Verbijstering over mislukte formatie BINNENLAND 'We zijn bedonderd' Veerman heeft krediet verspeeld Wat nu? Lijmen heeft geen enkele zin Formatie in teken van gebrek aan wil en vertrouwen FNV wil nieuwe verkiezingen Cheppih nieuwe voorman AEL V ^jruii in* vrijdag 11 april 2003 iming na leiding - De rechtbank in I is vanmorgen ontruimd Rommelding. Enkele Hen werknemers en be- fmoesten het gebouw Vrouwe Justitiaplein ft, Volgens een woord- ïvan het openbaar mi- |(0M) kwam de bom- bij de telefooncentrale fechtbank binnen. De Jst van de bommelding fisnog onbekend.Met en bomverkenners is i doorzocht. |iecentra Open arsiteit dicht Het college van be de Open Universiteit •t de ondernemings- overeenstemming >ver sluiting van zes intra en het opzetten provinciale steunpun- OR ziet af van verdere ie stappen. Nadat de aart een procedure be- een besluit van het col- bestuur nietig te ver- ïebben beide partijen Dpen weken druk over- is een akkoord bereikt sluiting per 1 septem- de studiecentra in De- )en Bosch, Emmen, :den, Venlo en Vlissin- den haag/gpd - Werkgevers en werknemers vrezen voor het uit blijven van een snelle aanpak van de economische problemen nu de vorming van een kabinet CDA- PvdA van de baan is. Het CDA moet nu met andere partijen in gesprek waardoor noodzakelijke sociale en economische maatre gelen nog langer op zich laten wachten. De vakcentrale FNV spreekt van een 'bizarre ontknoping'. Vol gens een woordvoerder van voorzitter Lodewijk de Waal heeft het CDA de PvdA bewust geprovoceerd door op het laat ste moment met nieuwe voor stellen en eisen te komen over extra bezuinigingen en de ont koppeling. „Het CDA zou beter moeten weten nadat vorige week het Centraal Planbureau waarschuwde voor de schadelij ke gevolgen van grootscheepse bezuinigingen." De FNV pleit voor nieuwe ver kiezingen. „De besprekingen tussen PvdA en CDA zijn mis lukt en het CDA, WD, LPF-kabi- net is weggestemd. Andere mo gelijkheden zijn er eigenlijk niet," aldus de FNV-woordvoer der. Volgens de vakcentrale CNV is het 'absoluut onverantwoord' dat de partijen er niet uit zijn gekomen. Voorzitter Doekte Terpstra is woedend op CDA- leider Balkenende omdat deze op het laatste moment met nieuwe financiële voorstellen op de proppen kwam, waaronder de ontkoppeling van lonen en uitkeringen. Terpstra denkt dat werkgevers, werknemers en de politiek de komende tijd weer behoorlijk met elkaar gaan ruzi ën over sociale maatregelen. Terpstra vreest hierdoor voor het uitblijven van een akkoord over de aanpak van de WAO. De werkgevers in het grootbe drijf verenigd in VNO-NCW rea geren rustig op de gesprongen besprekingen. „Wij vinden het jammer dat ze zijn mislukt om dat wij positief tegenover een kabinet CDA-PvdA stonden van wege het brede draagvlak bij de bevolking," zegt een woordvoer der. „Maar we moeten door. CDA moet nu zo snel mogelijk gaan regeren met WD en een derde partij op basis van het strategisch akkoord dat gesloten is door het kabinet Balkenen de." De breuk is per saldo nega tief voor de Nederlandse econo mie, aldus de Groningse hoogle raar economie A. van Witte - loostuijn. De doorslag hierbij geeft volgens de econoom -„Ik ben partijloos"- dat de WD weer in beeld komt als rege ringspartij. Daardoor dreigen nog grotere bezuinigingen. door Jaco van Lambalgen en Lianne Sleutjes den haag - De tekenen aan de wand zijn er al aan het begin van de avond. CDA-leider Balke nende en PvdA-voorman Bos zijn voor de came ra's op het kille Binnenhof nog gematigd opti