SARS klap voor economie Azië BINNEN- BUITENLAND Epidemieën door de eeuwen heen Hoop voor ontvoerde Arjan Erkel 'Undercoveragent ging in de fout' WHO mag in China SARS onderzoeken SARS roept vragen op Bedrijven waarschuwen en beperken zakenreizen -r5 elgië kleedt ^nocidewet uit WOENSOAC 2 APRIL 2003 hi 2' rlijllussEi - De wet waarmee Bel- e dictators en andere schen- van mensenrechten van de hele wereld kan veroor- |en, is afgezwakt. Een meer heid van christen-democra- liberalen en Vlaams Blok in Belgisch parlement stemde afgelopen nacht voor aan- ing. Voortaan kan België alleen bemoeien met za- waarbij Belgen betrokken |n of waarbij de betrokkene jnstens drie jaar in België __pont. 00 Kilo cocaïne nderschept iiiipsburc - De Antilliaanse Jri«twacht heeft na een korte n(]litervolging van een speed- iat>ot voor de kust van Curasao 10 kilo cocaïne in beslag geno- 1 en. Bij de actie werden vier ilombianen aangehouden. In boot trof de politie ook een iden machinegeweer aan. drugsvangst werd maandag- ind gedaan in de buurt van Daaibooi baai op het weste- deel van Curasao. Het is de le grote drugsvangst in Inweek. Op 26 maart werden irSree Spaanse zeilers aangehou- enmet 1000 kilo cocaïne aan 'Ofbord. erf )f jaar cel voor )wee Algerijnen inden Twee Algerijnse man- )d.fn die indirect banden onder- felden met het terreurnetwerk ►Qaeda. zijn gisteren in Enge- 1 tot elf jaar gevangenisstraf Drdeeld wegens illegale pdsenwerving voor een inter- Itionaal terroristisch netwerk, t duo maakte zich op grote aal schuldig aan oplichting let creditcards, om terroristen ivoorzien van valse papieren, ld, explosieven en wapens, rdeelde de rechter in Leices- Zij wisten de namen en cre- cardgegevens van bijna 200 nkrekeningen te achterhalen. Heintjes bundelen irachten in EU Ixemburg - Zeven kleinere Istaten waaronder Nederland ondelen hun krachten tegen bgingen van grote landen om leen uitgebreide Europese nie een dominerende rol te elen. Op een minitop gister- ond in Luxemburg werd pre- ier Balkenende het met zijn llega's van België, Luxem- irg, Oostenrijk, Portugal, Fin- ad en Ierland er over eens dat geen voltijdse vaste voorzit- rvan buitenaf van de EU oet komen. Parijs, Londen, irlijn en Madrid pleiten daar- or. De zeven houden vast aan ■t bestaande systeem waarbij :e lidstaat om de zes maan- n voorzitter is van de Unie. I ubaanse kaper eeft zich over y west - De kaper die gisteren n Cubaans vliegtuig dwong n Havana naar Key West in staat Florida te vliegen heeft :h kort na de landing aan de nerikaanse autoriteiten over geven. Kort de Russische An- nov-24 vertrok had de man, e zei twee granaten bij zich te ibben, meer dan twintig pas- giers vrijgelaten. Bij aan- imst waren er nog 24 passa- srs en zeven bemanningsle- :n aan boord. Het is de twee kaping in twee weken tijd n vanuit Cuba naar de VS te >men. De Cubaanse autoritei- n wijten dat aan de coulante ihandeling in de VS. oektocht naar vermist meisje aastricht/eschweiler - Op ek van de Duitse politie ikt ook de politie in Zuid 'iurg mee naar een sinds ag vermist 9-jarig meisje het Duitse Eschweiler, vlak- Aken. Het stoffelijk over- lot van haar broertje werd idag gevonden op een par- ilaats in de bossen tussen veifall en Mulartshütte, op tintig kilometer van hun oonplaats. Volgens de Duitse Dlitie is de 11-jarige jongen et geweld om het leven ge acht. Het tweetal verdween •ndag spoorloos toen ze teelden vlakbij hun ouderlijk Jlinister gelast Verging wrak iN haag - Het schip Assi Euro- ik dat twee maanden geleden de Noordzee zonk, wordt snel geborgen. De directie •rdzee van Rijkswaterstaat *t maandag nog weten hier 'orlopig van af te zien wegens ldgebrek. Minister De Boer n verkeer en waterstaat vindt chter dat het wrak moet wor- en gelicht. „Ik verwacht dat de pdracht nog deze week aanbe- teed wordt," zo liet hij gisteren veten. Het 