Informateurs proberen list te verzinnen Actie EI20 BINNENLAND Aflossen staatsschuld houdt AOW betaalbaar NVM: Markt duurdere woningen valt terug Justitie pareert kritiek Human Rights Watch TFYFl Nieuw-Guinea-archief openbaar gemaakt Meerderheid Nederlanders achter strafeis Van der G. dere daling i wachtlijsten De daling van de wacht - in de gezondheidszorg ach in de tweede helft irig jaar voortgezet. Dit ie vandaag Zorgverzeke- [ederland (ZN) in een [an minister De Geus •zondheid). Nu de aan- de wachtlijsten blijkt te |n, vraagt ZN om opnieuw jeld uit te trekken om de ijden verder terug te in. Op 1 november vorig onden nog 144.020 men- i de wachtlijsten, 15.610 ir dan een jaar eerder. relier vervolgd loden rover Het openbaar ministe- M) in Breda gaat een Til- juwelier vervolgen voor jdschieten van een over- Dat verklaarde het parket la gisteren. Ook acht jus- ondernemer verant- lelijk voor het verwonden >n andere overvaller. De >r, die vorig jaar februari leroofd, bekende dat hij ichtoffer heeft neerge- •n. De 26-jarige overvaller :d later. Ind in trein il gedoofd «t- In een trein op het jt Alkmaar - Den Helder jistermiddag korte tijd gewoed. Het vuur in de was vermoedelijk aange- i. Het treinverkeer was tijd gestremd. Bij de raakte niemand gewond. 116.00 uur had de brand- ïet vuur geblust. woensdag 9 APRIL 2003 Cb' door Peet Vogels den haag - Waarom tilt het CDA toch zo zwaar aan het wegwer ken van het financieringstekort in 2007, terwijl de problemen mo menteel zo groot zijn? Het heeft alles te maken met de onbetaal de rekening van de vergrijzing, zo heeft een ambtelijke stuurgroep al bijna drie jaar geleden voorge rekend. De politieke discussie over de aflossing van de staatsschuld in 25 jaar is in volle hevigheid los gebarsten. De PvdA verwijt het CDA te rigide vast te houden aan het tijdspad voor de afbouw van de nationale schuld, die nu zo'n 228 miljard euro bedraagt. Voor de PvdA mag het wel een tandje minder: dan is er tenmin ste nog geld om de problemen van vandaag aan te pakken. Hoe begrijpelijk die opstelling ook is, zij legt een zware wissel op de betaalbaarheid van de pensioe nen en ziektekosten in de toe komst. De discussie over begrotingste korten en staatsschuldreductie heeft een hoog abstractieniveau. Toch is het doel vrij simpel. Tus sen 2020 en 2040 komen er zó veel gepensioneerden bij dat de kosten voor AOW en zorg enorm gaan toenemen. Nu sou peren de ouderen 12 procent op van het BBP, het totaal van alles wat er jaarlijks in Nederland ver diend wordt. In 2040 zal dat 20 procent zijn. De AOW wordt be taald door de werkenden. Met de toename van het aantal ge pensioneerden stagneert het aantal werkenden. Om de AOW betaalbaar te houden zouden de premies dus jaarlijks flink moe ten stijgen. Dat zou leiden tot fors hogere loonkosten en daar mee een ramp vormen voor de economie. Een groep topambtenaren bere kende in 2000 daarom de moge lijkheden om die kostenexplosie op te vangen. De zaken op zijn beloop laten, leidt uiteindelijk tot enorme begrotingstekorten en stijging van de staatsschuld met honderden miljarden eu ro's. De stijging van de kosten van de vergrijzing zou dan al leen kunnen worden opgevan gen door enorme bezuinigin gen, bijvoorbeeld verlaging van de AOW-uitkering en enorme stijgingen van de ziektekosten premies. Om dit horrorscenario te voor komen moet nu reeds worden begonnen met het aanleggen van een financiële buffer. Dat kan het beste door het aflossen van de staatsschuld. Aflossen van de schuld betekent dat de overheid uiteindelijk een kleine 14 