;iden korter slot tijdens marathon LEIDEN REGIO 'Ballroomzaal en casino in Stadsgehoorzaal' Het 'röntgenteam', de stofkam en 30 procent belastingverhoging Wachttijd voor aangepaste woning in Leiden loopt op h"#LiiLö 'Een vergissing, dat hoort hij het leven R3 Opstoppingen en chaos op Churchilllaan wïjk problemen redeswake De vredeswake tegen g in Irak is gisteravond rlopen. Zo'n 20 deelne- dden zich op de Lange ast de Hartebrugkerk lid om vreedzaam te ren tegen het geweld oalitietroepen in de i Irak. Zij hadden span- opgehangen en schre- krijt vredesboodschap- traat. De politie greep lij twee eerdere vredes- p 27 maart en 3 april, anders. Toen verhin- politie dat er met krijt werd getekend en 160-jarige activist zelfs grond gewerkt. Eerder :k nam korpsbeheerder publiekelijk afstand jolitieoptreden. De de nten maakten bekend wake op donderdag- ok na de val van Bag- rgaat. vrijdag 11 APRIL 2003 Gemeente Leiden roept hulp in bij ongekend grote bezuinigingsoperatie door Robbert Minkhorst leiden - De huizenbelasting in Leiden had dit jaar met bijna 30 procent kun nen stijgen. Dat was althans een voor stel dat op tafel lagen toen burgemees ter en wethouders zochten naar oplos singen voor het jaarlijkse tekort van 13,1 miljoen euro. De draconische ver hoging ging niet door omdat B en W besloten het geld binnen te halen door fors te bezuinigingen. De doorberekening van de tekorten naar de ozb geeft aan hoe ernstig de fi nanciële situatie van de stad was. Een reëel voorstel was de enorme belasting verhoging echter niet. „Nog afgezien van de afspraken hierover in het colle geprogramma acht het college zo' n lastenverzwaring - die vrijwel alle bur gers en bedrijven van Leiden zou tref fen - een ongewenst middel", schrijft het college in een brief aan de raad. De brief blikt terug op het voorjaar, de zomer en herfst van 2002, toen de ge meente oplossingen moest bedenken voor haar dure huishoudboekje. Burge meester en wethouders riepen daarbij speciale hulp in van experts, die als 'röntgenteam' aan de slag gingen. B en W hebben de gemeenteraad beloofd om ook na de vaststelling van de be groting de raad verder op de hoogte te houden. Daarvan getuigt deze brief. De gemeente zag zich in 2002 gecon fronteerd met een jaarlijks tekort van een slordige dertien miljoen euro. Lei den kondigde daarom bij de begroting bezuinigingen en lastenverzwaringen aan die in vier jaar tijd 52 miljoen euro moeten opleveren. Een operatie die in Leiden haar weerga niet kent. Mede daarom werd ook een team experts aangesteld om 'met een stofkam' door het huishoudboekje van de gemeente te gaan. Dit röntgenteam schroomde niet om omstreden voorstellen te doen, zo blijkt uit de brief aan de raad. „In principe is iedere mogelijkheid om te bezuinigen - hoe politiek of ambtelijk gevoelig ook - die kan bijdragen aan de oplossing van het financiële probleem, het noemen waard." Een team dat zich niet geremd voelt door wie of wat dan ook, had met inte ressante en onbevangen ideeën kun nen komen. Of dat ook zo is, blijft een mysterie. Bijna geen van de voorstellen is - afgezien van de verhoging van de ozb - openbaar. Alleen raadsleden mo gen de waslijst van het team inzien. Naast het opschroeven van de huizen belasting is nog overwogen om een va caturestop in te stellen, alles en ieder een op het stadhuis een korting van 7,5 procent op te leggen (de kaasschaaf) en om renteopbrengsten direct ten goede te laten komen aan de gemeentekas en niet aan bijvoorbeeld grote projecten, het grote-stedenbeleid of het Grondbe drijf. Ook die voorstellen vielen af. „Nadeel van een absolute vacaturestop is de onvoorspelbaarheid ervan", schrijft het college. „Dienstverlening en beleid komen in het gedrang." En dan