LEIDEN REGIO Bospoort voldoet aan eisen van Ikea ethouder ziet geen heil verzet tegen gevangenis Belastingen Zoeterwoude stijgen Is het waar dat jongens intelligenter zijn dan meisjes? itiek op 'bootjesplan' Oegstgeest Huis Maxima en Alexander bijna af SP bezorgd over luchtkwaliteit ri igeluk op de iterbieskreek iRDORP - Een 71-jarige au- ibilist uit Leiderdorp heeft ravond op de Waterbies- in zijn woonplaats een luk veroorzaakt. De man eerde zijn auto achteruit alud af te rijden, een gara- Plötseling schoot de wa- net hoge snelheid terug boven, waar een aanrij- öntstond met de auto van 4-jarige Leiderdorper. De n van de 74-jarige werd e nieters verder de strui- n geduwd. Ook werd een keerde auto geraakt. De irzaker van het ongeluk is ïek- en hoofdletsel overge- it naar het Rijnland Zie- uis. De andere bestuurder ongedeerd. Landbouw (kt kopers enaar - De gemeente enaar is op zoek naar ko- roor een stuk grond aan enwatering. Voorwaarde de toekomstige eigenaars )e Landbouw herbouwen. Hidbouw is onlangs afge- »n in verband met de aan- n de Noordelijke Rand- laagse Regio. Vanwege de urhistorische waai de wil meente dat het café wordt iuwd. De toekomstige ei- ir krijgt van de gemeente liet' dakpannen, deuren, ten en een deel van de ko- luiken en balken van De iouw ter beschikking. Itstocht er Zijldijk rdorp - De IVN-afdeling In houdt zaterdag 19 april Ixcursie langs de Zijldijk. tetstocht begint om 14 uur i Driegatenbrug. Onder- ivordt gestopt voor korte telingen door het weiland, ezoek aan de Boterhuis- en een bezoek aan een Herij waar kaas wordt ge- jp. Deelname aan de tocht s. In verband met de Öeling door de weilanden zen handig. Opgeven bp 071-5410920. donderdag 10 APRIL 2OO3 R5 door Janneke Dijke vervolg van voorpagina leiderdorp - Ikea heeft grote be langstelling om in Leiderdorp een nieuwe winkel te vestigen. Be drijventerrein Bospoort voldoet - wat de Zweedse meubelverko- pers betreft - aan alle eisen. Bospoort komt in de oksel van rijksweg A4 te liggen en ontstaat doordat de toe- en afritten van de A4, de Persant Snoepweg en de provinciale weg N446 naar het noorden worden verlegd. Het verleggen van deze wegen is noodzakelijk voor het verbreden van de A4. Het bedrijventerrein is voor verkeer uil alle richtin gen goed zichtbaar, reden voor de gemeente Leiderdorp om Bo spoort de titel 'Poort tot de Leid- se regio' mee te geven. Behalve de zichtbaarheid en de bereik baarheid roemt Ikea-vastgoed- manager C. Kleijweg de grootte van het terrein. „Het is groot ge noeg voor ons, want wij hebben drieënhalve hectare nodig", zegt hij. Toch is het nog niet zeker dat Bospoort in de toekomst blauw geel kleurt. „Het is allemaal niet goedkoop", vindt Kleijweg. „De grondprijs ligt hoog in vergelij king met andere locaties. Gezien het economische klimaat moe ten wij oppassen dat de prijs niet te hoog wordt." Hij ver wacht dat er binnen een jaar duidelijkheid is. De Leiderdorpse wethouder Roest (CDA/economische za ken) is blij met de belangstelling van Ikea. „Wij willen de bedrij ven die langs de A4 zitten graag versterken. Wil je het Leider- dorpse meubelplein op de kaart houden, dan moet je meer bie den dan er nu is." Of inwoners van de Leidse regio hun meu belbouwpakketten straks dicht bij huis kunnen afhalen, hangt volgens Roest niet alleen af van de prijs die Ikea wil bieden. Eerst wil hij met de gemeente raad afspraken maken over wel ke detailhandel past binnen het dorp. „Er zijn ook autodealers bij ons langs geweest, die een mobimall langs de snelweg wil len bouwen. Maar zulke show rooms met auto's, zoals langs de A2 bij Zaltbommel, vinden wij hier niet passen." Naast Ikea aast ook Sanders; Meubelstad op een plekje in de; buurt van het meubelplein. Eert telefoniste van Sanders