TOERISME Single maar niet allee mooie reizen maken HDC303 VRIJDAG 11 APRIL 20C>3 OAD is een van de reisor ganisaties die gezinsvakan ties in Denemarken aan biedt. Zo heeft deze organi satie, in samenwerking met het Deens Verkeersbureau ondermeer een brochure gemaakt, waarin 33 vakan tieparken, verspreid over het hele land, zijn opgeno men (v.a. 34 euro per huis je per nacht). Via OAD zijn ook kaartjes te boeken voor Legoland (vanaf veertien jaar 22 eu ro, drie tot en met dertien jaar en zestigplus 19 euro, tweedagen pas 30 euro). Wie lekker wil grasduinen in Odense kan bij de plaat selijke VW de Odense Eventyr Pas aanschaffen. Met deze Sprookjespas reis je gratis met het openbaar vervoer en hoef je bij veer tien musea en attracties in de stad geen entree te beta len. De pas is verkrijgbaar voor één (circa 14 euro) of twee dagen (circa 19 euro, kinderen half geld). De afstand naar Middelfart is, gemeten vanaf Utrecht, 700 kilometer. Meer infor matie over gezinsvakanties in Denemarken bij het Deens Verkeers bureau, tel. 0900-2025280, www.visit- denmark.com en e-mail: denemarken@dt.dk. De brochure van OAD is te verkrijgen bij het reisbu reau. Het glooiende Deense landschap komt het meest tot zijn recht in het voorjaar en de zomer, als de winterse grauwsluier is opgetrokken. Toegegeven, de timing had mis schien beter gekund. Immers, wat denk je tijdens de herfstva kantie te vinden op een eiland als Funen in Denemarken? Veel zee natuurlijk, maar ook een land schap dat zich leent voor fiets tochten, bezienswaardige stadjes en kindvriendelijke attracties. In theorie genoeg ingrediënten voor een weekje familievermaak. Maar dan is daar de regen als bijna per manente spelbreker. En vervol gens blijkt ook nog eens dat het eiland alles inzet op de zomer. In de herfst lijkt Funen al een voor schotje te hebben genomen op de winterslaap. De keuze voor Funen was eigen lijk best doordacht. Het eiland heeft een strategisch centrale ligging, ongeveer in het midden tussen Legoland en Kopenha gen. Daarmee kunnen we letter lijk alle kanten op, zo dachten we. En ook dat klopte, alleen hadden we er geen rekening mee gehouden dat de kinderen er niet op zaten te wachten om dagelijks uren in de auto door te brengen. Omwille van de lieve vrede moest er dus gedoseerd worden. Is een weekje Denemarken dan louter kommer en kwel? Wel nee, zelfs in een regenachtige herfstweek heeft het land vele aangename kanten. Meest in het oog springende zijn de rust en de ruimte. Je wordt er haast door overvallen als je de drukke Duitse stad Hamburg achter je hebt gelaten en de grens over gaat Het is alsof alle medeweg gebruikers spontaan onderuit zakken en een tandje lager scha kelen. Die rust en ruimte is er ook op Middelfart FerieCenter. Een complet van 121 vakantiewo ningen, direct aan zee en om zoomd door bos. Een paar re eën springen de weg over als we in het duister van de late namid dag arriveren bij het park. De comfortabel ingerichte gescha kelde huisjes worden omgeven door enorme grasvelden, met daarin centraal gelegen een ple zierige speeltuin, speelvelden en een kinderboerderij. Het is ech ter koud en miezerig, dus de voorzieningen zijn nauwelijks in trek. Net zo leeg en nat als de glijbaan, oogt het park. Eenzelfde kale verstildheid die we ook elders op het eiland aan treffen. Een vriendelijke maar naar binnen gekeerde bevolking die weinig op heeft met op smuk. In deze oktoberweek zie je er nauwelijks andere gasten op het park, terwijl de meeste huisjes toch zijn verhuurd. Veel bewoners zijn overdag op het water hengelsportliefhebbers, die zich uitleven op de in de Kleine Belt overvloedig aanwezi ge zeeforel. Funen presenteert zichzelf graag als het sprookjeseiland. De be roemdste zoon van het land, sprookjesschrijver Hans Christi an Andersen (1805-1875), komt uit de belangrijkste stad