Rekenkame laakt aanpa terrorisme BINNEN- BUITENLAND Strikte regels voo hulp bij zelfdodir Raketten Israël doden Palestijnse extremist Aardbeien* doosje 500 gram Tartaartjes* pakket 10 stuks Kom zaterdag naar Edah, koop voor minstens 10,- en u krijgt deze twee artikelen voor een ongewoon lage prijs! Dat is gewoon Edah Ministers beloven beterschap Le Pen uit europarleme 'Consulent overschreed grens' Waarschuwing voor terreur op Bali Noord-Korea treft maatregelen tegen mogelijke aanvallen VS maximaal 3 bakjes 3 pakketten per klant. Oud-commandant Srebrenica gepakt vrijdag 11 APRIL 2003 den haag/gpd - Recherchegege- vens over vermeende terroristen en andere criminelen zijn slecht toegankelijk voor (andere) poli tiekorpsen en de veiligheids dienst AIVD. Dat komt mede doordat de diverse computersys temen niet goed op elkaar aan sluiten. Een en ander belemmert in belangrijke mate de arrestatie van verdachten. Tot die slotsom komt de Alge mene Rekenkamer in een zeer kritisch rapport over de uitwis seling van opsporings- en terro risme - informatie. Het adviescollege stelt dat sinds 1985 de uitwisseling van recher che-informatie binnen de poli tieorganisatie niet is verbeterd. „Zo is de kwaliteit van de basis registratie vaak matig en hebben de verschillende politiekorpsen verschillende computersyste men die slecht op elkaar aan sluiten", aldus het rapport De huidige ministers vai nenlandse zaken Qohan kes, WD) en justitie (Piel Donner, CDA) hebben c kenkamer reeds toegezeg ze zo snel mogelijk verb; gen zullen doorvoeren. Het stuit de Rekenkamer zeer tegen de borst dat e steeds geen centraal terroi registratiesysteem is, terw er al had moeten zijn. Da< kan de veiligheidsdienst (de voormalige BVD) niet maal werken. De commissie-Van den (onderzoek beveiliging Pii tuyn) concludeerde onlan de verschillende overheid sten niet besluit- en slagv omspringen met de bei en beveiliging van person objecten. Daar is inmiddi verbetering in vindt de Rekenkamer. door onze correspondent Hetty van Rooij Brussel- De extreemrechtse Franse politicus Jean-Marie Le Pen is geen lid meer van het Eu ropees Parlement. Door een uit spraak van het Europese Hof in Luxemburg heeft hij zijn zetel gisteren met onmiddellijke in gang moeten opgeven. Le Pen kan in beroep, maar dat veran dert niets aan zijn gedwongen vertrek. Het vertrek van Le Pen maakt een einde aan een lange en voor het parlement buitengewoon pijnlijke geschiedenis. De voor malige Franse presidentskandi daat werd in het parlement als een 'rotte appel' beschouwd, maar alle pogingen om hem op juridische gronden zijn zetel te ontnemen, mislukten. Le Pen verliest zijn mandaat omdat hij tijdens de verkiezingen van 1997 de Franse socialiste Annette Peulvast-Bergeal mishandelde. De Franse rechter bepaalt tijds dat hij twee jaar lai verkiesbaar mocht zijn, m Pen wist daar in hoger 1 een jaar vanaf te halen. 1 werd hij in het Europese ment gekozen. De Franst van State bepaalde dat h ten onrechte zat, en rit parlement op om Le Pen i tel te ontnemen. De toen voorzitter Nicole Fontain beerde dat, maar Le Pei triomfantelijk zitten en beroep bij de Europese i in Luxemburg. Ditmaal ki ongelijk: het EU-hof he uitspraak van de Franse van State gisteren bevesti; „Wij gaan ervan uit dat d Le Pen vanaf heden ge meer is van het Europees ment", aldus gisteren de i voerder van voorzitter O het Europees Parlement jes. Le Pen (74) speelde parlement geen enkel meestal was hij afwezig. door Sjoerd Jansen Groningen - Zelfdodingsconsu- lenten moeten zich aan zeer strenge gedragsregels houden. In feite mogen ze bij een zelfmoord