'Koper auto niet echt jong en flitsend' BMW komt met hypermoderne 5-serie Citroën C3 met automatische handbak Supersportwagen hoe dan ook speelgoed van der Plas Groep bv OERISME ens Legoland Billund is een tdje in een land Alphen a.d. Rijn tel. 0172- 422214 Katwijk tel. 071 -4090901 Leiden tel. 071 -5896000 www.vanderplas.nl nd Renault rkenbaar in n Micra Museum cintenrit om - Voor de zesde keer bestaan van het Den jh Ford Museum wordt ide zondag de jaarlijkse iten-rit verreden. Hierin ïditioneel een bonte ver ing van automerken en van tenminste 30 jaar oud let programma begint uur maar de toerrit start 113 uur. De tocht voert gens zo'n 80 kilometer ingerende landweggetjes iet bollenlandschap. 16 uur wordt de stoet erugverwacht. te eigen el van Honda kerk - Honda heeft ein- ajn eerste eigen diesel lij komt tegen het einde t jaar onder meer in de 1. Tot nu gebruikte Hon- ir de Civic een diesel van De nieuwe zelf ontwik- diesel heet i-CTDi en de r heeft 140 pk in huis bij ppel van 340 Nm. Hij is okken uit aluminium, telt eppen per cilinder en gebruik van common dniek. erlandse Atos it uit India dorp - Hyundai (Zuid- heeft in India een fa- raar per jaar 150.000 au- n de modellen Atos, Ac- Sonata gemaakt wor- e fabriek werd in 1998 id en maakt modellen e thuismarkt (de Indiase telt jaarlijks 110.000 au- ïvoor de export naar de nden Nepal en Sri Lanka, arokko, Algerije en Indo rijgen mondjesmaat Hy- s uit India. De nieuwe lie komend najaar in Ne- d op de markt komt, eveneens in de Indiase geproduceerd. ALENDER Verkeersveiligheids- nent, WC Almere. rafficcontrol.nl I Techno Classica, Messe Duitsland, www.siha.de deltrein en Miniatuur- uilbeurs, Mercure-hotel, ordrecht. 01222. ïiatuurautobeurs, uis Boelens, Stadskanaal. 10 000. niniatuurruilbeurs.nl RC vrij rijden, Circuit andvoort. 40 750. :ircuit-zandvoort.nl lente oldtimerbeurs, on Rosmalen. iutotron.nl ANWB Kampeer- en tiedagen, recreatiegebied rderzand, Almere. 503. www.anwb.nl acinten Rit, vertrek en unt bij Den Hartogh Ford ïm, Hillegom ■fordmuseum.nl Nation. Oldtimer Mani- e, Prins Bemhardhoeve, tn. www.pbh.nl •middag motorfilatelis- iteplus', Merelhof, loten. 029 7264 060. terdelendag Saab Club id. www.saabclub.nl 'aasraces, Circuit Park •ort. www.cpz.nl San Marino, Formule 1, ft van Imola NH Oldtimerfestival, üzen. 022 8542 500. ildtimer.club.tip.nl inenruilbeurs, buurthuis ister, Molenwerf 44, aan de Zaan. reintjes.info Le Citron Pressé, klassie- K)or Franse auto's. •tichtingchrono.nl Nederlandse Model- flagen, Darling Expo, jk. www.darlingexpo.nl redactie Weg Wiel, 507,2003 PA Haarlem, of: nwiel@damiate.hdc.nl "ging onder verantwoording ■«treffende organisatie. De uit- niet verantwoordelijk voor af- gen of gewijzigde data. laatste informatie: bel het ver- llêfoonnummer of ga haar het nde Internetadres. Weg&Wiel vrijdag 11 april 2003 redactie: Peter Lodewijks den op drukke snelwegen om dat het automatisch de afstand tot de voorligger in stand houdt. Voor de nieuwe 5-serie belooft BMW meer ruimte en comfort, maar tevens minder gewicht, een lager verbruik en hogere prestaties. En dat alles met een ideale gewichtsverdeling. Een centrale rol in dit verhaal speelt een nieuwe gewichtsbesparende carrosserieconstructie. De neus is grotendeels opgetrokken uit aluminium. Niet alle 5-varianten zullen van af de introductie beschikbaar zijn. Een Touring (stationwa gon) en een M5-versie komen bijvoorbeeld pas veel later. Van af juli is de nieuweling leverbaar met keuze uit drie 6-cilinder motoren, twee op benzine en een op diesel. Later zou er on der meer nog een 4.4 liter V8 (333 pk) volgen en voor de M5 zelfs een VI 0-motor met 500 pk. Prijzen zijn nog niet bekend. Gemiddelde leeftijd 51 jaar amsterdam/anp - Commercials laten meestal één beeld zien. De koper van een auto is jong, dyna misch en trendy. De waarheid