Strijd gaat onverminderd door Verkeerschaos door verzakking A4 Verrassende Keuken Dagen Cor Boonstra hoeft van rechter niet in rechtszaal te verschijnen SieMatic Leiderdorp Felle gevechten bij moskee in Bagdad Noordelijke stad Kirkuk zou zijn gevallen Brand op dak FloraHolland Einde Concordes komt al heel snel Vlaggen niet welkom in Kuip Pensioenpremies blijven fors stijgen Ikea aast op Leiderdorp SieMatic Universiteit Leiden wil van hoofddocent Bart Tromp af u Leidsch Dagblad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 tnge controles de snelweg gens vogelpest >m een uw nooit vrouwtje' reldeconomie |ft van VS ankelijk deren geven ers lesje in atetiquette ;stgeest krijgt angenis voor gestraften INTERNET: www.leidschdagblad.nl Dagblad NR. 43203 LOS donderdag 10 APRIL 2003 -& 'de andere juwelier NR. 43203 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 'lislaw Jerzy Lec e mensen leven t. Maar ze eten Een enkele bui 4/6 IMENTAAR Het zes meter hoge standbeeld van Saddam Hussein op het immense Plein van het Paradijs in het centrum van Bagdad wordt omver getrokken door een Amerikaanse tank. Foto: Reuters/Goran Tomasevic IEVOLUTIE m de Muur werd gesym- door Duitsers die uit het bikkelharde be en; de ineenstorting van !t-Unie door Jeltsin die ank het volk toesprak. In orische reeks beelden het tafereel van inwo- Bagdad die het gevallen n Saddam bewerken met de ultieme vernede- de Arabische wereld, euforie van revoluties is is van korte duur. rikaans-Britse oorlog te- Bein is tot nu toe de oor- de onvervulde voorspel- Irzijn geen massavernie- apens gevonden, en ze or de ijlende dictatuur :t De lange, bittere ge- ijn uitgebleven, evenals nario van IsraëH- ikkenheid, een stads- of stromen desperate gen. Daarmee zijn ook de angsten en bezwaren instanders van de oor- uitgekomen, al past bij Itatering eerder opluch- triomfalisme. is niet voorbij. Het op- in de resten van het re- maanden duren. Bij de uw van het land kun- :ezen niet - zoals de itsers - leunen op een lelid. Voor het ontwik een eigen democratie ";ese volk niet - zoals bogen op oppositie- En met het uitroken laddamclan zit het werk [Amerikanen in het Mid- iten er niet op. Het terro- at op 11 september 2001 i liet spreken, is niet ver- ië blijft een onaange- ituur, Iran balanceert idamentalisme en her- de Koerden zijn niet den, het Israëlisch-Pa- •nflict woekert voort torste Golfoorlog zag de ;e president Bush een pn mogelijkheden' open- tt sloot zich destijds even de graven van de gesneu- Mdaten. Bagdad 9 april één van die zeldzame ten dat de geschiedenis ede kans krijgt I Vries den haag/gpd - Nabij een moskee in de Iraakse hoofdstad Bagdad is vanmorgen opnieuw fel gevochten tussen Ameri kaanse mariniers en eenheden van de Speciale Republikeinse Garde. De Ameri kanen dachten dat Saddam Hussein zich schuilhield in de moskee. Een marinier is bij de gevechten gedood. Diverse andere delen van Bagdad, waar zich buitenland se Arabische strijders zouden ophouden, zijn vanmorgen gebombardeerd door de Amerikanen. Volgens een verslaggever van de BBC zou inmiddels ook de noor delijke stad Kirkuk zijn gevallen. Het grootste deel van Bagdad lijkt nu onder controle van de coalitietroepen. Nu Saddam Hussein en zijn regime duidelijk de controle over de hoofdstad kwijt zijn, is een machtsvacuüm ont staan. De Amerikanen, zo waarschu wen waarnemers, dienen dit zo spoe dig mogelijk op te vullen om te voorko men dat de plunderingen van gisteren