OORLOG IN IRAK 1 Snelle oorlog werd maar even spannend De vraag blijft: Waar is Saddam? VS willen praten over tussenbestuur 'Syrië biedt Irakezen onderdak' Gezicht Saddam bedekt kerdische jongen in het noorden van Irak dankt Bush voor de gebeurtenissen in Bag- Ito: AP/Richard Sennott Iraakse mannen zoenen een Amerikaanse soldaat in de straten van Bagdad. Foto: AP/Jerome Delay Ook aan de rand van Bagdad werden soldaten met gezoen begroet. Foto: AP/David Leeson an maant kalmte irk - Secretaris-generaal j Verenigde Naties Kofi heeft gisteren, nadat be- s geworden dat Bagdad :els in handen van de nen is, gezegd dat de de Iraakse hoofdstad orden hersteld en de ;id van de burgers moet b gegarandeerd. In Bag- Jtstonden chaotische ta- rjmet uitzinnige, feestvie- maar ook plunderende ^1, nadat Amerikaanse |r flinke terreinwinst had- loekt. Annan stelde dat te vroeg is om te zeggen fraakse president Sad- ussein is gevallen. Er kan !t worden vastgesteld wie ng heeft, wie de stad .turen en wat er met de tg is gebeurd, zei hij. weit feliciteert kse bevolking ■stad - Koeweit, het abische land dat open ter de oorlog in Irak eeft de Iraakse bevolking teerd met haar 'bevrij- ie Koeweitse minister itenlandse zaken Sjeik 1-Ahmad al-Sahab prees irtijd 'de enorme in- igen van de coalitietroe- de bevrijding van Irak'. li vergadert lijkt wat tv ioton - De Amerikaanse int George Bush was gis- vallend afwezig in het •ektakel rond de ge- issen in Bagdad. Tussen eringen door wierp Bush )e een blik op de televi- Izijn woordvoerder Ari :er. De nu al beroemde p van het standbeeld van dat naar beneden werd heeft Bush gemist. De it zat te vergaderen met mvolgens minister van Donald Rumsfeld, zijn le-veiligheidsadviseurs loveense president Janez }ek Na die laatste verga- bleef Bush even naar de je kijken, zei Fleischer, moment was te zien hoe ïld door de straten werd It. „Ze hebben het omver d", was het presidentiële tlntaar. benende: pe indruk' injAO - De ontwikkelingen lad hebben op premier 11pnde diepe indruk ge- Dat blijkt uit een verkla- f gisteren namens de •hljr door de Rijksvoorlich- :t 'nst is uitgegeven. „De die we nu zien uit Bag men diepe indruk. Dit moment waarop de bevolking en de hele s jmet hen te lang heeft B wachten. Ik hoop dat J"ikent dat er een einde ]an lijden." tralië in rgangsbestuur l^jiA - Australië zal met de Hngde Staten en Groot-Brit- Viïleelnemen aan een iPgsbestuur in Irak dat de kofccht van de macht aan ielakse volk zal voorberei dt heeft premier John vandaag na een verga an zijn oorlogskabinet Australië heeft al vijf awoordigers in het Bu- jjior Wederopbouw en Titaire Hulp, de in Koe- vestigde organisatie on- van de gepensio- lerikaanse generaal die de overgangsrege- 1 leiden. Het heeft met lilitairen deelgenomen oorlog in Irak. De Au- ie premier zei dat aan ind van Saddam een ;ekomen, maar dat de tegen restanten van het nog niet voorbij is. door Akijn Visser Rijswijk - Met het neerhalen van de beel tenis van Saddam Hussein in het hart van Bagdad onder luid gejuich van duizenden inwoners, lijkt de oorlog in Irak zo goed als beslist. Slechts drie weken heeft de onge lijke strijd geduurd, iets wat zelfs de meest optimistische analisten niet hadden kun nen voorspellen. Toch is het hoofddoel van de oorlog, het opsporen van massavernie tigingswapens, vooralsnog niet bereikt. Maar door de snelle opmars van de Brits- Amerikaanse troepen lijkt dat nu van min der belang. Een terugblik. Donderdag 20 maart openen de Ameri kanen de aanval op Irak, Operation Iraqi Freedom gedoopt, ongeveer anderhalf uur na het verstrijken van het Ameri kaanse ultimatum aan Saddam Hussein. President Bush zegt even later dat de eer ste raketten waren gericht op 'geselec teerde doelen van militaire betekenis': de Amerikanen zijn na een tip over de ver blijfplaats van Saddam onmiddellijk tot actie overgegaan. Zonder succes, want na een paar uur verschijnt de Iraakse lei der op tv, waar hij met een handgeschre ven velletje in zijn hand, zijn vertrouwen in de overwinning uitspreekt. wjishington/anp-afp - De Ame rikaanse regering