Rauwe werkelijkheid doorkruist 'goede' oorlog OORLOG IN IRAK De krachtmeting met de Republikeinse Garde begint 'Operation Iraqi Freedom', een film die Israël al heeft gezien Juzalem - Een plein in het Pa- rntijnse vluchtelingenkamp bij Mil nl 'Al-Jazeera' erg populair op internet Saddam roept op tot jihad Vriend van Rumsfeld moet 'post-Saddam' Irak besturen ~~|ein naar pleger anslag vernoemd jiin is vernoemd naar een ,ri»akse onderofficier die afgelo- Jsfr weekend een zelfmoord aanslag pleegde op een Ameri- janse controlepost in Irak. Dat pldde het bestuur van het j pp gisteren. Behalve Ali Jo- jgÉr al-Noamani zelf kwamen Sde aanslag vier Amerikaanse "jlitairen om het leven. hittegolf op k'omst in Irak '.(nden Soldaten van de Ame- IJttaans-Britse coalitie in Irak iinen zich na de zandstor- ind !n van vor'8e wee^ opmaken lrt >r de eerste hittegolf van het t u jnerseizoen. Volgens Britse ien tteorologen bereiken de tem- Drapaturen vrijdag de 38 graden n e lopen zij in het weekend op lde.|41 graden. Zij verwachten It de temperaturen na het fekeinde weer dalen. ,i„!orlog verstoort 7togeltrek Golf anbul - De vogeltrek in de lfregio is verstoord door de dog in Irak. Volgens een irkse bioloog zijn veel vogels wr het oorlogsgeweld eerder n normaal naar het noorden dogen en in Turkije aangeko- »n. Het gaat onder meer om kele roofvogelsoorten. Pro- sor Mehmet Siki zegt te vre- voor vogelpopulaties die igelijk naar gebieden worden gejaagd waar slechte moge- heden zijn om nesten te uwen. aldus het Turkse pers- reau Anatolië. Nederlands fregat egeleidde VS' jk - Een Nederlands fre- Ms Van Nes, heeft don- dag in het Golfgebied een herikaans marineschip bege- 1 dat onderweg was naar veit. Dat meldde het week- ad Vrij Nederland gisteren, tt blad concludeert hieruit «Nederlandse militairen wel ègelijk actief betrokken zijn bij {oorlog tegen Irak. De marine westigt dat de Van Nes in de Mfregio actief is in het kader pi de internationale strijd te- jn het tenorisme. Een zegs- pn wist echter niet of het fre- |t donderdag inderdaad het pineschip heeft begeleid. üurnalisten feilig in Jordanië |w york - De twee verslagge- |rs van de Amerikaanse krant twsday die sinds vorige week crden vermist, zijn gisteren jilig aangekomen in Jordanië, at meldt het dagblad op zijn pbsite. „We maken het goed", li een van hen. De twee zeiden kdervraagd te zijn door agen- n van de Iraakse inlichtingen- lenst die vermoedde dat ze ponnen waren. gypte wijst onsul uit fino - Egypte heeft de Iraakse >nsul Riyad al-Ani uitgewezen. £t Egyptische ministerie van liitenlandse zaken wilde geen Jmmentaar leveren, maar Ara- kche diplomaten bevestigen It. Volgens deze bronnen jerkte al-Ani voor de Iraakse flichtingendienst. Militair dood na 'erkeersongeval Inden - Een Britse militair is pteren bij een verkeersongeval m het leven gekomen. Daar- lee komt het aantal Britse pchtoffêrs van de inmiddels ^rtien dagen durende oorlog j lrak op 27. Dat meldt het jritse ministerie van defensie, liet bekend is of het incident fc Irak of Koeweit plaatshad. liiAAN - De Italiaanse politie teft zes mannen opgepakt, die rvan worden verdacht lid te fin van de militante moslimbe- feging Ansar al-Islam. Dat tbben bronnen binnen de po- Üe gisteren gemeld. Vier ver achten afkomstig uit Egypte, Omalië en Iraaks Koercüstan terden maandagnacht in Mi lan en Parma opgepakt. Later presteerde de politie nog een nam en een andere Noord- trikaan wegens vermeende landen hebben met al-Qaeda. ran: Nog geen rluchtelingen eheran - Na twee weken oor- g in Irak maakt buurland Iran ch op voor de eerste Iraakse uchtelingen. Dat zei rege- ngswoordvoerder Abdullah amezanzadeh gisteren tegen et studentenpersbureau ISNA. olgens de zegsman heeft nog een Irakees in Iran een onder- omen gezocht. Tijdens de •Golfoorlog van 1991 zochten iiiim een miljoen Irakezen hun Jeil in hun buurland. woensdag 2 APRIL 2003 lilitante moslims i