LEIDEN REGIO 'Schoolvoorbeelden' van ROC naar uitblinkersdag Psychiatrische patiënt heeft hitter weinig in te brengen' Worstelen met een bedrieglijk echt onderwerp Van den Bosch: van 'rare snoeshaan' tot vriend van Laurier Jniversiteit uziet over ilarissen nderzoekers eidse werken p Zomerzegels den - De Zomerzegels 2003 n gebaseerd op een aantal uarellen uit de collectie van t Nationaal Herbarium Ne- rland van de Universiteit Lei- n, De aquarellen die op de eciale zegels staan afgebeeld, n rond 1890 gemaakt door iraham Jacobus Wendel en n zoon. De serie van tien stzegels, ontworpen door nsterdammer David Quay, eft de naam 'Bloeiend verle- n' gekregen. De zegels heb- n een bijslag van 19 eurocent rstuk voor het Nationaal nds Ouderenhulp. ien/zoetermeer - Zo'n 600 istenten in opleiding (aio's) de Universiteit Leiden blij- i voorlopig steken op een salaris. Universiteiten heb- h ruzie met de vakbond over {salarissen van de aio's en een fcuw systeem van functiewaar- ring. De onderhandelingen vastgelopen. t nieuwe functiewaarderings- teem voor de ongeveer 000 medewerkers van Neder- idse universiteiten zou vorige ek al van kracht worden. De tijen konden het echter niet is worden over de salarissen de 6500 aio's die op de veer- Nederlandse universiteiten rken. gens de bonden zouden de 's met het nieuwe systeem tomen in salarisschaal 10 en recht hebben op een inko rt van ruim 2100 euro bruto maand. Maar de koepel van universiteiten VSNU wil een sondering voor aio's maken, telde A. Lammeretz van de rakabo FNV. „Dat betekent ze op het huidige inkomen 1500 euro bruto per maand ven zitten." Ook de Leidse Afscheid van voorman GroenLinks door Wim Koevoet leiden - Een jonge hond maar geen keffertje. Zo typeert de nestor van de Leidse gemeente raad, Groenlinkser Laurier zijn fractiegenoot Van den Bosch (26) die gisteren officieel af scheid nam van de Leidse ge meenteraad waarin hij vijf jaar heeft gezeten. Van den Bosch verhuist met zijn vriendin naar het Spaanse Ronda waar ze een horeca-bedrijf, een studio en een galerie gaan runnen. Net als Laurier besteedde ook waarnemend burgemeester Lemstra in zijn speech aan het jeugdige en 'onconventionele voorkomen' van Van den Bosch, de jongste fractievoorzitter die ooit in de Leidse gemeenteraad heeft rondgelopen. „Je sprak al tijd alsof je in een Formule 1 mee racete. Maar altijd met in houd en gevoel." Van den Bosch, voorzien van een piercing en volgens Laurier met dagelijks qua kleur en vorm wisselende kapsels en drager van een kledingmerk 'waarop eerst is geschoten alvorens het de schappen in gaat', kreeg van beide sprekers complimenten over zich uitgestort. Volgens Lemstra heeft Van den Bosch turbulente tijden achter de rug met problemen in de ei gen fractie, die hij volgens de burgemeester 'keurig binnens kamers' heeft gehouden. „Cha- peau!" Geprezen werd Van den Bosch ook vanwege zijn inzet bij de invoering van het dualisme in de Leidse gemeenteraad. Van den Bosch vindt trouwens dat het dualisme nog ver is te zoe ken. Laurier vond Van den Bosch aanvankelijk maar een 'rare snoeshaan' die zich niet laat in timideren door 'autoriteit of an ciënniteit'. „En ik als lid van de oude garde maakte me daar wel zorgen over." Maar Laurier ver anderde al snel van mening over pirkie'. „Hoewel politiek niet wordt geassocieerd met het ma ken van vrienden houd ik er met jou toch een vriendschappelijke relatie op na, ondanks het feit dat ik het nog niet eerder zo vaak oneens met een fractie voorzitter van GroenLinks ben geweest." Lof was er ook voor Van den Bosch vanwege zijn voorkeur voor 'het gewogen oordeel'. Meedeinen op de golven van smakelijke roddels was er nooit bij voor Van den Bosch, aldus Laurier. Ook deinsde Van den Bosch er niet voor terug om een impopulair standpunt in te ne men en uit te dragen, zoals in de burgemeesterskwestie. Menig lid van GroenLinks was en is niet te spreken over de steun die Van den Bosch