CDA mikt nu op kabinet met WD spS? Cieba 'Gelukkig is-ie kaal, rijden maar' Nieuwe golf aanhoudingen in bouwsector Leidsch Dagblad 1Miljoen arbeidsongeschikten niet erg> Nederland denkt aan vredesmacht Zalm staat niet te trappelen Leiden klaar voor Singelloop Dodelijk ongeval Leidse Breestraat Bus gekaapt na bankoverval Politie arresteert stapelwagendief Bankklant kreeg tip over Endemol Leidsch Dagblad vrijdag 11 APRIL 2OO3 OPGERICHT 1 MAART 1860 disch eten en aan de ilvossensteeg ek over lordwijks wiste straat iden korter slot tijdens marathon tersportwagen dan ook een speelgoed Leidsch üi Dagblad INTERNET: www.leidschdagblad.nl NR. 43204 LOS De gróótste selectie a t kantoormeubelen t l 2000 m2 L SHOWROOM! Kantoormeubelen NR. 43204 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Kosten volgens Leidse jurist niet hoger dan in 1976 door Wilfred Simons leiden - De WAO hoeft niet op nieuw te worden aangepast. De wetgeving is op orde en over dreven duur is uitvoering van de wet ook niet Dat stelt jurist Barend Barentsen van de Uni versiteit Leiden vast in zijn proefschrift Arbeidsongeschikt heid: aansprakelijkheid, be scherming en compensatie. Voor zover het aantal onge- schikten nog toeneemt, is dat vooral te wijten aan de falende aanpak van ziekteverzuim in het eerste ziektejaar door werk gevers en werknemers. 'Een miljoen WAO'ers' was de afgelopen jaren een schrik beeld in politiek Den Haag. Ten onrechte, meent Barent sen. De uitvoering van de WAO kost nu evenveel als in 1976, ongeveer 2,5 procent van het Bruto Binnenlands Product. Zelfs als Nederland inderdaad een miljoen arbeidsongeschik ten zou hebben, is dit percen tage altijd nog veel lager dan in 'topjaar' 1990. Barentsen komt dan ook tot de conclusie dat de WAO geen financieel probleem meer is. Voorstellen van de Commissie-Donner en de Soci aal Economische Raad om de WAO te beperken tot volledige en duurzame arbeidsonge schiktheid zijn niet nodig om het aantal arbeidsongeschikten of de kosten van de WAO ver der te drukken. Het 'uit de hand lopen' van de WAO ziet Barentsen als een historisch probleem. In de ja ren '80 liep het aantal arbeids ongeschikten snel op omdat de regeling veel te coulant was. De WAO werd 'ontdekt' door werkgevers om van werkne mers af te komen die om wat voor reden ook minder goed konden meekomen. „Hierdoor raakten de arbeidsmarkt en de overheidsfinanciën ontwricht", stelt Barentsen vast. Deze fouten zijn gecorrigeerd. De WAO is minder aanlokkelijk en minder toegankelijk gewor den. De instroom kan nog ver der afnemen als werkgevers en werknemers het ziekteverzuim aanpakken. Bovendien signa leert Barentsen een trend breuk: het aantal WAO'ers daalt de laatste maanden sterk. Eerder vindt Barentsen het een probleem dat de uitkering zo snel daalt: binnen enkele jaren zitten de WAO'ers op bij standsniveau. Volgens hem is er genoeg financiële ruimte om de uitkering te verhogen voor WAO'ers die voor 80 tot 100- procent zijn afgekeurd. FORMATIE rming van een CDA/PvdA- et is mislukt Althans, voor oment Hoewel de teleur- g bij het CDA en de woede PvdA groot zijn, moet een van de breuk op termijn lemaal worden uitgeslo- nooit nooit, luidt een gezegde. Maar een lijm- pas zinvol, als eerst de itieven voor een centrum- linet grondig zijn onder- Een afkoelingsperiode is om de frustratie van dit it te doen vergeten. koningin zit er niets an- dan een nieuwe