Harde schijf als boom met takker MULTIMEDIA Marmitek, een extra oogje buiten Leve de moeder aller platformspellen Primal voor PlayStation 2 Nieuwe modellen Clié CorelDRAW 11 superboek Gladiators InFocus: kijken op superformaa Haegemonia HDC975 WOENSDAG 9 APRIL 2OO3 ven is - twee kruiskopschroefjes ontbreken niet. Een dubbelschamierend armpje maakt het mogelijk om het camerakopje bijna alle kanten op te richten. Hetzelfde geldt voor de antenne, een plat vierkant stukje plastic dat met één kant ongeveer in de richting van de ontvanger moet wijzen. Die ontvanger is iets groter, maar vindt altijd wel een plek naast of achter de tv. Van daaruit gaat een dubbel kabeltje met tulpstekkers - een voor audio, een voor video - naar de des betreffende ingangen op de tv. Zijn die er niet, dan biedt meestal het meegeleverde scart-ver- loopstukje wel uitkomst. Een antenne-uitgang is er echter niet, dus de tv moet minstens wel een av-aansluiting hebben. Als ook het antenneplaatje van de ontvanger de goede kant op staat en alle voedingen zijn aangesloten, blijkt de Xcam2 in één keer te werken. De opgegeven gevoeligheid van de ca mera is 100 lux. Dat betekent datje er bij zwak kunstlicht niet te veel van moet verwachten: bij de buitenlamp is de buurkat nét te herken nen; overdag ziet het er allemaal een stuk be ter uit. Het microfoontje in de camera pikt ge noeg op om menselijke bezoekers verstaan baar te maken. Het bereik van 2,4 GHz-zendertje is theore tisch 15 tot 30 meter 'door vloeren en muren'. Een bezoek aan een popconcert kan soms onaangename ge volgen hebben. Jen, de heldin van het nieuwe spel Primal voor de PlayStation 2, ging voor de muziek maar komt door duivelskunsten terecht in Oblivion, een demonische wereld die achter de onze ligt. Ze zal daar haar ontvoerde vriendje moeten redden met de hulp van de dwerg Scree. Het spel heeft wel iets weg van Tomb Raider. De speler kijkt tegen de achterkant van Jen of Scree aan en kan allerlei toeren uitha len om verder te komen in het spel. Er zijn diverse gebieden, met bijvoorbeeld ijs of water en de spelfiguur past zich als een kameleon steeds aan aan de vaak barre omstandighe den. De bewegingen die je kunt maken met je spelfiguur zijn per gebied aangepast (en dus beperkt), hetgeen oefenen las tig maakt. Ondanks deze te kortkoming is Primal van SCEE/Studio Cambridge een echte topper geworden met een mooie verhaallijn, veel sfeer en goed ingesproken stemmen van topacteurs. Voor de PlayStation 2 een echte aanrader. Adviesprijs: 70 euro Website: nl.playstation.com -jbl oils ob i blo-, ltex Sony heeft twee nieuwe modellen van de populaire hand held Clié gelanceerd. Vooral de PEG-SJ22 lijkt een schot in de roos, omdat het vooral qua prijs een ideaal instapmodel is voor degenen, die ook eens de voordelen van zo'n minicom puter willen leren kennen. Dit model doet nau welijks onder voor de meer professio nele versies en kost slechts 279,00 euro. Deze nieuwe Clié is uitgerust met een slot voor de Memory Stick, de Sony-manier voor eenvoudige opslag en gege vensuitwisseling en draait op de software van Palm.De PEG-TG50 (prijs: 499,00 euro) is van een an dere orde, kan en doet alles van het bovenstaande model, maar heeft daarnaast Bluetooth-facili- teit. Omdat veel andere hand heids zijn uitgerust met de Poc ket PC-software van Microsoft, beschikt dit type als extra over Picsel Viewer, een stukje soft ware voor het bekijken van Word, Excel, PowerPoint, PDF, JPEG en HTML, zonder dat er eerste een conversie hoeft plaats vinden. De kenners wisten dat het er aan kwam: nadat CorelDRAW 11 van Corel was verschenen was het een kwestie van tijd tot specialist Bob van Duuren er een superboek over zou schrij ven. Het boek is weer van de ge bruikelijke hoge kwaliteit en ei genlijk onmisbaar voor de serieu ze gebruiker van de nieuwste ver sie van het populaire tekenpro gramma. Hoewel Corel nooit karig is met gebruiksaanwijzingen bij zijn programma's is het altijd ver frissend om kennis te nemen van de ervaringen van een door de wol geverfde gebruiker. Alle mogelijk heden komen aan bod, waaronder transparantie, bitmaps, speciale effecten en internettoepassingen. Het boek kost 27,50 euro. Website: www.vanduurenmedia.nl Links de ontvanger, rechts het cameraatje van de Wireless Xcarm. Publiciteitsfoto „Hè, ga jij even kijken of dat de kat is?" Het is midden in de nacht en klaaglijke geluiden van buiten en beneden dringen door tot de slaap kamer. Even de tv aanzetten, op 'AV. Een groenig schijnsel straalt over het dekbed, het ziet er niet uit als Ne derland 1. Wel is zichtbaar dat het Snoopy van de buren is die voor de deur staat. En daar komen we niet ons bed voor uit. Het is een heel parti culier verhaal, maar wel een typische toe passing van de Wire less Xcam2 van Mar mitek die we een poosje hebben geprobeerd. Het is een bewakingscameraatje voor de huiselijke omgeving, niet al te duur, wel draadloos. En dus handig voor allerlei toepas singen, met of zonder huisdieren, al dan niet gewenste bezoekers en ander heil en onheil aan de deur. In de doos zit een heleboel spul. Twee netvoe- dingen om te beginnen, eentje voor de camera en eentje voor de ontvanger. De camera is klein en zit op een stevige grondplaat, waar mee hij makkelijk ergens tegenaan te schroe- Een Amerikaanse astronaut/militair komt via een zwart gat terecht op een vreemde planeet en wordt direct gevangen genomen. De enige manier om een doodvonnis te vermijden is vechten in de grote arena van de planeet Myridion. Bijko mend voordeel: de uiteindelijke winnaar wordt direct uitge roepen tot keizer van het planetenrijk. Dit is het verhaal ach ter Gladiators, een real-time strategy game van Arxel Tribe- /Mindscape. Drie legers geleid door gladiators vechten in de arena en hoeven, in afwijking van de gebruikelijke werkwijze bij dit soort spellen, geen grondstoffen te vergaren of gebou wen neer te zetten. Wel zijn er bonussen die verzameld kun nen worden. De menselijke held Callahan heeft de beschilddng over Amerikaanse troepen, van het type dat momenteel actief is in Irak, de plaatselijke duivels kunstenaar Fargass brengt allerlei demonen in het strijdperk en dan is er ook generaal Maximix, de beoogde troonopvolger, die de beschikking heeft over zeer ge avanceerde keizerlijke troepen met veel robottechnologie. Het spel ziet er mooi uit en is relatief simpel; een leuk tussendoortje voor de liefhebbers. Prijs: om streeks 40 euro. „Computers zijn best slim, en ze kunnen verschrikkelijk goed re kenen", zegt de recent aan de TU Eindhoven benoemde hoog leraar prof. dr. ir. Jack van Wijk. „Maar laat een computer in de stad op zoek gaan naar de Hema en hij brengt er niets van te recht. Dat komt door zijn ge brekkige waarnemingsvermo gen. Waarnemen, zien, dat kun nen menselijke hersenen nog al tijd veel en veel beter dan de beste computer." Jack van Wijk klapt zijn laptop open. „De ontwikkeling van computers verloopt in een dui zelingwekkend tempo", mij mert hij. „Tien jaar geleden had ik bij ECN, het Energie Centrum Nederland, waar ik destijds werkte, de beschikking over een speciale, hoogwaardi ge computer voor grafische doeleinden." Hij spreidt zijn armen: „Dat ding was zó groot. En het kostte een vermogen. Intussen kan dit simpele lap- topje méér dan ik ooit met dat dure ding gekund heb." Het vakgebied van de nieuwe hoogleraar aan de Technische Universiteit Eindhoven heet vi sualisatie. „Kort gezegd komt dat neer op het maken van plaatjes", legt Van Wijk uit. „Mensen zijn namelijk erg vi sueel ingesteld. Onze ogen en onze hersenen vormen een nauwkeurig afgestemd systeem voor het doen van waarnemin gen en voor het interpreteren ervan. Daardoor kunnen visua lisaties, plaatjes dus, uitsteken de diensten bewijzen bij het in terpreteren van op zichzelf ab stracte gegevens. Neem bij- Jack van Wijk: „De stam is de harde schijf. De takken zijn de mappen." Foto: Ton de Hond voorbeeld de harde schijf van een computer." De harde schijf van een moder ne pc heeft een geheugen van pakweg 20 gigabyte, waar al gauw zo'n 150.000 bestanden op komen te staan. „Vaak zijn veel van die bestanden overbo dig. Mijn eigen zoon had bij voorbeeld laatst weer zo'n Napsterkloon gedownload en had daar een hele hoop mp3- muziekbestanden mee binnen gehaald. Dan is het wel eens gemakkelijk als je je overvolle harde schijf in één oogopslag kunt overzien om te kijken wat je eraf kunt gooien." Van Wijk en zijn medewerkers hebben daar inmiddels een handig programmaatje voor ontwikkeld. Het heet Sequoia- View en kan gratis worden op gehaald op de website van de TU/e: www.win. tue.nl/sequoia view. Dat er vraag was naar zo'n stuk gereedschap blijkt uit het feit dat SequoiaView sinds zijn verschijning afgelopen no vember door zo'n 175.000 mensen is gedownload. SequoiaView dankt zijn naam aan het gegeven dat het pro gramma bestanden weergeeft in een zogenaamde boomst ructuur - de sequoia is een Amerikaanse reuzenboom, vandaar. Niet dat het er uitziet als een sequoia, of wat voor boom dan ook. Losgelaten op de harde schijf lijkt het meer op een werk van Mondriaan: een verzameling kleurige rechthoe ken en vierkanten waarin elk vlakje een bestand weergeeft. Die bestanden zijn op hun beurt in rechthoeken of vierkanten ge rangschikt naar ge lang de folder of map waarin ze zijn aangetroffen. Die mappen zitten soms weer in andere mappen, en ook dat is met be hulp van SequoiaView in één oogopslag te zien. De bena ming boomstructuur verwijst naar de vertakkingen die de mappen met hun verschillende inhoud vormen. „Maar je kunt zo'n harde schijf op allerlei manieren visualise ren", aldus Van Wijk. „Dus hebben we ons afgevraagd of je zo'n boomstructuur ook op zo'n manier in beeld zou kun nen brengen dat ze op een ech te, botanische boom lijkt." En ja hoor: dat bleek te kun nen. De professor opent een ander programmaatje op zijn laptop en op het beeldscherm verschijnt inderdaad een boomachtige, driedimensiona le structuur: een stam waaraan takken ontspruiten die kleurige vruchten dragen. „De stam is de harde schijf, of in dit geval de map met pro grammabestanden", legt Van Wijk uit. „De takken zijn de mappen die erin zitten. Kleine re twijgjes geven de mappen weer die op hun beurt in die mappen zitten en de vruchten aan het eind van de takken zijn de feitelijke bestanden die in de diverse mappen zitten." Hoe vernuftig ook, het visuali seren van de harde schijven van pc's is maar één onder deel van het wetenschap pelijk werk dat de Het visualiseren van de harde schijf in een boom. nieuwe TU/e-hoogleraar hoopt te gaan verzetten. „Heel veel wetenschap is gebaseerd op wiskundige modellen die op zichzelf erg abstract zijn, maar die heel goed in beeld te brén gen zijn. Neem een vakgebied als de stromingsleer. Dat is een heel breed terrein: meteorolo gen die luchtstromingen atmosfeer bestuderen ma er gebruik van, maar ookj werpers van auto's en vlij gen die de luchtweerstai hun ontwerpen willen tej Mart ij n Hover Pac-Man kun je met een gerust geweten de moeder aller platformspellen noemen. Niet het eerste vi deospelletje, dat is Pong natuurlijk, uit 1972, en zelfs niet het eerste platformspel, want die eer geldt Space Panic uit 1980. Nog hetzelfde jaar begon Pac-Man op de videoconsole aan een niet te stoppen zegetocht en alle moderne computers ten spijt zijn er steeds horden mensen die het liefst de originele Pac-Man spelen. Want met de pijltjestoetsen op de pc kan het natuurlijk ook. Voor de mensen die de joystick missen is er goed nieuws, want Pac- Man debuteert op de PlayStation2 (en andere consoles) met Pac- Man World 2. Da's andere koek dan het eenvoudige doolhof, want in 3D ziet het er toch allemaal wat eigentijdser uit. In een kleur rijke en fantasievolle omgeving baan je liefst 24 levels lang al snoepend je weg, waarbij het niet beperkt blijft tot lopen. Nee, de Pac-Man anno 2003 kan ook zwemmen en schaatsen en dat geeft al aan dat er heel wat meer komt kijken dan een beetje happen. Er zit zelfs een verhaal in het spel, dat er zo'n beetje op neerkomt dat je het magische fruit moet zien terug te vinden, dat Spooky gestolen heeft. Wie genoeg speciale munten eet, kan in het arcadehol terecht voor vijf originele Pac-Man-spellen in 2D, waaron der natuurlijk de enige echte Pac-Man en de opvolger, Ms. Pac-Man uit 1981. Net als Pac-Man World 2 bewijst ook Ape Escape 2 dat platformspel len helemaal niet kinderachtig hoeven te zijn. Het van oorsprong Ja panse spel is dankzij een aantal geweldige vondsten in de gameplay (let vooral op de gadgets die Hikaru gebruikt om apen te vangen) bijzonder onderhoudend. En de avontuurlijke reis die je door twintig gigantische locaties maakt in een cartoonachtige omgeving eveneens. Er is één duidelijk minpunt in vooral Pac-Man: de besturing van de camera is zo dramatisch en tijdro vend, dat je soms moeilijk kunt zien waar je eigen lijk heen loopt of waar je