Pensioen ook in zorgsector op de helling ECONOMIE Makelaarsvoorzitter: 'De droom is over' IMF: Wereldeconomie blijft sterk afhankelijk van Amerika TXS Commissarissen va} Getronics onder vu Premies gaan fors omhoog ABN'ers raken premievrij pensioen kwijt Productie lager Aantal WW-uitkering* met een kwart gestegei Nokia schrapt 1800 banen bij netwerken Pronk vindt ideeën v Tinbergen nog actuei Bonden accepteren ge< gedwongen ontslag KI Neelie Kroes commissaris Volvo cöteborc - Neelie Kroes gaat deel uitmaken van de raad van commissarissen van Volvo. De Zweedse bus- en truckfabrikant maakte dat gisteren bekend. Kroes (62) bekleedt al diverse functies in het bedrijfsleven. Ze heeft verschillende commissari aten en maakt deel uit van het bestuur van onder meer de Ver eniging Koninklijke Jaarbeurs. Op het gebied van transport is ze ook actief geweest. Ze had in het verleden een adviesfunctie in Brussel en was in de jaren tachtig minister van verkeer en waterstaat. Fortis-topman voelt winstval utrecht- De winstval bij bank verzekeraar Fortis is afgelopen jaar niet geruisloos aan topman A. van Rossum voorbij gegaan. De bestuursvoorzitter verdien de 300.000 euro minder dan in 2001. Daarmee kwam zijn belo ning vorig jaar uit op 2,1 mil joen euro. Dat blijkt uit het jaarverslag van Fortis. Kreeg Van Rossum in 2001 nog een bonus van 810.000 euro, vorig jaar daalde dat tot 525.000 euro. Zijn vaste salaris bedraagt 750.000 euro. Hij kreeg verder nog eens 800.000 euro aan ver goedingen voor onder andere pensioen. De overige zeven be stuurders van het Belgisch/Ne derlandse concern verdienden afgelopen jaar samen 8 miljoen euro. KLM besteedt automatisering uit Amstelveen - Luchtvaartmaat schappij KLM besteedt de ko mende vier jaar de kantoorau tomatisering uit aan het Japan se ICT-bedrijf Fujitsu. Daarmee bespaart de onderneming voor de looptijd van het contract 15 miljoen euro. Fujitsu verdient 40 miljoen euro met de op dracht. Er verdwijnen vijf tot tien arbeidsplaatsen bij de KLM door de uitbesteding. Zeventig tot tachtig werknemers zijn al eerder naar andere bedrijven of afdelingen van de KLM overge stapt. Doorstart Walra op het internet eindhoven - Trouwe fans van het Walra-huishoudtextiel kun nen hun hart ophalen. Het be kende linnengoed en bad- en keukentextiel uit Waalre is weer te koop. Deze keer niet via con- sulentes maar via de internetsi te www.walra.nl. ECF-Group uit Eindhoven tekent voor de doorstart Reden om het huis- houdtextiel weer te gaan verko pen is de grote vraag ernaar zegt de huidige Walra-directeur Van den Boogaart. Vliegverkeer VS op dieptepunt Washington - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen heb ben in de week tot 6 april ge middeld 17,4 procent minder passagiers vervoerd dan in de zelfde periode vorig jaar. Daar mee heeft de malaise in de luchtvaart in de VS dit jaar een dieptepunt bereikt. Op de vluchten naar Europa en Azië zat ruim een kwart minder mensen dan een jaar geleden. Binnen.de Verenigde Staten nam het vliegverkeer af met bij na 14,7 procent. Bij de vluchten naar Latijns-Amerika was dit percentage 17,8. De daling is vooral veroorzaakt door de oor log in Irak en de longziekte SARS. Principe-akkoord CAO bij Acordis Rijswijk - De vakbonden en de directie van Acordis hebben een principe-akkoord voor een nieuwe CAO gesloten. Het over leg liep vorig maand vast, maar werd gisteren hervat. Het ak koord heeft een looptijd van twee jaar en voorziet in een loonsverhoging van 1,25 pro cent per 1 april dit jaar en 2 procent volgend jaar. De pensi oenpremie gaat in stappen om hoog: dit jaar van 3 naar uitein delijk 6 