mistisch. Eens horen wat de ander te vertellen heeft, zeggen ze beleefd. Zodra de hoge heren echter aan de onderhandelingstafel zijn aange schoven, laten hun woordvoerders een ander geluid horen. Die van het CDA zijn er niet gerust op. Zij waar schuwen die avond als eerste dat de formatie wel eens kan stranden. „Je moet soms ook dur ven de stekker eruit te trekken", zegt de woord voerder van Balkenende. Want de PvdA wil geen geheel nieuw bezuinigingspakket zoals de chris ten-democraten wensen. „Pff", blaast Ferd Cro ne, financieel specialist van de PvdA veront waardigd, „je gaat niet het rekenwerk van negen weken nog eens over doen." Waarop hij in het gebouw van de Eerste Kamer verdwijnt om Bos bij te staan. Dan komen de schijnbewegingen. Na twee uur onderhandelen meldt het CDA opgewekt dat de PvdA een belangrijke knieval heeft gemaakt. De sociaal-democraten willen nu ook alle bezuini gingsmaatregelen nog eens onder de loep ne men. Dezelfde woordvoerder van Balkenende doet voorkomen dat de formatie nog wel kan slagen. Later blijkt dit de eerste voorbode van een spelletje zwartepieten. Boodschap: aan het CDA heeft het niet De woordvoerder van Bos weet niet hoe snel hij de geduldig wachtende journalisten uit de droom moet helpen. „Het bericht dat we over stag zijn komt toch uit een CDA-bron?", zegt hij razend.Allemaal leugens." Ook hij heeft er geen belang meer bij om de schijn nog langer op te houden. Dan komt de laatste ronde. Terwijl de spanning op het Binnenhof oploopt (zou het dan toch nog klappen?) leggen de informateurs binnen een laatste voorstel op tafel. De PvdA gaat akkoord, het CDA komt met een eigen plan. Dat doet voor de PvdA de deur dicht. Alle heilige huisjes van de sociaal-democraten - de sociale zekerheid, de koppeling tussen de lonen en uitkeringen, de stedelijke vernieuwing - worden drastisch uitge kleed. Bos belt tijdens een schorsing zijn woordvoerder dat hij „verbijsterd en ontsteld" is. Die dat direct doorgeeft aan de pers. En daarmee is de forma tie over. Balkenende komt als eerste naar buiten. „We hebben het uiterste geprobeerd, maar het is niet gelukt", zegt hij recht voor zijn raap, met donkere kringen onder zijn ogen. „De chemie was onvoldoende, het vertrouwen was er niet." Dan komt Bos. Eén bonk woede. In een felle, maar gecontroleerde woordenstroom komt alle ellende van de laatste uren eruit. „We zijn grote lijks bedonderd", zegt hij, met priemende ogen recht de camera's inkijkend. „Het is een klap in het gezicht. Van ons, maar ook van de informa teurs. Wij zijn niet belazerd, maar de mensen in het land." En teleurgesteld beent de PvdA-dele- gatie de nacht in. rotterdam/gpd - De 26-jarige Mohammed Cheppih wordt het nieuwe gezicht van de Arabisch- Europese Liga Nederland. De AEL presenteert hem dit week einde als kandidaat-voorzitter. In mei beslist het congres van de AEL of hij ook echt de voor zitter wordt. Tot het congres een nieuwe leider heeft gekozen, voeren vier interim-bestuurders de leiding. Tot nu toe was Jamal Jawad de voorlopige leider. Hij werd al de Arabische Mat Her ben genoemd. De AEL van voorman Diyab Abou Jahjah richtte dit jaar een Nederlandse politieke tak op. Het is de bedoeling dat deze in 2006 meedoet aan de gemeente raadsverkiezingen. De AEL liet gisteren weten niet zo tevreden te zijn over de val van het regime van Saddam Hoessein. „De opluchting die ons volk voelt voor het afzetten van een dictator, compenseert nog niet het gevoel van onder drukt te zijn door een andere onrechtmatige