en zijn fractie gaven aan burgemeesterskandi daat Groen. Opvallend in dit verband is dat Van den Bosch wordt opgevolgd door Dronkers, die met oud-PvdA-raadslid Van der Veen een handtekeningen actie op touw zette tegen de kandidatuur van Groen. Van den Bosch werd neergezet als 'bewaker van kwaliteit van de discussie'. Zelf sprak Van en Bosch, die niet is te spreken over de Leidse bestuurscultuur, de hoop uit dat raadsleden op houden elkaar uit te maken voor rotte vis. „Inhoud moet voorop staan, niet de persoon of de pro cedure. Ik denk dat Dronkers daar ook oog voor heeft." Behalve Dronkers is gisteravond ook officieel Stoffels (D66) toe getreden tot de gemeenteraad. Hij volgt fractievoorzitter Wel ling op, die enkele weken gele den al afscheid nam. (advertentie) Grondruil voor Dever in jubileumjaar lisse - Met het ruilen van stukjes grond zetten Lisse en Huys Dever een flinke stap in de toekomst. Het middeleeuwse Huys Dever is voor lange tijd verzekerd van een vrij en onbelemmerd uitzicht in de richting van de Heereweg. De gemeente kan met de nieuw ver worven grond, aan de noordkant bij Swets Zeitlinger, verder wer ken aan de toegangsweg van bedrijventerrein Dever. Huys Dever kan zijn jubileumjaar met de grondruil extra luister bij zetten. Veertig jaar geleden werd de Stichting Vrienden van Dever opgericht en de restauratie van de Donjon, de versterkte toren, ter hand werd genomen. Bovendien is het precies 25 jaar geleden dat Dever weer voor het publiek werd opengesteld. In het komende jaar staan meer feestelijkheden op het programma. Zo is er het voornemen om een historische brug te bouwen en zal er een bronzen beeld van een everzwijn - het woord 'dever' komt van de ever - worden gemaakt. Een ander plan is om de wapenschilden van de families die in Dever gewoond hebben in de oorspronkelijke heraldische kleuren te laten m ken. ■- ■- woensdag 9 APRIL 2003 versiteit volgt de lijn van de JU. gens de koepel is evenwel t afgesproken dat het functie- irderingssysteem meteen iaald zou worden in salaris- Daar moeten, aldus een trdvoerster, afspraken over rden gemaakt bij de CAO-on- handelingen die in mei be nen. Het zou, zo stelde zij, nu l niet eens kunnen. .Alleen r de aio's kost het al 50 mil- t euro per jaar. Die ruimte is jewoon niet en de minister ift al aangegeven dat de loon- nte voor de nieuwe CAO ook 1 erg beperkt is." bonden vrezen dat de be- ekingen over een nieuwe die in mei van start gaan, ir het conflict zwaar onder ik komen te staan. Zij zijn der ook ontevreden over het irstel van de VSNU om werk- ners 150 euro te laten beta- voor het indienen van een ntueel bezwaarschrift tegen functiewaardering. Pas als bezwaar gegrond wordt ver- ard, krijgen de werknemers Leidse studenten doen mee aan internationale pleitwedstrijd in Vredespaleis door /Marjolein Hendriks leiden - De ruzie tussen de Ver enigde Staten en de Verenigde Naties over Irak is binnen een paar jaar vergeten. Dat voorspelt directeur Marjon Drenth van het Telders Organizing Office van Universiteit Leiden. Zij or ganiseert met studenten het Tel ders International Law Moot Court Competition in het Vre despaleis in Den Haag. Studen tenteams uit 21 Europese lan den buigen zich bij deze pleit wedstrijd van morgen tot en met zaterdag. „Ek zie de toekomst van het in ternationale recht positief in", zegt Drenth. „Mensen moeten beseffen dat het dagelijks leven erdoor wordt beïnvloed. Van kleine dingen als de banaan in de supermarkt tot verkeersregels voor de scheep- en luchtvaart." De internationale pleitwedstrijd gaat over een verzonnen onder werp Toch doet de bomaanslag in het verhaal sterk denken aan de aanslagen van 11 september. Bovendien heeft de casus veel weg van een conflict tussen Bel gië en zijn voormalige kolonie Congo. De casus leek in eerste instantie meer op recente politieke en militaire ontwikkelingen. „De aanslag in het verhaal werd ge volgd door een militaire inter