Bonden bedreigen akkoord Actie HOEZO'GRIJS? BINNENLAND Pijnlijke financiële maatregelen Advocaten: Normale zaak, gewone verdachte 'Onderhandelingen over loonmatiging worden moeilijk' Unieke misdaad, dan ook unieke straf? 'Daad vanuit mijn geweten, Explosie DSM maar niet gerechtvaardigd' eist drie levens Geniet, maar betaal met mate fotnuvdejCfis woensdag 2 APRIL 2003 staties in ik babylijkje fiRDAM - De politie heeft idageen 18-jarige vrouw even oude man aange- in verband met het ba- ge dat vrijdag in Rotter- is gevonden. Ze verdenkt •etal, beiden afkomstig erdam, van betrokken bij de dood van de baby, jngeveer 24 tot 28 weken de (was. De politie vermoedt Ie baby door een misdrijf et fcet leven is gekomen, tra e (sluierde meisjes et naar rechter ITERDam - Twee leerlingen ag ;het Regionaal Opleidingen im (ROC) in Amsterdam •n gezichtssluier willen n, zien af van juridische :n. Dat liet hun advocate ig weten. De tieners stap- in maart naar de Com- ie Gelijke Behandeling. Die leelde dat de school het gen van de sluier mag ver- Jen. Volgens de advocate is ivan de leerlingen gestopt thaar opleiding en over- egt de andere dat ook. tO-akkoord »or onderwijs (haag - Minister Van der ken en de vakbonden heb- Ipsteren een principeak- |d gesloten voor een nieuwe 0 voor de 290.000 perso- isleden in het basis- en mid- baar onderwijs. De mede- kers, van conciërge tot leer- [ht, krijgen een loonsverho- gvan 2,25 procent en de lejaarsuitkering gaat een- fig met 100 euro omhoog. >e veilig zijn ekenhuizen? haag - Minister De Geus Icsgezondheid) wil van zie- ïuisdirecties horen hoe ze eveiliging in hun zieken en hebben georganiseerd, ge week toonde een tv-pro- nma aan gemakkelijk in ites te kunnen komen die het publiek verboden ter zijn. In februari werd in ;erdam een baby uit het zie- ïuis meegenomen door een ekende vrouw. tra ruimingen Gelderse Vallei haag - In de Gelderse Val- rorden in de strijd tegen de ipreiding van de vogelpest eens 130 pluimveebedrij- geruimd. Dat betekent dat voorzorg twee miljoen die extra worden afgemaakt, eren waren 153 bedrijven net en 44 verdacht. il voor blinde rieverkrachter uwarden - Een blinde man Heerenveen is gisteren ver deeld tot vier jaar cel we- Is het verkrachten van vier uwen. Met een vijfde vrouw Ift hij ontuchtige handelin- gepleegd. De veroordeelde jt dat hij de vrouwen niet tot S gedwongen heeft. Volgens rechter wilde de man van- ge zijn handicap 'zien met 1 handen en dat ontaardde in liederende en pijnlijke ver- Ichtingen'. rersdijk leidt ^luidscommissie haag - CDA-senator Evers- kgaat de commissie leiden moet uitvogelen hoe het iglawaai rond Schiphol toekomst het best kan len gemeten. Hij volgt prof. khout op, die in december ptapte na onenigheid met atssecretaris Schultz van legen (verkeer). Sinds de in- Huikname van de vijfde in- en landingsbaan gelden lawaairegels. den haag/gpd - De vakbonden dreigen het moeizaam bevochten akkoord in de formatie over de bezuinigingen onderuit te halen. Ze hebben geen zin afspraken te maken met het nieuwe kabinet om de lonen te matigen. CDA en PvdA hebben gisteren de bespre kingen afgerond over het financi eel beleid van het nieuwe kabi net. Nu deze belangrijke hobbel genomen is, denken de informa teurs dat de partijen over twee weken een regeerakkoord klaar hebben. In totaal willen de partijen voor zo n 14 miljard euro besparen op de rijksbegroting. Daarnaast moet er nog eens een kleine 5 miljard worden vrijgespeeld zo dat het nieuwe kabinet meer kan investeren in onderwijs, zorg en veiligheid. Dit totale pakket van ruim 18 miljard euro is een record. Van dit bedrag moet ongeveer een kwart ko men uit afspraken met de vak beweging over loonmatiging. Volgens CNV-voorzitter Terpstra hoeft het nieuwe kabinet daarbij niet te rekenen op de hulp van zijn kant. „Ik weet dat de econo mie in zwaar weer zit, maar er moet wel perspectief zijn voor verbetering. We moeten niet slechts puinruimen." FNV-voorzitter De Waal noemt het 'onzinnig' dat CDA en PvdA zo veel willen bezuinigen. „El ders in Europa lopen de tekor ten ook op. Waarom kan dat hier niet? Zo'n groot bezuini gingspakket helpt de economie om zeep. PvdA-leider Bos denkt de vakbe