Rondweg om Leiden komt steeds dichterbij Kinderen uit Leiden-Noord geven ouders lesje in straatetiquette REGIO Niet meer maar betere bomen )ord verguld met ninklijke prijs stelling! Een femencorso niet meer i deze tijd. Provincie pronkt met Leids plan t more. Vrouwenweg krijgt geen bedrijven Kraam nog steeds niet weg Get more. T- -Mobile- LEIDEN trecreur Albert neemt van ROC elastingen peterwoude jen fllnk fietser >nd Een 17-jarige Leide- isteren gewond geraakt erkeersongeluk op de ischansweg. De jongen ajn snorfiets op de vanuit de richting van itzkade, toen hij werd ien door een 71-jarige arder. De man wilde reg opdraaien, maar ïorfietser over het e jongeman is met el overgebracht naar and Ziekenhuis. door Robbert Minkhorst leiden - Leiden krijgt waarschijn lijk een rondweg - mogelijk zelfs over Leiderdorps grondgebied. Een meerderheid in de politiek steunt de aanleg van een ring, die de oplossing moet zijn voor de verkeersopstoppingen in de stad. De politiek wil bovendien dat 'aan de randen van de stad' par keergarages worden gebouwd. Van daar kunnen toeristen en winkelend publiek met busjes naar de binnenstad. Het draag vlak voor een nieuwe parkeerga rage in de binnenstad aan de Boommarkt kalft af. De voor keur gaat uit naar een garage voor bewoners en voor bezoe kers van de Stadsgehoorzaal. Zo kunnen grotere delen van het centrum autoluw worden. De garages en de randweg zijn twee uitgangspunten voor het nieuwe gemeentelijk verkeer- en vervoersplan, dat over uiterlijk drie jaar moet zijn vastgesteld. De raadscommissie economie en verkeer discussieerde gister avond voor de tweede keer over wat in zo'n vervoersplan moet staan. Een speciale werkgroep van raadsleden gaat daar de ko mende tijd mee verder. Voorstanders van een stadsring waren al WD, CDA en Leefbaar Leiden. Nu zijn niet alleen de twijfelaars D66 en de SP over de streep, maar lijken ook de aan vankelijke tegenstanders, PvdA en GroenLinks, van mening ver anderd. GroenLinks-raadsüd Y. van Delft was gisteravond het meest stellig: een stadsring is 'onder strikte voorwaarden mo gelijk'. Bijvoorbeeld als de nu overvolle Hooigracht en ook de Zijlsingel 'worden ontlast'. „We willen alleen niet allerlei verkeersriolen door Leidse wij ken", zei Van Delft. Ze opteert daarom voor een verlengde Ka- naalweg over Leiderdorps grondgebied. In elk geval moet zo'n variant worden onder zocht. D66'er P. Bootsma sloot zich daar bij aan. PvdA'er L. Hesselink wees er vervolgens wel op dat dan op z'n minst overleg met buurgemeente Lei derdorp nodig is. Een weg door Leiderdorp loopt langs bedrijventerrein De Baan- derij en sluit aan op de Willem de Zwijgerlaan. De ring gaat dan verder via de Schipholweg en de stationstunnel naar de Chur- chilllaan en het Lammen- schansplein. Over de bottleneck daartussen, de Haagweg en Morsweg, werd gisteravond nauwelijks gesproken. Mogelijk worden de Plesmanlaan en de Doctor Lelylaan onderdeel van de stadsring. Als alternatief noemde WD-raadslid A.J. Sleij- ster de Vondellaan. In de buurt van de 'binnenste delijke ring', of langs de A4 en A44, moeten parkeergarages ko men. Waar de Stichting Stads- parkeerplan Leiden - exploitant van het Haagwegterrein - al ja ren op hamert, krijgt plotseling navolging in de raadzaal. Vrijwel elke politieke partij ziet heil in garages aan de randen van de stad. Voordeel is dat meer delen van de binnenstad dan autoluw of zelfs autovrij kunnen worden gemaakt, zoals het Noordeinde, de Prinsessekade en de Turf markt. De WD is overigens te gen een autovrije Turfmarkt. De politieke partijen maakt gisteravond dankbaar van de verkeersstudie: van Belg U. Keppler en de visie van de nieuwe stadsbouwmeester D. Lambert. Het verkeersarme Noordeinde is rechtstreeks overgenomen uit het plan van Keppler. Bovendien twijfelt hij aan het nut van een parkeerga rage aan de Boommarkt. „Dat is het voordeel van een buiten staander", aldus Bootsma. „Die kijkt met een onbevooroordeel de blik naar Leiden." (advertentie) Lleidschdagblad.nl door Silvan Schoonhoven leiden - Er was eens een speel tuin in Leiden-Noord, ongerept