LEIDE Directeur Stadsgehoorzaal staat op uitbreiding Donkere steeg blijft struikelblok LWO pareert kritiek WD over 'zware top' REGIO Kamerlingh Onneslab verpopt Politiek alsnog welkom in Leidse buurthuizen (DE STELLINGI. Gptmore. rT -Mobile-y* 'Schrappen tweede zaal zou belachelijk zijn' let more. Tf -Mobile- - - temmen via internet en veilig als bankieren' donderdag 3 april 2oo3 R1 - Een 51-jarige Sassen- is afgelopen nacht op ïm van der Madeweg ïouden wegens rijden r invloed. Hij had met zijn hele rijbaan nodig en bijna tegen de vangrail. De bleek een glaasje te veel op jiben en kreeg een rijver- In een procesverbaal. raak aan gestraat I - In een woning aan de straat is gisteren op klaar- |dag ingebroken door de te forceren. Het is niet 1 wat er is weggenomen. Jspreekuur astingwinkel leiden - Het voormalige Kamerlingh Onneslaboratorium aan het Steenschuur is aan het verpoppen. Van buiten is er weinig anders te zien dan draaiende kranen en een in wit plastic verpakte gevel, maar binnenin wordt gewerkt aan de grote transformatie. De rups die het voormalige natuurkundelaboratorium ooit was, wordt een vlinder voor de rechtenfaculteit. Op de binnenplaats verrijzen collegezalen en werkruimten voor de rechtenstudenten en hun docenten. Op het eer ste gezicht ziet het er wat hokkerig uit, alsof het hele gebouw wordt dichtgebouwd, maar volgens architect Ruijssenaars is het tegendeel het geval. Een lichtkoepel moet het binnenterrein het verlangde licht geven. Ook transparante nieuwbouw aan de zijde van de Langebrug moet het gesloten Kamerlingh Onnescomplex 'open' maken. Niet voor niets is Ruijssenaars' adagium dat 'licht het mooiste bouwmate riaal is'. Foto: Henk Bouwman Meer buurtwerk kan alleen met meer subsidie door Robbert Minkhorst leiden - Als de politiek wil dat buurthuizen in Leiden vaker open zijn en vindt dat de Leidse Welzijnsorganisatie (LWO) 'weer de wijken in moet', is dat prima, zegt de LWO. Het kost alleen wel meer geld. De WD verlangt een koerswijzi ging van de door Leiden gesub sidieerde welzijnsinstelling. Bin nen een jaar moeten de ge meente en de LWO samen van de LWO 'een weer mensgerichte en effectief werkende organisa tie maken', aldus het raadslid M. van Dobben de Bruijn dinsdag in deze krant. 'De LWO moet zichzelf een spiegel voorhou den: is de top van de organisatie niet te zwaar?' De WD heeft de indruk van wel. „Dat is pertinent niet waar", stelt LWO-woordvoerster S. van der Knaap en om haar gelijk te bewijzen haalt ze een onderzoek van bureau Beerenschot aan. „De LWO komt daar heel goed uit de bus." Beerenschot lichtte welzijnsinstellingen in het land door, rekende de verhoudingen tussen overhead en 'werkvloer' uit en drukte die uit in percenta ges. Leiden kwam uit op 17,4 procent overhead, aldus Van der Knaap, terwijl het gemiddelde 22,5 procent is. Overigens advi seert Beerenschot zelf een nog hogere overhead: 25 procent vindt het bureau normaal voor sociale instellingen. Van der Knaap: „Het is echt niet zo dat we hier bakken met geld uitgooien voor onze overhead. Of dat we geld uitgeven aan pro jecten die niet voor de burger zijn. Bovendien let de gemeente tegenwoordig heel goed op de kleintjes: wij moeten ons heel goed kunnen verantwoorden." De V$0 wil graag meer de wij ken in, en wil ook graag dat buurthuizen langer en vaker open zijn. De organisatie is wat de openingstijden betreft wel gebonden aan een contract met de gemeente. „Als de WD dit oppikt, zeggen wij: perfect. We zijn blij dat de VVD dit pro bleem ook signaleert. We zijn continu bezig om meer de wij ken in te gaan. We zouden graag nog meer willen, maar dan moeten we daar wel voldoende geld voor hebben. Het is prima om buurthuizen ook meer open te laten zijn, maar ook dat is een geldkwestie. Uiteindelijk kost al les geld. Het is een probleem waar we vaker tegenaan lopen." Van Dobben de Bruijn beklaag de zich ook dat raadsleden wel erg verwend werden voor een kennismaking met een