I Luchthaven in handen VS-troepen 2 GRATIS Gerechtshof: Schikking met Vos had er niet mogen komen Playboy zoekt KLM-stewardessen NS garanderen zitplaats Leidsch Dagblad ;j r: Cieba Nederlander raakt steeds vermoeider Bagdad zonder stroom en water Ml ïmM 1=1^ WmWrf/i Staatssecretaris op bas Mondkapjes zijn cool Verrassende Keuken Dagen SieMatic Leiderdorp SieMatic Leidsch Dagblad oreportage Eikenhorst ;'h schokt paar Babyboom stokt door geldgebrek Ruud Wessels terug aan Leids theaterfront Golf van kritiek op nieuwe aanplakborden HBG zoekt nog naar exploitant voor disco EC&WIEL Nieuw leven in 'Oostblokmerken' Lada en Dacia ET WOORD Theodor Lipps De humor en de tragiek zijn twee zusters die men vaak moeilijk van elkaar kunt onderscheiden Koude Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 internet: www.leidschdagblad.nl Dagblad nr. 43198 los vrijdag 4 april 2003 De gróótste selectie t'-.< kantoormeubelen I 2000 ni2 SHOWROOM! kantoormeubelen nr. 43198 losse nummers 1,10 zaterdag 1,55 rijswuk/anp - De gemiddelde Nederlander klaagt steeds meer over vermoeidheid. Vergeleken met vijftien jaar geleden is het aantal klachten fors toegeno men, zowel onder mannen als vrouwen, blijkt uit een nationaal onderzoek naar ziekten in de huisartsenpraktijk. Uit het onderzoek dat vandaag verschijnt in het weekblad Me disch Contact, blijkt dat 33 pro cent van de mannen en maar liefst 50 procent van de vaak jonge en hoog opgeleide vrou wen last hebben van moeheid. In 1988 was dat nog respectieve lijk 24 en 38 procent. Het onderzoek wijt het hoge percentage klachten onder vrouwen voor een groot deel aan de stress van de combinatie betaald werk en de zorg voor kleine kinderen. Bij mannen zijn het vooral de 'huismannen' die hoog scoren op de vermoeid heidsladder. Vermoeidheid gaat volgens-het onderzoek ook vaak samen met een slechtere gezondheid. Van .OMMENTAAR r 1UCHT VAARTCRISIS t, et is weer crisis in luchtvaart- nd. De KLM schrapt duizenden npnen. Schiphol voert een perso- [«eelsstop in. Tijdens de vorige y olfoorlog en na de terreuraan- ojjagen van 11 september 2001 i oden soortgelijke maatregelen e/gekondigd. Maar deze keer is situatie ernstiger, atuurlijk blijven veel passagiers =¥eg vanwege de oorlog in Irak en lit angst voor de longziekte ftARS. Deze problemen kunnen liet verhullen dat er simpelweg veel luchtvaartmaatschappijen jn die te duur werken, e snelle opkomst van prijsbre- ters als easylet en Ryanair heeft fovendien aangetoond dat vlie- en helemaal niet duur hoeft te etfjn. Het idee dat je zonder poes- »das en voor weinig geld van A eiaar B kunt reizen, heeft de fun- riamenten van het glamourwe- rüeldje aangetast De gevestigde ïftiaatschappijen zullen zich aan eze realiteit moeten aanpassen, i li de luchtvaart is eigenlijk nog liiooit veel geld verdiend. Veel i inden hielden hun nationale i liegmaatschappij in de lucht met overheidssubsidies. Be- nichermd door bilaterale verdra- /fen konden zelfs de meest ineffi- triënte flagcarriers blijven vlie- I en. Maar die tijd lijkt voorbij, i >e KLM heeft zich ondanks de /malaise al die tijd aardig staande v ;ehouden. Bizar is dat de KLM k iu veel last heeft van prijsstun- tende Amerikaanse vliegmaat schappijen die miljardensteun Puit Washington ontvangen. Nu Ifcelfs de 'kampioen vrije markt' i scheutig rondstrooit met subsi des, wordt ook in Europa de verleiding groot om opnieuw de lortemonnee te trekken. Het re sultaat zal echter zijn dat miljar den aan belastinggeld over de •alk worden gesmeten, loe pijnlijk ook, Brussel doet er Verstandig aan om subsidies te 'erbieden en de markt verder te iberaliseren. Ondertussen moet vde KLM intern saneren om irstraks te behoren tot de overle- pvers. Samenwerking met een grotere Europese vliegmaat- cschappij lijkt daarbij onvermij- Richard Mooyman de vrouwen die last hebben van vermoeidheidsverschijnselen kampt 73 procent met een mati ge of kwakkelende