Pensioenpremie stijgen explosief ECONOMIE Boonstra: Harde saneerder onder vuur 'Tien jaar ziek in de baas zijn tijd is te veel' Concorde heeft langste tijd gehad Koopkrachtverlies ambtenaren en onderwijze 'Bouwers benadeelden Schiphol nie Incasso UPC op de korrel Doorbetalt wachtdiem is op koms KLM schrapt het 'oorlogsdubbeltje' Amsterdam - KLM heft vanaf maandag geen vrachttoeslag meer van 10 eurocent per ver voerde kilo op vluchten naar en via het Midden-Oosten. Zij voerde die maatregel in op 31 maart. Inmiddels is de oorlogs situatie zo gewijzigd dat het be drijf het ook verantwoord vindt eerder geschrapte vluchten weer uit te voeren. KLM had tot de toeslag besloten omdat het veel extra kosten maakte door omleidingen, uitval van vluch ten of extra veiligheidsmaatre gelen. Veel concurrenten na men soortgelijke maatregelen. Boskalis bouwt in Kazachstan papendrecht - Boskalis gaat een kunstmatig eiland bouwen in de Kaspische Zee op 75 kilome ter uit de kust van Kazachstan. De waarde van de order kan oplopen tot 150 miljoen dollar. Het gaat om een rotseiland van 200 bij 250 meter waarop een installatie voor de productie van olie wordt geplaatst. Er ko men golfbrekers rondom die in de winter het eiland moeten beschermen tegen kruiend ijs. De opdrachtgever is de Franse oliemaatschappij Agip. Boskalis werkt samen met de maritieme aannemer Archirodon, waarin het een aandeel heeft van 30 procent. Philips in zee met Ciulio Cappellini aMsterdam - Philips gaat in zee met de prestigieuze Italiaanse Ontwerper en fabrikant van meubelen Giulio Cappellini. Deze gaat een reeks meubelen maken onder de naam Paesag- giö Fluidi (Vloeibare Land schappen), gecombineerd met consumentenelektronica van het Nederlandse concern. Het gaat onder meer om twee flat tv-modellen, een dvd-systeem en een lcd-projector. Philips le vert zijn producten rechtstreeks aan de Italianen, die het uitein delijke product gaan afzetten via eigen winkels in Europa en dé VS. Minder onderhoud wegen bedreiging couDA - Aannemers waarschu: wen dat onvoldoende onder houd aan wegen tot forse kapi taalsvernietiging leidt. De on derhoudskosten nemen met eenderde toe als er drie jaar niets aan een weg gebeurt en met bijna tweederde als dat vijf jaar achtereen zo is. Dat blijkt volgens de vereniging van aan nemers in de wegenbouw Via- ned uit onderzoek. Door kas- problemen bij Rijkswaterstaat dreigt noodzakelijk onderhoud achterwege te blijven. De pro blemen zouden mede zijn ont staan omdat van enkele grote projecten zoals de HSL-Zuid de rekeningen eerder binnenko men dan gedacht. Garnalenveiling in Zoutkamp zoutkamp - Visserijbedrijf De Rousant in het Groningse Zout kamp begint zijn eigen garna lenveiling. De veiling moet maandag beginnen. Directeur Van der Ploeg zegt wekelijks een veiling te willen houden waar dan naar verwachting zo'n 10.000 kilo aan garnalen wordt omgezet. Aanleiding voor het initiatief is de extreem lage gamalenprijs. „Wij proberen het vege lijf te redden. De kilo prijzen voor garnalen liggen nu onder de kostprijs. Dan moet je alles doen om de kosten te ver lagen." Nedcon schrapt circa 50 banen doetinchem - Nedcon, fabri kant van magazijnstellingen, schrapt ongeveer 50 banen op het hoofdkantoor in Doetin- chem. Daarbij vallen 30 ge dwongen ontslagen. De maat regel is onderdeel van een kos tenbesparingsplan dat jaarlijks -3 miljoen euro moet opleveren. Nedcon, met 600 personeelsle den, staat onder druk door de minder