Veel verzet tegen plannen dorpskern olfers Oegstgeest willen in eigen clubgebouw LEIDEN REGIO 'Achterstallig onderhoud Poelweijde over het hoofd gezien' Dikke streep door crèche bij de Nil 'Boerenkaasmakers zijn vakidioten' Werkstraf voor vechtende broers R5 rmeende rander gesproken 'Afschuwelijke verminking van Zoeterwoude' Nieuwbouw valt achterburen tegen ■rapport it later 1 - Het TNO-rapport idelijkheid moet ver in over de luchtkwaliteit Ie A4 in Leiderdorp komt ndaag, maar maandag gemeente heeft er een ontdekt die moet wor- :htgezet. Ouders van gen van de Kastanjelaan- en bewoners van de wijk it wachten al enige tijd ii anning op de resultaten onderzoek. rond na ijding ebrand lORP - Een bus van Con- is woensdagavond in jevlogen op de Accacia- 3 chauffeur was net de Snoepweg overgesto- 3 n hij vlammen onder de idaag zag komen. De ;was waarschijnlijk een in de motor. Het hand- issagiers in de bus kon uitstappen. :e clubs in één kantine werkt gewoon niet' vrijdag 11 april 2003 Ouders Montessorischool Oegstgeest vrezen erbarmelijke omstandigheden ZiJjorp - Een 31-jarige man ft is gisterochtend ge braakt bij een ongeval 10 'ersant Snoepweg in Lei- De man wilde op de l linksaf slaan. Hij keek ;d uit en zag een auto ïtdoor reed over het De auto's botsten en de l(x ïaar sloeg met zijn wagen kop. Een ambulance hem naar het Rijnland- iuis. Connexxion door Nancy Ubert oegstgeest - Een frisse, schone en veilige school. Dat wil elke ouder voor zijn kind. De vaders en moeders die kinderen op de Oegst- geestse Montessorischool hebben in elk geval wel. Vandaar dat zij aan de bel trekken. Ze zijn bang dat hun kinderen straks in een erbarme lijk gebouw les krijgen. De school verlaat begin juni zijn oude, verval len gebouw. Dat moet wijken voor de nieuw bouw van winkelcentrum Lange Voort. Dan wordt de school Poelweijde betrokken, even verderop. Een de mogelijkheid om alles op or de te brengen, zou je denken. Mis. De oudervereniging van de Montessorischool is de wanhoop nabij. Die verhuizing wordt een ramp, vreest zij. In Poelweijde is veel achter stallig onderhoud. Voorzitter R. Dikken weet heel goed dat de ou dervereniging officieel niets in de melk te brokkelen heeft. Toch probeert zij zaken te doen met het bestuur van de openbare scho len in Oegstgeest. De oudervereniging heeft ontdekt dat het er slecht voorstaat met Poel weijde. Met het stuk dat wordt aangebouwd voor de Stichting Kinderopvang Oegstgeest zit het wel goed. Maar het oude gedeelte, waar de kinderen straks les krijgen, laat veel te wensen over. Volgens het bestuur van de oudervereniging zijn veel werkzaamheden over het hoofd ge zien. Dikken: „We hebben Akzo-Nobel zo ver gekregen verf te sponsoren, anders hadden de lokalen niet eens een verfje gekregen." Volgens de ouders luistert het schoolbestuur te weinig naar hun grieven en waarschuwin gen. Vandaar dat zij gisteravond de commissie leven en wonen om hulp vroegen. De politici vrezen echter weinig te kunnen doen, omdat de oudervereniging toch bij het schoolbestuur moet zijn. „Wij worstelen met een historisch politiek ge geven", zegt Dikken. „De raad heeft besloten ons naar een bestaande school te laten verhui zen. Wij vrezen dat de keuze voor Poelweijde geen juiste is geweest. Een goede opknapbeurt van het oude gedeelte gaat veel meer geld kos ten dan werd ingeschat." De bezorgde ouders hebben een werklijstje opgesteld op basis van alle