OORLOG IN IRAK 2 El-Hassan bin-Talan, de man die koning wilde zijn UW CADEAU Aan de haal met oorlogsbui Omvang Iraakse verliezen eve duister als verblijfplaats Saddai 39" Résolution leven zonder de zorg van rimpels Tot en met 20 april ontvangt iedere klant 10% korting op het gehele Lancóme assortiment. Miracle eau de parfum spray, 30 ml Star Bronzer voor een natuurlijke stralende teint door onze correspondent Cees van Zweeden amman - Eerst zou hij koning van Jordanië worden. Toen werd hij genoemd als mogelijke vorst van Irak. Nu weer staat hij klaar om Kofi Annan bij de Ver enigde Naties op te volgen. Maar vooralsnog is el-Hassan bin-Talan (56) weinig meer dan een koningstelg, zij het volgens velen de meest intelligente ter wereld. Wat betekent dat zijn mening over Irak er toe doet. In het kantoor van prins Hassan staat een foto van een gehelm de, niet onknappe jongeman. De prins wijst op de foto, en de clameert met luide stem: „Toen mijn oudoom in Irak was gearri veerd om het koningschap op zich te nemen, zei hij: 'Ik tref hier geen enkele Irakees aan'. Wat je ook over hem kunt zeg gen, hij had wel realiteitszin." Zijn oudoom Feisal was door de Britten naar Irak gehaald om het land te besturen. Dat viel niet mee. Om te beginnen was hij nooit eerder in Irak geweest, maar verder vond hij er weinig samenhang. Koning Feisal trof er Koerden aan, sji'iten en soen nieten. Maar waar waren de Ira kezen? Als prins Hassan vanuit zijn kantoor in het koninklijk paleis te Amman het slagveld in Irak overziet, bekruipen hem bange gevoelens van déjè vu. „Irak is een fragiel geheel", zegt hij. „Het kan gemakkelijk uiteen val len. De Koerden kunnen onaf hankelijkheid eisen. De sji'iten kunnen rebelleren. En een bur geroorlog in Irak kan de hele re gio destabiliseren." Toen de Britten in 1914 Meso- potamië binnenvielen, was dat om hun oliebelangen in het na burige Iran veilig te stellen. De Ottomanen werden verdreven, en uit de Ottomaanse provincies Mosul (Koerdisch), Bagdad (soennitisch) en Basra (sji'ïtisch) werd een nieuw land gesmeed: Irak. Feisal, broer van de toen malige koning Abdullah van Jor danië, werd op de troon gezet. Aan de stupiditeit van de koloni alen wil prins Hassan niet te veel woorden vuil maken. Het gaat hem meer om wat hij de 'neokolonialen' in Washington noemt. „Ik ben bang dat de el lende pas goed begint als Sad dam Hussein is afgezet", zegt hij. Officieel gaat het de Amerikanen om democratie en ontwape ning, maar prins Hassan vreest dat Bush nog erger is dan de ko lonialen. Hij citeert Cromwell, de Britse staatsman, die zei: „Als de vijand kansloos en uiteenge dreven is, wie is er dan verant woordelijk voor het bloed en de puinhopen?" Irak is kansloos tegen de Ameri kanen, die vrij spel hebben in de lucht. Maar neemt president Bush verantwoordelijkheid voor 'het bloed en de puinhopen', zoals Cromwell destijds? „Er zijn geen grote staatslieden meer", zegt prins Hassan. „De Tweede Wereldoorlog bracht mensen voort als Adenauder, De Gaulle, Schuman, Monnet Je kon het met ze eens zijn of niet, maar ze hadden een visie. Saddam Hussein, Sharon en Bush daarentegen gedragen zich als egels. Ze hebben één idee, en trekken hun pistool om dat te verdedigen. Saddam en Sharon hebben misschien geen alterna tief, maar Bush wel." Bush had na moeten denken, voordat hij zijn laarzen ging poetsen. „Er gaat geen dag voor bij, of de Amerikanen meldden de dood van duizend Irakezen. Dat betekent duizend rouwende gezinnen. Hoeveel bin-Ladens denkt u dat uit die gezinnen zul len opstaan?" Dat is niet het enige. „Die bom men worden geworpen door vliegtuigen die Warthog (wrat tenzwijn) heten. Weet