Italië opgepakt door onze correspondent Ans Bouwmans Washington „Het is belangrijk dat we winnen, en we zullen win nen. Maar het is ook belangrijk hoe we winnen", is het mantra van defensieminister Donald Rumsfeld van de VS. Zoveel mo gelijk levens moeten worden ge spaard, maar dat wordt steeds moeilijker. Zeven gedode vrou wen en kinderen in een busje bij een controlepost in de buurt van Najaf bewijzen dat opnieuw. De Verenigde Staten worden in hun oorlog tegen het Iraakse re gime gegijzeld door hun eigen doelstellingen. Wie een bevrij dingsoorlog voert, heeft de mo rele plicht het leven van de bur gers zoveel mogelijk te sparen. Dat vormt een handicap op het slagveld. Daar bestaat een veel rauwere realiteit. Onschuldige Irakezen worden het slachtoffer van fouten door de coalitietroepen. Iraakse mili tairen sparen hun eigen mensen niet. De gevreesde Fedajien voert guerrilla-acties uit in bur gerkleren of met burgers als schild. De Amerikanen en Brit ten willen gezien worden als be vrijders, maar elk nieuw bloedig incident versterkt het wantrou wen onder het argwanende Iraakse volk en de boosheid op de Arabische straat. Het gaat er Amerika niet alleen om de oorlog tegen Irak te win nen, maar ook om 'm 'goed' te winnen. In de eerste plaats is dit een invasie die tegen de wil van de Veiligheidsraad en de publie ke opinie in de wereld wordt uitgevoerd. Dat maakt de per ceptie ervan erg belangrijk. De zogenaamde 'onbedoelde scha de' - onschuldige slachtoffers - is internationaal moeilijk te ver teren omdat er weinig begrip is voor de invasie. Bruut optreden in Irak zal de weerzin en aversie in de Arabi sche wereld tegen de VS nog verder aanwakkeren. De kans op instabiliteit in de regio neemt toe, als de Amerikaanse militai ren gezien worden als 'schiet grage cowboys' die alleen maar dood en verderf zaaien in plaats van voedsel en vrijheid. De strijdkrachten hebben opdracht gekregen 'public relations' be drijven en de lokale bevolking te vriend te maken. Maar dat valt niet mee als de vijand zich ver momt als burger. Amerika wil zo snel mogelijk na de verwijdering van Saddam Hussein het land op orde krij gen en weer verlaten. Dat maakt het noodzakelijk om het land zo intact mogelijk te houden. Wat het Witte Huis voor ogen heeft is een kunststukje: een oorlog winnen, zorgen voor een mini mum aan slachtoffers en infra structurele schade, groot scheepse humanitaire hulp ver strekken, de lof van de Iraakse bevolking en de wereld oogsten en het grondwerk leggen voor democratie in Irak en vrede in de regio. Het scenario dat nu ontrolt in Irak is niet het visioen dat het Witte Huis voor ogen had. Presi dent Bush en andere regerings functionarissen mogen dan wel eens gewaarschuwd hebben dat het een harde strijd zou kunnen worden, het valt moeilijk te ont kennen dat optimisme in Was hington de boventoon voerde in de aanloop naar de oorlog. Tegenslag op tegenslag heeft dat beeld veranderd. De 'psycholo gische' oorlog heeft niet geleid tot het overlopen van hoge Iraakse militairen. De moeitelo ze opmars naar Bagdad kwam niet tot stand, zelfs 'veilige' ge bieden blijken na dertien dagen oorlog nog steeds niet zonder gevaar. De verwachting dat deze oorlog te winnen is op een 'schone' manier met precisie bombardementen, beperkte ac ties op de grond, een geweldloze overgave of een opstand tegen het Iraakse regime in Bagdad is weggesijpeld. De voortdurende gevechten in het zuiden om ste den onder controle te krijgen lij ken de voorbode van een bloe dig beleg van de hoofdstad. Natuurlijk is er geen volledig zicht op de oorlogsverloop in heel Irak - alleen het Pentagon en de militaire top kennen het 'gevechtsplan' - maar voorlopig worden de voorspelde 'bloemen en blije gezichten' niet al te vaak aangetroffen. Zelfs in het zuiden waar de sji'iten jarenlang onder drukt zijn door Saddam Hussein en zijn Baath-partij, blijft het verwachte gejuich uit omdat de