ventie, maar dat leek toch iets te veel op de realiteit. De aanslag moest kleiner. De inval is eruit gehaald." De belangrijkste re den om de casus te wijzigen, had vooral te maken met de angst van de internationale rechters van het Vredespaleis om zich met lopende zaken be zig te houden. Hun uitspraken tijdens de wedstrijd zouden daarmee geassocieerd kunnen worden. „We kijken liever ach terom", aldus Drenth. Bovendien bleek dat de ont- werpcasus te hoog gegrepen was voor de rechtenstudenten. „De rechters oordeelden dat de probleemstelling te veel juridi sche vragen opriep." Hoewel de casus dus wel gebaseerd is op de actualiteit, is bewust niet ge kozen voor de oorlog in Irak. De studenten mogen nadenken over een andere volkenrechtelij ke kwestie, de België-Congo- zaak. In deze historische zaak klaagde België de Congolese mi nister van buitenlandse zaken aan op grond van artikel 7 van de inmiddels gewijzigde Belgi sche genocidewet. Die zegt dat genocide, misdaden tegen de mensheid en oorlogsmisdaden in België vervolgd kunnen wor den, ongeacht waar of door wie ze werden gepleegd, ook al be vindt de verdachte zich niet op Belgisch grondgebied. Congo argumenteerde dat een staat zijn gezag niet mag uitoe fenen op het grondgebied van een andere staat. Daarnaast zou België de immuniteit schenden die een minister van buiten landse zaken heeft. In de casus spelen de verzonnen staten Bayarat en Migdal de rollen van België en Congo. ,Als deelne mers deze overeenkomsten niet hebben gezien, krijgen ze geen hoge score", aldus Drenth. Zij vindt het belangrijk om stu denten van het belang van het internationale recht te doordrin gen. „De deelnemers van nu zijn de leiders van later." Volgens haar is het 'heel slecht' voor de internationale betrek kingen dat het traject van de Verenigde Naties niet 'verder is afgelopen'. „De VN is het enige middel dat we hebben. Het is kiezen tussen twee kwaden. Lang is geprobeerd om met vreedzame middelen van het verschrikkelijk regime af te ko men, maar dat mislukte. Ik ben er zelf nog steeds niet uit." Toegangskaarten voor het Tel- ders-concours kosten 4,00 euro per dag. Ze zijn te koop bij de portiersloge van het Vredespa leis. Belangendub wil meer zeggenschap patiënt over wonen in wijken door Roelf Reinders leiden - 'Alle Reiken achter hekken'. Dat stond op een Spandoek waarmee buren een jaar geleden een Leidenaar in zijn flat verwel komden. Hij w?s opgenomen geweest in een kliniek van de Mijngeest Groep, de psychiatri sche instelling lp Oegstgeest, en mocht weer naar huis. De bitren waren 'zo'n gestoorde' liever kwijt dan rijk. Zo reageren mensen vaker op iemand met een psychiatrische achtergrond, zegt Ellie van der Meij van het bestuur van de stich ting ZOZ Zorgthragersoverleg Zuid-Holland Noord, een belangenorganisatie van patiën ten in de psychiatrie. „Zij zijn er bang voor. Onvoorspelbaar en gevaarlijk, dat stempel krijgen psychiatrische patiënten opgeplakt. Maar het gros van de mensen in de geeste lijke gezondheidszorg is helemaal niet ge vaarlijk. Het verkeerdebeeld over patiënten komt voort uit onwetendheid. Als je ze ont moet, zie je dat het normale mensen zijn." Erik Visser, coördinator van het ZOZ: „Een psychiatrische stoornis is net als suikerziek te. Het kan iederéen overkomen. Een derde van de Nederlanders krijgt ooit te maken met een stoornis." Het ZOZ, dat sinds kort aan de Frambozen- weg in Leiden een kantoortje heeft, wil een positiever beeld uitdragen van mensen in de geestelijke gezondheidszorg. Natuurlijk zijn er patiënten die op straat overlast veroorza ken, het ZOZ is de eerste om dat te erken nen. Maar overlast mag niet bepalend zijn voor het imago vari psychiatrische patiën ten, vinden Van der Meij en Visser. Daar naast wil het ZOZ de positie van patiënten in de instellingen verbeteren. Het ZOZ zit in allerlei organen die over beleid gaan. „Cli- entenparticipatie is een vorm van democra tie die