doorgaan en gevolgd worden door wraakacties tegen aanhangers van het omver geworpen regime. Tot dusver lijkt hiervan in Bagdad nog geen sprake. Vergeldingsacties waren er gisteren al wel in het zuidelijke Basra, dat wordt gecontroleerd door de Brit ten. Burgers gingen hier leden van de gevreesde Fedayin met knuppels te lijf. De Britten hebben inmiddels een voor lopig burgerbestuur geïnstalleerd in de tweede stad van Irak om de orde te handhaven. De Amerikaanse minister van defensie Donald Rumsfeld waarschuwde giste ren al dat de strijd nog niet is gestre den, ook al is Bagdad in Amerikaanse handen. Hij had het wel over een 'goe de dag". De Iraakse ambassadeur bij de VN in New York, Mohammed AI-Douri, de eerste hoge functionaris die toegaf dat de Amerikanen en Britten aan de winnende hand waren, zei: „Het spel is uit." Het overgrote deel van de bevolking van de ruim vijf miljoen inwoners van Bagdad bleef gisteravond binnen. Hoe wel er vreugde heerste in de stad, wa ren er overdag geen grote massa's op de been. Op verschillende plekken werd gefeest, zij het niet massaal. Bur gers begroetten Amerikanen met het V- teken, klommen op tanks en zwaaiden Iraakse vlaggen. Tegelijkertijd werden politiebureaus, universiteiten, ministe ries en andere overheidsgebouwen ge plunderd zonder dat de politie of sol daten een vinger uitstaken. Een buitengewoon symbolische ge beurtenis vond plaats gisteravond kort voor zes uur plaatselijke tijd toen een Amerikaanse bergingstank, met assis tentie van enkele honderden Irakezen, een gigantisch standbeeld van Saddam Hussein op het al-Fardusplein in de sji- 'itische wijk van zijn sokkel trok. Tien tallen Irakezen sprongen rond op het gevallen beeld en riepen: 'Dood aan Saddam'Later sleepten ze de kop van het beeld over het plein. De sji'ieten in Irak zijn altijd onderdrukt door Saddam en hebben zijn bewind nimmer ge steund. Volgens minister Rumsfeld 'neemt Saddam nu de plaats in die hem toekomt, naast Hitier, Stalin, Le nin en Ceausescu in het pantheon van mislukte wrede dictators'. Meer op de pagina's Oorlog in Irak rijnsburg - Een korte, maar he vige brand heeft gistermiddag voor enkele tonnen schade aangericht bij bloemenveiling FloraHolland in Rijnsburg. Bij het aanbrengen van dakbedek king op het nieuwe kopersge- bied ging het mis, waardoor ne genhonderd vierkante meter aan kunststof en rubber in vlammen opging. De brand ging gepaard met dikke rook wolken die tot in de verre om geving waren te zien. Niemand raakte gewond. Pagina R3 parijs - De Concorde, het eerste supersonische verkeersvliegtuig ter wereld, wordt uit de markt genomen. Air France en British Airways hebben vanochtend aangekondigd dat op 31 okto ber de laatste Concorde-vlucht is. Air France stopt zelfs al op 31 mei. Air France zegt dat de bedroevend slechte cijfers van de laatste maanden de drup pels waren die de emmer deden overlopen. De Concorde kreeg de nekslag toen op 25 juli 2000 een Frans toestel bij de start in Parijs in brand vloog en explo deerde. Rotterdam - Feyenoord weert komende woensdag Israëlische en Palestijnse vlaggen uit de Kuip tijdens de bekerwedstrijd tegen Ajax. De Ajax-clan neemt normaliter een grote vlag met Davidsster mee. Rotterdamse supporters waren op het 'ludie ke' idee gekomen om tijdens de voetbaltopper tientallen Pales tijnse vlaggen te ontvouwen. De stadionclub vindt beide uitin gen echter uit den boze. den haag - De pensioenpre mies blijven de komende jaren