LEIDEN 8r REGIO Politiek kan ouderen niet geruststellen Burgemeester woedend op besluiteloze provincie /oor een paar enden komt geen bnd nog in actie' 'Het is gewoon afschuwelijk' tonbranche iakt maar inig kans Groot tekort aan seniorenwoningen in Leiderdorp Elke en Liza vragen hul] Zonnevylle Rijnwoude verscherpt controle brandveiligheid Waterschapsheuvel houdt fancyfair woensdag 9 april 2003 Wim van Wanrooy aag/hazerswoude-dorp - rotest van de Vereniging ndernemingen van Beton- [fabrikanten in Nederland J) tegen het verlenen van vergunningen aan de bou- van de HSL-tunnel lijkt kans van slagen te heb- )at bleek gisteren voor de van State in Den Haag. Het unt van de bezwaren werd nomen door de overheid, ïidelijk maakte dat het gaat bestaande vergunningen ran alleen de plaats en de uur zijn aangepast. >ns de Staat der Nederlan- de eindverantwoordelijke de HSL, wees advocaat link het beroep van de van de hand. Hij wees er- it bij het bouwterrein aan uidelijke ingang van de unnel bij Hazerswoude- dezelfde vergunningen geluidhinder en milieube- ;elden als bij het noordelijk terrein in de Leiderdorpse older. „In Leiderdorp is de centrale enkele jaren in lik geweest voor de noor- e toerit van de schacht. Nu irt dat aan de zuidelijke De oprichtingsvergunning elfde gebleven. Als men nu otesteren, had men dat in d moeten doen." vocaat van het consortium ^ïes-Koop, de bouwer van SL-tunnel, hield de Raad tate voor dat geen van de inenden bezwaar hebben akt tegen de vergunning, elde dat het de VOBN niet jm milieubezwaren, maar om economisch gewin, het verplaatsen van een van de betoncentrale van errein noord (Bospolder) zuid (Rijnwoude) is geen re situatie ontstaan. er Velde wees er voorts op e betonmortelcentrales in ngeving 'niet is staat zijn te leveren dat voldoet aan rnsen van de cliënt'. Het laarbij om beton dat hon- meegaat. Dat het be- j op het werkterrein wordt akt, heeft volgens hem po- gevolgen voor het milieu, voorkomt duizenden ver- lewegingen. Het wegen- rk wordt ontlast en veel hinder voorkomen." ad van State doet over en- reken uitspraak. Vosjan: 'Deze onzekerheid is fnuikend voor Warmond' door Coen Polack warmond - De onzekerheid en de frustratie in het Warmondse gemeentehuis is nog nooit zo groot geweest. De provincie zou vorige week beslissen over de toekomst van het dorp aan de Leede. Moet Warmond samen gaan met buurgemeenten? Uiter lijk op 4 april zou de provincie een oordeel vellen, maar twee dagen daarvoor kreeg Warmond te horen dat de provincie de be slissing uitstelt tot er een nieuw college van gedeputeerde staten is. Zuid-Holland vindt dat zo'n be langrijke beslissing ook door de nieuwe bestuurders moet wor den gedragen. Burgemeester Vosjan: „Ik snap werkelijk niets van dit besluit. De verkiezingen stonden al vast toen de herinde lingprocedure begon. Dit pro bleem konden ze dus van mijlen ver zien aankomen." De frustraties en verontwaardi ging over de herindelingproce dure maakt Warmond kenbaar in een brief aan de provincie. Uit die brief: „Wij nemen het u bijzonder kwalijk, dat u op geen enkele wijze laat blijken dat u gevoel heeft voor de effecten van een dergelijke slecht ge voerd proces. Erger nog, u neemt op het allerlaatste mo ment een besluit anders dan dat u altijd heeft doen geloven en laat het dan gebeuren dat wij uw besluit op 1 april via diverse journalisten hebben moeten vernemen." Volgens Vosjan is de onduidelijke