bevolking - volgens de Amerika nen - achterdochtig is of de VS hun beloften dit keer wel echt waarmaken. De VS maken zich erg druk over de 'onconventionele' strijdme- thoden van de Irakezen, vooral misschien omdat de guerrilla acties een wig drijven tussen de Iraakse bevolking en de Ameri kaanse 'bevrijders'. Zouden de soldaten bij Najaf wel zo snel hebben geschoten op het aan snellende busje, als er niet eer der sprake was geweest van een zelfmoordaanslag met een taxi? Feit is dat de gevechtsregels nu iets strakker in de hand worden gehouden door de soldaten van de VS, en iedereen wordt gezien als een 'strijder' tot het tegen deel is bewezen. Dat houdt het risico in dat meer burgers 'per ongeluk' de dood vinden en Amerika de Iraakse bevolking verder van zich ver vreemdt. Dat is strijdig met de Amerikaanse belangen. Operatie Iraqi Freedom is niet uitsluitend een gewapende operatie, be doeld om Saddam Hussein te verslaan. De oorlog is mede be doeld om het politieke gelijk van president Bush te halen, en het bewijs te leveren dat het 'Goede' het Kwaad overwint. Dat laatste wordt moeilijk als je zelf in de rol van de gewetenloze gewelde naar wordt geduwd. Een man rouwt om de dood van zijn vrouw en kinderen. Z'n familie werd gedood door een Amerikaanse bom. Foto: AP/Ali Heider De Amerikaanse troepen op de grond bij Karbala worden gesteund vanuit de lucht. Met bommen worden delen van de Republikeinse Garde uitgeschakeld. Foto: AP/Takanori Sekine door Martijn Delaere den haag - Eindelijk een echte oorlog, moeten de planners bij Central Command en de boordschut ters van de MLA1 Abrams tanks denken. Een strijd waarvoor ze zijn opgeleid, waar de Amerikaanse technologische voorsprong kan worden uitgebuit en die wellicht met een minimaal aantal verliezen aan eigen zijde kan worden afgerond: de strijd te gen de Republikeinse Garde. Als de drie Gardedi visies tussen de Eufraat en de Tigris ten zuiden van Bagdad zijn verslagen, dan ligt de weg open naar de Iraakse hoofdstad. De laatste paar dagen zijn de Amerikaanse 3rd In fantry Division - aangevuld met het 1 lth Attack Helicopter Regiment -- de 1st Marine Division en onderdelen van de 101st Airborne Division in po sitie gebracht rond de zogenoemde 'Kerbala Gap'. De Amerikanen plannen een snelle doorstoot door deze betrekkelijk smalle corridor tussen het Razzazameer en Kerbala ten westen van de Eu fraat. De voor guerrilla-aanvallen kwetsbare flan ken en de lange aanvoerroutes vanuit Koeweit, worden versterkt door eenheden van de 82nd Air borne Division, die pas laat is ingezet door Central Command. De eerste schermutselingen met de Medina en Bagdad divisies van de Republikeinse Garde heb ben zich al afgespeeld, maar de echte aanval laat nog op zich wachten. Het aanvallende werk wordt nu nog vooral gedaan door de Amerikaanse lucht macht en marine. De Amerikanen en Britten mo gen dan een 'gering' aantal soldaten in de strijd hebben geworpen, ze kunnen dat tekort moeite loos goedmaken vanuit de lucht. Daar zijn de Amerikanen heer en meester 24 uur per dag, hoog en laag. Dag en nacht gooien B-52 bom menwerpers bommentapijten (waaronder de om streden clusterbommen) op stellingen van de Garde, terwijl A-10 Warthogs pantservoertuigen onder vuur nemen. Hetzelfde doen F-18's van de marine en Tornado's van de Britse luchtmacht. En dat doen ze zonder bedreiging. Er mogen de afgelopen twee weken dan meer dan vijftig Amerikanen en dertig Britten zijn gedood (op zich een klein aantal), maar er is nog niet één geallieerd vliegtuig neergehaald. Woordvoerders van Central Command in Qatar meldden gisteren dat de Medina divisie, op papier de sterkste Gar dedivisie, door de aanhoudende bombardemen ten al vijftig procent van zijn capaciteit heeft ver loren. Saddam Hussein heeft zijn beste troepen bewaard voor de slag om Bagdad. De eerste 'verdedigings- ring' het reguliere leger was in geen velden of wegen te