wil mogelijk zaterdag of begin volgende week in Zuid-Irak overleggen met Iraakse lokale leiders en banne lingen over de vorming van een overgangsbestuur voor het land. Die zogeheten Iraq Interim Au thority (HA) moet de plaats in nemen van het Amerikaanse ci- viel-militaire bestuur dat de ko mende periode het heft in han den neemt. De Amerikaanse vice-president Cheney zei gisteren dat de ver gadering, de eerste in een lange reeks, zaterdag plaatsheeft nabij de stad Nasiriya. Het ministerie van buitenlandse zaken zei later evenwel dat er nog geen datum bekend is en dat dinsdag waar schijnlijker is. De tegenstrijdige berichten zijn volgens waarnemers kenmer kend voor de onderlinge strijd die er zou zijn tussen het Penta gon, inclusief Cheney, en het ministerie van buitenlandse za ken van Powell. De laatste zou geen voorstander zijn van de schare ex-generaals en andere neoconservatieve hardliners die Irak tijdelijk moeten gaan bestu ren. Buitenlandse Zaken en de CIA zijn vooral ook geen fan van Achmad Chalabi, de leider van de oppositiegroep INC die het Pentagon al in Nasiriya heeft ge posteerd. Chalabi zou in de race zijn voor een hoge post in de HA, maar hij ontbeert volgens het 'State Department' daarvoor de juiste kwaliteiten. Hij geniet niet het vertrouwen van alle Iraakse bevolkingsgroepen en ook veel buurlanden van Irak zien hem niet zitten, mede om dat hij eerder wegens fraude is veroordeeld in Jordanië. De belangrijkste sji'itische op positiegroepering in Irak zal de besprekingen boycotten die de Amerikaanse regering in het zui den van het land wil organise ren over een overgangsbestuur voor Irak. Dat heeft de Opperste Raad voor de Islamitische Revo lutie in Irak (SCIRI) gisteravond laten weten. In de opzet van de VS komt er nu eerst een civiel bestuur in Irak onder aanvoering van ex- generaal Gamer. Die staat weer onder leiding van de comman dant van de troepen in Irak, Tommy Franks. De HA is bedoeld als een 'tus senbestuur' van Irakezen dat onder meer verkiezingen moet voorbereiden. Na die stembus gang moet er een democratisch gekozen staatsbestuur aantre dein Irak. Een dag later pas begint de Coalitie met de voorspelde massale bombardementen op militaire doelen, de zogeheten 'shock and awe-campagne'. Alleen al op Bagdad worden zeker 320 Tomahawk-raketten afgevuurd. Ook op de grond worden al snel successen gemeld. De Britse strijd krachten beweren na twee dagen strijd dat ze in het zuiden de havenstad Umm Qasr hebben veroverd. Basra, de tweede stad van Irak, zou op vallen staan. Ameri kaanse troepen lijken ongehinderd op te stomen naar Nasiriya en onderweg zou een volledige Iraakse divisie zich hebben overgegeven. Maar drie dagen na het begin van de oor log lijkt dit optimisme ongegrond. De Fe- dayin-milities van Saddam zetten bij Nasiriya de tegenaanval in en zeker tien Amerikaanse mariniers sneuvelen. Ook worden er krijgsgevangenen gemaakt door de Irakezen, die later met angstige blikken op de staatstelevisie worden ge toond. Umm Qasr en Basra, weliswaar omsingeld door Britse troepen, blijken nog stevig in handen van Saddams troe pen. Een paar dagen later is er opnieuw te genslag voor de geallieerde troepen: he vige zandstormen verhinderen de op mars naar Bagdad. De Iraakse strijd krachten zetten een tegenoffensief in. Vanuit Bagdad rukken militaire qolonnes op richting de coalitietroepen in het zui den, maar in de open woestijnvlakte worden hun legervoertuigen massaal vernietigd door de superieure geallieerde luchtmacht. Verder weten Amerikaanse mariniers na vier dagen strijd het Iraakse verzet te breken in het strategisch zeer belangrijke Nasiriya. Toch blijft het Iraakse verzet taai, vooral door de guerrillatactieken van de Feday- in-milities, die veel slachtoffers maken onder de geallieerde troepen. Die wor den ook opgeschrikt door de eerste zelf moordaanslagen, in één geval gepleegd door een zwangere Iraakse vrouw. Door de stagnatie in de opmars groeit de kritiek op de Amerikaanse defensieminis ter Rumsfeld, die te weinig troepen naar de Golfregio zou hebben gestuurd, tegen het advies