De verstoorde droom van Knopper SPORT De Zwarte Pion naar landelijke competitie Frankrijk struikelblok voor waterpoloteam SPORT EN SPEL Louis Opstal. Archieffoto: Hielco Kuipers Haar gemiddelde bedroeg 154.71, waarbij zij 22 pins te kort kwam voor de overwinning in de C-klasse. BRIDGE Bridgeclub Sassem Troef heeft het traditionele Interbollen bridgetoernooi gewonnen. Acht tweetallen van evenzovele bridgeclubs uit de bollenstreek speelden om de ABN/AMRO- wisselbeker. De acht paren van Sassen Troef scoorden het bes te gemiddelde met 55.42 pro cent. Bridgeclub Lisse trad in het Poelhuys op als gastheer. Eindstand: 1 Sassem Troef 55.42 2.(Kaagse BC 51.37 3.BC Rijnland 51.15 4.BC Lisse 50.89 5.BC Noordwijker- hout 50.41 6.BC De Brug 47.77 7.Hille- gomse BC 47.45 8.BC De Wasbeek 45.54. DARTS Het Leidse Brandewijn United heeft met succes een aanval op z'n koppositie van de regionale eredivisie afgeslagen. De Stal- gasten versloeg het sterke De Gouwe uit Oegstgeest met 10-0, maar United zegevierde met dezelfde cijfers over hekken sluiter Winning Darts uit Al phen aan den Rijn. Leidenaar Sam Denis (United) was deze ronde goed op dreef en wierp vier keer een 180rer. Stand aan kop: 1.Brandewijn United 17-134 2.De Stalgasten 17-129 3.Bulls- hit 17-116 4.Downstairs Two 17-108 5.De Gouwe 17-195. poolbiljart Door een nipte 2-1 nederlaag tegen Duitsland in de halve fi nales van het EK te Polen heeft het Nederlands vrouwen-pool- team zich verzekerd van het brons. De vrouwen Estelle Bij- nen, Bernadette van Steenber gen en Karen van Steenbergen kregen hiermee tevens de A- status van het NOC*NSF. In to taal kwam de Nederlandse ploeg hiermee op éénmaal goud, twee maal brons en ze ven keer een vijfde plek. Leide naar Shui-Chong Fu (Dijkje) coachte het Nederlandse team in Polen. SCHAKEN Het bekerviertal van de Leidse schaakvereniging Leithen, met de spelers André Mes, Jerry Bey junior, Dirk Gruyters en Jan Bey, heeft door een nipte 3.5- 4.5 zege op Voorschoten de eindronden bereikt van het be kerkampioenschap van de Leidse Schaakbond. Philidor Leiden, Daniël Noteboom (Noordwijk) en deAlphense Schaakclub bereikten eveneens de eindronden. Halve finale en aansluitend de finale worden gespeeld op 26 april a.s. Uitslagen kwartfinale: Voorschoten- Leithen 3.5-4.5; Alphense SC-LSG 5.5- 2.5; Rijnwoude-Dan. Noteboom 3-5; AAS-Philidor 3.5-4.5. SNOOKER De duo's Gerben Schraa/Mar- tin Zevenhoven, Florian Moe- derscheim/Huib Kuilboer en Xander van Rossem/Daan Hoekstra hebben zich in het NK-kwalificatietoernooi ge plaatst voor het hoofdtoernooi NK-koppels. Bij het NK-heren heeft, naast de al geplaatste spelers Xander van Rossem, Ro gier van de Kamp, Daan Hoek stra en Huib Kuilboer, zich eveneens Florian Moeder- scheim weten te plaatsen voor het hoofdtoernooi. Het NK is van 18 tot en met 21 april. Jan Bey UIT DE DEKKING Naam: Kyoko Tollenaar. Kyoko is een Japanse naam. Ik heb een Japanse moeder en een Nederlandse vader. Sport en club: Hockey bij LO- HC. Geboren op: 7 juni 1979 te: Amstelveen. Woonplaats: Leiden. Vorige clubs: Qui Vive en HDM, maar dat was heel kort. De hoofdklasse was te hoog gegrepen. LOHC: Dit is mijn zesde jaar bij de club. Ik ben lid gewor den toen ik in Leiden ging stu deren. Positie: Sinds kort rechtsmid- den. Daarvoor was ik laatste man. We stonden op een de gradatieplaats en ik vond het fijn om ook meer bij