Bush: Vitale rol voor VN na de oorlog Zeven vragen over berechting Iraakse oorlogsmisdadigers OORLOG IN IRAK 1 Een adrenalinestoot voor de 'Big One' 'Bush wil wereldhegemonie' Al-Jazeera uit Bagdad weg na aanval op pers Pantserdivisie via Rotterdam naar Golfregio K onze correspondent luwmans jiHiNGTON - De Verenigde Staten willen ie- hlen die in Irak oorlogsmisdaden heeft be- i voor de rechter brengen. Functionarissen ibegonnen met het verzamelen van informa- j ver oorlogsmisdrijven uit verleden en he- njEen internationaal oorlogstribunaal is over- lf g, meent Washington. Zeven vragen over ;l sgevangenen en oorlogsmisdadigers. 1 iefoeveel krijgsgevangenen zijn er? e iu toe zijn er in deze oorlog ruim 7.000 sgevangenen gemaakt. Er is capaciteit ongeveer 100.000 gevangenen. Als een iejkse soldaat gevangen genomen wordt of v overgeeft, dan gaat zijn naam in de com- e en hijzelf gaat - eventueel na medische [fandeling - naar het krijgsgevangenen- PP' In de Eerste Golfoorlog van 1991 wer- door de VS en hun coalitiepartners 86.743 kse krijgsgevangenen gemaakt. Dje zijn naderhand allemaal vrijgelaten, omdat ze ge wone soldaten bleken te zijn. De topmensen die Koeweit hadden bezet, bleken zich niet onder de krijgsgevangenen te bevinden. 2. Hoe zit het met de Fedayin? De VS beschouwen de Fedayin niet als regulie re soldaten, maar als terreurbrigades. Het is niet duidelijk of zich leden van de Fedayin on der de huidige krijgsgevangenen bevinden. Er moeten nog zogenaamde 'Artikel 5-tribunalen' gehouden worden, om de 'onwettige' strijders eruit te halen. Het verschil doet er toe, omdat een soldaat een tegenstander wel straffeloos mag ombrengen als hij zich aan de krijgswet ten houdt. Er zijn geen plannen om Fedayin naar de Amerikaanse marinebasis Guantana- mo te sturen. 3. Welke oorlogsmisdaden heeft Amerika op het oog? Overtredingen van de Geneefse Conventie, zo als het verwonden, martelen of doden van krijgsgevangenen. Ook het 'slecht behandelen van gevangenen', bijvoorbeeld door ze ge dwongen voor tv te interviewen om ze te ver nederen en te intimideren, is volgens de VS een oorlogsmisdaad. Er is een duidelijk ver schil met het fotograferen of filmen van krijgs gevangenen door journalisten die op het slag veld zijn, aldus een legerjurist. Andere oorlogs misdaden: het eventuele gebruik van chemi sche wapens, het misbruik maken van de witte vlag en het inzetten van burgers op het slag veld. Leden van de Fedayin kunnen volgens de VS ook vervolgd worden voor het doodschie ten van Amerikaanse soldaten tijdens strijd- handelingen, omdat ze geen wettige strijders zijn. 4. Wat gebeurt er met oorlogsmisdadigers? De VS willen van alle krijgsgevangenen nagaan of ze in deze of de vorige Golfoorlog misdaden hebben begaan tegen Amerikaanse strijd krachten. Als dat zo is, dan zal 'zo mogelijk' geprobeerd worden hen in de VS te vervolgen. Hoe precies is nog niet duidelijk. Volgens Pier re-Richard Prosper, de Amerikaanse ambassa deur voor oorlogsmisdaden, kan het uitdraai en op eer\ militair tribunaal, de krijgsraad of de burgerrechtbank. Volgens een woordvoer ster van het Advocatencomité voor de Men senrechten hoort een land krijgsgevangen mi litairen hetzelfde te berechten als eigen solda ten, dus via een krijgsraad. De VS vinden dat Irak en Amerikaanse coalitiepartners - zoals Koeweit of Groot-Brittannië - het recht heb ben om misdaden die nu of in het verleden te gen hun bewoners of militairen zijn begaan te vervolgen. 5. Gaat het alleen om oorlogsmisdaden? Nee. Er is in Irak jarenlang sprake geweest van staatsterreur. Sinds het eind van de jaren ze ventig zijn in Irak naar schatting 290.000 men sen 'verdwenen'. Er is zeer waarschijnlijk ook sprake van misdaden tegen de menselijkheid en genocide. 