m Formatie staat op klappen SETS verkopen? Leidsch Dagblad Clubhuis hockeyclub Forescate uitgebrand Veertien burgers gedood bij actie tegen Saddam Welvaartsvast pensioen ruim miljoen ambtenaren in gevaar Leidsch D agt blad Crisis bij CDA en PvdA Beeld Pim Fortuyn toch niet naar Lisse oiplein - ct meer |y krijgen' taurants men zich rijk noseksuelen len zich Dagblad NR. 43201 LOS dinsdag 8 APRIL 2003 SPRINTERS t.witeH:!*! NR. 43201 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 Sleutels ook scholen l4n beheren SC n idooi voor uw Cultureel ■li itrum IC Asimov r4van de onmogelijke ten van de computer t hij, eenmaal goed )grammeerd en werkend, zo lagen eerlijk is :t weer Nauwelijks verandering Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Handtekening: Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl EI Leidsch INTERNET: www.ieidschdagblad.nl OPGERICHT 1 MAART 1860 Postcode Telefoon Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken fpitis. Naam M V .\1/, Straa den haag/gpd - De vorming van een CDA/PvdA-kabinet wankelt. CDA-leider Jan Peter Balkenende en PvdA-voorman Wouter Bos kwamen vannacht zeer pessimis tisch uit de onderhandelingen over een nieuw bezuinigingspak ket. De PvdA weigerde de bezui nigingen te accepteren. De informateurs ondernemen vandaag een laatste poging de partijen tot elkaar te brengen met een nieuw bezuinigings voorstel. Volgens informateur Piet Hein Donner is het verschil 'zo klein dat het overbrugbaar zou moeten zijn.' De fracties van CDA en PvdA hebben de crisissituatie vanmorgen uitvoe rig besproken. Het Centraal Planbureau (CPB) had gisteren laten weten dat het financieel akkoord over de be zuinigingen dat de partijen vori ge week overeenkwamen, slecht zou zijn voor de economie. In het akkoord werden bezuinigin gen voorgesteld van 14,5 miljard euro en lastenverzwaringen van zes miljard euro. Voor extra uit gaven, met name zorg, onder wijs en veiligheid, was eveneens zes miljard euro uitgetrokken. De voorgestelde lastenverzwa ringen van zes miljard euro zou den leiden tot hogere werkloos heid en minder economische groei, zo berekende het CPB. Dat was voor CDA en PvdA on aanvaardbaar. Daarop kwam er een compromisvoorstel van de informateurs op tafel. Daarin werd voorgesteld om slechts twee miljard euro aan lastenver zwaringen door te voeren, waar door de premies voor de AOW en de AWBZ minder zouden hoeven stijgen en de WW-pre- mie zelfs kon worden verlaagd. Ook een lastenverhoging voor huurders kon worden terugge draaid en de halvering van de arbeidskorting, een fiscale aftrek voor werkenden, worden ver minderd. Beide partijen leveren daarvoor één miljard in. Daar mee accepteert het CDA een be grotingstekort van 0,2 procent in 2007 en de PvdA dat er één mil jard minder gaat naar zorg, vei ligheid en onderwijs. De andere twee miljard moeten komen uit extra bezuinigingen. De PvdA kan met dit voorstel echter niet leven. „De extra be zuinigingen gaan weer ten koste van de WW en de huurders. Ook betekent elke miljard extra be zuinigen het verlies van 20.000 banen. Op die manier raken we de voordelen van de lagere las tenverzwaring weer kwijt aan de extra bezuinigingen. Dat is voor ons onaanvaardbaar", aldus PvdA'er en financieel specialist Ferd Crone. Bos vindt dat de PvdA op deze manier veel meer moet inleveren dan het CDA. „Wij hebben nog voorgesteld de pijn eerlijk te verdelen. Wij een miljard minder aan extra uitga ven en het CDA zou dan een ho ger tekort moeten accepteren. We zijn er echter niet in ge slaagd het CDA te overtuigen." Balkenende toonde zich zeer somber over de kans van slagen. Hij legt de schuld bij de PvdA „Wij hebben een licht begro tingstekort geaccepteerd. Dat was al een handreiking." Pagina Binnenland: 'Wantrouwen bij CDA is