is het nog maar afwachten waar de klappen vallen. Hetzelfde geldt voor de kaasschaafmethode, waarvan B en W de gevolgen 'onhelder' noemen. De rente overschrijven van de 'spaarreke ning" naar de 'giro' van de gemeente tast de financiële positie aan. Boven dien schuif je in dat geval de proble men voor je uit, aldus het college. Het röntgenteam is nog altijd actief. De groep vergelijkt de financiën van Lei den met die van andere steden, onder zoekt mogelijkheden om projecten en taken uit te besteden of te privatiseren, én kijkt hoe efficiënt het personeel werkt. Überhaupt wil de groep experts weten hoe efficiënt en logisch de amb telijke organisatie is opgebouwd. Het team presenteert zijn bevindingen later dit jaar. lem Spierdijk to let verkeer in Leiden 8 juni minder hinder van u marathon dan voor- ai aren. Dat zegt organisa- ^ejd Scheffer, die voordelen 3i van de verplaatsing van s^en finishgebied naar vfum van Leiden, n ei est van het parcours is Ir wijzigd. De marathon ui liderdorp en gaat via :1 lude en Voorschoten i ar Leiden. Het parcours 1 kilometer lang. Mara- rtrs moeten daarom hi djes afleggen, b gaande twaalf edities g ïarathon was de Willem erlaan vrijwel de gehele sloten. De afsluitingen ss eperkt. Het verkeer kan it$le korte tijd na de start de Lammenschansweg Jan van Houtbmg. Or- arf Scheffer verwacht dat eiiting niet langer dan 30 jg duurt Ook het aantal m gen van de busroutes is parcourswijziging aan- 3ek teruggebracht. >r heeft op zondag 8 juni )nde Korevaarstraat, de is voor het stadhuis ge- Na het vertrek begeven lejs zich via de Lammen- ti eg en Vrouwenweg v( terwoude. Het parcours 3li dan onder rijksweg A4 h i de Vlietlanden, naar 11 )ten. Vanuit Voorscho- te i de deelnemers langs ig Vliet naar de Stevens- iii daar begeven de atleten p r richting het centrum, u" de Morspoort bin nen. een wens van de orga- 0 m ook nog het Rapen- ïria te doen. De deelne- uden dan vanaf het ;f ide het Rapenburg op gaan en bij het Academiege bouw aan de andere kant van de gracht naar de Breestraat terug keren. Daardoor zou de Pieters- en Academiewijk volledig zijn afgesloten. De politie ging daar om niet met die route akkoord. Door de verplaatsing van start en finishgebied moest de Leidse marathon ander onderdak zoe ken voor diverse faciliteiten die voorheen in de Groenoordhal- len waren ondergebracht. De Pieterskerk wordt gebruikt voor de inschrijvingen, op de Garen- markt komen tenten die dienst gaan doen als tassengarderobe. Daar komen ook douchecabi nes. In de sportschool van Ge rard van den Berg aan de Pie terskerkgracht wordt een grote massageruimte ingericht. Het nieuwe parcours vormt vol gens Scheffer een uitdaging voor de organisatie. „Voorgaande ja ren pakten we het draaiboek van het jaar daarvoor uit de kast. Dat hebben we nu helemaal moeten herschrijven." Vooral het in kaart brengen van de 'loopstromen' is een puzzel. „Het start- en finishgebied is wat minder ruim dan vorig jaar, we moeten daarom goed uitkij ken dat er geen mensen in het gedrang komen." Volgens Scheffer is er voldoende ruimte voor toeschouwers in het gebied rond het stadhuis aan de Breestraat. „Er worden tribunes opgesteld. De denk dat er mis schien nog wel meer ruimte is voor toeschouwers dan op de Willem de Zwijgerlaan." Financieel is de organisatie rond. Dat is voor een belangrijk gedeelte te danken aan de ge meentelijke steun van 23.000 euro. Toch hoopt Scheffer de begroting voor de komende ja ren weer wat op te krikken. „Het is moeilijk om sponsors te vin den, maar er zijn wat contacten voor de komende jaren." leiden - Een meterslange strook auto's staat stil voor het stoplicht op de Churchilllaan tijdens de avondspits. De ge meente Leiden is maandag begonnen met