miljard euro per jaar be spaart aan rentebetalingen. Dat geld zou dan besteed moeten worden voor de vorming van een AOW-spaarfonds. Een deel van de stijging van de AOW-uit- gaven kan dan uit dat fonds ge financierd worden. De rest kan worden betaald door de staats schuld weer licht op te laten lo pen. Om dat scenario te bereiken moet de staatsschuld wél in 2025 zijn afgelost. Daarvoor moet jaarlijks een b Brussel: Tekort moet omlaag Nederland moet zijn begro tingstekort omlaagbrengen. Aanpassingen in het beleid zijn nodig om te voorkomen dat het tekort volgend jaar oploopt naar 2,4 procent van het BBP. Dat staat in de Richtsnoeren voor het Eco nomisch Beleid, die de Eu ropese Commissie gister middag heeft goedgekeurd. Nederland gold jaren als een van de beste jongetjes uit de Europese klas door een be overschot van 1,25 procent wor den gehaald. Dat zit er al bijna niet meer in. Zelfs met draconi sche bezuinigingsbedragen van 20 miljard euro komt het finan cieringstekort in 2007 slechts op 0 uit. De tekorten nog verder op laten lopen zadelt de toekomsti ge generatie werkenden op met grotingsoverschot te presen teren. Het overschot van 2000 en 2001 is echter om geslagen in een tekort. De Commissie wijst op de ko mende vergrijzing en vindt daarom dat Nederland de broekriem moet aanhalen. De uitgaven van de overheid moeten worden aangepast aan de geringe groei van de economie, vindt 'Brussel'. De regering moet haar uitga ven aan een plafond binden. een hoge rekening of kan ten koste gaan van de pensioenen. Het CDA is niet de enige partij die de aflossing van de staats schuld hoog in het vaandel heeft. Ook de WD en voormalig PvdA-leider Melkert hadden dat doel omarmd. «twijfelt of ■sschool mag Hue - De ChristenUnie ninisters Van der Hoeven ijs) en Donner (justitie) igd of een school die op geeft tot het beroep van en prostituee wel mag. lverlaters werden geat- erd op het bestaan van de in het BNN-televisiepro- 1a Neuken doe je zo. De le-Kamerleden Rouvoet b vragen de bewindslie den dergelijke onder- Itelling niet strafbaar is. :agen zij of het toelaat - 1 dat een publieke om- e kijkers naar seksscho- wijst. Volgens de medi- jjn 'Televisie zonder in' zouden jeugdigen en irjarigen tegen zulke ad- moeten worden be nd, aldus de Christen- ndsteder geen t RTL-gezicht um - Het exclusiviteits- ict van showmaster Ron steder bij RTL4 wordt irlengd. Dat hebben bei tijen 'in goed overleg' be- zo zei een RTL-woord- er gisteren. Brandsteder a sinds de start van de dingen van RTL in 1989 bij deze zender. Mo- :el is hij nog te aanschou- let het programma Laat 1 r lachen. Als die serie op is afgelopen, stopt het /(bet bij RTL4. De presenta- ijft wel onder contract bij lucent Endemol. Volgens lordvoerder van dat be- Brandsteder in de toe- -ojt beslist nog wel op tv te inaten Iwenen Het Explosieven lings Commando (EOC) [jjlgisteren vergeefs gezocht inkele gevaarlijke grana- 1 Beverwijk. Wandelaars den de granaten vorige een park. Zij meldden ij de gemeente, die de po li het EOC inschakelde, laatstgenoemde kwam (bekende redenen niet Idellijk. De gemeente afwachting van de EOC aatregelen genomen om trkomen dat de granaten :n worden opgepakt. )pig hoopt de gemeente (gene die de granaten meegenomen, dit meldt politie. itracten met nabistelers iaag - Het ministerie van (ezondheid, welzijn en heeft gisteren met twee contracten gesloten voor ering van medicinale can- aan apotheken. Het zijn chting Institute of Medical uana en de firma Bedro- let Bureau voor Medici- lannabis (BMC) begint in mber 2003 met de levering