procent. Acordis heeft fabrieken in Arnhem en Em- men, waar textiel- en kunstve zels worden gemaakt. Het be drijf was in het verleden doch ter van Akzo Nobel. Schoenenketens in Duitsland samen düsseldorf - De Duitse keten van schoenenwinkels Garant Schuh neemt op 1 oktober de branchegenoot Salamander over en wordt daardoor naar ei gen zeggen de grootste in Euro pa. Er ontstaat een groep met ongeveer 5200 winkels en een jaaromzet van ruim 4 miljard euro. Garant verwerft 230 win kels in negen landen, waaron der Nederland, de rechten op het merk Salamander en het kinderschoenenmerk Lurchi. Bij Salamander vervallen 1330 banen en gaan twintig winkels in Duitsland dicht. Garant, ac tief in veertien landen, neemt 3750 p^soneelsleden over. donderdag 10 april 2o0 zeist/anp - De miljoen werkne mers in de zorgsector staat ook volgend jaar een flink hogere pensioenpremie te wachten. Hun pensioenfonds PGGM wil de kostprijs van de heffing in reke ning brengen, zo werd vanmid dag bij de publicatie van het jaar verslag meegedeeld. Daarmee zit het PGGM op de zelfde koers als het ABP. Dit pensioenfonds voor de overheid liet dinsdag weten de premie versneld naar een kostprijsni veau te willen optrekken. Beide fondsen zijn de afgelopen drie jaar getroffen door de gestage daling op de financiële markten die hun buffers hebben aange tast. De pensioenpremie bij het PGGM is pas kostendekkend rond 13 procent. Dat niveau moet in 2004 bereikt zijn. Dit jaar bedraagt de premie 10,3 procent. Vorig jaar was dat nog 7,6 procent van de pensioen grondslag, dat deel van het sala ris waarover de premie wordt geheven. Doorgaans betalen werkgever en werknemer in de zorg ieder ongeveer de helft van de pensioenpremie. Tevens kijkt het PGGM naar de indexering van de uitkeringen voor de ruim 150.000 gepensio neerden. In hoeverre het fonds bestuur de pensioenen volgend jaar wil verhogen met de loon stijgingen, hangt vooral af van de ontwikkelingen op de finan ciële markten. In de loop van 2003 hoopt het PGGM hierover meer duidelijkheid te verschaf fen. Het PGGM ondervond veel last van de forse daling op de finan ciële markten. Het totale rende ment was 7,3 procent negatief, hoofdzakelijk doordat de aande lenkoersen op de effectenbeur zen vorig jaar hard omlaag gin gen. Door de beroerde gang van za ken op de internationale beur zen was het vermogen van het PGGM eind vorig jaar afgeno men van 49,1 naar 45,2 miljard euro. Daardoor is de dekkings graad voor de (toekomstige) ver plichtingen in 2002 afgegleden van 122 naar precies 100 pro cent. Ook PGGM is daarmee te recht gekomen onder de grens van 105 procent die de toezicht houder, de Pensioen- en Verze keringskamer, van de fondsen eist. Het pensioenfonds heeft 45 pro cent van zijn vermogen in aan delen belegd. Dat leverde een min van 22,8 procent op. Dat verlies werd slechts ten dele ge compenseerd door de obligaties die 30 procent van de porte feuille omvatten en 9,5 procent opbrachten. Het vastgoed, waarin PGGM 15 procent van het vermogen heeft gestoken, le verde 9,1 procent rendement op. Tekening: Wim Stevenhagen amsterdam/anp - Medewerkers van ABN Amro raken hoogstwaarschijnlijk hun premievrije pensi oen kwijt. De bank wil in de nieuwe CAO die in ju ni van kracht wordt bovendien de pensioenleeftijd verhogen naar 65 jaar en de 13de maand niet meer meetellen bij de pensioenberekening. Door de vergrijzing zullen de premies voor de bank de komende 15 jaar verdrievoudigen. Bo vendien knabbelt de malaise op de beurs aan het vermogen van het pensioenfonds. ABN Amro schat dit jaar tussen de 550 en 1,2 miljard euro washington/anp - De wereld economie