Leger VS passeert 'rode lijn' leidt tot nieuw kort geding 'Aidsincident' in Nieuwveen Bestuur ASC treedt af Uitbreiding Stadsgehoorzaal hangt aan zijden draad Vier gewonden bij aanrijding op rijksweg A4 Leidsch Dagblad Ahold weg uit Zuid-Amerika Voorhoede op 10 km van Bagdad Verdachte patiënten LUMC hebben geen SARS maar griep Vreemdzaam protest OpenUniversiteit Nederland NR. 43197 LOSSE NUMMERS €1,10 ZATERDAG €1,55 OPGERICHT 1 MAART 1860 kraakt nancieel k koord evenslang: zitten r uitzicht i toekomst politiek Isnog welkom i buurthuizen inderdagverblijf i directiekeet i Zoeterwoude unst in de wijk: en wandeling i niveau' 4ET WOORD IS AAN... I Granger [en cliche was anvankelijk een goede pmerklng 222.000 stacaravan bezitters door een uitspraak van loge Raad het juridisch ei- im van hun tweede 'huisje' hei of in het bos kwijt te De Hoge Raad meent dat (vans - net als een huis - :houwd dienen te worden als Derend goed en daarover ït nu eenmaal ozb worden laid. Omdat onroerend goed "le grond waarop het staat in vet als economische eenheid den beschouwd en stacara- smeestal op gehuurde grond In, wordt de campingeigenaar automatisch eigenaar van de (van. r zover u nog niet bent afge- kt, is deze voor velen vol- kt onbegrijpelijke wetgeving r typisch een voorbeeld van alles regulerende overheid het contact met de burger is bren. Temeer omdat er in de Ictijk niet veel verandert, he le dan dat de caravaneige- r en de campinghouder op lodige kosten worden ge ld. Om te voorkomen dat hij sleurhut zonder wielen jtraakt, kan de caravanbezit- vrij simpel de boel juridisch Ittimmeren, maar daarvoor et hij de grondeigenaar een goeding betalen en alles laten [leggen bij de notaris, gemeenten zitten lang niet al- laal op de extra ozb-inkom- 1 te wachten, omdat de op- Dgst vaak niet opweegt tegen taxatiekosten. Met andere rn>rden: de wetgever heeft kbaar niets beters te doen v l een hoop mensen het leven ir maken. stacaravan is voor veel men de spil waar hun vrije tijd en is hun leven om draait Hele (ijcsstammen vertrekken in het !kend en de vakantie naar het ede huisje om eens lekker bij komen van de sleur. Je zult ar ergens twee hoog achter nen of op een flat met vier ikante meter balkon. Een villa Frankrijk zit er niet in, dus l maar een lekkere knusse ca- an. ewel stacaravans in uitermate e uitvoeringen worden gele- d, zijn de bezitters niet altijd bmstig uit de hoge inkomens iepen. Laat de caravanbezitter irom met rust! Maar blijkbaar dt voor de overheid nog altijd i motto: Leuker kunnen we I niet maken, wel moeilijker. I Meyer donderdag 3 april 2003 Leidsch Dagblad door Eric-Jan Berendsen zoeterwoude - Bij een zwaar ongeval op de rijksweg A4 rich ting Amsterdam, ter hoogte van de afslag Zoeterwoude-Dorp, zijn gistermiddag even voor vijf uur vier gewonden gevallen. Twee van hen zijn er ernstig aan toe. De A4 was ruim anderhalf uur afgesloten. Bij de aanrijding waren vier auto's betrokken. De kop-staartbotsing ontstond toen de bestuurder van de voor ste personenauto, een 56-jarige man uit Voorschoten, moest remmen vanwege verkeer voor hem. Een tweede personenauto, met daarin een Amsterdammer (32) kon niet op tijd vaart min deren. Ook een derde personen auto, met twee inzittenden, en een vierde wagen, bestuurd door 22-jarige vrouw uit Delft, kon niet meer op tijd afremmen. De twee mensen uit de derde Terwijl politie, brandweer en ambulances hulp verlenen aan de slachtoffers van het ongeval op de rijksweg A4, wordt het verkeer omgeleid naar de Europaweg. Foto: Hielco Kuipers personenauto raakten ernstig gewond. Waar zij vandaan ko men, is onbekend. De bestuur der kreeg een hartstilstand. Hij werd door het ambulanceperso neel gereanimeerd. De man liep bovendien nek- en rugletsel op. Hij is overgebracht naar het LUMC. De andere inzittende is door de brandweer uit de auto bevrijd en is met nek- en ruglet sel naar het LUMC gebracht. De 32-jarige man uit Amster dam, is met nekklachten naar het Rijnlandziekenhuis in Lei derdorp overgebracht. De vrouw uit Delft raakte