overheen moet springen. Dat betekent in veel gevallen van voren aan begin nen. Nooit geweten dat een in aanleg simpel spel zo frustrerend kon zijn. Pac-Man World en Ape Escape 2 voor PlayStation 2 en Nintendo GameCube. Prijs: 59,95 euro. Websites: www.pac- manworld2.com en www.apeescape2.com Gert Meijer Kijken en luisteren verandert in de Nederlai huiskamer razendsnel. Waar een eenvoudig reoset en een normale televisie een paar jaa den nog gemeengoed waren, staat nu steed ker een hele batterij boxen in combinatie nj breedbeeld-televisie. Maar ook dat is volgen specialisten in de wereld van beeld en gelui maar behelpen. Dat 'grote' geluid is prima, 1 in combinatie met de beperkte omvang van beeld bepaald niet ideaal. In promotiebeelden zie je ze steeds vaker: g plasmaschermen, plat tegen de muur meti enorm beeld. Maar ja, zo'n scherm kost lieve duit en dan nog blijft het beeld b< tot de maten van het scherm. InFocii dat het anders kan en brengt de veela fessioneel gebruikte beamer richting I kamer. Oké, het goedkoopste model H nog altijd 1.799 euro, maar de verwacl dat de prijs van home-beamers de kon jaren snel zal zakken. Zo'n beamer heeft op het eerste gezicht y weg van een diaprojector, maar dat is alleel het uiterlijk. Op de InFocus XI kun je van al aansluiten: televisie, video, dvd-speler, lapt computer en spelcomputer. Met dit model InFocus op de zogenoemde SoHo-markt, s office and home. Dat kan in combinatie. O zaak een presentatie geven en thuis op sup formaat een voetbalwedstrijd aanschouwer een luie stoel een beetje internetten met de op de s'choot, dus echt op de plek waaraan naam te danken heeft In het weekeinde ku de kinderen zich uitleven met de Playstatio box of wat dan ook. De muur bepaalt de maat van het beeld. D< zeggen een vlakke witte muur. Wie die niet kan terugvallen op een scherm. Voor een 3( is al een scherm te koop dat, wanneer niet] bruikt, wordt opgerold in een bak op de gr< Uiteraard is de afstand tussen zitplaats en s van belang. Testen leren dat een afstand va geveer vier meter prima is en dat het beeld probleemloos diametraal 1.50 meter kan zij ruim twee keer de maat van de grootste stai televisie. En voor wie helemaal in het beeld wil word gezogen is er als extra een klein apparaatje luidsgolven van de subwoofer - die grote bi waarvan vooral de buren 'plezier' hebben- in trillingen. En het klinkt vreemd, maar zei grootste criticasters krijgen het idee echt in stadion te zitten of met een auto een ravijn rijden. Jan van der Nat .marmitek.com De liefhebbers van oorlogsspellen in de ruimte komen aan hun trekken met Haegemonia van Digital Reality/Wana- doo/Mindscape. Het spel is van de makers van Imperium Galactica en de stijl is goed herken baar. In de verre toekomst vecht de aanvankelijk verdeelde mensheid tegen een agressief buitenaards ras om te overleven. Haegemonia is een kruising tussen Homeworld en Masters of Orion, en heeft dus zo wel tactische als strategische ele menten en bevat zelfs een RPG-as pect (rollenspel). Dit was missschien iets te ambitieus want het spel komt daardoor niet hele maal goed uit de verf. Dat neemt niet weg dat Haegemonia veel diep gang heeft en er bijzonder mooi uit ziet, dus de fans van het genre zul len zich geen moment vervelen. Prijs: omstreeks 45 euro. Website: www.haegemonia.com Website: www.arxeltribe.com Ruim genoeg voor een woonhuis dus en wij kregen dan ook met verschillende op stellingen een goede ontvangst. De came ra kan ertegen om buiten te hangen, mits hij wel tegen directe nattigheid wordt be schermd door een luifeltje of iets derge lijks. Een aardig ding, die Xcam2, als je een ex tra oogje buitenshuis wilt hebben. Dat de set draadloos is, scheelt een heleboel werk maar denk niet dat je helemaal zonder ka beltjes kunt. Aan de kant van de camera moet altijd het snoertje van de netvoeding naar buiten, en bij de ontvanger komt daar de aansluitkabel naar de televisie nog eens bij. Marmitek heeft nog veel meer van dit soort apparaten, ook uitbreidingen met meer camera's op één ontvanger, afstandsbe dieningen, webcams en draadloze voorzieningen voor videokijken op af stand. Rob Vermeulen Wireless Xcam2 van Marmitek. Set met camera en ontvanger kost 129 euro. Website: www-

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 18