bekennen. De bendes van de fedajien zijn een behoorlijke ergernis voor de Amerikanen, vooral omdat ze de troepen dwingen tot een guer rilla-oorlog, maar ze zijn uiteindelijk militair waar deloos. De Bagdad, Medina en Nida divisies be waken de poort tot Bagdad. Uit hoeveel troepen de Gardedivisies bestaan weet niemand, maar het zullen er niet meer zijn dan in totaal dertigdui zend. Ze zijn weliswaar beter uitgerust dan de re guliere troepen, maar hun materiaal is nog steeds inferieur aan de Amerikaanse tanks, pantservoer tuigen, raketwerpers en mortieren. Is een gemid delde Iraakse divisie uitgerust met Russische T-55 tanks (stammend uit 1955 dus), de Gardisten rij den rond in T-72's (uit 1972). Dertig jaar oude tanks. T-72's overleven geen confrontatie met de Amerikaanse MLA1 Abrams tanks, waarvan de met verarmd uranium versterkte granaten als 'bo ter door de bepantsering van de T-72' gaan. new york/ap - Ook al is hij dan bijna voortdurend off line, toch behoorde de website van de Arabi sche nieuwszender al-Jazeera vorige week tot de meest gezochte sites op internet. De portaalsite Lycos meldde dat 'al-Jazeera' en spellingsvariaties daarop vorige week de populair ste zoektermen waren, drie keer zoveel ingevoerd als 'seks'. De meest gebruikte zoekmachine op in ternet, Google, zei dat 'al-Jazeera' in de laatste week van maart de grootste stijging in populariteit vertoonde. Al-Jazeera heeft zijn hoofdkantoor in de Golfstaat Qatar en wordt gefinancierd door de regering van dat land. Toch is de zender een uitzonderlijk onafhankelijke stem in de Arabische wereld. De website van al- Jazeera, wiuw.aljazeera.net, trok de aandacht van intemetsurfers toen hij beelden van de Iraakse te levisie van gedode en gevangengenomen Ameri kaanse soldaten toonde. Amerikaanse zenders hadden afgesproken geen beelden van lijken uit te zenden. Vorige week maakte een groep hackers die zich de Freedom Cyber Force Militia noemen de nieuwe Engelstalige site van Al-Jazeera al na een dag on toegankelijk door de site te overladen met valse verzoeken om informatie. Surfers werden omge leid naar een website met een afbeelding van de Amerikaanse vlag en de boodschappen: 'Laat vrij heid zegevieren' en 'God zegene onze troepen'. Joanne Tucker, redactrice van english.aljazeera- .net, zei dat de site zo snel mogelijk weer on line zal zijn en dat stappen worden genomen om de site tegen hackers te beschermen. Het internet wordt enorm veel gebruikt om infor matie over de oorlog in Irak te krijgen. Gedurende de eerste zes dagen bezocht 10 procent van de Amerikaanse surfers een buitenlandse nieuwssite. Eén op dé drie bezocht sites van Amerikaanse tv- zenders voor nieuws over de oorlog. bagdad/anp - De Iraakse presi dent Saddam Hussein heeft zijn bevolking gisteravond opgeroe pen een 'heilige oorlog' (jihad) te voeren tegen de 'agressors en bezetters' van zijn land. Volgens een verklaring van het Iraakse staatshoofd, voorgelezen door minister al-Sahhaf van informa tie, is het de 'plicht' van de Ira kezen de Brits-Amerikaanse in vasiemacht 'overal' te bestrijden en om bereid te zijn als marte laar 'onsterfelijk' te worden. Aanvankelijk was aangekondigd dat de president zelf op de Iraakse staatstelevisie zou ver schijnen. Maar uiteindelijk kwam al-Sahhaf in beeld. In de voorgelezen tekst van de seculiere president legt Saddam Hussein een verband tussen de aanval op het land en een aan val op de islam. Waarschijnlijk wilde hij daarmee ook de Arabi sche wereld en 'moslimbroe ders' buiten Irak oproepen in actie te komen. In de Arabische wereld is er veel verzet tegen de oorlog in Irak. Met de voordracht door de mi nister blijft de discussie gaande over het lot van Saddam Hus sein. Al vanaf het begin van de jongste Golfoorlog zijn er ge ruchten dat de president ge wond raakte of zelfs dood zou zijn. Het bleef gisteravond ook onduidelijk of het daadwerkelijk ging om een tekst die door