project als de 'Kinderkaravaan'. Moet je daar nou je welzijnssubsidie aan bestetfen? Van der Knaap: „Daar moesten we eigenlijk hard om lachen. Het ging om een voor lichtingsmiddag en het heet Kinderwerkkaravaan." De LWO heeft raadsleden uitgenodigd om op woensdagmiddag mee te gaan naar buurthuizen, om daar te zien hoe kinderen zich ver maken. Die hadden hapjes ge maakt. Wethouder H. Buijing (PvdA- /welzijn) laat via voorlichtster H. Quispel weten dat 'de gemeente en de LWO al driftig samenwer ken voor een meer vraaggericht aanbod aan welzijnswerk'. „Dat gaat niet zonder slag of stoot", aldus Quispel. „Dat duurt ge woon even." De woordvoerster wijst verder nog op de afwikke ling van de claims die de LWO en de gemeente over en weer hebben ingediend. De uitkomst daarvan moet verdere duidelijk heid geven over wat beide van elkaar («logen verwachten. leiden - Politieke partijen zijn alsnog welkom in Leidse buurt huizen. De Leidse Welzijnsorga nisatie (LWO) heeft dat de PvdA laten weten. Half februari reageerde de PvdA hoogst verontwaardigd toen de LWO haar toegang tot de buurt huizen in de stad had gewei gerd. Politieke partijen mogen best een buurthuis afhuren, als daarna maar de deur op slot gaat. Voor openbare partijbij eenkomsten lenen buurthuizen zich niet, was de boodschap. De partij maakte de zaak aanhangig op haar eigen website en kreeg veel bijval. Inmiddels kan de PvdA wel ge woon terecht in de onderko mens van de LWO. In de E- nieuws, de elektronische nieuwsbrief van de partij, kon digt de webredactie inloops preekuren aan in de buurthui zen Morschwijk (12 mei), Op Ei gen Wieken (2 juni) en De Kooi (30 juni). Het eerste spreekuur is op 7 april in zorgcentrum Rijn en Vliet. De spreekuren zijn be doeld om het contact met de wijken terug te winnen. Raadslid L Hesselink denkt dat de eerdere weigering en de op hef die er vervolgens over ont stond, op een misverstand be rusten. „Ik kreeg het toen te ho ren en kon mijn oren niet gelo ven. Inmiddels hebben iemand van ons bestuur en iemand van onze fractie met de directeur ge sproken. Zij dachten dat het de bedoeling was dat wij een le denvergadering wilden houden - en dat mag niet." Toen de PvdA in het latere ge sprek echter duidelijk maakte dat het om spreekuren ging, was er geen enkel probleem meer, aldus Hesselink. Dat de buurt huizen nog wel taboe blijven voor ledenvergaderingen, is voor de partij geen beletsel. „We wilden graag praten met men sen in de wijk. Dan is het heel relevant als je in buurthuizen gaat zitten." „Het was inderdaad een misver stand", reageert LWO-voorlicht- ster S. van der Knaap. „We heb ben destijds gezegd dat buurti huizen niet zijn bedoeld om zieltjes te winnen. Maar gekozen raadsleden hoeven geen zieltjes meer te winnen. Ons werd later duidelijker wat de PvdA voor ogen had. Verder is de LWO niet doof: als er veel kritiek komt op ons beleid, steken wij daar onze kop niet voor in het zand." door Wim Koevoet leiden - De Mandenmakerssteeg krijgt een cruciale functie toebe deeld in het plan voor het Aal marktgebied. Het is bijna niet voor te stellen, maar toch wordt in dit smalle, donkere, zwaar verloederde straatje naast de Waag een toekomstige nieuwe winkelstraat gezien met onder meer een entree voor V&D. De Mandenmakerssteeg is het toekomstige voorportaal van Leidens vernieuwde stadshart, zeg maar de kransslagader, want het winkelend publiek op de Breestraat moet door de Man denmakerssteeg richting Aal marktgebied, de nieuwe brug, de nieuwe winkelpassage tussen Stille Rijn en Haarlemmerstraat en vice versa worden gelokt. Maar uit de brainstormsessie, gisteravond tijdens de vergade ring van de projectgroep Nieuw Aalmarktplan, bleek vooral dat de Mandenmakerssteeg een struikelbok is voor de plannen makers. Al jaren wordt in de steeg de be voorrading van V&D afgehan deld. De vrachtwagens wringen zich in het Gat van Nelle aan de Aalmarkt en de koopwaar wordt vervolgens van de ene gevel- wand