ECONOMIE 'Miljardenschade door files' Boonstra belegde actief maar nooit via België 'Bedrijven kunnen profiteren van wederopbouw Irak' Piekuren bij KLM ter discussie Meer zekerheid trouwe klant AH Vervoersorganisaties maken file-top-20 RAI: KüometerheffLng in plaats van autobelasting Boze Belgen bij Laurus Nieuwe fase in onderzoek naar fraude bouwconcerns Staking van Europese ambtenaren zenden banen Ibij Telefonica - Het Spaanse telecom- i Telefónica is van plan imende vijf jaar 10.000 )T 000 van de ruim 157.000 te schrappen. Dit heeft f anse krant El Pafs van- ^meld, op basis van _n bij het telecomcon- banenvermindering oral de divisie vaste tele- effen. De concemtop zei n dat de efficiëncy en dé evendheid omhoog moe- ider gewag te maken van >en. Vandaag vergaderen deelhouders. telegraaf test elstalige krant idam - Krantenconcern jegraaf heeft vandaag een "itie uitgebracht van Insight. De Engelstali- t is bestemd voor En- ekende Nederlanders en talige bezoekers. Als de oep voldoende belang- toont komt Holland In- anaf september wekelijks krant is ook beschikbaar vv.hollandinsight.nl. Ver- eemt een belang van 20 it in de tijdschriftenuitge- d Media, die tijdschrif- aaronder Cosmopolitan) iten (The Moscow Ti- itgeeft in Rusland en Oe- er digitale stingaangifte ac - Steeds meer men en belastingaangifte op a of per modem. Meer ekwart van de belasting- jen heeft voor de Inkom- asting 2002 gebruik ge- van het digitale aangifte- nma. Vorig jaar was dat eederde, het jaar daar- •nderde. De Belasting- naakte gisteren ook be at er sprake is van een living van flop naar mo- orig jaar werden 800.000 ïgformulieren via mo- rstuurd, dit jaar waren 1 twee miljoen. Inmid- n al vier miljoen aangif- nen, ruim een miljoen an vorig jaar rond deze truikelblok ouane-unie Polen heeft gisteren racht de uitbreiding van ipese Economische of EU-douane-unie ge- rd. Warschau kan niet d gaan met een jaarlijks van 150.000 ton Noor- ïg dat buiten exporthef- valt. Polen vreest dat :ze toevloed van Noorse de eigen visverwerkende ie onder druk komt te Ja de uitbreiding van de tien hoofdzakelijk iropese landen moeten we lidstaten ook toetre de Europese douane- innen deze zone vindt in e vrijhandel plaats. Welijks groei Urolanden - De economie in de iurolanden is in het eer- rtaal blijven stilstaan en in het tweede kwartaal nauwelijks groeien. Dat t de maandelijks bijge- roorspelüng van de Eu- Commissie. De progno- iets over de economie in inte verleden en de na- komst. In het eerste il ligt het 'groei-'percen- »sen de min 0,2 en plus :ent, en in het tweede de 0,1 en 0,4 procent. intie Oantas de baan De alliantie die de Au- tie luchtvaartmaat- ij Qantas en Air New 1 wilden sluiten is van 1. De mededingingsau- :n in beide landen heb- verbond dat de twee happijen voor ogen fgewezen. Het plan was itas een belang in Air aland zou nemen van )cent voor 550 miljoen Zeelandse dollar (276,5 dollar). Ze zouden sa- procent van het vlieg- in hun regio controle- lgens de autoriteiten passagiers in de regio ijks kiezen als de allian- fnmaal is. 4000 banen hrapt bij SAS louw - De Scandinavi- :htvaartmaatschappij t de komende anderhalf eens 4000 banen >en om uit de verliezen in. De ontslagronde svenop vorig jaar aange- le reorganisaties, waar- 7500 van de 50.000 ba- geschrapt. De directie Deens-Noors-Zweedse eming zei gisteren dat reeks nieuwe maatrege- tot 875 