Meubels- stad bevestigde vanochtend dat er onderhandelingen zijn, maar er was niemand die de plannen kon toelichten. Woordvoerders van het Leider- dorpse meubelplein zijn deze week niet bereikbaar in verband met een bezoek aan een meu belbeurs. De vraag of zij blij zijn met de mogelijke komst van Ikea en Sanders Meubelstad blijft daarom nog even onbeant woord. Woordvoerder B. Keijzer liet vorig jaar zomer weten dat hij en zijn collega's niet zitten te wachten op een enorme uitbrei ding van het meubelplein. Vol gens hem moet het meubelplein concurreren door kwaliteit, en niet door omvang. Ook liét. hij toen doorschemeren dat hij Ikea niet vindt passen bij het rrifeu- belplein. wassenaar - Nog even en de mobiele toiletten voor de bouwvakkers zijn weg bij villa Eikenhorst in Wassenaar. De verbouwing van het huis van prinses Maxima en prins Willem-Alexander is bijna klaar. Nog dit ijjgstgeest krijgt cellen voor langgestraften voorjaar verhuizen ze naar hun nieuwe onderkomen op landgoed De Horsten. Volgende week woensdag brengen Maxima en Willem- Alexander een kennismakingsbezoek aan Wassenaar. Foto: ANP ir Nancy Ubert 18 geest - Als in evangenis komt te staan, is jgeen huis van bewaring mensen kort verblijven, een instelling met 'zit- ien' voor langere tijd. Dat de wethouder Meester gis- j^ond aan de commissie te en groen. En het wordt Ijtaannengevangenis, veron- (plt de wethouder. „Geen ven, geen jeugd." Honderd int zekerheid kan Meester [even. „Concrete plannen rnog niet." jhorrelt in Oegstgeest, sinds iter heeft aangekondigd dat ijksgebouwendienst (Rgb) t met het idee om voor jus- qdat met ernstig cellentekort it, een gevangenis te bou- op het MEOB-terrein aan laarlemmerstraatweg. Het ig komt dicht bij een i/bouwwijk. De eerste be- rs hebben al laten weten ij daar niet op zitten te ten. Het is echter nog lang eker of Oegstgeest een ge- ïnis krijgt. Het project staat It met de onderzoeken die 'orden uitgevoerd en met aers die justitie besluit te De architect van de Rgb rgt op 6 mei een presenta tie bij het ministerie. Hij toont dan zijn stedenbouwkundige verkenningen. Justitie maakt daarna de keuze: in 2005 bou wen, het plan in de ijskast zetten of er toch maar van afzien. De gemeente moet op alles voorbereid zijn, vinden de leden van de commissie. Zij gaven de wethouder huiswerk mee. Zo wil Van Weeren van Leefbaar Oegstgeest, dat Meester onder zoekt welk effect de plannen op de grondprijs hebben. Van het twaalf hectare tellende terrein claimt justitie er vier. De rest van de grond is te gebruiken als bedrijventerrein. Aanvankelijk wilde Oegstgeest op het MEOB- terrein ook woningen bouwen, maar daar heeft de provincie een stokje voor gestoken. De Leidse regio heeft bedrijventer rein nodig, wordt gesteld. Zijn er wel ondernemers te vin den die een bedrijf vlakbij een gevangenis willen bouwen, vra gen de commissieleden. Hui zing (WD) wil dat de wethouder meteen onderzoekt of de bedrij ven die uit het hart van Oegst geest willen verhuizen geen be zwaar hebben tegen een peni tentiaire inrichting als naaste buur. „Kunnen we eigenlijk nog 'nee' zeggen", vraagt CDA'er Smal- lenbroek. Volgens Meester is het beter 'ja' te roepen en mee te werken. „De grond is van Do meinen. Als een rijksinstelling om een stuk vraagt is dat het eerste waarvoor Domeinen gaat." Als de gemeente besluit flink tegengas te geven, volgt e^n juridisch gevecht tussen de overheden. Meester: „Maar aan het eind van de rit word je dan uiteindelijk toch gedwongen." Daarom sturen B en W aan op samenwerking. Daarbij hopen ze te profiteren van de expertise van het rijk. Om een gedegen oordeel te vel len over de gevangenis, wil de commissie ruimte en groen op bezoek bij gemeenten waar ook een gevangenis dicht