De medaille VRIJDAG 11 APRIL Adel verplicht voor het Leonardo P -V h r!a f Start/fittisch: terrein NUON - Langegracht 70 - Leiden Meer info 071 - 5 356 356 of www.leidschdagblad.nl Parcours Vermelding in Leidsch Dagblad 28e Verkoop startnummers gestart op dinsdag 25 maa <»>v Voorverkoopadressen Startnummers: Loterij De organisatCj LPS Ronald Pesant is chauffeur van de bezemwagen Natuurlijk is er voor elke deelnemer van de Singelloop na afloop weer een medaille te verkrijgen. De organisatie streeft er altijd naar om de afbeelding op de medaille te laten linken met de Singelloop. Zo stonden verleden jaar de Ganzen van de Leidse Singels op de medaille, het jaar daarvoor Molen de Put en vele ander gebouwen waar de lopers langs lopen zijn de revue gepasseerd. Dit jaar is het de beurt aan de Kweekschool voor Zeevaart aan het Noordeinde. Als je in de ar chieven duikt kom je als lezer een interessant levensverhaal tegen over dit mooie pand aan het Noordeinde. Inmiddels al jaren geen onder deel meer van onze Koninklijke Marine, maar nog altijd is op de gevel te lezen waarvoor dit pand dienst deed. Uit de archie ven blijkt dat aan de oprichting een groot maatschappelijk en sociaal doel ten grondslag lag." In 1855 richtten Dominee Rutg ers van der Loeft, M.A. Kluit en J.A. Sandifort de Kweekschool voor Zeevaart op. In het jaar van oprichting werd Leiden geteis terd door een cholera-epidemie. En dat was niet de eerste keer in deze stad waar relatief veel mensen aan de bedelstaf war en. Om te voorkomen dat nog meer jonge mensen voor galg en rad gingen opgroeien, wilde het drietal een school voor hen oprichten. En dat kon maar één type school zijn, een instituut wat bovendien nog niet bestond: een kweekschool voor de zee vaart. Varend over de wereld zeeën zouden de jongeren wel tot inkeer geraken. Het pand zoals op de medaille staat da teert niet uit deze beginperiode, dit is het eerste permanente ge bouw wat, hoe kan het ook anders, op 3 oktober 1879 werd geopend. Zeker een eervolle vermelding waard op de medaille van de Singelloop! Le' op, ook dit jaar heeft de organisatie de route aange past, ivm werkzaamheden aan de Maresingel. De verandering begint al bij de start in plaats van de ach teruitgang gaan de lopers nu via de voorzijde het NUON terrein af, linksaf de Lange- gracht op, deze volgen en aan het einde links de brug over. Na de brug meteen naar rechts de Herensingel op, vanaf nu is het parcours weer als vanouds, Zijlsingel, Zoe- terwoudse Singel, Witte Sin gel tot het einde, rechtsaf het Noordeinde op en dan links de Weddesteeg in over de Rembrandtbrug langs molen de Put, Huis de Bijlen, via de Morspoort en naar de Mors singel en Rijnsburgersingel richting achteruitgang NUON naar de Finish. De start/finish lijn is door deze wijziging verschoven en ligt meer op het midden van het terrein! De namen van de deelnemers willen wij graag in de krant afdrukken. Laat voor 7 april uw naam en startnummer aan ons weten. Via: telefoon: 071-5356362, fax: 071-5356369, e-mail: t.collee-bark@damiate.hdc.nl of surf naar www.leidschdagblad.nl Geen deelname zonder startnummer! Van 25 maart tot en met 11 april 14.00 uur, betaalt u voor een startnummer 3,- bij de voorverkoop-adressen. Extra verkoopadres op vrijdag 11 april is het Politiebureau aan de Langegracht van 10.00 tot 16.001 Vrijdag 11 april vanaf 16.00 uur, kunt u ook - maar dan voor f: 3,50 - uw startbewijs kopen op het NUON-startterrein U bent in de voorverkoop dus voordeliger uit. Het uitgereikte startnummer met vier veiligheidsspelc op borsthoogte bevestigen. Op vertoon van uw startnummer ontvangt u na afloop de medaille. De opbrengst van de startnummers gaat geheel naai het goede doel. Foto: Henk Bouwman i In memoriam Joop de Koning was een alles- kunner. Het was dan ook een schok om te horen dat hij op 23 november vorig jaar was overle den. De Koning was fotograaf, striptekenaar, kortom een veel zijdig man die barstensvol met talent, tekst en humor zat. Het leven ging voor hem te snel en had hem ingehaald. Joop vond zelf dat hij niet