miljoen euro orden bespaard. Piloten beloofd meer uren te vrijdag 11 april 2003 den haag/washington/anp - De Neder landse overheid en het bedrijfsleven moeten de handen ineenslaan om op tijd klaar te staan voor de wederopbouw van Irak. Want straks wil iedereen in Irak aan de slag. Achter de schermen is al een strijd om contracten ontbrand. Die waar schuwing stond gisteren in het opinie blad Forum van ondernemersorganisatie VNO-NCW. Volgens een VNO-NCW-woordvoerder dreigt Nederland zich roomser dan de paus te gedragen. Hij wijst daarbij op een discussie over de vraag of het bieden van hulp gebonden mag zijn aan de voor waarde dat het eigen bedrijfsleven mag meewerken aan dc wederopbouw. Het ondernemersblad constateert dat andere landen gewoon hun gang gaan en door hen gefinancierde ontwikkelings projecten door bedrijven uit eigen land laten uitvoeren. Uiteindelijk gaat het er volgens de ondernemersorganisatie toch om Irak te helpen bij de wederopbouw. VNO-NCW: „Daarin willen wij graag een coördinerende rol spelen en vooral sa men met de overheid." Bij de herstelwerkzaamheden in Bosnië is ook goed samengewerkt, meent de on dernemersorganisatie. VNO-NCW kan nog niet zeggen voor welke sectoren en typen bedrijven mogelijkheden liggen in Irak. „Dat kan heel breed zijn: van fabri kanten van melkpoeder tot hightech-be drijven, die kunnen meehelpen met de schoonmaak van het land en reparatie van materieel nu veel olie-installaties ka pot zijn." Het ministerie van economi sche zaken zegt veel mogelijkheden voor het bedrijfsleven te zien in Irak. De Wereldbank staat klaar om financieel bij te springen bij de wederopbouw van Irak. Dan moeten echter wel enkele voor waarden worden ingewilligd, aldus presi dent Wolfensohn. Hij zei gisteren dat Irak eerst een nieuwe regering moet hebben die internationaal is erkend. Bovendien eiste hij dat die regering de 82 miljoen dollar schuld terugbetaalt die het land nog heeft uitstaan. Wolfensohn sprak aan de vooravond van de voorjaarsvergadering van het Interna tionaal Monetair Fonds en de Wereld bank in Washington. Komend weekeinde wordt ook in G7-verband gesproken over de wederopbouw. De bijeenkomst van de zeven rijke industrielanden is in feite het eerste overleg over de vraag welke rol de internationale gemeenschap daarbij zal hebben. zaandam/anp - Supermarktke ten Albert Heijn is de trouwe klanten die aan het AH Vaste Klanten Fonds meedoen, tege moetgekomen. De 148.000 con sumenten hebben hun beleg gingen door het boekhoud schandaal bij moederbedrijf Ahold fors in waarde zien dalen. Albert Heijn staat nu echter ga rant voor een deel van het be legde geld. Dat heeft de fondsbeheerder Ae- gon, vandaag meegedeeld. Het fonds belegde ongeveer de helft van de inleg in aandelen Ahold. De andere helft werd uitgeleend aan Ahold. Albert Heijn zal nu deze leningen terugbetalen aan de klanten op het moment van aflossing of als Aegon daarom vraagt. Bovendien is afgesproken dat de vaste verhouding in het Vaste Klanten Fonds van 50 procent aandelen en 50 procent lening wordt losgelaten. Zo voorkomt Aegon dat het bij koersdalingen leningen moet omzetten in aan delen. Klanten kunnen zo ook optimaal profiteren van koers stijgingen, aldus Aegon. den haag/gpd - De drie grootste Nederlandse vervoersorganisaties hebben een top-20 met knelpun ten op de autosnelwegen opge steld. Deze 'file-toppers' veroor