rooskleurige economi sche situatie. De onderneming verwacht dat de omzet het lo pende jaar ten minste 10 pro cent zal dalen vergeleken met 2002. France Télécom moet terugstorten brussel - Frankrijk moet zorgen dat France Télécom een bedrag van enkele tientallen miljoenen euro's terugstort in een fonds óm zo gevolg te geven aan een arrest van het Europese Hof. Dat heeft de Europese Com missie laten weten. Concurren ten moeten in Frankrijk een bij drage betalen aan de nationale telefoonmaatschappij, omdat die anders alleen opdraait voor vëel kosten zoals het aanleggen van telefoonlijnen op het plat teland. Die bijdrage was jaren lang veel te hoog, oordeelde het dibf in december 2001. Frankrijk heeft die uitspraak tot nu toe aanzjfo laars gelapt. woensdag 9 april 2oo3 zwolle/gpd - Na bijna 2500 ziektedagen is het geduld van werkgever Dyka in Steenwijk op met een 46-jarige werknemer uit Mep- pel. Vanaf 1972 was de man 30 jaar in dienst maar in totaal was hij ruim 10 jaar afwezig wegens ziekte. „Als we de atv- en vakantiedagen er nog bij tellen, was hij zelfs maar 35 procent van de werktijd present. Daar komt bij dat al die ziektes en kwalen niet of nauwelijks veroor zaakt werden door de arbeidsomstandighe den. Omdat er geen enkel vertrouwen meer is dat zijn arbeidsmoraal positief zal bij draaien wil het bedrijf van de man af', zo lichtte de advocaat van het bedrijf het ver zoek tot ontbinding van de arbeidsovereen komst gisteren toe bij de kantonrechter in Zwolle. Hij overhandigde een staatje waarop de ziektedagen exact zijn bijgehouden. In die bijna dertig jaar was de Meppeler 2457 van de 7554 werkdagen afwezig. In 1999,2001 en 2002 werkte hij zelfs helemaal niet. „Ter wijl zijn werk, het machinaal buigen van pvc-buizen, niet als zwaar bekend staat", al dus de bedrijfsjurist. Volgens Dyka moesten de bijna 21.000 ge miste arbeidsuren door uitzendkrachten in gevuld worden en dat kostte het bedrijf ruim 360.000 euro. Twee bedrijfsongevallen waren volgens Dyka ook niet van grote in vloed op het ziekteverzuim. „Slordigheden van de man zelf, die verwondingen aan een vinger veroorzaakten en hem al met al drie jaar van de werkvloer hielden." De man en zijn raadsvrouw verweerden zich met de opmerking dat het ziektever zuim nooit ongeoorloofd was. „Mijn cliënt heeft altijd onder controle van een (bedrijfs) arts gestaan. Dat hij er steeds weer bovenop krabbelde is juist tekenend voor zijn prima instelling. Liefst wil hij morgen weer aan de slag, maai- van Dyka heeft hij schoon ge noeg. Ander werk is er niet voor hem - solli citaties liepen op niets uit - en dus moet een afkoopsom van het bedrijf zijn toekomst nog enigszins veilig stellen", reageerde de advocaat. Zij stelde Dyka een ontslagvergoe ding van 142.000 euro voor, maar dat vindt het bedrijf veel teveel. De kantonrechter doet over een week uitspraak. Uit zijn woor den kon al opgemaakt worden dat een scha devergoeding in de richting gaat van een maandsalaris per wél gewerkt jaar. Die re kensom (20 jaar maal ongeveer 2000 euro) zou betekenen dat Dyka voor zo'n 40 miile definitief van de Meppeler af is. heerlen/anp - Ambtenaren en onderwijzers zullen volgend jaar fors meer moeten betalen voor hun pensioen. Pensioenfonds ABP wil in 2004 de premies met mini maal 25 procent opschroeven. Bo vendien zal het fonds een extra verhoging doorvoeren als de slechte vermogenspositie niet verbetert. Dat kan de pensioen premie met nog eens 20 tot 30 procent