stijgen, van gemiddeld 11,1 procent vorig jaar tot 15,4 pro cent in 2007. Dat voorspelt het Centraal Planbureau vandaag. De werkloosheid zal door de hogere premies met 90.000 mensen extra toenemen. De stijgende premies zijn ook een probleem voor het Rijk, omdat de premies aftrekbaar zijn voor de belastingen en er dus min der geld in de schatkist komt. Pagina Economie Omrijdende automobilisten zorgen voor overvolle wegen (advertentie) hoogmade - Een wegverzakking op de rijksweg A4 ter hoogte van Hoogmade heeft vanmorgen voor een grote verkeerschaos gezorgd. De rechterbaan van de weg in de richting van Amsterdam moest worden afgezet nadat het asfalt over enkele meters zo'n veertig centimeter was ingezakt. Op de A4 en de Nil ontstonden hierdoor lange files. Omrijdende automobilisten zorgden boven dien tot in de wijde omtrek voor overvolle wegen. De verzakking op de A4 ont stond bij het slaan van een dam wand langs de rand van de weg. De damwand is nodig voor de aanleg van een duiker onder de weg, vlakbij de plaats waar de verdiepte bak wordt aangelegd. Hier kruist de A4 in de toekomst het spoor van de HSL. Door de trillingen liep het zand onder het asfalt vandaan. De HSL-pro- jectorganisatie die verantwoor delijk is voor de werkzaamhe den zoekt nog uit hoe het moge lijk was dat er zo veel zand in beweging kwam. Rijkswaterstaat verwachtte van morgen nog de hele dag nodig te hebben om te verzakking te verhelpen. Als gevolg van de file die door de verzakking op de A4 en aan sluitend op de Nil ontstond, gebeurde er op de Nil bij Zoe- terwoude een ongeval dat de verkeerschaos nog groter maak te. Rond kwart over negen zag een vrachtwagenchauffeur de fi le te laat. Zijn wagen schaarde en kwam deels in de berm terecht. Hierbij raakte zijn dieseltank lek en vloeide er veel brandstof in de berm. Vanmorgen was de verwachting dat het nog ongeveer de hele dag zou duren voordat de pro blemen op deze plek zouden zijn opgelost. I Verrassend individueel Design: zo kan uw keuken worden I Verrassend Ongewoon Design voor de prijs van een gewone keuken I Verrassende keukenoffertes: voordeel! I Extra verrassingen als dank voor uw bezoek: het grote SieMatic Keukenideeënboek plus kookboek cadeau door Janneke Dijke leiderdorp - Ikea wil naar Lei derdorp. De Zweedse meubel verkopers onderhandelen met de gemeente over een plek op het nieuwe bedrijventerrein Bo spoort. Dit terrein, tussen de nieuwe A4-afrit en de Pannen koekenboerderij, komt in 2006 vrij. Ook Sanders Meubelstad doet pogingen in de buurt van Meubelplein Leiderdorp neer te strijken. Ikea zoekt al geruime tijd naar een geschikte locatie in de Leid- se regio, een witte vlek op de 'Ikea-kaart'. Inwoners van deze regio kunnen nu terecht in de vestigingen in Delft, Amsterdam of LTtrecht, volgens het meubel- concern net een stap te ver. Ikea vindt een Nederlandse vestiging rendabel als er een miljoen mensen omheen wonen. In Lei den vond het bedrijf nooit een geschikte plek langs de snelweg. Ook kreeg Ikea de toenmalige wethouder economische zaken Schultz niet mee, omdat zij het meubelbedrijf niet zag als ver sterking voor de binnenstad. Over de plek bij Leiderdorp is Ikea-vastgoedmanager C. Kleij- weg enthousiast. Volgens hem zijn de onderhandelingen in de buurt van Leiden nooit zo con creet geweest. „Er is niet zoveel in de aanbieding in deze regio. Dit vinden we een heel mooie locatie." Pagina R5 Bospoort voldoet aan alle Ikea-eisen amsterdam/anp-gpd - Cor Boonstra