LEIDE Wijkvoorzitters: Meer vaart achter Kooiplein REGIO Werfpop niet geweerd uit Leidse Hout 'Tweedeling dreigt tussen ouderen op woningmarkt' Lemstra keurt politieoptreden vredeswaken af ROC kiest twee gerenommeerde architectenbureaus voor nieuwbouw R1 "WÊnt Glazen plafond weg woensdag 9 april 2003 eerlingen n ROC naar blinkersdag Leidsche Boys ijfett over rhuizing rijdt door anrijding I- Een fietser uit Leiden is n rond kwart over twaalf lags bij de busbaan op Ise Diamantlaan door ichauffeur aangereden, uw viel, waarna de lur van de witte taxi ed richting de Haagweg. itie heeft de zaak in on- rleesfinale et Volkshuis De provinciale finale Nationale Voorleeswed- zaterdag 12 april in 'Het Volkshuis'. Tien kinde de groepen zeven en :en voor uit een zelf ge- loek. De winnaar gaat olland vertegenwoordi- lens de landelijke finale nei in Muziekcentrum burg in Utrecht. aak in estraat - Een geldkistje, een is en sieraden zijn giste- irdag buitgemaakt bij iraak in een woning aan estraat in Leiden. Ver- lijk wisten de dieven de binnen te komen door weg te drukken. door Marijn Kramp leiden - Het ROC Leiden heeft twee gerenom meerde architectenbureaus gekozen voor zijn nieuwbouwplannen. Architectenbureau Rau en Partners is geselecteerd om het ontwerp te maken voor de technische afdelingen op het Lammenschanspark. Meyer en Van Schooten mogen aan de slag aan de achterkant van het centraal station. Daar wil het ROC Leiden de overige opleidingen huisvesten. Dit stuk grond, aan het spoor tussen de ach teruitgang van het station en de Joop Walen kamptunnel, moet overigens nog wel gekocht worden van het LUMC. Maar J. van Gaal, voorzitter van het college van bestuur van ROC Leiden, heeft voldoende vertrouwen in het overleg met het LUMC om de ontwerpop dracht nu al te verstrekken - met de nodige ontbindingclausules. Als de nieuwbouwplannen zijn uitgevoerd, wil het ROC Leiden het overgrote deel van zijn huidige vestigingen afstoten. Het ROC Leiden had in totaal acht architec tenbureaus uitgenodigd een visie te maken op de nieuwbouwplannen van de instelling voor middelbaar beroepsonderwijs. Deze presen teerden zij vorige maand aan een grote groep betrokkenen. De selectiecommissie onder lei ding vein de oud-bouwmeester W. Patijn heeft uiteindelijk haar keuze laten vallen op Rau en Meyer en Van Schooten. Rau heeft onder andere de Triodos Bank in Zeist, het Elwerda College in Emmeloord en het Haarlemmermeer College in Hoofddorp ontworpen. Hij begon zijn carrière bij een an troposofisch architectenbureau. De invloed daarvan is nog steeds herkenbaar in zijn werk. Voor Rau is duurzaam bouwen vanzelfspre kend. Nieuwbouw van hem gaat gepaard met een sloopplan zodat latere generaties niet voor verrassingen komen te staan. Aan de klimaat beheersing en de water- en energiehuishou ding in gebouwen wordt eveneens veel aan dacht besteed. Dit heeft in het verleden al geleid tot een aan tal vernuftige aanpassingen zoals zonwering die van beneden naar boven gaat. Op die ma nier wordt wel gebruik gemaakt van het licht en de warmte van de zon, zonder dat het de mensen in het gebouw stoort. Meyer en Van Schooten zijn onder andere be kend van de transformatie van het voormaligjs" Azië Pakhuis in Amsterdam en de nieuwbouw van het hoofdkantoor van de ING Bank langs de AIO in Amsterdam. Dit laatste gebouw, dat wel wat wegheeft van een glazen basketbal schoen, is kenmerkend voor het bureau dat opvalt door spraakmakende ontwerpen waa in veel nieuwe technieken worden toegepastl dat 'Liever een schone wijk dan een ingenieus nieuwbouwplan' door Marijn Kramp De gemeente moet meer vaart zetten achter de plannen voor het Kooiplein en omgeving. Dit gebied dat uiteindelijk het hart van Leiden-Noord moet worden, blijft nu teveel achter in de wijk ontwikkelingsplannen van de ge meente. Ook moet de gemeente meer aandacht besteden aan het beheer van de wijk, menen de voorzitters van de wijkverenigin- gen. Veel bewoners hebben liever schone straten en nette plantsoe nen dan half verdiepte tunnel- bakken en ingenieuze nieuw bouwplannen. Rotzooi op straat en kapotte containers blijven de grootste ergernis in Leiden-Noord. Een verbetering op dat vlak, vinden de