Wellicht toch; steun van EU voor boeren s BINNEN- BUITENLAND 'Geur van fraude rond Europees regiocomité' Viroloog Osterhaus schaakt op vele borden tegelijk Geen vogelpest in Leveroy Dubbelzinnige rol van Philips in kamp Vught Joodse medewerkers én bedrijf gered Massagraf in Congo 'Moord Djindjic moest staatsgreep inluiden' Mogelijk derde kind slachtoffer moordenaar Ministerie adviseert niet naar Singapore te reizen geluksbus nd in defile lit - Het busongeluk waar steren dertien Nederland- ■risten gewond raakten, liet het enige zware onge- België. Op de autosnel- !40 van Brussel naar de jotsten 's middags vier itwagens op elkaar. Van de irlandse gewonden raakten gen lichtgewond. Het on- gebeurde toen een itwagen inreed op de bus i de file stond. imiteitenfonds kt reisadvies in - Het Calamiteiten- s Reizen heeft gisteren de tieve reisadviezen voor Jor- j>, Saudi-Arabië, Syrië en de lische badplaats Eilat inge- en. Voor alle overige delen sraël blijft het negatief ad- van kracht. Met het besluit aart het Calamiteitenfonds izen niet risicovrij, maar aardt het wel de gebruike- dekking voor deze reizen. tetaanval ISAF-kamp haag - Het militaire basis- b Warehouse' van de in- gtionale vredesmacht ISAF Jghanistan is gisteravond loten. De raket landde op 1500 meter afstand van het p en richtte voor zover be- jgeen schade aan, aldus woordvoerder van het mi jne van defensie. bunaal klaagt irnalist aan haag - Het Joegoslavië-tri- lal heeft voor het eerst een balist aangeklaagd. Dusko hovic, hoofdredacteur van tontenegrijnse krant DAN, staat van beschuldiging ge- wegens 'minachting van ribunaal'. DAN had de pvan de beschermde ge- |K32 uit het Milosevic-pro- tpubliceerd. K32 is sinds- met de dood bedreigd. Jo nde komt naar Den Haag pch te verweren. I Angeles veegt tto van de kaart MGEiES - De gemeenteraad os Angeles stemt vandaag een voorstel om South sal om te dopen in South Bigeles. De initiatiefne- rhopen dat met de naams- png het imago van een bendegeweld geteisterd verdwijnt. „Het is een ma im het gebied zijn identi- ïnig te geven", zegt raads- ferry, een van de voorstan- van het voorstel. nrd-Korea ligt Japan I - Noord-Korea heeft Ja- er vandaag fijntjes aan her- rd dat het eiland binnen lereik van Noord-Koreaan- ketten ligt. Tokyo moet daarom iets gematigder op in tegenover Pyongyang, meldde het Noord-Kore- estaatspersbureau KCNA mige Japanse parlementa- hebben volgens KCNA op- epen tot harder verzet te- tiet nucleaire programma Noord-Korea. ren doden bij htaanval Gaza ttiem - Bij een Israëlische taanval op een auto in Ga- lad zijn gisteren zeven sen omgekomen en 47 ge- d geraakt. Onder de doden ander andere een Hamas- T, twee Hamasleden en een Het incident vond plaats nwijk die bekendstaat als bolwerk van Harnas. itpaar maakt ideale baby »ïn - Een Brits echtpaar met hulp van vergaande technieken een baby 'ma- die een perfecte been- ;donor is voor hun ernstig i zoontje. Het Britse Hof Beroep heeft gisteren het od op de procedure onge- i gemaakt. De 4-jarige Zain imi heeft de zeldzame dziekte thalassaemia en t uiteindelijk een been- {transplantatie nodig. Zijn irs willen dat artsen met technologie embryo's on- oeken om de ideale donor Zain te vinden. iversiteit koopt itergate-dossier in - De Universiteit van s heeft het onderzoek naar fatergate-affaire van de lalisten Bob Woodward en Bernstein gekocht. Dat t de Texaanse krant Austin rican Statestnan gisteren e'd. De twee Washington •verslaggevers kregen vijf ten dollar (ongeveer 4,7 >en euro) voor de 75 dozen documenten, foto's, noti- okken en ander materiaal. woensdag 9 APRIL 2003 door onze correspondent Hans Gertsen straatsburg - Rond het Comité van de Regio's van de EU hangt 'een geur van fraude'. Een aan zienlijk deel van de ruim twee honderd leden van het adviesor gaan voor regionale zaken zou zich schuldig maken aan bui tensporig declareren en in som mige gevallen aan regelrechte fraude. Ook de wijze waarop het comité opdrachten aanbesteedt, kan mogelijk niet door de beu- gel. Dat stelde de Nederlandse euro parlementariër Michiel van Hui ten (PvdA) gisteren tijdens een zitting van het Europees Parle ment in Straatsburg. Als lid van het begrotingscommissie van het parlement heeft Van Huiten zich de afgelopen weken ver diept in de financiële gang van zaken bij het comité. De infor matie die hij onder andere van de hoogste interne financiële controleur van het comité kreeg, waren voor de begrotingscom missie van het parlement aan leiding om een onafhankelijk extern onderzoek te eisen. In af wachting daarvan is de goed keuring van de jaarrekening van het comité over 2001 een half jaar uitgesteld. De controleur, Robert McCoy, schetst in een interne notitie tientallen overtredingen van gangbare regels en normen als het op declareren van onkosten aankomt. Leden zouden op gro te schaal veel meer reiskilome- ters declareren dan de afstand tussen hun woonplaats en de vergaderplaats rechtvaardigt. Anderen zouden op kosten van het comité via onlogische, pe perdure tussenstops van en naar vergaderingen vliegen en weer anderen hebben de ge woonte met het vliegtuig of de trein te komen en met de eigen auto terug te rijden. Op papier althans. Ook het claimen van dagvergoe dingen voor bijeenkomsten die leden volgens hun eigen reisdo cumenten niet of slechts gedeel telijk kunnen hebben bijge woond, komt regelmatig voor, evenals het uitschrijven van nepvergaderingen daags voor de echte bijeenkomt begint. Dat le vert weer een dagvergoeding ex tra op. Het grootschalige gesjoe mel is volgens McCoy mogelijk doordat de controle op declara ties ernstig te wensen over laat en de regels niet altijd even hel der zijn. Naast veel 'creatief declareren' zou ook sprake zijn van regel rechte fraude. Een 'voormalig, hooggeplaatst lid' van het comi té zou voor ruim 10.000 euro te veel hebben gedeclareerd door systematisch nepvergaderingen te beleggen, en een inmiddels overleden lid zou ruim 11.000 euro te veel aan reiskosten heb ben ontvangen. McCoy zet ook de nodige vraag tekens bij het aanbestedingsbe leid van het comité. Zo zouden opdrachten voor drukwerk sys tematisch via onderhandse aan besteding bij een drukkerij te recht komen, hoewel er duidelij ke Europese regels zijn voor openbare aanbestedingen. De Zeeuwse Commissaris van de Koningin Wïm van Gelder, lid van het comité, toonde zich gisteren verbaasd over de aantij gingen van McCoy. „We hebben pas nog een vergadering van de budgetcommissie gehad en toen heb ik hem daar niet over ge hoord." Het besluit van het Eu ropees Parlement om de jaarre kening van het comité over 2001 niet goed te keuren en een ex- tem onderzoek te gelasten, vindt hij 'begrijpelijk'. „Het is net als in het verkeer: Bij twijfel moet je niet inhalen. Een extern onderzoek kan aan alle ondui delijkheid een eind maken." den haag/gpd - De Europese Commissie komt mogelijk toch met extra geld over de brug voor Nederlandse pluimveehouders die financieel zwaar zijn getrof fen door de vogelpest. Enkele weken geleden werd een verzoek voor extra financiële middelen nog naar de prullenmand verwe- De Europese commissaris van landbouw Fischler heeft nu toe gezegd de situatie nogmaals te bekijken. Dat is de uitkomst van een gesprek tussen minister Veerman van landbouw en Fischler na een vergadering van de EU-landbouwministers in Luxemburg. Europa vergoedt al de helft van de kosten voor het ruimen van besmette bedrijven en preven tieve ruimingen. Maar de ver volgschade die pluimveehou ders hebben omdat hun bedrijf stilstaat, wordt niet vergoed. Dat zou staatssteun betekenen, wat in strijd is met de Europese re- gels. De Europese Commissie ver lengt waarschijnlijk het ver- voers- en exportverbod voor Ne derlandse pluimvee. Dat verbod loopt nog tot vrijdag, maar in de ogen van de veterinaire experts uit de lidstaten moet het verbod enkele weken worden verlengd. Twee weken geleden leek het eneV op dat de maatregelen zouden: ijl worden versoepeld, maar door nieuwe verdenkingen van vogel pest buiten de Gelderse Vallei, onder meer in Noord-Brabant en Limburg, wordt de toegezeg de versoepeling geschrapt. De zogeheten stand-still voor de pluimveesector blijft voorlopig