blijkt volslagen anders. De Neder landse autokoper is met een ge middelde leeftijd van 51 jaar eer der een bedaagde landgenoot van middelbare leeftijd. Tot die conclusie komt het on derzoeksbureau RDC Data Cen trum na bestudering van de au toverkopen aan particulieren in 2002. Het gaat daarbij om ruim 269.000 transacties. Daarbij geeft de nieuwe eigenaar via het legitimatiebewijs zijn/haar leef tijd prijs. De Nederlandse 'oudjes' zijn vooral gek op Japanse merken. De top-3 wordt namelijk ge vormd door Mazda (gemiddelde leeftijd van de koper 55,2 jaar), Nissan (55,1 jaar) en Mitsubishi (54,9 jaar). Onderaan de lijst prijken Seat (45,1 jaar), Mini (43,1 jaar) en Smart (39,9 jaar). Bij de laatste twee auto's treft men bijna zeker geen grijze haardos achter het stuur. Een echte auto voor ouderen was de Honda Logo. De gemiddelde leeftijd van de Logo-koper be droeg vorig jaar 62,9 jaar. Op papier ook een degelijke senio renwagen is de Rover 45, waar van de koper vorig jaar gemid deld 60,7 jaar oud was. Rover richtte zich eerst inderdaad op ouderen met degelijke auto's zonder poespas en veel comfort. Maar onder een andere eigenaar (eerst BMW, nu Phoenix) krijgen de auto's nu een uitgesproken sportief imago zodat de gemid delde leeftijd van de Rover-ko pers wel omlaag zal gaan. Opvallend is dat steeds meer oudere autokopers de voorkeur geven aan een ruimtewagen. Een van de 'oudste' was vorig jaar Mazda's compact-mpv De- mio. De koper daarvan was ge middeld 59,9 jaar. Genoemde tv-reclames met jon ge, dynamische en trendy auto kopers gaan meestal over rijders van een lease-auto. Die zijn ge middeld een stuk jonger dan particuliere kopers. (advertentie) De huidige BMW-roadster Z8 is geïnspireerd op de vroegere 507 (foto). De ohtwerper daarvan, Albrecht Graf von Goertz, intro duceerde met deze creatie in 1955 in New York niet alleen een nieuwe auto maar zette gelijk een nieuwe maatstaf voor auto- ontwerp. De BMW 507 stond model voor de open, tweezits sportdagen. Geen wonder dat filmsterren en andere rijken der aarde destijds allemaal zo'n auto uit München wilden hebben en dat terwijl BMW toen Vooral be kend stond als fabrikant van mo torfietsen en mini-auto's. De 507 had een 150 pk sterke 3.2 liter V8-motor en een lichte alumini um carrosserie, in die tijd toon aangevend. Het was en het bleef een droomauto, want na precies 252 exemplaren hield BMW het voor gezien. De productiekosten van de 507 waren veel te hoog en de auto werd ook te laat in de Amerikaanse markt gezet. Erg jammer, want nu zijn er niet zo veel bewaard gebleven en is het een van de meest gewilde klas sieke auto's. Destijds kostte hij een kleine 40.000 gulden, nu is men minimaal vier en voor een erg mooie zelf tien keer de oor spronkelijke aanschafprijs kwijt. TOtO: BMW door Peter Lodewijks rijswuk - Eerst lekten 'geheime' foto's uit over het internet, ver volgens kwam BMW op 1 april met de eerste gegevens, waarbij de foto's ook officieel werden. Het betreft de nieuwe 5-serie, die vanaf juli leverbaar wordt BMW geeft de Vijf een flinke opwaardering. Duidelijk is de nieuwe frisse design-richting die de middenklasse sedan inslaat en die voortborduurt op het ui terlijk van de grote 7-serie. Ook wat inrichting betreft krijgt de nieuwe 5 het een en ander van zijn grote broer mee. Zoals de bekritiseerde centrale iDrive-re- gelknop, waarvan de bediening verbeterd moet zijn. In de 5-se rie wordt deze bijgestaan door een schakel/selectiehendel op de tunnelconsole. Tot de berg noviteiten die de nieuwe generatie 5 herbergt, be horen verder zaken als head up display (projectie van gegevens Het uiterlijk van de nieuwe 5-serie is een stuk moderner geworden en hetzelfde geldt voor de techniek. Foto's: BMW op de voorruit), meesturende koplampen en run-flat banden, waarop nog een behoorlijk eind kan worden doorgereden