Kamer bekritiseert pestaanpak minister BINNEN- BUITENLAND Formatie stokt om fundamentele ruzie Schenking uit protest tegen bezuinigingen 'Wildvliegers' gevaar voor het luchtverkeer Veerman zelf wijst naar pluimveehouders Brand in internaat voor doofstommen: 28 doden Vangnet tegen vogels Europees parlement bekrachtigt historische uitbreiding EU Longziekte breidt zich langzaam maar zeker uit Donner mogelijk getuige in terrorismerechtszaak elweigering ekar onterecht ERDAM - Minister Nawijn mdelingenzaken en inte- e) heeft de aanvraag voor van Mullah Krekar onte- afgewezen. Dat heeft de tbank in Amsterdam giste- econcludeerd. Justitie nu alsnog zijn asielver- inhoudelijk behandelen, ïwindsman wees het asiel- iek af vlak voordat de se Koerd 13 januari met rliegtuig het land zou wor- litgezet naar Noorwegen. :ns de minister wilde ar door zijn asielaanvraag itzetting tegenwerken. id wijst iwaren af iaag - De Raad van State gisteren bezwaren van de ting Duinbehoud tegen de st van een windmolenpark de kust van Egmond afge- De stichting vreest dat :ekvogels zich te pletter in tegen de molens. Het dat bestaat uit 36 wind- is, is een proefproject van en Nuon. kfiier: Heffing dierproeven - iaag - De voltallige Twee- imer wil dat bedrijven en Hingen die dierproeven i uitvoeren hiervoor een r heffing moeten betalen. V iet geld zou onderzoek len worden gedaan naar ïatieven om dierproeven orkomen. Dit bleek giste- ijdens een debat in de Ka- De Tweede Kamer stemde ndien in met een verbod ^erproeven met mensapen. lerlander td in Spanje - Een 41-jarige Nederlan- k zaterdag in het Spaanse Iregio Zaragoza) vermoord, leeft de plaatselijke politie Btigd. Volgens Spaanse me- de dader een Franse ma- r, met wie de man een fi- ieel conflict had. De man de moord bekend. en vervolging idrijden jogster osch - Het openbaar mi ne in Den Bosch stelt geen ■ervolging in tegen de au- ibilist die in januari mara loopster Mieke Pullen doo- 1. Volgens justitie valt de ge inwoner van Breda te verwijten. Na de aanrij- itopte hij en keek hij bo- ien samen met een andere lobilist, die ook was ge in de berm rond. Omdat its zagen, reed hij verder. in school 'Westoever Zeker 29 leerlingen van liddelbare school op de oever zijn gisteren gewond l toen in de school een (ontplofte. Minstens vier bnden zijn er slecht aan ildus de Palestijnse politie, bns de politie heeft een ex- ustische joodse groepering Qch Wraak van de Zuigelin- poemt de verantwoorde nd voor de aanslag opge- oaar of die claim serieus fetwijfelt de politie. en veroordeling iord-Korea ejYORK - De Veiligheidsraad pe Verenigde Naties heeft en geen veroordeling uit- oken over het opgestarte fd-Koreaanse nucleaire amma. De vijftien leden het in New York bij een ing waarin ze stellen 'be te zijn. Het was de eerste dat de raad zich boog over isis rond het land. De Ver- Ie Staten proberen al we- ig de Veiligheidsraad zo- krijgen dat die de Noord- yjaanse nucleaire aspiraties im VS doodt elf ghaanse burgers litpt - Elf burgers zijn gisteren ?hanistan om het leven ge en toen een Amerikaanse per abuis op een huis in liüurt van de Pakistaanse terechtkwam. Dat heeft Vmerikaanse leger bekend- aakt. Het was het omvang- ai e incident met 'friendly fi- i Afghanistan in negen nden tijd. straffen voor en Real IRA en - Een Londense recht heeft gisteren vijf leden de Real IRA veroordeeld tot raffen van 16 tot 22 jaar jepns betrokkenheid bij bom- lagen in Londen en Bir- 5ham, twee jaar geleden, e explosies vielen geen do- j^en gewonden, maar de s dat dat wel zou gebeuren it zo groot dat de rechter ho- haffen op zijn plaats vond. donderdag 10 april 2003 den haag/gpd - Niet de financi ële tegenstellingen, maar de vi sie op de toekomst van de Ne derlandse samenleving vormt de grootste belemmering voor een nieuw kabinet van CDA en PvdA. Dat melden welingelichte bronnen rond de onderhande laars Jan Peter Balkenende (CDA) en Wouter Bos (PvdA). Net als gisteren hebben de twee zich vandaag opgesloten in Bal- kenendes