en onderdruk kende autoriteit", schrijft de be weging. Ze prijst het 'heldhaftige verzet' door het Iraakse volk te gen de 'imperialistisch-zionisti- sche' Verenigde Staten. >p vergrijpt san meisjes iden - Vijf mannen uit rden zitten vast op ver van verkrachting van isjes. Het openbaar mi- ïeeft dat gisteren be- laakt. Volgens justitie de mannen zich in de n zaterdag op zondag uis in Leeuwarden aan es vergrepen. De ver zijn tussen 17 en 25 beide meisjes deden chtend aangifte. Me- #derzoek bij de meisjes gens de persofficier uit gronde verdenkingen mannen zijn. aar cel en »or ontucht den - Een 44-jarige der is gisteren voor de k in Leeuwarden ver tot drie jaar cel en tbs angdurig misbruik van groep jongens. De handelingen hadden groot aantal jaren de woonboot van de OM eiste eerder drie raf, waarvan vier voorwaardelijk.De chtte bewezen dat de der vijf minderjarige tussen de 14 en 17 jaar leid tot ernstige on- landelingen. „Op de it was het een komen van jongens, van wie bewogen geschiede- en. Verdachte heeft kwetsbare groep op ;ehad", aldus de rech- rverklikkers in de ban i - Radarverklikkers f 1 oktober verboden land. Na jarenlang hebben de ministeries tie en verkeer eindelijk ier bedacht om appa- waarschuwen voor icontroles te verbie- irvoor wordt het voer- ment veranderd. Hier- irecies omschreven en aan een auto mag ik de verkoop van de rs wordt verboden. "O nekt baas chaussee [bi g - Brigade-generaal erboom trekt zich terug gd bevelhebber van de jke Marechaussee. Hij vanwege publiciteit nografisch materiaal jn computer was aan- i Verboom acht zich Jeschadigd om het be- ïrschap in alle opzich- behoren te kunnen n', aldus een verklaring ministerie van defensie Dnd. ooi voor en Duits - Nederlanders moe- t Engels minimaal een teemde taal beheer- moet dan Frans of h. De ambassadeurs P ïkrijk en Duitsland plei- voor in een open brief Handelsblad aan alle net schoolgaande kin- e binnenkort hun vak- et kiezen. Edmund itz en Anne Gazeau-Se- len het niet voldoende 't Europa van morgen moedertaal alleen En- Jreken. Aangezien Frans slechts keuze lijn, vrezen ze dat veel in deze talen als exa- zullen laten vallen. Vogelpest rukt verder op den haag/gpd - De vogelpest heeft zich definitief uitgebreid naar midden-Limburg. Gisteren besloot het ministerie van land bouw een kalkoenbedrijf in Ko ningsbosch te gaan ruimen. Hiermee is de besmettelijke ziekte in een nieuw gebied op gedoken. Minister Veerman van landbouw heeft toegegeven dat hij de situatie niet meer in de hand heeft. PvdA, WD en Groenlinks zijn woedend. Het bedrijf in Koningsbosch telt 21.000 kalkoenen. Ook bedrijven in de directe omgeving verliezen hun kippen en kalkoenen. Er geldt inmiddels een vervoersver- bod rond Koningsbosch, even als in het Duitse grensgebied met Limburg ter hoogte van de verdachte plaats. In Zuid-Lim burg is een bedrijf in Keipen, bij Ospel, verdacht. Dat zal worden geruimd. Ook zou een bedrijf in Brunssum verdacht zijn, maar daarover bestaat nog geen dui delijkheid. In heel Nederland zijn inmiddels tweehonderd be drijven besmet met de vogel ziekte. De meeste zijn al ge ruimd. PvdA, WD en Groenlinks heb ben ziedend gereageerd. Deze partijen vinden dat de minister niet streng genoeg is geweest met maatregelen. PvdA'er Waal- kens noemt het 'verbijsterend en dramatisch' dat het virus nu toch weer een stuk zuidelijker is opgedoken. Eigenlijk heeft Veer man al zijn krediet verspeeld, al dus Waalkens, maar wegsturen heeft geen zin, want daarmee verdwijnt het