op het eiland, Odense. Zijn geboorte huis, gelegen in een fraai geres taureerd deel van het centrum, is tegenwoordig in gebruik als museum waarin de herinnering aan de schrijver van sprookjes als Het Lelijke Eendje, de Kleine Zeemeermin en de Nieuwe Kle ren van de Keizer, levend wordt gehouden. Geschriften, voor werpen en schilderijen schetsen een beeld van het leven en het werk van de auteur. Anders dan je zou verwachten in een muse um gewijd aan een sprookjes schrijver, is het Andersenhuis niet erg kindvriendelijk, 's Zo mers is dat anders, want dan worden van eind juni tot begin augustus in de tuin achter het museum de sprookjes van An dersen voorgelezen. En in het aangrenzende Kindercultuur huis Fyrtjet kunnen kinderen zich in woord, beeld en daad uitleven op sprookjes. Het centrum van Odense is een aangename mix van een mooi winkelaanbod, historische ge bouwen en ruime parken. Bij de VW maar even naar binnen om te informeren naar activiteiten met kinderen. Omdat Legoland al op het programma staat en we geen aaneenschakeling van pretparken willen, valt het nodi ge af. Een dierentuin, overdekte speeltuin en spoorwegmuseum vinden we eveneens minder ge slaagd. Daarvoor hoef je niet he lemaal naar Denemarken. Tsja, wat blijft er dan nog over? De informatrice geeft het met te genzin toe: 'eigenlijk niet veel'. En dat slot Egeskov dan? Dat lijkt me wel wat. Goed geconser veerde renaissanceburcht met daar omheen fraaie tuinen plus een doolhof, speelplaats en de mogelijkheid een wandeling te maken door de boomtoppen, lezen we in de brochures. Pre cies wat we zoeken. „Eh, nee. Helaas dat is alleen de zomer maanden open." Blijft over het Funense Dorp, een openluchtmuseum in Odense waar het plattelandsle ven uit de achttiende en negen tiende eeuw wordt herleefd en het terrarium in Vissenbjerg. Na al een dag in Odense te hebben doorgebracht valt de keuze op het terrarium. Het gebouwtje waarin een collectie reptielen en padden uit alle windstreken is gehuisvest toont van buiten op z'n zachtst gezegd wat povertjes. Des te verrassender is het te ontdekken dat de bontgekleurde bewoners je aandacht geruime tijd vast wet^n te houden. In het kruip-door-sluip-door-interieur wacht om iedere hoek weer een verrassing. Jeetje, blauwe kik kers, oh en hier een echte wurg slang. 'Is deze slang giftig, pap pa?' en wijzend op een kamele on: 'kijk, dat is dat beest van die snoepjesreclame. Schelpen en stenen zoeken langs het water, een boswande ling, een bezoekje aan het cen trum van het vissersplaatsje Middelfart, met als bekendste Het geboortehuis van sprookjesschrijver H. C. Andersen in Odense. bezienswaardigheid het kera miekmuseum Grimmerhus. We steken even de grote brug over In Miniland kom je, ongeacht je leeftijd, ogen te kort. Foto.- GPD/Legoland/Deens Verkeersbureau naar Jutland voor het vesting plaatsje Fredericia en de stad Kolding met het hoog gelegen slot Koldinghus. En steeds weer valt op hoe rustig en beschaafd Denemarken is. In de winkel straten krijg je de neiging te gaan fluisteren, bij het ontbre ken van herrie. Geen bonkende achtergrondmuziek, geen schreeuwende groepen jonge ren, geen knetterende scooter tjes, nauwelijks verkeersherrie. Naar goed gebruik is het lekker ste voor het laatst bewaard: Le goland. Dat pakt goed uit. Een top gezinsuitje dat al het andere in zijn schaduw plaatst. Lego land in Billund is bijna letterlijk een landje in een land. In the middle of nowhere is er rond het park een imposante infra structuur uit de grond gestampt, met een eigen hotel, een cam ping, gigantische parkeerterrei nen, brede wegen en zelfs een vliegveld. Direct na binnenkomst kun je niet om Miniland heen. Anders dan wij volwassenen verwach ten vinden de kinderen deze uit de bekende kleine speelblokjes opgebouwde evenknie van Ma- durodam geweldig. Ze kijken hun ogen