163 meter lange Ne derlandse schip zonk na een botsing met een Zweeds vracht schip. Het wrak ligt 70 kilome ter ten noorden van Terschei- 'ng in een drukke vaarroute. peking/ap - De Wereldge zondheidsorganisatie (WHO) heeft van de Chine se autoriteiten vandaag toe stemming gekregen om de provincie Guangdong te be zoeken. Daar is vermoede lijk de longziekte SARS ont staan. In maart zijn negen mensen in de Chinese pro vincie overleden aan de ziekte terwijl er zich voor zover bekend 361 nieuwe besmettingen voordeden. Ruim 500 mensen die de ziekte hadden opgelopen werden ontslagen uit het ziekenhuis. In China heeft de longziekte in totaal 43 mensen het le ven gekost. Op drie sterfge vallen in de hoofdstad na vielen alle doden in Guangdong. De WHO hoopt in Guangdong meer inzicht te krijgen in het ont staan van de besmettelijke longziekte. Tot nu toe wil den de Chinese autoriteiten de medewerkers van de or ganisatie geen toestemming geven de provincie te be zoeken. Dat kwam Peking vanuit het buitenland op veel kritiek te staan. Zo zet ten de VS China onder druk om meer openheid te be trachten over de ziekte. Hoe wordt SARS veroorzaakt? De exacte oorzaak is nog niet helemaal opgehelderd. De hoofdverdachte is een tot dus ver onbekend coronavirus. Maar mogelijk is er nog een virus in het spel, een zogeheten para myxovirus. Het vermoeden is dat het coronavirus patiënten verzwakt, waardoor het andere virus kan toeslaan. Wat zijn de symptomen? Plotselinge hoge koorts (meer dan 38 graden) in combinatie met hoesten, keelpijn, kortade migheid of ademhalingsproble- Is SARS dodelijk? Niet per se. Volgens de Wereld gezondheidsorganisatie WHO zijn er twee groepen patiënten. De grote meerderheid, 90 pro cent, begint na ongeveer een week beter te worden. De overi ge 10 procent krijgt ernstige ademhalingsproblemen. De sterftekans in deze laatste groep is hoog. Inmiddels wordt hard gewerkt aan een vaccin. Hoop gevend is dat mensen die SARS hebben overleefd, antilichamen in hun bloed hebben die het vi rus kunnen doden. Wie lopen risico? In de eerste plaats mensen die naar Singapore, China (met na me de provincie Guangdong en Hong Kong), Taiwan, Vietnam (Hanoi) en Canada (Toronto) reizen, of er recent zijn geweest. In deze gebieden zijn veel SARS- gevallen geconstateerd. Nauw contact met zieke personen en onnodig bezoek aan een zieken huis kan beter worden verme den. Wie mogelijk in contact is geweest met een SARS-patiënt in een van deze streken en een van de symptomen van de ziek te heeft, moet contact opnemen met de huisarts. Is SARS al in Nederland gecon stateerd? Tot nu toe niet. Hoe wordt voorkomen dat SARS Nederland binnenkomt? De KLM vraagt passagiers in Azië en Canada (Toronto) bij het inchecken naar eventuele be smettingsverschijnselen. De In spectie Volksgezondheid heeft eerder deze week besloten Ne derlanders die in het buitenland een longontsteking hebben op gelopen, niet te repatriëren als ze uit de risicogebieden komen. Als ze een andere ziekte hebben waarvoor ze in een Nederlands ziekenhuis moeten worden be handeld, moeten ze voor terug keer eerst tien dagen in quaran taine. De GG GD heeft perso neel op de luchthavens Schiphol en Maastricht Aachen Aiiport gevraagd extra waakzaam te zijn voor passagiers die mogelijk met de ziekte zijn besmet. Het per soneel van luchtvaartmaat schappijen op Schiphol heeft een telefoonnummer gekregen dat ze meteen kunnen bellen zodra ze mensen met verdachte symptomen zien langskomen. Welke adviezen gelden in Neder land? Het enige concrete advies tot dusver is om niet onnodig naar Hongkong te reizen. De reden is dat nog onduidelijk is hoe SARS zich daar verspreidt. De Neder landse regering overlegt met de wereldgezondheidsorganisatie WHO of dit advies ook voor de andere risicogebieden moet gel den. Binnen Nederland gelden verder nog geen