Langer gezond dankzij regelmatige contro 1 REGIO 'LUMC is verantwoordelijk voor leed dat dit gezin is aangedaan' 'Mensen zijn zelf verantwoordelijk voor het krijgen van kinderen L U Heel veel mensen willen zelf bepalen wanneer ze sporten Geloof het of niet: er gaan écht mensen dood in Irak HDC 970 WOENSDAG 9 APRIL 200 NAVRAAG Nederlanders sporten meer, maar doen dat steeds minder in clubver band. Tot die conclusie komt het Sociaal en Cultureel Planbureau in een rap port geti teld Sport 2003. Het is een trend die al enige tijd bestaat. JAN VAN HEEK (64), voormalig docent aan de Haagse Academie voor Lichamelijke Opvoeding, begon met anderen al een kwart eeuw geleden met een 'ongeorganiseerd' trim- clubje op de zaterdagmiddag. De oud-tienkamper en oud atletiek- trainer van De Spartaan uit Lisse kijkt dan ook niet op van de resulta ten van het onderzoek. Waarom niet? „Mensen willen meer en meer zelf het tijdstip bepalen waar op ze sporten. Ze gaan nog wel op clubs, maar velen gaan al leen om te leren wat ze moeten doen. Als ze dat denken te we ten en ze kunnen het opbren gen, gaan ze liever voor zich zelf verder. Dan kunnen ze het op him eigen tijd doen." Dat geldt toch niet voor alle sporten? „Natuurlijk niet. Voetballen kun je moeilijk in je eentje doen. Het gaat om sporten die je individueel kunt bedrijven. Lopen, zwem men, fietsen, fitness, skeeleren. Bij clubs op dat gebied zie je ook vaak een groot verloop." Er sporten ook steeds meer vrouwen en ouderen. Hoe zou dat ko men? „Er worden zoveel andere dingen aangeboden tegenwoordig. Jon geren hebben heel veel aan hun hoofd en dan wil sporten er wel eens bij inschieten. Ze gaan dat pas doen als ze overgewicht krij gen of als een arts ze het aanraadt. Als ze wat ouder zijn dus. En dat doen ze dan liever met vrienden dan in een club." E", dat met bezuiniging te maken hebben? 2 „Geloof ik niet Kijk naar die talloze groepjes die in de weekeinden met elkaar bezig zijn. Die rijden op dure fietsen of lopen op dure «Schoenen. Dus daar ligt het niet aan. Het ligt er meer aan dat men sen in zulke groepjes elkaar bellen om te vragen waarom iemand 1 of twee keer niet geweest is. Dat gebeurt bij sportclubs te wei- nnen de clubs dat tij nog keren? 1, door nevenactiviteiten te organiseren. Clubs die dat doen, oe- Jien wél aantrekkingskracht uit. Kijk naar de dorpsclubs, waar Ég mensen rondlopen die bereid zijn hun vrije tijd in de vereni- pg te steken. Doe je dat niet, dan zal de 'ongeorganiseerde' trend "i ongetwijfeld voortzetten. Want mensen die daar enthousiast over zijn, nemen steeds meer anderen mee." tekst: Paul de Tombe foto: Herik Bouwman UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, maandag 10 april ZOETERWOUDE- De Grofsmederij. Gevestigd in Zoeterwoude, maar in feite nog steeds een puur Leids bedrijf. Het zal moeilijk zijn een Leidenaarte vinden, die niet een familielid heeft of een kennis, die bij de Grofsmederij werkt of heeft gewerkt. De grote belangstelling voor de open dag kwam dan ook voornamelijk uit Leiden. De eerste bezetting in de regio Leiden ondervindt een enorme be langstelling en steun van de plaatselijke bevolking. Tal van sprekers benutten de bijeenkomst om - stuk voor stuk onder ovationeel ap plaus - hun solidariteit met de bezettingactie van de werknemers van de KNG te betuigen. "Deze bezetting is een uitzonderlijke", zo vond Wim Wamsteeker, hoofdbestuurder van de Industriebond NW. "Er worden niet alleen eisen gesteld om de werkgelegenheid te behou den; de bezetters verlangen ook dat hun directeur verdwijnt. Dit is een goed voor beeld voor andere werknemers. Bij de afnemende werkgelegenheid spelen immers niet alleen econo mische factoren een rol. Vaak is de "oorzaak ook de verrot slechte lei ding in het Neder landse bedrijfsle ven. Het is een grof schandaal dat vele miljoenen overheidsgeld dooreen slecht management ver dwijnen". ANNO 1978, maandag 10 april LEIDEN - De be zoekers van de open middag na men de kans te baat om de Grof smederij te be zichtigen. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO (Ld(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie; B.M. Essenberg, C.P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) i -_r E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5.356 415 Advertentie fax 071-5 323 5oS Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIES 071-5356300 Sprinters (rubrieksadv.): 072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19,60 (alleen aut. ine) 1 p/kw €55,00 p/j €210,60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot'het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betting. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV c.q. de betreffende auteur. HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. OORLOGSDAGBOEK Leidenaar Thomas Erdbrink (27) is oud-medewerker van het Leidsch Dagblad. Hij woont te genwoordig in Teheran, waar hij Midden-Oosten-correspon- dent is voor NRC Handelsblad. Momenteel vertoeft hij als oor logsverslaggever in de stad Su- leymaniya in het autonome Noord-lrak, waar niet Saddam maar de Koerden de dienst uit maken. „Wie de oorlog slechts op te levisie volgt, krijgt wellicht het idee dat het één grote film is. Amerikaanse soldaten verove ren paleizen, 'militiemannen' vechten terug en een gepen sioneerde generaal met een slechte zonnebril wordt getipt als nieuwe leider van het ver overde land. Het lijkt wel een script van een slechte Holly- wood-productie. Voor mij werd de uitzending werkelijkheid op 3 april om 13.26 uur. Op dat moment stapte een bevriende journa list op een landmijn. Een paar minuten later stierf hij. Geloof het of niet: er gaan écht men sen dood in Irak. De tv-beel- den die met een druk op de afstandbediening verdwijnen, zijn in werkelijkheid een uit zending zonder aftiteling of einde. In de tien weken dat ik in Noord-lrak rondloop heb ik zes doden gezien. De eerste keer was anderhalve maand geleden. Vijf leden van een Koerdische islamitische groep werden voor terroristen aan gezien door een rivaliserende groep. In een regen van kogels werden ze om zeep geholpen bij een controlepost. Het was één groot bloedbad, waarvan de beelden niet geschikt wa ren voor welke kijker dan ook. Een week of drie later maakte een Australische cameraman de laatste film van zijn leven toen een autobom op een kruispunt hem mee opblies. Wij arriveerden één minuut na de aanslag. Het lichaam van de man lag zwartgebla kerd op het asfalt. Na lang zoeken vonden we een pa piertje met zijn paspoortnum mer en nationaliteit erop. La ter hoorden we dat hij een kind van twee maanden had. Nadat Amerikanen samen met Koerden eind maart een islamitisch terroristenkamp in Noord-lrak oprolden, lieten ze de zeventig bebaarde doden gewoon liggen. Als waarschu wing. De lijken, de meeste met een gaatje in het voor hoofd, begonnen na drie da gen te rotten, maar de Koer den kenden geen genade. Ze liggen er waarschijnlijk nog. Eergisteren hebben we onze vriend begraven in zijn ge boorteland Iran. Honderden mensen kwamen hun laatste groet brengen aan de getalen teerde Iraanse cameraman die vele jonge Iraniërs met hun carrière hielp. Mijn vriendin huilde, ik huilde, iedereen huilde. Het was een mooie, droevige rotdag. Ik vrees dat wij niet de enigen waren in deze regio, de Verenigde Sta ten of Engeland die treurden om hun naaste. Kijk na het lezen van dit stukje even naar uw geliefden en be sef dat sommigen geen 'uit knop' op hun tv hebben." Thomas Erdbrink vervolg van voorpagina Onderzoek een bejaarde en je vindt al tijd wel iets. De vierhonderd ouderen die wijkverpleegkundigen van Thuis zorg Groot Rijnland onderzochten tij dens de Periodieke Controle Gezond heid Senioren, het eerste regelmatige onderzoek onder bejaarden in Neder land, gingen met gemiddeld drie ad viezen naar huis. Advies tegen overge wicht, tegen te veel cholesterol, tegen de eenzaamheid, tegen slaapproble men. De ouderen volgden vrij trouw het advies op, ondanks dat vier op de tien vonden dat verandering van leef gewoontes niet nodig was. Na twee of drie controles voelde ruim de helft zich ook echt gezonder. Een kleine tien pro cent voelt zich niet gezonder. Waarom zo'n periodiek onderzoek otider ouderen door de thuiszorg? Ze kunnen toch naar hun huisarts? Wijkverpleegkundige Els Zweers: „De huisarts treedt pas op bij klachten. Je kunt wel naar hem toestappen en zeggen: ik wil dat u dit en dit en dit onderzoekt. Maar als je geen klach ten hebt, zegt hij:, ik begin er niet aan. En terecht, de huisarts is geen servi cecentrum. Ons onderzoek biedt wél de kans om te screenen op zaken die niet onmiddellijk tot klachten leiden. Mensen kunnen heel lang met een hoog bloedsuikergehalte rondlopen zonder dat ze het weten en zonder klachten te hebben. Maar ondertus