als ze lek zijn. Ook zijn er wat zaken 'actief gemaakt in de 5-serie. De remlichten bijvoorbeeld, de be sturing en de snelheidsregeling, beter bekend als cruise control. In de 5-serie past BMW voor het eerst 'active front steering' (AFS) toe. Elektronica verandert tij dens het rijden de stuurover- brenging. Zodoende is van stap voets rijden tot gemiddelde snelheden de besturing directer, waardoor parkeren, rijden in de stad en op bochtige trajecten gemakkelijker gaat. Op hogere snelheden wordt de besturing indirecter, hetgeen de rechtuit- loopeigenschappen sterk verbe tert. Het actieve stuursysteem is gekoppeld aan een rijstabiliteits- programma. Ter vermindering van het gevaar van kop/staart botsingen is voor de remlichten zogeheten 'brake force display' technologie be schikbaar. Hoe harder wordt ge remd, hoe meer remlicht zicht baar wordt. Dit is echter alleen nog maar in de Verenigde Sta ten toegestaan. Toch zijn de nieuwe 5-serie modellen er al mee uitgerust. Zodra de Europe se wetgeving het toestaat, kan deze veiligheidsverhogende functie softwarematig, pro bleemloos worden geactiveerd. De nieuwe 5-serie is ook lever baar met actieve cruise control (ACC). Dit radargestuurde hulp systeem vergemakkelijkt het rij- Het futuristische Jaguar-beest XJ220 van tien jaar geleden. Foto: Archief tere pookje van Daf). En tegenover de echte automatische versnellingsbak met koppel- omvormer, bestaat er ook een normale handgeschakelde bak die automatisch wordt bediend. Citroën levert nu zo'n 5-bak op de C3 en noemt deze SensoDrive. Met ingeschakelde versnelling kruipt zo'n SensoDrive niet. Gas erop, de koppeling grijpt aan en het wagentje vertrekt. In de au tomatische stand houdt hij wel erg in bij het opschakelen. Als de bestuurder de automaat uitzet en zelf de schakelmomenten kiest, hetzij met lepelvormige hendeltjes onder het stuur hetzij met de pook, gaat het veel soepeler. Het systeem oogt nogal ingewik keld en men moet altijd de handrem aan trekken, want een parkeerrem zit er niet op. Met zo'n handautomaat kan men dus per fect schakelen, zonder last te hebben van een koppelingspedaal. Elektronica waakt er over dat de motor niet te hoog of te laag in de toeren gaat. Stilvallen kan niet meer en bij het stoppen schakelt de SensoDrive au tomatisch terug naar de eerste versnelling. Helemaal automatisch schakelen gaat sim pel via een druk op de knop bij de pook. Citroën heeft inmiddels 6000 exemplaren van de guitig vormgegeven C3 verkocht en verwacht dat dit jaar zo'n 10 procent van de C3-kopers voor een SensoDrive kiest. Het systeem kost de helft van wat Citroën voor een 'normale' automaat rekent: de C3 1.6 SensoDrive kost 700 euro meer dan een 1.6 liter met handbak. Een 4-traps automaat in de C3 1.4 komt op 1400 euro extra. door Qui rijn Visscher arnhem - Supersportwagens zijn big business. De fabrikanten van miniatuurautootjes wachten de komst van nieuwe modellen han denwrijvend af. En geef ze eens ongelijk. Mijn wagenpark telt een rijtje Ferra ri's, Porsches en Jaguars in ver schillende maten van 1:87 tot 1:18. De posters van de Ferrari 308 GTB en Lamborghini Countach zijn inmiddels ver geeld in de papierversnipperaar verdwenen. Ook de nieuwe Porsche Carrera GT prijkt binnenkort in veel vi trines en aan veel muren. Het nieuwe beest van de Duitse sportwagenfabrikant prikkelt de verbeelding. Lijkt het model in de verte nog op een ontplofte versie van de Boxster, dichtbij is het een race-auto voor de open bare weg, Porsche's eigen Ferra ri. De technische gegevens doen de onderkaak tot op de knieën zakken: een 5.7 liter V10 die maximaal 612 paardenkrachten ophoest bij 8000 toeren per mi nuut. De auto rijdt van nul naar tweehonderd binnen tien se conden. En dan de droomprijs: leverbaar vanaf 646.485 euro. Directe concurrentie heeft de super-Porsche nauwelijks. De