weging gerust te kunnen stellen. „Ze kennen de details van de af spraken nog niet. Als ze die wel kennen, zullen ze hopelijk in zien dat we een zorgvuldige af weging hebben gemaakt waarbij de pijn eerlijk verdeeld wordt." Bos hoopt de vakbonden over de streep te trekken door hen tegemoet te komen met de WAO en de Melkertbanen. De Waal is er echter niet gerust op. „Het huidige kabinet noem de ik een horrorkabinet. Maar dit wordt nog erger. De onder handelingen over loonmatiging worden moeilijk. Ik ga niet mie- veren als er niets te halen is." CDA-onderhandelaar Verhagen deed gisteravond na afloop van de formatiebesprekingen een beroep op 'het verantwoorde lijkheidsbesef van de bonden'. Gisteren werden CDA en PvdA het eens over de laatste bezuini gingsposten. Ook bereikten ze een akkoord over wat het nieu we kabinet zal doen met nieuwe mee- en tegenvallers. den haag/anp - Het Centraal Planbureau (CPB) rekent de ko mende dagen na wat de effecten van de financiële plannen van PvdA en CDA zijn op de econo mie en de werkgelegenheid. De twee partijen houden het liefst het pakket nog geheim, omdat ze de veelal pijnlijke maatrege len in een keer samen met de extra uitgaven willen presente ren, maar een aantal dingen zijn inmiddels bekend of uitgelekt: De accijnzen op alcohol en ta bak gaan met respectievelijk 100 en 360 miljoen omhoog. Een pakje sigaretten wordt daardoor 30 cent duurder. Het kwartje van Kok wordt niet teruggegeven aan de automobi list, maar gestort in een fonds om de aanleg van wegen en spoorlijnen te bekostigen (500 miljoen). •De lonen in de collectieve sec tor en ook de uitkeringen stijgen de komende vier jaar slechts met de inflatie. CDA en PvdA hopen dat ook de loonstijging in de marktsector tot dat niveau beperkt blijft. Opbrengst: 4,5 miljard euro. Er wordt fors gesnoeid in de bureaucratie bij de rijksoverheid (circa 1 miljard). Ook de provin cies en gemeenten zullen moe ten bezuinigen. De voorgenomen afschaffing van de onroerendzaakbelasting gaat niet door. Opbrengst 2 mil jard. Het spaarloon verdwijnt (600 miljoen). Daarvoor in de plaats komt een regeling waarmee werknemers kunnen sparen voor verlof. Voor bepaalde hoogopgeleide beroepsgroepen, zoals accoun tants, komt er een soort acade micibelasting: zij moeten hun studieschuld terugbetalen naar rato van hun inkomen. •Met het verhogen van de woonlasten denken PvdA en CDA ruim 1 miljard euro binnen te krijgen. Zij willen het eigen- woningforfait voor huizenbezit ters verhogen. Ook huurders die te goedkoop wonen in verhou ding tot hun inkomen moeten meer gaan betalen. Een politieagent haalt een vlag van de dranghekken bij de rechtbank in Amsterdam. Foto: ANP/Olaf Kraak door Ferdi Schrooten Amsterdam - De strategie van de advocaten van Volkert van der G. veroorzaakte gisteren bij het publiek gelach, maar ook woede en ongeloof. De stelling die 'le venslang' moet voorkomen komt op het volgende neer: de moord op Fortuyn is een nor male zaak met een normale ver dachte. Vriend en vijand waren het erover eens: het is een op merkelijke tactiek in Nederlands meest geruchtmakende moord zaak. Een oudere man in ruitjesbloes buigt zich op de publieke tribu ne herhaaldelijk voorover. Hij maakt braakgeluiden, steeds weer als advocate Britta Böhler haar cliënt Volkert van der G. probeert te ontlasten. De jonge man naast hem komt niet bij van het lachen. Kennelijk beoor delen ze het 71 pagina's tellende pleidooi van Böhler en haar col lega Stijn Franken als onschade lijk. Het klinkt ook raar in deze extra beveiligde rechtbank in Amster dam-Osdorp: gewone rechts zaak en gewone verdachte. Het zijn trouwens kwalificaties die bij aanvang van het proces ook al zijn gebezigd door aanklager Plooy. Hij bedoelde daarmee dat de zaak door een overlast aan bewijs potdicht zit. Een ge wone zaak dus die zich in juridi sche zin laat vertalen als 'een ei tje'. De verdachte is in Plooys ogen allerminst een politieke overtuigingsdader, maar ge woon iemand die dieren en mi lieu probeerde te beschermen tegen het 'groot naderend on heil' dat de naam Pim Fortuyn droeg. In de zaak die vooraf al als 'kansloos' werd getypeerd voor verdachte en verdediging - een afloop