gegevens die zij te pakken konden krijgen. In totaal komen zij op een bedrag van meer dan 700.000 euro. Als voorbeeld van de 'knullige' aanpak van de ver huizing noemt Dikkens de luxaflex in het ge bouw. „Die is van 1970. Gewoonlijk heeft luxa flex een levensduur van ongeveer twintig jaar. Maar het plan is de oude luxaflex schoon te maken en te repareren. Twee keer optrekken en neer laten en hij is weer kapot. Terwijl de lokalen op het zuiden liggen." Onderwijswethouder Steens (Leefbaar Oegst geest) vindt dat de ouders niet alleen naar de nadelen, maar ook naar de voordelen moeten kijken. Doordat de Montessori een oud ge bouw betrekt, krijgt de school wel grotere lo kalen dan in een nieuw gebouw. De oudervereniging heeft bij de commissie le ven en wonen een vragenlijstje ingediend. Ze wil onder meer weten hoe het financieel alle maal in elkaar zit. Steens kon daar geen ant woord opgeven. De commissie droeg haar op de zaak te onderzoeken en er volgende maand op terug te komen. Ondertussen nadert de verhuizing van de school met rasse schreden. lst i orp - „Je mag mijn arm ren, ik was het echt )e 50-jarige asielzoeker ïanistan die donderdag- 1 voor de Haagse politie- stond, ontkende in alle den dat hij zich schuldig maakt aan aanranding, rechtzaakje van een half de man vrijuit. De Af- rd ervan verdacht een ietast te hebben in het irpse zwembad De lie politierechter wees de tachtig uur taakstraf niet c kan niet uitsluiten dat difoon een botsing was." •jarig meisje zwom met s| iencünnen in de stroom- jkling van het zwembad, 1 ineens een hand tussen ir.pien voelde. „Misschien id van mijn kindertjes mijn arm droeg", op- i man tegenover de ,Ik kan haar toevallig hebben. Iets anders logelijk." :er was niet onder de in de verklaring van het Ze was pas op de bad- afgestapt, nadat een :rvelende jongens haar De advocaat van de Ite benadrukte nog, dat ije eerst klaagde over de jjongens en pas daarna lere incident aanhaalde, meisje overtuigd was van de schuld van deze tras ze meteen naar de fester gegaan. Nu ging Boverheen." ;||ier van justitie had meer voor de handelswijze van Isje. „Ze is zich natuurlijk schrokken." De officier ;n taakstraf van tachtig zijn plaats. De rechter et een ondoorzichtige en sprak de man vrij. Miranda en Rob de Jong uit Zoeterwoude maakten het afgelopen jaar de op drie na beste kaas van Nederland, zo bleek gisteren in Giessen- burg. Foto: Rob Kamminga Spannendé strijd om de beste kaas van Nederland door Marieta Kroft giessenburg - Koeien melken, kaas maken en dan een dagje uit. Tientallen boerenkaasmakers uit Zoeterwoude, Hoogmade, War mond, Alkemade nemen het er van, net als vijftig collega's elders uit het land. Allemaal komen ze naar dorpshuis De Til in Giessen burg in het zuid-oostelijke puntje van Zuid-Holland. Daar wordt de ze dag bekend gemaakt wie het afgelopen jaar de beste kaas van Nederland heeft gemaakt. Vijf echtparen zitten gespannen op de eerste rij. Een van deze vijf wordt in de loop van de middag nummer 1. Rob en Mi randa de Jong uit Zoeterwoude zijn de enige genomineerden uit de Leidse regio. Twee jaar gele den werden ze nog derde. Vader Leo de Jong, die de kaas met zijn zoon maakt, zit met zijn vrouw achter het stel. „Wat zou het mooi zijn om nummer 1 te worden", zegt hij. „Dat maak je maar eens in je leven mee." Spreekstalmeester Bram van der Vlugt houdt de spanning erin. De in een witte kaasjas gehulde acteur duikt