van kracht, heeft het ministerie van landbouw gisteren laten weten. Pluimvee, eieren en mest mogen al sinds vrijdag in het hele land niet meer worden ver voerd. Pluimveehouders mogen alleen voerwagens ontvangen, als hun dieren last krijgen van welzijnsproblemen. Testresultaten wijzen uit dat er in het Limburgse plaatsje Lever- I; oy, gemeente Nederweert, geett vogelpest heerste op een kal- koenbedrijf. Gisteren werd het. bedrijf uit voorzorg geruimd vanwege een ernstige verden king. Twee andere pluimveebe- drijven in een straal van een ki-jlVi 5 lometer zijn ook preventief ge ruimd. Het ministerie bestem pelt 21 pluimveehouderijen als ernstig verdacht, sinds de uit braak van de vogelpest zijn 197 bedrijven besmet verklaard. i drodro - Bewoners van het Congolese dorp Drodro staan bij een massagraf waarin naar schatting zo'n duizend lichamen liggen. Volgens medewerkers van de Verenigde Naties zijn hier vorige week donderdag bijna duizend mensen vermoord. De Veiligheidsraad heeft inmiddels de VN-mensenrechtencommissie gevraagd een onderzoek in te stellen naar de massamoord. In het gebied vechten al vier jaar lang diverse rebellengroepen en buitenlandse troepen om de controle. De burgeroorlog kostte zeker 3,3 miljoen mensen het leven. Foto: Reuters/Antony Njuguna belgrado/ap - De moord op de Servische premier Djindjic was onderdeel van een geplande couppoging die de bondgeno ten van de voormalige Joegosla vische president Milosevic weer in het zadel had moeten helpen. Dat hebben agenten die bij het onderzoek betrokken zijn giste ren gezegd. Legerofficieren, po litici, misdaadbendes en een ge vreesde paramilitaire organisatie hadden de handen ineengesla gen om de pro-Westerse rege ring van Djindjic omver te wer pen, zeiden de agenten onder beding van anonimiteit. De man die ervan wordt ver dacht op 12 maart de fatale ko gels op Djindjic te hebben afge vuurd, Zvezdan Jovanovic, zit al sinds kort na de moord vast. Volgens agenten heeft hij be kend Djindjic te hebben ver moord omdat hij had vernomen dat de premier van plan was le den van de paramilitaire organi satie waarvan Jovanovic vice- commandant was, uit te leveren aan het Joegoslavië-tribunaal in Den Haag. Deze Eenheid voor Speciale Operaties, bekend als de Rode Baretten, ontstond onder het bewind van Milosevic en was tij dens de oorlogen op de Balkan gevreesd door niet-Serviërs. Na de moord hebben de Servische autoriteiten de eenheid ontbon den. De Servische politie heeft in ver band met de moord op Djindjic gisteravond nog twee vertrou welingen opgepakt van de vroe gere Joegoslavische president Kostunica. De arrestanten zijn generaal Tomic, ex-hoofd van de contraspionage, en de voor malige veiligheidsadviseur van Kostunica, Bulatovic. sittard/gpd - Justitie in het Duitse Aken houdt er rekening mee dat de moordenaar van de 11-jarige Tom Spreeberg en diens twee jaar jongere zusje Sonja nog een derde moord op zijn geweten heeft. Gedacht wordt aan de moord op een 11-jarige scholiere uit Grevenbroich. Het naakte lichaam van dit meisje werd in 1996 gevonden. Zij was net als Tom en Sonja gewurgd. Het meisje uit Greven broich werd vrijwel zeker seksueel misbruikt. Of dat ook het geval is met Sonja Spreeberg blijft on duidelijk. Justitie liet eerder weten dat geen zicht bare sporen van misbruik zijn gevonden, maar volgens hoofdofficier van Justitie Delier zijn er aanwijzingen genoeg om een mogelijk verband tussen de drie moorden te onderzoeken. Tom en Sonja Spreeberg verdwenen vorige week zondag toen zij gingen spelen in de nabijheid van hun ouderlijk huis in Eschweiler. De jongen werd een dag later gewurgd gevonden op een parkeer plaats op 15 kilometer van zijn woning. Het li chaam van zijn zusje werd afgelopen zondag tachtig kilometer zuidelijker gevonden. vught/gpd - De leiding van elektronicagigant Philips heeft zich tijdens de Tweede Wereld oorlog met een werkplaats van het bedrijf in het concentratie kamp Vught dubbelzinnig opge steld. Door met de bezetter sa men te werken probeerde Frits Philips het bedrijf, dat onder be heer van de Luftwaffe was ge