J Vakbonden tegen ontslagen KLM ECONOMIE Harde klappen door wereldwijde malaise in de luchtvaart Prijsvechters bedreigen positie KLM [iters bedreigen positie KLM Amerikaans ICH betwist schuldsanering UPC Maatschappij schrapt duizenden banen MKB: 'Sneller ontslag bij surseance' Antenne verscholen in Goliath Minister maakt stampij als aandeelhouder KPN WOENSDAG 2 APRIL 2003 schiphol - Na de aanslagen van 11 september 2001 kwamen veel luchtvaartmaatschappijen, vliegtuigbouwers en toeleve rende bedrijven in een vrije val. Vooral in de Verenigde Sta ten en vooral de afgelopen maand vielen er harde klappen. Hier volgt een beknopt overzicht van de gevolgen van de ma laise in de luchtvaart: - 's Werelds grootste luchtvaartmaatschappij American Air lines ontliep deze week op het nippertje een surseance van betaling door een akkoord met de bonden te sluiten. Ame rican vermindert het aantal piloten met 2500, een vijfde van het totaal. Alle salarissen worden fors verlaagd. De be sparingen moeten 660 miljoen dollar opleveren. - De Amerikaanse luchtvaartmaatschappijen Delta Air Li nes, Northwest Airlines en Continental Airlines hebben gis teren toestemming gekregen voor een alliantie. De onder nemingen, waarvan Northwest een partner is van KLM, reageren zo op de malaise in de luchtvaart. Alle drie zitten ze diep in de rode cijfers. Northwest schrapte vorige maand, na eerder massa-ontslag, nog eens 5000 banen. Continental kondigde vorige maand 1200 ontslagen aan. - Air Canada heeft gisteren uitstel van betaling aange vraagd. De luchtvaartmaatschappij wil een adempauze om een reorganisatie door te voeren, met de vakbonden over concessies te onderhandelen en van de overheid steun te proberen los te krijgen. - de luchtvaartsector in de VS rekent op een verlies van 70.000 banen. - Air Lib, de tweede luchtvaartmaatschappij van Frankrijk, gaat in februari dit jaar failliet, waardoor 3200 mensen op straat komen te staan. Een overname door de Nederlandse zakenman Erik de Vlieger mislukt. - De op een na grootste maatschappij ter wereld, United Airlines, vraagt in december vorig jaar eveneens uitstel van betaling aan. Het jaar 2002 levert een recordverlies van 3,2 miljard dollar op. Het personeel krijgt lagere salarissen. - US Airways vraagt in augustus vorig jaar surseance aan. In 2001 werd een verlies van 2,1 miljard dollar geleden. Het personeelsbestand bedroeg voor 11 september nog 48.000 personen en is inmiddels teruggelopen tot 32.000. - Delta Airlines schrapte na 11 september al ruim 15000 banen. De verliezen lopen ondertussen verder op (350 mil joen dollar in het laatste kwartaal van 2002). - De Europese luchtvaartreus EADS (belangrijkste eigenaar van vliegtuigfabrikant Airbus) ziet de winst in 2002 met een kwart dalen. - In november 2002 schrapt Stork (dat delen van Fokker heeft overgenomen) 900 banen, waarvan 600 in Nederland. Wereldwijd hebben veel luchtvaartmaatschappijen hun Fokkers aan de grond gezet. de Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swissair gaat begfc 2002 failliet, 9000 banen verdwijnen. Bij de opvolger Swi* verdwijnen alweer 700 banen, zo werd afgelopen februari bekendgemaakt. - de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena legt in no vember 2001 het loodje en wordt opgevolgd door SN Brui seis Airlines. Van de 12.000 werknemers verliezen er zekei 1 7600 hun baan. - Vliegtuigbouwer Boeing ziet de winst in 2002 zakken en verwacht dit jaar geen winstherstel. Na 11 september zijn al 30.000 banen geschrapt en de productie wordt verlaagt - KLM maakte gisteren bekend dat duizenden banen gaa» verdwijnen, waarbij gedwongen ontslagen niet zijn uitge sloten. december vong jaar eveneens uitstel van jaar 2002 levert een