als het aards paradijs. Compleet met schommel, ballonnen en een ruime voorraad snoep. He laas, zoals in elk paradijs ligt ook hier de verloedering op de loer. Zodra de kinderen naar school zijn, gaat het mis met de speel tuin. Domme volwassenen, die niet weten wanneer de vuilnisman komt, mikken hun zakken over het hek. Ze laten hun honden leeglopen op het gras. Muizen komen op de rondslingerende vuilniszakken af, knagen de boel kapot en maken de chaos com pleet. Tot overmaat van ramp hangt er ook nog een enge man (advertentie) rond in de speeltuin. Die pro beert hallucinogene snoepjes te slijten aan het minderjarige pu bliek. Geen wonder dat de kin deren uiteindelijk zover zijn dat ze de grond afspeuren naar ou de peuken om op te roken. Zelfs elkaar kunnen ze niet meer ver trouwen. „Ja, alle sociale problemen ko men aan bod in dit stuk", zegt Laura Baumann. Ze regisseert een toneelstuk tjokvol normen en waarden, uitgevoerd door ze ven kinderen uit Leiden-Noord. Bedoeling is om het uit te voe ren voor ouders en andere vol wassenen uit de buurt. Het doel: bestrijden van zwerfvuil en on veiligheid in de wijken. Voor Baumann is het een eindexa menproject voor de Hogeschool voor de Kunsten in Utrecht. Omdat kinderen zelf veel meer op straat komen dan hun ou ders, hebben ze ook meer te maken met wat er daar allemaal mis is, denkt Baumann. „De be doeling is dat de kinderen de ouders met de voorstelling een lesje leren. Die les is datje in de buurt met elkaar kunt samenle ven op vreedzame wijze. Dat je niet bang bent om elkaar op problemen aan te spreken. Zo dat je samen de verantwoorde lijkheid draagt om de buurt vei lig, schoon en leefbaar te hou den. Moralistisch? Het is met dit stuk eigenlijk net als met sprookjes. Die hebben ook een uitgesproken moraal. Kinderen zien nog heel goed het verschil tussen goed en kwaad. Op latere leeftijd wordt dat verschil com plexer." Hebben de volwassenen be hoefte aan een lesje in opruim- moraal en straatetiquette? Zeker wel, denkt Halima Karim. Ook al doet zij als medewerker van het buurtserviceteam er alles aan de rommel in de hand te houden in Noord. „We geven misstan den door aan de instanties, het grofvuil, of aan de reinigingspo- Utie als mensen weer eens hun vuil twee dagen te vroeg bij de container hebben gezet. Als kastjes van de KPN en Casema opengeslagen zijn, geven we dat ook door. Lantarenpalen die ka pot zijn, stoplichten die door een auto omver zijn gereden, te gels die uit de bestrating zijn ge drukt. Bewoners zelf doen dat niet, die bellen niet. Dat zit niet in de cultuur van de bewoners van Leiden-Noord. Een deel van de mensen van allochtone af komst weet zelfs niet dat je afval aan kunt bieden of naar de mi lieustraat brengen." Toch staan de volwassenen open voor een les van hun kin deren, denkt Karim. Het gaat al beter in de wijk dan voorheen. „Bewoners zijn tegenwoordig wat terughoudender met rom mel maken. Mensen van buiten zeggen zelfs dat het er beter uit ziet in Leiden-Noord." Kinderen uit Leiden-Noord laten te midden van rondslingerende rolemmers en winkelkarretjes zien hoe het wél moet. Foto: Henk Bouwman een Siemens C55 neemt krijg je daar meteen al €30,-* aan gratis beiminuten s mooi, maar nog niet alles. Als je dit combineert met een T-Mobile Beltegoed- krijg je nog eens tot 35% extra beltegoed. Da's dubbel voordeel dus! Wil je meer rer de vele mogelijkheden en voordeten van T-Mobile? Ga dan naar de T-Mobile (ijk op www.t-mobile.nl of bel 0800-7123. i aan antwoordkaart (actia loop) zolang de voorraad strekt). door Robbert Minkhorst leiden - De provincie Zuid-Hol land maakt deze dagen goede sier in Barcelona met de wijk- plannen voor Leiden-Noord. Zuid-Holland is lyrisch over de wijze waarop het stadsdeel de komende jaren onder handen wordt genomen, omdat bewo ners er uitdrukkelijk bij zijn be trokken. Op een tweejaarlijkse congres voor stedenbouw, de Biënnale, pronkt de provincie met de 'net werkstad Leiden'. Zuid-Holland zet het vizier op Leiden-Noord en de aanleg van de Rijn Gouwe Lijn, de sneltram door de bin nenstad. Bij