speciale advie zen. De kans om hier SARS op te lopen is minimaal. Omdat de symptomen lijken op een gewo ne griep, die ook heerst, is het raadzaam om bij twijfel naar de huisarts te gaan. Wat gebeurt als tocli iemand in Nederland besmet blijkt? Totdat de oorzaak bekend is, moeten ziekenhuizen patiënten direct isoleren. Personen die de patiënt bezoeken moeten een masker dragen. Een aantal aca demische ziekenhuizen in de nabijheid van Schiphol zoals het Academisch Medisch Centrum (AMC) en het VU Medisch Cen trum in Amsterdam is verzocht observatieruimte beschikbaar te houden. amsterdam/anp - De Wereldgezondheids organisatie (WHO) adviseerde vandaag mensen die van plan zijn Hong Kong of de Chinese provincie Guangdong te bezoeken hun reis uit te stellen. De twee gebieden zijn zwaar getroffen door SARS. De WHO be sloot het negatieve reisadvies te geven nadat negen buitenlandse zakenlieden er besmet bleken te zijn. Nederlanders die naar Hong Kong willen, moeten daar van het kabinet van af zien als de reis niet per se nodig is. De reden daar voor is dat nog onduidelijk is hoe de dode lijke longziekte SARS zich in die stad ver spreidt. Zweden, Finland, Spanje, Frankrijk en Ierland raden hun inwoners af naar Alle gebieden in het Verre Oosten te reizen. Nederlandse bedrijven met belangen in de risicogebieden hebben eveneens maatrege len genomen. Shell verbiedt medewerkers naar Hongkong of het Chinese Guangzhou te reizen. Naar andere bestemmingen in het Verre Oosten mogen ze alleen in het hoogst noodzakelijke geval. ABN Amro en Fortis ontraden hun medewerkers om af te reizen naar Hongkong, waar beide concerns kan toren hebben. De werknemers van Fortis in de vestiging Hongkong hebben mondkapjes gekregen. Een vrouw met mondkapje bidt - met wierookstokjes in de hand - in een tempel in Hong Kong dat de longziekte SARS aan haar voorbij zal gaan. Foto: AP/Vincent Yu Veiligheidsmensen in beschermpakken bewaken de ingang van een speciaal ingericht quarantainekamp in Hong Kong waar 200 bewoners zijn ondergebracht van een flatgebouw waar de longziekte SARS is uitgebroken. Foto: Reuters/Bobby Yip singapore/hongkong/dpa - De longziekte SARS houdt de Azia ten meer bezig dan de oorlog in Irak. Singapore en Hong Kong, die het zwaarst zijn getroffen, zijn bijna spooksteden geworden omdat vele inwoners thuis in quarantaine zitten. Toeristen blij ven massaal weg. in Hong Kong waren de hotels in maart voor maar 15 tot 20 procent bezet. „Het toerisme is geraakt, even als andere sectoren", aldus een econoom van zakenbank CSFB. „SARS kan de gehele economie stilleggen", meent een werkge versorganisatie in Singapore. Het Amerikaanse Motorola stopte zelfs een dag zijn hele productie in Singapore uit angst voor de ziekte. De groeiprogno se voor Singapore voor dit jaar is inmiddels verlaagd van 3,8 tot 2 procent. In Hong Kong zit de vastgoed markt in het slop omdat poten tiële kopers plotseling niet meer komen opdagen. Als de ziekte het leven enige blijft beheersen, verwachten economen ernstig nadeel voor de voormalige Brit se kroonkolonie. De economie van de Chinese stad maakte voor het uitbreken van SARS al zware tijden door doordat Chinese groeimetropo- len als Shanghai en Guangzhou steeds meer buitenlandse inves teerders inpikten. De wereldwij de economische neergang hakte in op de exportopbrengsten. Honderdduizenden mensen lo pen er inmiddels met een groen of wit kapje. De vraag is zo groot, dat handelaars woeker prijzen vragen. Sommigen dur ven 15 euro te vragen voor een kapje dat een paar maanden te rug hooguit één euro kostte. Zelfs landen waar nog geen SARS-gevallen zijn opgedoken, voelen de pijn. De internationa le luchthaven van Manilla telde 20 procent minder landingen na het uitbreken van de ziekte en de Amerikaans/Britse invasie in Irak. Naar Hong Kong en Singa pore vertrekt nog maar