informa- mogelijkheden van een rechts kabinet te laten Dat wil zeggen een van CDA en WD, aange- een derde partij. Het van de formatie heeft maken met het feit dat :nde eigenlijk veel liever n dan met Bos wil rege- ;enende heeft campagne l)rd op voortzetting van de met de WD. Jammer :m gooide de kiezer roet eten. CDA kwamen als grote uit de verkiezingsstrijd, won te weinig en de LPF ïggevaagd. Het is begrij- dat Zalm CDA en PvdA de ide een nieuw kabinet te Maar nederigheid is iger op zijn plaats. De ide ruzie tussen Balke en Bos geeft Zalm nu alle om toch met het CDA te ^onderhandelen. Inhoude- /Vert dat vast geen proble- ^P. maar politiek - wegens -fntbreken van een parle- rtfre meerderheid - des te ''op het enorme pak slaag p LPF van de kiezer heeft Jen, ligt het niet voor de fom de club van Herben bij ymatie te betrekken. Dan ïde onwillige D66 eerder in Jerking. De Democraten Jen weliswaar ook, maar zij «fn een stabielere factor dan Jukszoekers van de LPF. Al- tfnatieven op een rijtje zet- j blijft de conclusie dat al- een CDA/PvdA-kabinet doet aan de verkiezingsuit- En anders moeten nieuwe tóngen uitkomst bieden. neider den haag/gpd - Het CDA mikt op een centrum-rechts kabinet, nu de formatiepoging met de PvdA van Wouter Bos is gestrand. De potentiële nieuwe coalitiepart ners - WD en LPF - houden de boot echter nog af. Volgens de li berale leider Gerrit Zalm staat nog niet vast dat CDA en PvdA definitief uitgepraat zijn. „En sa men met het CDA hebben wij geen meerderheid," zei hij van ochtend. LPF-leider Mat Herben zei eerder deze week al de voor keur te geven aan een bemidde lingspoging door Tjeenk-Willink, vice-voorzitter van de Raad van State. Na 77 dagen onderhandelen be sloten de informateurs gister avond laat dat het geen zin meer heeft om door te gaan. Het CDA hield vast aan een eigen, nieuw bezuinigingsvoorstel. Daarbij werd fors werd gesneden in de sociale zekerheid en werd ook de koppeling tussen lonen en uitkeringen ter discussie gesteld. De PvdA noch de informateurs meenden dat op basis hiervan overeenstemming mogelijk was. PvdA-leider Wouter Bos rea geerde na afloop verbeten en te leurgesteld. „Ik voel me grote lijks bedonderd. In het laatste uur van de onderhandelingen werd met één pennenstreek al les waar we tweeënhalve maand over gesproken hebben, van ta fel geveegd. En al die tijd word je begrijpelijk toegeknikt Waar ben je dan mee bezig? Zij bed onderen de mensen in het land. Een lijmpoging? Daar staat mijn hoofd niet naar." „We hebben het uiterste gepro beerd", reageerde CDA-partijlei der Balkenende op zijn beurt. „De chemie en het vertrouwen tussen beide partijen was onvol doende. Dat is te betreuren." Donner en Leijnse zouden van middag nog één keer met Bos en Balkenende praten over de exacte formulering van het ver slag dat zij aan de koningin moeten aanbieden. Of dat eind verslag vandaag nog naar paleis Noordeinde wordt gebracht is onbekend. WD-leider Zalm voerde vanochtend overleg met den haag/gpd-anp - De Neder landse regering overweegt 600 man te leveren voor een vredes macht in Irak. Minister Kamp (defensie) praat hier vandaag over in de ministerraad. De frac ties van CDA en WD staan ach ter zo'n uitzending. Mocht het kabinet positief bèsluiten, dan duurt het slechts weken voordat de uitzending een feit is. „We kunnen hier niet maanden over doen", aldus een woordvoerder van Defensie. „Er is een machts vacuüm