zaken volgens verladersorganisa tie EVO, Transport- en Logistiek Nederland (TLN) en Koninklijk Nederlands Vervoer (KNV) een enorme economische schade. Daarom moeten deze flessenhal zen voorrang krijgen bij investe ringen. De drie vervoerders vinden dat het kabinet jaarlijks 1,1 miljard euro moet uitirekken om alle in frastructurele knelpunten op te lossen. Het demissionaire kabi net Balkenende heeft 'slechts' 115 miljoen per jaar vrijge maakt. Bij deze lage investerin gen kan de economie, zo becij ferden de vervoerders, 14 mil jard euro schade oplopen. Volgens adjunct-directeur Wie- gerink van TLN is bij het opstel len van het lijstje eerst gekeken naar de plekken waar dagelijks de langste files te vinden zijn. Vervolgens is onderzocht wat voor wagens vaststaan op die wegen. Stilstaande trucks met bederfelijke waar hadden priori teit boven voertuigen met haar het werk rijdende forensen. Hierna zijn volgens Wiegerink de al bestaande plannen van de regering naast de knelpunten gelegd. Als de geplande maatre gelen voldoende zijn en op tijd gereed, heeft het knelpunt geen prioriteit meer. Tot slot is geke ken naar de toekomstverwach tingen over de verkeersgroei: Waar zijn nieuwe knelpunten te verwachten? De lijst met knelpunten is voor zien van maatregelen om de problemen op te lossen. Die zijn voor de hand liggend: nieuwe wegen, versnelde aanleg van spitsstroken, derde en vierde rij banen, verlenging van de A4 bij Delft en bij Dinteloord en een tweede Coentunnel Het punt dat de meeste priori teit moet hebben is het knoop punt Holendrecht-Ouderijn op de A2 tussen Utrecht en Amster dam. Bij dit knooppunt heeft het kabinet geen plannen voor de korte termijn. Een verbreding naar twee keer vier wegstroken is pas in 2011 gereed maar zelfs bij deze verbreding zal het aan tal files sterk toenemen. Op twee staat de A2 bij Eindho ven. Ook hier komt de geplande wegverbreding naar twee keer vier wegstroken in 2010 te laat Het derde belangrijke knelpunt is weer de A2, maar nu tussen Ouderijn en Deil. Ook hier zijn de bedachte oplossingen onvol doende. den haag/gpd - Er moeten meer wegen ko men om de files op te lossen, maar bestaan de wegen moeten ook beter worden benut. Meer investeren in openbaar vervoer helpt nauwelijks om de files aan te pakken. Wat wel helpt, is kilometerheffing, een mobili teitstarief dus. Die conclusies trekt bureau McKinsey, dat op verzoek van de RAI Ver eniging, belangenbehartiger van de auto branche, het verkeers- en vervoersplan van ex-minister Netelenbos onderzocht. De RAI vindt, dat bij invoering van een mobiliteits tarief de bpm(belasting personenauto's en motorrijwielen) geleidelijk moet verdwijnen. Bij kilometerheffing komt een autorijder die weinig rijdt volgens de RAI veel goedkoper uit. Ook de auto zelf zal goedkoper worden, omdat de 23 procent bpm gefaseerd - de RAI denkt aan een periode van acht jaar - verdwijnt. Het bezit wordt dan minder duur, het gebruik duurder. Voorzitter Vermeulen van de RAI, noemde gisteren de keuzevrijheid voor de automobi list belangrijk. ,Als hij kan kiezen, zal het emotioneel ook beter verteerbaar zijn dat meer rijden meer geld kost." Volgens Ver meulen zit er nog altijd geen schot in de op lossing van het fileprobleem in Nederland. „Veel woorden, maar geen daden. Volgens RAI-directeur Janssen past de bpm ook lastig in de Europese harmonisatie. „De bpm zou ook tijdelijk kunnen opgaan in de wegenbelasting." 