fundamenteel' el Jamentaar CONGO 'tl haduw van de oorlog in It in het Afrikaanse Con- massaslachting plaats internationale gemeen- noch de media zich erg )ver schijnen te maken, iet plaatsje Dodo zijn vori- zo'n duizend mensen op ke wijze om het leven ge- in wat doorgaat als een entwist In ruim vier jaar eft de 'burgeroorlog' in de )e alige Belgische kolonie p'n drie miljoen mensen ven gekost, de meesten ekte en ondervoeding. België en Frankrijk zich tot est fervente tegenstanders Ij n oorlog in Irak ontpop- hromen beide landen niet nder enige inmenging van igheidsraad geregeld te in- - ëren in hun voormalige inse koloniën. Maar ook Afrikaanse buurlanden - vanda tot Uganda - zijn r present in Congo. Alle ken partijen zijn op een it: plundering vah de delf- die Congo rijk is. Congo heeft geen olie en aar gebeurt werkt niet, zo- I het Midden-Oosten desta- tend op de internationale Ike verhoudingen. Dat is 'vt i in een notendop de tra- lan zwart Afrika. Waar de iche landen dankzij hun het conflict tussen de Pa- en en Israël meetellen in eld, zinken de zwarte Afri- landen steeds verder weg moeras van honger, aids, corruptie en dictatuur, landen - of die nu tegen de oorlog in Irak zijn hieraan alle debet met """IL "doelde druppels ont- iiilp. Maar in het bij- de voormalige Europese ale machten dragen ver- ordelijkheid voor genocide i, Rwanda en de rest van ■Afrika. Fransen en Bel- :n moord en brand et Amerikaans-Brits ingrij- Irak, terwijl in hun voor koloniën, waarmee de 'l n nog sterk zijn, miljoenen bloed worden vergoten. De 1 mogen zich eveneens ach- oren krabben. Blijkbaar *n dode Irakees of Ameri- het op televisie beter dan ade Afrikaan. De Amerikaanse sergeant Chad Touchett, rokend onderuitgezakt in een fauteuil, neemt het er van in het gisteren ingenomen paleis van Saddam in Bagdad. Foto: AP/John Moore Zwaar bombardement op woonwijk na tip over verblijfplaats Iraakse leider bagdad/rtr-anp - De Amerikanen heb ben in Bagdad een deel van een wijk ge bombardeerd waar zich mogelijk de Iraakse president Saddam Hussein ophield. Over het lot van de leider was bij de geallieerden vanochtend officieel nog niets bekend. Wel kostte het bombarde ment op al-Mansur vrijwel zeker veertien burgers het leven, onder wie negen men sen uit één familie. In de wijk werden vier huizen verwoest. Een bom sloeg een krater van acht meter diep en vijftien meter doorsnee. Het Centraal Comman do in het Qatarese Doha kondigde een onderzoek aan naar het bombardement op het centrum van Bagdad. Volgens een Amerikaanse functionaris kregen de Amerikanen gisteren inlichtin gen binnen over een vergadering van de Iraakse inlichtingendienst, mogelijk met Hussein en zijn beide zonen, in een woonwijk van Bagdad. De informatie werd doorgegeven aan het Centraal Commando van de geallieerden in de re gio (Centcom), dat toestemming gaf de plek te bombarderen. Dat Saddam of zijn zonen bij de aanval zijn gedood, is nog niet bevestigd, aldus de functionaris. Centcom-woordvoerder Bartlett zei dat het doelwit zwaar was be stookt. Een B-l bommenwerper liet vier bommen in de wijk al-Mansur vallen, waar Hussein zich zou bevinden. De Amerikaanse krant The Washington Times schreef op basis van militaire bronnen dat Saddam Hussein waar schijnlijk die plek had uitgekozen om veilig te zijn voor een bombardement. De Amerikaanse luchtmacht kwam van morgen in actie in de hevige strijd die 's nachts losbarstte in en rond het presi dentiële Paleis van de Republiek in Bag dad. Amerikaanse troepen die het com plex bezetten, vochten met tanks en artil lerie tegen Iraakse troepen. Een deel van het paleis dat symbool staat voor de macht van Saddam Hussein, stond in brand. Vanuit het complex schoten Amerikanen op andere rege ringsgebouwen, ten noorden van hun positie. Dat