gezondheid. Bij mannen ligt dat percentage op 60 procent. De onderzoekers durven nog geen harde verklaring te geven voor de toegenomen vermoeid heidsklachten. Maar zij houden er sterk rekening mee dat de steeds hogere eisen die de maat schappij aan de mens stelt, deel van het probleem is. Alles moet harder, sneller en beter. Omdat vrouwen over het algemeen sterker gericht zijn op lichame lijke prikkels, zouden zij gevoeli ger kunnen zijn voor vermoeid heidsklachten dan mannen. Dat zou verklaren waarom het aan tal klachten onder vrouwen nog steeds hoger ligt dan bij man nen. Maar mannen maken een inhaalslag, constateert de stu die. Het lijkt erop of het taboe om moe te zijn langzaam wordt doorbroken. Na het 'druk, druk, druk', is het nu misschien in om te zeggen 'moe, moe, moe'. den haag/gpd Amerikaanse troepen hebben de internationale luchthaven van Bagdad, die op slechts 17 kilometer van de Iraak- se hoofdstad ligt, geheel in han den. Dat heeft een Amerikaanse commandant bevestigd. Iraakse troepen hebben hun verzet ech ter nog niet opgegeven. Ze wa ren vanmorgen nabij het vlieg veld opnieuw in een zwaar vuur gevecht verwikkeld met de Ame rikanen. De Irakezen hergroeperen zich vooral op de weg tussen vlieg veld en stad. Bij de strijd om de luchthaven zijn zeker 320 Iraak se soldaten gedood. Ook bij be schietingen in een nabijgelegen dorp vielen veel doden en ge wonden, ook onder de burger bevolking. Tijdens de verovering van Saddam International Air- port gingen de bombardemen ten op Bagdad onverminderd door. Volgens het Internationale Rode Kruis zijn daarbij door de Amerikanen clusterbommen ge bruikt, met als doel zoveel mo gelijk slachtoffers te maken. Volgens de Amerikaanse staf chef Myers zijn Amerikaanse soldaten ook al actief in de bui tenwijken van Bagdad. De Ame rikanen willen het vliegveld, dat sinds het begin van de oorlog niet meer gebruikt is, nu aan wenden voor de aanvoer van mensen, materieel en hulpgoe deren. De inname van de lucht haven zou een psychologisch belangrijke slag voor de coalitie zijn. Myers waarschuwde echter voor een te groot optimisme. „Dat we aan de rand van Bag dad staan wil niet zeggen dat de oorlog nu bijna voorbij is." Gisteravond viel voor het eerst in de oorlog alle stroom in Bag dad uit, en zat de stad vrijwel in het donker. Volgens de VS zijn echter geen elektriciteitscentra les gebombardeerd. Zonder stroom en dus werkende water en sanitaire voorzieningen kan de situatie van de burgerbevol king snel verslechteren. Duizen den inwoners zouden de stad al ontvluchten. Volgens verslagge vers zijn het er soms zó veel dat de opmars van de troepen er door wordt gehinderd. De Amerikanen zijn op hun hoede, omdat zich onder de burgers soldaten zouden kun nen bevinden. De Amerikaanse troepen wisten gisteren tot vlak bij de hoofdstad op te rukken na hevige gevechten met Iraakse soldaten, die soms met tienen tegelijk en slechts licht bewa pend de tanks van de coalitie macht aanvielen. Zij werden door de mitrailleurs van de tanks neergemaaid. Langs de weg naar Bagdad lagen tiental len uitgebrande Iraakse tanks en andere voertuigen, vaak met de gedode bemanningen ernaast. De Britse minister van defensie Hoon rechtvaardigde gisteren het gebruik van clusterbommen. „Clusterbommen zijn een legaal wapen", zei hij tegen de BBC. Hoon benadrukte dat de clus terbommen niet zomaar wor den gebruikt, maar alleen in 'zeer bijzondere omstandighe den', zoals wanneer de vijand zich verspreidt „In zo'n situatie is het veiliger om clusterbom men in te zetten dan ongeleide projectielen." Volgens tegen standers maken clusterbommen doorgaans veel burgerslachtof fers. Ze kunnen uit een vliegtuig worden gegooid of worden afge vuurd. In de lucht splitsen ze zich op in een serie kleinere bommen, die zich verspreiden boven een groot gebied. Ze zijn vooral bedoeld om tanks, mili tairen en artillerie te vernietigen. Zie ook pagina Oorlog