6. Wat moet er gebeuren met leden van het regime van Saddam Hussein? Het is volgens de Amerikaanse ambassadeur Prosper nog niet duidelijk welk 'forum' geko zen zal worden voor de berechting van Sad dam Hussein, zijn twee zoons, b'dge militaire commandanten en belangrijke ministers, als ze al gevangen worden genomen. Hij maakte duidelijk dat wat de VS betreft Irak zelf het voortouw neemt bij de berechting van het ter- reurregime. De VS willen Irak daarbij helpen. Voor het Internationale Strafhof in Den Haag is geen rol weggelegd, en een internationaal oorlogstribunaal wordt niet nodig geacht. 7. Is dat een goed idee? Verschillende mensenrechtenorganisaties vin den van niet. „We zijn heel bezorgd", zegt Fio na McKay van het Advocatencomité voor de Mensenrechten in New York. Ze verwacht dat de Iraakse justitie in opbouw deze klus niet aankan, en dat een tribunaal in Irak in feite wordt gestuurd door de VS en Groot-Brittan- nië. Dat zal volgens haar de verkeerde bood schap uitdragen. Ook Richard Dicker van Human Rights Watch in New York denkt dat het Iraakse rechtssys teem deze klus niet aankan. Hij en McKay pleiten voor een tribunaal van internationale juristen, of een mix van lokale en internationa le rechtsexperts. rotterdam/gpd - Het Ameri kaanse leger stuurt volgende week één van zijn belangrijkste in Europa gelegerde gevechti- eenheden via de haven van Rot terdam naar de Golfregio. Het gaat om de eerste pantserdivisie, die bestaat uit 13.500 man schappen en bijna 7000 voertui gen, waaronder 200 tanks en 200 Bradley-pantservoertuigen. Het materieel wordt de korqeri- de dagen vanuit Duitsland met trein, binnenvaart en vrachtwa gens aangevoerd, en verzameld op een terrein van container overslagbedrijf ECT op de Maas vlakte. Die terminal is inmiddels ingericht als militair terrein. Naar verwachting wordt het eer ste schip met materieel voor de Golfregio eind volgende weèk geladen. ti-oorlogstop in It-Petersburg petersburg - De Franse dent Chirac en de Duitse skanselier Schroder ko- vrijdag in Sint-Petersburg n met president Poetin van issische federatie. Naar jdt voegt VN-chef Kofi An- •zich op zaterdag bij hen. er hebben vergeefs ge- d te voorkomen dat de VS root-Brittannië eigen- fcjütig militair zouden ingrij- in Irak. Kofi Annan heeft wel een aantal bezoeken iuropese hoofdsteden, 0 onder Londen, deze week egd. Hij wilde aanvankelijk isdag op reis gaan om in pa over de rol van de VN in a-oorlogse Irak te praten. A wil controle jpenonderzoek n - De VN-wapeninspec- n moeten de kans krijgen jj3 nderzoeken te controleren 31 ouden aantonen dat Irak 1 avemietigingswapens be- )at heeft directeur el-Bara- lan het Internationaal nenergie Agentschap gisteren gezegd. De ikaanse strijdkrachten en in Irak een aantal ma- e verdenking geuit dat ze i avemietigingswapens en gevonden. El-Baradei ,c larde vorige week al dat I® de IAEA en niet de Ver- Ie Staten het recht hebben en Iraaks kernprogramma derzoeken en om het land twapenen als er wapens of nprogramma's worden I 'troffen. rdwaalde raket odt Iraniër (13) Ie n an - Een 13-jange Iraniër sdag om het leven geko- toen in het zuidwesten an, niet ver van de grens rak, een raket insloeg. Het itj ir zover bekend de derde sinds het begin van de oor- 1 Irak dat een verdwaalde in Iran terechtkomt. Vol de plaatselijke autoriteiten raket afgevuurd door een eerd gevechtsvliegtuig. De kwam terecht in de stad jan, zo'n vijftig kilometer dosten van Basra. onderzoek oud drijf Cheney' ng ton - Twee prominen- jj lerikaanse parlementsle- Q( lebben de rekenkamer van ongres gisteren verzocht nderzoek in te stellen naar j( ilijke bevoordeling door de n leid van het voormalige jf van vice-president Che- lalliburton. Volgens