zal dit jaar iets harder (0,2 procent) groeien dan in 2002. De groei met 3,2 procent blijft echter in sterke mate af hankelijk van de ontwikkelingen in de VS. Europa volgt op ruime afstand. Dat zegt het Internatio naal Monetair Fonds in zijn gis teren gepubliceerde halfjaarlijk se World Economie Outlook. Ten opzichte van de prognoses van september heeft het IMF de verwachtingen wel moeten tem peren. Toen werd nog uitgegaan van een wereldwijde groei van 3,7 procent in 2003. Maar er is veel veranderd. De oorlogsdrei ging leidde tot onzekerheid op de beurzen en oliemarkten en drukte het vertrouwen van con sumenten en het bedrijfsleven. Het economisch herstel, dat in het tweede en derde kwartaal van vorig jaar in de industrielan den zichtbaar was, werd daar door in de kiem gesmoord. Toch denkt het IMF dat de we reldeconomie het expansiepad, kan voortzetten als de oorlog in Irak kort duurt. Een langere duur kan aanzienlijke economi sche gevolgen hebben. Een we reldwijde recessie moet dan niet worden uitgesloten, waarschuwt het IMF. Van de belangrijkste economie- en zal die van de VS het beste presteren. Het Amerikaanse bruto binnenlands product neemt dit jaar volgens de IMF- prognoses met 2,2 procent toe. De eurolanden blijven steken op een magere 1/1 procent, Japan op 0,8 procent. Het IMF is bezorgd over de ont wikkelingen in Europa. Doordat de binnenlandse vraag zwak blijft, regeringen moeten bezui nigen en de koers van de euro sterk is gestegen, is de groei prognose met 1,2 procent ver laagd. Voor Nederland wordt een economische groei van 0,6 procent verwacht tegen 2 pro cent afgelopen september. De meeste bezorgdheid uit het IMF over de Duitse economie, die in 2003 voor het derde ach tereenvolgende jaar minder dan 1 procent groei zal laten zien. Zicht op een omslag is er nog niet. Volgens het IMF zal de Eu ropese Centrale Bank (ECB) meer renteverlagingen moeten overwegen. In maart schroefde de ECB de rente met een kwart procent omlaag, maar als de economische prestaties zwak blijven en de euro verder in waarde stijgt, is ingrijpen nodig. Net als in de vorige 'Outlook' waarschuwt het IMF voor de kwetsbaarheid van de wereld economie. Verdere verzwakking is mogelijk bij een langdurige conflictsituatie in het Midden- Oosten, verder dalende aande lenkoersen (wat het IMF niet uitsluit) en nieuwe problemen in Turldje en Latijns-Amerika. Ook is het IMF er nog steeds be zorgd over dat de wereldecono mie zo afhankelijk is van het presteren van de VS. Op middel lange termijn dreigen proble men gezien het oplopende Amerikaanse begrotingstekort en de nog steeds aanzienlijk overgewaardeerde dollar. (advertentie) DETACHERING financieel/administratieve specialisten PER DIRECT; administrateurs/ controllers beschikbaar www.iashaarlem.nl 023 55 333 00 voorburg/anp - De Nederland se industrie heeft in februari 1,6 procent minder geproduceerd dan in dezelfde maand vorig jaar. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bureau voor de Statis tiek vandaag publiceerde. De in dustriële productie trekt de laat ste maanden weer wat aan. In december vorig jaar lag de pro ductie nog 6,8 procent lager dan in dezelfde maand in 2001. In januari was er sprake van een daling van 2,4 procent. Riskant om huis te kopen voordat bestaande woning is verkocht door Maurice Wilbrink den hjvag - De markt voor koop huizen vertoont de eerste teke nen van de lang verwachte terug val. Vooral in het dure segment vallen nu de klappen, constateert de grootste makelaarsvereniging NVM. Voorzitter Oscar Smit wei gert in grote somberheid te ver vallen maar geeft toe dat de ma kelaardijen flink