veel ouder moest worden. De humor bleef tot het laatst, zijn lichaam gaf het op. De Koning was de tekenaar van de stripboeken over Koos en Linda. Maar Joop de Koning was tot een paar jaar geleden ook de ontwerper van de me dailles van de Singelloop. Leerlingen uit alle klassen van het Da Vinei College doen mee aan de Singelloop. Foto: Mark Lamers. De sportiefste school van Leiden kan natuurlijk niet achterblijven bij de Singelloop. Daarom Iqpen er vrijdag 11 april ruim 300 leerlingen mee van de 15 sportklassen van het Da Vinei College vestiging Leonardo aan de Noachstraat. Zij lopen niet alleen voor het goede doel in Leiderdorp maar ook nog voor hun geadopteerde school in Kenia. Naast de leerlingen van de Noachstraat rennen er ook nog eens een stuk of 70 mee van de vestiging aan het Lammenschanspark. De school betaalt het inschrijfgeld voor de Singelloop. ,,En voor het goede doel in Kenia halen de leerlingen sponsorgeld op via familie vrienden en bekenden" legt directeur Hans Snik uit. ,,Ze hoeven dus niet langs de deuren om te leuren voor geld." Een delegatie van de school is in oktober vorig jaar in Kenia geweest samen met een afvaardiging van het Leidse openbaar basisonderwijs. Daar trof het gezelschap een arm land aan waar de gezondheidszorg en het onderwijs niet of nauwelijks zijn georganiseerd, zeker niet op het platteland. Als er in de buurt een school is, hebben de kinderen geluk. En meisjes hebben nagenoeg geen zicht op een vervolgopleiding. Daarom is besloten dat het Da Vinei een basisschool gaat sponsoren: de Mazola Primary School. Binnen drie jaar moet de nieuwbouw van zes lokalen een feit zijn. Daarnaast worden watertanks aangelegd. De leerlingen van de school leveren als tegenprestatie het planten van een groot aantal bomen die met het water uit de tank in leven worden gehouden. Leidsch Dagblad Rooseveltstraat 82 Leiden (zaterdags gesloten) Sporthuis Wout Bergers Haarlemmerstraat 40 Leiden Haarlemmerstraat 232 Leiden Rijnsburgerweg 121 Leiden Schoolstraat 35 Voorschoten Sporters St. Jorissteeg 8 Leiden Sporthuis de Zwarte Wolf Lange Mare 104 Leiden Kopermolen 19 Leiden Stevenbloem 31 Leiden Sporthuis Wijnand Sloos 5 Meiplein 17 Leiden Top 20 Games Korevaarstraat 14 Leiden De Wolky Shop Runnersworld Botermarkt 14 Leiden Burgsteeg 7 Leiden Als u uw startnummer bij een voorverkoop- adres heeft gekocht, doet u met uw nummer mee in de loterij. De trekking vindt plaats op vrijdag 11 april om 19.00 uur bij de stand van Wout Bergers op het NUON-terrein. De winnaars kunnen op vertoon van hun Singelloopstartnummer vóór de start hun prijs afhalen bij deze stand. Meer informatie: Leidsch Dagblad Telefoon: 071- 5 356 356 Als de bomen zijn volgroeid, worden de vruchten en het hout verkocht. De opbrengst daarvan komt ten goede aan de school voor leermiddelen, meubilair en onderhoud. De delegatie constateerde vorig jaar in de herfstvakantie dat het sponsoren van de school, het aanleggen van een watertank en het bomenplant programma een positief effect heeft op de lokale bevolking. Zo vormen de ouders het schoolbestuur waardoor zij automatisch betrokken raken bij het onderwijs aan hun kinderen. Reden genoeg voor het Da Vinei om in de laatste krokusvakantie de eerste steen in Kenia te laten leggen. Daarnaast heeft de school op zich genomen een andere school in de regio te adopteren zodat er vervolgonderwijs kan worden gegeven. Die school moet met name voor meisjes toegankelijk worden gemaakt. ,,AI die hulp is heel direct", legt Snik uit. „Zo worden er veel spullen zoals leermiddelen direct meegenomen waardoor we zeker weten dat ze op de goede plek terecht komen. De nieuwbouw van de school trekt een heel dorp mee. We hopen dat de school in oktober dit jaar open kan." De leerlingen van het Da Vinei grijpen de gelegenheid van de bouw van hun "zusterschool" aan om allerlei projecten uit te voeren en videofilms te maken. „En door uiteraard mee te lopen met de Singelloop", aldus docent Martijn Peetsold. „Want tijdens de lessen van de sportklassen wordt ook aandacht besteed aan