met haar voet bekneld. Zij is ter plaatse behandeld door ambulanceper soneel. door Willem Spierdijk oegstgeest - Het voltallige be stuur van voetbalclub ASC uit Oegstgeest is afgetreden. Voor zitter Albert Konijn legt zijn functie onmiddellijk neer, de overige bestuursleden oefenen hun taken uit tot er opvolgers zijn aangesteld. Het bestuur voelt zich onvol doende gesteund in de verhuis plannen van de vereniging. In het clubblad van ASC schrijft de voorzitter dat ASC al jaren gele den heeft besloten om het ter rein aan de Duivenvoordestraat in Oegstgeest te verlaten en sa men met de cricketafdeling van ASC naar een nieuwe accom modatie te zoeken. „Wat in ie der geval niet moet gebeuren is dat de onderhandelaars voor de voeten worden gelopen door een 'luidruchtig' deel van de achterban, die te pas, maar meestal te onpas, roept dat alles bij het oude moet blijven." Ko nijn vreest dat ASC verwordt tot een soort oude- mannenclub met een sociëteits sfeer. „En daar past dit bestuur voor." Ander onderdeel van het con flict is de positie van 'stichting Vrienden van ASC'. Het bestuur wilde meer zeggenschap over deze club geldschieters. Volgens Konijn is hij tijdens een bijeen komst met die stichting onheus bejegend. „Dat is trouwens de reden waarom ik, in tegenstel ling tot de overige bestuursle den, per direct mijn functie neerleg." Har Meijer, de alge meen voorzitter van de voetbal en cricketclub, betreurt het ver trek van Konijn. „Hij is een ge dreven en capabele bestuurder. Maar hij loopt te hard voor onze club. Wij zijn maar een vierde klasser, en als we niet oppassen spelen we straks in de vijfde klasse." Pagina R5: Voorzitter Albert Konijn heeft het helemaal gehad met ASC Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V H4 Telefoon n. controle nabezorging) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mijn bank-gironummer Handtekening: 712141 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl fatn wv <U |C<w Zaterdag 5 april De Baan - Sotaweg Roelofarendsveen (van 11.00-16.00 uur) Start: Sotaweg 25 i.v.m. parkeerplaats Eis komst publiekstrekkende winkel blokkeert ruimte voor tweede zaal door Wim Koevoet leiden - De uitbreiding van de Leidse Stadsgehoorzaal met een tweede (kleine re) zaal hangt aan een zijden draad, nu er te weinig ruimte blijkt te zijn voor alle ideeën om het stadshart nieuw leven in te blazen. Dat kwam gisteravond, tot ont steltenis van Stadsgehoorzaal-directeur P. Unger, naar voren tijdens een vergade ring van de speciale projectgroep die een plan probeert te maken voor het Aal marktgebied. Ingehuurde adviseurs, Leidse ambtena ren, V&D én de beoogde project-ontwik kelaar MAB blijven volharden in hun standpunt dat er hoe dan ook een pu bliekstrekkende winkel van minstens 750 vierkante meter bij moet. Zo niet dan is het Aalmarktplan in economisch opzicht een onhaalbare kaart. De supervisor van de projectgroep, W. Patijn, meldde gisteravond dat uit ge sprekken die hij met de beoogde project ontwikkelaar MAB had gevoerd duidelijk was geworden dat op de plek waar nu de Aalmarktschool staat simpelweg te wei nig vierkante meters voorhanden zijn om aan alle wensen te kunnen voldoen. De projectgroep, waarvan Unger ook deel uitmaakt, heeft in haar plan voor het Aal marktgebied een 'cultuurtuin' met door gangen naar Breestraat en Mandenma- kerssteeg opgenomen alsmede de uit breiding van de Stadsgehoorzaal en het bijbehorend theatercafé. Volgens Unger zakt de Stadsgehoorzaal zonder uitbreiding in alle opzichten te rug naar het niveau van vóór de restaura tie in de jaren negentig. „De verloedering krijgt dan ruim baan." Unger heeft de tweede zaal hard nodig voor een gezonde exploitatie van het muziekcentrum aan de Breestraat Ze wil er onder meer con gressen houden. De tweede zaal maakt ook het programmeren van twee concer ten op één avond mogelijk. Pagina Ri: Directeur Stadsgehoorzaal staat op uitbreiding zaandam/gpd-anp Super marktconcern Ahold zet zijn dochterbedrijven in Zuid-Ame rika te koop. Het bedrijf trekt zich terug