omhoog jagen. Dat bleek gisteren bij de presen tatie van het jaarverslag van ABP, het grootste pensioen fonds van Nederland en de nummer drie wereldwijd. De premieverhoging kost ambtena ren zeker 0,7 procent koop kracht en dat kan oplopen tot 1,5 procent. ABP leed in 2002 opnieuw forse verliezen geleden op zijn beleggingsportefeuille. Daardoor zakte de dekkings graad, de verhouding tussen het vermogen en de verplichtingen, naar 103 procent. Op 1 april 2003 was het zelfs nog maar 99 procent. Om het tekort op te vangen werkt het fonds aan een herstelplan dat uiterlijk begin juli bij toezichthouder PVK moet zijn ingeleverd. De hoofd lijnen zijn duidelijk, al moeten de sociale partners die formeel nog definitief goedkeuren. Kem van dat plan is dat de pre mie extra omhoog moet en de jaarlijkse verhoging van de pen sioenuitkeringen wordt beperkt. Dat zou de eerste keer zijn dat Pensioenfonds ABP dekkingsgraad 137% '«1» /inn nor pensioenvermogen in miljarden euro S.7*iïï"J 136,5 lil 1998 1999 2000 2001 2002 a np bron: ABP ABP de pensioenen niet volledig laat meestijgen met de lonen. De sterke stijging van de premie is zeer uitzonderlijk bij ABP. Tot op heden schreven de regels van het fonds voor dat de pre mie maximaal 2 procent per jaar kon stijgen. Dit jaar is de bijdra ge opgetrokken van 13,2 procent naar 15,2 procent van de pensi oengrondslag, het salarisdeel waarover premie moet worden betaald. Dat is evenwel onvol doende om alle kosten te dek ken. Daarvoor is 19 procent no dig. ABP wil volgend jaar op dit niveau zitten. In het ergste geval kan dat verder worden ver hoogd naar 26 procent, zo staat in het plan. ABP-directie voorzitter vens: „De huidige situatii weinig ruimte voor indi van de pensioenen maar duidelijk wordt hoe de zich ontwikkelen, kunn precies zeggen hoe de ui gen er in 2004 uitzien." dien hebben ontwikkelii de financiële markten vloed op de dekkingsgraai ABP, dat zijn vermogen procent in aandelen heeft verwacht de komende tit een stijging van de aar koersen van 7 tot 8 proce men met een gemiddeld ment op obligaties van 4 cent denkt ABP dat het gen jaarlijks 7 procent zal men. Eind vorig jaar h ABP ruim een miljoen ac 661.000 gepensioneerde 692.000 'slapers', die in leden voor de overheid1 maar nu een andere baa ben. AbvaKabo FNV vindt ee mieverhoging tot 19 niet leuk maar onontkoo Vïce-voorzitter Snoey vin paniekreactie nu niet 0 plaats. „Het ABP is een fonds", aldus Snoey." vindt ze dat bij eventuele regelen zowel werkenden pensioneerden moeten ren. „Gelijke monniken, kappen." CNV Publieke spreekt van een dramatisi nario, maar geen uitzichtl tuatie. Een Concorde stijgt op vanaf het Londense vliegveld Heathrow. Foto: Reuters/lan Waldie parijs/anp/dpa - De dagen van de Concorde lijken geteld. Het supersonische toestel, waarmee alleen Air France en British Air ways vliegen, is nauwelijks meer rendabel. De onderhoudskosten lopen alleen maar op. Bovendien is het passagiersaanbod sinds de terreuraanslagen van 11 september 2001 sterk verminderd. Sinds die aanslagen in New York en Was hington heerst er in de internationale lucht vaart malaise. Met de oorlog in Irak is het voor de luchtvaartmaatschappijen nog slechter geworden. Een woordvoerder van Air France bevestigde dinsdag een bericht van de krant Libération dat de vijf Con cordes van de Franse luchtvaartmaatschap pij na 2007 niet meer zullen vliegen. In fe bruari liet British Airways weten te overwe gen zijn zeven