appartement in Den Haag in een ultieme poging de formatie te redden. Hun me ningsverschil is echter veel fun damenteler dan tot nu toe werd aangenomen. „Het gaat erom hoe je Nederland economisch gezien weer op het goede spoor wilt krijgen. Want we raken ach terop in Europa", legt een ano nieme bron uit. Het CDA wil de regelzucht van Den Haag indammen om ge meenten, bedrijven, ziekenhui zen, zorgverzekeraars en bur gers aanzienlijk meer armslag te geven om sterke initiatieven te ontwikkelen. De PvdA blokkeert dat, vindt het CDA. „De partij denkt traditioneel meer vanuit de overheid." Die twee culturen botsen sterk en dat uitte zich begin deze week in de ruzie over de financiële paragraaf van 20 miljard euro aan bezuinigingen en lastenverzwaringen. Volgens bronnen heeft de PvdA grote moeite met het schrappen van circa 11.000 banen van rijksambtenaren op de departe menten van volksgezondheid, onderwijs, volkshuisvesting en sociale zaken. „Volgens het Centraal Planbureau kan dat via natuurlijk verloop en dan zitten we weer op het niveau van 1996. Kun je nagaan wat er onder Paars aan bureaucratie is ont staan", merkt een bron van CDA-huize fijntjes op. De partij van Balkenende wil bezuinigen op de bijzondere bij stand en dat stuit op verzet van de PvdA. Maar meer nog dan de bezuiniging telt dat het CDA ge meenten wil vrijlaten in het toe passen van regels, terwijl de PvdA die ruimte met regels van bovenaf wil beperken. „Dit soort fricties speelt zich op tal van ter reinen van toekomstig kabinets beleid af. Het is niet zozeer het financiële plaatje waarover de ruzie is ontstaan, maar die bre de visie op de toekomst van Ne derland botst gewoon gigan tisch", meldt een andere bron. De informateurs wilden gisteren aanvankelijk allebei de partijlei ders apart horen om af te tasten of er nog wel een oplossing mo gelijk was. Balkenende en Bos besloten echter dat het beter was om eerst onder vier ogen met elkaar te praten. Na afloop van hun onderonsje was een oplossing nog niet in zicht. „Maar uit het feit dat ze allebei besloten hun plicht te doen en elkaar eens diep in de ogen te kijken, geeft wel aan dat ze er al lebei uit willen komen", aldus een persoonlijk medewerker van een van de onderhandelaars. door Berrit de Lange Amsterdam - De Nationale Post code Loterij (NPL) heeft 8,5 mil joen uitgekeerd aan Natuurmo numenten om het landgoed Neubourg in het Zuid-Limburg- se Gulpdal veilig te stellen. De NPL compenseert met deze uit kering deels de bezuinigingen van de overheid op de aankoop van natuurgebieden. Daarnaast is de schenking een protest te gen het natuurbeleid van het ka binet-Balkenende. „Met aankoop van landgoed Neubourg proberen wij de Eco logische Hoofdstructuur te ver snellen waar het kabinet-Balke nende deze heeft vertraagd", al dus NPL-directeur Boudewijn Poelmann. Landgoed Neubourg in Zuid-Limburg omvat hon derd hectare natuur- en land bouwgronden en een kasteel. Natuurmonumenten zal zowel natuur als kasteel herstellen en beheren. De Ecologische Hoofd structuur is een plan dat voor ziet in een netwerk van aaneen gesloten natuurgebieden door heel Nederland in 2018. De uit kering aan Natuurmonumenten ontslaat de overheid er aller minst van zijn financiële ver plichtingen na te komen, bena drukt Poelmann. Minister Veerman van natuur beheer kondigde vorig jaar aan het budget voor aankoop van nieuwe natuurgebieden met de helft te verminderen. Daarnaast staakte hij de aanwerving van bestaande natuur. De overheid kan investeringen in de EHS die al jaren geleden zijn toegezegd niet langer nakomen. De Nationale Postcodeloterij heeft over 2002 een recordom zet geboekt van 338 miljoen eu ro, 203 miljoen daarvan is uitge keerd aan de veertig goede doe len. Natuurmonumenten, een van de hoofdbegunstigden van de NPL, ontving over vorig jaar in totaal zo'n 24 miljoen euro. den haag/gpd - Minister Veerman van landbouw noemt de pluimveehouders de grootste verant woordelijken voor het verspreiden van het vogelpe stvirus. Hij