'Wethouder houdt CBK in wurggreep1 KUNST CULTUUR Festival Parkkunst komende jaren veilig gesteld Imponerend Hallelujah nergens uit op effectbejag an Hautem komt pas aan het eind los Boni Pueri een genot voor het oor 'Leiden heeft nooit echt gekozen' iuw muziek- latercomplex idseplein De smaak van Nederland Overdreven Mensenhater vrijdag 11 april 2003 Grootste culturele evenement van Alphen maakt zich op voor dertiende editie r Bennett Üorth Sea AC - De wereldberoemde iner Tony Bennett geeft nli de aftrap voor het 5ea Jazz Festival in Den P Tijdens het zogenoemde nmer Jazz Gala, dat al- de donderdagavond jaand aan het jaarlijkse 'in het Congresgebouw eeft, vertolkt hij num- it het Amerikaanse song- ire. De 28ste aflevering rth Sea Jazz heeft plaats 12 en 13 juli. ndag iekschool te aan den rijn - De 1 nuziekschool Alphen e i Rijn houdt morgen 11.30 en 15.00 uur een intog. Geïnteresseerden at i in het gebouw aan het leester Visserpark te- ii[j m instrumenten uit te en. Bij de informatieba- itmen alles aan de weet cursussen en zijn de seizoensfolders ver star. Daarnaast zorgen ;en voor live-muziek, is -ijspeurquiz en staat er ■Hirande popcorn klaar. door Theo de With alphen aan den rijn - Het clll- turele festival Parkkunst is voor de komende jaren veilig gesteld. Het Alphens gemeentebestuur stelt jaarlijks 10.000 euro be schikbaar. Bovendien is er voor de komende drie jaar een spon sor gevonden. Met deze financi ële garantstelling maakt Park kunst zich op voor de dertiende editie op 30 april. Het Park Rijnstroom zal op Ko ninginnedag zo'n 75 kramen tel len. Iets meer dan de helft daar van wordt bemand door profes sionele kunstenaars uit Alphen, Leiden, Gouda en omringende gemeenten. De rest is voor cul turele instellingen als het Parkt heater, Expressie 70 en het Cen trum Beeldende Kunst. Tussen de kramen door zullen diverse straattheateracts te zien zijn. Op een groot podium zijn drie groe pen geprogrammeerd die mu ziek uit alle windstreken ten ge hore brengen, staat in het pro gramma voor Parkkunst 2003. „Het festival heeft een duidelijke plek veroverd in het culturele le ven van Alphen", aldus cultuur wethouder Van Wersch. „De kracht is dat alle culturele instel lingen in de gemeente samen werken. Daardoor ontstaat een voor iedereen aantrekkelijk pro gramma dat duizenden op de been brengt." Parkkunst trekt jaarlijks zes- tot achtduizend be zoekers. Om te voorkomen dat het festi val te veel het karakter van een braderie krijgt, heeft Willem van den Broek, directeur van Ex pressie 70, de eisen voor de deelnemende kunstenaars aan gescherpt. „Er was de laatste ja ren te veel ruis gekomen. Goede kunstenaars haakten daardoor af. Dat proces heb ik willen ke ren." Kunstenaars krijgen nu al leen een kraam als ze officieel staan geregistreerd bij STAA in Alphen, Ars in Leiden of docent zijn bij Expressie 70. Van den Broek moest daardoor een aantal amateur-kunstenaars teleurstellen. „Ik heb er wel vijf tien nieuwe kunstenaars voor in de plaats gekregen. Veel afval lers uit het verleden keren terug naar Parkkunst. Ik hoop dat we de beeldende kunst daardoor naar een kwalitatief hoger ni veau kunnen tillen. Niet omdat we elitair willen zijn, maar om dat we goede kunst willen laten zien." Het Parkfilmhuis draait op Ko ninginnedag vier keer de film 'Zus en zo'. In de rest van het gebouw van Expressie 70 wordt werk van cursisten tentoonge steld. Het