Concordes aan de grond te houden. Het is nog niet duidelijk, of dat ook echt gebeurt. De Concorde is het enige toestel in de bur gerluchtvaart dat sneller kan vliegen dan het geluid. Het vliegtuig ging voor het eerst in maart 1969 de lucht in. Het einde werd ei genlijk al in juli 2000 al ingeluid, toen bij Pa rijs een Concorde neerstortte. Alle 113 pas sagiers kwamen om het leven. Na die ramp mochten de Concordes voorlo pig niet meer vliegen. In november 2001 konden ze de lucht weer in. Sindsdien heeft zich een reeks incidenten voorgedaan, waarbij de veiligheid van de passagiers in het geding kwam. De leeftijd van de vliegtui gen, vooral van de motoren, is daar niet vreemd aan. Er moet veel onderhoud worden gepleegd. Dat slokt tegenwoordig 50 procent van de exploitatiekosten op. Bij een 'normaal' vlieg tuig is dat 10 procent. Air France heeft 100 servicemonteurs aan zijn Concordes wer ken, aldus Libération. Reserveonderdelen zijn er nauwelijks meer. Die worden ge maakt in samenwerking met EADS, het moederconcern van Airbus. De laatste tijd is de bezettingsgraad van de Concordes van Air France gezakt tot onder 40 procent. Het vliegtuig telt 92 stoelen. De Franse luchtvaartmaatschappij komt er niet meer mee uit de kosten. British Airways zegt niet op de Concorde te verliezen, maar er ook niets mee te verdienen, ook al door de betrekkelijk hoge brandstofkosten. door Jacob van der Meulen schiphol - Luchthaven Schiphol is volgens president-directeur Cerfontaine niet benadeeld door prijsafspraken door de acht huisaannemers. Die conclusie ontleent Cerfontaine aan ge sprekken die hij voerde met de bouwers, die tijdens de parle mentaire enquête bouwfraude bekend raakten als de Schiphol Acht. Na het verschijnen van het eindrapport van de enquête commissie nodigde Cerfontaine de 'Schiphol Acht' uit voor een gesprek. Hij legde de bestuurs voorzitters van Dura Vermeer, Koop Tjuchem,. Ballast Nedam, Heijmans, HWZ, KWS, BAM- /NBM en Ooms daarbij de vol gende vragen voor. „Zijn er ca paciteitsafspraken gemaakt, zijn er prijsafspraken gemaakt en was er sprake van integriteits- schendingen?", aldus Cerfontai ne vandaag in Cobouw. Volgens de president-directeur van Schiphol bleek uit de gesprek ken dat er weliswaar onderling werk is verdeeld, maar dat dit niet tot prijsopdrijving of inte- griteitsschendingen heeft geleid. De conclusie van Cerfontaine staat haaks op de bevindingen van de Nederlandse Mededin gingsautoriteit (NMa). Begin dit jaar maakte de NMa bekend de Schiphol Acht wel degelijk te verdenken tussen begin 1 eind 2000 ongeoorloofde ken te hebben gemaakt door Schiphol, de gei Haarlemmermeer, de pn Noord-Holland en Rijki staat financieel zijn ben; Bewijzen daarvoor voi NMa door de schaduwboi dingen van Koop Tjuch BAM/NBM te vergelijke acht bouwers probeerde nieuwkomers van de m weren. Het eigen onderzoek va fontaine leidde tot andei clusies. „Op dit moment geen reden voor verdere tenzij er geweldige nieuwe komen." (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging 073-5 999 795/96 KRAS m.leijnse@kras den haag/anp - De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) wil van UPC meer weten over zijn incassobeleid. Klanten heb ben geklaagd over onjuiste be dragen in nota's en afsluitingen. De NMa eist dat de dienstverle ning ten opzichte van de klant niet wordt opgeschort totdat ze kerheid bestaat of het bedrag op de nota juist is. Zo niet, dan be gint de NMa een onderzoek naar