sen worden wel het hart en bloedva ten beschadigd. Bovendien nemen wij echt de tijd. Zo komen we bij voorbeeld te weten dat ouderen over- Na twee of drie controles voelde ruim de helft van de ouderen die meededen aan de Periodieke Controle Gezondheid Se nioren zich ook echt gezonder. Foto: Ton Kastermans belast zijn omdat ze altijd op de kleinkinderen moeten passen en geen nee durven zeggen." Na de controles zegt 53 procent zich gezonder te voelen. Maar zijn ze dat ook? Onderzoeker Liesbeth Huisman: „Het gewicht is gedaald, het choles terol is gedaald, net als de bloeddruk. Dat betekent dat de risicofactoren voor ziektes minder groot zijn en de ouderen in optimalere conditie ze ventig of tachtig kunnen worden. Het gaat ons erom de onderbehandeling van ouderen aan te pakken. Want veel ouderen hebben iets waar niets aan wordt gedaan. Omdat niemand weet dat ze iets hebben of omdat ze denken: het hoort erbij. Want im mers: Ouderdom komt met gebre ken. Dat is ook wel zo, maar we kun- KLANKBORD nen het wel wat draaglijker maken." Geschrokken van de acht procent die zich niet gezonder is gaan voe len? Zweers: „Nee hoor, helemaal niet. Er zit een groep ouderen bij die gewoon al erg gezond was. Na de controles is de bloeddruk nog steeds goed. Als ie- Vnand van tevoren al gezond is, moet hij dan ema gezonder dan gezond zijn? Dat kan dus niet." Leven ouderen met die periodi controles ook langer? Onderzoekster Marja Kraakmai „Het draagt bij aan het langer van een gezond leven. Dat bete niet dat er niks ergs kan gebeui Sommige mensen hebben een re kans op ziektes omdat het in genen zit. En dat kan je met pe ke controles echt niet goedmak Zijn periodieke controles goed slecht voor de wachtlijsten? Kraakman: „Toen we hier in 20 mee begonnen, waren er nog lijsten in de thuiszorg. Nu zijn kwijt. Ik zeg niet dat dat komt dit onderzoek. Op andere front hebben we gewerkt aan de bes ding van de wachtlijsten: wervi nieuw personeel, meer zorgure draaien en een lager ziektevers Maar dit soort periodieke onde ken bij ouderen kunnen wel bi gen aan uitstel van zorg of mist wel aan het helemaal voorkom een oudere in de zorg belandt, scheelt een hoop geld." Maar ouderen worden na een trole toch ook vaak naar de hi of een psychiater doorveriveze vergroot het ouderenonderzoe druk op de gezondheidszorg. Kraakman: „Het is echt niet no om altijd door te verwijzen naa behandelaar. Vaak is simpel ad als 'neem eens de trap in plaat de lift' al voldoende om ouden meer bewegen aan te zetten. A blijkt dat het niet helpt, kan er nog een arts bij komen." Roelf Reinders Een uitspraak van het gerechts hof die vorige week veel op schudding veroorzaakte, was die in de zaak van het Leidse meisje Kelly en haar ouders tegen het LUMC. Ook de deelnemers aan de LD-enquête op het internet worstelden met het vonnis van de hof-rechters, waarover de Hoge Raad nu een uitspraak moet doen. Tijdens de zwangerschap dron gen de ouders aan op een vruchtwaterpunctie, maar wei gerde het ziekenhuis zo'n on derzoek. Zo kon Kelly, die an ders wellicht zou zijn geabor teerd, zwaar gehandicapt ter wereld komen. Volgens het hof moet het LUMC Kelly én haar ouders smartengeld betalen. Ook moeten de kosten worden vergoed die voor de opvoeding en medische behandeling van het kind zijn (en worden) ge maakt. Is deze uitspraak terecht, luid de de vraag die in de stelling werd voorgelegd. Ja, zegt een meerderheid (58 procent) van de bezoekers van de LD-inter- netsite. „Het LUMC is verant woordelijk voor het enorme leed dat dit gezin is aangedaan. Het is niet meer dan terecht dat het ziekenhuis met geld over de brug moet komen", aldus een van de 'voorstanders'. Met 42 procent is het aantal te genstanders van de uitspraak eveneens groot. „Ik vind het belachelijk. Dat de ouders on kostenvergoeding willen, kan ik begrijpen. Maar nu krijg ik het idee dat ze meer van geld hou den dan van hun kind", zo luidt een argumentatie van een van de nee-stemmers. Bloemencorso De stelling van deze week gaat over een 'probleem' van een compleet andere categorie: de bloemencorso's. Bij de presen tatie van de ontwerpen van het Rijnsburgse corso liet VW-di- recteur T. Scheffer deze week weten dat het corso moderner en levendiger moet worden. „Als het corso voorbijtrekt, moet het nog lang onrustig blij ven in de dorpen. Met figuran ten, muziekcorpsen, oldtimers, olifanten en kamelen", aldus