)e Sleutels' jil scholen an beheren Pink Parel, de Leidse Piaff i zoekt muzikale begeleiding LEIDEN REGIO 'Onderwijs van belang bij wederopbouw Irak' 'Terminale thuiszorg eerder inschakelen' R3 Nieuwbouw Aloëlaan krijgt vorm dinsdag 8 april 2003 ran Schoonhoven Woningbouwcorporatie els wil schoolgebouwen >n om het beheer ervan len te nemen van het be at bespaart de school tijd aan onderhoud. Di- van Deemter van de rporatie denkt ook aan wen van woonruimte in cbouwen. Hij is inmiddels ik met een school in Lei- Deemter wil nog niet met welke. tels is een van de eerste louwverenigingen die plannen in een verge- stadium koesteren. Al nam De Sleutels het jitrum Van der Willigen- jrer. Het gebouw ging te- i vlakte en maakte plaats in woningcomplex waar rders zorg aan huis kun- jgen. Het personeel kan arop richten en laat het oud over aan de corpo- hterliggende gedachte is beter zijn in het beheren onruimte dan scholen of ingstehuizen", zegt Van ,Het onderhoud van die gebouwen drukt op die in stellingen. Als wij de stenen en het onderhoud ervan overne men, kan de zorginstelling zich op de zorg richten en de school op het onderwijs. Wij kunnen de onderhoudskosten flink terug brengen, bijvoorbeeld omdat we de diensten van een aannemer goedkoper kunnen inkopen." Ook de buurt plukt er de vruch ten van, denkt hij. Een school gebouw dat op tijd de lik verf krijgt dat het nodig heeft, heeft een goede uitstraling op de buurt. Het schoolgebouw kan ook woonruimte opleveren. Van Deemter denkt aan woningen bovenop het schoolgebouw. Ook moeten klaslokalen die door een slinkend aantal leerlin gen (tijdelijk) niet in gebruik zijn, als woonruimte kunnen fungeren. De ontwikkeling van de school die huurder wordt, staat volgens Van Deemter nog in de kinder schoenen. Hij kent geen wo ningbouwverenigingen die even vergevorderde plannen hebben als De Sleutels op dit terrein. De eerste overname van een school is binnen een of twee jaar te ver wachten, denkt hij. (advertentie) leiden - De Oranjerie in Leiden begint vorm te krijgen. Deze woonwijk achter de Aloëlaan van twaalf eengezinswoningen en twaalf appartementen heeft de buurtbewoners jarenlang scherp verdeeld. De tegenstanders had den tal van bezwaren. Ze vonden dat de bouwstijl niet in de omge ving paste, vreesden dat ze geen zonlicht meer in hun huizen en tuinen zouden krijgen en ze dachten dat de bouw van de nieuwe huizen ten koste gaat van die van henzelf. Bovendien ging het hen aan het hart dat er een dierenweitje voor de nieuw bouw moest worden opgeofferd. Voorstanders waren er ook. 'Af braak is achteruitgang' was hun devies. Zij hingen pamfletten voor hun raam met daarop: 'Niet meer ouwehoeren maar bouwen' en 'vijftien jaar geouwehoer is genoeg be, be, be'. „Bouwen is de toekomst van onze wijk", meenden zij. De voorstanders hebben uiteindelijk aan het lang ste eind getrokken. Foto: Henk Bouwman Jongeren discussiëren over toekomst land door Floor Ligtvoet leiden - Lobbyen bij de machthebbers en boeken inzamelen. Daarmee kunnen Ne derlandse jongeren hun Iraakse leeftijd genoten van dienst zijn. Het is een van de conclusies die getrokken kunnen wor den na het jongerendebat over de weder opbouw van Irak dat gisteravond werd gehouden bij Eurodusnie. Over de recht vaardiging van de oorlog zijn de Irakezen in de zaal eensgezind. De Amerikanen en Britten komen hun volk bevrijden van dictator Saddam Hussein. Alleen Driek van Vugt, senator voor de SP, spreekt van een 'bezetting". Hij twij