de helft van het normale aantal vluch ten. Populaire vakantiebestem mingen als Thailand en Bali ko men niet onder de malaise uit. In Thailand, waar inmiddels een persoon is overleden aan SARS, meldt de reisbranche 20 procent minder boekingen. „Het is een ernstige situatie. Vele reisgroe pen hebben hun vakantie afge zegd." Voor Bali komt de ziekte zeer ongelegen. Het Indonesi sche vakantie-eiland was zich nog aan het herstellen van de terreuraanslag van oktober vorig jaar, die meer dan 200 mensen het leven kostte. In Maleisië is mogelijk de eerste SARS-dode gevallen. Dat meld de de krant The New Straits Ti mes woensdag. De autoriteiten in Maleisië ontkennen het be richt. Alle 139 inzittenden van een vlucht van American Airlines van Tokyo naar San Jose in de Amerikaanse staat Califomië werden gisteren na aankomst enige tijd in quarantaine gesteld omdat vijf mensen verdachte symptomen vertoonden. On derzoek wees uit dat geen van de vijf besmet was. singapore/rtr - Volgens de We reldgezondheidsorganisatie (WHO) stierven in 2001 wereld wijd 14,7 miljoen mensen aan een besmettelijke ziekte. De grootste boosdoeners waren in fecties aan de ademhalingsorga nen (3,9 miljoen doden), aids (2,9 miljoen), darmziektes (1,9 miljoen), tuberculose (1,6 mil joen) en malaria (1,1 miljoen). De WHO waarschuwt voor de toenemende dreiging van tuber culose, malaria, cholera en gele koorts. De uitbraken in 2002 van knokkelkoorts braken alle re cords. Veel overdraagbare ziek ten, waarvan sommige uitge roeid leken, blijken steeds vaker resistent tegen gangbare ge neesmiddelen. De ontwikkeling van nieuwe medicijnen schroe ven de kosten flink op. De ergste epidemieën uit de re cente geschiedenis waren: Tussen 1347 en 1351 sterven in Europa naar schatting 25 mil joen mensen aan builenpest. Die is vermoedelijk ontstaan in China en wordt overgebracht door rattenviooien. De WHO meldde dat de ziekte in 1999 weer is opgedoken, met 212 do den als gevolg. Een cholera-epidemie die in 1826 opduikt en zich vooral via passagiers van stoomboten over de wereld verspreidt, doodt tienduizenden mensen. Tussen de 40 en 50 miljoen mensen bezwijken rond 1918 aan de Spaanse griep. Uitbraken van Aziatische griep en Hong Kong-griep eisen in 1956/1957 en 1967/1968 in to taal 4,5 miljoen levens. In 1997 worden een miljoen Hong Kongse kippen geruimd nadat voor het eerst een griepvirus (H5N1) op een mens overslaat. Eind dat jaar zijn 6 van de 18 besmette mensen dood. Een cholera-epidemie die in j 1961 in Indonesië begint, ver spreidt zich snel door Azië en Europa en bereikt via Afrika der tig jaar later ook Latijns-Ameri- ka. In 1991 kost de cholera 16.761 mensen het leven. Een half miljoen mensen raakt be smet. Zo n aardige jongen jaag je geen kogel door zijn kop Advocaat van 'stichter' vuurwerkbrand laakt gang van zaken den haag/gpd - „Mijn broer is een leuke spontane jongen die heel goed met mensen kan om gaan. Ik denk echt dat hij er le vend uitkomt". Roos Erkel ge looft vurig in de vrijlating van haar broer Arjan, die zeven maanden geleden werd ont voerd in de Russische deelrepu bliek Dagestan. Vandaag bood ze de Russische ambassade in Den Haag een petitie aan waar in Artsen zonder Grenzen vraagt om de vrijlating van hun mede werker Arjan Erkel. In Moskou hopen de vader en een broer van Arjan een petitie te kunnen overhandigen aan president Poetin. Wereldwijd hebben meer dan 300.000 men sen het verzoekschrift onderte kend. De ballonnen die vandaag in Den Haag werden opgelaten, symboliseren de hoop van veel mensen die Arjan kennen. .Ar jan spreekt Russisch en is een heel sociaal en open mens. Hij is in staat contact te leggen met de ontvoerders. Zo'n aardig mens jaag je geen kogel door zijn kop", meent collega Wouter Kok van Artsen zonder Grenzen. „Ik denk dat hij leeft en dat hij Arjan Erkel. Foto: ANP/AZG