het aan vallende spel betrokken te worden. Het gaat nu beter, maar dat ligt absoluut niet aan mij, maar aan ons hele team. We hebben nu een goed en sterk middenveld en in de as achterin speelt nu Anne Brandts. Zij speelde eerst op de flanken in de verdediging. Ze doet het heel goed. Sterke punt: Ik ben heel fel, en zit erg laag, waardoor ik de een-op-eenduels vaak win. Ik hou het veldoverwicht en als een van de oudste spelers heb ik ook een sturende rol. Zwakke punt: Even kijken- ...wat slecht dat ik het niet zo een, twee, drie weet. Ik ben niet heel technisch, daarom probeer ik heel simpel te spe len, met snelle passes, niet zo pielen. Trainer: Jan Smid, sinds de winterstop. Hij brengt heel veel rust in het team en is terugge gaan naar de basis. We waren veel te moeilijk bezig. Nu trai nen we vooral op stoppen, slaan, passen. We kunnen el kaar nu veel beter vinden. Ik vind het heel knap wat hij heeft gedaan. Hij kwam in een moeilijke periode en het gaat nu stukken beter. Mooiste tenue: Bloemendaal, dat is oranje met blauw. Lelijkste tenue: Groen-geel, het isfletsgfeen en fletsgeel. Foto: Henk Bouwman Studie: Notarieel recht. Ik moet nog twee vakjes. Dan is het de bedoeling om als kandi daat-notaris te gaan werken. Deze zomer ga ik stage lopen bij Stibbe in Amsterdam. Het is afwachten hoe het gaat met het zoeken naar een baan, want het gaat slecht met de economie. Maar er zijn heel weinig mensen die afstuderen in notarieel recht. Hobby's: Ik roei bij Njord. En verder: reizen en winkelen. Vakantieland: Naar Japan ben ik vaak geweest omdat daar fa milie woont, ik ben naar de Dominicaanse Republiek ge weest en zes keer naar New York. In New Jersey heb ik hoc- keykampen gedaan op drie verschillende universiteiten en dan gingen we altijd een week einde naar New York. In Lon den ben ik iets van twintig keer geweest, daar hebben we ook vrienden wonen. Studentenvereniging: Miner va. Meisjeshuis: In ons huis op kiev/gpd - Deelname aan het Europese kampioenschap wordt voor het Nederlandse waterpoloteam een hele zware opgave. Het team van bonds coach Johan Aantjes verloor gisteren in de openingswed strijd van de kwalificatiereeks mét duidelijke cijfers van Frankrijk: 8-12. Aantjes baalde na het van Ne derlandse zijde slechte duel enorm. De bondstrainer zag een goede voorbereiding in Kiev - plaats van handeling voor de groepswedstrijden - al snel in duigen vallen. Na twee periodes stond het 4-7 en was Nederland veroordeeld tot een inhaalrace. In het derde part leek het herstel te komen. De waterpoloërs kwamen terug tot 7-8, maar de Fransen wa ren vervolgens in het slot een klasse beter in de afwerking. Door het afgetekende verlies staat het nationale zevental meteen onder grote druk. In Kiev zijn drie tickets voor het EK in Slovenië te verdienen. Naar verwachting behaalt Spanje de groepswinst. Er blij ven dan nog twee startbewij zen over. Nederlands moet zo doende zondag de Duitsers verslaan. isen naar jassluis [UK-Vanwege beperkte ■ergelegenheid bij Excelsi- aassluis raadt de suppor- ereniging van Quick Boys sen aan om zaterdag zo- nogelijk met de door de liging geregelde bussen te z p naar de wedstrijd waarin ■twijkers kampioen kun- ■rorden. Wie mee wil, kan ■ranavond tussen 19.00 en ■uur opgeven in de be- ■skamer van de club. Zater- fthtend tussen 11.00 en ■uur zijn er ook kaarten te De busreis en het