uit en hebben daartoe alle reden, want alles beweegt. Op het vliegveld taxiën grote en kleine vliegtuigen en rijden ba gagewagentjes af en aan, in de haven is het een drukte van be lang met schepen die gelost worden. Stukjes van de hele we reld hebben in Miniland een plekje gekregen. Zo staan we met een grijns van herkenning te luisteren naar orgelmuziek die op klinkt uit een oer-Neder- lands kerkje in een landschap van molens. Zwijmelen we van nostalgie bij een stuk Amster damse grachtengordel dat nog niet verpest wordt door opeen gepakt gemotoriseerd blik. Eigenlijk kost het een beetje moeite om ons los te rukken uit Miniland, maar er wacht nog zoveel meer. Varen op vele soor ten bootjes, rijden in allerlei kar retjes, klimmen, klauteren, draaien, zwieren, zwaaien, brood bakken boven het kamp vuurtje van een echte indiaan, griezelen in een eng kasteel en genieten van diverse shows. Le goland is opgedeeld in, zeg maar, kleine deelstaatjes, elk met een eigen thema. Er is een Kastelenland, een Avonturen- land, een Piratenland, een Lego- ontdekkings land en Lego-ro- deostad waar cowboys en india nen de dienst uitmaken. In al die staatjes valt steevast iets avontuurlijks te beleven. Een hele reeks achtbaantjes, bijvoor beeld. In de ene ga je op safari, bij de ander roetsj je door het Wilde Westen en de derde voert je door de krochten van een spookkasteel. Hoewel geen ech te achtbaanliefhebbers, nemen we ze allemaal. Ze zijn namelijk leuk zonder dat je er een sterke maag voor hoeft te hebben. De nieuwe X-treme Racers in het Avonturenland slaan we over. Een blik op deze voor de oudere jeugd bedoelde achtbaan doet ons collectief besluiten die leut aan ons voorbij te laten gaan. Diezelfde X-treme Racers (futu ristisch ogende racekarretjes) brengen ons aan de einde van de dag wel in vervoering als we een filmvoorstelling in de Lego Studio's bijwonen. De wijze waarop de race is verfilmd, doet ons op het puntje van onze stoelen belanden. Dankzij speci ale driedimensionale-brilletjes worden we bijna deelnemers aan de avontuurlijke wedstrijd en door speciale effecten onder gaan we die ook lijfelijk. Als het in de film waait, voelen wij de wind door onze haren en de sneeuw die op het witte doek valt, valt ook in de zaal. De com binatie van 3-D, geluid en speci ale effecten is overweldigend en vormt wat ons betreft een meer dan waardige afsluiting van een dagje Legoland. En van een weekje Denemarken, dat een herhaling verdient in het voor jaar of de zomer. Miijam van Twisk REISBOEKEN&MAGAZINES Reisgidsen met elkaar vergelijken is een beetje flauw, hoewel je dat in de winkel zeker moet doen. Maar wanneer tegelijkertijd van twee uitgeverijen een gids over hetzelfde land, Kroatië in dit geval, op de deurmat vallen, is de verleiding te groot. Elmar heeft Paul de Waard, van hem verscheen onlangs bij dezelf de uitgever een gids over Bulgarije, een derde druk laten maken van Kroatië van Istrië tot Osijek (prijs 16,95, ISBN 90.89.1341.9). Lannoo komt in de bekende Trotter-reeks met een eerste druk van Kroatië (prijs 14,95, ISBN 90.09.5079.7) uit het Frans vertaald door Katrien Meuleman. Doet De Waard het nagenoeg in z'n eentje, Trotter heeft een heel redactieteam paraat Mede daarom is Lannoo uitgebreider dan El- mar. En Trotter is wat scherper en harder van formuleringzo blijkt bij voorbeeld uit passages over de recente burgeroorlog. Door de lay-out is Trotter overzichtelijker. Daar staat tegenover dat De Waard iets persoonlijks toevoegt aan zijn beschrijvingen, daar waaj Trotter het zakelijker houcty. De Waard voert de lezer sqms aan de hand mee, althans zo leest het. Beide gidsen behandelen het land, dat inmiddels door (Neder landse) toeristen is herontdekt, per provincie. Ze beschrijven be kende en onbekende steden en regio's. Met kaartjes en plattegron den. Plus uiteraard, zoals het hoort, volop praktische informatie. Kortom, reisgidsen vergelijken? 