zei dit gisteren in de Tweede Kamer, bij een debat over de aanpak van de ziekte. De Kamer heeft steeds meer kritiek op de aanpak van de be windsman. Vanuit diverse partijen kwam gisteren in de Twee de Kamer het verwijt dat de als slap beoordeelde bestrijding van de vogelpest het probleem heeft verergerd. Politieke partijen dienden diverse mo ties in om de minister aan te sporen tot meer actie bij de aanpak. LPF en WD willen dat in een grote re cirkel rond een besmet bedrijf alle bedrijven ge ruimd worden. Bovendien moet aan de rand van de cirkel worden begonnen met ruimen, en niet vanuit de besmettingshaard naar de rand van de cirkel. Groenlinks en de PvdA willen dat gebieden waar vogelpest heerst hermetisch worden afgeslo ten. Veerman ontraadde de moties of noemde ze over bodig. Hij wierp het verwijt verre van zich dat hij de bestrijding te slap aanpakt. Volgens Veerman is de verspreiding van het virus veroorzaakt door contacten tussen pluimveehouders en het trans port van dieren, mest en eieren. De Algemene In spectie Dienst heeft honderden overtredingen van het vervoersverbod geconstateerd, vertelde de mi nister. Om de verspreiding van het virus tegen te gaan leger en marechaussee het vervoersverbod in het gebied rond Nederweert strenger controle ren. Zo zijn er controles bij alle op- en afritten van de snelweg A67 controles. Minister Veerman (landbouw). Foto: ANP De kritiek van Veerman op de pluimveehouders schoot weer in het verkeerde keelgat bij de bran chevereniging van de pluimveesector NOP. Voor zitter Wolleswinkel daagde Veerman uit met con crete voorbeelden te komen waaruit overtredin gen van pluimveehouders moeten blijken. Veerman maakte bekend dat het totale vervoers verbod voor het hele land versoepeld wordt Pluimveebedrijven buiten de toezichtsgebieden mogen vanaf vandaag weer dieren en eieren af voeren. Ook mag weer voer worden aangevoerd. Op die manier wordt voorkomen dat het dieren welzijn in de knel komt. Gisteren is er opnieuw een ernstige verdenking van de klassieke vogel pest bij gekomen. Het gaat om een bedrijf in het Noord-Brabantse Ravenstein. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - In Rusland zijn 28 doofstomme kinderen om het leven gekomen bij een brand in een internaat. De kinderen tus sen de acht en veertien jaar oud konden het gebouw niet verla ten omdat er tralies voor de ra men zaten. Het is de tweede keer deze week dat een brand in een Russische school tot veel doden en gewonden leidt. Een combinatie van slecht on derhoud en nalatigheid heeft de tragische afloop van de brand in de hand gewerkt. Zo probeerde het personeel van het internaat eerst zelf de brand te blussen. Toen dat niet lukte werd pas de brandweer gebeld. Veel kinde ren werden overvallen door de brand, omdat er geen goed alarmsysteem was in de school. Er waren wel sirenes, maar de dove kinderen konden die niet horen. Door de tralies voor de ramen waren ze vervolgens niet in staat zichzelf te redden. Meer dan honderd kinderen hebben brandwonden opgelo pen. Ongeveer 39 kinderen zijn met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen, vier leerlingen verkeren nog in le vensgevaar. De brand brak vroeg in de ochtend uit in de havenstad Machatsjkala aan de Kaspische Zee. Oorzaak was mogelijk kortsluiting. Door de sterke wind verspreidde het vuur zich razendsnel door het gebouw. Het duurde ruim drie uur voordat de brand geblust was. Eerder deze week stierven ook al 22 kinderen bij een brand irieen school in Siberië. Het van hout gemaakte gebouw brandde tot op de bodem af. Door een ge brek aan financiering zijn scho len in heel Rusland sterk verou derd. De veiligheidsmaatregelen zijn onder de maat. Volgens de krant Izvestia breken er per jaar 500 branden uit in scholen. Amsterdam - Bij de Oosterdokkade achter het Centraal Station in Amsterdam worden bomen voorzien van netten. De bomen moeten wijken voor nieuwbouw. Door de plaatsing van netten wordt voorkomen dat vogels zich erin nestelen. De