de ;1 Dcraten Waxman en Din- rijgt Halliburton-dochter re opvallend vaak en opval- gemakkelijk overheidsop- nten toegespeeld. Zo is de 1 nu brandende oliebron- jan het blussen in Irak. ey was van 1995 tot 2000 ïursvoorzitter van Halli- n en krijgt nog steeds liet bedrijf betaald. Vol- i Halliburton is er echter sprake van belangenver- s geling. jon verwacht r oorlogen ihagen - Er komen in de imst meer 'preventieve igen' zoals die in Irak. Dat Britse minister van de- Geoff Hoon gisteren in toespraak voor het Deense nut voor Internationale ikkingen. Sommige landen pogingen massavernieti- vapens te verwerven, zei zonder namen te noe- en het is van groot belang te internationale gemeen- optreedt voor zij daarin Dat is ook de strekking Ie doctrine van 'pre-empti- ";es' van de huidige Ame- >e regering, die in Europa istreden is. Hoon sugge- le dat de Verenigde Staten root-Brittannië bij toekom- acties opnieuw het voor- zullen nemen. Amerikaanse mariniers stormen langs een omgekomen Iraakse soldaat op een brug die hen ook in het zuidoostelijke deel van de stad bracht. Daar werd een militair vliegveld in genomen, waarvan de VS vermoeden dat Saddam Hussein het bij een eventuele vlucht had willen gebruiken. Foto: AP/Kuni Takahashi door onze correspondent Ans Bouwmans Washington - Twaalf minuten deed de Amerikaanse B- 1 bommenwerper er maandagmiddag over, en toen was de bunker in Bagdad, de mogelijke verblijfplaats van Saddam Hussein en diens zonen Uday en Qusay be reikt. De bemanning wist dat hun plotselinge missie erg belangrijk was, en mogelijk de 'Big One', zo zei de be- wapeningsdeskundige van de B-l, luchtmachtofficier Fred Swan gisteren in een telefonisch interview met journalisten op het Pentagon. Het vliegtuig met een vierkoppige crew had net boven het westen van Irak in de lucht bijgetankt voor geplande missies, toen de plotselinge order kwam om een lokatie in Bagdad te bombarderen. Swan vertelt in het inter view dat de bemanning de opgegeven coördinaten con troleerde, en binnen twaalf minuten ter plekke was. „Toen we hoorden dat het om een leiderschapsdoel ging met hoge prioriteit, kregen we onmiddellijk een adrenalinestoot", zei Swan. De bommenwerper vloog op een hoogte tussen de zes en negen kilometer, en liet twee speciale 'bunkerbus- ters' vallen, die zich diep in een doel boren alvorens te ontploffen. Drie seconden later werden nog twee zoge naamde JDAM- bommen van bijna duizend kilo ge dropt. „We wisten niet wie daar was, op wie we het ge munt hadden. Maar ik wist dat het belangrijk was, dus we gingen en deden ons werk. Ik dacht: het kan dé grote slag zijn, laten we zorgen dat we het goed doen", aldus Swan. De B-l ging daarna door met de geplande bom bardementen van doelen ten westen en noorden van Bagdad, en eindigde na het afwerpen van nog 17 bom men een missie die ruim tien uur had geduurd. Piloot Chris Wachter zei in het gesprek de opdracht te zien als een 'pluim op de hoed'. „Iedereen in mijn squadron weet hoe je dit moet doen. Wij waren de gelukkigen." utrecht/gpd - Voor de Verenigde Staten is de oor log tegen Irak onderdeel van een poging wereld wijde hegemonie te verwerven. Dat zegt voorma lig VN-wapeninspecteur Scott Ritter. Hij is Ameri kaan en in eigen land één van de felste tegenstan ders van de oorlog. Ritter sprak gisteren op uitno diging van de Socialistische Partij in de Lutherse Kerk in Utrecht. Het is mogelijk dat in Irak nog restanten van mas savernietigingswapens worden ontdekt, erkent Ritter. „Maar ze vinden niets dat ook maar lijkt op het wapentuig dat de regering Bush ons heeft voorgespiegeld als rechtvaardiging voor deze oor- log." Met stemverheffing wijst de vroegere marinier en ex-CIA-agent er op dat de Amerikanen nog geen