positie waarin Warmond zich nu bevindt fnui kend voor het bestuurlijk en ambtelijk functioneren van de gemeente. De herindelingprocedure werd vorig jaar juli in gang gezet. De betrokken gemeenten hadden zes maanden de kans om hun ideeën over de herindeling uit te wisselen. Daarna had de provin cie drie maanden om tot een eindoordeel gekomen. Vosjan: „Ik was ervan overtuigd dat half februari het oordeel er wel moest zijn. Ons is ook steeds ge zegd dat we er rekening mee moesten houden dat de provin cie niet tot 4 april zou wachten met haar besluit en dat het bijl tje best op 5 januari kon vallen. Ik vind het daarom onbegrijpe lijk dat ze twee dagen voor de deadline de hele zaak besluit uit te stellen." „Het getuigt van minachting", vindt Vosjan. „Door de provin cie is flink gehamerd op onze deadline van 4 januari. Die was keihard. Nu ze zelf aan zet is, stelt ze de hele handel doodleuk uit. Wij worden daarvan pas op het allerlaatste moment op de hoogte gesteld." Vosjan maakte al eerder een herindeling mee. Voordat ze naar Warmond kwam, was ze burgemeester in de Overijsselse gemeente IJsselham, dat op 1 ja nuari 2001 samenging met Bre- derwiede en Steenwijk. „Maar daar ging het heel anders", ver telt Vosjan. „In Overijssel had het provinciebestuur een visie, waaraan hard gewerkt werd. Het resultaat van de herindeling komt dan ook grotendeels over een met wat de provincie wilde. Overijssel besefte heel goed dat doorwerken en snel beslissen ook het lokale bestuur en de be volking ten goede komt. Mijn ervaring is dat er in het oosten van het land over het algemeen meer daadkracht bij het bestuur te vinden is dan in deze omge ving." In IJsselham kwam de aankon diging van de herindeling als een donderslag bij heldere he mel, omdat het de zelfstandige gemeente best goed ging. War mond heeft te maken met een sterke vergrijzing, waardoor de door vrijwilligers gerunde voor zieningen onder druk komen te staan. Verder zit de lokale wo ningmarkt potdicht, zodat jonge starters nauwelijks kans maken op een huis in het dorp. Vosjan: „Daarom hebben we de provin cie verzocht om de grenzen van de bebouwing rond ons dorp op te rekken, zodat we nieuwe wo ningen kunnen bouwen. Dan maken jongeren weer eens kans Burgemeester Vosjan: „Als we niet kunnen bouwen, vergrijst War mond." Foto: Hielco Kuipers in Warmond. Dat verzoek werd niet gehonoreerd. Wethouder De Vroomen heeft van alles ge probeerd om duidelijk te maken dat we dit nodig hebben. We hebben bijvoorbeeld drie scho len in Warmond. Vorig jaar zijn er slechts 37 kinderen in de ge meente geboren. Als we niet kunnen bouwen, vergrijst War mond. Dit is een angst die leeft onder onze bevolking. Het pro bleem is dat de provincie dat absoluut niet in de gaten heeft." Inmiddels nemen sommige me dewerkers van de gemeente Warmond het zekere voor het onzekere. „Er zijn al verschillen de ambtenaren vertrokken van wege de onzekerheid", zegt Vosjan. „Ik vind het diep treurig dat het zover gekomen is." De burgemeester benadrukt dat ie dere ambtenaar een plekje krijgt in de organisatie van samenge voegde gemeenten, mocht het zover komen. De herindeling leidt dus niet tot ontslagen, zo als vaak bij een fusie in het be drijfsleven het geval is. „Maar na een tijdje moet er waarschijnlijk wel intern geschoven worden. Als onze medewerkers daar niet op willen wachten, zoeken ze ergens anders een baan. Dat ge beurt dus nu." Vosjan