Sad dam Hussein persoonlijk is op gesteld. door Patrick Selbach Rijswijk - Hoewel de oorlog in Irak nog in alle hevigheid woedt, zijn Amerikaanse rege ringsfunctionarissen al volop in de weer een naoorlogs be stuur voor het Arabische land in elkaar te timmeren. Veel is er nog onzeker, zoals de uit eindelijke rol van de Verenig de Naties en van de versplin terde Iraakse oppositiegroe pen. Maar zeker lijkt al wel dat bestuurlijk Irak na Saddam Hussein vooral een Ameri kaanse aangelegenheid wordt met de 64-jarige Jay Gamer als hoogste 'tijdelijk civiel be stuurder'. Garner, een goede vriend van minister Rumsfeld van defen sie, leidt sinds januari het Bu reau voor Wederopbouw en Humanitaire Hulp van het Pentagon. Dat werkt zeven dagen per week aan plannen voor een naoorlogs Irak. De plannen voorzien volgens zo wel Amerikaanse als Britse media in de komst van een Amerikaanse leiding, dat ze ker in eerste aanleg onder aanvoering staat van militair opperbevelhebber Tommy Franks. Gamer is nauw geli eerd aan de 'haviken' in het Pentagon en in het Witte Huis. Zijn banden met Rums feld, diens plaatsvervanger Wolfowitz en vice-president Cheney zijn sterk. De ex-mili tair staat ook bekend om zijn zeer pro-Israëlische stand punten en zijn nauwe verwe venheid met de Amerikaanse Jay Garner. Foto: AFP defensie-industrie. Een zegs man van de internationale hulporganisatie Oxfam liet zich onlangs ontvallen dat het 'slechtste scenario zou zijn dat iemand met banden met de Amerikaanse of Britse olie- of wapenindustrie de weder opbouw van Irak gaat leiden'. Volgens Phil Bloomer zou die rol gespeeld moeten worden door de Irakezen zelf en door de VN. Washington lijkt voor de Irakezen vooralsnog niet meer in petto te hebben dan een 'adviesrol', terwijl de VN wat het Witte Huis betreft al leen op de achtergrond mee doen. Gamer ('Call me Jay") heeft overigens wel ervaring die hem in zijn nieuwe baan van pas kan komen. Als land- machtgeneraal gaf hij in 1991 na de Golfoorlog leiding aan Operation Provide Comfort. Die was bedoeld om voedsel en onderdak te bieden aan de Koerden in Noord-Irak. Zijn credo luidde toen dat de krijgsmacht 'een barmhartig instrument kan zijn bij het opzetten van humanitaire operaties'. Hulporganen van de VN gruwen hiervan. Zij he kelden de chaos die er ont stond toen coalitiegroepen in Zuid-Irak voedselpakketten gingen uitdelen vanaf een truck. Volgens Unicef moet dat werk niet aan militairen worden overgelaten, en ook zeker niet op zo'n manier. „Jay Gamer wordt de belang rijkste zakenman waarvan niemand nog gehoord heeft", zo typeerde het blad Fortune de gepensioneerde generaal eerder deze maand. Het ver wijst naar het werk dat de voormalige driesterrengene- raal ging doen nadat hij in 1997 afscheid nam van de US Army. Gamer trad aan als di recteur van ST Technology, een bedrijf dat communicatie- en geleidingssystemen maak te voor raketten. ST werd vo rig jaar overgenomen door L-3 Communications. Gamer gaf vervolgens leiding aan een dochteronderneming hiervan, totdat Rumsfeld hem vroeg terug te keren op het Penta gon. door onze correspondent Ad Bloemendaal tel aviv - Wegversperringen, slachtoffers onder vrouwen en kinderen, huis-aan-huisgevechten, gewapende militanten vermomd als burgers, zelfmoordaanslagen, strijd om het ver trouwen van de bevolking. En Basra en Bagdad zijn nog niet eens ingenomen. Welkom in het Midden-Oosten. Naarmate de strijd in Irak langer duurt krijgen Israëliërs steeds meer het gevoel te kijken naar een 21 jaar oude film waarin ze zelf een hoofdrol speelden. De set was destijds Libanon en de officiële titel luidde 'Operatie Vrede voor Galilea', maar voor hét overige berust het scenario van 'Operation Iraqi Freedom' bijna op plagi aat. Het grote verschil is dat de Amerikanen en de Britten nog kunnen hopen op een betere afloop. Net als nu de westerse coalitie in Irak trok het Israëlische leger in 1982 Libanon binnen om de machtsverhoudingen in de regio drastisch te wijzigen, zonder dat bij het begin van de invasie duidelijk te zeggen. Het officiële doel van "Vrede voor Galilea' was Libanon te zuiveren van de Pales tijnse milities, die een staat-in-de-staat hadden gevormd en van tijd tot tijd de grens met Israël overstaken om ter reuracties uit te voeren. 