felt openlijk aan de Amerikaanse belan gen en vreest voor een 'one dollar one vote'-democratie in Irak als de Amerika nen het voor het zeggen krijgen. Daar is Bachtiar Bakr van de Koerdische jonge renvereniging MID IA het niet mee eens: „Het belang van Bush komt overeen met dat van de Irakezen." Van Vugt reageert als door een wesp gestoken: „Komt het bombarderen van onschuldige burgers overeen met de belangen van het Iraakse volk?" Bakr haalt zijn schouders op. „Ira kezen leven al jarenlang in oorlog. Iedere dag worden in Irak mensen doodgescho ten." Bakr verwijt de SP-senator dat hij zijn ogen sluit voor het leed dat het Iraakse volk onder Saddam heeft moeten door staan: „Weet je wel wat Saddam allemaal heeft gedaan?", roept hij kwaad. Het ant woord komt uit het publiek: „Hij heeft als enige man chemische wapens tegen zijn eigen volk gebruikt." Van Vugt knikt: „Ik vind hem ook een smerige misdadiger." Organisator Nidaa Adel, een Groningse geneeskundestudente uit Irak, onder breekt de heren: „Hier wil ik het juist niet over hebben. Laten we ons richten op de wederopbouw. Volgens de Iraakse politicoloog aan tafel, Kawa Hassan, moet de internationale ge meenschap zich na de oorlog richten op de 'deba'athisering' van Irak, het ont mantelen van de ba'athpartij: „Onder het Iraakse volk moet een mentaliteitsveran dering plaatsvinden. Vanaf hun zesde jaar zijn ze al geïndoctrineerd door Sad dam en zijn ba'athpartij. In VN- maar ook in EU-verband moeten we een ande re Iraakse denkcultuur teweegbrengen en het volk kennis laten maken met demo cratische waarden." Onderwijs is daarbij van groot belang, vinden ook Sander Wikken van Dwars, Gepke van Oosterom van het CDJA en Siep Miedema van de Jonge Socialisten. „We moeten al begin nen bij de crèche", vervolgt Hassan. Kin deren en ouderen horen les te krijgen over de misdaden die Hussein tijdens zijn bewind heeft begaan. Miedema maakt daarbij wel een kantte kening. Hij vindt dat Nederlanders de kansen van jongeren in het Irak van na de oorlog niet moeten onderschatten. „We moeten niet zo somber zijn over het vermogen van deze mensen om proble men op te lossen." Als enige vanavond ziet Bakr weinig in het voorstel om boeken naar Irak te stu ren. „Stuur er één. Dan maken ze er daar zelf wel honderden van. Nederlanders kunnen beter de Irakezen in hun eigen land goed opvangen. Toen ik hier naar toe kwam, kreeg ik van niemand hulp", klaagt hij. Hulp van de Amerikanen bij de opbouw van zijn land van oorsprong ziet hij wel zitten, maar dan niet voor een lange tijd. „Dat is helemaal niet nodig. Iraakse jon geren hebben zelf genoeg capaciteiten en kennis in huis!" LEIDEN WIJK LADDER GASTHUiswiJK - Wijkvereniging Aktief verzorgt vrijdag een bin go in het clubgebouw aan de Berlagestraat 2. Aanvang 20.00 boshuizen - De Ouderen Acti viteiten Commissie Leiden Zuid-West houdt zondag in zorgcentrum 'Rijn en Vliet' van 14.30 tot 16.30 uur een ont spanningsmiddag voor 55-plus- sers met een optreden van het Stevenshofkoor. De toegang is 1,20 euro. Zorgcentrum 'Rijn en Vliet' staat aan de Aaltje Noor- dewierlaan 1. levendaal - Zenmeester Roshi Hakuun begint zondag om 14.00 uur met een lezing met als thema: 'Meditatie en trai ning in het dagelijks leven'. Na een studie Sinologie vertrok Roshi Hakuun naar Oost Azië waar ze in contact kwam met het Boeddhisme. In 1981 begon zij haar training tot monnik. De lezing vindt plaats in zencen trum Suiren-Ji, Hogewoerd 162, telefoon 5120051. De kosten bedragen 