werkzaamhe den aan het kruispunt Churchilllaan/Telderskade/Cornelis Schuytlaan om de Churchilllaan veiliger te maken. Op stoppingen en chaos zijn het gevolg van het werk, dat nog zes weken duurt. Verkeer dat van de Voorschoterweg komt, wordt vanaf de kruising met de Vijf Meilaan naar de rechter rijstrook geleid. Automobilisten vanaf de Haag- weg moeten vanaf de Brandts Buyskade op de andere weghelft rijden. Foto: Mark Lamers door Silvan Schoonhoven leiden - Voor gehandicapten en chronisch zieken is bin nenkort geen plaats meer in Leiden. De wachttijd voor gehandicaptenwoningen bedraagt tien jaar en neemt in de toekomst alleen maar toe. Die vrees uit het Overleg Gehandicaptenbeleid Leiden (OGL) in een open brief aan het college en de gemeenteraad. Het OGL is 'teleurgesteld' over het beperkt aantal voor gehandicapten aangepaste woningen dat wordt ge bouwd in de Leidse regio. „Er zijn nu al grote tekorten in het aantal aangepaste huurwoningen. Aangepaste koopwoningen bestaan er nauwelijks", schrijft secreta ris M. Samson. De woningbouwverenigingen zijn er de schuld van dat gehandicapten achter het net vissen op de woningmarkt, vindt ze. De corporaties plaatsen na melijk gezonde 55-plussers in aangepaste woningen. „Hierdoor ontstaat de ongewenste situatie dat de schaarse aangepaste woningen die er zijn, bezet worden door mensen die dat op dit moment niet nodig heb ben." Het OGL stelt voor beter te letten op medische in dicatie dan op leeftijd bij het toewijzen van een huis. Anneke de Zwart van het OGL: „De woningbouwvereni gingen stellen dat ze geen woningen mogen toewijzen aan gehandicapten onder de 55 jaar. Wij weten dat die in zulke complexen wonen. Het probleem is dat Leiden geen registratiesysteem heeft voor aangepaste wonin gen. Er is ook geen registratie van mensen die daaraan behoefte hebben. Als je die bestanden aan elkaar kop pelt, los je veel op." LEIDEN LADDER pancras - Het aanbod van cur sussen in het Digitaal Lokaal van de Openbare Bibliotheek Leiden verandert binnenkort. Van het bestaande aanbod wor den deze maand voor de laatste keer nog cursussen gegeven. De basiscursussen Word beginnen op vrijdag 18 april (van 9.30 tot 12.30 uur) en op dinsdag 22 april (van 13.00 tot 15.00 uur). De kosten bedragen 10 euro voor 55-plussers, 24,30 euro voor leden; niet-leden betalen 34 euro. Basiscursussen Inter net beginnen dinsdag 22 april van 9.30 tot 12.30 uur en don derdag 24 april van 13.00 tot 15.00 uur. Voor internet zijn er ook vervolgcursussen: maan dag 28 april van 13.30 tot 16.30 uur en dinsdag 29 april van 13.00 tot 15.00 uur. De internet- cursussen kosten 10 euro voor 55-plussers en 37,79 euro voor leden (niet-leden 54,01 euro). pancras - Buurthuis de Pancrat houdt zondag de Bingo Bin nendijks. De zaal in het buurt huis aan de Middelstegracht 85 gaat om 12.00 uur open, om 13.15 uur begint de bingo. centrum - Medewerkers van Unicef staan morgen van 9.30 tot 16.30 uur met een markt kraam op de hoek van de Haar lemmerstraat en de Lange Ma re. Ze verkopen er kaarten, ca deaus en andere dingen uit de nieuwe voorjaarscollectie. noordvest - Er is morgen avond een bingo in het vereni gingsgebouw van de Christelij ke Muziek Showband Con cordia aan de Langegracht 61. Aanvang 20.00 uur. slaaghwijk - In buurthuis Op Eigen Wieken aan het Valken pad 5 is morgen een bingo. Ze ven spelronden kosten 6 euro, de superronde 1,50 euro. De zaal van het buurthuis is om 19.00 uur open, om 20.00 uur begint de bingo. noorderkwartier - Vanuit buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade 40 kunnen vol wassen donderdag een fiets tocht maken van ongeveer 40 kilometer. Deelnemers verza melen zich om 9.30 uur bij het buurthuis. Deelname kost 2,00 