entree- "e kosten samen 11,50 eu- s de titel binnen is, wordt oeg vanaf 19.00 uur gehul- j in het gemeentehuis, ge- door een rondrit door ijk. nix nu tegen 11 Eibernest t- Pernix is als enige re- e korfbalclub doorge ien tot de laatste acht van 1 strictsbekertoernooi. De t eersteklasser had in Am- un weinig moeite met leklasser Swift (A) en won a -19. Het waren de vrou- e, lie het verschil maakten, j'Saar Karstens (7), Inge ierg (3), Inge Treur (2) en van der Burg waren goed jjjhot. Zij zorgden in amper jpinuten voor een 1-6 voor al g, die vervolgens moeite- irerd vastgehouden. Huig inderwoerd (5) en Ewoud er Kooij maakten de reste- doelpunten. Pernix speelt april in de kwartfinale uit hoofdklasser HKV/Ons j ïest. jnni Bugno gesproken ïi a - Een rechtbank in C a heeft tweevoudig we- te impioen wielrennen ei{Li Bugno vrijgesproken 'iipt gebruik van verboden r$len. De 39-jarige Italiaan 3 Wan doping verdacht bij te ireldkampioenschap in tj^n Spanje en in 1998 in land. Volgens de recht - ijn de overtredingen lugno van de dopingwet- onvoldoende bewezen. Iruijn gaat ten bij TZA roam - Inge de Bruijn ch ter voorbereiding op ste grote toernooien defi- lan bij Top Zwemmen rdam. De drievoudig isch kampioene kreeg in daarvoor na overleg :es Vervoorn (TZA) en lberda (NOCNSF) toe- ïing. Fedor Hes wordt de van De Bruijn. Hij krijgt j steun van oud-top- ner en coach Vervoom :hiel Bloem, die mede basis stond van TZA. BILJARTEN is uit Langeraar is poule- ar geworden in de natio- r, adercompetitie. Alphe- Overgauw en zijn team n eerste dankzij een 6-0 fan De Engel/Van der Aart se in de slotronde op )er HWA/Boele. André oi ir Aart won in 25 beurten, ffermans greep de zege in jirten en captain Louis 'i< I maakte het karwei af in di irten. De Lissese biljarters daardoor derde. Ómdat e^s in z'n laatste wedstrijd 2 van De Maasstad won paij HWA/Boele een :t punt voor. Een duel in de fl nmoot van Sportrust- )iemen eindigde in een lijkspel. Het Sassenheim- n van Ben Duivenvoorde ïog een duel tegoed en n positie nog iets verbete- e Sport uit Weteringbrug aatste. De elf poulewin- spelen begin mei (met de ïummers twee) in twee i van zes teams in de hal- iles. De nummers één en an beide poules spelen gens de landelijke finale, knd aan kop: l.De Plas 24-41 WA/Boele 24-40 3.De En- [Aart 24-32 7,Sportrust/Van y 23-19 13.De Sport 24-12. a| BOWLING ijs Honsbeek behaalde t erde plaats bij de landelij- üe van alle verenigings- eIfoenen. De junior van BV e^iZW scoorde in de voor- n een gemiddelde van 205 L nkzij een game van 246 in dpe werd hij derde. Ook B eetal pupillen zette in g goede prestaties neer. 3IJo Bey eindigde na een ende finale op een ne- 3S plaats met een gemiddel- ruim 165. Hij kwam 49 ikort voor een tweede Bij de meisjespupillen :erde Annoeska van der Jnet een 15de plaats. Haar delde bedroeg 131. Bij de iciale jeugdkampioen en behaalde aspirante al van Leeuwen dankzij laleserie van 505 (168 ge- ;ld) een tweede plaats. -.JL donderdag 10 april 2003 door Jan Bey schaken - In de spannende slot fase van de promotieklasse in de Leidse Schaakbond is de eerste promovendus bekend: De Zwar te Pion uit Lisse. De Lissenaren wonnen van de AAS-reserves (3.5-4.5) en veroverden daarmee één van de twee promotieplaat sen naar de landelijke KNSB- competitie. Met nog één ronde te gaan zijn er nog twee ploegen in beeld voor de tweede promo