'n Beetje flauw. Heel wat dichter bij huis houdt Sjef van de Poel, oud-wethouder van Voorschoten, het. Hij loopt al ruim twintig jaar meerdaagse tochten en twintig daarvan heeft hij in Op pad niet rugzak en tent (prijs €16,50, uitgeverij Elmar, ISBN 90.389.1339.7) te boek gesteld. Ze spelen zich af binnen een straal van 400 kilometer van de rand stad, in België, Luxemburg, Duitsland en Engeland, maar ook in eigen land. Voor de tochten is geen buitennormale conditie vereist en sommige routes zijn ook voor kinderen te doen. Van de Poel richt zich vooral op beginnende wandelaars en dan met name op die stappers die ook van (wild) kamperen houden. Voor hen komt hij met zeer uiteenlopende en nuttige tips. Alle routes hebben een kaartje en de auteur beschrijft de diversiteit van het landschap. Het is een zeer op de praktijk gerichte wandelgids met antwoord op vragen als: wat neem ik mee, wat eet ik en hoe vind ik een cam ping? Daarom is het jammer dat adressen (en soms zelfs de naam) van campings waar onderweg gelogeerd kan worden, ontbreken. Voor wie liever over het water tochtjes maakt heeft de ANWB zo juist weer haar twee wateralmanakken geactualiseerd. In deel 1 is nu voor het eerst het 'handboek marifonie in de binnenvaart' op genomen, deel 2 kent als nieuwtje dat de beschrijvingen van de vaarwegen en de voorzieningen apart worden vermeld. De ANWB heeft de waterkaarten nu ook op water- en scheurvast materiaal uitgebracht, met verwijzingen naar deel 2 van de almanak. De ANWB-Wateralmanakken 1+2 kosten 16,50 per stuk. Voor de ANWB-Waterkaarten moet 10,95 betaald worden. Zie ook: ww- w. an wb.nl. Gerard Chel REISBERICHTEN Het weer thuis Niets fijner dan tijdens de vakantie in Frankrijk of Oostenri voetbaluitslagen en weerberichten van 'thuis te kunnen bc teren. Radio Nederland Wereldomroep heeft voor het sei april-oktober weer een nieuw gidsje gepubliceerd met daar Ie informatie over radio, televisie (BVN-tv) en internet. De gi gratis verkrijgbaar bij postkantoren, reisbureaus, elektronii ken, Schiphol en ANWB-kantoren. Voor meer informatie: tel. 035-672 43 33 en www.wereldomroep.nl Kinderroutekaart Met een eigen routekaart kunnen kinderen zich tijdens I autoritten een tijdje vermaken op de achterbank. De ka bevatten tekeningen van wat er onderweg te zien is, vragt spelletjes, en zijn bedoeld voor jonge reizigers van zevei veertien jaar. Er zijn inmiddels routekaarten voor Nedei Frankrijk, de Alpen en Noord-ltalië. Voor de ouders is er e< denwijzer 'Op vakantie met kinderen' waarin tips staan ho vakantie voor te bereiden en vooral te laten slagen. ANVi den kunnen de brochures gratis afhalen bij ANWB-winkels stellen via internet kan ook: www.anwb.nl Treintickets Internationale treintickets kunnen sinds kort via de verniei online-winkel van NS Internationaal op www.ns.nl geboekt den. Reizigers kunnen hier terecht voor boeking en betaling tickets en reserveringen naar alle buitenlandse bestemmi die rechtstreeks vanuit Nederland te bereiken zijn. Daarna een aantal verbeteringen voor binnenlandse reizigers op di site doorgevoerd. Daar staat overigens tegenover dat nogal NS-stations hun verkoop van (internationale) tickets staken Q Q Flight 4 you Stel, je bent alleen en ook nog eens verwoed golfer. Dan kaï zinvol zijn het reizenaanbod van Flight 4 You uit Best ee bekijken. Deze club organiseert golfarrangementen voor sin Keuze uit golfdagen, meerdaagse golfarrangementen, gi kanties en golfcursussen. Alle trips worden begeleid en de pen bestaan uit maximaal 25 personen. Gelogeerd wordt in luxe eenpersoonskamers. Voor meer informatie: 0499-310038, info@flight4you.nl, www.flight4y0u.nl Fox biedt vakantie Fox Vakanties heeft een speciale 'Single, maar niet alleen-gids' uitgebracht. De