steld, te redden. Maar dankzij het Philips-commando in kamp Vught zijn ook enkele honder den joodse medewerkers in oor logstijd gered van de dood in de Duitse vernietigingskampen. De rol van Philips in het Vught- se concentratiekamp en de lot gevallen van de in de werkplaats van het elektronicabedrijf te werk gestelde joodse gevange nen, worden uitvoerig beschre ven in het boek 'Het Philips- Kommando in Kamp Vught' dat vrijdag verschijnt. Philips balan ceerde tussen 'goed en fout' maar heeft joodse werknemers in Vught beschermd en hen een milder kampregime bezorgd. De joodse kampgevangenen in het Philipscommando waren voor het bedrijf goedkope ar beidskrachten. De Duitsers stuurden aan op samenwerking met het elektronicabedrijf dat de Duitse oorlogsindustrie heeft gesteund. Voormalig topman Frits Philips 35 heeft later verklaard dat hij met de Duitsers in Vught heeft sa mengewerkt om de joodse ge vangenen te helpen. Het was niet zijn enige motief, zo blijkt uit het boek van de historicus prof. P.W. Klein en onderzoeker' Justus van de Kamp. Het onder nemersbelang was 'het bedrijf té kunnen voortzetten'. In de Philipswerkplaats te Vught maakten gevangenen condensa toren en knijpkatten. De joodse Philips-medewerkers kregen da gelijks een warme maaltijd van uit Eindhoven. De Duitsers liet hen met rust 'want er moest ge produceerd worden voor de oorlogsindustrie In juni 1944 zijn de Philips-ge-r vangenen per trein afgevoerd naar Auschwitz vanwaar zij later op voorspraak van de SS-leidingso naar een radiofabriek in Silezië zijn getransporteerd. Van de 496 Philipsjoden kwamen er in 1945 382 terug. Frits Philips kreeg ria de oorlog een hoge onderschei ding van de staat Israël. den haag/gpd - Het ministerie van buitenlandse zaken ont raadt Nederlanders om naar Singapore te reizen in verband met de longziekte SARS. Het aantal besmette mensen steeg gisteren wereldwijd tot 2671. In middels zijn 103 mensen aan de ziekte overleden. De besmette lijke longziekte is nog niet in Ne derland zelf geconstateerd, maar een Nederlandse vrouw in Frankrijk heeft wel in het zie kenhuis gelegen, omdat ze leed aan de lichte vorm van de ziek te. Het ministerie benadrukt dat Nederlanders in Singapore het Tan Tock Seng Hospital het bes te kunnen mijden, omdat daar SARS-patiënten worden" ver pleegd. In het land zijn meer dan honderd gevallen van SARS bekend. Voor Vietnam, Indone sië en China, landen waar SARS ook voorkomt, gaf het ministerie al eerder negatieve reisadviezen af. De 37-jarige vrouw die aam een milde vorm van SARS leed, werkt als stewardess voor de luchtvaartmaatschappij Air France. Ze is tijdens een vlucht besmet door een Franse arts, die in Vietnam onderzoek had ge daan naar de ziekte. Volgens de deskundigen van het team van de Wereld Gezond heidsorganisatie (WHO) is nog altijd niet duidelijk wat SARS veroorzaakt. „Dat kan nog maanden duren", zei Preiserreen viroloog uit Duits land die deel uitmaakt van het WHO-team. door Marloes de Koning Rotterdam - Een dag met Ab Osterhaus betekent snel schakelen: van vogelpest naar SARS en van bioterrorisme naar een virus bij zeehonden. Nederlands bekendste viroloog lijkt deskundige in alles. Met drie secretaresses lukt het zijn agenda over zichtelijk te houden. Ze zijn vooral bezig met afbellen. Ab Osterhaus (54) wipt achterover op de poten van zijn stoel en vouwt zijn han den achter zijn hoofd; ook als hij even de tijd neemt voor een gesprek kan hij niet stil zitten. Onder zijn bureau staan onuit gepakte reistasjes; als een telefoonge sprek langer dan een paar minuten duurt, roffelen zijn vingers ongedurig op het tafelblad. De adrenaline van het afgelopen week end zit nog in zijn bloed. Zaterdag dacht het academisch ziekenhuis in Utrecht een SARS-patiënt te hebben. Osterhaus heeft zijn hele zaterdag en zondag in het laboratorium doorgebracht om uiteinde lijk vast te stellen dat dat niet zo was. Hoewel de vorm van het onbekende vi rus verdacht veel lijkt op die van de be smettelijke longziekte, mocht de patiënt op zijn gezag weer naar huis. „Heb ik je al over Utrecht