DIAMONDS are forever GESPREK VAN DE DAG Margarita en Edwin zoeken weer publiciteit Virus Etten-Leurse zakenman levert diamant uit as van overlede WOENSDAG 9 APRIL 2O0: DAGELIJKS LEVEN Prinses Margarita en haar man Edwin de Roy van Zuy- dewijn komen vermoedelijk volgende week naar buiten met informatie over de door hun aangespannen rechts zaak tegen het Koninklijk Huis. Het paar overweegt een persconferentie te ge ven. Dat heeft hun advocaat Peter Nicolaï vanmorgen bevestigd. Ook zal Margarita dan haar eigen website lan ceren. Lange tijd was het stil rondom het echtpaar, maar volgens Nicolaï wordt 'het beeld steeds duidelijker'. Het echtpaar eist een scha devergoeding van enkele miljoenen euro's van het hof wegens de vermeende tegenwerking die De Roy van Zuydewijn zou hebben ondervonden bij het uitbou wen van zijn internetbedrijf Fincentives. Daardoor heeft hij naar eigen zeggen be langrijke inkomsten misge lopen. Om voldoende bewijs tegen de aanklacht in stelling te brengen wil het paar een groot aantal getuigen laten horen. Mogelijk zal het echt paar volgende week de na men bekend maken van de genen die ze willen laten opdraven. Ook wil het stel de 'stand van zaken' melden over de verzoeken die ze hebben ingediend om dos siers openbaar te maken, waaronder die van de in lichtingendienst AIVD over De Roy Zuydewijn. Vertrouwelijke gegevens uit zijn dossier van de sociale dienst in Amsterdam zijn bij de vader van Margarita, prins Carlos Hugo, haar broer Carlos en opa prins Bemhard terecht gekomen. Die gegevens zijn oor de toenmalige BVD opgevraagd bij het onderzoek ('naslag') naar de antecedenten van De Roy van Zuydewijn, Het echtpaar vraagt zich even wel af hoe de familieleden van Margarita daarover heb ben kunnen beschikken. CPD Margarita en Edwin met hun advocaat Nicolaï (links). Foto: ANP/Robert Vos IK-V/MD Oe. AAltDIO^PEAM/ir, MAAK MBErZ- Ou l< (V1£.T MENSELIJK Kit Winkel, die de dansexpressie ontwikkelde, is zondag overleden in Baambrugge. Ze is 87 jaar gewor den. Winkel gaf destijds ook DANS LES aan de PRINSESSEN van Soestdijk: Beatrix, Irene, Margriet (foto) en Christina. Volgens organi saties op dansgebied heeft Winkel ervoor gezorgd dat dansexpressie nu breed wordt beoefend, bij voorbeeld op scholen van het basis- en voort gezet onderwijs. Dansexpressie gaat er vanuit dat iedereen kan dansen en zich door middel van dans kan uitdrukken. Foto: GPD De eerste TRAUMAHELIKOPTER voor DIEREN in Nederland, die be gin deze maand in Amsterdam werd gepresenteerd, is toch een 1-april- grap. Dat heeft de organisatie achter de mop, de Stichting Centrale Die renambulance Amsterdam, bekend gemaakt. De helikopter werd op 1 april aan de pers gepresenteerd. Veel media trapten erin en deden verslag van de traumaheli. De heli kopter zou worden gebruikt om snel eerste hulp te verlenen aan gewonde dieren, maar ook om autosnelwegen snel vrij te kunnen maken van bees ten in nood. Met de grap wilde de stichting de aandacht vestigen op het 25-jarig bestaan van de dieren ambulance. ,,Het was tijd vooreen geintje", stelde voorzitter, F. Veld man. Hij heeft zijn excuses aange boden voor het feit dat de stichting nu pas bekend maakt dat het op een 1-aprilgrap gaat. De Italiaanse tenor LUCIANO PAVA- ROTTI en de leadzanger van de Ier se popgroep U2 Bono willen geld in zamelen door een concert te geven ten bate van Iraakse vluchtelingen. Het concert wordt gegeven op 27 mei in de Italiaanse stad Modena, meldde de VN-vluchtelingenorgani- satie Unhcr gisteren. Het is de vier de keer dat Pavarotti met een van zijn muzikale vrienden een benefiet concert geeft voor de Unhcr. Bono en Pavarotti zongen in 1995 al het