geraakt worden, nu de woningmarkt steeds meer afkoelt. NVM-makelaars zagen het aan tal transacties flink terugvallen. Het totale verkoopbedrag nam met 14 procent af in vergelijking tot het vierde kwartaal vorig jaar. Dat scheelt makelaars, die op courtagebasis werken, veel omzet. Smit bevestigt dat het er niet goed uit ziet voor zijn bran che, omdat verwacht mag wor den dat de prijsdalingen door zetten. Opvallend is wel dat de omslag erg geleidelijk gaat. Dalende huizenprijzen worden al enige tijd voorspeld, waarbij steeds wordt gewezen op de effecten van toenemende werkloosheid en een zwaar aangetast consu mentenvertrouwen. Ook de sterk gedaalde beurskoersen zouden hun tol moeten eisen op de huizenmarkt, voorspelde De Nederlandsche Bank eerder. Maar een ingestorte nieuw- bouwproductie en zeer lage hy potheekrente hebben de vra;^ in stand gehouden. Smit waarschuwt nu verkopers geen grote risico's te nemen. „Behandel je huis als een kapi taalgoed, niet als een beleg gingsobject. Het is riskant om al een huis te kopen, als je je be staande woning nog niet kwijt bent. Het is in zo'n geval hee v gevaarlijk om met een te hoge vraagprijs te werken." Wanneer begon de markt te kan telen? Smit: „Het omslagpunt ligt in de tweede helft van vorig jaarrlriclé zomer was de prijsstijging voor heel 2002 al gerealiseerd, daa.«ia stabiliseerden de huizenprijzen zich. Nu wreekt het afgenomen consumentenvertrouwen zich." Waar zitten nu de grootste pro blemen? „In de dure sector staan huizen nu gemiddeld 115 dagen te koop. Als ze belangrijk langer dan die periode te koop staan, dan kun je zeggen dat ze zich zelf buiten de markt hebben ge prijsd. Die worden gewoon niet meer verkocht." Dat moet een makelaar toch voorkomen? „Er zijn nog klanten met een verwachtingspatroon dat is blij ven steken in de gouden tijd. De makelaar moet hen duidelijk maken dat de droom over is. Maar dat kost soms meer moei te dan u denkt." Nu het dure segment in de pro blemen raakt, wat voor invloed heeft dat op het belangrijke mid densegment daaronder? „De echte top staat los van het middensegment. Daar wreekt zich ook de koersval op de aan delenmarkten. Maar in die mid dengroep blijft de markt nog steeds vrij normaal draaien. De vraag is wat er in het midden segment gebeurt, als de werk loosheid begint toe te slaan on der mensen met een middenin komen." Is een stijgende rente niet het grootste risico-voor een al wat depressieve huizenmarkt? „Ja. En de rentegevoeligheid is Woningmarkt 1e kw. 2003 t.o.v. 4e kw. 2002: Appartement: 147.000 (-0,2%) ^Tussenwoning:182.000 (-0,1%) ...Hoekwoning: 223.000 (-0,4%) Vrijstaand: 332.000 (-2,7%) Gemiddelde transactie- Gemiddeld aantal dagen in de verkoop iv i it ui i m '01 2002 '03 1e kw. 2003 t.o.v. 4e kw. 2002: Tussenwoning: 61 dagen (+22%) Hoekwoning: 76 dagen (+28%) Vrijstaand: 115 dagen (+13%) Appartement: 56 dagen (+20%) amsterdam/anp - Het aantal WW-uitkeringen is in januari sterk gestegen. Eind januari werden 219.000 WW-uitkerin gen verstrekt, 14.100 (6,4 pro cent) meer dan een maand eer der. In december bedroeg de toename 8600 (4,6 procent). Het aantal in januari is 25 procent hoger dan een jaar ervoor. Dat heeft het uitvoeringsorgaan UWV gisteren gemeld. De groei in januari komt zowel door sei zoenswerkloosheid als door een groot aantal ontslagen bij groot handelaren, zakelijke dienstver leners en uitleenbedrijven. Ook in de zorg is de werkloosheid licht gestegen. Het aantal mensen met een WW-uitkering is slechts een deel van alle werklozen. Het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) meldde eerder dat in de maan den december, januari