u wat het voor moslims betekent om door varkens aangevallen te worden? Waarom kunnen de Amerika nen niet doen zoals de Israë liërs, die een cordon sanitair om Bethlehem legden, en gewoon wachtten tot de vijand naar bui ten kwam?" De prins gelooft niet dat het de Amerikanen lukt om Irak uit het tranendal te trekken. De Irake zen zullen een paar weken blij zijn, als ze worden bedolven on der hulpgoederen. Maar dan ontwaken ze op een morgen, en stellen vast dat de tiran is ver vangen door een buitenlandse bezettingsmacht. Democratie? „Het is opmerkelijk dat niemand in Washington spreekt over verkiezingen. Het is te begrijpen waarom niet. Die verkiezingen zouden een anti- Amerikaanse regering aan de macht brengen." Kan het verschil met de Balkan, het Europese deel van het toen malige Ottomaanse Rijk, groter zijn? Op de Balkan houdt de Eu ropese Unie landen als Servië en Albanië een worst voor. Zij mo gen lid worden van de club, maar dan moeten ze de alle daar geldende spelregels volgen. Waarom kan Amerika niet een zelfde beleid in het Midden- Oosten voeren? „Dat zou ik willen. Maar Ameri ka streeft niet naar democratie hier, het streeft naar de vorming van pro-Amerikaanse regimes. En die zijn, gezien het anti- Amerikanisme van de bevolking, per definitie ondemocratisch." Hoe nu verder? Prins Hassan kijkt verslagen. Zijn familie had beter verdiend, evenals de regio. De prins stamt regelrecht van de profeet af, de 43ste afstamme ling in lijn. De Hasjemitische dynastie bestierde een gebied dat van Saudi-Arabië tot Liba non liep, de Hejaz. Samen met Lawrence of Arabia vochten zijn voorvaderen tegen de Ottoma- Prins Hassan van Jordanië (rechts) met naast hem Mohammed Mohammed Ali, lid van de Iraakse Nationale Partij. Foto: GPD/Martyn Hayhow nen. Maar toen kwamen de Brit ten en Fransen, en hakten de Hasjemitische koninkrijk in stukken. Syrië en Libanon wer den Frans, Palestina werd joods, en in Saudi-Arabië grepen de Wahabi de macht, fri 1958 werd de Hasjemitische koning van Irak vermoord, en met hem 30.000 anderen. Nu zijn de Amerikanen een oorlog begon nen die zelfs het huidige Jorda nië, het enig overgebleven brok stuk van het oude Hasjemitische Rijk, kan destabiliseren. Het raakt prins Hassan niet lan ger rechtstreeks. Op zijn sterf bed tekende koning Hussein in 1999 een decreet dat zijn zoon Abdullah tot koning maakte. Hassan, die tientallen jaren de kroonprins was geweest, stond buitenspel. „We zitten klem tussen de chris telijke fundamentalisten van Bush en de islamitische funda mentalisten van het type bin- Laden", zucht de prins. „Maar er is geen sprake van een strijd tussen de beschavingen, zoals sommigen denken. Deze oorlog gaat gewoon om de olie." door Hans Greimel kamp as sayliyah/ap - Asbakken en kussens uit de paleizen van Saddam, jeeps en zelfs een vleu gel - de oorlogsbuit in Irak wordt snel verdeeld. Iraakse burgers hoeven niet meer te vre zen voor de politie of het leger van Saddam Hussein als zij ver laten of kapotgeschoten gebou wen binnengaan om waardevol le spullen mee te nemen. En sommige Amerikaanse militai ren eigenen zich 'souvenirs van het slagveld' toe. Na een tankgevecht in de zuide lijke plaats Az Zubayr doorzoch ten Irakezen op hun gemak de puinhopen van overheidskante- ren en namen zij radio's, ijzeren ledikanten en een airconditio ner mee. Anderen gingen er vandoor met een jeep. In het nabijgelegen Basra drong een groep bewoners het gebouw van de centrale bank binnen, om weer naar buiten te komen met stoelen, tafels en kleden. Plunderaars bij het Sheraton Hotel laadden sofa's op hun paard-en-wagen en rolden de vleugel van het hotel de straat