in Irak (advertentie) WOONWEIDE VLIEG ACTIE naar Londen Bij aankoop van een keuken, badkamer, haard of natuursteen BAAN DERI J Zijlbaan 20 (Winkelboulevard "Baanderij'") Leiderdorp Tel. 071 5818888 leiden Demissionair staatssecretaris van cultuur en voormalig bassist van Kayak, Cees van Leeuwen, stond gisteravond weer even met zijn oude band op het podium van de Stadsgehoorzaal in Leiden. Meer dan dertig jaar geleden werd Kayak opgericht. Na een stilteperiode van zeventien jaar toert de band nu weer door het land, met een overzicht van de grootste hits en de rockopera 'Merlin, bard of the unseen'. Cees van Leeuwen speelde een nummertje mee: 'Winterti me', een van de succesnummers van weleer. Foto: Taco van der Eb door Saskia Stoelinga alphen aan den rijn - Het openbaar minis terie (OM) had nooit een schikking mogen treffen met het chemische bedrijf Vos BV uit Alphen aan den Rijn. Dat heeft het gerechts hof in Den Haag geoordeeld. Het bedrijf le verde in 1996 onzuivere glycerine voor hoestsiroop, waardoor zestig Haïtiaanse kin deren stierven. 'Strafvervolging van beklaag de was juister geweest, gezien de ernst van de feiten', meent het gerechtshof. Advocaat Jan Erik van der Wolf, die het be klag bij het gerechtshof indiende, had het oordeel al zien aankomen. „De onvrede was over de handelwijze van het OM was groot. Die schikking - ruim 200.000 euro - had er nooit mogen komen. Gelukkig heb ik dat steeds hardop gezegd." Voor de advocaat betekent de uitspraak van het gerechtshof niet dat hij nogmaals namens de slachtoffers kan gaan procederen. Ik kan nu niets meer. Behalve als er weer nieuwe feiten naar boven komen, kan ik proberen er alsnog een strafzaak van te maken." De onvrede over de zaak Vos leefde vorig jaar niet alleen bij de advocaat Ook de Tweede Kamer en zelfs voormalig minister van justitie Korthals toonden zich onthutst na de schikking. Temeer omdat uit een uit gelekt rapport duidelijk bleek dat het che misch bedrijf Vos moet hebben geweten dat de glycerine onzuiver was. Het Haagse gerechtshof had overigens nog een stap verder kunnen gaan door het open baar ministerie heropening van de zaak op te leggen. Dat is volgens de voorlichter niet gebeurd 'omdat het hof in dit geval heeft be sloten zoals het heeft besloten.' Advocaat Van der Wolf is daarover teleurge steld. „De nationale rechtsmiddelen zijn hiermee uitgeput." Er rest hem nog slechts één mogelijkheid. De zaak aanhangig maken bij het Europese hof in Straatsburg. „In the orie is dat mogelijk. Maar ik heb me daar nog niet in verdiept." hong Kong - Mondkapjes tegen de besmettelijke longziekte SARS kunnen ook cool zijn. In fraaie kleuren en alle mogelijke prints zijn ze sinds kort te zien, zoals hier gefotografeerd in de straten van Hong Kong. Op de pagina Binnen- 8< Buitenland meer over SARS. Foto: Reuters College struikelt bijna oegstgeest - Het college van Oegstgeest wankelde gister avond tijdens een raadsverga dering over de nieuwbouwwijk Poelgeest. Coalitiepartij Leef baar Oegstgeest diende tegen wethouder Meester van Pro gressief Oegstgeest (PrO) - tot voor kort projectwethouder Poelgeest - een motie van af keuring in. PrO vatte dat op als een regelrechte aanval en was bereid de coalitie op te blazen. „Terugtrekken die motie, of de verregaande consequenties ac cepteren", waarschuwde PrO- fractievoorzitter Klaver. Na twee uur overleg in achterka mertjes was het college gered. Pagina R5 Marechaussee in opspraak den haag - De nieuwe bevel hebber van de Koninklijke Ma rechaussee, brigadegeneraal mr. Ronald Verboom (54) is in opspraak geraakt omdat porno gevonden is op zijn computer bij Defensie. Volgens Verboom moest hij de plaatjes bekijken voor zijn werk. De porno werd ontdekt bij een controle van de computers bij Defensie. Pedofiele leraar achter de tralies perth - Een 71-jarige voormali ge onderwijzer uit Australië is vandaag veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, omdat