3,50 euro. In de tem pel zijn geen stoelen aanwezig, traditiegetrouw wordt op een kussen op de grond gezeten. haagweg - Een workshop pop- up-kaarten maken. Die wordt dinsdag 15 april van 13.30 tot 15.30 uur gehouden in wijkser- vicecentrum Vogelvlucht aan de Boshuizerlaan 5. In de vitri ne van het wijkcentrum zijn voorbeelden te zien. Maximaal 15 mensen kunnen aan deze workshop deelnemen. de camp - In 't Pand van de af deling Leiden van de NVVH, de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen, is vanavond van 19.00 tot 21.00 uur en morgen van 10.00 tot 14.00 uur een zo- merkledingbeurs. 't Pand staat aan de Caeciliastraat 18 (achter de Oude Vest). vogelwijk - Kinderkleding is zaterdag voordelig te koop in speeltuin Vogelenwijk aan de Nachtegaallaan 25. Óm 14.00 uur begmt daar een kinderkle- dingbeurs. houtkwartier - Op de maan delijkse bijeenkomst van de tram- en treinvriendenclub NVBS staan woensdag 16 april de goederentreinen in Neder land centraal. De Utrechtse spoorweghobbyist Roland Kor ving volgt het goederenverkeer in ons land al jaren. Met dia's laat hij zien wat er zoal op de Nederlandse rails rijdt. Hij heeft ook een internetsite: www.ro- landrail.net. De bijeenkomsten van NVBS afdeling Rijnland worden gehouden in de zaal van Connexxion aan de Rijns- burgerweg 1 (direct achter het station) en beginnen om 20.00 uur. De bijdrage in de kosten is 2 euro. rr >pt al een tijdje met de ge- e om mee te doen, maar tiijd is er nu rijp voor. Dichte- politica Pink Meltzer is ei an de zangeressen van het ral van het levenslied dat mei in Leiden wordt ge en. Een aantal tranentrek- 5t e teksten heeft zij al op pa ai ;ezet. Het ontbreekt haar et r nog aan iemand die een a die ziet in die teksten en kl haar eind mei op het podium muzikaal wil begeleiden. Meltzer vindt dat leed niet aan milieu is gebonden. Volgens haar worden alle mensen op deze aardbol vroeg of laat onge wild geconfronteerd met tegen slag. Daarom heeft zij onder het motto: 'Iedereen heeft recht op leed en gelukkig ook op geluk' een aantal teksten geschreven. Een voorbeeld: De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 Geld Ali Mentatie Was een meisje zo mooi Altijd heel keurig met heur haar in de plooi Met ruitrok en parels Trok zij ieders aandacht Maar och heden och heden Toen werd zij verkracht Nee hoor, dit hele liedje Is maar flauwekul Want alimentatie Want alimentatie Is wat ik niet krijg van die Hoewel Meltzer naar eigen zeg gen zingt als 'een oude kraai' is ze vast van plan dit lied en an dere deuntjes eind mei ten ge hore te brengen. Daarvoor zoekt ze echter nog begeleiding. „Een muzikant die mijn teksten leest, daarin een melodie ont dekt en dat op muziek kan zet ten. Die denkt, 'hé daar zit mu ziek in'. Vervolgens mag hij mij dan ook begeleiden. Het instru ment waarmee maakt niet uit Gitaar, orgel het mag desnoods een doedelzak zijn." Meltzer 'ik ben altijd een groot fan van de Zangeres Zonder Naam geweest', weet al precies wat ze donderdag 29 mei op het podium gaat dragen. „Ik trek een zwarte jurk aan en doe een grote ketting om met roze pa rels zo groot als knikkers. Een beetje k la Edith Piaff, de Franse chansonnière, maar dan met Nederlandstalige teksten en een Nederlandse naam. Ik noem mij Pink Parel." Muzikanten die Pink Meltzer willen helpen, kunnen 5134039 bellen. Pink Parel (2) Pink Meltzer heeft naar aanlei ding van het Aalmarktplan een gedichtenbundel geschreven. Op vrijdag 7 maart presenteer de zij het eerste