Ferrari Enzo is nog net iets snel ler, maar kost dan ook 260.000 euro meer. De Porsche Carrera GT is in alles een super-Porsche. Hij ziet er ongelooflijk snel uit en is dat ook. Enor me gaten voorin moeten de drie radiateurs en de remschijven van voldoende koellucht voorzien. Die remschijven waren al gemaakt van keramisch ma teriaal, in de nieuwe roadster is ook de koppelings plaat keramisch, een wereldprimeur. De nieuwe koppelingsplaat is heel licht en met 17 centimeter ook ruim twee keer zo klein van doorsnede als een koppelingsplaat van normaal frictiemateriaal. Het fenomenale 10-cilinder racemotorblok is achter de (voor)stoelen in het midden van de wagen ge plaatst, vanwege de gewichtsverdeling. Bij de con structie is op grote schaal (zelfs voor de aandrijf- lijnophanging) gebruikgemaakt van met koolstof vezel versterkte kunststof, die 40 procent lichter is dan conventioneel materiaal. Het wagengewicht van de snelste Porsche bedraagt zodoende 1380 ki logram. De 4,61 meter lange Carrera GT wordt ge maakt in dezelfde nieuwe fabriek in Leipzig waar Porsche ook de 4wd Cayenne maakt. De eerste GT's worden eind dit jaar geleverd. Superauto's zijn van alle tijden. Het zijn zeer nutteloze auto's voor de openbare weg. Het is geen lolletje om je continu te moeten beheersen 120 kilome ter per uur te rijden op de snel weg in een hitsige auto die veel harder wil. Ferrari's, Lamborg- hini's en MacLarens en Bugatti's vinden hun weg meestal naar een emiraatje of oliestaatje. Van die plekken waar je nog privé- snelwegen hebt. Het is speel goed voor mensen die de auto's als cadeautje weggeven aan an deren of zichzelf. Het is voor Porsche te hopen dat er emirs en sjeiks zijn die op een nieuw renpaard voor de au tostal zitten te wachten. De poli tieke en economische situatie in de wereld is inmiddels dusdanig veranderd dat ook het consu mentenvertrouwen van miljar dairs een tik krijgt. En dat terwijl de keuze aan superauto's mo menteel gigantisch is. De Porsche Carrera GT ziet wat dat betreft op een bijzonder on gunstig moment het levenslicht. Gelukkig bespaart Porsche op de productiekosten door onder delen van andere modellen te gebruiken. Dat scheelt een berg geld. Porsche rept vrolijk van fa milietrekken. Met sommige supersportwa gens loopt het niet goed af. Ja guar feliciteerde zichzelf ruim tien jaar geleden met de futuris tische XJ220. De Britse fabriek verkocht lang niet alle 350 ge produceerde auto's voor 1,7 miljoen ouderwetse guldens per stuk. Wie regelmatig automusea of -beurzen bezoekt, ziet er vaak een XJ220 stof vangen. Porsche heeft ook in kleine se ries gebouwde supersportwa gens verkocht. De Carrera GT treedt in de voetsporen van de 917 en de 959, modellen waar mee geracet werd. Met deze wa gens schreef Porsche historie. Dat succes straalt ook af op de massaproductiemodellen 911, Boxster en Cayenne. Maar er moeten natuurlijk wel auto's aan de man gebracht worden. Desnoods kleine, plastic of me talen exemplaren zonder motor, modellen voor op de schoor steenmantel. Ondanks de reces sie kan iedereen deze super sportwagens wel betalen. En dat is weer goed voor de royalties. door Peter Lodewijks/gpd Amsterdam - Het gaat in Nederland heel langzaam, maar toch is de automatische versnellingsbak eindelijk een beetje in op- mari. De toenemende populariteit is mede te danken aan het feit dat de zogenoemde 'handautomaat' massaal in de verkoop komt. We hebben het dan over een automa tische bak die desgewenst ook met de hand is te bedienen. Er bestaan diverse vormen van automatisch schakelen. Bijvoorbeeld de traploze trans missie van Van Doome (het vroegere pien- Ook de komende C3 Pluriel kan geleverd worden met een automatisch schakelende versnel lingsbak in plaats van een duurdere automaat. Foto: Citroën

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17