virus niet. Volgens Groenlinkser Duyvendak kon je wachten op een nieuwe uit braak. „En het zal nog erger worden." In een Kamerdebat, woensdag, kreeg de minister al forse kritiek vanwege zijn, in de ogen van veel partijen, veel te zachte aanpak van het virus. Volgens de minister is het zeer lastig om de vogelpest te stop pen. Hij deed gisteren een be roep op het hele Nederlandse volk om mee te werken en alle regels na te leven: .Anders is de crisis niet meer in de hand te houden". Dat betekent dat mensen zich zo min mogelijk in en uit de besmette gebieden moeten verplaatsen en zich aan de vervoersverboden moeten houden. Bij ongeveer de helft van de op- en afritten van de snelweg A67 (Venlo-Eindhoven- Belgische grens) controleert de politie sinds gistermiddag het verkeer in verband met de vo gelpest. Veerman erkende dat hij te weinig capaciteit heeft om alles goed te controleren. Acht honderd mensen van verschil lende diensten, het leger en de politie in Limburg, Noord-Bra bant en de Gelderse Vallei con troleren in en aan de randen van de besmette gebieden. „Dat is het maximum dat we kunnen inzetten", zei Veerman. Koningin Beatrix. Foto: ANP/Robin den haag/gpd - Na 77 dagen is de formatie van een centrum links kabinet gestrand. Dat roept de vraag op: wat nu? De proce dure die gevolgd zal worden, ligt al vrijwel vast. Een overzicht. 1) De informateurs Donner en Leijnse zullen hun opdracht te ruggeven aan de koningin, in de vorm van een eindverslag, om dat hun poging om een kabinet te vormen niet is gelukt. 2) Vrijwel alle fracties in de Tweede Kamer beraden zich op het standpunt dat zij in de nieu we politieke crisis willen inne men. 3) De koningin ontvangt de frac tieleiders uit de Tweede Kamer, alsmede de Kamervoorzitters en de vice-voorzitter van de Raad van State, Tjeenk Willink, voor advies. 4) Beatrix beraadt zich op wat zij gehoord heeft en stelt een nieu we informateur aan, die op nieuw een opdracht meekrijgt. In de huidige situatie zal die vol gens politieke waarnemers vrij wel zeker luiden: „Verken de mogelijkheden tot het vormen van een regering die op vol doende steui^in het parlement kan rejcenen." Utrecht 5) De informateur voert verken nende gesprekken met de frac tievoorzitters die hij wil betrek ken bij zijn formatiepoging. 6) Om zijn opdracht te verzilve ren, heeft de informateur ten slotte verschillende mogelijkhe den: voor een meerderheidska binet ligt een combinatie van CDA, VVD en LPF het meest voor de hand. Maar ook een combinatie van CDA, WD en ChristenUnie, de zogeheten Staphorster variant, kan rekenen op een meerder heid in de Tweede Kamer, maar is onwaarschijnlijk wegens ideo logische verschillen. Derde vari ant: een kabinet van CDA, WD en D66. D66-leider Dittrich voelt daar echter niets voor. Tenslotte is er ook nog de mogelijkheid tot het vormen van een minder heidskabinet van CDA en WD, dat dan wèl zou moeten reke nen op de 'gedoogsteun' van de LPF. LPF-leider Mat Herben heeft deze gedoogsteun al vóór de verkiezingen in een onder onsje met WD-leider Gerrit Zalm aangeboden. „Dat zou het mooiste zijn", verkneukelde Herben zich. Misschien krijgt hij nog gelijk. 