tegen een woonwijk is gebouwd. In Krim pen aan den IJssel is dat bijvoor beeld het geval. „Daarbij willen we niet alleen successen aanho ren, maar ook de fiasco's", zegt Papma van Progressief Oegst geest. „Om uiteindelijk een af gewogen beslissing te kunnen nemen." Meester heeft wel oren naar zo'n werktrip. Huizing: „Maar wethouder, dat werkbe zoek willen we in het kader van het dualisme eigenlijk uitslui tend voor raadsleden organise ren. Nou vooruit, u mag mee. Maar dan wel achterin dè bus." leiderdorp - De SP-fractie in de provinciale staten maakt zich zorgen om de luchtkwaliteit langs de A4 in Leiderdorp. De partij vreest voor de gezondheid van leerlingen van de Kastanje- laanschool, bewoners van ver pleeghuis Leythenrode, kinde ren in het medisch kinderdag verblijf Margriet en inwoners van de wijk Holtlant. De socia listen hebben vragen gesteld aan het college van gedeputeer de staten van Zuid-Holland. De zorg van de SP is gebaseerd op een rapport van de milieu dienst West-Holland van vorig jaar. De milieudienst vond te veel stikstofdioxide in de lucht. Daarom adviseren de milieu kundigen Leiderdorp om te wachten met de bouw van een Brede School in de buurt van de A4. De gemeente wacht op een onderzoek van TNO, dat mor gen openbaar wordt. door Judy Nihof zoeterwoude - Wonen in Zoe terwoude wordt flink duurder. Omdat de gemeente er de ko mende tijd hard op achteruit gaat, willen burgemeester en wethouders vanaf volgend jaar de OZB met minimaal tien pro cent verhogen en een stijging van de afvalstoffenheffing en de rioolrechten doorvoeren. Dan zijn bezuinigingen op evene menten, het zwembad, de bi bliotheek en het verenigingsle ven niet nodig. „We willen niet plukken aan de cohesie van de gemeente" aldus wethouder Van der Kooi. Ook voelen B en W niets voor te beknibbelen op grote projecten zoals de face-lift van de dorpskern, of te bespa ren op personeel. „We willen voorzieningen in stand houden, regionaal meetellen en be stuurskracht behouden." Eind vorig jaar was al duidelijk dat Zoeteiwoude het vanaf 2004 moeilijk krijgt. De gemeente heeft nu op een rijtje gezet hoe de zaken ervoor staan. Dat le vert een somber beeld op. De gemeente krijgt er steeds meer taken bij, terwijl het rijk steeds minder geld geeft. Als er niets gebeurt, lopen de tekorten op- van 461.000 euro in 2004 tot cir ca 850.000 euro in 2005 tot 2007. Volgens Van der Kooi kan de ge meente niet langer om lasten verzwaring voor burgers en be drijfsleven heen. „De afgelopen jaren hebben we de begroting tot het bot uitgebeend in ons streven naar zo laag mogelijke lasten. Maar de rek is er nu echt uit." Zoeterwoude heeft nu nog de op één na laagste lasten van Zuid-Holland. Als de gemeente raad akkoord gaat met de las tenstijging gaan bewoners van een huis dat door de gemeente is getaxeerd op 150.000 euro, volgend jaar 177 euro meer be talen. Wethouder Van der Kooi verwacht dat Zoeterwoude daarmee hoogstens in de mid denmoot belandt van de tarie venlijst van Zuid-Holland. Naast lastenverzwaring voor de inwoners zijn burgemeester en wethouders van plan om preca- riobelasting in te voeren voor Nuon en andere nutsbedrijven. Zij moeten dan betalen voor ka bels en leidingen in gemeentelij ke grond. Van der Kooi erkent dat de kans groot is dat Nuon deze belasting doorberekent aan de inwoners van Zoeterwoude. Toch beschouwt hij de invoe ring van precariobelasting niet als een manier om via een om weg van de burgers meer geld te krijgen. Volgens de wethouder confronteren de nutsbedrijven de gemeente 'met de ene forse prijsstijging na de andere', en kan dat niet zonder gevolgen blijven. „Zij moeten ook maar eens betalen voor het geb: van onze grond." Als de j riobelasting inderdaad doorberekend aan de inwöi moeten