hoeft niet in persoon te verschijnen voor de rechtbank in Am sterdam. De rechter verwierp vanochtend het ver zoek van het openbaar ministerie (OM) om de oud-Philipstopman op te roepen alsnog te ver schijnen. Officier van Justitie, J. Tonino vroeg dit bij het be gin van de behandeling van de strafzaak tegen Boonstra. Hij wordt verdacht van handel met voorkennis in aandelen Endemol. Dit rechter achtte het „op dit moment niet nodig", maar hield nadrukkelijk de mogelijkheid open dat Boonstra op later tijdstip wel wordt opgeroepen. Tonino vindt het belangrijk dat de rechter Boon stra direct kan ondervragen. „Ik ben zeer verbaasd en ook teleurgesteld dat Boonstra er niet is. Dit is een spraakmakende zaak en een rechtszaak zon der de verdachte is in dit geval gemankeerd", al dus de officier. Het OM vond het opmerkelijk dat Boonstra zich wel heeft verdedigd in de media, maar nu weigert persoonlijk zijn verhaal te doen voor de rechter. „We betreuren het wel dat de verdachte niet geko men is", stelde de rechter. „Maar de verdachte heeft al meegewerkt aan het onderzoek. En op dit moment is er voor de rechtbank geen reden om hem te laten komen." De oud-Philipstopman had van te voren via zijn advocaat, J. Italianer, laten weten niet op de zit ting te zullen verschijnen. Volgens Italianer is zijn cliënt diep geraakt door de publiciteit rond deze zaak en wil hij daarom niet naar Amsterdam ko men. Boonstra heeft alles wat hij over de zaak wil zeggen al tijdens het vooronderzoek geventileerd, aldus zijn advocaat. De oud-bestuursvoorzitter van elektronicacon cern Philips verkocht op 20 maart 2000 aandelen Endemol, nadat het Spaanse telecomconcem Te- léfonica op 17 maart de overname van Endemol wereldkundig had gemaakt. De grote vraag is of Boonstra wist van de aan staande overname toen hij begin maart voor een half miljoen euro aandelen Endemol kocht. De schijn is tegen hem, omdat zijn toenmalige vrien din Sylvia Tóth destijds commissaris bij Endemol was. Verder ligt Boonstra onder vuur, omdat hij als commissaris van Ahold aandelen en obligaties van het supermarktconcern heeft verkocht in een periode waarin dit was verboden. Bovendien ver zuimde hij de transactie aan te melden bij Ahold en de toenmalige beurswaakhond STE. Meubelplein 11 telefoon 071 5412615 DONDERDAG, VRIJDAG EN ZATERDAG ACTIE! door Wilfred Simons/ANP leiden - De positie van het pro minente PvdA-lid Bart Tromp als hoofddocent politicologie aan de Universiteit in Leiden staat ter discussie. Zijn collega politicologen hebben een ont slagprocedure aangespannen, omdat Tromp teveel tijd zou be steden aan nevenwerkzaamhe den en daardoor te weinig zou toekomen aan zijn eigenlijke werk. Tromp weigerde vanoch tend elk commentaar. De kwes tie ligt nu bij het College van Be stuur van de universiteit, die over het verzoek van zijn colle ga's moet beslissen. Tromp is behalve docent aan de Universiteit Leiden ook hoogle raar Geschiedenis en Theorie der Internationale Betrekkingen aan de Universiteit van Amster dam. Daarnaast is hij een voor aanstaande PvdA-ideoloog. Ha genaar Tromp was in 2001 kan didaat-partijvoorzitter van de PvdA, maar die functie ging naar zijn toenmalige collega aan de Leidse universiteit, Ruud Koole. Laatstgenoemde nam daar on betaald verlof in verband met zijn voorzitterschap. Telefoon .v.m. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Handtekening: bank-gironummen 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1