niet veel meer doen dan vooraf informatie verstrekken. Alles wat verder gaat, kan worden aange merkt als een ontoelaatbare ma nier van het verlenen van hulp bij zelfdoding. Met strafrechtelijke vervolging en mogelijk gevange nisstraftot gevolg. Deze conclusies kunnen wor den getrokken uit het vonnis dat de Groninger rechtbank gisteren wees tegen een 60-jarige zelfdo dingsconsulent. Volgens de rechters was de voorman van de hulpverle ningsstichting De Einder Noord in april 2001 in de stad Gronin gen bij de zelfmoord van een ernstig zieke 81-jarige over de schreef gegaan. Hij werd daar om veroordeeld tot zes maan den voorwaardelijke gevange nisstraf met een proeftijd van twee jaar. De officier van justitie eiste twee weken gelden 300 da gen celstraf, waarvan 250 voor waardelijk. De rechtbank stelde te willen voorkomen dat de man op nieuw in de fout gaat Gebeurt dat toch, dan gaat hij in ieder geval voor langere tijd de cel in. Volgens de rechtbankpresident had de consulent met zijn op treden bij de zelfmoord van de vrouw „de grens overschreden die er ligt tussen enerzijds het geven van passieve morele steun, die uit medemenselijk heid voortkomt, en anderzijds strafbaar actief handelen." Allerlei ter voorbereiding van de zelfdoding gepleegde handelin gen, waarvan de man en zijn raadsman Willem Anker hadden betoogd dat ze niet strafbaar waren, waren dat volgens rechters wel degelijk. Zo h zelfdodingsconsulent naa mening van de rechtbank 'beduidende invloed' geh wat er met de hoogbejaari vrouw gebeurde. Hij had de Groningse bijv beeld verteld dat de doorl ingezamelde hoeveelheid cijnen niet toereikend wai de door haar gewenste dc dat daarom een plastic za het hoofd nodig was om i door verstikking om het le komen, zoals op de bewu in april ook daadwerkelijk geval was. Maar ook allerlei andere h de zelfdoding werd als sti betiteld. Dat ging van het van een lijstje voor de vro met daarop de voor haar moord benodigde spuller klaarzetten van de medici het prepareren van een e voor rond haar hals om d tic zak op z'n plaats te ho het geven van aanwijzing opendraaien van een pot (voor de bittere medicijnf het klaarleggen van de pl« zakken. De rechtbank maakte ont wonden duidelijk dat zelf dingsconsulenten bijna n mogen en zich voortaan I geven van algemene infoi moeten beperken. De rechters rekenen het sulent verder aan dat hij i heeft ingegrepen toen an( mensen, die net als bij bij zelfdoding aanwezig warf gedeeltelijk verlamde vroi handje hielpen om een e' haar leven te maken. Volgens advocaat Anker 1 rechtbank de wet veel te i uit. „Het wordt al riskant zelfdodingsconsulent bij i zelfdoding aanwezig is." kondigde namens zijn cli in beroep te gaan en ever tot aan de Hoge Raad do( procederen. den haag - De internationale vredesmacht SFOR in Bosnië heeft gisteren de voormalige commandant van de Bosnische moslims in de voormalige en clave Srebrenica, Naser Oric, gearresteerd. Dit gebeurde op verzoek van het Joegoslavië-Tri- bunaal. De voormalige com mandant zal worden overge bracht naar Den Haag, waar hij voor het Tribunaal moet ver schijnen. Hij wordt beschuldigd van oorlogsmisdaden begaan in de oorlog in Bosnië van 1992 tot 1995. Te gevaarlijk voor hulporganisaties kabul - Hulporganisaties heb ben zich teruggetrokken uit het noorden van Afghanistan om dat het personeel te veel gevaar loopt door gevechten tussen ri valiserende krijgsheren. Die maken Afghanistan onveilig sinds de val van het Taliban-be- wind in 2001. President Karzai is er vooralsnog niet in geslaagd om buiten de hoofdstad Kabul greep te krijgen op het land. Palestijn naar