nesten zouden het kappen niet overleven. ANP/Evert Elzinga door onze correspondent Hans Gertsen straatsburg - Het Europees parlement heeft gisteren met een overweldigende meerderheid de uitbreiding van de Euro pese Unie met tien nieuwe lidstaten be krachtigd. De tien nieuwe leden (Polen, Tsjechië, Slowakije, Hongarije, Slovenië, Cyprus, Malta, Estland, Letland en Litou wen) tekenen volgende week woensdag tijdens een speciale ceremonie aan de voet van de Acropolis in Athene de toe tredingsverdragen. Per 1 mei 2004 wor den ze volledig lid. Tijdens het debat in het parlement viel voortdurend het woord 'historisch'. De grootste uitbreiding in de geschiedenis van de Europese Unie maakt namelijk een eind aan de naoorlogse deling van Europa in oost en west. „Vandaag is de muur van Berlijn definitief gevallen", zei de Duitse voorzitter van de buitenland commissie van het parlement, Elmar Brok. „We hebben het verdeelde Europa van de twintigste eeuw begraven en de basis gelegd voor een Europa dat ver enigd is op basis van gemeenschappelij ke waarden", aldus parlementsvoorzitter Pat Cox. Het debat over de uitbreiding werd overi gens kortstondig verstoord door enkele honderden demonstrerende medewer kers van het parlement. Die legden twee uur lang het werk neer uit protest tegen een dreigende versobering van hun pen sioenrechten. De geluidsinstallatie in de vergaderzaal viel uit, maar na een onder breking van amper tien minuten konden de parlementariërs hun historische zit ting voortzetten. Het Europees parlement stemde per kan didaat-land over de toelating. Negen van de tien kandidaten kregen het 'ja' van 518 parlementariërs, terwijl een twintig tal europarlementariërs tegen stemde. Tsjechië kreeg 489 voorstemmers achter zich en 39 tegenstemmen. Een aantal conservatieve parlementsleden, meren deel Duitsers uit Beieren, stemde tegen het Tsjechische lidmaatschap uit protest tegen het feit dat Tsjechië nog altijd wei gert de zogenaamde Benes-decreten in te trekken. Op grond van die decreten ver dreven de Tsjechen na de oorlog vrijwel de gehele Sudetenduitse minderheid. Tsjechië heeft nooit officieel spijt betuigd over de grootste etnische zuivering van na de oorlog. (advertentie) Blokhuis 2, Lisse Aarhof 67. Alphen a/d Rijn Marktlaan 2, Hoofddorp door onze correspondent I Bob Kroon genève - Ondanks een wereld wijd medisch tegenoffensief worden bij de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) nog da gelijks tientallen nieuwe geval len van de nieuwe ziekte SARS aangemeld, vooral uit de oor spronkelijke haarden in Azië. Volgens de WHO zijn nu 2722 gevallen bekend, waarvan 106 met dodelijke afloop. Overigens lijkt het gros van de patiënten zonder nadelige gevolgen te zijn genezen. China, waar de onbe kende 'atypische' longontste king voor het eerst in het najaar opdook, is nog steeds de voor naamste haard, met officieel 1280 gevallen en 33 dodelijke slachtoffers. Hong Kong blijft op de tweede plaats, met 970 pa tiënten, waarvan er 27 overleden zijn. Van de westelijke landen is Canada met meest getroffen, met 94 gevallen in Toronto, waarvan er tien de ziekte niet doorstonden. In het Duitse Hamburg is gisteravond een vrouw met symptomen van SARS in het ziekenhuis opgeno men. Wat de WHO het meest veront rust, is dat men nog in het duis ter tast over het hoe en wanneer van het infectieproces. WHO-vi- roloog Stöhr zegt dat de WHO het nog steeds houdt op 'direct fysiek contact' met een geïnfec teerd persoon. Maar hij geeft toe dat met name in het Hong Kongse flatgebouw waar een groot deel van de bewoners ook zonder direct contact ziek werd, deskundigen nog steeds voor een raadsel staan. Stöhr zegt 'niet al te veel waarde te hechten' aan verhalen over kakkerlakken als SARS-verbrei- ders in de riolering van dat flat gebouw, maar zegt wel niets te willen uitsluiten. De naspeurin gen gaan nog steeds door en volgens de WHO beschikt Hong door Richard Mooyman schiphol - Een sportvliegtuigje duikt plotseling op in het lucht