zegt dat ze bij de herin deling van IJsselham er per soonlijk op heeft toegezien dat iedereen goed terecht kwam. „Voor bijvoorbeeld gemeentese cretarissen is zo'n herindeling lastig. Bij de eventuele opheffing van een zelfstandig Warmond sta ik erop dat de secretaris el ders een goede plek krijgt. En wat mijzelf betreft: een kapitein verlaat als laatste het schip." door Charlotte de Meijere leiderdorp - Wethouder Molkenboer deed gisteravond in de Muzenhof ver schrikkelijk zijn best om de ouderen van Leiderdorp gerust te stellen. Het lukte niet. Na de bijeenkomst van CDA, SGP en Christenunie bleef de onrust hangen. Oud worden in Leiderdorp? Onmogelijk. In de gemeente is een ernstig tekort aan geschikte woningen voor senioren. De verwachte driehonderd mensen die de christelijke partijen hadden ver wacht bij hun debat over ouderenhuis vesting kwamen niet Een kleine tachtig senioren hadden de weg naar de bij eenkomst gevonden. Een soortgelijke informatieavond eindigde ruim twee maanden geleden in een grote chaos. Terwijl op maximaal zestig bezoekers werd gerekend, probeerden 350 Leider- dorpse ouderen de raadszaal binnen te komen. Gisteravond kreeg die turbu lente bijeenkomst een vervolg. Een vertegenwoordiger van de oude renbonden rekende voor, dat er nu in Leiderdorp een tekort is van 720 senio renwoningen. Hij verweet de Leider- dorpse politiek te weinig actie. Zelf bracht hij de oplossing 'opplussen' naar voren: om zo lang mogelijk zelf standig te wonen, je huis geschikt ma ken voor je oude dag. Molkenboer (PvdA, ruimtelijke ordening) weerde zich door te zeggen, dat de gemeente 839 appartementen voor ouderen wil bouwen, maar dat nog gewacht wordt op bouwvergunningen. Eén van de aanwezige ouderen maakte zich druk over de planning van de avond. „Vorige keer was de zaal te klein, nu is er voetbal op tv en is het de bat wel erg laat. Sommige ouderen dur ven niet eens meer over straat", klaag de hij. „Het is makkelijker een man op de maan te zetten dan op zaterdag de loodgieter te bellen", citeerde hij Woody Allen om het probleem van het personeelstekort in de zorg samen te vatten. De aanwezig waren somber over de si tuatie van ouderen in Leiderdorp. „Die plannen van 839 appartementen zijn heel aardig, maar hoe zit het met nu. Wat is er voor bejaarden die nu zorg nodig hebben?" Molkenboer kon vóór 2008 niets beloven. „Het beleid loopt zichzelf achterna", zei hij. „We kunnen niet alle problemen in één keer oplos sen." De wethouder sprak in ieder geval woorden waar hij aan herinnerd kan worden: 'In Leiderdorp komen zo'n 150 woningen per jaar voor senioren', er komt 'meer aandacht voor welzijn' en er komen 'veel levensloopbestendige woningen'. Toch zei Molkenboer, dat hij zelf niet oud wil worden in Leider dorp. Maar dat had andere redenen. door Nancy Ubert leiderdorp - De achtj; Elke Brouwer de Koi leerling van groep 3 van Hobbit aan het Heelblaadji pad in Leiderdorp, heeft hi van burgemeester Zonnen nodig, vindt ze. Regelmal ruimt ze met haar vrien<" netje Liza Jegudina het zwerf vuil op rond de vijver in de Buitenhof. Dan trekken de meisjes dunne plastic huis- houdhandschoenen aan en gaan ze fanatiek aan de slag. Van hun ouders hebben de vriendinnen geleerd, dat ie dereen moet helpen om de leefomgeving schoon te hou den. Ze zijn best bereid hun steentje bij te dragen, maar ze blijven bezig. Hulp ge vraagd! Vandaar dat de meis jes, zonder dat