van de legertop in. Rumsfeld en de hoogste Amerikaanse militair, ge neraal Myers, laten echter eensgezind weten dat er absoluut geen wrijving tus sen hen is en dat het leger een 'briljant plan' volgt. Na anderhalve week gaat de oorlog een nieuwe fase in, als in het noorden een tweede front wordt geopend. Militairen worden vanuit Koeweit ingevlogen en ge dropt boven gebieden waar Koerdische strijders al actief zijn. Samen rukken ze op naar belangrijke steden als Mosul en Kirkuk. Bagdad komt binnen handbereik nadat twee divisies van de Republikeinse Garde in de pan zouden zijn gehakt, aldus de Amerikaanse lezing. Met het overschrij den van de 'rode lijn' rond Bagdad neemt volgens deskundigen de kans toe dat Saddam chemische- of biologische wapens zal inzetten. Tot dan toe is nog geen enkel massavernietigingswapens ontdekt of afgeschoten. Alle meldingen hierover moeten de Amerikanen later weer intrekken. Na ruim twee weken veroveren Ameri kaanse infanteristen het internationale vliegveld ten westen van Bagdad. De in name is een klap in het gezicht van het Iraakse bewind. Dit blijkt vooral uit de re actie van Informatieminister al-Sahhaf, die alles hardnekkig blijft ontkennen. Zijn baas Saddam Hussein of een dub belganger daarvan vertoont zich voor het eerst in het openbaar. De oorlog komt in het tweede weekeinde sinds de oorlog in een stroomversnelling. De Britten weten in Basra de laatste te genstand uit te schakelen. In Bagdad voeren Amerikaansé tanks eerst verken ningstochten uit, maar als blijkt dat de tegenstand minimaal is, wordt de stad van alle kanten aangevallen. Iraakse ver- zetshaarden worden met grof geweld uit geschakeld, er volgt een tweede liquida tiepoging op Saddam. Of de Iraakse dic tator hierbij is omgekomen is niet duide lijk. Zeker is wel dat de dagen van zijn bewind geteld zijn. door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Het is de meest gestelde vraag in Washington: waar is Saddam Hussein? In elke nieuwsuitzending, op elke pers conferentie borrelt en gist het, maar het antwoord blijft immer uit. Waar is Saddam, zoemt het permanent bij de CIA en een paar kilometer verderop in het Penta gon. „Ik weet het niet. Ik weet het niet", bezweert Pentagon-baas Donald Rumsfeld nog maar eens. „Hij is of dood, of gewond, of ge zond en verbergt zich om te voor komen dat hij wordt gepakt." Al vanaf de eerste dag van de oorlog in Irak op 20 maart be heerst de kwestie conversaties bij de koffiemachine en aan keukentafel. Je hebt de gelovi gen en de ongelovigen. De gelo vigen - goedgelovigen, volgens cynici - denken dat het best zou kunnen dat hij dood is. De on gelovigen denken dat het de Amerikanen goed van pas kwam de fictie te laten bestaan dat Saddam Hussein wel eens om gebracht zou kunnen zijn. De oorlogsstrategie was er immers op gericht het regime te onder graven en zo snel mogelijk te la ten instorten. Vanuit het Penta gon kwam destijds hetzelfde verhaal als nu: hij is dood, hij is gewond, of hij leeft nog. Rums feld vorige week donderdag: „Ik zie zoveel informatie van inlich tingendiensten, en zoveel ervan is anekdotisch. Ik heb niets ge zien dat bevestigd werd door verscheidene betrouwbare bronnen, waaruit je kunt aflei den dat hij wel of niet leeft." De Iraakse minister van infor matie al-Sahhaf - gisteren voor het eerst niet verschenen op zijn ochtendbriefing - bleef in Bag dad keurig volhouden dat zijn baas nog leefde, net als zijn zo nen Uday en Qusay. Als hij nog leeft, laat hij zich dan maar ver tonen was de boodschap die vanuit Washington bijna eens gezind klonk. De CIA wist 'bijna zeker' dat hij gewond was ge raakt, maar die zekerheid leek weg te sijpelen na een tv-opna- me vorige week vrijdag waarbij Saddam Hussein door Bagdad liep, en een kind op de arm nam terwijl in de verte rookwolken te zien waren. Dat kon natuurlijk een van de befaamde dubbel gangers zijn, maar het idee dat de Iraakse dictator de 'ont hoofdingsaanslag' niet had overleefd ebde weg. Niet voor lang echter, want afge lopen maandag werd opnieuw een aanslag gedaan. In de wel gestelde buurt