ruim rond een groot vliegveld. De piloot heeft zich niet over de boordradio gemeld en vliegt on verstoorbaar verder. Om het ri sico op een botsing met ander vliegverkeer te vermijden, be sluit de dienstdoende luchtver keersleider alle startende toe stellen om te leiden. Volgens Luchtverkeersleiding Nederland is een dergelijke 'wildvlieger' bepaald geen zeld zaamheid. In de afgelopen drie jaar verscheen 195 keer een luchtvaartuig zonder toestem ming in gecontroleerd lucht ruim. Het ging daarbij volgens woordvoerster Marjolein Wen- ting om diverse soorten kleine vliegtuigen, ultralight-toestellen en ballonnen. In het Nederlandse luchtruim ontstaan steeds vaker riskante situaties door piloten die zich niet aan de regels houden. LVNL signaleert een stijgende trend in het aantal incidenten, waarbij gevaarlijke situaties kunnen pnt- staan. En dat terwijl hét lucht ruim boven Nederland en roet name rond Schiphol tot het j-, drukste ter wereld behoort. Volgens Wenting is er geen rpde draad te ontdekken in de voor vallen waarbij vliegtuigen elkaar te dicht dreigen te naderen. „De omstandigheden wisselen sterk Er is geen lijn te ontdekken in het tijdstip, het weer, de plaats en de aard van het luchtvaar tuig. Daarom stellen wij een on derzoek in." -,'j Luchtverkeersleiding Nederland heeft niet de intentie om de ylie- gers en ballonvaarders op het matje te roepen. „Het gaat hier niet om de schuldvraag, maar om de oorzaak. Het onderzoek is vertrouwelijk en de piloten werken er op vrijwillige basis aan mee." LVNL kan volgens haar ook geen boetes opleggen. Acuut gevaar is er in dejbewuste 195 gevallen niet geweest, zo stelt Wenting. Indien daarvan wel sprake is, worden de inci denten apart onderzocht. Nieuw bewijs oorzaak SARS Onderzoek van de Universiteit van Hong Kong heeft beves tigd dat de geheimzinnige longziekte SARS wordt veroor zaakt door het coronavirus. Een groep wetenschappers onder leiding van Malik Peiris heeft dat gisteren laten weten op de website van het gezag hebbende Britse medische weekblad The Lancet. Uit on derzoek onder vijftig SARS-pa- het niet gaat om een van de Kong over 'voortreffelijke medi sche voorzieningen'. Hoewel bij een onmiddellijke isolatie en een goede beademing het sterf tecijfer van zo'n vijf procent niet hoger ligt dan bij een kwaadaar dige griepepidemie, blijft SARS twee coronavirussen die al be kend waren. Ook zou de ziekte niet worden veroorzaakt door een bekende dierlijke variant van het virus. Peiris vermoedt wel dat het vims afkomstig is van dieren. „Ons onderzoek bewijst in elk geval dat we te maken hebben met een virus uit de coronafamilie", stelt de wetenschapper. „Toch blijft het mogelijk dat een ander vi rus er voor zorgt dat de ziekte daadwerkelijk doorzet. een onrustbarend ziektesyn droom. „Ieder geval kan een nieuwe haard betekenen en door de intensieve zorgen die voor SARS nodig zijn, kan één patiënt een heel ziekenhuis ont wrichten." den haag/gpd - Het gerechtshof in Den Haag beslist 25 april of minister Donner van justitie en het hoofd van de veiligheids dienst AIVD moeten getuigen in de eerste terroristenzaak in Ne derland. Het gaat om een rechtszaak in hoger beroep te gen vier verdachten. De recht bank in Rotterdam kwam in de cember tot vrijspraak van de vier vermeende terroristen. De verdediging verzocht giste ren tot het horen van minister Donner om er achter te komen of er in deze zaak gebruik is ge maakt van een criminele bur gerinfiltrant. De advocaten van de verdachten willen teven^ het hoofd van de AIVD; S. van Hulst, nogmaals aan de tand voelen. Ze willen meer duide lijkheid over hoe de dienst de informatie over de verdachten heeft verzameld. Op 4 juni wordt bovendien de landelijke officier voor terroris mebestrijding, P. van der Molen, gehoord. Omdat de veiligheids dienst geen verlengstuk van po litie en justitie is, hadden die zelf onderzoek moeten verrichten voordat ze de verdachten op pakten. 1

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3