tieplaats: Leithen en Voorscho ten 2. Uitgerekend deze twee teams spelen in de slotronde in een rechtstreeks duel om die ex tra promotieplaats. Voor al deze titelkandidaten was het een dubbeltje op z'n kant in de achtste ronde. De Zwarte Pi on won dankzij zijn sterke top- borden met Ad Reyneveld, Peter Pijpers en Guus van Dijk van het zeker niet zwakke AAS 2. Lange tijd zag het er naar uit dat AAS met de winst aan de haal zou gaan. Maar hardnekkig verdedi gen van een aantal Lissenaren in de tijdnoodfase redde enige winnende halfjes. Het Leidse Leithen won met de zelfde nipte cijfers (4.5-3.5) van het tegen degradatie vechtende Alphen 2. De Leidenaars leken aanvankelijk - na een remise van André Mes en winstpartijen van Jan Bey en Jan Brandt - ruim te gaan winnen. Maar toen topscorer Dirk Gruyters tegen zijn eerste verliespartij van het seizoen opliep, werd het toch nog spannend. Een remise van Ben van Geffen tegen de sterke Alphenaar Norbert Janssen en een remise van Iskander Schrij vers brachten Leithen op een 3.5-2.5 voorsprong. Matchwin naar werd uiteindelijk Jerry Bey junior die een technisch gewon nen pionneneindspel won. Voorschoten 2 kwam tegen Lei derdorp 2 met de schrik vrij (3.5-4.5). Ook Voorschoten ver overde een comfortabele 3.5-0.5 voorsprong, maar die verdween in de slotfase als sneeuw voor de zon. Leiderdorpers Jos Lands heer en Edwin Poels brachten, daarbij enigszins geholpen door hun Voorschotense opponen ten, de stand op 3.5-2.5. Kop man Daniël van Loenen was be zig Voorschotenaar Erwin Ca- sareno mat te zetten en Tony van Dijk stond eveneens hui zenhoog gewonnen. Van Dijk slaagde in zijn opzet, maar Van Loenen blunderde een dame weg en kon opgeven. Hierdoor degradeerde Leiderdorp 2. De Philidor-reserves wonnen met 5-3 van het getalenteerde, maar nog jonge Leiderdorp 1. De wedstrijd ging lange tijd ge lijk op en werd rond de tijdcon- trole beslist. Leiderdorper Luuk van Rijn zag in de tijdnoodfase een reddende finesse niet en verloor. Hiermee komt Philidor op negen matchpunten, maar heeft het onvoldoende bord- punten om de strijd voor de tweede promotieplaats aan te gaan. Leidse Schaakbond. Promotieklasse: Philidor II-Leiderdorp 5-3; Leiderdorp Il-Voorschoten II 3.5-4.5; Leithen-Al- phense SC II 4.5-3.5; AAS II-De Zwarte Pion 3.5-4.5. Stand: De Zwarte Pion 7- 12; Leithen 7-11; Voorschoten II 7-9; Philidor II7-9; AAS II 7-7; Leiderdorp 7- 7; ASC II 8-4; Bodegraven 7-4; Leider dorp II7-1. het Rapenburg wonen 21 stu dentes. Het is wel fijn om naar wat groters te gaan, maar hier is altijd iemand thuis, het is al tijd gezellig. Dat zal ik wel mis sen. Lezen: Ik lees heel veel Engelse boeken, omdat ik gedeeltelijk Engels ben opgevoed. James Patterson is mijn favoriet. Hij schrijft misdaadromans. Film: Notting Hill. Tv-programma: Friends. Dit zijn heel standaard-antwoor den voor studenten. Uitgaan: Ja, heel veel. Vaak naar de sociëteit van de stu dentenvereniging en naar de studentendiscotheek Hifi. Leukste plek in de regio: Het Rapenburg is supermooi. Internetsite: Vakantiedis count, nl Team: Ons team is vrij jong en vrij nieuw. We zijn nu aan het opbouwen maar als we bij el kaar blijven dan zijn er zeker mogelijkheden, want we kun nen allemaal goed hockeyen. Handhaven: Zoals we nu spe len moet het zeker lukken. Er zit een sterk stijgende lijn in ons spel. We zijn van de elfde plek