uit de landen Brazilië, Argentinië, Peru en Paraguay, zo werd vanochtend voorbeurs be kendgemaakt. Ahold onderhan delt momenteel al over de ver- kèop van het Chileense Santa Isabel. Ahold doet bedrijven op het Latijnse continent van de hand om de schulden terug te dringen. Het concern legt zich zelf geen termijn op waarbinnen dochters moeten worden ver kocht, omdat het de maximale opbrengst wil binnenhalen. In Argentinië zet Ahold zijn dochter Disco in de etalage. De Argentijnse supermarktketen heeft Ahold in verlegenheid ge bracht vanwege geknoei met de boekhouding. Deze dochter gaat pas in de verkoop als de jaarcij fers in mei zijn goedgekeurd. Pagina Economie: Ahold-top ontvouwt strategie Fuchs verdacht van gesjoemel Amsterdam - Rudi Fuchs, voor- malig directeur van het Stede lijk Museum in Amsterdam, wordt verdacht van gesjoemel bij de invoer vorig jaar van vijf schilderijen van Karei Appel. Mogelijk zijn hierbij geen in voerrechten betaald. De ge meente Amsterdam onderzoekt de handelwijze van Fuchs, die toen directeur van het Stedelijk was. In verband hiermee is zijn officiële afscheid op 26 april uitgesteld. Volgens Fuchs is er slechts sprake geweest van een administratieve fout. Internetverkiezing voor Rijnland leiden - Het Hoogheemraad schap van Rijnland laat volgend jaar zijn nieuwe bestuur via in ternet en per post kiezen. Zo hoopt het waterschap de op komst met zeven procent te verhogen. Nauwelijks een op de vier mensen nam de moeite te gaan stemmen bij de vorige verkiezingen in 1999. Pagina R1 (advertentie) bagdad-karbala/anp-afp - De geallieerden zijn de 'rode lijn' rond de hoofdstad overgestoken, waarbinnen volgens Amerikaan se militairen het Iraakse regime chemische wapens zou kunnen gebruiken in een laatste poging Bagdad te verdedigen. De voorhoede van de Amerika nen, die nu beschermende kle ding tegen een mogelijke gifaan- val draagt, is vanmorgen de in ternationale luchthaven van Bagdad dicht genaderd. Enkele Amerikaanse eenheden zijn vol gens militaire zegslieden al op gerukt tot op tien kilometer van de rand van de stad. De militai ren nemen stellingen rond het vliegveld in. Eenheden van de Republikeinse Garde hadden eerder vandaag onder meer de stellingen rond de internationa le luchthaven van de hoofdstad versterkt. Onder de verdedigers van Bagdad zouden honderden doden zijn gevallen. Een Iraakse poging een brug over de rivier de Eufraat ten zuiden van Bag dad te heroveren, heeft volgens een Amerikaanse officier aan ongeveer vijfhonderd Irakezen het leven gekost. Bagdad en om geving werden ook vanochtend weer zwaar gebombardeerd door de Amerikaans-Britse coa litie. Gisteren waren Amerikaan se troepen Bagdad al op zo'n 32 kilometer genaderd. Na de inna me van twee belangrijke door gangen gisteren bij Karbala en Al-Kut, waarbij twee divisies van de Iraakse Republikeinse Garde werden uitgeschakeld, konden de Amerikanen hun opmars voortzetten. Volgens bronnen bij het Pentagon is het de be doeling om de Iraakse hoofd stad in te sluiten en de druk op te voeren op Saddam Hussein om zich over te geven. Het is nog onduidelijk of en wanneer Amerikaanse troepen de stad daadwerkelijk ingaan als die strategie mislukt. Het Amerikaanse leger heeft het afgelopen etmaal boven Irak een helikopter en een gevechtsvlieg tuig verloren. Over de oorzaken van het verlies en het aantal do den en gewonden dat daarbij is gevallen spreken bronnen elkaar tegen. Gisteravond stortte tij dens gevechten bij de stad Kar bala een Amerikaanse Black Hawk-helikopter neer. Aanvan kelijk meldde het Pentagon dat het toestel was neergeschoten en dat zeven militairen waren overleden. Andere berichten spreken van zes doden. Amerikaanse troepen zijn van daag ook de Iraakse stad Najaf binnengetrokken om milities trouw aan president Saddam Hussein uit te schakelen. Giste ren meldden de Amerikanen dat Iraakse troepen die zich hebben verschanst in de Ali-moskee vanuit het gebedshuis schieten op geallieerde troepen. De Ali- moskee geldt als een van de be langrijkste