hun ouders het wisten, naar burgemees ter Zonnevylle stapten. Drie drukke straten moesten de kinderen maandagmiddag oversteken om bij het ge meentehuis te komen. Ze zijn stiekem op pad gegaan. Ge woonlijk mogen ze niet zo ver van huis over straat zwer ven. In het gemeentehuis vroegen Elke en Liza de bur gemeester te spreken. Zonne vylle bleek niet in huis te zijn. De dames wilden de terug tocht niet aanvaarden zonder een boodschap voor de bur gervader over te brengen. Ze lieten een brief voor hem achter. De inhoud van die brief is en blijft geheim, zeggen de twee. Wat zij hebben geschreven is uitsluitend voor de burge meester bedoeld. Zelfs hun ouders weten niet wat hun dochters hebben geschreven. Vermoedens heeft vader Brouwer de Koning wel. „Volgens mij vragen ze om echte werkhandschoenen en een grotere afvalbak voor de rotzooi. Misschien staat er ook een prikstok op hun ver langlijstje." Overigens heeft Brouwer de Koning gister middag pas ontdekt dat zijn dochtertje en Liza op eigen houtje op de burgemeester zijn afgestapt. „De telefoon ging en mijn vrouw Ank nam op. 'Klopt het dat u een dochter heeft die Elke heet', jstgeestenaar vecht voor watervogels fancy Ubert fCEEST - Het koppel zwanen de sloot van Park Over- Oegstgeest negen jongen wemmen, zag zijn kuikens jaar een voor een de laat- em uitblazen. Dat trok bewoner H. van den IJssel an. „Ik vind het schandalig nge dieren het loodje leg- mdat de waterkwaliteit er- elijk is. Toen het laatste enkuiken op sterven na was, besloot ik aan de bel eken. Wist ik veel dat ik van istje naar de muur ge il zou worden." Met het broedseizoen in aan- probeert Van den IJssel de eid zo ver te krijgen de een fikse baggerbeurt te „Maar voor een paar :n komt tegenwoordig hond meer in actie." sloot is sterk vervuild", de overtuiging van Van den „Er zit geen normaal le- ïeer in. Het water is bedekt ien dikke krooslaag. Ik ben bioloog, maar kan je zo wel len dat dat geen goed te- Volwassen dieren zijn ge en kunnen tegen een e, maar die eenden- en enkuikens zijn niet opge- >n tegen slechte leefom- igheden." »ar geleden begon Van den aan een zoektocht naar de itie of de persoon die de een opknapbeurt kan ge- ,Ik begon bij de dierenbe- ming, vanwege de dode a. Al vrij snel bleek dat de e stervende zwaan een bu- ratische soap had aange- igd." De dierenbescher- stuurde hem naar de ge- ïte Oegstgeest. Die verwees weer door naar de provin ce provincie vertelde me j weliswaar de eigenaar is at stukje flora en fauna, dat ik toch echt bij het heemraadschap van Rijn- tooest zijn. Uiteindelijk ben nog bij het waterschap De Oude Rijnstromen terecht gekomen, want die draagt im mers de zorg voor het opper vlaktewater." Het waterschap liet de laag kroos verwijderen. „Dat is op een knullige manier gebeurd, want na een flinke hoosbui gleed het van de kant zo het wa ter weer in. Dat kroos is funest voor de waterkwaliteit. Een gr asgroene sloot ziet er leuk uit, maar het water heeft nauwelijks zuurstof." Wijzer geworden van de ambte lijke molen waarin hij vorig jaar meedraaide, besloot Van den IJssel het probleem aan het be gin van de nieuwe lente beter aan te pakken. „Ik belde meteen naar mijn contactpersoon bij Rijnland. Of hij er even voor wil de zorgen dat de boel voor het broedseizoen flink wordt schoongemaakt. Per slot van re kening zag ik het zwanenkoppel alweer zwaar verliefd ronddrij ven." De Oegstgeestenaar kreeg nul