beide projecten is de provincie trouwens ook be trokken, met subsidies en met ambtelijke ondersteuning. „De Biënnale is een congres van stedenbouwers en planologen, die de laatste ideeën in hun vak uitwisselen", vertelt een voor lichtster op het provinciehuis. „Wij hebben drie projecten in gestuurd. Er valt niks mee te winnen. We sponsoren deels, en nemen er deel aan." Op uitno diging van de provincie zijn ook enkele bewoners uit Noord meegereisd naar Barcelona. Het congres begint vandaag en duurt tot en met zaterdag. In de plannen voor Leiden- Noord gaat de drukke Willem de Zwijgerlaan deels onder de grond. Er komt een brede school, winkelcentrum Kooipla- za wordt verder verbouwd en een groot aantal woningen wordt gerenoveerd of gesloopt. De provincie betaalt mee aan het opknappen van het Kooi- plein. Eerder subsidieerde Zuid- Holland ook de aanleg en reno vatie van de Tuin van Noord. De provincie beschouwt de tot standkoming van de wijkplan- nen als een absoluut succes. Ze is zeer te spreken over wat zij noemt de 'ijzeren driehoek', de samenwerking tussen overhe den, bewoners en instellingen als de Leidse Welzijnsorganisa tie en woningcorporaties. Op die werkwijze is juist ook veel kritiek geweest. Bewoners organisaties moesten de laatste jaren een grotere invloed op de plannen afdwingen. Ook de plannen zelf worden niet alom bejubeld. Wijkorganisaties twij felen aan de plek voor de brede school en vinden dat de ge meente te traag aan de slag gaat met het Kooiplein. Verder zijn er aanmerkingen op de plannen met de Willem de Zwijgerlaan. Op de plek waar ondertunneling het meest gewenst is, bij de Kooilaan, studeert de gemeente nog, terwijl het plan voor een half verdiepte weg bij de Groenoordhallen al klaar ligt. door Wim Koevoet leiden - Niet het aantal, maar de kwaliteit staat voortaan voorop in het Leidse bomenbeleid. Ten minste, als wethouder Van der Sande (WD) zijn zin krijgt. Hij wil blijkens de nota 'Bomenbe leid 2004-2014' anders met bo men omspringen dan de afgelo pen tien jaar is gebeurd. In de vorige bomennota werd alles op alles gezet om de hoe veelheid bomen in het openbaar gebied op het landelijk gemid delde van 0,35 stuks per inwo ner te brengen. Leiden kwam in 1994 niet verder dan 0,27 boom per inwoner. Aanvankelijk werd de inhaalrace voortvarend ingezet. Maar na 1998, zo heeft Van der Sande la ten uitrekenen, kwam de klad erin. In elk geval is het aantal bomen sinds 1994 met ongeveer 7.000 tot 37.000 gegroeid. Daar mee zit Leiden nog steeds iets onder het landelijk gemiddelde. Van der Sande is er niet op uit om de achterstand weg te wer ken, los nog van het feit dat dat vrijwel onmogelijk is. In Leiden is voor bomen, zowel boven- als ondergronds, niet veel ruimte meer is. Daarmee hangt samen dat er steeds minder grote pro jecten zijn waarbij ook bomen kunnen worden geplant. Maar er zijn ook 'groene' oorza ken, zoals 'de verfijning van het ecologische kader', die maakt dat bomen soms ongewenst zijn omdat ze de natuurlijke vegeta tie hinderen. Geen kwantiteit maar kwaliteit, is dus Van der Sandes motto. De wethouder denkt de kwaliteit op te schroeven door te kiezen voor duurzame houtsoorten. Zo zijn op de Wassenaarseweg populie ren door eiken vervangen en op de Lammenschansweg en Ka- naalweg iepen door linden. Ook 919 grondverbetering door toevoe ging van bomenzand is een on derdeel van de kwaliteitsverbe tering die Van der Sande voor ogen heeft. In het algemeen geldt dat 'hoogwaardig onder houd' vooropstaat. De wethouder wil de bomenver- ordening vervangen door een 'meldplicht'. Het huidige sys teem is nodeloos ingewikkeld en bewerkelijk. De gemeente be handelt jaarlijks zo'n driehon derd aanvragen. In de afhande ling van elke aanvraag gaat on geveer twee uur zitten, terwijl de leges 20 euro bedragen. In bijna alle gevallen worden de aanvra gen voor een kapvergunning ge honoreerd. Het aantal protesten tegen de aanvragen is te ver waarlozen. In 2002 waren het er vijf, maar die werden allemaal ongegrond verklaard. (advertentie) De Leidse Welzijnsor- en de vele vrijwilligers