3 CDA-leider Balkende tijdens de schorsing van de formatiebesprekingen gisteravond in Den Haag. Foto: ANP/Inge van Mill door Paul Koopman den haag - Het CDA zwaaide gisteravond in de beslotenheid van de Eerste Kamer met een rode lap, met voorspelbaar ge volg: de formatie van een centrum-links kabinet is van de baan. Het voorstel van demissionair premier Balkenende om de koppeling tussen lonen en uitkeringen ter discussie te stellen en nóg dieper te snijden in de sociale zekerheid, bleek voor de PvdA onaanvaardbaar. Als een uitgeraasde stier verliet Wouter Bos de onderhandelingen. De vraag die nu nog beantwoord moet worden, is in hoeverre het CDA daar bewust op heeft aange stuurd en wat de christen-democraten daarbij heeft bezield. Eén ding staat alvast als een paal boven water: een lijmpoging tussen beide par tijen heeft geen enkele zin. De formatie heeft in ruim twee maanden meer het karakter van een kleine oorlog gekregen - met alle schermutselingen, opgestapeld wantrouwen en schijnmanoeuvres van dien - dan een serieuze poging een rege ring te vormen. Het fundament van het nieuwe kabinet was nog niet gestort, of het werd al aan gruzelementen gescho ten. Balkenende gaf eerder deze week al een hint toen hij vaststelde dat zijn nieu we kabinet wel 'stabiel' moet zijn. Met andere woorden: daar twijfelde hij in middels behoorlijk aan. Gisteravond gaf hij ruiterlijk toe dat er onvoldoende ver trouwen over en weer was. Nu de formatie is mislukt, zijn de druiven vooral voor de PvdA erg zuur. Deze partij heeft opnieuw na een klinkende verkie zingsoverwinning de formatie verloren. Net als bij de legendarische 'overwin ningsnederlaag' van Den Uyl in 1977, toen het duo Van Agt/Wiegel aantrad. Het CDA heeft nu, net als toen, een alter natief. Namelijk: een coalitie 'over rechts', al moet er voor een parlementai re meerderheid wel een derde partij (LPF of D66) bij gezocht worden. Met zekerheid kan voorzien worden dat het CDA de komende weken van de da ken zal bazuinen dat de Partij van de Ar beid onder Bos helaas, helaas niet tegen de problemen van de grote mensenwe reld was opgewassen. Er moet weer gesa neerd en hard ingegrepen worden, en daarvoor was de PvdA nog niet klaar, meent het CDA. Of het ook waar is, is minder relevant: beeldvorming bepaalt veel in de politiek. Maar waarom had Balkenende die taxatie niet al twee maanden eerder kunnen maken, en op die manier het land een kostbaar en tijd verspillend potje vrij worstelen kunnen besparen? We zullen het nooit weten. Feit is wel, dat het onderhandelingsteam van het CDA inmiddels tot de conclusie is gekomen dat Nederland meer gebaat is bij een centrum-rechts dan een centrum links kabinet. Gezien de programmati sche overeenkomsten is een beleid dat gericht is op herstel van de concurrentie- laracht van Nederland met de WD ver moedelijk veel sneller en gemakkelijker te formuleren, dan met de PvdA. Hoezeer Wouter Bos ook zijn best heeft gedaan om uit te stralen dat zijn partij wel dege lijk met beide benen middenin de sa menleving staat en bereid is de pragmati sche koers van de voorgangers Kok en Melkert voort te zetten. In de parlementaire geschiedenisboeken zal de formatiepoging van Balkenende en Bos beslist worden opgenomen als een voorbeeld van hoe in korte tijd met suc ces gewerkt kan worden aan wantrou wen en sfeerbederf. Dat moet uiteindelijk ook afstralen op het toch al niet meer flo rissante imago van Balkenende. Het is voor hem te hopen dat WD-leider Gerrit Zalm hem het leven de komende weken niet al te zuur gaat maken. den haag/gpd - „Een kabinet van CDA en FVdA is niet de enige mo gelijkheid", zei CDA-leider Balke nende al op de verkiezingsavond. Na weken van eindeloos gepraat staan christen-democraten en so ciaal-democraten inderdaad met lege handen. De bezuinigingen bleken een onoverkomelijk obsta kel. Het hoofd wilde niet