van de steeg naar de an dere gedragen, geduwd, dan wel gereden, de catacomben van het warenhuis in. V&D wil af van dit krakkemikki ge systeem, dat ook op gespan nen voet staat met de arbo-wet- geving, en ook de projectgroep zou het Gat van Nelle en de steeg graag anders gebruiken. Maar nog altijd is er geen eens luidend oordeel over wat het beste alternatief is. Zo is bevoor rading aan de Breestraat-kant van het warenhuis lastig te com bineren met de toekomstige Rijn Gouwe Lijn en aan de Aal markt staan de Leidse markten in de weg. Zolang er geen oplossing is, blijft V&D bevoorraden in de Mandenmakerssteeg. Maar de projectgroep heeft liever dat V &D er één van zijn entrees voor het publiek maakt. De directie van Vendex voelt daar echter niet veel voor zolang de Man denmakerssteeg hoofdroute voor fietsers blijft. En dus gingen er gisteravond in de projectgroep opnieuw stem men op om de steeg tot verbo den gebied voor fietsers te ver klaren. Verschillende leden we zen erop dat dan net zo goed de Waaghoofdbrug, die op de steeg uitkomt, kan worden verwij derd. Supervisor W. Patijn voelt daar in elk geval veel voor. Anderen vrezen echter dat een nieuwe entree aan de Manden makerssteeg ten koste gaat van de bestaande entree aan de Maarsmansteeg. In verband met winkeldiefstallen zou het waren huis het aantal in- en uitgangen tot drie willen beperken. En een Maarsmansteeg zonder V&D- entree verliest aan cachet en verwordt tot een soort Manden makerssteeg, vinden sommige leden van de projectgroep. Voorzitter C. Waal wilde afspre ken een volgende keer de brain storm over de Mandenmakers steeg voort te zetten, maar pro jectgroeplid T. van Raalte maan de tot spoed. „We moeten nu echt eens spijkers met koppen gaan slaan. De brainstormfase is eigenlijk al achter de rug." Toehoorder J. Boer opperde nog gekscherend om een fietspad dwars door V&D aan te leggen en projectgroeplid F. Horst, die het getob over de steeg ook zat begint te worden, liet zich nog ontvallen dat met een Bagdad- achtige aanpak er ineens heel veel meer mogelijk wordt in de Mandenmakerssteeg. (advertentie) Kelly en haar ouders krijgen terecht schadevergoeding 8van het LUMC. mening J, www. leidschdagbladn I i - De Belastingwinkel A op maandag 14 april van tot 17.00 uur een extra spreekuur' voor hulp bij fte. Na de sluitingsdatum april kregen studenten e winkel steeds meer tele- :s van belastingplichti- winkel wil voorkomen :e laatkomers een boete i. Belastingplichtigen die :n willen worden, moe- tevoren een afspraak door langs te komen of in met 071-5141516. (advertentie) Een jaar lang gratis SMS'en? Dat kan als je nu bij een 2-jarig abonnement ook een SMS- bundel afsluit! Je krijgt dan het tweede jaar van je abonnement je SMS-bundels cadeau. Je kunt ook kiezen voor een 1-jarig abonnement. In dat geval is de SMS-bundel de laatste 3 maanden van je abonnement gratis. Bij een 2-jarig abonnement hoef je bovendien geen activatiekosten te betalen. Verder berekent T-Mobile je geen kosten als je je nummer wilt meenemen. Wil je meer weten, ga dan naar de T-Mobile dealer, kijk op www.t-mobile.nl voor de actievoorwaarden of bel 0800-7123. Expositie 'Licht cht en drama' De Lakenhal Hillebrand wil en megadisco Leiderdorp tsenheimer Her invloed door Wim Koevoet vervolg van voorpagina li (advertentie) leiden - Directeur P. Linger is ver bolgen dat de uitbreiding van haar Stadsgehoorzaal niet door dreigt te gaan. „Als die tweede zaal er niet komt, maakt de ge meente Leiden zich volstrekt be lachelijk." In de plannen voor de opknapbeurt van het Aalmarkt gebied is te weinig ruimte om al le ideeën te verwezenlijken. De tweede zaal van de Stadsgehoor zaal dreigt hiervan het slachtof fer te worden. De zaal is Unger al zo'n tien jaar geleden toegezegd. Wethouder R. Hillebrand (PvdA) verkondigde vorige week nog in deze krant dat hij een combina tie van alle gewenste bestem mingen op de plek waar nu de Aalmarktschool staat, voor mo gelijk