voorzitters, moet dan ook prioriteit krijgen in de plannen die de gemeente met dit stads deel heeft. Volgens veel bewo ners knapt de wijk daar meer van op dan van een nieuwe woonwijk op het EWR/Slacht- huisterrein of van twee half ver diepte tunnelbakken voor de Willem de Zwijgerlaan. Ook vinden de voorzitters dat de gemeente een verkeerde volgor de hanteert in de uitwerking van de plannen. Die zijn voor het gebied bij de Groenoordhallen al ver uitgedacht, maar voor het Kooiplein en omgeving staat er nog nauwelijks wat op papier. Dat zou juist andersom moeten zijn, zeggen de voorzitters, aan gezien het Kooiplein het hart van de wijk moet worden. En het is op deze plek ook van gro ter belang dat de drukke Willem de Zwijgerlaan de grond in gaat, terwijl de gemeentelijke plannen voor een tunnelbak ter hoogte van de Marnixstraat al verder gevorderd zijn. Gisterenavond hadden de voor zitters van de vier wijkverenigin- gen van Leiden-Noord en het bewonersplatform dat de belan gen van de huurders vertegen woordigd, een bijeenkomst be legd in buurthuis 't Spoortje. Bewoners konden daar hun me ning geven op de reactie van de voorzitters op de gemeentelijke plannen. Deze moeten zij uiter lijk aanstaande maandag inleve ren, omdat dan de inspraak- en bezwarentermijn sluit De voorzitters hebben ook pro blemen met de voorgestelde sloop van de flats aan het Zwar te Pad en het achterste deel van de Marnixstraat en de portiek woningen aan de Bemhard- straat. Het merendeel van de bewoners voelt er niets voor om uit deze in goede staat verkeren de huizen te vertrekken. Voor de oudere bewoners in de ze flats zijn er ook nauwelijks goede alternatieven voorhan den. Het tekort aan seniorenwo ningen is groot. De gemeente, stellen de voorzitters in hun ad Het merendeel van de bewoners voelt niets voor de voorgestelde sloop van de flats aan het Zwarte Pad. Foto: Hielco Kuipers vies, moet daarom haast maken met de bouw van aanleunwo ningen en woon/zorgcom- plexen. De voorzitters raden de gemeente sowieso aan om eerst nieuwe woningen te bouwen en pas daarna de oude te slopen om nog langere wachttijden voor huurhuizen te voorkomen. De noodzaak om de huizen aan de Mamixstaat en het Zwarte Pad te slopen, ontbreekt volgens de voorzitters. De groenstrook die de gemeente op deze plek voor ogen heeft kan gemakkelijk rondom de flats worden aange legd of een tikkeltje opgescho ven. Tevens vonden de voorzit ters dat de gemeente de sloop van een rij koopwoningen aan de Prins Frederikstraat moet overwegen als zij echt een goede groenstrook wil aanleggen die de singel met het Noorderpark verbindt. Dit advies werd echter na fel verzet van een groep huis eigenaren geschrapt Een ander onderdeel dat bij een aantal bewoners op verzet stuit te, is het plan om een fietspad aan te leggen door het Volkstui nencomplex in de Tuin van Noord. Een doorgaande route komt de sociale veiligheid in het gebied niet ten goede, leidt mo gelijk tot meer inbraken in de tuinhuisjes, en doet afbreuk aan het wandelgenot in het gebied. Meer openbaarheid van de Tuin van Noord moest op een andere wijze bevorderd worden door bijvoorbeeld een betere beweg wijzering. Ook was er onenigheid over de locatie van de toekomstige Bre de School waarin alle basisscho len van Leiden-Noord opgaan. De gemeente wil deze nieuwe school bouwen aan de Bonaire- straat maar de voorzitters zijn van mening dat een plek aan de andere kant van de Willem de Zwijgerlaan geschikter is. Een school past volgens hen beter in een groene omgeving dan in de buurt van een winkelcentrum. Ook denken zij dat een Brede School bij de Bonairestraat veel verkeersproblemen veroorzaakt. Maar die zienswijze werd gister avond niet door iedereen ge steund, omdat vestiging aan de ze kant van de weg ten koste gaat een van een aantal portiek flats van de Hoven. Vim Koevoet i - De pogingen van de is van CDA, Leefbaar Lei- 'n de WD om het Werf- stival aan banden te leg- if zelfs te weren uit de Hout zijn mislukt. Wet- :r A. Geertsema (WD/e- nenten) gaf er gister- 1 in de raadsvergadering n uitvoerig betoog blijk lat hij de keuze voor de e van Leidens belangrijk- lopfestival verantwoord De WD'er sluit ook niet It Werfpop, dat al 20 keer et