op het rekest. „We begrijpen niet dat meneer nog steeds klaagt", aldus de Rijnland-voor lichter „De waterkwaliteit is goed, voldoet aan alle normen. Geen enkele reden om actie te ondernemen. Trouwens, het Hoogheemraadschap van Rijn land is verantwoordelijk voor de kwaliteit van het water, maar het waterschap moet ervoor zorgen dat het kroos wordt verwijderd." Waterschap De Oude Rijnstro men meldt echter dat Van den IJssel juist bij Rijnland moet zijn. „Vanuit onze wettelijke taak kunnen we niets doen", reageert de woordvoerder. „In derdaad hebben we vorig jaar het kroost laten verwijderen. We namen de helft van de kosten voor onze rekening. Dat was niets anders dan een mooi ge baar. Totaal onze taak niet. Wij zorgen voor onder meer water peil en waterkering. Complexe r taken waarbij veel komt kijken." Van den IJssel begrijpt er hele maal niks meer van. „Wie doet Van den IJssel: „Schandalig, dat jonge dieren het loodje leggen omdat de waterkwaliteit erbarmelijk is." Foto: Henk Bouwman nu wat en waarom?" „Ik kan het me voorstellen", reageert de voorlichter van De Oude Rijn stromen. „Gelukkig gaan we in 2005 fuseren met het hoog heemraadschap. Scheelt een hoop verwarring. Dan komen klachten over de waterkwaliteit vanzelf op het juiste bureau te recht." Daarmee is Van den IJssel op dit moment niet geholpen. Vandaar dat hij heeft besloten een daad te stellen. Hij betaalt zijn water schapsbelasting niet. „Ik ben pas bereid aan mijn verplichtin gen te voldoen als het water schap ook zijn taken naar beho ren vervult." Dat is tenminste duidelijke taal, vindt de Oegst geestenaar. Hij heeft zijn aan slagbiljet, vergezeld van een brief op poten, naar De Oude Rijnstromen teruggestuurd. Hij eist dat de sloot in zijn woon wijk Park Overveer eens goed onder handen wordt genomen. „Het kan me niet schelen wie dat doet. Geen waterkip die daar kan overleven." rijnwoude - Rijnwoude gaat openbare gebouwen beter con troleren op de naleving van brandveiligheidsvoorschriften. Overtreders worden voortaan hard aangepakt. Wie zich niet aan de regels houdt, kan in het uiterste geval een dwangsom of zelfs een sluiting aan zijn broek krijgen. Tot nu toe was er te wei nig aandacht voor controle en handhaving, concluderen bur gemeester en wethouders in de Brandpreventienota' In deze nota beschrijven ambte naren van Rijnwoude en brand weercommandant Ruczynski hoe de gemeente kan voldoen aan de aanbevelingen van de commissie Alders. Deze com missie constateerde na de café brand in Volendam dat ge meenten een achterstand heb ben op het gebied van de brandveiligheid. Uit een begin dit jaar gepresenteerd onder zoek van het ministerie van Bin nenlandse Zaken bleek zelfs dat Rijnwoude flink in de min stond. „Maar dat heb ik altijd een onzin-conclusie gevonden", merkt burgemeester Westra ge- irriteerd op. „Op het moment van dat onderzoek waren een aantal elementen al heel duide lijk in gang gezet. Maar we scoorden toch slecht omdat ons beleid niet op papier stond. In Den Haag hechten ze erg veel waarde aan papier." oegstgeest - Waterschapsheu- vel, een woonhuis voor mensen met een verstandelijke handicap in Oegstgeest, houdt 21 april een fancyfair. De braderie is ge organiseerd ter gelegenheid van het twintigjarig bestaan van het huis. In Waterschapsheuvel, aan de Tilly Koenenlaan 1-3, wonen 35 mensen. Die willen graag eens een dagje met elkaar uit. De opbrengst van de feestelijke