enkel overtuigend bewijs hebben gevonden voor de vervaardiging van biologische of chemische wapens. De voormalige inspecteur is er van overtuigd dat Irak ze niet meer heeft en ook niet meer produ ceert. Zeker negentig procent van die wapens is volgens Ritter ontmanteld en vernietigd. „Voor deze oorlog was er ook nauwelijks bewijs dat Irak ze had, maar dat maakte de Verenigde Staten niets uit. De regering-Bush heeft de wereldgemeenschap vreselijk voorgelogen." Ritter vindt dat Bush daar bij alle regels met voeten treedt. „Mijn land, dat de wetgeving altijd zo respecteert, heeft het inter nationale recht grof geschonden. Deze oorlog wordt niet door enig bewijs gerechtvaardigd, maar door een theorie. Vindt u maar eens een recht bank waar de verdachte wordt opgeknoopt voor er enig bewijs is geleverd. Dat is het Wilde Westen, dat zijn cowboypraktijken." Bush is in de ogen van Ritter een religieuze fanati cus, een domme marionet in handen van neo- conservatieven die de Amerikaanse wereldhege monie nastreven. „En als baas van het machtigste leger ter wereld is hij gevaarlijker dan Saddam Hussein of Osama bin Laden. De nationale belan- Amerikaans vuur doodt drie journalisten Ritter. Foto: ANP/Juan Vrijdag gen moeten veilig worden gesteld, potentiële be dreigingen uitgeschakeld. De Arabische regio mag geen nieuwe Bin Ladens voortbrengen. Er mag geen tweede Sovjetunie opstaan. En de VS willen economische dominantie." Ritter is somber over de toekomst. In Irak wordt een marionettenregering geïnstalleerd, zo voor spelt hij. En het volgende doel zal Syrië zijn. „Waar de VS ook zogenaamde democratie zullen bezorgen, met bommen." doha-bagdad/ap-afp - De Ara bische nieuwszender al-Jazeera verlaat Bagdad. Het station heeft de coalitietroepen in Irak ge vraagd medewerking te verlenen aan het vertrek van zijn werkne mers. De hoofdredacteur zei gisteravond dat zijn mensen niet langer veilig zijn. Al-Jazeera verloor eerder op de dag een ca meraman toen het kantoor in Bagdad door een Amerikaanse raket werd getroffen. Gisteren stierven ook twee an dere cameramannen werkzaam voor het Britse persbureau Reu ters en het Spaanse Telecinco, toen Amerikaanse militairen in het centrum van Bagdad hotel Palestine beschoten, waar hon derden buitenlandse journalis ten logeren. De bemanning van de tank opende het vuur, nadat ze naar eigen zeggen was be schoten door scherpschutters die zich bij en op het hotel had den geposteerd. „Het incident roept vragen op over het beoordelingsvermogen van de Amerikaanse troepen, die wisten dat dit hotel de be langrijkste werkplek is voor bui tenlandse j ournalisten zei hoofdredacteur Geert Linne- bank van Reuters, dat een team van achttien mensen in Bagdad had. Drie gewonde medewer kers van het bureau zijn buiten levensgevaar. Een Amerikaanse commandant benadrukte later dat er niet nog eens op het hotel zal worden geschoten, zelfs niet als soldaten vanuit het hotel op de korrel worden genomen. Of er daadwerkelijk is geschoten vanuit Hotel Palestine, is nog onduidelijk. Journalisten zeiden geen schoten te hebben ge hoord. 's Avonds hielden ze een wake voor hun collega's. Al-Jazeera roemde de omgeko men journalist, Tareq Ayyoub, als 'een martelaar die zich heeft opgeofferd voor zijn vak'. In Qatar zei de baas van al-Ja- zeera, Ibrahim Hilal, dat getui gen hebben gezien dat een vliegtuig twee keer overvloog voor het de raketten afvuurde. „Ons kantoor staat in een woonwijk en het Pentagon weet waar", zei Hilal. Hij wilde nog net niet zeggen dat het kantoor opzettelijk werd bestookt. Ook het nabijgelegen pand van Abu Dhabi tv werd geraakt. Een woordvoerder van het Ame rikaanse ministerie van buiten landse zaken zei dat het kantoor van al-Jazeera per ongeluk is