gratis toegankelijke Parkkunst begint op Koningin nedag om 12.00 uur en eindigt om 18.00 uur. Op het podium treedt om 12.30 uur als eerste het Tombaz Ensemble op met Turkse tangomuziek. La Troupe Saaba volgt om 14.00 uur met Afrikaanse muziek die gepaard gaat met veel percussie en dans. De afsluitende podiumact is om 16.30 uur Malford Milligan met zijn band. Deze Texaan maakt een drie wekende tournee door Nederland. dam/gpd - De Amster- Stadsschouwburg en het iter gelegen popzalen- x De Melkweg gaan één heatercomplex vormen, d binding bestaat uit een te bouwen theaterzaal, lirecties en de Amster- cultuurwethouder Belliot n gisteren de plannen 'g ir bekend. %ee van de schouwburg 111 Leidseplein krijgt een aanzien. De beide win de kassahal worden ver tot een 'stadsfoyer' met ^taurant dat de hele dag en waar het publiek te- e'an voor kaarten en expo- Hove, artistiek leider van jroep Amsterdam, straks ebruiker van de schouw- il a de komst van de zaal het aantal voorstel- door Toneelgroep Am- i opvoeren naar 150 per ovendien stelt het ont- in de nieuwe zaal hem in leer vormen van theater I voor die ruimte te ma- uwe zaal, die achter de ide toneeltoren komt, laats aan 550 bezoekers ielvoorstellingen en 850 :rs bij concerten. Ook t toneel als kleine zaal gebruikt. Verder is er rc>or een orkestbak, zodat teens kleinere opera- en toducties in die zaal kun- Afgaande op de groei it publiek geloven Van n Daamen dat het aantal ers zal toenemen, twerp van de Amersfoort- litéct Job Klinkhamer zal de achterkant van het bx aan de Lijnbaansgracht euw en aantrekkelijker geven. De gemeente •ai !at het project 30 miljoen lag kosten. Met dat geld ook The Max, de grote n De Melkweg die onder uwe theaterzaal komt te T met 50 procent vergroot ruimte voor 1500 bezoe- door Rody van der Pols leiden - Een verwaarloosd kindje, dat niet de kans heeft gekregen te groeien. Zo omschreef Annet Zondervan gisteravond tijdens een commissievergadering het Centrum Beeldende Kunst (CBK) Leiden. „Leiden heeft nooit echt gekozen voor het CBK." Aanleiding voor haar beschuldi ging aan het adres van de Leidse politiek is het besluit van B en W om de kunstuitleen, een van de belangrijkste taken van het CBK, op te heffen. De kunstuitleen wordt als een subsidieverslin dend instituut gezien, dat maar niet kostendekkend kan draaien. „Maar hoe kun zo'n taakstelling opleggen, als je het CBK niet de instrumenten in handen geeft om die taakstelling te behalen?", aldus Zondervan. Een van die instrumenten is het hanteren van marktconforme tarieven, aldus Zondervan, zelf directeur van de winstgevende Artotheek Zuidoost/Het Nieuwe Podium in Amsterdam. Hoewel hierop al sinds 1999 door ver scheidene onderzoekers is aan gedrongen, heeft de politiek nooit aan deze oproep gehoor gegeven. „Het CBK is al die tijd door cultuurwethouder Pecht- old in de wurggreep gehouden", zo karakteriseerde de Leidse kunstenares Astrid Beumer de kwestie. Pechtold, verantwoordelijk ge steld voor het 'falende beleid', was gisteravond niet aanwezig, tot teleurstelling van de massaal naar de raadszaal getogen kun stenaars. Graag hadden ze hem persoonlijk aan de tand gevoeld, bleek uit diverse reacties. Ook de politieke partijen lieten zich gisteravond niet horen. Al leen Pink Meltzer van LWG/DG liet zich ontvallen dat het CBK wel een 'terminale patiënt' leek. Ze verwoordde daarmee de angst van veel aanwezigen: be