die een stabiliserende macht noodzakelijk maakt." Het CDA acht een mandaat van de Verenigde Naties voor zo'n vredesoperatie wel wenselijk. Voor WD-Kamerlid en oud-mi nister van buitenlandse zaken Van Aartsen mag het echter ook zonder de VN. Een vredesmacht onder NAVO-vlag is ook nog een acceptabele mogelijkheid. zijn fractie over de vraag of de li beralen aan een nieuw kabinet moeten deelnemen. Maar hij staat niet te trappelen. „Het zou geen logisch vervolg van de ver kiezingsuitslag zijn", zei hij vóór aanvang van de fractievergade ring. De breuk verklaart hij uit een combinatie van amateuris me en onwil. De informateurs hebben beide onderhandelaars gisteren nog een compromisvoorstel voorge legd om uit de financiële impas se te komen. De PvdA kon daar mee leven, maar het CDA kwam met een eigen plan. Dat hield onder meer in dat er geen kop peling meer zou zijn tussen lo nen en uitkeringen, dat er een miljard euro zou worden bezui nigd op het pakket van de Alge mene Wet Bijzondere Ziektekos ten en dat er twee miljard gekort zou worden op de sociale zeker heid. Ook wilde het CDA een half miljard minder uittrekken voor stedelijke vernieuwing. De andere partijen in de Twee de Kamer reageerden furieus op de breuk. „Een blamage," was de typering van Jan Marijnissen (SP), die beide onderhandelaars verantwoordelijk stelde. Groen links ziet vooral het CDA als de boosdoener. Pagina Binnenland: Meer over de breuk Balkenende en Bos staan de pers te woord nadat de formatie gister avond definitief mislukte. Foto's: ANP Een onthoofde Pim, direct na de botsing met de onderkant van het viaduct. Foto: WFA/Guido Benschop Chauffeur beeld Pim Fortuyn verrekent zich bij tunnel door Gerard Baas rotterdam-sassenheim - Tot zo'n driehonderd meter voor het huis van Pim Fortuyn is het een vlekkeloze rit. Trots rijdt Maarten Verschoor uit Sassen- heim zijn vrachtwagen met op de laadbak het beeld van For tuyn. De 60-jarige eigenaar van het gelijknamige kraanverhuur bedrijf heeft het standbeeld ex pres met het gezicht naar achter neergezet. „Mooi toch, Pimme- tje die naar de mensen salueert? At your service." Zou je dat wel doen, zeiden een paar mensen nog toen het beeld op de vrachtwagen werd gela den. „Laat mij maar", ant woordde de man die er met zijn bedrijf niet voor terugdeinst om helikopters, vliegtuigen en jach ten te verplaatsen. „Ik weet wat ik doe. En ik weet voor wie ik het doe. Dus wil ik het goed doen." Dan komt de tunnel op het Weena in Rotterdam. De tunnel is drie meter zestig hoog. Drie meter zestig, dat moet net ge noeg zijn denkt Verschoor. De Sassenheimer maakt voor de ze kerheid nog snel even een re kensommetje. „Pim is levens groot dus 1,90 meter. Hij staat op een sokkel van zestig centi meter en de plaat eronder is vijf tien centimeter. Met de hoogte van de vrachtwagen erbij moet het lukken. Gelukkig maar dat-ie kaal is. Rijden maar." Het eerste stukje tunnel is het stil, ook de mannen in de cabine Het hoofd van Pim is met tape weer vastgezet. Foto: ANP/Roger Dohmen geven geen kik. Maar na een meter of vijf, houdt de stilte op. Een krassend geluid verraadt dat Verschoor zich heeft verre kend. „Dit is foute boel. Moetje niet stoppen?", vraagt zijn maat Ian die voor de gezelligheid is meegegaan. Verschoor ant woordt: „Nu niet, hier kan ik niet stoppen. Eerst de tunnel uit. Dan kijken we wat de scha de is." Een tv-cameraploeg die achter de