duet Miss Sarajevo tijdens de oorlog in Bosnië. Foto: AP Cécile de Brunhoff, de bedenker van BABAR HET OLIFANTJE, wiens avonturen generaties kinderen beto verden, is maandag in Parijs op 99- jarige leeftijd overleden. Dat heeft haar zoon Mathieu de Brunhoff gis teren bekendgemaakt. Brunhoff be dacht begin jaren '30 verhalen over een olifantje om aan haar kinderen te vertellen voor het slapengaan. Haar drie zoons vertelden de verha len door aan hun vader die besloot er illustraties bij te maken en ze aanvulde. Hij bedacht een naam voor het olifantje, Babar, en riep de personages Celeste, Zefier en de ou de dame in het leven. WINONA RYDER heeft haar taak straf wegens winkeldiefstal er op zit ten. Een rechter was tijdens een zit ting maandag positief over de voor uitgang van de 31-jarige actrice, die nog wel in therapie moet blijven we gens psychische en drugsproble men. Ryder werd op 12 december 2001 gearresteerd toen zij met een slordige 6.000 dollar aan luxe arti kelen het warenhuis Saks in Beverly Hills uit wandelde. Eind vorig jaar kreeg zij een taakstraf van 480 uur opgelegd, plus drie jaar voorwaarde lijk. Ook moest zij Saks de schade vergoeden en een boete van 2.700 dollar betalen. Ryder heeft haar taakstraf uitgevoerd in een zieken huis in Los Angeles. De actrice heeft met zieke kinderen gewerkt en dat is 'een verbazingwekkend posi tieve ervaring' voor haar geweest, al dus Ryders advocaat Mark Geragos. Ryder blijft in het ziekenhuis wer ken, maar dan als vrijwilliger. Foto: AP Op de boulevard in Scheveningen ter hoogte van het Kurhaus komt een PLAQUETTE die herinnert aan de landingen van de Engelandvaar ders Erik Hazelhoff Roelfzema, Chris Kredieten PeterTazelaar. Dat heeft de gemeente Den Haag giste ren bekendgemaakt. De drie ver zetsmensen voerden in de winter van 1941-1942 landingen uit ter hoogte van het Kurhaus. Ze deden dat om een betrouwbaar contact tot stand te brengen tussen koningin Wilhelmina en de Nederlandse rege ring in Londen en het verzet in het door de Duitsers bezette Nederland. De ervaringen van de Engelandvaar ders zijn vooral bekend geworden door de speelfilm 'Soldaat van Oran je', gebaseerd op het relaas van Ha zelhoff Roelfzema. Vorig jaar ver zocht historicus Willem Post de ge meente een deel van het Scheve- ningse strand te vernoemen naar de Soldaat van Oranje. In overleg met de Stichting Genootschap Enge landvaarders en Hazelhoff Roelfze ma heeft Den Haag gekozen voor een plaquette die aan de reling langs het strand wordt bevestigd. Bagdad mag branden, gebroken minaretten mogen ontzield door de straten rollen maar zelf word ik ge plaagd door een virus. Toen ik mijn lieve vriendin Ati na een gezellig maaltijd bij de deur omhelsde en haar op de valreep deelgenoot maakte, scheerde schichtige ontzetting over haar gezicht: jij neemt me godbetert in de stevige accolade en vervolgens vertel je dat je SARS of zoiets onder de leden hebt. Ted had al aan het idee kunnen wennen. Diens aanvankelijke zorg was ver dampt. Hij is de lieve vriend die leed en lief met vrien din Ati deelt. Met Ted benaderde ik eerder op de avond het virus van alle kanten grondig als gold het een Ara bische hoofdstad die moest worden ingenomen. Mijn vrouw zat erbij. Ook haar ogen verraadden schrik met een toejje verbazing. Waarover hebben die tivee het in hemelsnaam? De geuren uit de keuken kondigden aan- Het virus is genaamd j punt s punt fortnight b. Het slaat woest om zich heen. Iemand die ik een e-mailtje had gestuurd met bijlage (dat heet 'attachment' in het bargoens van Bill Gates) meldde zich per kerende elek tronische post in de volgende bewoordingen: „Hallo Han, Hierbij even