gids is niet ge richt op jongeren, of senioren, maar op de groep tussen de 25 en 55 jaar, die 'single', maar wel met andere alleengaanden com fortabel op reis wil en geen fikse toeslag wil betalen voor een eenpersoonskamer. De reisorga nisator lijkt er een gat in de markt mee te hebben aange boord. „Nu, na drie maanden ervaring met dit single-programma, heb ben we besloten om er definitief mee door te gaan", zegt Dick Broeke, directeur-eigenaar van ANWB-dochter Fox Vakanties in Nieuw-Vennep. „Ondanks de moeilijke tijden voor de reis branche loopt het zo goed, dat we al heel wat reizen van de aantekening 'gegarandeerd ver trek' hebben kunnen voorzien." „Ja, de single-reizen... We heb ben het een paar jaar laten broeden, maar dit jaar zijn we er serieus mee begonnen. En we wisten dat zoiets dan in een paar maanden slaagt, of niet. En nu, na die drie maanden, heb ben we gezegd: dit gaat een heel groot succes worden. Al kan dat uiteraard niet een-twee-drie." Het gunstige onthaal van de sin gle-gids heeft behalve tot een behoorlijk aantal boekingen ook al geleid tot de organisatie van een eerste Fox-singledag op zondag 27 april in het Reisthea- ter van deze touroperator in Nieuw-Vennep. Duizend men sen hebben zich er al voor aan gemeld, maar er kunnen er nog veel meer bij. Broeke: „Ik ben blij dat het ab soluut niet alleen om jongeren of ouderen gaat, integendeel. En blij ben ik ook dat onze bood schap, dat dit beslist geen da- ting-reizen zijn, goed en duide lijk is overgekomen. We willen met die singles gewoon mooie De VVP houdt op Tweede Paasdag een Solovakantie beurs in 't Veerhuis, Nije- monde 4 in Nieuwegein- Zuid (eindpunt van de snel tram vanaf Utrecht CS). De beurs begint 21 april om half elf en duurt tot vijf uur. De toegang kost 5 euro, WP-le- den hebben gratis toegang, 65-plussers kunnen voor 3.50 euro naar binnen, kin deren gratis. De VVP is be reikbaar via tel. 0183-443.354 of via www.vakantiepart- ners.nl. Fox houdt op zondag 27 april van twaalf tot vijf uur z'n Single-dag in het Reist- heater in Nieuw Vennep. De toegangsprijs is 2 euro. Aan melden kan via www.single- maamietalleen.nl Het tele foonnummer van Fax is 0252-660.000. De Single-gids van deze touroperator is te krijgen via www.fox.nl of de ANWB-bureaus. 4- voor alleengaai Dick Broekedirecteur v Vakanties maakt serieus van single-reizen. „Het g slist niet om dating-reize willen met die alleengaa gewoon mooie reizen mi Foto: GPD reizen maken, ze samen dere alleengaanden op e gedwongen manier op v laten gaan." Het is de bedoeling dat zen van dit Fox-progran snel mogelijk voor 100 p via internet worden geb< worden: nu is dat al 80 En vast staat ook dat eei gende gids in meerdere 1 ten uitgebreider zal zij u men onder meer special mareizen in te staan. Natuurlijk is het niet zo gigantische markt van 2, joen alleenstaanden doo als eerste is ontdekt. Erz reizen voor jongere singl Way bijvoorbeeld) en vo oren, mensen van boven KRAS Ster brengt al jarei speciale 55+ gids uit. Ari Maar eveneens is er, al a jaar en dag, een Verenig! kantie Partners in het Bij Rijswijk, die alleengaanJ eenoudergezinnen metl contact wil brengen, zol met elkaar op vakantie 11 gaan. Deze club, die wen richt door Paul BorsbooJ 3000 leden, in leeftijd val van 19 tot 91 jaar. De gq de leeftijd van de leden» jaar. Borsboom besloot bijnal jaar geleden na eigen onl name reiservaringen del te richten. Hij was het za de slechtste kamers in el weggestopt worden en dl nog extra voor te moeten len. Of als alleengaande j bus met alleen maar ge» stellen te zitten. De VVP geeft onder met! Solo vakantiegids uit, wal enkele tientallen reisorgi vermeld staan, die in mi mindere mate alleenga» vriendelijk' zijn. KRAS Si Fox hebben daarin oveil geen plekje gekregen. I Rob de Vries

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22