gebeurde kennelijk om het gebied dat ze in het centrum onder con trole hebben, uit te breiden. Bij het ministerie van Informatie werden even voor acht uur plaatselijke tijd twee zware explosies gehoord. De Iraakse tele visie en radio verdwenen kort daarna uit de lucht. Ook het Palestine hotel, waar veel buitenlandse journalisten zitten, werd geraakt. Daarbij raakten meerdere mensen gewond. Een cameraman/cor respondent van de Arabische nieuwszen der al-Jazeera kwam om het leven toen het kantoor van de omroep tijdens een Amerikaanse luchtaanval door twee ra ketten werd getroffen. Zie ook pagina Oorlog in Irak ABP acht fikse premieverhoging onvermijdelijk heerlen/anp - De financiële po sitie van het Algemeen Burger lijk Pensioenfonds (ABP) is zo zwak dat het bestuur van Ne derlands grootste pensioen fonds een fikse premieverhoging voor ruim een miljoen ambte naren en leerkrachten volgend jaar onvermijdelijk acht. Voorts staat voor ruim 660.000 gepen sioneerden handhaving van de welvaartsvaste uitkering op het spel. Dat zou betekenen dat de pensi oenen niet langer meer de loon stijgingen in de overheidssector en het onderwijs volgen, zo blijkt uit het jaarverslag dat het overheidspensioenfonds van daag heeft gepubliceerd. Hoe het fonds precies uit het financi ële moeras denkt te klauteren en op welke termijn, staat niet aan gegeven. Het bestuur schrijft wel de oplossing te zoeken in een combinatie van het premie- en indexeringsbeleid. Volgens het bestuur is een ver dere verhoging van de pensi oenpremie onontkoombaar. De premie moet zo snel mogelijk naar een 'ten minste kostendek kend' peil worden getild. Mo menteel kunnen de premies echter niet sneller worden opge trokken dein met 2 procent per jaar. Het bestuur wil af van deze beperking, die in de statuten is vastgelegd. Dit jaar bedraagt de pensioenpremie 15,2 procent van de pensioengrondslag, dat deel van het salaris waarover pensioen wordt opgebouwd. Vorig jaar was dat 13,2 procent. De indexering van de pensioe nen is niet langer volledig gega randeerd. Het beleggingsrende ment over de afgelopen jaren is daarvoor te klein. Voorts woedt binnen het fonds een discussie om over te stappen van het laat ste verdiende loon als basis voor de pensioenuitkering naar het gemiddelde loon. ABP is evenals tal van andere pensioenfondsen in moeilijkhe den gekomen door de sluipende krach op de effectenbeurzen in de voorbije drie jaar. Vorig jaar hebben beleggingsverliezen bij na de volledige ABP-buffer weg geslagen. ABP heeft na het eerste kwartaal van dit jaar een vermogen van 133 miljard euro, tegen 135,6 miljard eind vorig jaar. door Roza van der Veer lisse - Lisse krijgt geen beeld van Pim Fortuyn. Makelaar en tele visiepresentator Harry Mens probeert de beeltenis van de vermoorde politicus een plekje te geven in Den Haag. „Maar dan wel op een prominente lo catie zoals het Lange Voorhout en niet in een achteraf steegje. Daar ben ik nog voor aan het lobbyen in Den Haag." Een eerste poging om het beeld van de in Frankrijk wonende Nederlandse kunstenares Daph ne du Barry in de hofstad te plaatsen, liep spaak op de wei gering van de Haagse burge meester Deetman. „Hij meldde een beetje cynisch dat Pim te weinig voor de stad Den Haag heeft gedaan", vertelt Mens. „Om van het gezeur af te zijn, heb ik toen gezegd dat ik het beeld desnoods voor mijn kan- toor in Lisse zou zetten." Maar echt serieus was die opmerking niet. „En dat heeft niks te ma ken met het feit dat mijn perso neel geen behoefte heeft aan dat beeld voor de deur." Mens is van mening dat hij Pim meer eer aandoet als het beeld straks op een mooie plek in Den Haag staat. Een alternatief is nog Driehuis, de plek waar Pim is geboren. „En ook de Hotels van Oranje in Noordwijk heb ben belangstelling