en-Noord zijn verguld Appeltje van Oranje, de zij volgende maand van léxima ontvangen voor iculturele buurtfestival De geldprijs van iro wordt voorlopig een e reserve voor toekom- ies. Gehoopt wordt dat s aanleiding voor de ge- is om het festival voor mst veilig te stellen met le subsidie. lopen twee jaar dat we val hebben georgani- er veel tijd besteed aan kaar schrapen van geld. t dan lang onzeker of jaar allemaal wel gaat uen dat gaat toch een :n koste van de pro- j. ü®de grote groep vrijwilli- [advertentie) k dan uit!' ipot? Bel: 589 88 87 leiden - Leiden legt zich neer bij het verbod van de provincie om bedrijven tussen de Europaweg en de Vrouwenweg te plaatsen. De gemeente past daarvoor het bestemmingsplan Oostvlietpol- der aan. In de polder komt onder meer een bedrijventerrein. Om een deel van de polder te kunnen sparen, wilde de gemeente ook de Europaweg oversteken. De bewoners van de Vrouwenweg verzetten zich echter hevig te gen bedrijven in hun achtertui nen. Bovendien zag de provin cie Zuid-Holland er helemaal niets in. Zuid-Holland wil dat het gebiedje groen blijft. In het nieuwe streekplan staat de provincie bebouwing daar om niet toe. Het streekplan gaat boven het bestemmingsplan. Leiden zou bezwaar kunnen maken tegen het streekplan, maar ziet daar vanaf. De protes ten van bewoners en de weige ring van de provincie hebben de gemeente tot inkeer gebracht. Het aangepasle^-bestemmings- planfnoet deze zomer klaar zijn. gers en andere medewerkers op 15 mei naar Paleis Noordeinde mag om de prijs uit handen van Mdxima te ontvangen, is nog niet duidelijk. Organisator J. Verbeek: „Iedereen vindt dat wel leuk, denk ik, dus daar moe ten we met zijn allen nog over beslissen." Dit jaar wordt het festival in stadsdeel Noord en Slaaghwijk voor de zomervakantie gehou den in plaats van daarna. „De periode vlak voor het festival is toch de meest hectische en als dan veel vrijwilligers op vakantie zijn werkt dat niet in het voor deel van het festival." De komende editie maken de buurtsafari's door de huizen plaats voor kookfeesten waar aan meer mensen kunnen deel nemen. Verbeek: „Daar zijn we vorig jaar mee begonnen en dat was een groot succes. We gaan het nu dus uitbreiden met meer eetculturen. Zo krijgen we Ma rokkaanse, Turkse en Neder landse proeflokalen. Tijdens die eetfeesten koken buurtbewo ners niet alleen voor elkaar, maar schuiven ze ook bij elkaar aan tafel." Daarnaast staat er onder meer een Bollywoodfilm- festival geprogrammeerd, een wereldmuziekfestival en het ma ken van een buurtfilm door de jongeren uit de wijk. Ook is een grote groep bewoners al tijden aan het repeteren voor een buurtmusical. leiden - Het is veel omwonenden een doorn in het oog en een fraaie entree van Leiden is de uitgebran de frietkar naast de trap van station Lammenschans ook niet. De snackwagen ging op vrijdagavond 28 maart om half twaalf in vlammen op, vermoedelijk door brandstichting. De geblakerde resten van de kar zijn nog steeds niet weggehaald. „Dat komt omdat de eigenaar in het ziekenhuis ligt", legt een woordvoerster van Milieu en Beheer uit.„Die opna me heeft overigens niets met de brand te maken. Maar omdat hij in het ziekenhuis ligt, verloopt het contact met hem vrij moeizaam, terwijl hij wel ver antwoordelijk is voor het weghalen van die kar. Meestal gaat dat in samenwerking met de politie en de verzekering. Begin deze week heeft de politie nog contact met de eigenaar gehad en zoals het er nu uitziet, wordt de uitgebrande wagen nog deze week weggehaald." Foto: Henk Bouwman Met hst T-Mobile Beltegoedpakket ben je een jaar lang verzekerd van elke maand zeer voordelige belminuten. Er zijn 3 verschillende pakketten, met een voordeel dat kan oplopen tot 35% gratis extra beitegoedl En als je meer beltegoed nodig hebt, dan kun je dit heel eenvoudig opwaarderen met losse belfegoedbonnen die je vrijwel overal al vanaf 10,- kunt kópen. Wil je meer weten, ga dan naar de T-Mobile dealer, kijk op www.t-mobile.nl voor de actievoorwaarden of bel 0800-7123. n

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13