verteld?", roept hij in het voorbijgaan tegen zijn collega's van de afdeling virologie in het Erasmus Medisch Centrum in Rotterdam. Tijdens het rondje dat Osterhaus 's morgens over zijn afdelingen maakt, moet iedereen het verhaal aanhoren. De foto's van het SARS-virus en het virus van de patiënt steken slordig opgerold uit zijn zak. Deze ochtend controleert Osterhaus ook of het laboratorium waar dit weekend met SARS is gewerkt, weer voor HIV-on- der^oek kan worden gebruikt. Snel een; Ab Osterhaus aan het werk. Foto: GPD/Harmen de Jong mondkapje voor en hoesjes over hoofd en schoenen. In de gangen van de afde ling staan enorme vrieskisten te ronken. Voor hij verdergaat, krijgt Osterhaus van een dik ingepakte laboratoriummede werkster een in een zakje verpakt buisje: SARS-virus. Hij steekt het nonchalant in zijn andere broekzak. Het is rustig vandaag, concludeert hij, als hij voor 's morgens negen uur nog maar één interview heeft gegeven. „Veel Irak- nieuws. Dat is voor ons een voordeel, hoe cynisch dat ook klinkt." In de uren daarna bellen journalisten van NRC Han delsblad, de Groene Amsterdammer, de Telegraaf en tv-programma Zembla, Als hij voor een ander medium op de fo to moet, vist hij zijn schone witte jas van een haakje in zijn kamer. Poseren is een opgave. „Alle wetenschappers zijn ijdel, dus ik ook, maar niet op mijn uiterlijk. Daar krijg ik dus ook altijd commentaar op. Dat ik steeds hetzelfde draag." Osterhaus is op dit moment dé viroloog van Nederland. Hij is wekelijks in de me dia te bewonderen. Standaard outfit is een broek met blouse met een hesje er over. Zijn volle grijze haardos is slordig over zijn voorhoofd geveegd. De media weten hem te vinden met vragen over de vogelpest en SARS, maar ook over bioter rorisme, zeehondenziektes en aids. Os terhaus schaakt op vele borden tegelijk. De afdeling virologie van het Erasmus Medisch Centrum is een van de dertien laboratoria in de wereld die op verzoek van de Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) jacht maakt op het SARS-virus. Osterhaus is in zijn nopjes met de vorde ringen. Zijn afdeling werkt aan twee tests om snel te kunnen beoordelen of iemand SARS heeft. Ook zijn de eerste stappen gezet voor de ontwikkeling van mogelijke geneesmiddelen. De werking van het vi rus en middelen om het te bestrijden worden getest op apen, die beneden in het medisch centrum gehouden worden. Twee keer per dag loopt Osterhaus bij de beesten langs om te zien of ze SARS- symptomen hebben. Half twee 's middags: het dagelijks WHO- overleg. De dertien laboratoria houden elkaar via een afgeschermde website op de hoogte van hun onderzoeksvorderin- gen en praten elkaar een keer per dag te lefonisch bij. Terwijl hij met Ron Fou- chier, met wie hij samen aan SARS werkt, wacht tot de telefonische vergadering met de andere laboratoria begint, propt hij snel een kaascroissant naar binnen. Tot dusver had hij geteerd op koffie en sigaretten. De inhoud van het overleg is topgeheim! Osterhaus en Fouchier zitten samen naast het telefoontoestel en luisteren ge concentreerd. Af en toe werpen ze elkaar een veelbetekenende blik toe; flan pakt Osterhaus de hoorn en stelt een korte vraag. Of er wel aan gedacht is test x te doen en of de uitslag van onderzoek y er al is. „Duurt te lang, duurt te lang", mompelt hij na vijf kwartier praten. De iy h samenwerking tussen de concurrerende laboratoria om SARS te bestrijden is uniek. „Ik heb nog nooit meegemaakt &M dat op deze manier gegevens worden infr gewisseld." De drie secretaresses die tot zijn beschik king staan, zijn de hele dag afspraken aan het afbellen. Eind deze week naar Ameri ka kan niet, want dan moet Osterhaus al in Brussel zijn. De borrel in Den Haag vandaag van de Gezondheidsraad sneu velt voor een overleg van het Outbreak "v Management Team (OMT) in Utrecht. Een OMT wordt gevormd als er een 'vi- l£ir) ruscrisis' is. Het overleg is vandaag offici eel het laatste punt op zijn agenda. Maar Osterhaus twijfelt: „Misschien ga ik hier na nageven terug naar het lab."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5