tekent het opheffen van de kunstuitleen niet de doodssteek voor het CBK? Volgens de nota 'Heroverweging taken Centrum Beeldende Kunst' moeten de resterende ta ken van het CBK - een steun punt voor kunstenaars, cultuur educatie en het maken van ten toonstellingen - bij Stedelijk Museum De Lakenhal worden ondergebracht. Een slechte combinatie, volgens veel kun stenaars. „Want De Lakenhal is een museum. Die richt zich op de 'eregalerij' van kunstenaars. Het CBK richt zich op het veel breder segment, op de kunste naars die nog niet zijn doorge broken. Dat zijn twee wezenlijk verschillende taken, die je niet zomaar kunt samenvoegen", al dus een van de kunstenaars. Door het opheffen van de kunstuitleen - en de daarbij be horende jaarlijkse aankoopron de voor Leidse kunstenaars, ver dwijnt ook een bron van inkom sten voor Leidse kunstenaars. „En dat scheelt je twee maan den eten", grapte kunstenaar Ernst Kamphuis. Maar behalve dat het 'brood op de plank' be tekent, is er nog een ander be langrijk effect van die aankoop- ronde, benadrukte Beumer. „Je wilt niet dat je kunstwerken zich in je atelier opstapelen. Je wilt dat ze onder de mensen komen. Dat ze gezien worden. Ook daarin vervult de kunstuitleen een belangrijke rol." Het Leidse college reageert op z'n vroegst vlak voor het zomer vakantie op de vele vragen over de sluiting van de kunstuitleen. leiden - De foto 'Diego' van Maarten Wetsema maakt deel uit van een grote fototentoonstelling die volgende maand in het Centrum Beel dende Kunst (CBK) van Leiden begint. De expositie 'Choices' toont de smaak en leefstijl van Nederlanders van uitéenlopende leeftijd en cul turele achtergrond. Hiervoor is werk van elf bekende fotografen bij el kaar gebracht. De tentoonstelling is samengesteld door tv-presentatrice Hanneke Groenteman en fotograaf Morad Bouchakour. Groenteman wist met haar programma 'De Plantage' kunst voor een groot publiek toegan kelijk te maken. Bouchakour werd vorig jaar de hemel in geprezen voor zijn foto-serie 'Nederland viert feest' in opdracht van het Rijks museum. Samen maakten zij een keuze uit het aanbod van elf foto grafen. Het werk laat zien dat Nederland geen eenheidsworst is, maar een bonte mengeling van stijlen. De tentoonstelling is van 23 mei tot en met 12 juli te zien in het CBK en wordt begeleid door een educatief project voor leerlingen uit het voortgezet onderwijs. Foto: Maarten Wetsema muziek recensie Lidy van der Spek Concert: Matthaus Passion door Chr.Oratorium Koor Hallelujah o.l.v. Sytze Stel, m.m.v. Diane Verdoodt, sopraan, Joke de Vin, alt, Ludwig van Gijsegem, tenor, Ira Spaulding, bas, Alex Grigorev, tenor, Hans de Vries, bas, Peter Ouwerkerk, orgel, Gail Ann Schröeder, gamba, Stadsknapenkoor Gorkum en het Nederlands Radio Orkest. Gehoord: 10/4, Dorpskerk. Katwijk aan den Rijn. Nog te horen aldaar: vanavond, 19:30 uur. Een protestantse en katholieke kerk verschillen onder meer in de plaatsing van preekstoel en al- taar. Staat in de RK kerk het altaar centraal in het koor, in een reformatorische kerk is de hoog ver heven preekstoel prominent aanwezig, vanwaar het woord Gods over gelovigen wordt uitgestort. Het is de mooiste en de meest authentieke plaats voor de evangelist van de Matthaus Passion. Immers, het lijdensverhaal sec is het hart van de passie. De tenor Ludwig van Gijsegem is deze rol op het lijf geschreven. Niemand kan zó beeldend en betrokken