ge troffen. Het Amerikaanse Central Com- woensdag 9 APRIL 2003 londen/gpd-anp - De Verenigde Naties krijgen 'een vitale rol' bij de wederopbouw van Irak. De Amerikaanse president George Bush heeft dat gisteren toege zegd tijdens een persconferentie na overleg in Noord-lerland met de Britse premier Tony Blair. Volgens Bush dient de bemoeie nis van de VN zich niet te beper ken tot 'voedsel, medicijnen, hulp en steun', maar moet de rol van de Volkerenorganisatie zich uitstrekken tot 'hulp bij de oprichting van een interim-re gering totdat er een definitieve regering is' en tot het 'deel uit maken van de voortgang die in Irak wordt gemaakt". De president weigerde zich spe cifieker uit te laten, maar lijkt toch afstand te hebben geno men van haviken in zijn eigen regering, die de bestuurlijke we deropbouw van het land in ei gen hand willen houden. Op doorvragen van journalisten zei Bush: „Als ik zeg: een vitale rol voor de VN, dan bedoel ik een vitale rol. Er is in Europa duide lijk enig wantrouwen of ik wel meen wat ik zeg. Maar Saddam Hussein weet onderhand dat ik meen wat ik zeg." De 'vitale rol' voor de VN kan ook worden gezien als een handreiking aan Blair, die daar vurig voor heeft gepleit. Blair en Bush waren het er ook over eens dat de macht zo snel als moge lijk moet worden overgedragen aan de mensen in Irak zelf. Niet alleen een definitieve regering zal geheel uit Irakezen dienen te bestaan, maar ook de interim regering al. Bush zei: „Ik hoor veel geruchten dat wij van plan zouden zijn Irak een leider op te dringen. Vergeet het maar." Blair voegde er aan toe: „Het nieuwe Irak zal noch door ons noch door de Verenigde Naties worden bestuurd. Dat is een foute keus. Irak zal worden be stuurd door de Irakezen. Blair heeft zich ook steeds sterk gemaakt voor diepgaande be moeienis van de Verenigde Sta ten bij de Palestijnse kwestie, waarbij het uitgangspunt is dat de Palestijnen een eigen staat krijgen. Bush heeft zich daar al eerder - ogenschijnlijk zonder enig enthousiamse - op vastge legd. Gisteren beloofde de Ame rikaanse president onverwacht dat hij daar juist veel energie in wil steken. Bush zei met nadere plannen te wachten tot de nieu we Palestijnse premier Abu Ma zen zijn regering rond heeft. Functionarissen van het Ameri kaanse Bureau voor de Weder opbouw en Humanitaire Hulp (ORHA) zijn intussen gisteren aangekomen in de Zuid-Iraakse stad Umm Qasr. ORHA is de or ganisatie van de Amerikaanse ex-generaal Jay Gamer, de man die leiding moet gaan geven aan het tijdelijke Amerikaanse be stuur. De eerste groep mede werkers in Umm Qasr staat on der aanvoering van ex-generaal Walters, aldus de BBC. Gamer, een goede vriend van minister Rumsfeld van defensie, staat sinds januari aan het hoofd van het ORHA van het Pentagon. Gamer is nauw geli eerd aan de 'haviken' in het Pentagon en in het Witte Huis. Zijn banden met Rumsfeld, diens plaatsvervanger Wolfowitz en vice-president Cheney zijn sterk. De ex-militair staat ook bekend om zijn zeer pro-Israëlische standpunten en zijn nauwe ver wevenheid met de Amerikaanse defensie-industrie. Washington heeft steeds gezegd dat de werk zaamheden van Gamer en zijn medebewindvoerders van korte duur zullen zijn. Journalisten dragen een gewonde collega met hulp van een deken uit het Palestine hotel. Foto: AFP/Ramzi Haidar mand legde de schuld bij het Iraakse regime, dat burgerinstel lingen zou gebruiken voor mili taire doeleinden. De Internationale Federatie van Journalisten (IFJ) stelt dat beide partijen in Irak oorlogsmisda den lijken te plegen: Irak ge bruikt journalisten als menselijk schild, terwijl het er sterk op lijkt dat de Amerikanen de media als doelwit beschouwen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7