Scheffer. Het Rijnsburgse cor so, dat half augustus rijdt, trekt steeds minder publiek en Scheffer wil dit tij keren. Het Bloemencorso van de Bol lenstreek, dat aan het eind van deze maand door de streek rijdt, heeft over publieke be langstelling meestal niet te kla gen, maar heeft weer andere problemen. Zo neemt de be reidheid onder het bedrijfsle ven om praalwagens te laten rijden af. Slechts dankzij een fi nanciële injectie van verschil lende gemeentes blijft het aan tal praalwagens op een aan vaardbaar niveau. Moet ook dit corso zich niet eens beraden op zijn toekomst? De stelling waarop u tot en met maandag kunt reageren luidt: Een bloemencorso is niet meer van deze tijd. Reageren kan via de post: De Stelling, postbus 54, 2300 AB, Leiden, of via de website www- .leidschdagblad.nl. Kelly en haar o krijgen t schade\ van het i Marije van den Berg (28) uit Lei den, bedrijfsjournalist en PvdA- raadslid:.Allereerst moet ik zeggen dat ik het moeilijk vind om in een oordeel van de rechter te treden. Maar ik heb begrepen dat er sprake is van een medische misser van het LUMC en dan vind ik het terecht dat een schadevergoeding wordt uitge keerd. Die vergoeding moeten de ouders krijgen voor de handicaps van hun dochter en het psychische leed dat ze ondervinden als direct gevolg van de medische misser. Ik kan me ook voorstellen dat Kelly een uitkering krijgt als ze volwassen is en niet in haan eigen onderhoud kan voorzien. Wel vind ik c'e toekenning van H| de 'wrongful fife- claim' griezelig, f Maar ik denk dat het WW laatste woord hier nog niet over is ge- Annemarie de Jong (16) uit Voor schoten, vwo-scholiere: „Ik ben van mening dat Kelly en haar ouders recht hebben op een schadevergoe ding. De medische wereld moet zijn fouten toegeven en daarvoor betalen aan de getroffen patiënten. Vaak merken patiënten dat artsen en an dere medewerkers in de zorgsector slecht luisteren. Natuurlijk brengen sommige onderzoeken gevaren met zich mee. De consequentie van de arrogantie van de verloskundige is dat Kelly zwaar gehandicapt ter we reld is gekomen en niet volledig van haar leven kan genieten. De ouders staan ook onder zware psy chische en fysieke druk. Ik ben dan ook van me ning dat Kelly en haar ouders alle financiële tegemoetkomingen moeten krijgen om hun zware leven iets gemak kelijker te maken." Nancy Knijnenburg (34) uit Leiden, beveiligingsmedewerkster en train- ster van de damesselectie van SJC in Noordwijk: „Een moeilijke kwes tie, waar ik het uiteindelijk niet mee eens ben. Ik zal wel ouderwets zijn in mijn gedachten, maar waarom gaan ouders tegenwoordig tijdens de zwangerschap op zoek naar geneti sche afwijkingen van een ongeboren kind? Om aan dat leventje een einde te maken als het geen 'perfect kind' wordt? Wat zijn we in godsnaam aan het doen? Natuurlijk is het niet leuk als je kindje niet helemaal gezond is, maar leven op zich is al een geweldig iets. Leer leven met zaken die niet volgens planning gaan. Wees tevreden met watje hebt." Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, intensivecare-specialist in het Dijk- zigt-ziekenhuis: „Wat een huive ringwekkend gegeven dat je als ou ders terecht vraagt om nader onder zoek en dat dit door een ziekenhuis medewerker wordt geweigerd. Te recht moeten de extra kosten, die worden gemaakt om het leven van hun dochter zo acceptabel mogelijk te maken, worden vergoed. Maar we gaan een onbeheersbare grens over als er een boete betaald wordt als ge noegdoening voor het leven zelf. Ik vind het absurd dat het verzoek van de aanstaande ouders destijds is af gewezen op het niveau van de ver loskundige. Overigens blijft elke geneeskun dige beslissing ook door heel fatsoenlijke dokters of verloskun digen kwetsbaar voor soms heel harde kri tiek. Laat ons oor deel daarom mild zijn." Pie ter Stam (51) dominee in wijk: „Van de gehele geschied weet ik te weinig om er een go oordeel over te hebben. Maar ajgemeen ben ik zeer huiverig vergoedingen als het gaat om sche kwesties. Dan wordt de p soonlijke verantwoordelijkheid de overheid geschoven en dat ik geen goede zaak. Mensen zi verantwoordelijk voor het krijl van kinderen. En in zekere zin krijgen van kinderen ook een( tastbaar iets. Als je een kind vi hebben moet je kosten daarvi voren berekenen: de ethische ten, de psychologische kosten fysieke kosten."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14