af maar het is natuurlijk moeilijk om op de achtste of negende plek te blijven staan. Toekomst: LOHC is een fan tastische club, hartstikke gezel lig. Ik ben zeker van filan om nog heel lang bij dames 1 van Leiden te blijven hockeyen. Forescate, de tegenstander van zondag: Het is een heel sterk team. Uit hebben we op een stormachtige dag verloren, maar we waren wel aan elkaar gewaagd. Ik denk dat het heel spannend wordt. Tegen hoog geplaatste tegenstanders pres teren we goed, dus we zijn ab soluut van plan om de brood nodige punten daar te halen. Droom: Het zou wel een dr oom zijn om over twee jaar met LOHC naar de overgangs klasse te promoveren. En hopelijk ga ik goed en snel afstuderen en een mooie carri ère opbouwen als kandidaat notaris. Ik heb lang genoeg ge feest. Zo'n jonge ploeg en dan zover in de Champions League." een goede, jonge ploeg, er zijn voldoende spelers die op mijn positie goed uit de voeten kun nen. Ik kom op dit moment weer aan voetballen toe. Ik heb er geen trek in om weer op de bank of in het tweede te belan den." Wat het wel wordt, maakt Knop per niet eens zo veel uit, Neder land of het buitenland, het is hem om het even. Als hij straks maar bij een club met perspec tief speelt. „Ik wil naar een goe de club, met sportieve ambities. Een niveautje hoger dan nu het geval is. Wat mij betreft is alles open, ik laat alles op me afko men. De komende maanden zal wel duidelijk worden wat er gaat gebeuren. Ik hoop wel dat het niet al te lang gaat duren. Je wilt toch weten waar je aan toe bent, hoe je verder kunt met je spor tieve carrière. De voetbalmarkt stort overal in elkaar. Je mag blij zijn als je ergens een contract voor drie jaar kunt krijgen." Vanuit zijn woning in Thessalo niki volgt Richard Knopper de verrichtingen van zijn vroegere collega's met meer dan gemid delde aandacht. „Ik heb hier een schotel, kan alle Nederlandse zenders ontvangen en zie dus alles. Ik neem mijn petje af voor Ajax. Zo'n jonge ploeg en dan zover in de Champions League. Maar ik zeg eerlijk dat ik soms met gemengde gevoelens tv kijk. Dan zit ik samen met mijn vrouw te kijken en zegt zij: daar had je ook kunnen staan. Dat steekt." „Toch bekijk ik het allemaal zo positief mogelijk. Ik hoop alleen wel dat er iets komt waar je voor kunt gaan, waar je met honderd procent inzet voor kunt werken. Als dat zo is, sluit ik niets uit. Ik ben op dit moment echt niet met Oranje bezig, maar als je bij een grote club komt en je kimt het elke week laten zien, wie weet? Er zijn wel meer jongens die pas op hun 27ste in het Ne derlands elftal hebben gedebu teerd." Thessaloniki -Ooit mocht Ri chard Knopper dromen van de grootste clubs van Europa, van het Nederlands elftal, van een rij ke carrière. Een vervelende enkel blessure gooide roet in het eten van de Rijswijkse Ajacied. De ge vierde topscorer belandde in de Arena op een zijspoor en is in middels bij Aris Saloniki op zoek naar eerherstel. In Griekenland maakt Knopper even pas op de plaats om straks de weg omhoog weer in te slaan. Het uitzicht op de absolute top is inmiddels behoorlijk vertroe beld, dat beseft Richard Knop per zelf ook wel. Maar in Grie kenland, bij Aris Saloniki, werkt de Ajax-huurling toch aan een fundament waarmee hij straks verder kan. In zijn nieuwe om geving heeft Knopper zijn strijd baarheid weergevonden. „Er zijn wel meer spelers die pas op