uit. Hoewel de militaire regels het verbieden, heeft ook menig Amerikaans soldaat zich aan an dermans eigendommen vergre pen. Toen manschappen van de 3de infanteriedivisie maandag een van de paleizen van Sad dam binnenvielen gingen ze er niet alleen naar Saddams wc, maar pikten zij ook asbakken, kussens, met goud beschilderd Arabisch glaswerk en andere oorlogssouvenirs mee. Een woordvoerder van het Cen tral Command in Qatar, David Luckett, veroordeelde zulk ge drag, al zei hij daar niet over te hebben vernomen via militaire kanalen. „We getroosten ons grote inspanningen om de bo demschatten van Irak te be schermen en de eigendommen van het Iraakse volk voor het Iraakse volk te behouden", zei hij. Een andere woordvoerder, Stewart Upton, zei dat van plun dering verdachte soldaten zul len worden berispt en de gesto len spullen moeten worden te ruggeven. In ernstige gevallen maakt de militaire wetgeving het mogelijk plundering te bestraf fen met korting op de soldij of detentie. Vaak moeten de coalitiestrijd krachten zelf optreden tegen plundering door Irakezen. Zo wordt de belastingvrije winkel op de luchthaven van Bagdad dag en nacht bewaakt om dief stal van alcoholica te voorko men. En de Britten hebben hun patrouilles in Basra opgevoerd om plunderingen tegen te gaan. Aan het begin van de oorlog hebben Koerdische milities in het noorden van Irak beloofd geen plundering te zullen toe staan in gebieden die door Irakezen zouden worden v< ten. Maar afgelopen week v geen houden meer aan. Du den Koerden stroomden de door de Irakezen verlaten b kers en kazernes bij Kalaka nen om alles van hun gadir mee te nemen en de militie den niet eens een poging oi tussenbeide te komen. Een de plunderaars, Ishmail Ha laadde stoelen, potten en p nen, accu's en een koeltas ii zijspan van zijn motor. „Ikl zelf wat en de rest verkoop zei hij. „Bedankt, Saddam." er op het terrein mijnen en ontplofte granaten konden gen werd in de stormloop o het hoofd gezien. Peter Darling, woordvoerdej' van de Britse troepen bij he Central Command, zei dat i mige plunderaars in het zui werden gedreven door een voel van wraak voor de verj pering en onderdrukking di onder het dictatoriale regin van Saddam Hussein hebbi doorstaan. „Zij hadden het voel dat zij terugpakten wat feite aan hen behoort", zei „Ze begonnen zich te realis dat de mensen die hen heb bestuurd, de functionarisse van de Baath-partij, in feno menale overvloed hebben j leefd. En het is normaal dat dat in zekere zin wilden ree zetten." door Deb Riechmann washington/ap - Dat er al dui zenden Iraakse militairen in de oorlog zijn gevallen staat vast, maar de precieze omvang van de Iraakse verliezen is onbe kend. Het Pentagon doet niet aan schattingen. Het Internatio nale Rode Kmis zegt dat de zie kenhuizen in Bagdad 'het ene na het andere noodgeval' bin nen krijgen en het te druk heb ben om de gewonden te tellen. Militaire deskundigen zijn ver deeld. Eén verwacht dat aan het eind van de oorlog minstens 10.000 Iraakse militairen zullen zijn omgekomen, een ander denkt dat het er maar half zo veel zullen zijn. Weer anderen wagen zich niet aan voorspellin gen. „We kunnen niet bijhouden hoeveel we er hebben gedood", zei kolonel David Perkins, die maandag met soldaten van de 3de infanteriedivisie Bagdad binnentrok. Hij zei te schatten dat zijn manschappen bij hun opmars langs de westoever van de Tigris tussen de 600 en 1.000 Iraakse soldaten hebben ge dood. In het weekeinde voorafgaand aan de spectaculaire intocht hadden de Amerikanen al ver schillende kleinere invallen in Bagdad gedaan, waarbij volgens het Pentagon 2.000 tot 3.000 Iraakse soldaten zijn gesneu