de laatste tijd nogal eens op bij boerenbijeenkom- sten. Hij houdt dan meestal een pleidooi voor het behoud van de boeren in de veenweidegebie- den, maar vandaag beperkt hij zich tot de kaaskeuring. Van der Vlugt interviewt de vijf genomi neerden, keurmeester Ben Weij- ers en Jan den Besten. Deze voormalige kaashandelaar heeft de landelijke keuring vijftien jaar geleden ingesteld en de prijs, de Jan den Bestentrofee, naar zich zelf vernoemd. Van der Vlugt stelt de culinair journalisten van de Libelle, Ele gance, de Wijnkrant, Trouw, Plusmagazine en het Horeca Journaal voor aan het publiek. Zij proeven de vijf stukjes kaas en geven ze een cijfer. De ene kaas is lekker 'pittig en romig', de ander heeft een 'lange na smaak' of 'voldoende spanning en complexiteit'. Een kaas heeft iets teers, iets zuivers, motiveren de journalisten hun cijfers. Die worden opgeteld bij de cijfers die officiële keurmeesters op 13 maart al hebben gegeven. Die dag kozen zij de vijftien beste uit 71 ingezonden kazen. Die vijf tien lagen de afgelopen weken in vijf kaaswinkels in Nederland zodat de consument ze kon be oordelen. De vijf lekkerste din gen nu mee naar de eerste prijs. Als alle cijfers bekend zijn, breekt het spannendste deel van de middag aan. Wiens naam bordje hoort bij welke punten? Chauvinisme steekt de kop op. Ze komen er niet graag voor uit, maar de groep boeren uit de Leidse regio hoopt stiekem dat familie De Jong het wordt. Het zou Zoeterwoude op de kaart zetten, zegt Theo van Leeuwen, kaasmaker en voorzitter van de agrarische natuurvereniging Wijk en Wouden. Heel even is er teleurstelling. Rob en Miranda de Jong delen hun vierde plaats met de familie Wesseling uit Berkenwoude. Ze eindigen op slechts enkele pun ten van de nummer een: Adrie en Sjanita de Vos uit het Gro ningse Blijham. De nummers twee en drie zijn respectievelijk de echtparen Van Wees uit Nieuw-Vennep en Van Schie uit Polsbroek. Ze lijken snel over de teleurstelling heen te zijn. Dat ze bij de eerste vijf van Nederland horen, is immers ook niet niks. Bovendien hadden ze die och tend bij een reguliere keuring al een eerste prijs bij de oude kaas gehaald. „Ik krijg echt niet meer voor mijn kazen hoor, als ik eer ste was geweest", zegt vader Leo. De meeste boeren hebben ie mand geregeld die vanmiddag de koeien voor ze melkt. Aan de bar is het gezellig, want in de boerenkaaswereld kennen ze el kaar. Nico Captein uit de Zoe- terwoudse Weipoort vertelt dat hij zeven jaar geleden nummer 1 werd. „Kaasmakers zijn fana tiekelingen hoor. Ze gaan nog liever dood dan dat ze stoppen met kaasmaken." De meest fa natieke kaasboer in Zuid-Hol land was, aldus Captein, Cor Duivenvoorden uit Rijpwete- ring. Duivenvoorden staat aan de bar te kletsen. „Hij was een vakidioot", zegt Captein. „Hij deed voor de laatste keer mee aan de keuring omdat zijn zoon het boerenbedrijf zonder kaas makerij in Groningen gaat voortzetten. De kaas van Cor eindigde nu bij de laatste vijf tien. Ik had hem graag een ho gere plaats gegund." door Judy Nihof zoeterwoude - Als de Zoeter- woudse collegepartijen CDA en WD door willen gaan met de plannen voor de Zoeterwoudse dorpskern, dan kunnen zij beter nóg meer huizen slopen, en wel de Dr. Bouwdijkstraat 15 tot en met 21. Dat was de meest opmer kelijke van een reeks suggesties die oppositiepartij Progressief Zoeterwoude (PZ) gisteravond lanceerde op een druk bezochte en bewogen