euro, inclusief verzekering, rou tebeschrijving en twee kopjes koffie of thee in het buurthuis. Wie mee wil, moet dat in het buurthuis opgeven. noordvest - In het COC Leiden aan de Langegracht 65 wordt tijdens de filmavond van don derdag om 21.00 uur de film 'L' Auberge Espagnole' vertoond. De toegang is 3,00 euro. cronestein - Leden van de AB- VA/KABO FNV kunnen dinsdag meedoen aan een Paasbingo in het Vakbondscentrum De Schans aan de Perzikweg 7. De bingo van de Groep Gepensio neerden en Vutters van de afde- ling Rijnstreek/Leiden begint om 14.00 uur. r, de eigenaar van bio- 'M 'rianon aan de Bree- e loet weer eens van zich A i. Dit keer ligt hij niet a >p met de gemeente verbouwing van de in, maar heeft hij het voor een Levend Leiden ht. Want het is Boer al en doom in het oog dat et gebied van uitgaan :ot niets in de binnen- de grond komt e schuld van de politiek, ge tij. „Wethouder Ron j i and is tegen een uit- is! intrum in Leiderdorp, o et naar Leiden komen m. In het stationsgebied, go >e 5;:. waar hij nog enkele grasveldjes braak heeft liggen, moet nu dan een Leids uitgaanscentrum ko men. Met een bioscoop en dis co." Hoewel de Kamer van Koophandel deze plaats niet geschikt vindt, wil de gemeente dit plan toch doorzetten. Boer: „Omdat Hillebrand van mening is dat Leiden als centrumplaats zo'n uitgaansplek moet heb ben. Dat zijn plan het uitgaans leven in de binnenstad uitholt en de nekslag kan zijn voor de bioscopen in de binnenstad in teresseert hem geen bal." Boer vindt het maar vreemd dat een Leidse wethouder gaat be palen waar ondernemers moe De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen 0 71 - 53 56 424 ten investeren. „Maar als het scheppen van een uitgaanscen trum, de taak is van de ge meente, kun je je afvragen waarom dit dan nog steeds niet is gelukt in al die jaren," zegt Boer. Het antwoord geeft hij zelf. „Wel, dat komt door het beleid van de afgelopen twintig jaar onder leiding van de PvdA." Met enig cynisme beticht Boer deze partij van 'ideeën en visie'. „Dat beleid is er in geslaagd Leiden als centrumgemeente bijna van de kaart te vegen. We mogen blij zijn dat het Leidse centrum nog een functie heeft. Het is langgeleden dat Leiden een centrum was van handel, nijverheid, kunst, cultuur en re creatie. Dankzij de universiteit stelt Leiden nog iets voor, maar op uitgaansgebied is de bin nenstad niet tot ontwikkeling gebracht door de tegenwerking van de plaatselijke overheid." Volgens Boer is hiervoor een aantal redenen aan te dragen. „Verkeerd parkeerbeleid. Om dat Leiden zonodig een soort openluchtmuseum moet wor den, zijn zo veel mogelijk par keerplaatsen geschrapt zonder vervangende parkeergelegen heid te scheppen. En volgens de gemeente is de woonfunctie van de binnenstad belangrijker dan de uitgaansfunctie. Uit gaan veroorzaakt slechts over last." Ook heeft Boer, met ongetwij feld zijn eigen ervaringen met bioscoop Trianon in het achter hoofd, kritiek op het in zijn ogen te rigide monumentenbe leid^ de stad. „Hierdoor is het onmogelijk om oude gebouwen geschikt te maken voor moder ne doeleinden. Al was het maar door de vele eisen op het ge bied van milieu, hygiëne en vei ligheid." Eigenlijk gaat het Jan Boer maar om één ding: het centrum van Leiden moet centrum blijven. „Als onze wethouder de cen trumfunctie wil versterken op het gebied van uitgaan, moet hij niet in het stationsgebied zijn, maar in de binnenstad. De ontmoetingsplaats bij uitstek op het gebied van sociale, cul turele en recreatieve activitei ten. Dan moet hij daar gebie den aanwijzen voor wonen en uitgaan." Waarbij Hillebrand volgens Boer vooral oog moet hebben voor - hoe kan het ook anders - de filmhuizen. „Een nieuw filmcentrum is prima. Maar zorg wel