ledicinale cannabis aan eken. Artsen kunnen najaar 2002 medicinale ibis legaal voorschrijven, lekers kunnen het middel ekken. Marihuana en hasj linderen de pijn, misselijk en stijfheid die ontstaan jziekte of door behandelin- den haag - Een aantal foto's van Papoea's, te zien op een mini-expositie in het Nationaal Archief in Den Haag over de dossiers van de Marine Inlichtingendienst (Marid) over de Nieuw-Guinea-kwestie. Nieuw-Guinea was Nederlands laatste kolonie in de Oost. De archieven uit de jaren vijftig en zestig zijn vanmiddag overgedragen aan het Nationaal Archief. Daardoor zijn ze voortaan voor iedereen in te zien. Het is voor het eerst dat de archieven van een mili taire inlichtingendienst openbaar worden gemaakt. Slechts een half procent van de verzameling is niet voor inzage beschikbaar, omdat dat heel misschien nog 'staatsgevaarlijk' zou zijn of niet in overeenstemming met de afspraken met buitenlandse 'zusterdiensten'. Verder zal het Nationaal Archief niet snel namen noemen van nog levende mensen die de Marid om wat voor reden dan ook in de gaten hield. Wel is nu duidelijk geworden dat de Russen Nieuw-Guinea wel degelijk vanuit onderzeeboten hebben bespioneerd. Dat werd altijd al beweerd maar was niet eerder zo hard en oorspronkelijk op papier terug te vinden. De Verenigde Staten en Australië hielden de ontwikkelingen inzake Nieuw-Guinea ook scherp in de gaten. De eerste Indonesische president, Sukarno, die op Nieuw-Guinea aasde en het uiteindelijk ook in handen kreeg, zou immers onder Russische invloed kunnen ko men te staan. Ook China volgde de gang van zaken. Foto: ANP/Juan Vrijdag den haag/gpd - Het duurdere segment van de woningmarkt is aan het instorten. Dat blijkt uit de jongste gegevens van de Neder landse Vereniging van Makelaars (NVM) over de eerste drie maanden van het jaar. De duurdere woningen (30 procent van de markt) drukken het gemiddelde prijsniveau. Woningen kostten in het eerste kwartaal van 2003 gemiddeld 203.000 euro. Dat is een da ling van een half procent in vergelijking tot het vierde kwartaal van 2002. De NVM is van mening dat de ongunstige economische ontwikkeling en de oorlogsdreiging een dui delijk negatieve invloed hebben op de markt van koopwoningen. De huizenmarkt draait sinds vorig jaar steeds moeizamer. Via NVM-makelaars zijn de afgelopen maanden 13 procent minder woningen verkocht dan in de laatste drie maanden van vorig jaar. Woningen stonden gemiddeld 71 dagen te koop, dat was een kwartaal eerder nog 60 dagen. Volgens de NVM is het verschil tussen vraagprijs en uiteindelijke verkoopprijs nog steeds niet groot. Dat ligt nu op gemiddeld 3,8 procent. Uit de eerste beschikbare gege vens was niet af te leiden of verkopers in het dure segment meer concessies moeten doen. NVM-voorzitter Smit rept in een persbericht van een 'redelijk gezonde markt', waar de dynamiek groot is 'ondanks het afnemend aantal transacties'. Dalende gemiddelde prijzen worden gemeten in Zuid-Limburg, de stad Groningen, Zutphen, Amsterdam, Den Haag, Den Bosch en de provincie Zee land. Alleen in Utrecht en Nijmegen werden prijsstijgingen geconstateerd. (advertentie) Neem je vóór 1 mei het razendsnelle ADSL van XS4ALL, dan krijg je EUR 60,- korting op het ethernetmodem. En dan ben je razendsnel aangesloten op internet. Ga naar Primafoon of kijk op www.xs4all.nl/adsl amsterdam/anp - De meerder heid van de Nederlanders (65 procent) vindt de eis van levens lange gevangenisstraf voor Vol- kert van der G. precies goed. Bij na een op de vijf Nederlanders (19 procent) vindt de eis