en febru ari gemiddeld 343.000 mensen aan pensioenlasten kwijt te zijn. De CAO-onderhandelingn beginnen op 15 april, maar nu al is onrust uitgebroken over de voorstel len. Dienstenbond CNV noemt de plannen 'onbe spreekbaar'. Naast de aanpassingen van de pensi oenregeling valt de vakbond ook over de loonbod van de bank. De vakbond vraagt 2,5 procent meer loon. ABN Amro biedt een eenmalige uitkering van 1,25 procent en een structurele verhoging van 1 procent op 1 januari. Verder wil de bank de 14de maand bevriezen, net als de winstuitkering. werkloos waren. Dat w; 22.000 meer dan het gei de een maand eerder. Nc mensen zoeken een baan Centra voor Werk en In (CWI) stonden in 1 671.700 mensen inges* als werkzoekend. Het UWV meldde maan* een afvlakkend aantal u gen wegens arbeidsongi heid. In januari nam het met circa tweehonderd t zijn er flink minder dai vorig jaar. Toen was de tc doorgaans 1400 per maai UWV verstrekte in 993.200 uitkeringen v< WAO, WAZ en Wajong. H tal uitkeringen wegens zi zwangerschap is in janu; afgenomen tot 110.30 sterkste daling was bij de ringen wegens zwangersc bevallingsverlof. helsinki/anp - De Finse fabri kant van telecomapparatuur Nokia gaat dieper snijden in zijn verlieslijdende netwerkdivisie. In totaal zullen er 1800 werkne mers moeten verdwijnen, het merendeel in Finland. Dat heeft Nokia donderdag bekendge maakt. Het meest toonaangevende be drijf uit Finland, vooral bekend van de mobiele telefoons, rea geert met het ontslag op de aan houdende verslechtering van de vraag naar telecominfrastruc- tuur. Telecomaanbieders moe ten bezuinigen op hun uitgavqn aan netwerken omdat ze vaak diep in de schulden zitten. Nokia hoopt dat de ontslagron de de noodzakelijke kostenbe sparingen oplevert, waardoor winstgevendheid weer binnen het bereik is. Het concern waar schuwde vorige maand voor een aanzienlijk verlies voor Nokia Networks in het eerste kwartaal. In februari werden bij de divisie al 550 van de 17.500 banen ge schrapt. moesten bijstaan met ee stige handelspolitiek. Bov wilde hij dat ontwikkelde 0,7 procent van het bruto naai product ter bescl stellen aan de armere 1 Daarop worden vandaag de rijke landen nog steei gesproken. Pronk, oud-leerling en werker van de in 1994 ovi Tinbergen, vindt dat zij voor verbetering van de nog steeds niet achterh. hoewel de omstandighec middels wel drastisch zi anderd. Tinbergen was, Pronk, juist zijn tijd ver „De Koude Oorlog is voorbij, de verhouding* anders. Maar nog steeds i moede, instabiliteit, mil vuiling en terrorisme." wijde afspraken over de van de armoede zijn i Pronk nog steeds hard „Zeker na de oorlog in Ira rotterdam/gpd - De visie van econoom Jan Tinbergen op de bestrijding van armoede en ver betering van de wereldvrede, kan nog steeds worden toege past op de problemen van van daag, ook al zijn ze gebaseerd op de situatie uit de jaren vijftig. Dat stelde oud-minister Pronk gisteravond tijdens zijn lezing op de Erasmus Universiteit ter gelegenheid van Tinbergenweek die wordt gehouden vanwege diens honderdste geboortedag. Tinbergen was Nobelprijswin naar dankzij zijn aanbevelingen om de armoede in de derde we reld aan te pakken. Op de Eras mus Universiteit was hij de op richter van de studierichting Ontwikkelingsproblematiek. Hij vond dat economen niet alleen in cijfers moesten duiken maar ook hun bijdrage dienen te leve ren aan een betere wereld. Zo stelde Tinbergen bijvoorbeeld voor dat de rijke landen de arme jlmsterdjvm/gpd-anp - Automa tiseerder Getronics is over een jaar een geheel ander bedrijf. Een nieuw bestuur zit er al. Dat werkt hard aan het schuldenvrij maken van