levend terug komt. Het duurt lang, maar dat is geen uitzonde ring in de Kaukasus. Er zijn voorbeelden van mensen die langer dan een jaar werden vast gehouden voordat er contact werd opgenomen door de ont voerders." Arjan Erkel is 33 jaar en heeft geen partner of kinderen. Sa men met twee broers en een zus groeide hij op in Rotterdam. Hij studeerde een jaar aan de ver- voersacademie en was even beurshandelaar, maar zijn hart ging uit naar andere culturen. Hij studeerde culturele antropo logie aan de Katholieke Univer siteit Nijmegen en raakte tijdens zijn afstudeerscriptie in Uganda steeds meer geboeid door het praktische werk bij Artsen zon der Grenzen. Hij trad in dienst bij deze orga nisatie en werkte vervolgens in Sierra Leone, Uganda, Oezbe kistan en TadzjUdstan. Volgens collega's is Erkel geen idealist of avonturier. Hij weet betrokken heid te combineren met een ze kere afstandelijkheid, zodat hij zich niet door zijn emoties laat leiden. Omdat hij graag in Dage stan aan de slag wilde, heeft hij zich in april vorig jaar gevoegd bij het Zwitserse team van Art sen zonder Grenzen, dat in de Russische deelrepubliek actief is. Hij werkte aan de opvang van Tsjetsjeense vluchtelingen en de verbetering van ziekenhuizen. Zus Roos: .Arjan komt graag op voor zijn medemens en kreeg daarbij een veel grotere verant woordelijkheid dan hier." Arjan Erkel zou in Dagestan blij ven tot december 2002, maar werd op 12 augustus klem gere den en door drie gewapende mannen uit zijn auto gesleurd en ontvoerd. Sindsdien is niets van hem of de ontvoerders ver nomen. arnhem/gpd - Advocaat A Moszkowicz van de tot 15 jaar cel veroordeelde André de V. wil dat het openbaar ministerie niet ontvankelijk wordt verklaard. De V. wordt verantwoorde lijk gehouden voor de Enschedese vuur werkramp van 13 mei 2000. Volgens de advocaat heeft 'undercoveragent 1046' als nepgevangene aan André de V. ge richte vragen gesteld, doorgevraagd en naar details gevist. En dat mag niet volgens juris prudentie van het Europese Hof voor de Mensenrechten in Straatsburg. Gisteren hoorde het hof in Arnhem drie uur lang de undercoveragent die zich zogenaamd als 'cocaïnehandelaar' 29 dagen in het huis van bewaring Overmaze in Maastricht had laten insluiten. Agent 1046 zat gisteren volgens advocaat Moszkowicz in een soort kastje en was ook nog eens geschminkt en voorzien van een snor, bril en pruik. Pers en belangstellenden konden de zitting niet bijwonen en het hof gaf na de zitting ook geen samenvatting van het besprokene. Alleen advocaat Moszko wicz bleek bereid iets over de zitting te ver tellen. Volgens de raadsman is er van alles misge gaan bij de undercoveractie. Zo vreest de in filtrant dat er sprake is geweest van commu nicatiestoornissen tussen hem en De V., die door de politieman emotioneel, niet cohe rent en onsamenhangend werd genoemd. Alleen advocaat A. Moszkowicz was na afloop van het verhoor bereid om een toelichting te geven. Foto: ANP/Toussaint Kluiters Verder herkent de infiltrant zich niet in de wijze waarop zijn begeleidingsteam verslag heeft gedaan van zijn bevindingen. Ook hier was volgens de advocaat sprake van com municatiestoornissen. Moszkowicz meent dat de agent zich niet aan de richtlijnen van het Europese Men senrechtenhof heeft gehouden door gerich te vragen te stellen. De V. is niet spontaan tegen de agent gaan praten. Volgens Mosz kowicz is nu ook gebleken dat de infiltrant instructies heeft meegekregen hoe De V. te benaderen. Daarvan is niets terug te vinden in het proces-verbaal. Deze fouten zullen tot niet ontvankelijkheid moeten leiden of op zijn minst tot het uit sluiten van de bekentenis die via het optre den van de undercoveragent is verkregen, meent de advocaat. De raadsman wil ook het begeleidingsteam van de infiltrant ho ren.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 5