als hij het verhaal vanaf de zalving door Maria Magdalena tot aan de verzegeling van de grafsteen laten meebeleven. En Hallelujah, het Chr.Oratorium Koor onder leiding van Sytze Stel sluit zich geheel organisch aan bij deze betekenis volle woorden. Elk jaar weer imponeert de Katwijkse uitvoering. Je voelt heel duidelijk dat deze mensen elkaar in spireren. Dat iedereen figuurlijk warm loopt voor de visie van Sytze Stel, die ingehouden is maar vol zeggingskracht. Van Gijsegem heeft even tijd nodig om de juiste toon te pakken. Maar al gauw groeit er een verras send spanningsveld tussen de evangelist en Jezus dat zijn hoogtepunt bereikt in de woorden 'Eli, eli, lama asabthani?', totaal desperaat gezongen door de bas Ira Spaulding die een voorbeeldig integere Christuspartij vertolkt. Diane Verdoodt en Joke de Vin vormen een duo uit duizenden, één van ziel en één van zinnen in het dramatische 'Mond und Licht ist vor Schmer- zen untergangen'. Waarop het koor losbarst in een ziedend en flitsend 'Sind Blitze, sind Donner' im Wolken verschwunden' zonder ook maar één moment grof of 'vulgair' te worden. De bas Hans de Vries zingt z'n kleine partijen (Pilatus en Pe trus) dynamisch, inhoudelijk sterk, en zijn aria's voluit en kleurrijk. Stel maakt van elk koraal een beeldend en delicaat paneel. Vooral het koraal 'Wie wunderb'arlich ist doch diese Strafe' verrast door een verfijnde trans parante sfeer. Het kleine dubbelorkest bezit een mooi homoge ne en lichte klankkleur, speelt in een aangenaam pittig tempo, soms licht scanderend. Instrumen tale solo's vormen een wezenlijk functioneel on derdeel van de te zingen tekst. Deze Matthaus is nergens uit op effectbejag: waardoor juist elke frase, solo, koorzang, orkest partij ontroerend en onontkoombaar effect heeft. theater recensie Dick van Teylingen Voorstelling: 'De Mensenhater' van Molière door De Paardenkathedraal. Vertaling: Laurens Spoor. Regie: Dirk Tanghe. Met Maike Meijer, Thomas de Bres e.a. Gezien: 10/4, Leidse Schouwburg. Eerlijkheid wil hij, zuiverheid, Molières mensenhater, maar hij zit zo vast aan zijn perfectionis tische ideaalbeeld dat alles wel tegen moet vallen. Zeker in de Franse hofkringen waar de be pruikte en bepoederde Lodewij- ken het voor het zeggen hadden. Behalve met de verkeerde tijd had de titelheld Alceste ook nog te kampen met de verkeerde vrouw. Hij is verliefd op Célimène, die binnen het pluimstrijkende en roddelende gezelschap de ko ningin is van het koketteren en intrigeren. Ze is de enige die Al ceste intellectueel aankan. Bei den doorzien de leegheid van het spel, alleen trekken ze te gengestelde conclusies: hij wendt zich er walgend van af, zij speelt het mee en zet het naar haar hand. Er is maar één logi sche uitkomst: ze zouden uit eindelijk een beetje water bij de wijn moeten doen en voor el kaar moeten kiezen, maar hun koppigheid staat een happy en- ding in de weg. Nog voordat het stuk werkelijk begonnen is, klinkt er eerst een smartlap, playbackt Jan Klaas- sen Brels 'Ne me quitte pas', met behaagzieke bedankjes voor het ingeblikte applaus, komen personages pas op als ze drie keer heen en weer een gat tus sen de toneelgordijnen hebben gezocht, krijgen de stemmen een galm alsof ze in een mam moettanker spreken. Dit alle maal gaat er heel nuffig en over dreven aan toe. Je hoopt dat het niveau van gedoe wat vermin dert als de aandacht van het pu bliek eenmaal