Mansour sloegen bunkerbusters een krater van negen meter in de grond. Zelfs als Saddam Hussein zich daar in een bunker verscholen hield, kon hij dat niet hebben over leefd, zo was het idee. Opnieuw is er iemand die hem 'het' ge- positieleider: Saadam is in leven De Iraakse oppositieleider Ahmad Chalabi beschikt over aanwijzingen dat Sad dam Hussein uit Bagdad is gevlucht met ten minste een van zijn twee zonen. Dat heeft Chalabi gisteren in Nasiriya gezegd tegen de Amerikaanse nieuwszender CNN. Volgens de onbevestigde berichten is de Iraakse pre sident gevlucht naar Baqubah, een stad ten noorden van Bagdad. „We hebben geen bewijzen dat ze bij de aanval zijn gedood. We weten tenminste dat zijn zoon Qusay nog leeft en dat hij enkele huizen heeft betrokken in de streek Diyala", zei Chalabi. Verder is volgens Chalabi's informatie Ali Hassan al- Majid, bijgenaamd Ali Che- micali, gewond maar niet gedood. Hij zou zich in het zelfde gebied ophouden. Britse militairen hadden maandag gemeld zijn li chaam in de zuidelijke stad Basra te hebben gevonden. Dat bericht is nooit officieel bevestigd. bouw binnen heeft zien gaan, en niet naar buiten heeft zien komen. Maar een dag later was er bij de door de bommen aan gerichte ravage niets te zien of merken van veiligheidstroepen of politie die zouden proberen daar iets te redden of te vinden. Dus waar is Saddam Hussein? Speculaties zijn er genoeg. Hij zou zijn gevlucht naar de Russi sche ambassade in Bagdad. Niet waar, zegt Rusland. Hij zit al lang ergens op een strand te ge nieten van de rijkdom die hij in de afgelopen decennia heeft vergaard of hij smeedt 'ergens' plannen voor een onverwachte tegenstoot, denken sommigen. Zijn vrouw zou hebben willen vluchten naar Tikrit, Saddams geboorteplaats die nog in han den is van de Republikeinse Garde. De Amerikanen hebben de weg naar het noorden afge sloten in de hoop dat te voorko men. Ook een ondergronds commandocentrum bij Tikrit is vorige week heftig gebombar deerd, om de terugkeer van Sad dam te bemoeilijken. Er waren - natuurlijk onbeves tigde - berichten dat een zwaar gewonde Saddam op weg zou zijn naar Syrië. Ook hoogge plaatste lieden uit Saddams re gime zouden zijn gevlucht naar dit buurland, iets waarvoor de fensieminister Rumsfeld Da mascus natuurlijk onmiddellijk de wacht heeft aangezegd. Het is niet de bedoeling dat Syrië de ze mensen opneemt, vooral niet als ze de 'massavernietigingswa pens' meesmokkelen, waarop de VS graag de hand wil leggen. bagdad - Een Amerikaanse soldaat uit New York hangt de vlag van de Verenigde Staten over het hoofd van Saddam Hussein. De vlag heeft maar heel even om het beeld gehangen. Daarna werd het standbeeld met behulp van een Amerikaanse tank omver getrokken. Foto: AP/Laurent Rebours washington/ap - Er zijn aanwij zingen dat leden van het regime van Saddam Hussein onderdak hebben gekregen in Syrië. Dat zei de Amerikaanse minister van defensie Rumsfeld gisteren op een persconferentie. Syrië zou andere getrouwen van Saddam hebben geholpen elders een vei lig toevluchtsoord te vinden. „Syrië is behulpzaam geweest bij de beweging van mensen uit Irak naar Syrië. In sommige ge vallen zijn zij daar gebleven en hebben zij daar veilig onderdak gevonden." Anderen zijn vol gens Rumsfeld verder gereisd naar 'weer andere plaatsen'. Hij zei niet naar welke. Wel herhaal de hij de beschuldiging dat Syrië mil^iir materieel naar Irak* doorsluist. Op de persconferen tie wekte Rumsfeld de indruk dat hij het over naaste mede werkers van Saddam had, maar later, na achter gesloten deuren een briefing te hebben bijge woond, zei hij tegen verslagge vers dat hij doelde op 'regime achtige mensen' van wie de VS op basis van 'inlichtingen' ver moeden dat zij richting Syrië zijn vertrokken. Volgens een bron bij het Ameri kaanse ministerie van buiten landse zaken doelde Rumsfeld mogelijk op een groep Iraakse wetenschappers die asiel heb ben gekregen in Syrië en op de len van het Iraakse leger die zo nu en dan de grens met Syrië zouden hebben overschreden.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5