vergadering over de plannen met de dorpskern. Tegen die plannen bleek veel verzet te bestaan. PZ stelde voor de Dr. Bouwdijk straat te betrekken bij het plan om de winkelcapaciteit in het centrum te vergroten. Voor een nieuwe, grotere supermarkt en extra winkelruimte moet al een aantal huizen in de Dorpsstraat verdwijnen. Sloop van de vier huizen aan de Dr. Bouwdijk straat geeft volgens PZ nog meer speelruimte. Volgens PZ zijn de bewoners in kwestie beter af met sloop dan wanneer ze blij ven zitten en er pal naast hen een grote Cl000 komt te staan. Bewoonster Melissa Overdevest was het daar volledig mee eens. 'Een supermarkt in de achter tuin' kan volgens haar niets an ders betekenen dan herrie van het lossen van goederen en ge rammel van winkelwagentjes. „Als dit plan doorgaat, is het waarschijnlijk beter om te ver trekken," zei Overdevest. De andere fracties veegden de ideeën van PZ van tafel. Zij wil len doorgaan op de ingeslagen weg. Volgens wethouder Ates had PZ jaren eerder met de sug gesties moeten komen. Zij stoorde zich zichtbaar aan de houding van PZ, dat zich sterk is gaan keren tegen de plannen met de dorpskern sinds de partij in de oppositie zit. Veel mensen op de publieke tri bune ergerden zich op hun beurt aan de 'regerende' partij en WD en CDA. Volgens hen handelen zij niet uit algemeen belang, maar kijken ze voorna melijk naar de belangen van de C1000, die heeft gedreigd uit Zoeterwoude te vertrekken als hij niet kan uitbreiden. Volgens Coby Schouten uit de Van Swietenstraat betekent de bouw van een grote Cl000 op de hoek van de Veldzichtstraat en de Dorpsstraat een 'afschu welijke verminking van het doip'. En ze heeft gemerkt dat heel veel Zoeterwoudenaren er zo over denken. „Veel meer mensen dan u denkt." Dorpsstraat-bewoner en huis arts Kortmann, die ook fel ge kant is tegen de nieuwe super markt, drong aan op een refe rendum over de kwestie. „Dón komt u pas te weten wat het al gemeen belang is!" Die boot hield wethouder Ates af. Vol gens haar kan de gemeente sim pelweg niet om uitbreiding van winkelruimte heen. Niet alleen de C1000, ook andere winkeliers willen een groter pand. „Het is belangrijk dat iedere Zoeter- woudenaar in het dorp zijn boodschappen kan doen. Als we niets doen, zijn er straks meer dere winkels verdwenen" Dorpsstraat-bewoner A Hil- gersom, wiens huis op nummer 40 weg moet voor de super markt, zei te betwijfelen of de winkeliers echt zo veel belang hebben bij het project dorps kern. En hij keek de zaal nog eens goed in. „Waarom is hier dan geen enkele winkelier?" door Charlotte de Meyere leiderdorp -Twee broers uit Lei derdorp zijn volgens de Haagse politierechter schuldig aan een vechtpartij met een taxichauf feur. Zij kregen beiden een werkstraf van tachtig uur. De taxichauffeur ging ook niet vrij uit, maar kwam weg met een voorwaardelijke gevangenisstraf. De drie raakten voor het huis van de broers op de vuist. Daar liep net een familiefeestje ten einde, waar de drank rijkelijk had gevloeid. De 26-jarige taxi chauffeur kwam iemand van dat feestje halen, maar bereikte de voordeur niet. Hij kwam de aan geschoten broers tegen. Na een woordenwisseling vielen de eerste klappen. De taxichauf feur voelde zich bedreigd en pakte een voorwerp uit de ach terbak. Wat dat was, kon hij niet vertellen. Het gevecht eindigde in de bosjes, waar passanten er een eind aan maakten. De rechter kreeg ook niet te ho ren wat