mogelijk misbruik van eco nomische machtspositie. Eerder zei UPC tegen NMa dat een nieuw factureringssysteem, dat najaar 2002 is ingevoerd, tot problemen leidde. UPC voerde in februari 2003 een nieuw in cassobeleid in dat volgens UPC voldoende garanties inbouwt om onterechte incasso's te voorkomen. Oproep van Rover aan schoonmakers utrecht/anp - Reizigersvereni ging Rover heeft een beroep op de bonden en schoonmaakbe drijven gedaan om hun conflict bij te leggen waardoor een deel van de treinen niet meer wordt opgeruimd. „De reizigers heb ben er last van, hoewel ze part noch deel hebben aan de ruzie", aldus voorzitter Schoonveld. Gisteren staakten 170 van de 700 schoonmakers. FNV Bond genoten wil dat Rover zich soli dair verklaart met de stakingsac ties. NS betreuren de acties eveneens en zeggen, net als Ro ver, buiten het confict te staan, maar er wel last van te hebben. De acties treffen nu de dagelijk se schoonmaak in Amsterdam, Heerlen, Maastricht, Leeuwar den, Den Helder en Haarlem. Oud-Philips-topman morgen voor rechter wegens aandelenhandel met voorkennis rijswijk/anp - Na bijna twee jaar onderzoek en speculaties kruist Cor Boonstra morgen de degens met het openbaar ministerie. Jus titie verdenkt de oud-topman van Philips van handel met voorken nis in aandelen van tv-bedrijf En- demol. Verder moet Boonstra verantwoording afleggen over de omstreden handel in aandelen en obligaties Ahold. Boonstra kwam in 2001 in op spraak door de verkoop van aandelen Endemol. Hij verkocht de stukken op 20 maart 2000 met grote koerswinst, nadat het Spaanse telecomconcem Tele fonica op 17 maart de overname van Endemol wereldkundig had gemaakt. Grote vraag: wist Boonstra van de overname toen hij begin maart voor een half miljoen euro aandelen Endemol kocht? De schijn is tegen hem, omdat zijn toenmalige vriendin Sylvia Tóth destijds commissaris bij Endemol was. Boonstra ligt ook onder vuur, omdat hij als commissaris van Ahold aandelen en obligaties van het supermarktconcern ver kocht in een periode waarin dit was verboden. Bovendien ver zuimde hij de transactie aan te melden bij Ahold en beurswaak- hond STE. Dat hij verdacht werd, kwam op 25 april 2001 in de publiciteit, enkele uren voordat Boonstra officieel afscheid nam als Phi- lips-topman. De avond ervoor had Boonstra in het tv-program- ma Barend Van Dorp ver klaard de aandelen Endemol te hebben gekocht, omdat hij meende dat internetaanbieder World Online in de race wa- Voormalig Philips-topman Cor Boonstra lag niet wakker van moeilijke besluiten. Foto: CPD/Roland de Bruin voor een overname. Hij zei zijn aankoop te betreuren. „Waarom zou ik op het eind van mijn car rière met een transactie van een half miljoen euro dit risico wil len nemen?" De rechtszaak tegen Boonstra (1938) is een dieptepunt in de loopbaan van de melkboers- zoon die zichzelf vormde. Aan school had hij een broertje dood. Zijn hbs-opleiding maak te hij niet af. Hij voer liever op de grote vaart. Zijn eerste ken nismaking met merkartikelen was bij Unilever, waar hij enkele jaren werkte. Op zijn 26ste kwam Boonstra bij de kruideniersorganisatie SF"' terecht. Onder zijn leiding groei de en bloeide dit bedrijf. In 1974 maakte Boonstra de overstap naar Intradal, een dochter van Sara Lee Corporation. Na de fu sie, in 1983, tussen Intradal en Douwe Egberts, ontstond in Ne derland Sara Lee/DE waarover Boonstra de scepter zwaaide. Het bereiken van gestelde doe len was heilig voor Boonstra