gelijknamige binnen- )ark is gehouden en één op de Garenmarkt, in de mst zal terugkeren in de e Hout. raadslid M. Dobben de die zei dat ze er niet op is om het festival tegen te en, voerde een lange van bezwaren aan. Zij dat het met de Leidse dezelfde kant opgaat als het Plantsoen dat door erde ingrepen van de ge- te veel gelijkenissen ver met het Enge Bos van le Wolf uit de Fabeltjes- deden zouden door pro- ende omwonenden zijn derd en ook het Diaco- nziekenhuis is tegen 'op in de Leidse Hout. ns Dobben de Bruijn t het gras vertrapt door de n van de verwachte 0 bezoekers. Zij drong er in nadere eisen te stellen iet festival op 13 juli, tus- 13.30 en 23.00 uur. Het laar daarbij te doen om ast, rommel, decibellen, heid, vergoeding van Ie aan het park, ver hinder én eindtijd, eijie en A. Flippo van het verbaasden zich over de ge van de WD. Het CDA eerder met een soortge- ïrhaal als dat van Dobben uijn protest aangetekend Werfpop in de Leidse en werd toen wegge- d, ook door de WD, me moreerde fractievoorzitter Bleijie. Volgens Flippo verja gen en verstoren de optreden de bandjes de bosuil en de to renvalk en onttrekt de ge meente Leiden zich met haar locatiekeuze aan wettelijke be palingen waarin is vastgelegd dat deze beschermde vogels met rust moeten worden gela ten. D. Sloos van Leefbaar Leiden sloot zich daarbij aan. Volgens hem hoort Werfpop in de Groenoordhallen thuis en niet in de Leidse Hout. „Ik vraag het college om op zijn onzalige besluit terug te komen." Maar voor wethouder Geertse ma is daar geen denken aan. Hij wees erop dat Werfpop buiten het broedseizoen valt. „De bosuil en de havik kunnen dit wel een dagdeel velen." Van belang is volgens Geertse ma ook dat er geen bomen op de grasmat van de grote weide in de Leidse Hout staan, waar door het aanstampen na af loop van het muziekfestival niet ten koste hoeft te gaan van de wortels van de bomen. Dat is wel het geval in het Van der Werfpark. Het ziekenhuis bevindt zich op 500 meter afstand en is derma te goed geïsoleerd, aldus de wethouder, dat ook daar geen noemenswaardige overlast zal zijn. De angst van het zieken huis voor insluipers vindt hij ongegrond. „De keren dat Werfpop in de binnenstad is gehouden hebben de omwo nenden daar ook geen last van gehad." Geertsema is niet van plan het aantal decibellen terug te schroeven. Het Werfpopfesti- val is er één uit de 'zwaarste categorie', waarbij de geluids sterkte 'vrij is'. De wethouder kreeg steun van PvdA-woordvoerster L. Hesse- link. Zij voerde aan dat de or ganisatoren eerder hebben be wezen dat er 'goede afspraken met ze te maken zijn'. Werfpop moet doorgaan want voor jon geren is er toch al zo weinig te doen, zei Hesselink. door Silvan Schoonhoven leiden - Het tekort aan woningen voor ouderen begint voelbaar te worden in de Leidse regio. Daardoor dreigt een tweedeling te ontstaan tussen haves en have nots. Daarvoor waarschuwt Hans Schuurman, de voorzitter van het coör dinatieorgaan ouderenbonden (COS- BO). Schuurman noemt het tekort aan ou derenwoningen in Leiden 'enorm'. „Er zijn maar heel weinig woningen ge schikt voor ouderen met een functiebe perking. Straks krijg je een spanning tussen generaties en bovendien tussen welvarende ouderen en mensen met een AOW. De toestand hier is schrij nend. Ik mis daadkracht van de ge meente." De ouderenbonden van Zuid-Holland maakten begin dit jaar bekend dat mo menteel al 150.000 huizen, geschikt voor senioren ontbreken. Als er niets gebeurt, loopt het tekort in 2015 op tot 190.000. Leiden heeft in het jaar 2015 naar schatting 8000 seniorenwoningen te weinig. Toch begint ook nu al het te kort voelbaar te worden, zegt Schuur man. De schaarste wordt versterkt door de tendens om zorg voor ouderen zoveel mogelijk aan huis te bieden en verzor- gings- en verpleegtehuizen te sluiten. De huizen waar de ouderen min of meer zelfstandig blijven wonen, moe ten daar wel geschikt voor zijn of ge schikt zijn te maken. Ouderenwoningen moeten aan een aantal criteria voldoen. Woon- en slaapkamers moeten op één verdieping liggen. De woning moet op de begane grond zijn of gemakkelijk bereikbaar zijn met een lift. De deuren moeten breed genoeg zijn voor een rolstoel en drempels