vrachtwagen rijdt, is de eer ste die ziet wat er is gebeurd. De cameraman springt uit zijn auto en doet zijn werk, net als een fo tograaf. De aandacht die Ver schoor met zijn vriendendienst voor Pim en Harry Mens (de op drachtgever en eigenaar van het beeld) voor zijn bedrijf wilde, krijgt hij. Maar het is meer dan hem lief is. „Ik weet niet of ik hier blij mee moet zijn", zegt hij stoïcijns voor hij de cabine uit stapt. Verschoor klimt op de laadbak waar het standbeeld kort daar voor nog stond te pronken. Hij ziet dat het hoofd van Pim For tuyn naar voren is geknakt. Op het achterhoofd zit een lelijke deuk met daarop het betonwit van het tunnelplafond. De be faamde stropdas voorkomt dat het hoofd van de romp valt. Ver schoor duwt de bronzen kop te rug. Het brons breekt af en hij legt het hoofd naast het beeld. „Met een beeld zonder hoofd kunnen we niet aankomen bij het huis van Pim", zegt hij tegen Ianals hij de cabine weer in stapt „Dat kan je niet maken met al die mensen daar. Wat zal Harry zeggen?" Verschoor start de vrachtwagen en rijdt het tweede stuk van de tunnel door, hopend dat de rechterhand, die het At your ser vice-teken maakt, niet te hoog is voor de tunnel. Dat valt mee. Hij rijdt de tunnel voorzichtig uit en zet de vrachtwagen stil. Ver schoor klimt weer op de laadbak en tapet het hoofd vast. De pro fessor heeft een witte kraag ge kregen. „Nu weet ik wat ik fout deed", zegt Verschoor als hij achter het stuur kruipt. „Ik was vergeten dat de wagen door het veringsysteem tien centimeter omhoog gaat als je rijdt. Stom." Pagina Ri: 'leder mens maakt vergissingen' leiden - Schoolklassen, bedrij ven en individuele hardlopers doen vanavond mee aan de ruim zes kilometer lange tocht door het hartje van Leiden. De start van de 28ste Singelloop is dit keer op de Langegracht, vanwege werkzaamheden aan de andere kant van het NUON- terrein. De organisatie - LeidsCh Dagblad, de Leidse Politie Sport Vereniging en energiebedrijf NUON - verwacht net als vorig jaar zo'n 3.000 deelnemers. In schrijven is nog mogelijk tot vlak voordat topschaatser Henk Angenent om 19.30 uur het startschot lost. De opbrengst van de Singelloop gaat naar de stichting Vrienden van Nieuw Buitenzorg, een instelling voor meervoudig gehandicapten in Leiderdorp. leiden - Een nog onbekende vrouw is vanochtend dodelijk verongelukt in de Leidse Bree straat. Zij werd daar op of net voorbij een zebrapad aangere den door een lijnbus van Con- nexxion die vanaf het Kort Ra penburg de Breestraat indraai de. Medewerkers van de ver keersdienst waren vanochtend nog bezig met onderzoek en het horen van getuigen. De Breestraat was gedurende enige tijd afgesloten voor verkeer in beide richtingen. Berlijn - Bankovervallers heb ben in Berlijn een stadsbus ge kaapt. In de bus, een dubbel dekker, zitten meer dan twintig mensen, onder wie een politie agente, zo meldde de Duitse te levisie vanmorgen. Volgens de plaatselijke pers is er geschoten in de bus, maar de politie kon dit niet bevestigen. Rond het middaguur was nog niet meer bekend over de kaping. rijnsburg/den haag - De poli tie heeft een 50-jarige man uit Tiel aangehouden voor de dief stal van duizenden stapelwa gens bij vestigingen van bloe menveiling FloraHolland in Rijnsburg, Bleiswijk en Naald wijk. De bedrijfsrecherche van FloraHolland vond onderdelen van de stapelwagens terug bij een sloopbedrijf in de Betuwe. De