houdt. Maar volgens su pervisor W. Patijn staat vast dat er één moet afvallen. Hoewel tijdens een vergadering van de projectgroep voor het Aalmarktplan niet één lid aangaf waar dan een streep door moet, zijn er tal van aanwijzingen dat de uitbreiding van de Stadsge hoorzaal het meeste gevaar loopt. In de cultuurtuin in com binatie met het theatercafé wordt immers het absolute pronkstuk van het Aalmarktplan gezien. En aan de noodzaak van een winkel als trekker lijkt nie mand meer te twijfelen. Stadsgehoorzaal-directeur Un ger ziet de bui ook al hangen. „De mensen van MAB praten heel denigrerend over de Stads gehoorzaal en cultuur. Ze vra gen me met zo'n neerbuigend Een impressie van de cultuurtuin. Het gebouw op de achtergrond zou volgens de oorspronkelijke plan nen de tweede zaal van de Stadsgehoorzaal moeten herbergen. Tekening: KuiperCompagnons toontje: wat levert u nu hele maal op, mevrouwtje? Ze den ken alleen maar in vierkante meters winkelvloer. Het komt niet bij ze op dat de bezoekers van een concert in de Stadsge hoorzaal ook geld in het laatje brengen: als ze na afloop wat gaan drinken en van tevoren wat gaan eten." Het is Unger vooral tegengeval len dat maar weinig leden van de projectgroep een lans braken voor de uitbreiding van de Stadsgehoorzaal. „Ik blijf er wel voor vechten, dat doe ik al tien jaar. Maar in mijn eentje begin ik niet veel." De projectgroepleden T. van Raan, als hoogleraar verbonden aan de Leidse universiteit, en F. Horst, vertegenwoordiger van de omwonenden, opperden de mogelijkheid om van de Aal marktschool een Aalmarkttoren te maken. „We moeten de lucht in", aldus Van Raan. „In het buitenland worden oude gebouwen ook overkapt met glazen constructies. We moeten de ruimte en oplossingen zoe ken in de verticaliteit. Het Aal marktplan kan niet zonder de tuin, de tweede zaal of die grote winkel, al die planonderdelen zijn onontbeerlijk. Er moet ook eens wat worden gedurfd in Lei den. Laten we nu niet weer ja ren piekeren over één gebouw tje. Laten we enige progressie maken in de richting van Onze Lieve Heer." Hoewel Patijn toezegde te zullen studeren op de mogelijkheden van een Aalmarkttoren, ver wacht Unger er al bij voorbaat niets van. „Ik zie niets in een en tree met liften en roltrappen." I je wél een nieuw abonnement, maar ben je nog tevreden over je huidige toestel? s dan voor het T-Mobile SIM Only introductieabonnement. Een abonnement waarbij vooraf ingekochte belminuten goedkoper zijn. En dat voordeel kan nu wel oplopen tot Met een SIM Only abonnement kun je al bellen vanaf 5 eurocent per minuut, i bel je met dezelfde telefoon dus opeens stukken goedkoper! Wil je meer weten er de vele mogelijkheden en voordelen van T-Mobile? Ga dan naar de T-Mobile dealer, kop www.t-mobile.nl of bel 0800-7123. Ig van voorpagina Bij de proef met inter red geeft het Hoog- idschap van Rijnland van de stemgerechtig- 250.000 kiezers, de keuze of *i internet of per post willen men. De andere 750.000 (en dat alleen per post l Rijnland liet daarvoor onderzoek doen naar het Hik en de beveiligingsaspec ten intemetstemmen. Die !n grotendeels vergelijkbaar j) met die voor intemetban- n. Een meerderheid van de Wanders die internet heb- Ikvil ook het liefst via dit me- I stemmen, blijkt uit een t onderzoek. De kosten van het experiment bedragen volgens Rijnland circa 10 procent van het totale verkie zingsbudget van 2.575.000 euro. Het waterschap vraagt de minis teries van binnenlandse zaken en verkeer en waterstaat en de Unie van Waterschappen daar om deze proef financieel te steunen. In 1995 was Rijnland ook de eer ste instantie die het stemmen per post met automatische ver werking op grote schaal intro duceerde. In 1999 konden de in gezetenen als eersten ook per telefoon stemmen, maar dat kan in 2004 niet meer. Rijnland vond dat kiezers met een telefonische stem het overzicht misten over de kieslijsten. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13