1 A2 Holendrecht-Oudenrijri 2 A2 Tangenten-Eindhoven 3 A2 Oudenrijn-Deil 4 A13 Delft-Kleinpolderplein 5 A12 Gouda-Nieuwerbrug 6 A27 Breda-Gorinchem 7 A4 Leiden-Burgerveen 8 A16 Breda-Moerdijk A10 Coentunnel 10 A28 Zeist-Nijkerk 11 A1/A6 Diemen-Muiderberg 12 A28 Hattemerbroek-Meppel 13 A50 Ewijk-Grijsoord 14 A12 Lunetten-Veenendaal 15 A2/A76 Urmond-Kersens- heide -Ten Esschen 16 A58 Knooppunt-Galder 17 A1 Apeldoorn-Deventer 18 A12 Gouda-Zoetermeer 19 A15 Papendrecht- Wijngaarden 20 A12 Prins Clausplein- Beztiidenhout De Top 20 is samengesteld door EVO, KNV en TLN aan de hand van files die de meeste schade berokkenen aan de Nederlandse economie. GPD den bosch - Zo'n 200 boze Belgische werknemers van Laurus hebben gisteren in Den Bosch gedemonstreerd bij het hoofdkantoor van het supermarktconcern. Sommige demonstranten gooiden eieren en to maten naar het gebouw. De Belgen werken in een kleine dertig super markten in Wallonië die Laurus wil verkopen. De werknemers zijn bang dat ze er na een overname op achteruit gaan. Foto: ANP/Robin Utrecht door Richard Mooyman Amstelveen - Bij de KLM is niets meer heilig. Om de verliezen te stoppen lichten managers het gehele bedrijf door. Zelfs het succesvolle 'blokkensysteem', waarbij vliegtuigen dagelijks in zes periodes kort achterelkaar aankomen en vertrekken, staat ter discussie. Door de vluchten te spreiden, kan de vliegmaat schappij mogelijk toe met min der personeel. De KLM wil 2000 tot 3000 banen schrappen. De luchtvaartmaatschappij wil niets kwijt over een verandering van het 'blokkensysteem'. „Er wordt kritisch gekeken naar al les wat beter kan om te zorgen dat de tent overeind blijft", al dus een KLM-woordvoerder. „In dat kader is alles bespreekbaar." Pas bij de presentatie van de jaarcijfers op 8 mei worden meer details bekendgemaakt. De KLM (en daarmee Schiphol) is in de jaren negentig sterk ge groeid door de vluchten te con centreren in piekperiodes. De korte wachttijd en de veelheid aan verbindingen maakte het voor buitenlandse reizigers aan trekkelijk om over te stappen op Schiphol. Voor de KLM was dit een belangrijke troef in de strijd tegen de concurrentie in de buurlanden. Maar nu de meeste grote lucht vaartmaatschappijen met zo'n overstapsysteem werken, denkt de KLM alweer na over een in grijpende aanpassing. Door de pieken af te vlakken zou er een meer gelijkmatige spreiding van de vluchten over de dag komen, waardoor het personeel efficiën ter kan worden ingezet. „Door tussen de huidige zes blokken nog eens zes blokken te plaatsen, vlakje de pieken af en zou je met minder mensen toe kunnen", aldus OR-secretaris Delnoij. Deze werkwijze zou volgens hem ook voordelen kunnen bieden bij de afhande ling van koffers. De afgelopen jaren raakte de bagage-afhande ling op Schiphol in piekperio den regelmatig overbelast. Delnoij wijst erop dat de markt voor vliegreizen snel aan het veranderen is. „Vroeger wilden reizigers zo snel mogelijk van A naar B. Nu kiezen veel mensen voor de laagste prijs." De laatste categorie is eerder geneigd om langere overstaptijden voor lief te nemen. De KLM werkt overi gens ook al aan een plan om een deel van de tarieven te ver lagen door minder service te bieden. Schiphol heeft de afgelopen ja ren honderden miljoenen geïn vesteerd om de afhandelingsca- Minder voor Buzz KLM krijgt 3,8 miljoen