heiligdommen. Zie ook pagina Oorlog in Irak Gemeente eist contactverbod met personeel door Saskia Stoelinga nieuwveen - De politie heeft in Nieuwveen een man opgepakt die opnieuw het voor hem gel dende toegangsverbod tot het gemeentehuis negeerde en een maal binnen voor veel commo tie zorgde. De man, die geregeld het stadhuis op stelten zet, pro beerde nu met een bebloede duim de gemeentesecretaris en een ambtenaar met aids te be smetten. Tenminste, dat riep hij en vervolgens streek hij zijn duim af aan de handen van het tweetal. De Nieuwvener, penningmees ter, secretaris en tijdelijk voor zitter van Leefbaar Liemeer, wordt vandaag voorgeleid aan de rechter-commissaris. Die be slist of de man op vrije voeten wordt gesteld of dat zijn hechte nis wordt verlengd. Het ge meentehuisverbod, dat al eerder door de rechter werd opgelegd, heeft te maken met het gedrag van de man. Inmiddels is be kend dat noch de gemeentese cretaris, noch de ambtenaar be smet kunnen zijn. De huisarts heeft laten weten dat, zolang er geen open wonden zijn, het on mogelijk is om aids op te lopen. De man heeft al enige tijd een geschil met de gemeente over een bouwaanvraag. Hij denkt dat de gemeente hem treitert vanwege zijn homoseksualiteit. Volgens de voorlichtster van Liemeer gaat het geschil echter om een perceel waarop de be stemming tuin rust. Die grond wil hij graag bebouwen. „Daar aan kan de gemeente medewer king verlenen als er aan een aantal voorwaarden wordt vol daan. Meneer neemt echter steeds wisselende standpunten in. Op dit moment heeft hij ove rigens nog steeds geen bouw aanvraag ingediend", aldus de voorlichtster. Omdat de ambtenaren op het stadhuis veel last van de man ondervonden, had de gemeente al in een eerder stadium een kort geding aangespannen met het verzoek tot een toegangsver bod tot het stadhuis. Dat werd door de rechtbank gehonoreerd. Gevolg was dat de Nieuwvener dinsdagmorgen zonder proble men kon worden opgepakt. Na het 'bloedincident' heeft de ge meente Liemeer, waartoe Nieuwveen behoort, opnieuw besloten naar de rechter te stap pen. Nu staat in de eis niet al leen een toegangsverbod, maar ook een contactverbod met het personeel en college- en raads leden van Liemeer. Dit op straffe van een dwangsom van 2500 euro per dag. De rechter bepaalt volgende week woensdag of de ze eis terecht is. leiden/amsterdam - Een aantal benzinestations van Esso in Neder land was gistermiddag doelwit van vredesdemonstranten. Bij de pomp aan de Haagweg in Leiden, maar ook in Amsterdam en Nijme gen riepen actievoerders automobilisten op Esso te boycotten. Vol gens de actiegroep 'Heb vrede zonder Esso' is de Amerikaanse multi national ExxonMobil uit op de olievelden in Irak. De oliemaatschappij steunde de verkiezingscampagne van Bush en verscheidene denktanks die uitgesproken voor de oorlog zijn, aldus de actievoer ders. Bij de pomp in Leiden deelden de demonstranten vreedzaam pamfletten uit. Foto: ANP/Olaf Kraak leiden - Het LUMC heeft de af gelopen tijd enkele mensen on derzocht die dachten dat ze SARS hadden, de mysterieuze longziekte die wereldwijd al en kele tientallen dodelijke slacht offers heeft gemaakt. Niemand bleek de ziekte te hebben. „Een handjevol mensen heeft zich tot nu toe gemeld", aldus woord voerster E. Mulder van het Leid se academische ziekenhuis. Ze kwamen zelf naar de eerste- hulppost of waren door de huis arts gestuurd. „Maar ze zijn niet eens in de isolatiekamers ge weest omdat al snel duidelijk was dat ze geen SARS hadden. Het bleek steeds om een flinke griep te gaan. We hebben ze naar huis gestuurd." Van paniek was volgens haar geen sprake. Ook in andere ziekenhuizen in Nederland hebben zich mensen gemeld met verschijnselen die op SARS zouden kunnen dui den. Nog nergens bleek het ook echt om de longziekte te gaan. Pagina Binnen- Buitenland: Nederlandse man blijkt geen SARS te hebben (advertentie) 5 april 10.00 -14.00 uur (advertentie) Studiecentrum Den Lange Houtstraat IT Veranderen doe je zelf

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1