recordverlies van 3,2 Het personeel krijgt lagere salarissen. gt in augustus vorig jaar surseance aan. verlies van 2,1 miljard dollar geleden. Het d bedroeg voor 11 september nog 48.000 middels teruggelopen tot 32.000. hrapte na 11 september al ruim 15000 en lopen ondertussen verder op (350 mil- laatste kwartaal van 2002). htvaartreus EADS (belangrijkste eigenaar kant Airbus) ziet de winst in 2002 met een 32 schrapt Stork (dat delen van Fokker ;n) 900 banen, waarvan 600 in Nederland, ïn veel luchtvaartmaatschappijen hun Fokkers aan de grond gezet. de Zwitserse luchtvaartmaatschappij Swissair gaat begfc 2002 failliet, 9000 banen verdwijnen. Bij de opvolger Swi* verdwijnen alweer 700 banen, zo werd afgelopen februari bekendgemaakt. - de Belgische luchtvaartmaatschappij Sabena legt in no vember 2001 het loodje en wordt opgevolgd door SN Brui seis Airlines. Van de 12.000 werknemers verliezen er zekei 1 7600 hun baan. - Vliegtuigbouwer Boeing ziet de winst in 2002 zakken en verwacht dit jaar geen winstherstel. Na 11 september zijn al 30.000 banen geschrapt en de productie wordt verlaagt - KLM maakte gisteren bekend dat duizenden banen gaa» verdwijnen, waarbij gedwongen ontslagen niet zijn uitge sloten. Een KLM-toestel wordt in gereedheid gebracht op Schiphol. Foto: ANP/Olaf Kraak Verrassend meer kranten verkocht Amsterdam - Dagbladen zijn in het laatste kwartaal 2002 verras send meer verkocht dan in het voorgaande kwartaal. Najaren van daling noteerden bijna alle kranten een hogere oplage, al dus het oplage-instituut HOI vanochtend. Vooral regionale kranten bleken meer in trek. Zo zag De Gelderlander de ver spreide oplage met bijna 10.000 stuks groeien naar 194.199 in het vierde kwartaal. Enkele lan delijke kranten deden het min der goed. Het Algemeen Dag blad zag de verspreide oplage met 10.000 inzakken naar een dieptepunt van 309.509 kran ten. De Telegraaf kwam uit op 782.216 stuks: circa 25.000 min der dan in de zomermaanden, maar iets meer dan begin dit jaar. Miljoenenclaim van Spark Energy nümegen - Energieleverancier Spark Energy uit Lelystad gaat een schadeclaim van enkele tientallen miljoenen guldens indienen tegen de beheerders van de elektriciteitsnetten in Nederland. De claim richt zich vooral op Nuon en Essent. Spark wü de schade verhalen die zij zegt te hebben geleden door de fouten die de netbe heerders hebben gemaakt tij dens het switchen van zakelijke klanten naar Spark Energy. Spark zegt inkomsten te heb ben gederfd en extra kosten te hebben gemaakt. De overstap van de ene naar de andere stroomleverancier zou vijf da gen moeten duren, maar neemt volgens Spark soms enkele maanden in beslag. Kortingsregeling spullen van zaak den haag - Staatssecretaris Van Eijck van financiën heeft een regeling getroffen, die de werk gever in staat stelt om werkne mers korting te geven op pro ducten uit het eigen bedrijf zonder dat ze daarvoor belas ting hoeven te betalen. De kor ting mag 20 procent van de prijs in de winkel bedragen en mag per jaar niet 450 euro over schrijden. De nieuwe regeling is al dit jaar van kracht. Massa-ontslag bij Meyer Werf papendrecht - De directie van de Meyer Werf in Papenburg wil 800 van de 2600 medewer kers ontslaan. Het massaont slag is volgens de bedrijfslei-, ding noodzakelijk, omdat de or derportefeuille van de grootste werf van Europa nagenoeg leeg is. Meyer werd beroemd door de bouw van grote cruisesche pen. Wereldwijd is deze markt echter ingestort na de aansla gen op 11 september 2001. Flinke toename faillissementen Amsterdam - In het eerste kwartaal van het nieuwe jaar is het aantal faillissementen flink gestegen. Volgens het financiële adviesbureau Graydon zijn er van 1 januari tot 31 maart van dit