voor de man die verdacht wordt van de moord op Pim Fortuyn te licht en 12 procent vindt de straf te hoog. Dat blijkt uit een enquête door het NIPO gehouden in het weekeinde na de laatste zittings dag van de rechtszaak. Negen procent van de Neder landers heeft de zaak tegen Van der G. op de voet gevolgd. Vol gens het NIPO is het vooral deze groep die een zwaardere straf voor de verdachte wil. Verder blijkt dat mannen (22 procent) vaker voelen voor een strengere straf dan vrouwen (17 procent). Dat geldt ook voor jongeren in de leeftijd van 18 tot en met 34 jaar, die minder mild zijn voor Van der G. dan ouderen. Zeven entwintig procent van de jonge ren vindt levenslang te licht. Bij 55-plussers ligt dat percentage op 9. In de vraagstelling gaat het NI PO er vanuit dat levenslang in Nederland in de praktijk 20 jaar cel exclusief aftrek wegens goed gedrag betekent. Een woord voerster van het openbaar mi nisterie laat echter weten dat le venslang daadwerkelijk levens lang is. Niet geheel onverwacht is geble ken dat LPF'ers, de aanhangers van Fortuyn, roepen om een ho gere eis dan levenslang. Veertig procent van hen heeft dat te kennen gegeven. Van de CDA- aanhang vindt 75 procent de eis precies goed, terwijl 36 procent van de GroenLinksers de strafeis te hoog vindt. Dertig maanden voor overrijden gedropte jongen breda/gpd - Een 34-jarige man die in november vorig jaar met zijn jeep over een gedropte B-junior van een voetbalclub uit Goirle reed, is gisteren veroordeeld voor poging tot doodslag. De man kreeg een celstraf van dertig maanden, waarvan zes voorwaardelijk en een jaar ontzegging van rijbe voegdheid. De man uit het Brabantse* Alphen had die dag op ha zen gejaagd. Hij zat met zijn maten na te borrelen, toen er een telefoontje kwam dat er inbrekers of stropers op het landgoed De Hoevens in zijn woonplaats actief waren. Samen met een paar anderen ging hij erop af. In zijn jeep achtervolgde hij een groepje jonge voetbal lers uit Goirle die aan een dropping meededen. Kee per Dirk Peeters (16) scheidde zich af van de groep en werd overreden. De voetballer raakte ernstig gewond. Het is nog ondui delijk of hij volledig zal her stellen. De rechtbank weersprak de lezing van de advocaat van de verdachte dat Peeters ook gewond kan zijn ge raakt toen hij tegen een boom aanliep. De onder kant van de jeep vertoonde sporen van de kleding van het slachtoffer, zo is uit technisch onderzoek geble ken. den haag/gpd - CDA en PvdA zijn vandaag begonnen aan een nieuwe poging om de ernstige impasse in de kabinetsformatie te doorbreken. CDA-leider Jan Pe ter Balkenende en PvdA-leider Wouter Bos zien nog 'openinge tjes', hoewel ze gisteravond in vier uur tijd amper vooruitgang boekten over het financiële om buigingspakket van twintig mil jard euro. De informateurs Piet Hein Don ner (CDA) en Frans Leijnse (PvdA) kwamen vanmorgen om tien uur bij elkaar. Ze willen met een list proberen de onderhan delingen vlot te trekken. Volgens Balkenende liggen de problemen over het financieel beleid voor de komende regeer periode nog 'levensgroot' op ta fel. „Maar het is nu nog te vroeg om te breken", aldus Balkenen de. „Er is niets veranderd in on ze standpunten", zei Bos. „We zijn het aan elkaar verplicht in gesprek te blijven. Maar de pro blemen zijn nog even groot als vóór gisteravond." Maandagavond al bleek dat CDA en PvdA het over het om buigingspakket niet eens kun nen worden. Er gaapt nog een kloof van vier miljard euro in de plannen. De partijen willen dit op een andere manier oplossen, maar allebei vinden ze