Gaza verbannen jenin - Het Israëlische leger heeft gisteren de verbanning gelast van een Palestijnse ge vangene uit de Westelijke Jor- daanoever naar de Gazastrook. De 30-jarige Mahmoud Saadi, lid van de radicale beweging Is lamitische Jihad, wordt ervan beschuldigd zijn broer aan wa pens te hebben geholpen. In plaats van hem te berechten, heeft het leger besloten hem voor twee jaar te verbannen. Nieuwe president Bosnische Serviërs sarajevo - Bosnië heeft een nieuwe president. De Bosnisch- Servische leden van het parle ment kozen gisteren unaniem de 60-jarige econoom Borislav Paravac tot de opvolger van Mirko Sarovic, die ruim een week geleden aftrad wegens be trokkenheid bij illegale wapen leveranties aan Irak. Paravac wordt het Bosnisch-Servische lid van het driekoppige presi dentschap van Bosnië en neemt het roulerende voorzit terschap over van Sarovic. Pa ravac en Sarovic zijn beiden lid van de nationalistische Servi sche Democratische Partij. Melkpoeder met verboden stof breda - In de haven van Ant werpen is een omvangrijke par tij melkpoeder dat een kanker verwekkend diermedicijn bevat, in beslag genomen. Dat is ge beurd op verzoek van het open baar ministerie in Breda. Justi tie kreeg er eind vorig jaar lucht van dat handelaren 2,2 miljoen kilo melkpoeder op de markt probeerden te brengen, dat ver ontreinigd zou zijn met chloor- amfenicol. De partij is afkom stig uit Oekraïne. SARS-richtlijnen voor huisartsen utrecht - Het Nederlands Huis artsen Genootschap (NHG) heeft richtlijnen opgesteld voor huisartsen die te maken krijgen met een patiënt die mogelijk is besmet met de longziekte SARS. Het NHG adviseert huisartsen om assistenten extra vragen te laten stellen aan patiënten met meldingen over koorts, hoes ten, verkoudheid en kortade migheid. Bij een vermoeden van SARS moet de artsde pa tiënt bij voorkeur thuis opzoe ken en minstens twee mond kapjes meenemen; één voor de patiënt en één voor de arts zelf. Nederlander wil hoofddoekjeswet Amsterdam - Is het dragen van keppeltjes, hoofddoekjes, kruis tekens en gezichtssluiers accep tabel bij vertegenwoordigers van de overheid? Hoewel veel Nederlanders er geen moeite mee hebben dat ambtenaren hun geloof uitdragen, willen ze wel graag regels op dit gebied die bepalen wat wel en niet mag. Dat blijkt uit een repre sentatief onderzoek van het NI PO in opdracht van het week blad Binnenlands Bestuur. Het onderzoeksinstituut onder vroeg vier groepen: 'gewone' burgers, werknemers van de overheid, leidinggevende amb tenaren en wethouders. Veel verslaafden hebben ADHD den hjvag - Ten minste één op de tien verslaafden die zich bij Nederlandse klinieken melden, heeft last van de gedragsstoor nis ADHD. Door die stoornis met medicijnen te behandelen reageren verslaafden beter op afkickprogramma's. Dat blijkt uit onderzoek van het Trimbos instituut. Op advies van de Raad voor Volksgezondheid en Zorg krijgen veel verslaafden de medicijnen echter niet. Sydney/afp - Terwijl in het on derzoek naar de aanslagen op Bali steeds minder schot zit, plannen terroristen in het ge bied mogelijk nieuwe aanslagen. Daarvoor heeft het hoofd van de Australische Federale Politie vandaag gewaarschuwd. Sinds de aanslagen van 12 okto ber, die 202 mensen het leven kostten, zijn volgens politiechef Mick Keelty nog zeker zes ver dachten voortvluchtig en wordt het steeds moeilijker die op te sporen. „We hebben nog ver dachten die niet zijn opgepakt, dus we kunnen niet zeggen dat we de zaak hebben opgelost", zei hij voor ABC Radio. Terrorisme-deskundigen bij de politie gaan ervan uit dat nieu we aanslagen in