nog maar een jaar of zes bestaat", zegt Van der Meij. „Je merkt dat instellingen als de Rijngeest Groep en gemeenten nog moeten wennen aan cliënten die meepra ten. Neem alleen al de taal. Wij spreken dui delijke taal, zij papieren taal. We merken dat cliënten en beleidsmakers elkaar niet altijd begrijpen." Worden de medewerkers van het ZOZ wel serieus genomen door grote instellingen als de Rijngeest Groep? „Die intentie is er wel", zegt Visser. „Dat is goed, maar de machts verhoudingen liggen natuurlijk wel scheef. Wij moeten opboksen tegen beroepsbe leidsmakers van grote instellingen. In zo'n situatie is het moeilijk te zeggen wat je vindt, als je weer eens wordt overdonderd met pasklare oplossingen. Maar we merken dat er naar ons wordt geluisterd." De toegenomen inspraak van patiënten juicht het ZOZ toe. Maar bij een belangrijke ontwikkeling in de psychiatrie laat de in vloed van de patiënt nog te wensen over, al dus Van der Meij en Visser. Dat is bij het streven om zo veel mogelijk patiënten zo zelfstandig mogelijk te laten wonen, in de wijk en niet meer in een inrichting. Deze 'vermaatschappelijking van de zorg", die kostenbesparend werkt, overkomt veel pa tiënten, zegt het ZOZ. „De instellingen be palen nog te veel wie waar gaat wonen. De patiënten hebben maar bitter weinig te zeg gen over wat er met hen gebeurt. Het mana- gementdenken zit diep bij de instellingen." Op zich staat het ZOZ achter de vermaat schappelijking van de psychiatrische zorg, maar volgens Visser schiet deze ontwikke ling door. „Het gaat te snel. Mensen komen plotseling vanuit de vertrouwde instelling alleen of in een woonvorm met anderen in een wijk te wonen. Daar dreigt vereenza ming en verkommering." Van der Meij: „Veel patiënten hebben er moeite mee om in de stad te wonen. Al die prikkels en druk te. Met als gevaar dat de patiënt terugvalt en wellicht overlast veroorzaakt." Visser pleit voor 'meer betrokkenheid' bij patiënten die zelfstandig wonen. „Deze mensen moeten goed worden begeleid, niet alleen met zaken als medicatie, maar zeker ook met prakti sche zaken als: hoe zoek je werk en hoe vind je kennissen en vrienden?" Het ZOZ signaleert nog een minpuntje in de psychiatrie: de verzakelijking van de zorg. „Te veel gebeurt volgens protocollen. Dat baart ons zorgen. De richtlijnen werken zo verstikkend dat de medewerkers niet meer goed hulp kunnen verlenen. Ik ken een voorbeeld van een patiënt die volledig over de rooie ging. Maar het personeel mocht niet ingrijpen. Er moest eerst een psychiater bijkomen om over de situatie te oordelen. Zo valt er niet meer te werken. Je kunt als hulpverlener nauwelijks meer jezelf zijn. Zorgmedewerkers haken hierdoor af. Ze be ginnen liever voor zichzelf. Dat kan ook, omdat cliënten met een persoonsgebonden budget steeds meer zelf hun zorg inkopen. Het ZOZ helpt hun ook bij het verkrijgen van zo'n persoonlijk zorgbudget." De verzakelijking in de zorg levert volgens Van der Meij schrijnende situaties op. „Het gebeurt nog vaak dat patiënten in instellin gen ontkleed rondlopen, zo in de war zijn ze dan. En het komt voor dat medewerkers dan niets doen. Daarvoor hebben ze geen tijd. Omdat ze nog een rapport moeten af maken of omdat ze er geen oog meer voor hebben. Dat is intriest. Een zorgverzekeraar adverteert met de slogan: Eerst mensen, dan regels. De praktijk in de zorg is anders, en vaak andersom." ZOZ Zorgvragersoverleg Zuid-Holland Noord: Frambozenweg 9,071-5730515 feit dat ze een Thaise is, doet zij als één van de weinige meisjes elektrotechniek, legt zij altijd een enorme inzet eneen posi tieve houding aan de dag en is zij bijna altijd de beste van de klas. En dat, meende haar do cent, is een bijzondere prestatie voor iemand die de taal en cul tuur niet volledig begrijpt en het in het verleden niet zo ge makkelijk heeft gehad. Dezelfde bewondering ging uit naar de Poolse Ella Skretkowska die zich op wat latere leeftijd