de jongens van 21 en 25 tegen de man zeiden. „Ik weet alleen nog dat ik een klap tegen mijn hoofd kreeg. Waarom dat was en wat er daarna gebeurde, is nogal vaag", zei de oudste. Hij dacht dat de vijftien biertjes die hij op had niets met de scher mutselingen te maken hadden. „Ik drink wel vaker een paar biertjes. Daar kan ik tegen." De Haagse politierechter vond dat selectieve geheugen 'merk waardig'. „Je weet niet meer wat je tegen de taxichauffeur zei, maar je weet nog wel dat jij niet begon met slaan. Dat klinkt nogal onwaarschijnlijk." De drie vechtersbazen zaten ge broederlijk naast elkaar in het beklaagdenbankje. „Ik had jullie liever apart berecht", zei de rechter. „Jullie zijn immers te genstanders in deze zaak. Maar nu kunnen jullie eikaars geheu gen opfrissen." Justitie nam het de Leiderdorpse broers vooral kwalijk dat ze ble ven slaan toen hun tegenstan der al op de grond lag. Hun ad vocaat Bruining vond dat de jongens uit noodweer handel den, omdat taxichauffeur een voorwerp in handen had. De raadsman van de chauffeur, Evers, benadrukt dat de broers met twee tegen één waren. „Hij pakte dat voorwerp juist uit noodweer. Hij wilde de broers bang maken." Rechter Poustochkine was er ze ker van dat de broers schuldig waren. Mishandeling achtte hij bewezen. Maar de taxichauffeur had te heftig gereageerd. Als je naar de achterbak kan lopen, kun je ook de mobilofoon pak ken of weglopen." De rechter hield er rekening mee dat de taxichauffeur kwam om iemand te rijden. Voor de broers was er geen excuus. 2 if" - De golfclub in mi est wil zo snel mogelijk jw in onderkomen. De gol- 7 j ken sinds de oprichting it gebruik van de velden ie lubhuis van voetbalclub laar het is volgens voor- Haafkens 'verstandiger' dejeen clubhuis te bouwen. ).V amenlijk gebruik van de jai antine is geen succes. 0 bben op een gegeven ,n t gezegd: laten we elkaar Ko ven ergeren, maar zelf- mf verder gaan." over en weer, onenig er de kosten voor ge- r n het clubhuis, een an- k op de eisen waaraan )huis moet voldoen en ibrek. Dat zijn de be- V.pfete redenen voor de golf- 10if op zoek te gaan naar ?en ruimte. Haafkens: 'm niet in de mensen, 'm in de aard van de Het zijn verschillende raktijk komen golfers en voetballers elkaar in het club huis niet tegen. De afspraak is dat de voetballers het gebouw in het weekeinde gebruiken en de golfers doordeweeks. „Je zou denken dat dit geen problemen hoeft op te leveren. Maar in de praktijk gaat het gewoon niet", aldus Haafkens. „We willen een clubhuis waar we het zelf voor honderd procent voor het zeg gen hebben. Nu bepaalt de voetbal alles. Wat er aan de bar wordt verkocht is gericht op voetbal. Ook stellen onze leden andere eisen aan een clubge bouw. Ze vinden het clubhuis kaal. Kijk, als de voetbal het clubhuis gebruikt zit het vól en dan geeft dat niet. Maar golfers zitten er vaak maar met een handjevol mensen." Verder speelt mee dat de golfvereni- ging, die inmiddels bijna 550 le den heeft, niet genoeg meer heeft aan de beschikbare berg ruimte. Luxe hoeft een eigen cluibgebouw volgens Haafkens niet te zijn. Wel gezellig. Tot en met vorig jaar november praatten de bestuursleden van beide clubs volgens Haafkens nog met elkaar in vriendschap pelijke sfeer. Daaraan kwam een eind door het gesteggel over de prijsverhoging die UDO-voetbal vaststelde voor gebruik van de kantine. Volgens UDO-voorzit- ter C. van der Star is het niet