jaar 1905 faillissementen uitgesproken, een stijging met 11 procent ten opzichte van de zelfde periode een jaar eerder. In het eerste kwartaal maakten 2645 particulieren en onderne mers gebruik van de schuldsa neringsregeling, een stijging met 18 procent. In tenminste een kwart van de schuldsane ringen gaat het om onderne mers met een eenmanszaak. Geen onderzoek NMa cd-branche den haag - De Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) stelt geen onderzoek in naar kartelafspraken in de cd-bran- che. De kartelwaakhond heeft geen aanwijzingen dat platen maatschappijen illegale prijsaf spraken maken over de verkoop van de muziekschijfjes. De NMa besloot in juni tot een eer ste onderzoek na klachten over hoge prijzen van cd's sinds de invoering van de euro. De NMa stelt dat de prijzen in Neder land relatief hoog zijn in verge lijking met andere landen, maar dat ze wel per winkel sterk ver schillen. Meer werklozen in eurolanden brussel - De werkloosheid in de twaalf eurolanden bedroeg in februari 8,7 procent van de be roepsbevolking, tegen 8,6 pro cent een maand eerder en 8,1 procent een jaar eerder. Dat meldde bureau Eurostat giste ren. De werkloosheid in de hele EU lag iets lager op 7,9 procent, hetzelfde percentage als in ja nuari. In februari vorig jaar was het nog 7,4 procent. Nederland kent nog steeds een lage werk loosheid vergeleken met de an dere EU-landen, maar dreigt die voorsprong te verliezen. Het afgelopen jaar schoot het per centage werklozen er sneller omhoog dan in de meeste an dere lidstaten. door Richard Mooyman Amstelveen - De vakbonden zijn geschokt door het verlies van ar beidsplaatsen bij de KLM, maar hebben begrip voor de ernstige situatie. De luchtvaartmaat schappij wil twee- tot driedui zend arbeidsplaatsen schrappen, waarbij gedwongen ontslagen zullen vallen. De vakorganisaties leggen zich echter niet bij voor baat neer bij gedwongen ontsla gen. De Vakbond voor Nederlands Cabinepersoneel (VNC) betitelt de situatie als 'bijzonder ern stig'. „Er was al sprake van een zorgelijke toestand vanwege de oorlog in Irak", aldus bestuurs lid Kerstholt van de KLM-sectie. „Nu is ook het vervoer naar Azië onder druk komen te staan van wege de ziekte SARS. Dat is een beetje de laatste druppel na alle ellende van de laatste tijd." De KLM is diep in de problemen geraakt door de verslechterde economie en de oorlog in Irak. De dienstregeling is al eerder in gekrompen, maar de maatrege len zijn niet voldoende. De kos ten binnen de gehele KLM- groep moeten structureel met tien procent omlaag, wat neer komt op honderden miljoenen euro's per jaar. Twintig procent van de Noord-Amerikaanse vluchten is geschrapt, vijf pro cent van de Europese vluchten. „Onze belangrijkste zorg is dat de KLM in de lucht blijft", aldus VNC-bestuurslid Kerstholt. Zij weet niet of gedwongen ontsla gen onder de ruim 33.000 me dewerkers van de KLM-groep te vermijden zijn. „We zullen in ie der geval alle mogelijke moeite doen om gedwongen ontslagen te voorkomen." Ook de KLM- dochters KLM Cityhopper en Transavia lijken niet te ontko men aan bezuinigingen. Vak bond De Unie wil het aantal ge dwongen ontslagen beperken door alternatieve maatregelen, zoals een hogere arbeidspro ductiviteit en het afzien van een deel van een eerder afgesproken loonsverhoging. FNV-bestuurder J. van den Brink is 'geschrokken'. „We wis ten al langer dat het niet goed gaat in de luchtvaart. We snap pen best dat de KLM iets moet doen. Maar we zullen uiterst kri tisch naar de maatregelen kij ken." Het zal volgens hem 'een hele knokpartij' worden om een sociaal plan op te stellen. De precieze invulling van de be zuinigingen moet de komende weken worden uitgewerkt. Vol gens een KLM-woordvoerder