gevangen is, maar nee. Misschien heeft Dirk Tanghe een optelsom gemaakt: het le ven in de verfijnde Franse krin gen van het einde van de zeven tiende eeuw is onecht, theater is onecht, laten we dus van Moliè re een voorstelling maken die dubbel onecht is. Waarin in elke zin een kunstje zit, een accentje, een gek stemmetje, een dialect- je, een geluidje. Waarin elk ge baar voorzien is van een krul, een veelzeggende blik, een arm- buiging of een vingerzetting. In sommige situaties of om het ka rakter van bepaalde personages te typeren, zou dat heel goed kunnen werken. Sommige spelers kunnen ook leuke gekke bekken trekken, grappige gebaartjes maken en olijke stemmetjes nadoen. Maar ze doen het allemaal, de volledi ge drie uur die de voorstelling duurt lang. AL snel komen de zelfde kunstjes"voorbij, gaan de personages elkaar wéér nadoen om elkaar belachelijk te maken. Alsof je in een restaurant zit met maar één cd op repeat en nog drie gangen te gaan. De manier van spreken zit be halve vol kunstjes ook vol ac centen en varieert van heftig tot intensief. Momenten van ont spanning worden ons nauwe lijks gegund. Dat leidt af van de tekst (mooi en inventief vertaald door Laurens Spoor). De tekst behandeling van de meeste ac teurs maakt een heel aangeleer de indruk: het is heel moeilijk om te suggereren dat die geëxal teerde toon uit een echt mens voorkomt en niet uit een soort nageboetseerde Michael Jack son. Marie-Louise Stheins kon dat, maar die speelt inmiddels bij Het Nationale Toneel. Maike Meijer (Célimène) kan het ook. Zij lijkt daarmee de nieuwe diva van De Paardenkathedraal te zijn, in deze vermoeiende, dik aangezette, geparfumeerde voorstelling vol effectbejag. muziek recensie Maarten Baanders ;Jl stelling: 'Mich en Scène' door he van Hautem. Gehoord: 10/4, Stadsgehoorzaal, Leiden. ;e liedjes zijn zo verbon- o'iet het stemgeluid en de "pn hun maker, dat nazin- gewaagde onderneming 'j'! Jacques Brei zingt, kan klingen doen: hem imite- 'e proberen op te roepen nl i opriep, of een persoon- t ertolldng aan zijn liedjes atste doet Micheline van )0 m niet. In 'Mich en Scène' zingt ze hoogtepunten uit Brels repertoire en houdt ze zich over het algemeen aan de manier waarop Brei ze zong. Als publiek kun je dan twee dingen doen: genieten van de melodieën, die niet stuk kunnen en een mooi verleden oproepen, of vergelij ken. Dat laatste doe je eigenlijk automatisch. De breekbare hartstocht, de warmte, de concentratie, de weemoed, de pittige humor: het zijn allemaal elementen die Brei zo bijzonder maken, maar die bij Van Hautem nauwelijks uit de verf komen. De hartstocht rolde er bij Brei zo natuurlijk en onnadrukkelijk uit; bij Van Hautem merk je dat ze zich inspant om die hartstocht erin te leggen. De warmte van Brei is van zo nabij voelbaar; Van Hautem klinkt vlak en ver weg. Soms komt er bij Van Hautem wel iets van gedrevenheid op gang, vooral in de heftige en snelle stukjes, maar het is een dun laagje. Waar Brei van de eerste tot de laatste noot in zijn muziek opgaat, stapt Van Haut em er bij een instrumentaal tus senstukje even uit om een op- vuldansje over het podium te maken. En waar Brei je mee sleept in zijn melancholie, komt Van Hautem niet verder dan ernst. Zo heb je voortdurend het ge voel dat iets niet gebeurt, waar je wel naar gaat verlangen als je de melodieën hoort. Een merkwaardige breuk met i£ het programma vormt een in strumentaal intermezzo door de pianist, die Brahms speelt. Niet alleen heeft deze muziek geen enkel raakvlak met Brei, het stuk wordt ook nog eens ontsierd door misgrepen en een ongenu anceerde dynamiek. Het is jammer dat het grootste deel van de avond zo voorbij gaat, want aan het eind komt er toch nog iets los en sleept Mi cheline van Hautem het publiek nog aardig mee. In 'Bruxelles' wordt ze opzwepend. En gelukkig volgen er dan nog twee toegiften. 