meer dan logisch dat de voet balvereniging na tien jaar de prijs eens heeft verhoogd, om dat een groot aantal kosten zijn gestegen. De golfers zijn het niet eens met de gehanteerde reken methode, maar hebben zich nu toch bij de prijsstijging neerge legd. Ze willen immers gebruik blijven maken van de voetbal kantine tot ze een eigen onder komen hebben. Het idee om zo lang in porta-cabins te gaan zit ten, hebben de golfers laten va ren. „Je zit met veel kosten voor een gebouw dat hoogstens een paar jaar blijft staan. Dan kun je bet;?r meteen een definitief on derkomen bouwen." zoeterwoude - Wat er tot nu toe aan de Zoeter woudse Zwetkade van de grond is gekomen, is veel bewoners van de Schenkelweg vies tegen gevallen. De vrees dat de huizen erg dicht op hun achtertui nen zouden komen, is uitgekomen, zegt Wim Berg. Hij pleitte er gisteravond in een commissievergade ring bij de gemeente voor het volgende deel van de Zwetkade anders aan te pakken. „Laat de oude hui zen staan, of haal een laag af van het bouwplan." Dat deed hij tevergeefs, want de gemeente wil in het westelijk deel van de Zwetkade doorgaan op de ingeslagen weg. Hier moeten achttien eengezins huizen plaats maken voor dertig driekamerwonin gen. Wel wil de gemeente het bouwblok iets draai en, zodat de huizen verder van de tuinen van de Schenkelweg komen te staan. Foto: Henk Bouwman zoeterwoude - Het plan voor een kinderdagverblijf tussen de Nil en het spoor in Zoeterwou- de-Rijndijk is definitief van de baan. De raadscommissie voor verkeerzaken liet gisteravond geen spaan heel van het idee om een crèche te vestigen in de voormalige directiekeet van Rijkswaterstaat aan de Omme- dijkseweg. Alle fracties zijn het erover eens dat er levensgevaar lijke situaties kunnen ontstaan als ouders hun kinderen in de spitsuren komen brengen of ha len. Auto's moeten vanaf een zeer drukke weg, waar 80 kilov meter per uur is toegestaan, on verwacht afslaan richting keet, wat een grote kans op kop-staart botsingen oplevert. „Het is jam mer voor de Stichting Kinderop vang Zoeterwoude (SKZ), maar dit kunnen we niet goed vin den," aldus WD-raadslid C. Dantuma Eerder deze week uitte een an dere raadscommissie al grote zorgen over het verkeerslawaai en de luchtvervuiling rondom de keet. Maar de doorslag geeft toch de onveilige verkeerssitua tie ev het feit dat de politie heeft t. ontraden een crèche te begin nen op die plek. De veiligheids maatregelen die burgemeester en wethouders hadden willen nemen, bieden volgens de Zoe terwoudse politiek te weinig soelaas. De directiekeet was voor de SKZ de laatste kans op een tijdelijk vestiging in Zoeteiwpude-Rijn- dijk, in afwachting vfh een defi nitief onderkomen op het voor malige Bruines-terrrein. De SKZ zoekt samen met wethouder Ates al anderhalf jaar naar een plek om alvast in Zoeterwoude- Rjjndijk, waar veel vraag is naar kinderopvang, te kunnen begin nen. v Volgens WD-raadslid Dantuma is er toch nog hoop voor de SKZ. Zij opperde het idee om de kin deropvang tijdelijk onder te brengen op bedrijventerrein Grote Polder, bij de bouwfirma Jobo van Zoeterwoudenaar Boy van Dijk „We hebben het aan Van Dijk gevraagd en die wil wel meewerken." Volgens wethou der Ates maakt dat idee weinig kans, omdat een kinderdagver blijf niet zomaar kan in panden met een industrie-bestemming. Desondanks beloofde ze Ernaar te kijken.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13