mogen niet te hoog liggen. Verder moet het huis niet lastig te on derhouden zijn en in de buurt lig van winkels, banken en openbaar ver voer. Een centrale verwarming mag niet ontbreken. Volgens Schuurman gaat de gemeente Leiden haar verantwoordelijkheid uit de weg op het gebied van de ouderen huisvesting. „De ouderenbonden hebben een on derzoek uitgevoerd, maar Leiden heeft daar niet aan meegedaan. Ik durf daar om de stelling aan dat het Leidse colle ge zijn verantwoordelijkheid niet neemt." PvdA-wethouder Buijing (zorg, welzijn en ouderen) vindt dat onzin. Hij denkt dat Leiden feitelijk in alle segmenten met een huizentekort kampt: „Leiden zit op slot." Buijing geeft toe dat met name oude ren met een handicap de krapte het hardst voelen. Maar er is nog tijd ge noeg om aan het werk te gaan, denkt hij. „De Leidse regio loopt wat vergrijzing betreft achter op de landelijke ontwik keling. Dat betekent dus ook dat je wat meer tijd hebt om er iets aan te doen. We praten al jaren over nieuwbouwwij ken die levensloopbestendig zijn, maar als je geen bouwgrond hebt, wordt het moeilijk. Dan kan je alleen maar kiezen voor bebouwing van groenstroken. r. leiden - Het kale skelet van de fietsenkelder op het Stationsplein ligt bloot. De glazen tegels van de taxiafrit zijn weggehaald om opnieuw te worden geplakt. Probleem was de folie tussen de twee glasplaten. Die hechtte niet goed, waardoor er water en luchtbellen in de tegels tere'ht kwamen. De folie is nu vervange;De reparatie van het taxi- dek heeft lang op zich laten wachten, omdat de kit waarmee de tegels aan het frame zitten, pas is te gebruiken bij een temperatuur boven de vijf graden. Eind mei moet het glazen plafond weer op zijn oude plek liggen. Foto- Hielco Kuipers door Wim Koevoet leiden - Burgemeester W. Lem stra heeft gisteravond publieke lijk het politieoptreden tijdens de vredeswaken bij de Harte- brugkerk afgekeurd. Dat hoorde volgens Lemstra thuis in de ca tegorie 'eens maar nooit weer', zei hij in de raadsvergadering. Groenlinks-raadslid Y. van Delft deed daar haar beklag over het aan zijn jas omver trekken van een 60-jarige man die met kin- derkleurkrijt vredesboodschap pen op straat wilde tekenen. Lemstra garandeerde dat de po litie komende koopavond, don derdag, 'de-escalerend' zal op treden. Volgens Van Delft heeft de politie de afgelopen twee ke ren niet gehandeld in de geest van de Irak-petitie. Hierin wordt onder meer gevraagd om voor- en tegenstanders van de oorlog de ruimte te geven hun mening kenbaar te maken. Lemstra heeft deze petitie aanvaard. Raadslid D. van Schoonder- woerd den Bezemer wees er in de raadsvergadering op dat er geen raadsmeerderheid voor de petitie was te vinden, maar Lemstra ontnam hem het woord. Volgens Van Delft zijn de krijtte keningen op straat de oorzaak van de wrijvingen tussen de po litie en de deelnemers van de vredeswaken van de organisatie Leiden Tegen Oorlog. Op 27 maart weerhielden acht agen ten, van wie twee te paard, de demonstranten hiervan en volg de pas na overleg met het hoofdbureau toestemming. Vorige week beriepen twee agenten zich andermaal op arti kel 2 van de APV waarin is te le zen dat het is verboden op de openbare weg met kalk, teer of krijt te schrijven dan wel te teke nen. De 60-jarige man die daar geen boodschap aan had, werd vervolgens met enig geweld op de grond gewerkt, waarna zo'n 150 omstanders hierover hun ongenoegen uitten. Vokens Van Delft kwamen er vervolgens 'in volle vaart' vier politieauto's aangereden en hebben twaalf agenten de vredeswake verder onmogelijk gemaakt. Zij zouden de demonstranten hebben to^A gevoegd 'als het je niet bevalt, ga je maar naar Irak'. De politie0 heeft over de gebeurtenissen bij de Hartebrugkerk niets gemeld aan de media. Waarom dat niet is gebeurd, is onbekend. Burgemeester Lemstra bestreed Van Delfts lezing van de gebeur tenissen op niet één punt. Hij zei dat de politie artikel 2 van de APV 'te letterlijk' heeft opgevat en dat hij met de commissaris contact heeft opgenomen over de incidenten. De politie zal de demonstranten donderdag avond wél de ruimte geven voor hun vredeswake, zegde Lemstra toe.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13