meer, het hart was er nooit bij geweest. Voorzichtig snuffelen, voorzichti ge stapjes en voorwaardelijk ver trouwen. Een chronologisch por tret van een gedoemde verhou- ding. Onderonsjes van de politieke leiders mochten gisteravond niet meer baten. CDA en PvdA kwamen er niet meer uit na ne gen weken van moeizaam over leg. Na urenlang beraad kwam het verlossende woord: we gaan samen niet meer verder. Over en weer verwijten ze elkaar star heid bij het maken van afspra ken over het te voeren financieel beleid. Vanaf het begin was echter al duidelijk dat de twee partijen wel met elkaar moesten probe ren te regeren maar daar weinig zin in hadden. Het CDA propa geert al voor de verkiezingen van 22 januari dat het verder wil met de WD. Maar CDA en WD krijgen geen meerderheid. De PvdA maakt haar verlies van de vorige verkiezingen bijna goed en krijgt bijna net zoveel zetels als het CDA van premier Balke nende. Dat de christen-democraten tij dens <fle campagne de kachel hadden aangemaakt met de so ciaal-democraten, blijkt achteraf niet verstandig. In februari be ginnen de 'snuffelsessies' tussen PvdA-leider Bos en Balkenende. Informateur Piet Hein Donner krijgt PvdA-veteraan Frans Leijnse naast zich, om de indruk te vermijden dat de PvdA als gast bij het CDA aan tafel zit. CDA en PvdA stralen eerder weerzin en wantrouwen uit dan groot enthousiasme. Het CDA incasseert een tegenvaller als WD'er Weisglas Kamervoorzit ter wordt. De christen-democra ten hadden erop gerekend dat de PvdA CDA-kandidaat Ver burg zouden steunen. Bos liet zijn fractiegenoten echter vrij. Het CDA twijfelt hardop aan de betrouwbaarheid van Bos. „We kunnen wel vergeven, maar we vergeten niet", zegt de promi nente CDA'er Cees van der Knaap, staatssecretaris van de fensie. Medio februari wil Bos haast maken. Er moet maar eens echt geformeerd worden. Twee kwesties, Irak en de financiën, verdelende partijen diep. Om de gesprekken te smeren, eten Balkenende en Bos samen in het Torentje. Het baat niet. Het vertrouwen blijft wankel en de voortgang beperkt zich tot bij- na-afspraken. Begin maart dreigt de kwestie- Irak een serieus struikelblok te worden. De discussie sleept voort tot op 19 maart, na zeven uur praten, de partijen besluiten dat ze het er over eens zijn dat ze het niet eens zijn. Een dag la ter blijkt die uitleg voor meerde re uiüeg vatbaar. De discussie daarover beschadigt het broze vertrouwen verder. Afspraken met de PvdA hebben een be perkte houdbaarheid, sneert liet CDA. Twee weken later is het weer raak. Het gevreesde pakket aan bezuinigingen staat voor de zo veelste keer op de agenda. Na vele uren vergaderen zijn de twee onderhandelaars eruit. Er ligt een pakket ter waarde van 20 miljard euro aan lastenver zwaringen en bezuinigingen. Al leen moet het Centraal Planbu reau nog even doorrekenen wat de voorgestelde maatregelen be tekenen voor de economie. Dat wordt een week later bekend: funest. Willen ze maatregelen treffen die de economische groei be vorderen dan zal het pakket an ders moeten. Beide zullen hun stokpaardjes moeten verlaten. Daar wordt uren over onder handeld met als basis een plan van de informateurs Donner en Leijnse. Dan komt het CDA, ook tot verrassing van de informa teurs, opeens met een geheel nieuw bezuinigingsvoorstel. Daarmee is de limiet voor de PvdA feereikt. riet grijpt volgens Bo^ veel te hard in in de sociale zekerheid. De informatie strandt donderdag tegen elf uur 's avonds.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3