dat de ander water bij de wijn moet CDA-leider Balkenende. Foto: ANP/Koen Suyk doen. Een compromisvoorstel van de informateurs haalde het gisteren niet. Hierin zou het CDA genoegen moeten nemen met een financieringstekort van 0,2 procent in 2007, de PvdA zou moeten accepteren dat 1,4 miljard euro aan extra uitgaven wordt geschrapt. Daarnaast zou nog voor 600 miljoen extra moe ten worden bezuinigd. Dit alles maakt het mogelijk af te zien van omvangrijke belastingver hogingen, die schadelijk zouden zijn voor de economische groei. „We moeten tempo maken. Dit land heeft een regering nodig", zei Balkenende. Maar tegelijker tijd sloot hij niet uit dat het CDA met andere partijen een rege ring zal proberen te vormen. Die andere partijen lieten gisteren echter al weten daar niets voor te voelen. den haag/anp-gpd - Nederland handelt wel degelijk volgens de internationale afspraken over het asielbeleid. Het ministerie van justitie zegt dat vandaag in een reactie op een kritisch rap port van de mensenrechtenor ganisatie Human Rights Watch. De Nederlandse regering schiet volgens Human Rights Watch op een drietal gebieden tekort. Zo wordt de versnelde procedu re in aanmeldcentra ook ge bruikt voor het afhandelen van aanvragen die daar niet geschikt voor zijn. In veel gevallen gaat het om asielzoekers die hun land ontvluchten vanwege oor log of onderdrukking. Bij afwij zing lopen zij het risico alsnog vervolgd te worden in eigen land. Daarnaast schendt Neder land het Verdrag inzake de Rechten van het Kind, meent de organisatie. Minderjarige asiel zoekers worden vaak onder vraagd op het niveau van vol wassenen. Verder heeft Human Rights Watch kritiek op het feit dat asielzoekers tijd,ens behan deling van hun aanvraag volle dig op zichzelf zijn aangewezen. Vaak moeten gemeenten en ker ken voor basisvoorzieningen als voedsel en onderdak zorgen. Justitie is het niet met de kritiek eens. Zo wijst het ministerie de kritiek van de hand dat 'echte' vluchtelingen de dupe dreigen te worden van de zogeheten versnelde procedure. Deze is ontwikkeld om de gevallen die duidelijk geen kans maken op asiel er snel uit te vissen. Asiel zoekers hebben volgens het mi nisterie alle ruimte om hun ver zoek te beargumenteren en met bewijzen te ondersteunen. Mochten ze in eerste instantie worden afgewezen, dan kunnen ze nog altijd in beroep. De rech ter bevestigt in 90 procent van deze zaken het oordeel in eerste instantie. Dat is volgens Justitie een teken dat het wel goed zit met de zorgvuldigheid van de beoordeling. De kritiek dat de Nederlandse werkwijze in strijd is met de rechten van het kind, klopt vol gens het ministerie ook niet. Voor verhoor van kinderen on der de 12 jaar bestaat een proto col dat samen met mensenrech tenorganisaties, de jeugdhulp verlening en de jeugdbescher ming is ontwikkeld. Dat het kind soms alleen door het verhoor moet, zoals Human Rights Watch beweert, is niet waar. De voogd mag er altijd bij zijn. De opvang die asielzoekers in Nederland krijgen, is ook hele maal in lijn met de richtlijnen die de Europese Unie daarvoor heeft. Die schrijven nu eenmaal voor dat asielzoekers die een tweede of derde aanvraag doen geen recht hebben op voorzie ningen. (advertenties) Op Texel bloeien in juni miljoenen wilde orchideeen. Extra reden om nu te komen! Boek via www.texel.net of bel VVV Texel 0222 314741 Diverse soorten, 8 blikjes a 330 ml -L89- prijs per liter 0.S6 Pak a 6 rollen 4.16 GRATIS Aanbiedingen geldig van 7 t/m 13 april Dat is gewoon Edaii

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3