euro minder voor haar voormalige dochter Buzz. De Ierse prijs vechter Ryanair betaalt 20,1 miljoen euro, terwijl eerder 23,9 miljoen was afgespro ken. De Ieren hebben de boeken van Buzz nog eens goed doorgenomen en daar uit bleek dat de KLM-dochter minder waard was, aldus Ry anair vanochtend. Het Ierse bedrijf neemt tien vliegtuigen en 130 werknemers over. Buzz wordt ondergebracht in een nieuwe dochter van Rya nair, Buzz Stansted. De prijs vechter gaat vanaf 1 mei op twaalf routes vliegen. Volgens Ryanair hebben een half mil joen passagiers al een vlucht geboekt. paciteit te verhogen, mede van wege het 'blokkensysteem' van de KLM. Maar woordvoerder Wever verwacht niet dat deze investeringen overbodig zullen worden. Bepaalde tijdstippen, zoals 's ochtends tussen 7 en 9 uur, zijn volgens hem zo gewild dat andere maatschappijen staan de trappelen om de 'ga ten' van de KIM op te vullen. rotterdam/vervolg van de voorpagina - De nieuwe golf aanhoudingen luidt een volgen de fase in van het onderzoek door justitie naar de bouwfrau de. Drie officieren van justitie leiden het onderzoek waaraan rechercheurs van het Korps Landelijke Politiediensten, de FIOD en de ECD, interregionale fraudeteams en de opsporings dienst van het ministerie van VROM deelnemen. De rijksre cherche onderzoekt eventuele corruptie van overheidsdiena ren. De mogelijk strafbare feiten waarop het onderzoek van justi tie zich richt, hebben zich afge speeld tussen de jaren 1992 en 1998. Het draait daarbij vermoe delijk om beschuldigingen als valsheid in geschrifte, oplich ting, overtreding van de Wet economische mededinging, be- lastingmisdrijven en omkoping van ambtenaren. Het openbaar ministerie wil geen namen noe men van verdachte bedrijven. Veel grote ondernemingen die betrokken zouden zijn bij de bouwfraude zijn ook actief op de luchthaven Schiphol. Het gaat daarbij om de zogenoemde 'Schiphol Acht': Dura Vermeer (Hoofddorp), Koop Tjuchem amsterdam/gpd - Ex-Philips-top- man Cor Boonstra was een actie ve belegger die van 1995 tot 2000 in totaal 820 transacties uitvoerde. De opdrachten verlie pen allemaal via zijn huisbankier ABN Amro in Utrecht. De eerste speciale aankoopopdracht die Boonstra via de Belgische bank KBC liet lopen, betrof de handel in aandelen Endemol waan/oor hij gisteren terecht moest staan. Boonstra had al jaren een beleg gingsrekening bij KBC in zijn woonplaats 's Gravenwezel, maar nam nooit zelf het initia tief tot een opdracht. Zijn tele foontje in de vroege ochtend van 8 maart 2000 aan zijn Belgi sche beleggingsadviseur maakte dan ook veel los. Boonstra had zijn adviseur om discretie ge vraagd, maar deze lichtte met een alle medewerkers in die kof fiedrinkend in het keukentje van de bank bijeen zaten. Het feit dat Boonstra, indertijd nog topman van Philips, had voorgespiegeld dat er een 'groei potentie' in het aandeel zat was voor hen aanleiding ook Ende mol te gaan kopen. De spaarvar kens werden letterlijk omge keerd en zelfs familieleden lift ten mee op de order van Boon stra. „Dat de tip van Boonstra kwam was de druppel. Mis schien had hij wel met John de Mol aan de toog gehangen," verklaarde een van de perso neelsleden achteraf aan de Ne derlandse rechter-commissaris. Opvallend aan de transactie vol gens justitie is dat Boonstra nooit actief handelde via zijn bank in België en dat hij een speciale code-rekening kreeg. In