hun 27ste debuteerden in het Nederlandse elftal." Het leven is goed in Thessaloni ki. Als Knopper door het raam van zijn riante woning gluurt, ziet hij het staalblauw van de zee, het lonkende strand ligt op minder dan tien minuten rijden van zijn voordeur. Trainen doet hij vooral in de ochtenduren, van het leven genieten de rest van de dag: uitgebreid en goed eten, een dagelijkse afspraak met de zon. „Ik had gedacht dat het allemaal wat minder zou zijn, maar Thessaloniki is een fantastische stad. De winkels, de restaurants, alles er omheen, het is hier perfect." In het zuiden van Europa gunt het leven hem zijn warmste lach, maar, benadrukt Knopper met klem, daar is de overgang naar Aris Saloniki niet om be gonnen. Griekenland was voor de geboren Hagenaar een nood sprong, een wanhopige poging zijn loopbaan weer in het juiste spoor te krijgen. Richard Knopper was net twin tig, toen hij zijn debuut maakte in.de hoofdmacht van Ajax. Op gegroeid bij Rijswijk, kwam hij al op 10-jarige leeftijd bij Feyen- oord terecht. Op eigen initiatief verhuisde hij zes jaar later naar Amsterdam, daar volgde in het seizoen 1999/2000 de definitieve doorbraak. Terwijl Ajax een rampjaar doormaakte, schoot Knopper vijftien doelpunten bij elkaar. De poort naar een mooie loop baan leek geopend, maar licha melijk leed gooide die deur met een smak weer dicht. In sep tember 2000 raakte Knopper ge blesseerd aan de linkerenkel, in Richard Knopper in het shirt van Ajax. „Ik neem mijn petje af voor Ajax. Foto: Hans van Weel januari 2001 werd hij geope reerd, daarna bleek zijn rol bij Ajax eigenlijk uitgespeeld. „Daar ben ik soms nog ziek van", is Knopper eerlijk. „Onder Jan Wouters had ik een heel goed seizoen. Dat wil je doortrekken, maar vervolgens sta je tien, elf maanden langs de kant. Dan weet niemand meer wie je was. Natuurlijk denk ik daar wel eens over na. Hoe het geweest was als.... Misschien had ik bij het Nederlands elftal gezeten, mis schien bij een grote Europese club. Ik zal het nooit weten." Een nieuwe club, een ander land, een frisse omgeving. Het heeft Knopper (26) goed ge daan. Voor het eerst in jaren komt hij weer aan een seizoens totaal van meer dan veertig wedstrijden. In de Griekse com petitie is Aris Saloniki niet meer dan een gedegen middenmoter, toch kan Knopper niet anders dan dik tevreden zijn. „Ik zit bij een fijne club, heb leuke colle ga's. We eten bij elkaar, het is al lemaal heel warm. Bovendien speel ik prima", oordeelt hij zelf. „Ik ben hier de nummer tien, de aanvallende middenvelder, het gaat hartstikke lekker. Het is niet te vergelijken met Ajax, het elftal is kwalitatief minder. Maar ik speel vooral voor mezelf en dat gaat me goed af. Ik heb de stij gende lijn wel te pakken." Zijn eigen spel smaakt naar meer. Naar een vertrek uit de anonimiteit, naar voetbal op ni veau. Richard Knopper heeft een glanzende loopbaan nog al tijd niet uit het hoofd gezet. „Ik heb het hier erg naar mijn zin, maar mijn voorkeur gaat toch uit naar iets anders, naar een betere club. Ik wil hier niet blij ven hangen. Zijn contract in de Arena loopt nog tot 2005, maar Knopper is realist genoeg om te beseffen dat de mogelijkheden op een te rugkeer bij Ajax grenzen aan nul. „Zeg nooit nooit, maar ik denk niet dat ze bij Ajax op mij zitten te wachten. Ze hebben nu

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 23