een waarschuwing!!!! Ik heb je mail ontvangen, maar kon er niets mee omdat Norton Anti virus aangaf dat het virus J.S. Fortnight.B met het exe cute file MSIMN.EX erin voorkwam. Dit scheen een las tig virus te zijn want het was niet tê verwijderen en ook niet te isoleren. Ik denk dat je hiermee een moeilijk pro bleem hebt. Ziehier het lot van de moderne mens die op alle fronten van de informatica moet optreden als de republikeinse garde. Wie maar tien jaar geleden per brief bovenver melde mededelingen zou hebben ontvangen zou heb ben geopteerd voor censuur op alle uitgaande post van het krankzinnigengesticht. Maar nu verschijnt ze recht streeks op het kolossale scherm op je schrijfbureau en dat is heel anders. De gevolgen zijn rampzalig zo weet de afzender - hij heet Luuk - zeer zeker. Een worm heeft zich als parasiet in de bestanden genesteld. Ik zit welge moed en onwetend te communiceren en onderwijl wordt het kostelijk erfgoed van mijn jaren noeste vlijt aan het toetsenbord gevoed aan het virtuele ongedierte. Wat SARS is voor de mens van vlees en bloed schijnt j punt s punt fortnight b voor de onfortuinlijke computer te wezen. Vandaar mijn „Ati, ik heb een virus", zondag tegen de gastvrouw „en er is geen kruid tegen gewas sen." Mijn computer is nu terminaal en via internet zocht ik Sinds kort is het mogelijk een dia mant uit de as van een overledene te maken. Een theelepeltje koolstof, afkomstig uit de as van de gecre meerde, is daarvoor voldoende. De kosten van een dergelijk - zeer per soonlijk - sieraad bedraagt 2500 eu ro. Voor de goede orde: deze dia mant is beslist geen zirkonia, een nepdiamant. De diamant wordt na melijk op dezelfde wijze - welis waar kunstmatig - vervaardigd zo als dat in de natuur plaats heeft. Ton Jaspers uit Etten-Leur verloor vorig jaar zijn elf weken oude zoontje. Hij zocht samen met zijn vrouw naar een alternatief voor de urn. Hij stuitte op de mogelijkheid van het maken van een diamant. Het Amerikaanse bedrijf LifeGem maakt al geruime tijd diamanten uit de as van overledenen. „Zo'n diamant past prachtig bij mijn zoontje, want de diamant is im mers het symbool voor licht en schoonheid." Jaspers, werkzaam in de ICT, ver diepte zich verder in de materie en stuitte op de Wet op de lijkbezor ging en veel bureaucratische rompslomp. Hij zette door en kreeg het voor elkaar om de rech ten naar Nederland te halen. „Het is natuurlijk een delicaat onder werp en ik heb als zakenman snel de schijn tegen, want velen zijn hier sceptisch en kritisch over. Maar het gaat mij niet om winst bejag, alhoewel het natuurlijk wel rendabel moet zijn, maar om een manier te vinden een overledene voor altijd je te hebben." Jaspers heeft zelf de LifeGem dia mant van de as van zijn zoontje nog niet in bezit. „Bij de eerstvol gende reis naar Chicago, waar de diamanten worden gemaakt, gaat de as mee. We hebben zeven jaar geleden ook een dochter verloren en toen een ring met een groeidia- mant gekocht. Het is de bedoeling dat de LifeGem diamant die we dus binnenkort laten vervaardigen bij de ring die mijn vrouw draagt, wordt geplaatst" De LifeGem diamant heeft niets van doen met de nepdiamant of wel een zirkonia. Hij is afhankelijk van de kwaliteit bijna net zo duur als de natuurlijke gedolven dia- Een diamant kun je de rest van je leven met je meedragen. Foto's: ANP/EPA mant en wordt ook op dezelfde wijze vervaardigd en beoordeeld op slijpsel, uiterlijk, gewicht en omvang. Ook wordt hij officieel gecertificeerd. Alleen gebeurt het synthetische proces niet diep in de aarde, maar onder een speciaal gepatenteerde diamantpers in Chicago (de as van de overledenen wordt dus opge stuurd naar