan uit stadsuii dingen, maar vooral ook staan uit herstructurerin verdichting van bestaani ken. Zo zal Leiden gebru kunnen maken van bests infrastructuur en strategi ligging. Het zal een stevij compacte stad worden, 1 een heldere presentatie 1 buiten en een goede 'dcx bloeding' naar binnen. Donald Lambert, stadsbouwmeester in Leid zieltjeswinnend een weg baanden door de Nieuwe Wereld. Het tegen deel is waar, zegt Bangs. De Pilgrims hadden redelijk goede banden met de indianen, en de oorspronkelijke be woners waren maar al te gretig om Europese gereedschappen, dieren en goud te kopen. „De indianen waren geen idealisti sche natuurmensen. Ze zagen sim pelweg dat zo'n Europese hark van ijzer sterker en beter was dan een van hertengewei." Wat de indianen nekte was het feit dat ze alleen land hadden om de Europeanen mee te betalen. Eerst leek het niet zo'n vaart te lopen, want land was er genoeg. Maar na een jaar of dertig handel drijven be gonnen ze te begrijpen dat het land opraakte. Ze zagen het verkochte land veranderen, want de nieuwko mers begonnen hekken en muren op te richten. „Zelf bouwden ze die nooit. Ze hadden hoge platformen, waarop een kindje zat dat stenen gooide naar roofdieren. Op die ma nier hadden ze geen muren nodig." Als ze het land verkochten, spraken de indianen in sommige gevallen af dat ze er toch konden blijven jagen en vissen. In Bangs' boek over de landrechten van de indianen ontdek te hij dat sommige van die al lang vergeten afspraken nog steeds geldig zijn. „Er was een gebied waar de in dianen het recht behielden om tenten neer te zetten op het verkochte ter rein. Hoogstwaarschijnlijk zul len die indianen hun grond op basis van dit boek weer in gebruik nemen." Er staan geen woonhuizen op het bewuste stuk grond in Ply mouth, Massa chusetts. Alleen in - het midden staat een groot gevan- gemsgebouw. „Dat wordt vervolg van voorpagina dus onderhandelen, maar daar li moei ik me niet mee." Om aansj te maken op de grond is het niet noeg om indiaan te zijn: alleen d recte afstammelingen van de eei bezitters uit 1664 hebben rechte land. Het is nu zaak alle stamled elkaar te zoeken. Driehonderd zi nu al bekend. „Iedereen uit die f lies dacht dat hun familie de laai was uit de stam van Massachuse indianen. Maar we hebben ontd dat het er een heleboel zijn. Nul ben ze zich verenigd. De overha kende ze niet als stam, omdat ze konden aantonen dat ze onafgel ken land in bezit hebben gehad, mijn boek kan dat nu wel." Volgens Bangs is de kans groot d indianen een casino willen begii op het terrein. „Veel indianen w daar rijk mee worden. Als blijkt het hun eigen land is, valt het na lijk buiten de Amerikaanse wetgi In Connecticut heb je een heel g casino op basis van dat gegeven dit geval gaat het om privé-eiger in de vorm van een trustee. Dat 1 kent dat het land binnen het ree van de staat Massachusetts valt. een reservaat, maar geen casino dus." Jeremy Bangs „De indianen waren geen idealistische natuurmensen. Ze zagen simpel weg dat zo'n Eu ropese hark van ijzer sterker en beter was dan een van herten gewei." Foto: Hielco Kuipers Dat is het gangbare beeld dat wester lingen hebben van de oorspronkelijke bewoners van Amerika. Een beeld dat in de prullenbak kan, wat Jeremy Bangs betreft. De Leidenaar is bekend van zijn American Pilgrim Museum en zijn inspanningen voor alles wat in Leiden nog herin nert aan deze roem ruchte Leidse Ame- rikagangers. Bangs wil het graag voor hen opnemen, want ook van de Pil grims be staat het beeld dat ze zich ro vend, plunde rend en Silvan Schoonhoven A'\ De indianen waren een nobel, wijs volk waar iedereen gelijk was en dat in zui vere harmonie leefde met moeder na tuur. Totdat de Europeaanse ontdek kingsreizigers hun schepen afmeer den aan de Amerikaanse kust en rücksichtslos de Indiaanse be schaving begonnen te plunde ren. De oorspronkelijke be woners werden mededo genloos verdreven uit hun oerbossen, in de pan gehakt in veldslagen en bovendien uitgedund door Europese ziekten. Vandaag de dag moeten de laatsten van hen vanuit hun reservaten in machteloos verdriet toezien hoe westerlingen de aarde ver der uitbuiten en kapotmaken. N-.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14