worden daarbij alle bedrijfson derdelen doorgelicht. Hij kon vanochtend niet zeggen hoeveel gedwongen ontslagen er zullen vallen. Er zijn momenteel circa tweeduizend tijdelijke krachten werkzaam, maar dat aantal is waarschijnlijk niet voldoende om de inkrimping op te vangen. De luchtvaartmaatschappij heeft een zwaar jaar achter de rug. De cijfers over het op 31 maart afgesloten boekjaar wor den pas begin mei gepresen teerd, maar volgens insiders wordt rekening gehouden met een verlies uit de gewone be drijfsvoering van circa 150 mil joen euro. Daar bovenop komt nog eens de boete van netto cir ca 180 miljoen euro die aan ex- partner Alitalia moest worden betaald. Volgens FNV-er Van den Brink wil de KLM nu meer vaart zetten achter de alliantiebesprekingen. De luchtvaartmaatschappij praat al veel langer met zowel Air France als British Airways over samenwerking, maar heeft nog steeds geen knoop doorge hakt. Door snel een alliantie aan te gaan hoopt de KLM de kosten omlaag te brengen. Volgens CNV Burgerluchtvaart is de be oogde internationale samen werking zelfs een van de belang rijkste drijfveren voor de KLM om te bezuinigen. amstelveen/vervolg voorpagi na - De opkomst van prijsbre kers brengt de KLM de laatste tijd verder in het nauw. De KLM kan deze succesvolle onderne mingen niet langer afdoen als een marginaal verschijnsel op een klein aantal routes. Easyjet en Ryanair pikken steeds meer klanten in en breiden hun rou tenet sterk uit. De KLM heeft het nakijken, want de kosten blijven hoog vanwege de soms onren dabele verbindingen ten behoe ve van de overstappers. Met de Britse dochter Buzz be gint de KLM ook een prijsvecht- avontuur, maar dat wordt een mislukking. Wegens de aanhou dende verliezen wordt Buzz eer der dit jaar verkocht aan rivaal Ryanair. De KLM heeft onder tussen ook een juridische proce dure verloren over de verbroken verbintenis met Alitalia: een schadepost van 180 miljoen eu ro. Een forse klap in een tijd waarin de kas op peil moet blij ven om tegenvallers op te van gen. Door de hoge olieprijzen, een verdere verslechtering van de economie en de oorlog in het Midden-Oosten vliegt er al maanden achtereen meer geld de deur uit dan dat er binnen komt. De KLM-top begint ze nuwachtig te worden. Met naar schatting nog zeker 1,1 miljard euro in kas zijn de reserves wel iswaar ruim, maar mogelijk toch onvoldoende om een langdurige luchtvaartcrisis uit te zingen. Tot overmaat van ramp is er op de voor de KLM cruciale Ameri kaanse markt een prijzenslag uitgebroken. Noodlijdende luchtvaartmaatschappijen in de VS stunten met ticketprijzen, mede dankzij miljardensteun uit Washington. De meeste airlines hebben de kosten drastisch ver laagd door te schrappen in de salarissen en het personeelsbe stand, daarbij geholpen door (de dreiging van) het aanvragen van uitstel van betaling. Oneerlijke concurrentie, zo wordt in Nederland gemopperd, maar daar trekken de Amerika nen zich weinig van aan. Om de tarievenslag niet te verliezen, werkt de KLM inmiddels aan een plan om veel ticketprijzen binnen Europa structureel te verlagen. De luchtvaartbranche lijkt delft/anp - Bedrijven die in sur seance van betaling verkeren, moeten personeel makkelijker kunnen ontslaan. Ook moeten ze simpel de werkweek kunnen verkorten. Dat is een van de adviezen die ondernemersorganisatie MKB- Nederland heeft gepresenteerd voor een betere surseance- en faillissementsregeling. Door personeel soepeler aan de kant te zetten, moet een noodlijdend bedrijf meer lucht krijgen voor een doorstart. Surseance en faillissement wer ken nu ronduit slecht, vindt MKB-Nederland. Bedrijven die in surseance raken, gaan bijna allemaal failliet. Met een andere aanpak zouden meer