getoond." Van het beeld van Fortuyn zijn twee bronzen afgietsels. Van één afgietsel is inmiddels bekend dat het voor het huis van Fortuyn in Rotterdam komt te staan. Dat wordt op 6 mei onthuld. De hoop dat het tweede exemplaar op een plek in Den Haag kan worden onthuld, heeft Mens nog niet opgegeven. „Naarmate 6 mei nadert lopen de emoties op. Wie weet, lukt het nog." Plaats door Saskia Stoelinga voorschoten - Het clubhuis van de hockeyclub Forescate in Voorschoten is vannacht volle dig uitgebrand. De 21 Voorscho- tense brandweerlieden en twee brandweermannen uit Leiden stonden om 02.00 uur, direct na de melding, al voor een onmo gelijk opgave. De uitslaande brand in het houten clubhuis was fel en hevig. Toen tegen vie ren het sein brand meester werd gegeven, restten slechts een paar zwaar geblakerde muren. Over de oorzaak van de brand bestaat nog grote onduidelijk heid. De voorlichtster van de ge meente verklaarde vanmorgen dat er nog geen aanwijzingen zijn dat het clubhuis is aange stoken. „Het onderzoek door de technische recherche is in volle gang." Voorschoten wordt al een jaar lang geteisterd door on- Rockers verward Nominatie Benali met overvallers voor L»brisprijs leiden - Leidenaar Abdelkader Brandweerlieden kijken machteloos toe hoe het clubgebouw van Fo rescate volledig uitbrandt. Door de brand is ook het historisch materi aal van de club in vlammen opgegaan. Foto: Hielco Kuipers door Cees van Hoore haarlemmermeer - Een rock- band die over de A4 onderweg was naar Rotterdam had giste ren niet bepaald z'n dag. Door dat een van hen een apenmas- ker op had en de anderen hun gezichten rood hadden gekleurd dacht de politie dat het ging om de daders van een overval op het benzinestation nabij het brugrestaurant La Plage. De bandleden stonden met een busje te tanken aan de westzijde van de A4. Een van de bandle den kwam na betaling bij het benzinestation terug met een apenmasker op om zijn vrien den aan het schrikken te ma ken. Nadat het busje wegreed, zette depolitie Kennemerland en de politie Haaglanden met wagens en een helikopter de achtervolging in. Nabij Rotter dam werden de bandleden aan gehouden en even later weer vrijgelaten. Benali is genomineerd voor de Libris Literatuurprijs 2003. Be nali, geboren in Marokko in 1975, werd in 1997 ook al geno mineerd voor de Librisprijs met zijn debuutroman 'Bruiloft aan zee'. De jury noemt zijn geno mineerde boek 'De langver wachte' een gedurfde roman over het botsen van culturen. Pagina Kunst Cultuur Sluitingen dreigen in horecabranche leiden - Het gaat slecht met de horeca. Hoewel het aantal fail lissementen nog niet oploopt, voorspellen ingewijden dat res taurants moeten sluiten. „Dat ligt niet alleen aan de oorlog of het economische klimaat, maar ook aan de ondernemers zelf', aldus Van Zuiden, penning meester van de Jeunes Restau rateurs Nederland. Pagina Gesprek van de Dag verklaarbare branden, waarvan men het vermoeden heeft dat ze zijn aangestoken. Niet alleen het clubhuis van de Voorschotense hockeyclub is getroffen, ook het kunstgrasveld tegenover het clubhuis is niet ongeschonden uit de strijd ge komen. Een lichtmast was door de hitte als een luciferhoutje omgeknakt. Een aangeslagen bestuurslid van Forescate con stateerde dat met- het uitbran den van de kantine en de kleed kamers ook een belangrijk deel van de historie van de hockey club - bestaande uit clubfoto's, trofeeën en de archieven - verlo ren is gegaan. De competitiewedstrijden van Forescate zijn voor het aanko mende weekeinde afgelast. „Overal is het een puinhoop. Het is onmogelijk in zo'n korte tijd de boel te herstellen", aldus penningmeester Ronald Noë. Pagina R4: 'Ons hele archief van veertig jaar is in rook opgegaan'

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1