zij daartegen voïgeï Van der Kooi bezwaar makëi de nutsbedrijven, en niet Dip gemeente. Maandag 14 april staan de Zoe- terwoudse fracties stil bij het voorstel van burgemeester en wethouders om de lasten te ver hogen. De Springplank doet mee aan Grootste Les Ooit ester moet nieuwe koers uitstippelen Nancy Ubert geest - Wethouder Mees- fan Leefbaar Oegstgeest nog een hoop huiswerk te om te zorgen, dat de ge- teraad eind april haar j jesplan' goedkeurt. De ouder van ruimtelijke orde- ontwikkelde een nieuw lig- senbeleid voor Oegstgeest ikkeld. De commissie e en groen vindt dat het elijk stuk rammelt aan alle n. Meester moet een strak- toers uitstippelen, belangenvereniging van geestse bootjesbezitters Meesters plan met gejuich en ontvangen, de volksver- woordigers hadden er wel en en ander op te merken, kilometer walkanten krij- le vaarliefhebbers om aan eren. Nu is aanleggen nog 'den in Oegstgeest, op een uitzonderingen na. „Twee- njf meter, is dat niet een veel", vroeg Van Weeren De 'bootjeshaters', die het voor elkaar kregen dat er geen sloepje meer werd gedoogd in Oegst geest, zijn niet blij dat de strak ke, schone oevers van het dorp verdwijnen. Aan de andere kant klagen de watersportliefhebbers al jaren steen en been dat er niets mag in Oegstgeest. Net nu Meester dacht een gulden mid denweg gevonden te hebben, kwam LO met de mededeling dat de aanlegmeters te lang zijn. „Krijgt u geen problemen met de waterpolitie", vroeg CDA'er De Blaeij. Bepaalde vaarwegen zijn volgens hem te smal om aan twee kanten aan te leggen. „Dat moet u echt even navra gen." Een andere belangrijke kwestie die Meester nog moet uitzoeken is, of Oegstgeest wel vergunnin gen kan verlenen voor ligplaat sen, terwijl het hoogheemraad schap en de gemeente Leiden de eigenaars zijn van delen van het Oegstgeester kanaal en de TIaarlemmertrekvaart. „Straks besluit Leiden ons liggeld te vor deren", zei Van Weeren. Meester heeft nog veel te ver timmeren aan het nieuwe lig- plaatsenbeleid voor de plezier- vaart. Zo vroeg WD'er Huizing, of zij er ook voor wil zorgen dat inwoners van Oegstgeest voor rang krijgenals het om een lig plaats gaat. Zeker als er een wachtlijst ontstaat. Ook moet Meester de tarieven nog maar eens goed bekijken. „Een hab- bekrats", noemde De Blaeij het liggeld. Voor 30 euro mag een bootje van maximaal vier meter van 1 mei tot 1 november blij ven liggen. Per twee meter boot loopt dat bedrag met 10 euro op. Meester: „Dat is de markt prijs. We zitten boven Leiden, maar onder de jachthavens. Ik wil ook mensen met een klein bootje en smalle beurs een kans kunnen bieden." Best nobel, vond de commissie, maar toch moet de wethouder zich nog maar eens op de prijs beraden. „Je kunt een tarief ook baseren 'öp schaarste", vond WD'er Huizing. door Nancy Ubert oegstgeest - „Jullie hebben het hier maar goed, meisjes", houdt Robbert Bax de jongedames in zijn klas voor. Ondanks alle mon diale afspraken gaan ruim 115 mil joen kinderen nog steeds niet naar een basisschool. Vooral meisjes moeten onderwijs ontbe ren. Om de wereldleiders daaraan te herinneren, wordt dinsdagoch tend 9 april 2003 'De Grootste Les Ooit' gegeven. Groep 7b van de Oegstgeestse basisschool De Springplank is niet de enige klas die daaraan meedoet. Wereld wijd krijgen meer dan 400.000 scholieren dezelfde les over de onderwijsachterstand van meis jes en het nut van onderwijs aan geboden. De leerlingen van Robbert Bax zijn wel gewend dat hij de klas verder laat kijken dan Oegst geest. Verder ook dan Neder land. Mijmeren over de nieuwe spelcomputer die je zo graag wilt hebben is best leuk, maar er is in de wereld meer om over na te denken. Over de ongelijkheid tussen ami en rijk, bijvoorbeeld. Dat heeft de groep de afgelopen maanden