exemplaar aan (toen nog) burgemeesterskan didaat Henry Lenferink, Een van de gedichten heet Vrolijke Voorgevel. Vrolijke voorgevel Zoekt man van staal en Stavast Die na het slaan Van de eerste paal Nog heel lang bij me Past De exclusieve oplage van de bundel is vijftig exemplaren en de opbrengst gaat naar een goed doel: de Leidse speeltuin verenigingen. Inmiddels heeft Meltzer 120 euro verdiend aan de bundel, maar nog niet alle exemplaren zijn verkocht. Er is door Roelf Reinders leiden - De stervensbegeleiding bij terminale patiënten door vrijwilligers moet eerder worden ingeschakeld. Te vaak is de pa tiënt al overleden als de vrijwilli gers van de terminale thuiszorg voor de eerste keer langskomen. Dat zegt T. Koek, coördinator van Stichting Terminale Thuis zorg voor Leiden en omliggende gemeenten. Volgens Koek zijn familieleden van mensen die door kanker of ouderdom op sterven liggen, huiverig om vrijwilligers voor hulp te vragen. „De drempel om de Terminale Thuiszorg in te schakelen is groot. De familie wil het graag zelf doen. Maar dat lukt vaak niet, omdat ze moeten werken of omdat ze angstig zijn. Dan wordt toch de Terminale Thuiszorg ingeschakeld. Soms is het dan al te laat. Vorige week nog werd ik ingeschakeld. Maar nog voor dat ik langs was ge weest, werd ik afgebeld. De pa tiënt was al overleden. Als het toch tot begeleiding komt, hoor ik heel vaak: Ik ben ontzettend blij dat u er bent. Als ik dat eer der had geweten, had u eerder mogen komen." De Stichting Terminale Thuis zorg heeft in 2002 minder pa tiënten geholpen dan het jaar ervoor. Vorig jaar waren het er 38, tegen 56 in 2001. Een aan zienlijke teruggang, stelt Koek, die niet weet hoe dat komt Ze zegt wel dat de bekendheid van het bestaan van vrijwillige ter minale thuiszorg bij de ver pleegkundigen van de professio nele thuiszorg beter kan. „Ik hoor nog wel eens van wijkver pleegkundigen: 'Terminale Thuiszorg? Nooit van gehoord.' En dat is jammer, omdat wij wel iets te bieden hebben." De meeste aanvragen voor vrijwilli ge terminale thuiszorg komen wel vanuit de thuiszorg. Koek: „De thuiszorg probeert ook echt wel om ons onder de aandacht van de medewerkers te bren gen." De 26 vrijwilligers van Stichting Terminale Thuiszorg hebben een training gehad om mensen die op sterven liggen te begelei den. „De professionele thuis zorg komt langs omdË wassen, te verzorgen en de medicijnen te regelen. Wat wij doen is de mantelzorger, het familielid van de patiënt, ontlasten. Als wij er zijn, kan die bijvoorbeeld een paar uurtjes bijslapen of naar de verjaardag van een kleinkind." Drie kwart van de mensen die de stichting helpt, sterft aan kanker. De rest overlijdt aan ou derdomsziekten. Pink Meltzer. Foto: Henk Bouwman geen vaste prijs, het is wat de mensen voor de gedichten over hebben. Op het moment dat Lenferink officieel is geïnstal leerd neemt Meltzer contact met hem op om vervolgens sa men de cheque aan een verte genwoordiger van de speeltui nen te overhandigen. Eric-Jan Berendsen Cursus binnenhuisarchitectuur bij Matilo leiden - Bij voldoende deelname beginnen er in september in het Leidse buurthuis Matilo twee nieuwe basiscursussen binnen huisarchitectuur. Er wordt aandacht besteed aan trends, materialen, verlichten en ergonomie. Verder is het de be doeling om eind september in het buurthuis met cursussen Frans en Grieks te beginnen. Aanmelden kan in buurthuis Matilo, Zaanstraat 126, telefoon 5412515.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15