veld. „Puur giswerk", zegt Dan Goure, een militair analist van het Lexington Institute. Het Pentagon heeft die cijfers vol gens hem genoemd om Iraakse strijders ervan te doordringen dat ze geen schijn van kans heb ben en hun wapens beter neer kunnen leggen. Goure denkt dat misschien nooit bekend zal worden hoeveel Iraakse solda ten door de coalitiestrijdkrach ten zijn gedood. Voor de oorlog werd het actieve Iraakse leger geschat op 389.0000 manschappen, inclu sief ongeveer 80.000 leden van de Republikeinse Garde. Daar naast beschikte Irak volgens deskundigen over zo'n 650.000 reservisten en 44.000 tot 60.000 paramilitaire en veiligheidstroe pen. William Arkin, een onaf hankelijk analist en kenner van de Iraakse defensie, denkt dat de schattingen, zeker die over de Republikeinse Garde, mislei dend kunnen zijn. „Zij zijn on- derbemand, zoals we hebben kunnen zien aan het gemak waarmee we erdoorheen gin- - gen", zegt hij. Als Arkin een schatting mof maken van de Iraakse verlie houdt hij het op 'vele duize den'. Hij denkt wel dat er m der doden zullen zijn dan ii eerste Golfoorlog, waarin o eel 10.000 tot 15.000 Irakezf zijn gesneuveld. In die oorlf stonden zo'n 300.000 Iraafc militairen midden in de wo tijn 39 dagen lang bloot aan bombardementen. Hoewel de verliezen ditmaal ger zullen zijn verwacht Arlfl dat zij toch groter zullen zijl dan men van tevoren had v wacht. En dat kan de regen van president Bush achtera gaan opbreken, denkt hij. D coalitie heeft haar best gedi militaire doelen te raken en gerslachtoffers tot een mini mum te beperken, zegt Arki c Maar als de Irakezen het ge t krijgen dat hun verliezen in J geen verhouding staan tot van de coalitie kunnen zij d ken dat de VS 'bloeddorstig geweest in hun pogingen hf j Iraakse regime te vervanger litiek is dat heel belangrijk, Arkin, omdat het er bij dezCj log juist om draaide het reg van Saddam tegen zo laag i j1 gelijke kosten te verwijdere bag dad/ap - Mariniers zoe dekking als in een buitenw van Bagdad geschoten woi uit een zijstraat. Kruipend i ter de winkelgevels speurei de omgeving af. Dan wordt opeens uit een pantserwag luid geroepen: „Het is een vrouw! Niet schieten!" Dei nier in de pantserwagen bl roepen tot de vrouw zich ri nend in veiligheid heeft ge bracht. De scène, die zich zondag; speelde terwijl mariniers ni t raketgranaten en machine] weren onder vuur werden nomen, onderstreept het v stuk waar de Amerikaanse commandanten en soldate steeds meer mee te maken gen naarmate zij dieper in dad doordringen: hoe de vi te bestrijden zonder burgei raken? Op de straten wemelt het i gewapende militiestrijders leden van de Republikeins! Garde hebben zich ingegra Een deel van de Iraakse str krachten is opgegaan in d volking van vijf miljoen. „Het gaat om discipline", 2 luitenant-kolonel B.P. Mc( commandant van het 3de taljon, 4de Mariniers. „Het ons tot nog toe gelukt, ma< hoe harder de gevechten, minder wij ons inhouden.' bataljon is ook bij verschil! incidenten betrokken gewt waarbij burgerslachtoffers gevallen, onder wie een jon vrouw en een jongetje. De regels die bepalen wam Amerikaanse militairen ni( schieten zijn versoepeld na kele verrassingsaanvallen in Irakezen deden alsof ze waren of veinsden zich ove geven of de coalitietroepen verwelkomen. De kans op warring op het slagveld wo met de dag groter. Bij besteding vanaf 49,- aan Lancóme producten. (advertentie) Haarlemmerstraat-M3^23T2~DN~Cei<ten - Tel. 071-5134012 Aanbiedingen gelden zolang de voorraad-strekt Prijswijzigingen voorbehouden. Juicy tubes voor glanzende lippen in diverse smaken per stuk

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8