onderne mingen er weer bovenop kun nen komen. ,De sfeer moet zijn: hoe is een doorstart mogelijk? Nu gaan bedrijven kapot omdat schuldeisers over elkaar heen buitelen om nog gauw hun vor deringen te innen", zegt voorzit ter H. de Boer van MKB-Neder land. De organisatie komt met het advies omdat het kabinet aan voorstellen werkt voor een andere Faillissementswet. Voorzitter H. van der Kolk van vakbond FNV Bondgenoten vindt het idee om personeel soepeler te ontslaan wat te mak kelijk. „De last wordt wel erg doorgeschoven naar het perso neel", vindt hij. „Ik kan me er alleen iets bij voorstellen als de werkgever zelf een andere baan vindt voor de werknemers.' Ook vindt.de vakbondsvoorman het geen goed idee als kwakkelende bedrijven gemakkelijker werk tijdverkorting mogen aanvragen. Het loon zou dan aangevuld worden door de WW-fondsen. „De WW is daar niet voor. De premie zou onaanvaardbaar hoog worden." kwetsbaarder dan ooit. In dit klimaat kan een nieuwe grote terreuraanslag fataal worden voor zwakke vliegmaatschappij en. De KLM wil daartoe in ieder geval niet behoren. Niet toeval lig heeft de KLM gisteren laten weten meer vaart te zetten ach ter de keuze voor een Europese alliantiepartner, waarbij de strijd gaat tussen Air France en British Airways. Als grote netwerkmaatschappij in een klein land heeft de KIM een blijvend concurrentiena deel: er moeten veel kosten wor den gemaakt om overstappassa- giers uit andere landen binnen te halen. De directe concurred ten British Airways, Air France j en Lufthansa krijgen hun vliegt tuigen makkelijker vol door hiy veel grotere thuismarkt. Op dei duur kan de KLM daarom niet! zelfstandig blijven, zo denkt men op het hoofdkantoor in Amstelveen. Door een alliantie! met de Fransen of Britten hooi de KLM-top sterker te staan in' de turbulente tijden die de luchtvaart nog wachten. biddinghuizen - De Goliath, een reuze-achtbaan in pretpark Six Flags in Biddinghuizen herbergt sinds kort een gsm-antenne. De antenne van telefoniebedrijf Vodafone is vlakbij het hoogste punt van de 46 meter hoge achtbaan aangebracht en in de kleuren (paars en groen) van de at tractie geschilderd. De Goliath is volgens Six Flags de grootste achtbaan van Europa. Het park opent op 18 april zijn poorten voor het publiek. Foto: ANP/Frits Widdershoven amsterdam/anp - Het schuldsaneringsplan van het kabelbedrijf UPC mag geen door gang vinden. Dat bepleitte het Amerikaanse investeringsfonds InterComm Holdings (ICH) gisteren voor het gerechtshof in Am sterdam. UPC probeert zijn schulden te ver kleinen door onder meer obligaties om te ruilen in aandelen. ICH is een schuldeiser, die stelt nog 192 miljoen euro tegoed te hebben van UPC. De financiële herstructuring van het in sur seance verkerende UPC is al goedgekeurd door de overgrote meerderheid van zowel aandeel- als obligatiehouders. Ook de recht bank in Amsterdam ging onlangs akkoord. Tegen dat besluit is ICH in beroep gegaan. Het reddingsplan behelst onder meer dat UPC's moederbedrijf UnitedGlobalCom (UGC) een aandelenbelang van 65,5 procent krijgt in de nieuwe onderneming, New UPC. Obligatiehouders en andere belanghebben den ontvangen 32,5 procent. Voor de huidi ge aandeelhouders resteert na de omwis- seloperatie slechts een schamele 2 procent. ICH vindt dat UGC een veel te groot belang ontvangt. UPC's raadsman A. Croiset van Uchelen waarschuwde dat de onderneming 'in ernstige problemen' komt als zij het plan niet mag uitvoeren. Hoe belangrijk deze zaak is voor het kabel bedrijf bleek wel uit de grote schare juristen. Naast bewindvoerder A. Deterink en UPC- bestuurder A. Tuijten waren advocaten van onder meer het moederbedrijf UGC en een Amerikaans obligatiehouderscomité aanwe