helemaal heeft gevyorpen op een horeca-opleiding en daar goede resultaten in behaalt. Marieke van Zuilen was de uit blinker van de afdeling Labora toriumtechniek. Zij werd ge roemd om haar geweldige stage bij het LUMC, waar ze een spe cifiek deel van het bloedlabora- torium had gearchiveerd Guido Rijsdam had eveneens een gro tezelfstandigheid aan de dag gelegd bij het Rasto-project van het ROC Leiden. Hij maakte een opmerkelijk goede beveiliging voor het computernetwerk van de ruim 45 Leidse basisscholen die bij Rasto zijn aangesloten. Ook Joachim Ditmar Langezaal heeft op ICT-gebied indruk ge maakt op zijn docenten door naast zijn reguliere lesstof ook nog een aantal IT-certificaten te behalen op universitair niveau. Suzanne de Goede blinkt ook uit door haar buitenschoolse activiteiten. Want behalve dat ze het op school en bij haar werkgever Van Bemmelen Sport goed doet, werd zij in oktober wereldkampioene wielrennen op de weg bij de junioren. Het Bij belangrijke ontwikkelingen in de psychiatrie laat de invloed van de patiënt nog te wensen over, vin den Ellie van der Meij en Erik Visser. Foto: Hielco Kuipers Volgens juryvoorzitter Jas van het bestuur van ROC Leiden mogen alle acht leerlingen zich ambassa deurs van het mbo noemen. Foto: Hielco Kuipefs leverde haar een plaats op in de wielerploeg van Leontien van MoorseL Gert van Dobben van werktuig bouw liet ook zo zijn sporen na buiten school. Hij maakte grote indruk bij zijn stagebedrijf. Hij begon als hulp van de twee te kenaars, maar had al binnen een paar dagen in de gaten dat de werkverdeling op déze kleine afdeling niet klopte. In twee we ken had hij dat gereorganiseerd, met als gevolg dat één van de twee tekenaars zijn baan kwijt raakte. Zelf kon hij vast aan de slag bij dit bedrijf. De jury toonde zich onder de indruk van de prestaties van de kandidaten. Alle acht kunnen zich met recht ambassadeurs voor het mbo noemen, zei jury voorzitter Jas, lid van het colle ge van bestuur van het ROC Leiden. Ronald van der Ham had daarbij nog een streepje voor op de rest omdat hij tij dens zijn stage volledig terugge worpen was op zichzelf. Hij had zijn drie maanden durende sta ge doorgebracht in een dorp in Kenya, waar hij met de dorps bewoners een dam had ge bouwd. Die ervaring deed hem beseffen dat het in het leven om meer draait dan materiële za ken. „Wij hebben het hier voor al over snelle fietsen, de nieuw ste scootermodellen en autorij lessen, maar daar gaat het niet om. Gezondheid, vriendschap en levensgeluk zijn de wezenlij ke dingen." Marijn Kramp nwennig poseert hij met het rtificaat en een grote bos oemen in zijn handen voor de tografen. Want raar is het wel s je ineens letterlijk en figuur- k tot schoolvoorbeeld wordt rheven. Maar een brede lach naadt ook wel dat Ronald n der Ham blij is met de ere- el mbo-uitblinker ROC Lei- :n. Hij mag in augustus voor t Regionaal Opleidings Cen- um Leiden uitkomen op! de ndelijke ROC UitblinkerS-dag. steren organiseerde de ón- rwijsinstelling voor middel- lar beroepsonderwijs voor het sist een uitblinkersverkiézing. aanmerking kwamen leerlin- !n die een bijzondere prestatie ïdden geleverd tijdens hun stage over andersoortige bui tenschoolse projecten. Elke af deling van het ROC Leiden mocht een leerling afvaardigen. In totaal werden acht volstrekt verschillende leerlingen voorge dragen die allemaal aangenaam verrast waren dat zij door hun docenten en stagebegeleiders waren uitverkoren. Of zoals de Thaise Benjamas Wiangthong het charmant uit drukte: „Ik wist niet dat ik uit blinker ben. Ik dacht altijd dat ik normaal meisje was." Dat was zij zeker niet, verzekerde haar docent die zijn bewonde ring voor de Thaise die gisteren zes jaar en tien dagen in Neder land was, niet onder stoelen of banken stak. Afgezien van het De Blauwe Steen, die a) 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Enc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15