wel van de meester geleerd. Vandaar dat de kinde ren goed mee filosoferen over de vraag hoe het komt dat on derwijs niet voor elk kind - zeker niet voor meisjes - vanzelfspre kend is. „Dat moet het natuur lijk wel worden", stelt de leer kracht. Overheden, VN-organisaties en de Wereldbank moeten hun be loften waarmaken. Zo moeten in 2005 evenveel meisjes als jon gens naar school kunnen gaan, vertelt meester Robbert. „En in 2015 moeten alle kinderen van de wereld de basisschool hele maal kunnen volgen. Daar zijn namelijk afspraken over ge maakt." De uitvoering van goe de internationale onderwijs plannen mag niet sneuvelen door een gebrek aan geld. Zoals het er nu voorstaat, wordt het moeilijk om beloften die in 2000 zijn gedaan waai- te maken. Dat staat onder meer te lezen in het onderwijsrapport van Global Campaign for Education (GCE), de internationale coalitie die zich inzet voor goed onderwijs voor ieder mens. Ruim 400 vak bonden en ontwikkelingsorgani saties zijn lid van deze coalitie. Öp initiatief van GCE wordt vandaag geprobeerd een nieuw wereldrecord te vestigen, door zoveel mogelijk kinderen over de hele wereld tegelijk precies dezelfde les te laten volgen. De kinderen van De Springplank vinden het wel een 'stoer' idee dat ze meewerken aan de po ging om met 'De Grootste Les Ooit' in het Guiness Book of Re cords komen te staan. Het re cord is nu nog in handen van 28.801 Britse kinderen. Aange zien in Nederland al 30.000 scholieren meedoen, is de titel eigenlijk al binnen. „Pas in mei is het officieel", waarschuwt de leerkracht. „Want alle deelne merslijsten moeten eerst gecon troleerd worden." Om de motivatie extra op te krikken wordt een aantal geves- tuaie records aangehaald. HeLv Rotste waterijsje? Dat werd Katwijk gemaakt, in 1997. „Schatten jullie eens, hoe zwaar was dat?" Driehonderd kilo. „Nee." Vijfduizend dan. „Nee, 9081 kilo woog dat ijsje." Dat kan geen mens op, concludeert een jongen. De grootste pizza, in Zuid-Afrika gebakken, met een doorsnede van 37,3 meter is ook te veel voor één maag. „Die eten ze natuurlijk samen op", fluistert een meisje tegen een klasgenoot. „En waaraan doen wij mee", lokt meester Robbert de kinderen uit de tent. Aan de langste les ooit, luidt een ant woord. „O nee. Alsjeblieft niet. Dan moet ik dagenlang voor de klas staan. Het is de grootste les ooit." Moeiteloos, bijna zonder dat de klas daar erg in heeft, brengt Bax de kinderen naar het onderwerp waarover kinderen in Europa, Amerika, Afrika en Azië zich op dit moment ook buigen: onder wijs dat toegankelijk moet zijn voor iedereen, waar ook ter we- reld. Eerst wordt nagedacht over de vraag waarom vooral meisjes in arme landen niet naar schooL gaan. Armoede speelt daarin p een grote rol, is de unanieme conclusie van de groep. „Waarom is onderwijs zo be langrijk?" „Dan kan je meer geld verdienen als je later groot bent", denkt Kim. „Inderdaad. Als je dan wat bredir denkt, kun je stellen dat je leert voor een betere toekomst", klinkt de do cent. „Je moet ook naar school om met anderen te leren om gaan", vindt Talitha. Willemijn daarop: „En om je eigen mening; te leren vormen.Enthousiast opperen de leerlingen uiteenlo pende logische redenen. Tijd voor een korte quiz. „Mo gen we hulplijnen gebruiken", vraagt een jongen. Dat mag niet van de meester. „Trouwens, het zijn maar vijf vragen. Als jullie een beetje hebben opgelet, weet je de antwoorden. Is het waar dat jongens intelligenter zijn dan meisjes?" „Ja", vinden jongens. Maar dat menen ze niet. Dat zeggen ze maar om de meiden te plagen. Want de In ternationale les over gelijke kans op onderwijs, is door groep 7 van De Springplank héëï goed begrepen. Nul fout in de quiz.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17