Amerika). Het proces neemt niet als bij de natuurlijke diamant miljoenen jaren in beslag, maar duurt slechts enkele maan den. De procedure gaat als volgt. De zuivere koolstof, het basiselement van een diamant, wordt na de cre matie aan de as onttrokken. Han- co Zwaan, conservator van het Ne derlands Edelsteen Laboratorium Leiden, een onderdeel van Natura- lis, het Nationaal Natuurhistori sche Museum, geeft uitleg. „Het menselijk lichaam is organisch materiaal en daar zit koolstof in. En koolstof is de grondstof voor diamant. De diamant kan alleen onder heel hoge druk en bij heel hoge temperatuur worden ver vaardigd. Het gaat dan om een druk van 60 70 kilobaar en als je beseft dat een atmosfeer een baar is, dan gebruik je dus 60.000 maal de atmosferische druk, dan weet hoe moeilijk het proces moet zijn. De temperatuur tijdens het maken van de diamant schommelt tussen de 1200 en 1600 graden Celsius." Er worden al meer synthetische diamanten gemaakt, maar omdat het proces erg complex is, wordt het tot nu toe niet zo vaak toege past. Volgens Zwaan zijn de syn thetische echter net zo mooi als natuurlijk gedolven diamanten. „Ik zie het verschil wel, maar daar voor moet je expert zijn. Het is zelfs voor mij niet zomaar even snel vast te stellen." De syntheti sche diamant heeft volgens Zwaan de toekomst, maar door de com plexiteit van het maakproces zul len de kosten hoog blijven. Zwaan vindt dat de synthetische diamant absoluut geen afbreuk doet aan het imago van de echte diamant. „Zolang je maar duidelijk aangeeft waar het om gaat, is er niets mis mee. De natuur diamant blijft heus zijn waarde behouden." Alle crematoria in Nederland kun nen momenteel de diamant van LifeGem al aanbieden. Nadat de as is vrijgegeven (dat is vier weken na de crematie) brengt een medewer ker van LifeGem de as naar Chica go, waar in een laboratorium het zuiveringsproces begint. De kool stof wordt dan gescheiden van de overige asresten. Deze asresten kunnen alsnog worden verstrooid en een of andere traditionele be stemming krijgen. Meestal is er ge noeg koolstof beschikbaar voor verschillende diamanten. V( diamant is een theelepeltje 1 stof voldoende. Mocht er eci niet genoeg koolstof zijn, da het eventueel aangevuld wo met natuurlijk gewonnen ko Hierna begint het fabricage[ Net zoals bij normale diama kan er volgens Jaspers word kozen voor verschillende soi slijpsel, want het gaat uitera om een ruwe diamant. De k vooralsnog alleen blauw, m< het gewicht kan wel weer e ze worden gemaakt, namelij sen de 0,25 en 1,25 karaat. E slot: ook een geliefd huisdiei mits gecremeerd - komt in a merldng zijn leven als diama vervolgen. Irene Nieuwenhuijse wanhopig advies bij virtuele medicijnmannen. Maar hun consulten zaaiden verwarring waren in hun diagnose tegenstrijdig hadden slechts gemeen dat ze aleer ze hun therapie prijsgaven, eerst het num mer van mijn creditcard wilden weten. Aldus ge schiedde. Afboekingen op de Mastercard zullen niet lang op zich laten wachten en intussen woe kert j punt s punt fortnight b voort in mijn be staan en bestanden. Eigenlijk ben ik melaats en zou me zoals in de Middeleeuwen al leen nog met een zwarte kap op bui tenshuis mogen begeven, een ratel ter af schrikking in de hand. Want wat heeft de moderne mens eigen lijk voor op die Middeleeuwer? Wat zijn uiteitidelijk de zegeningen die hij aan de hightech ontleent? Antivoord: precisiebombardementen op de palei zen van Saddam, een dooie Ali Che- micali en je te kunnen pletter rijden op de elektronische snelweg met een opgevoerde Norton Antivirus. Ik heb een virus. Heer, ontferm u over mij.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2