de onderneming. Ook de raad van commissaris sen wordt vervangen. „De ver wachting is dat er in 2004 een geheel nieuwe raad zit", zei Paul Fentrop van de Stichting Aan- deelhoudersbelangen Getronics gisteren. De commissarissen kregen gis teren veel kritiek van de aan deelhouders. Vooral het late in grijpen wordt ze verweten. Pas eind februari stuurden zij de be stuurders Van Voorst en Docter weg. Dat had volgens beleggers veel eerder gemoeten. „Omdat Getronics nu een nieu we fase ingaat, is in onze ogen een drastische reorganisatie van de raad van commissarissen no dig", meent ook de Vries van de Vereniging voor Effectenbezit ters. „We moeten binnen één, twee jaar een nieuwe raad." Voor de huidige commissarissen was de kritiek gisteren geen aan leiding meteen hun vertrek aan te kondigen. Bouw trad wel af, maar dat was regulier. Presi dent-commissaris Ververs liet weten dat hij probeert 'de zaak netjes af te maken'. De ex-top man van Wolters Kluwer zou al met het bestuur hebben afge sproken later dit jaar te stoppen. Ook Van den Bergh kan volgens de aandeelhouders beter met een stoppen als commissaris. De VNU-voorzitter woont in New York en zou zich te weinig met Getronics bemoeien. Hij ontbrak gisteren op de jaarver gadering. De jaarverg. verleende de commiss uiteindelijk wel decharge Inmiddels is duidelijk huidige bestuur er alle over heeft om de beleggi meer tegemoet te komen reid is commissarissen I ren. Het laatste waar Rüc Wagenaar op zitten te v is een nieuwe, tijdverslii rechtszaak. Maandag w het laatste moment een teverzoek voor de Or mingskamer aangehoudi verzoek was vorige maai de Stichting Aandeelhoui langen Getronics gedaan. De afgelopen dagen is tui betrokken partijen ges[ „Op een constructieve aldus Wagenaar. Fent minder positief. „Een van de zaak bij de Or mingskamer hangt nog st de lucht. Ik moet eerlijk dat deze jaarvergaderii vertrouwen niet veel goe gedaan." Fentrop duiddi mee op een foute ben van bestuursvoorzitter E De Duitser liet in zijn pi tie zien dat Getronics d( der meer de verkoop v< man Resource Solutions flinke sanering in Italië i op een operationele wii minstens 69 miljoen eu uitkomen. Eind 2004 m winst zijn opgelopen naa veer 100 miljoen euro. laatste stap had Rückert 17 miljoen te veel mei „Slordig voor iemand di Getronics moet redden" Fentrop. anp bron: NVM het grootste bij de lagere inko mens, omdat die het minste kunnen profiteren van de hypo theekrente-aftrek. Rentestijgin gen zouden in het goedkoper segment van de huizenmarkt een negatieve invloed kunnen hebben." amstelveen/anp - De vakbon den FNV Bondgenoten en De Unie accepteren geen gedwon gen ontslagen bij luchtvaart maatschappij KLM. Dat hebben ze gisteren laten weten. De KLM is van plan 2000 tot 3000 banen te schrappen. Ge dwongen ontslagen zijn daarbij niet te vermijden, aldus de maatschappij vorige week. De onderneming wil jaarlijks 10 procent ofwel 660 miljoen euro van de totale kosten besparen. Dat is volgens het bedrijf nodig om te overleven. De FNV-bond wil echter op een 'creatieve' manier kijken hoe de werknemers binnen de KLM kunnen blijven. Bestuurder f. van den Brink denkt daa voorbeeld aan een effii roosterindeling, waarbij 1 soneel doelmatiger gaat i Vakbond De Unie ziet in werktijdverkorting. Beide bonden willen ook loning van de directie e missarissen aan de orde „In de hele organisatie gesneden, dus dat voor de top", zegt een voerder van De Unie. Vei sen de bonden meer du heid over onder andere o precieze aantal te schrapi nen. Vandaag overlegf vakbonden met de KLM geplande maatregelen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6