zig. Tijdens de zitting draaide het vooral om geld. Advocaat P. von Schmidt auf Alten- stadt van ICH ging uitvoerig in op de kre dietverstrekking aan UPC. Voor een lening van 4 miljard euro kregen de banken Toron to en Chase Manhattan in 2000 alle kabelac tiviteiten in onderpand. Daarna leende UPC geld bij Goldman Sachs. Toen de intemet- zeepbel in elkaar klapte, verlaagde Goldman Sachs zijn krediet van 2 miljard naar 750 miljoen euro. In ruil voor een kapitaalinjec tie van 1 miljard euro kreeg Liberty Media in juni 2001 drie UPC-bVs in handen. Gold man Sachs ontving zijn 750 miljoen euro re tour. Later deed Liberty Media zijn vorde ring over aan UGC in mil voor aandelen. ICH stelde dinsdag dat UGC een groter aan delenbelang krijgt in UPC als gevolg van de onderpanden. Volgens zijn opponent was er geen sprake van bevoordeling. Deterink stelde dat de kapitaalinjectie destijds UPC's 'enige optie' was. Uitspraak op 15 april. Ongenoegen over beloning top den haag/anp - Minister Hoo- gervorst (financiën en economi sche Zaken) heeft de Tweede Kamer gisteren beloofd dat hij op 12 mei stampij gaat maken tijdens de jaarlijkse vergadering van aandeelhouders van KPN. Hij zal dan als grootaandeelhou der zijn 'ongenoegen' uiten over de buitensporige beloningen aan de topbestuurders van de onderneming. De demissionaire minister zei dat in antwoord op vragen van Groenlinks-Kamerlid Vendrik. Hoogervorst wil dat de onderne ming met een inzichtelijke rege ling komt voor de beloning van topbestuurders. Vendrik stelde zijn vragen naar aanleiding van een buitenspori ge beloning voor bestuursvoor zitter Scheepbouwer, die een bonus ontvangt van 2,7 miljoen euro. Zijn voorganger Smits ver trok met een gouden handdruk van 2,9 miljoen euro. Hoogervorst roemde in zijn ai* woord de verdiensten vt Scheepbouwer, maar gaf od aan het niet eens te zijn met 4 gang van zaken. Hij merkte q dat er enerzijds 'resultaatafha* kelijke' beloningen zijn voor ij top van het bedrijf en anderzijij' 'riante afvloeiingsregelingen'. 2) willen het salaris van een top- voetballer en tegelijkertijd de so dale zekerheid van een ambt» naar, aldus Hoogervorst. De beloning van de topman», gers van KPN heeft kwaad blcxj gezet bij werknemers en vakbs weging, omdat na massaontsli gen het personeel bereid \vi twee jaar op de nullijn te gaal- zitten. De centrale onderaf mingsraad heeft gedreigd mè een rechtszaak. De vakbonf CNV Publieke Zaak wil de kwe», tie inbrengen bij de CAO-onde|- handelingen volgende week. Ruim 11 miljoen voor bestuur VNU De vier bestuurders van het in Haarlem gevestigde media- en informatieconcem VNU hebben vorig jaar flinke beloningen binnengehaald. Uit het jaarverslag over 2002, dat dinsdag ver scheen, blijkt ook dat bestuurder R. van den Bergh een hypo theeklening bij zijn bedrijf heeft afgesloten wegens zijn vérhui zing naar New York. Van den Bergh leende ruim 4,1 miljoen dollar tegen een rentevoet van 6 procent Vorig jaar verdiende de topman (inclusief pensioenen en bonussen) net iets meer dan 2 miljoen euro. Zij collega M. Connors heeft de zaken beter aangepakt met een inkomen van 4,1 miljoen euro. Mede-bestuurder G. Hobbs inde 3,9 miljoen euro. In dat licht bezien is het inkomen van financiële man F. Cremers onder de maat. Hij verdiende slechts' 954.000 euro. De raad van bestuur bezit in totaal ruim 547.000 aandelenopties. Maar bij de huidige beurskoers van VNU zijn deze geen cent waard. Enkele opties zijn reeds waardeloos afgelopen, maar er zijn ook aandelenop ties met zeer lange looptijden. (advertentie) Wij hebben DE reis voor uw bedrijf, club of vereniging... 073-5 999 795/96 KRAS Stevl/akAntizö m.leijnse@kras.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 8