'Nog sneller dan verwacht' ston den de Israëliërs aan de poorten van Beiroet en stapten Yasser Arafat en zijn getrouwen op de boot naar Tunis. Minister van defensie Ariel Sharon koesterde veel grootsere plannen, namelijk het vestigen van een pro-Israëlische re gering in de Libanese hoofdstad. Maar de gebeurtenissen namen al snel een voor het Midden-Oosten natuurlijke en voor Israël ongunstige keer. De verkozen en door Israël ge steunde nieuwe president, Bashir Gemayel, werd ver moord, nog voor hij het ambt kon aanvaarden. In het zui den richtten de sji'ieten, die aanvankelijk de Israëlische troepen hadden ingehaald als bevrijders, zich tegen de be zetters en stichtten de Hezbollah. De chaos was compleet. In de achttien jaren die volgden moesten de Israëlische soldaten zich handhaven met wegversperringen en in ge- fortificeerde legerkampen tegen de radicale milities en zelf moordcommando's. Ze zaten vast in wat al snel bekend werd als 'het Libanese moeras'. Hoewel het officiële doel - het verjagen van Arafat en diens PLO - al lang was bereikt, en het eigenlijke doel - het aan de macht helpen van een Israël goed gezind bewind - on haalbaar was gebleken, ging het leger niet naar huis. Het gewapende verzet van de Libanezen had de regering in Je ruzalem een nieuw doel verschaft, namelijk de Arabieren te laten zien dat Israël 'niet zwicht onder de druk van chaos en terreur'. Geen enkele Israëlische premier durfde het ge zichtsverlies aan, tot Ehud Barak in 2000 de knoop door hakte en het leger terugtrok. Een halfjaar later begonnen de Palestijnen op de Westelijke Jordaanoever en in de Ga- zastrook hun intifada, waarbij de strijd van de Hezbollah in Libanon voor velen het grote voorbeeld vormde. Saddam Hussein is een bloeddorstige tiran, maar de afge lopen dertig jaar is hij er met grof geweld in geslaagd Irak als een eenheid te besturen. Vergeleken met de jaren daar voor, toen er in Bagdad om de paar maanden een nieuwe machthebber zat, was het land onder zijn leiding een toon beeld van stabiliteit. Onder de oppervlakte is Irak echter bijna net zo verdeeld als Libanon en het is de vraag of een nieuw, door de Amerikanen aangemoedigd bestuur, de sluimerende religieuze en etnische tegenstellingen in de hand kan houden. Net als in 1982 de Israëlische regering zegt Washington nu dat zijn troepen 'geen dag langer dan nodig is' zullen blij ven. Maar hoe lang is dat? Wat gebeurt er als president Bush er niet in slaagt zijn eigenlijke doel te bereiken, na melijk het vestigen van een pro-westers en tegelijk stabiel en militair krachtig bestuur in Irak? Laat hij dan het land aan zijn lot over? Of blijven de Amerikaanse en Britse mili tairen waar ze zijn, met als nieuw doel de wereld te laten zien dat ze 'niet zwichten onder de druk van chaos en ter reur'? Zal het thuisfront zich daar zonder meer bij neerleg gen? En hoe zal de Arabische wereld reageren op wat de Iraakse regering nu al omschrijft als 'het nieuwe kolonialis me'? Optimisten schetsen een positief scenario waarin Irak ach op slag omvormt tot een geleide democratie, A la Egypte of Jordanië. Maar in dat scenario begint iedere zin met het woordje 'als'. Als de oorlog snel afloopt, als het succes voor de bevolking zichtbaar is, als er weinig slacht offers onder de burgers vallen, als de Amerikanen en Brit ten niet als bezetters worden beschouwd en als het Iraakse leger na de oorlog nog sterk genoeg is om de orde te hand haven. Helaas krijgen optimisten in dit deel van de wereld zelden gelijk.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7