trainingsopbouw en bewegingsleer. Dat sluit mooi aan bij de voorbereidingen op de Singelloop. Maar daarnaast is met z'n allen meedoen natuurlijk gewoon een enorme kick." Startrt/fo!nn^ouur aS,n d® tgang politiebureau^. Vereniging, opgericht in 1Li een sportvereniging uitslir voor mensen, die werkzarn bij de politie. De vereniging neemt deel allerlei sportevenementen binnen-en buitenland, ma' organiseert ook zelf veel a wedstrijden e.d. zowel vo#1 politie als voor de burgerij r voorbeeld hiervan is de Singelloop. NUON participeert voor hei negende jaar en voelt zicfo verbonden met de loop. Start en finish vinden plaL op het NUON-terrein. F Ruim 2.000 lopers vinden P weg naar de Langegrachtji vandaar de kilometers lat Leidse singels af te legg< Nuon is graag gastheer alle deelnemers om hierm hun verbondenheid met aL klanten te benadrukken. E Leidsch Dagf De samenleving kan niet t kranten. De journalisten vil krant zijn de waakhonden.r de democratie. Zij leggen vinger op veranderings- processen. Met heel wein?. iivï onze journalisten dageiijktc voorbereidingstijd schrijv berichten over nieuwe ontwikkelingen in Leiden omringende gemeenten, j Lef, objectiviteit en creatif' het checken van feiten is I' van het grootste belang. Bi Ervaring telt. d Al 143 jaar vertalen de verslaggevers van het Leii Dagblad hun wakend oogl luisterend oor in het geschreven woord. l| p Als laatste weg en als laatste te rug. Tijdens de Singelloop l^eeft Ronald Pesant er absoluut geen problemen mee. Sterker nog, hij is er inmiddels aardig aan ge wend. Pesant is namelijk chauf feur van de bezemwagen. Ronald Pesant is geen onbe kende in het Leidse. Zo is hij naast de Singelloop betrokken bij de organisatie van de Leiden Marathon en is hij chauffeur en manusje van alles op één van de auto's van het NUON-team dat 28 mei weer meedoet aan de Ro- Parun, het loopevenement van Rotterdam naar Parijs. Hoe lang Pesant al chauffeur is van de bezemwagen, weet hij niet precies. „Het zal ongeveer negen jaar zijn. Ik ben er waarschijnlijk ingerold via de per soneelsvereniging van het EWR, dat later is opgegaan in NUON. Nee, gek van verveling word ik niet achter het stuur. Er zijn altijd wel jonge kinderen die moe worden en even aandacht nodig hebben in de auto. Ik geef ze wat te drinken, een snoepje en probeer ze enthousiast te maken de route toch uit te lopen en vol gend jaar weer mee te doen." „De eerste kinderen krijg ik op de Zijlsingel al in de auto. Ze gaan er meteen na de start op de Mare singel als een speer vandoor, worden aan het einde van de Herensingel ter hoogte van de Zijlpoort moe en komen vervol gens bij mij in de auto terecht. Echte problemen heb ik eigenlijk nog nooit gehad. Vorig jaar was er een vrouw die gevallen was en een kapot been had. Mochten er .serieuze problemen zijn dan heb ik natuurlijk altijd een telefoon bij me. Bovendien rijdt er een motor agent met me mee die meteen op een noodsituatie kan reageren. "Die motormuizen zijn trouwens wel leuk. Tijdens de Singelloop, aan het einde van de Witte Singel gaan de lopers rechtsaf richting Noordeinde om daarna links de Weddesteeg in te gaan. Op dat moment moet i links om via de Morsweg ers weer bij de Morspoof pikken. Dat gaat onder t ding van twee agenten motor met zwaailicht. I dan flink gassen om ze bij den maar ben eerder bij d poort dan de laatste loper. Behalve als de spoorbom» zijn natuurlijk." „Het versie de auto met posters, bez alles wat voorhanden is, zelf. Elke Singelloop kruip iemand naast me dus on is het nooit. Mijn bijrijder stoel 180 graden draaien voorbeeld de deur opei om een vermoeid kind ev< auto te tillen. Als we di kind opvangen, spreken meteen met de vader of af dat ze hun kroost parkeerterrein bij de finisl bus weer kunnen ophalen. Pesant roemt de sfeer oi vrijwilligers van de Sin» „Die is prima, het zijn toe sen die zich al jaren belai inzetten. Het onderling co leuk en na afloop is het in litiebureau waar de cheq het goede doel wordt ov< igd, altijd gezellig." Ronald Pesant

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 22