het vooronderzoek heeft Boon stra daarover gezegd dat hij niet wilde dat medewerkers bij zijn huisbankier ABN Amro meeke ken met zijn order. De bank was op dat moment bezig met de beursgang van Worldonline en Boonstra vermoedde dat WorldOnline Endemol zou gaan overnemen. Hij wilde niet dat iemand bij de bank van die ge dachte kennis zou nemen. Justitie stelt dat Boonstra de stukken Endemol heeft gekocht terwijl hij wist dat het Spaanse telecombedrijf Telefónica bezig was met een overname. Zijn toenmalige partner Sylvia Tóth, commissaris bij Endemol, zou hem daarover hebben geïnfor meerd. Tóth heeft onder ede verklaard dat zij niets over de op handen zijnde Telefónica-deal heeft verteld aan Boonstra. Een aangifte van toezichthouder Au toriteit Financiële Markten te gen Tóth wegens het doorgeven van voorwetenschap, is nooit tot een vervolging gekomen. In de omstreden Ahold-transa- caties heeft Boonstra altijd er kend dat hij fout zat. Hij handel de in een gesloten periode, dat wil zeggen dat het bedrijf toen bezig was kwartaalcijfers op te stellen. Ook verzuimde hij ttans- acties door te geven aan de AFM. Boonstra heeft daarover verklaard dat hij zich niet had gerealiseerd dat hij zelf actie moest ondernemen omdat dat bij Philips automatisch via de zogeheten 'compliance officer' ging. Ironisch genoeg was Paul Koster, een van de huidige be stuursleden van de AFM, de vroegere compliance-officer van Boonstra bij Philips. Enkele ordners van het omvangrijke dossiejuBoonstra op de tafel van de Amsterdamse rechtbank. Foto: ANP/Olof Kraak (Nieuw-Vennep), Ballast Ne- dam, Heijmans, HWZ, KWS, BAM/NBM en Ooms. De Nederlandse Mededingings autoriteit (NMa) verdenkt de acht bedrijven van ongeoorloof de afspraken, waardoor de luchthaven Schiphol, de ge meente Haarlemmermeer, de provincie Noord-Holland en Rijkswaterstaat zouden zijn be nadeeld. De groep bedrijven zou volgens de kartelwaakhond ver der hebben geprobeerd om nieuwkomers van de markt te weren. Schiphol-directeur Cerfontaine van Schiphol concludeerde ech ter onlangs na een gesprek met de top van de bouwbedrijven dat de luchthaven niet is bena deeld door prijsafspraken. Vol gens Cerfontaine bleek wel dat er onderling werk was verdeeld, maar dat zou niet tot prijsop drijving hebben geleid. Een woordvoerder van Dura Vermeer zegt dat er geen sprake was van een verstoorde relatie met de luchthaven, een belang rijke opdrachtgever voor Dura Vermeer. Het bedrijf zegt de re sultaten van het NMa-onder- zoek en dat van justitie rustig af te wachten. brussel/anp - Een groot deel van de 20.000 ambtenaren van de Europese Commissie staakt vandaag uit protes^tegen een mogelijke versoberÈ% van him pensioen. Nu hebben zij na 35 dienstjaren recht op volledig pensioen. Sommige EU-landen, waaronder Nederland, willen die termijn optrekken naar 40 jaar. Hoewel het nog niet om een of ficieel voorstel gaat, riepen de Brusselse vakbonden op tot een waarschuwingsstaking. Euro commissaris Kinnock vindt dat het plan voor versobering te ver gaat. De meeste EU-ambtenaren blij ven niet tot hun pensioen maar gaan terug naar hun eigen land of ze worden lobbyist. De EU-salarissen zijn naar Ne derlandse maatstaven hoog. Ie mand die net van de universiteit komt krijgt meteen meer dan 4.000 euro bruto per maand en ^oeft bijna geen belasting Lrita- ^en.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5