bloemenveiling schat de schade door de diefstallen op tweeënhalf miljoen euro. Amsterdam - Een klant van de Belgische KBC-bank waar Cor Boonstra zijn aandelen Ende mol kocht, heeft verklaard dat binnen de bank bekend was dat er een Spaanse fusiepartner op komst was. Volgens de man, die van de bank de tip kreeg om mee te doen met Boonstra's aankoop, hoorde hij later dat Telefónica echt Endemol over nam. De verklaring, vandaag op de tweede dag van de rechts zaak tegen de oud-Philipstop- man, kan cruciaal zijn voor de bewijsvoering. Pagina Economie rotterdam/anp-gpd - In ver band met het onderzoek naar fraude in de bouw zijn de afge lopen weken 25 personen aan gehouden. Het openbaar minis terie zal nog meer werknemers uit de bouwsector laten arreste ren, aldus een woordvoerder. Onder de gearresteerden is één ambtenaar, de anderen zijn werknemers van bouwbedrij ven. Het gros van de aangehouden personen is weer op vrije voe ten. De meesten hebben een paar dagen vastgezeten, enkelen een paar weken. Vorig jaar nam justitie al 34 mensen tijdelijk in hechtenis, onder wie drie amb tenaren. „Wij sluiten nieuwe ar restaties niet uit. Deze fase van het onderzoek wordt in de zo mer afgesloten", aldus de OM- woordvoerder. Het openbaar ministerie deed vorig jaar maart zestig invallen bij vooral wegenbouwers, waar bij veel administratie in beslag weggenomen. De invallen wa ren gebaseerd op de schaduw boekhouding van oud-directeur Bos van de Groningse aannemer Koop Tjuchem. Het OM heeft sindsdien de schriftjes van Bos en de aangetroffen administra tie bestudeerd. Eerder hield de Tweede Kamer al een enquête die op de Bos-administratie was Afgelopen dinsdag werden nog drie directieleden en een oud medewerker van de Rosmalense bouwer Heijmans voor verhoor meegenomen. „Disproportio neel in vergelijking tot wat el ders in de maatschappij ge beurt", noemt de woordvoerder van Heijmans de actie van justi tie. Eerder al werden onder meer medewerkers van Konink- (advertenties) UW SAAB-DEALER: Automobielbedrijf Fase-Exdusief B.V., Curieweg 13 (Autoboulevard), 2408 BZ Alphen a/d Rijn, telefoon 0172-492444. Museumweekend gratis toegang Zaterdag- zondagmiddag Oudhollandse tegels schilderen, speurtochten, optreden chirurgijn Tentoonstelling Theater van Leven en Dood Museum Boerhaave Leiden Lange St. Agnietenstraat 10 www.museumboerhaave.nl lijke Wegenbouw Stevin en een directeur van Koop Tjuchem in de kraag gevat. Naar verluidt is ook een fiscaal adviseur van Koop Tjuchem in gesloten. Diens hechtenis zou door de rechtbank met dertig dagen zijn verlengd. Een mede werkers van Dura Vermeer is uitgenodigd op het politiebu reau vragen te beantwoorden, aldus een woordvoerder van de onderneming. Dura Vermeer zegt niet te weten wat justitie precies zoekt. De speurders van het OM heb ben acht bouwprojecten gese lecteerd die als voorbeeld die nen voor hoe er zou zijn gesjoe meld. Dat zou zowel onderling tussen de bouwers zijn gebeurd als tussen bouwers en over heidsfunctionarissen. Bij die acht zaken zijn 72 aannemers betrokken. Pagina Economie Nieuwe fase in onderzoek naar fraude bouwconcerns Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 wekei Naam M V Telefoon n. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau bank-gironummer 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl 3ET3EB 153TH2HE i t QEH3,i

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1