die liet zien dat zijn harde aanpak werkte; onder zijn leiding ver dubbelde Sara Lee/DE in tien jaar in omvang. In 1993 werd hij topman van Sara Lee in de VS, maar niet voor lang. Een reorga nisatie van het hoofdkantoor in Chicago stuitte op verzet var~ een grote groep managers. Boonstra was niet meer te red den en ging na een halfjaar uit rusten van alle jetlags, waarvan hij doorlopend last had. In 1994 haalde Philips-topman Jan Timmer hem binnen als lid van de raad van bestuur. Twee jaar later zat Boonstra op Tim- mers stoel. Na tegenvallende winstcijfers trok hij flink van leer. Tientallen bedrijfsonderde len moesten sluiten. Zowel goed als slecht renderende dochters gingen in de etalage. De grootste schok was misschien wel de ver plaatsing van het Philips-hoofd- kantoor van Eindhoven naar Amsterdam. r In de zakenwereld stond Boon stra inmiddels bekend als een keiharde snijder. Toch sloeg ook hij de plank wel eens mis. Zo mislukte in 1998 een ambitieuze samenwerking met het Ameri kaanse Lucent. De twee con cerns gingen samen mobiele te lefoons maken, maar na een jaar trok Boonstra de stekker eruit. Privé had het leiderschap van Philips ook gevolgen. Boonstra had naar eigen zeggen de func tie nooit aangenomen als hij vooraf had geweten hoezeer hij in de publieke belangstelling kwam te staan. Een dieptepunt vormde de ontvoering van zijn vrouw Hansje eind 1998. Zij werd in België gekidnapt en kor te tijd later in Nederland zwaar gewond teruggevonden. Critici wees hij letterlijk de deur. Onder zijn bewind bij Philips verdween een keur aan mana gers, onder wie de veelbeloven de Doug Dunn, nu topman van ASML. Hij haalde als nieuwe kroonprins computerspecialist Roel Pieper binnen, maar die struikelde in 1999 over de 'set topbox', een internetkastje voor op de tv. De man die Boonstra bij Philips binnenhaalde, moest er al eerder aan geloven. Veel van de belangrijke beslissingen die voorganger Timmer nam, maakte Boonstra weer onge daan. Boonstra wilde in 1997 niet dat Timmer president-com missaris werd. Timmer vertrok vervolgens uit persoonlijke over wegingen. Het kostte Boonstra nooit moeite om mensen te ont slaan. Hij lag niet wakker van moeilijke besluiten. „Je moet twee dingen scheiden, namelijk de compassie die je met het in dividu voelt en de noodzaak van de maatregel." brussel/luxemburg/an Artsen, verplegers en zorgers die wachtdien moeten draaien in hui stelling, hebben moj recht op volledige doe taling van loon. Bij een voor het Europese Ho de advocaat-generaal Duitse arts gisteren die klaagde over zijn p regeling. De conclusie van de a caat-generaal is welis nog geen uitspraak, 1 het Europese Hof vonni zo'n 80 procent van d( vallen conform zijn oori Een eventueel arrest vai Hof is geldig in alle EU staten en dus ook in Ne land. De klagende arts 1 nachtdiensten draaien het ziekenhuis in KieL kan niet thuis slapen 1 mag wel in het zieken een tukje doen. Het zie huis betaalt hem alleen de uren waarop hij d werkelijk arbeid verticil beschouwt de rest wachttijd. Maar volgens de advoi generaal is een Euro wet die arbeid defio duidelijk genoeg: ook ddg waarin een werkneme^ beschikking van de wei ver staat, is werktijd. M het Hof deze redene0 overnemen, dan kunne gevolgen ook voor Ne land 'ingrijpend' zijn, v spelt beleidsmedewf Kloppenburg van de Av bo. Bijvoorbeeld in de handicaptenzorg kan hi werkgevers extra geld ten, denkt hij.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 6