voorbereiding zijn, aldus Keelty. ,Hij zei te ho pen dat autoriteiten over vijf jaar niet terugkijken op de bom aanslagen op Bali en zeggen te wensen dat ze meer hadden ge daan. De waarschuwing van Australië viel samen met het besluit van de Verenigde Staten diplomaten die ze na de aanslagen op Bali hadden opgedragen Indonesië te verlaten, naar het land terug te laten gaan. De veiligheid zou er enigszins zijn verbeterd. De algemene waarschuwing aan Amerikanen er niet naartoe te reizen in verband met de voort durende dreiging van terroristi sche aanslagen en ander geweld blijft gehandhaafd. seoul/rtr - De uitkomst van de oorlog tegen Irak heeft Noord- Korea ertoe gebracht 'zekere maatregelen' te nemen om zich te verdedigen tegen een moge lijke aanval van de Verenigde Staten. Dat heeft een Noord-Koreaanse diplomaat gezegd, aldus Radio Free Asia. „Het resultaat van de Irak-oorlog geeft de Democrati sche Volksrepubliek Korea een soort vastberadenheid en de wil zekere maatregelen te nemen voor de verdediging van het land tegen mogelijke Ameri kaanse aanvallen", zo citeerde het radiostation de plaatsver vangend VN-ambassadeur. Volgens het station zei hij ook, dat de VS 'vele positieve stappen van Noord-Korea' kunnen ver wachten bij instemming met bi laterale gesprekken over het ver meende kemwapenprogramma van Noord-Korea. gaza-stad/ap - Israëlische heli kopters hebben gisteren in Ga- za-Stad vier raketten afgevuurd op een auto met islamitische ex tremisten. Een van de inzitten den kwam om het leven. Zeker twaalf omstanders raakten ge wond. Op de Westoever dron gen twee Palestijnen een Israë lisch legerkamp binnen. Zij doodden twee soldaten alvorens zelf te worden doodgeschoten. Zes soldaten raakten hierbij ge wond. De gedode extremist in Gaza- Stad is volgens de Islamitische Jihad de 30-jarige Mahmoud Zatme, de leider van de militaire vleugel van de Islamitische Ji had. Een andere inzittende wist uit de auto te ontsnappen, zei den ooggetuigen. Het Israëli sche leger had geen commen taar. Dinsdag vond een vergelijkbaar incident plaats. Toen vuurde een Israëlische F-16 een raket af op een auto in Gaza-Stad. Daar bij kwamen zeven mensen om het leven, onder wie een Ha- mas-leider en vier burgers. De aanval op het legerkamp is opgeëist door het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina en de al-Aqsa Martelarenbriga des. Woordvoerders van de twee groepen zeiden dat het kamp onder vuur was genomen als vergelding voor de dood van twaalf personen, onder wie een commandant van de radicale Hamas-beweging, bij gevechten in de Gazastrook de voorgaande twee dagen. In Tulkarem, op de Westoever, namen Israëlische troepen in burger een auto met leden van al-Aqsa onder vuur. Een van de militieleden werd gedood en vier raakten gewond. Drie inzit tenden van de auto ontkwamen echter en vier omstanders wer den opgepakt. De Europese Unie uitte gistteren haar bezorgdheid over de 'bui tengerechtelijke executies' die Israël uitvoert in de Gazastrook. Leden van Harnas dragen de kist met het lichaam van een slachtoffer van gevechten in de Caza-strook. Foto: EPA/Pedro Ugarte Huidig EU-voorzitter Grieken land woeg Israël 'uiterste be heersing' te tonen en zulke ac ties te vermijden „omdat een vreedzame oplossing voor het conflict op die manier snel kan ontsporen." In Nablus arresteerden Israëli sche militairen vier 17-jarige vriendinnen op verdenking van het beramen van zelfmoordaan slagen. Leraressen van de meis jes vertelden dat er geruchten de ronde deden dat de vier een aanslag voorbereidden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6