markt, die op tweede paasdag van 11.00 tot 16.00 uur wordt gehouden, is dan ook bestemd voor een dagtrip. hoorde ze aan de andere kant van de lijn. Toen werd verteld wat de dames afgelopen maandag hebben uitge spookt." Volgens Brouwer de Koning zijn de meisjes zelf op het idee gekomen om Zonnevylle eens te bezoeken te vereren. „We hebben haar echt niet in die richting gestuurd. Aan de eettafel hebben mijn vrouw en ik het wel eens over de ge meentepolitiek en dergelijke. Ook hebben we wel eens gek scherend gezegd 'dan moetje de burgemeester maar bel len'. Nooit gedacht dat ze tot zo'n initiatief zou komen zonder daarover van te voren met ons te praten. Ze zijn drie drukke straten overge stoken. Dat mogen ze hele maal niet. Of we Elke daar voor straf hebben gegeven? Welnee. Eigenlijk ben ik trots." Burgemeester Zonnevylle heeft wat tijd in zijn overvolle agenda gereserveerd voor El ke en Liza. Volgende week dinsdagmiddag mag het tweetal om half vier bij hem op de thee komen. Voor de zekerheid loopt dan wel één van de ouders mee, zodat de kinderen niet weer zonder toezicht drukke verkeerswe gen oversteken. Clinckenburgh rouwt om verongelukte buren door Martine Zeijlstra oegstgeest - „Ik vind het echt een dramatische ge beurtenis. Ook al woon ik hier nog maar twee maanden, het zijn toch je overburen." Hanno Pijl (44) is geschokt door het verongelukken van zijn overburen Wim (55) en Liesbeth (52) van Wouwe. Zij stortten op 3 april neer met hun privé-vlieg- tuigje, toen zij uit Spanje terugvlogen naar Neder land. De meeste buurtgenoten zijn geschrokken, zegt Pijl. „Het ongeluk heeft diepe impact. Veel buurtbewoners gaan naar de begrafenis. Het is echt afschuwelijk voor de nabestaanden." Op het eerste gezicht lijkt er villastraat Clinken- burgh niets aan de hand. In de bomen van de rus tige straat fluiten vogels een vrolijk lentelied. Een smalle vlag wappert in de wind. Maar de buurt is verdrietig. „Iedereen wil hun kinderen helpen. Door hun overlijden zijn er nu vier wezen. We proberen zo veel mogelijk bij ze te zijn en eten voor ze te koken", zegt een villabewoner. „Ik kende Wim en Liesbeth vrij goed. Zo lang we hier wonen, veertien jaar, komen we al bij elkaar over de vloer. Iedereen kent iedereen in de Clinc kenburgh. De buurt is vrij hecht, dus nu willen we zoveel mogelijk helpen." Hij zwijgt een tijdje. „Het is moeilijk om er verder iets over te zeggen. Het is gewoon afschuwelijk." „Een dieptriest verhaal", vindt ook zijn overbuur man. „We doen hier geregeld dingen samen. Met buurtbarbecues waren ze er altijd bij. Wim van Wouwe was een gezellige, vriendelijke man. Aar dig en heel rustig. Hij liep altijd met zijn pijpje door de buurt." Liesbeth van Wouwe was 'altijd bezig'. „Ik zag haar regelmatig langsfietsen. Wat moet ik er nog meer over zeggen? Ik ben verbijs terd. Dit soort dingen lijken altijd zo ver van je bed, en nu komt het ineens wel heel dichtbij." Mieke van As (39) kende het echtpaar niet echt goed, maar voelt zich wel ontheemd. „De Clinc kenburgh is best hecht. Het is een drama. „Ik zie ze nog door de straat fietsen. We zwaaiden altijd even naar elkaar. Ze stonden midden in het leven. Altijd bezig. Daarom is het zo moeilijk voor te stel len dat ze er niet meer zijn." Wim en Liesbeth van Wouwe laten vier kinderen na. Drie dochters en een zoon die met zijn 17 jaar de jongste is.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 17