'Voir un ami pleurer' klinkt intens en zacht en in 'J'arrive' zien we toch nog iets van vervoering van haar uit gaan. Waarom niet eerder? muziek recensie Susanne Lammers Concert: Matthaus Passion van J.S. Bach door jongenskoor Boni Pueri .en Musica Florea o.l.v. Pavel Horak. Solisten: Jaroslav Brezina, Noémi Kiss, Lydia Vierlinger, Martin Barta en Pavel Klecka. Gehoord: 10/4, Hooglandse Kerk, Leiden. Een Matthaus Passion waarin de koorpartijen helemaal gezongen worden door jongens. Dat is licht en helder, veel lichtvoetiger en troostrijker dan door een vol wassen gemengd koor, en heel soms een beetje afstandelijker. Zo klinkt tenminste de Matthaus Passion van het Tsjechische jon genskoor Boni Pueri. Dirigent Pavel Horak werkt met vlotte tempi en een ingehouden dynamiek, vermijdt log- en traagheid en laat de muziek door de kerk zweven. Zijn jon gens, die in het begin nog wel eens een beetje rommelen, ma ken vooral van de koralen een genot voor het oor. Die klinken bijna als engelenkoren zo fris. Maar ook als volk, of soldaten, of schriftgeleerden overtuigen ze met alertheid en dramatiek. Musica Florea, een al bijna even jong gëzelschap uit de authen tieke hoek, speelt mooi mee. De strijkers, afgezien van de mar kante bas, vallen niet erg op. Zij spelen goed en gelijkmatig. De blazers hebben prachtige mo menten, maar gaan soms ook de mist in, vooral bij de aria's van Lydia Vierlinger, die counter tenor Markus Forster vervangt. Jte Dat is jammer, maar ze maken alles goed bij 'Aus Liebe will mein Heiland sterben', de aria van sopraan Noémi Kiss, wier stem zich weliswaar beter thuis lijkt te voelen bij het operagen re, maar die misschien juist daardoor dramatiek in haar sbli weet te leggen. In deze aria crp- eert ze samen met de fluit en de hobo's da caccia een pnaardse sfeer. Haar lange notèn duren precies lang genoeg om te gloei en en haar timing schept grote, rust. Die stemming wordt door de hobo's versterkt: zij blazen de hartslag van iemand die pijnlijk getroffen is en spelen prachtige miniatuurduetjes, versterkt met strelingen van de fluitist. De Evangelist kan een Passie maken en breken. Jaroslav Bre zina is er een van het goede 4 soort. Hij zingt gedre\»n, puntig verhalend en woorden uitspin nend die het verhaal bepalen. Lyrisch is hij wat minder sterk, de tenor-aria's, die hij ook voor zijn rekening neemt, moeten het vooral hebben van de intensiteit van zijn voordracht. Daarmee maakt hij bijvoorbeeld 'Geduld' de moeite waard. Hetzelfde doet zich voor bij ba riton Pavel Klecka. Zijn timbre is wat metalig en in de diepte niet vol genoeg om echt te overtui gen. Hij klinkt wat militair, en dat contrasteert mooi met de volle warme en licht melancho lieke klank van Martin Barta, die de Christus-partij zingt. Echt overweldigend is deze Mat thaus Passion niet, daarvoor zit ten er iets teveel zwakke plekjes in, maar overtuigen doet ie wel.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 21