hij vanuit een bejaardenhuis in Perth rondreizen voor pedofie len in Thailand organiseerde. door Cees van Hoore haarlem - Playboy zoekt KLM- stewardessen voor een glossy blootreportage. Vandaag liet het mannenblad op de voorpagina van De Telegraaf een advertentie plaatsen waarin het de dames oproept het hemelsblauwe uni form voor één keer aan de stuurknuppel te hangen. Play boy wil de KLM weer de glans geven die zij verdient. Now boarding!, staat er als aanspo ring naast het beeldmerk van het mannenblad, waarvan het konijntje tussen al het macabere oorlogsnieuws als vanouds met zijn oren het vredesteken maakt. KLM-woordvoerder Frank Hou- ben wil niet reageren. „We heb ben wel wat anders aan ons hoofd. Drieduizend ontslagen, SARS, de oorlog in Irak." Zijn collega Hugo Baas is wat laco nieker: „Waarom nemen ze daar nu nooit eens woordvoerders voor?" (advertentie) VERRASSEND BIJ DE OFFERTE: SIEMENS 0NTBIJTSET CADEAU Verrassend Individueel Design: zo kan uw keuken worden Verrassend Ongewoon Design voor de prijs van een gewone keuken Verrassende keukenoffertes: voordeel! Extra verrassingen ais dank voor uw bezoek: het grote SieMatic Keukenideeënboek plus kookboek cadeau Levi Emmerik van de Vakbond voor Nederlands Cabineperso neel is niet blij met de actie van Playboy. „Elke verstandige po ging om de KLM meer glans te geven, juichen we van harte toe. Maar dit beantwoordt toch weer aan het stereotype beeld van het domme blondje, dat voor de klant zelfs uit de kleren gaat. Men vergeet wel eens dat ste wardessen en stewards er zijn om levens te redden. Dat de flight-safety bij ons voorop staat." Playboy-hoofdredacteur Paul Koopal begrijpt de irritatie niet goed. „Niks dom blondje. Wij zetten de vrouw juist op een voetstuk, we zien de stewardess als de trots der natie. Met zo'n reportage kunnen we de attrac- tiewaarde van de KLM verho gen. En we vinden het zelf ook leuk. Het is dus een win-win-si- tuatie. Of de stewardessen vol gens hun CAO in KLM-uniform mogen poseren? Daar zit het probleem niet. Ze moeten bij ons niet in maar juist uit de kle ren." Hij is er zeker van dat bin nenkort de eerste KLM-stewar- dess met een nietje door haar navel in zijn blad staat. „Van morgen heeft de eerste purser zich al aangemeld." (advertentie) utrecht/gpd - Treinreizigers op diverse Randstad-trajecten hebben vanaf maandag gegarandeerd een zitplaats tijdens de spits. Die be lofte durven NS met de inzet van veertig nieuwe Intercity-dubbel dekkers met 2200 stoelen aan. Volgens NS zijn daarmee op lange trajecten voldoende zitplaatsen voor alle reizigers. Ook in de och tend- en avondspits. De verlengde dubbeldekkers rijden tussen Amsterdam, Rotterdam, Dordrecht en Vlissingen en tussen Amsterdam en Den Haag. Ook op de route Den Helder, Amsterdam, Utrecht en Nijmegen kunnen reizigers dankzij de nieuwe dubbeldekkers rekenen op een zitplek in de spits. De tachtig Belgische rijtuigen die het tekort aan zitplaatsen tijdelijk moesten verlichten, stoten NS af. In de nieuwe dubbeldekkers staan meer stoelen achter elkaar, in plaats van tegenover elkaar. Reizigers hadden daar behoefte aan in verband met de privacy.NS hebben 378 van deze dubbeldekkers be steld, met samen 38.000 zitplaatsen. Eind dit jaar staat ongeveer eenderde van het nieuwe materieel op de rails. In 2005 moeten alle nieuwe dubbeldekkers zijn afgeleverd. R Meubelplein 11 telefoon 071 - 54 12615 DEMONSTRATIES 4, 5 EN ZONDAG 6 APRIL: 12-16 UUR UW SAAB-DEALER: Automobielbedrijf Fase-Exclusief B.V., Curieweg 13 (Autoboulevard), 2408 BZ Alphen a/d Rijn, telefoon 0172-492444. Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Straat Postcode Plaats Telefoon (iv.m. controle nabe Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatsdie betaing is m|n bark-tfmnutm«r Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl de wereld om je heen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1