dat Trianon kan blij ven functioneren als bioscoop. Want anders gaan ze in Leider dorp, Oegstgeest en Voorscho ten straks ook nog filmhuizen beginnen. Kan ik me daar ook weer druk over maken." Of de gemeente van de plannen van Boer overneemt is de vraag. Maar mocht Hillebrand of een andere wethouders zijn raad ter harte nemen, dan heeft Boer nog één advies: „Maak in de Stadsgehoorzaal een ballroom zaal met een casino. Dan loop je alvast vooruit op de toene mende vergrijzing en de be hoefte van een steeds groter wordende groep vijftigplussers, met geld en vrije tijd." Eric-Jan Berendsen Jan Boer: „Als wethouder Ron Hillebrand de centrumfunctie wil ver sterken op het gebied van uitgaan, moet hij niet in het stationsge bied zijn, maar in de binnenstad." Archieffoto Dick Hogewoning vervolg van voorpagina rotterdam/sassenheim - Met het bronzen beeld van Pim Fortuyn met vastgeplakt hoofd achterop de vrachtwagen vervolgt de stoet haar weg. Maarten Verschoor uit Sassenheim is niet alleen, achter hem rijden Louis Ligtvoet, de Lissese natuursteenspecialist die de sokkel heeft gemaakt en de tv-cameraploeg, die vlak voor het trans port was ingeseind door Harry Mens dat het beeld van Fortuyn donderdagmiddag naar Rotterdam wordt gebracht. Het groepje is niet compleet want een vier meter hoge kraanwagen hoort er ook bij. Deze voegt zich even later bij de optocht. De chauf feur van de kraanwagen is namelijk rechts langs de tunnel over het Weena gereden. Daar gelden geen hoogtebeperkingen. „Wist je niet dat je helemaal niet door de tunnel heen hoeft?", vraagt de chauf feur als hij zijn wagen bij het huis van Fortuyn heeft geparkeerd. Verschoor antwoordt niet Wat kan hij zeggen? Bij het hek van het Palazzo Pietro staat Harry Mens de pers te woord. Mens blijft zijn jarenlange kennis Verschoor door dik en dun steunen. „Nee, dit is geen domper. Ik neem het de chauffeur niet kwalijk. Het beeld komt hier in de voortuin te staan. Hoe het kon gebeuren? Een doodgewone vergissing. Dat hoort bij het leven." Daarna gaan Mens en Verschoor in overleg. „Dit beeld gaat weg", zegt Mens. „We zetten hier het tweede identieke beeldmat nog in Lisse staat en dan kan het gehavende beeld in alle rust, zonder pot tenkijkers, hersteld worden. Rotterdam heeft dus morgen al een ga ve Pim. En het gerepareerde beeld proberen we in Driehuis, de ge boorteplaats van Pim, te plaatsen. Daar is Marten Fortuyn voor aan het onderhandelen." Verschoor gaat meteen aan de slag om te regelen dat het karwei vrijdagmorgen zo snel en zo geruisloos mogelijk geklaard wordt. „Ik moet er om half vijf voor op, maar dat heb ik wel over voor Pimme- tje. Ik ga alleen een ding anders doen: dat beeld blijft in de kist lig gen tot we hier zijn. Dat ene ritje is mooi geweest." Zelf levert hij daar zijn vrije vrijdag voor in. Donderdagavond laat wordt het tweede ongeschonden beeld in Lisse opgehaald en in de vroege ochtenduren volgt een tweede rit naar Rotterdam. Dit keer gaat het vlekkeloos. Om half negen staat de Sassenheimer weer voor het huis van Pim Fortuyn. Om de sokkel in te graven en het beeld van Pim een plekje te geven. Het beschadigde brons gaat in de kist mee naar Sassenheim. Daar blijft het op het terrein van Verschoor tot nadere orders van eigenaar Harry Mens. „Die moet maar zeggen waar ik het moet afleveren voor reparatie", aldus Verschoor. Hij is blij dat in Rotterdam een ongeschonden beeld staat. „Het is triest dat dit is gebeurd. Een pure inschattingsfout. En dat terwijl ik 26 jaar alle boten voor de Hiswa op hun juiste plek zet. Nooit een uit de krcdin gevallen of gescheurd endan nu dit. Dat zal ik de rejtj van mijn leven nog wel te horen krijgen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 11