zonder straf zou onmo gelijk zijn - zijn ook de advoca ten reëel. Het vrij krijgen van hun cliënt hebben ze bij voor baat al opgegeven, en het lijkt alsof het al een hele prestatie is als Van der G. niet zijn hele le ven achter tralies belandt. Geen konijn uit de hoge hoed dus. Van der G. verdient ook in de vi sie van zijn eigen advocaten straf. Hij heeft de moord ge pleegd, was op het moment niet ziek in zijn hoofd. Toch is vol gens de raadslieden levenslang buitenproportioneel. Want ook al is de moord gepleegd in ver kiezingstijd en had potentieel kandidaat-premier Fortuyn een grote aanhang, het blijft volgens Böhler en Franken een enkel voudige moord. „Volkert was slecht voorbereid. De daad was niet koelbloedig en wel ge pland", bestreed Böhler de aan val van de aanklager, die het omgekeerde beweerde. Het kwam de advocate op hoon en gescheld vanaf de publieke tribune te staan. Van de aanwe zige Vrienden van Fortuyn kon niemand zich iets voorstellen bij 'een normale moordzaak'. De Pim-fans waren stuk voor stuk van mening dat Van der G. Ne derland met de moord op For- OM-website legt uit wat levenslang is Het openbaar ministerie in Den Haag heeft via zijn web site de afgelopen dagen meer dan 250 wagen op zich afge vuurd gekregen over het strafproces tegen Van der G.. Gisteren wilden bezoekers vooral weten wat levenslang inhoudt Levenslang betekent in Nederland dat iemand in principe niet meer vrij kan komen, tenzij er gratie wordt verleend. Dat gebeurt zelden. De site van het OM was spe ciaal geopend in verband met het proces. Met de extra ser vice wil het ministerie de pu blieksvoorlichting over het OM op peil brengen en pu blieksvoorlichting op een in teractieve manier bevorde ren. Op de site 'Zaak Fortuyn' staan de tien meest gestelde vragen met antwoorden. In principe worden alleen alge mene vragen beantwoord omdat het OM in verband met de procesgang niet over al op in kan gaan. tuyn een betere samenleving heeft afgenomen. En dat vraagt in hun ogen om de zwaarste straf. „We zijn al schouderspie- gels voor Van der G. aan het maken. Dan kan hij de rest van zijn leven over zijn schouder kij ken", grapte een Pim-fan. Ook de verdediging begreep echter donders goed dat op zijn minst niet alles aan de moord zaak standaard is. Waarom an ders hameren op het onterechte beeld van 'een milieuradicaal' dat volgens Böhler her en der in de media werd geschetst? Media die massaal op de moordzaak zijn gedoken. Of waarom het bezwaar tegen prominente poli tici, die Van der G. al veroor deeld en aan de vreemdste complottheorieën gekoppeld zouden hebben voordat de rechter uitspraak had kunnen doen? Zou dat in een doorsnee zaak zijn gebeurd? De verdediging zette niet zwaar in op het blanco strafblad van Van der G. Dat kan volgens strafrechtexperts als verzachten de omstandigheid worden aan gevoerd, ter voorkoming van een vonnis tot levenslang. Het had een antwoord kunnen zijn op een van de 'strafdoelen' van officier van justitie Plooy. Die vroeg met levenslang niet alleen om vergelding, maar ook om 'al gemene preventie'. Opdat nooit iemand het meer in zijn hoofd haalt het voorbeeld van Van der G. te volgen, om zo het demo cratische proces op criminele en ondemocratische wijze te frus treren. Misschien was een blanco straf blad niet bijzonder genoeg om aan te voeren. De overgrote meerderheid van de Nederlan ders heeft er immers een. Dat maakt het wel erg gewoontjes. door onze juridisch medewerker Gijs Schreuders Amsterdam - Op een uniek mis drijf moet een unieke straf vol gen. Dat was gisteren het be langrijkste argument van officier van justitie Plooy om wegens de moord op Pim Fortuyn levens lang te eisen tegen Volkert van der G. De strafmaat is het enige waar het in dit proces nog om gaat. Het bewijs en de schuld zijn geen probleem. Een zeer lang durige gevangenisstraf ligt voor de hand. Tijdelijk of levenslang? Uniek zou het zeker zijn als de rechtbank de eis van het open baar ministerie volgt. Levens lang wordt in Nederland alleen opgelegd bij meervoudige moord of in geval van herhaling. Op die grond lijkt een straf van vijftien tot twintig jaar waar schijnlijker. Toch ziet Justitie redenen om van het normale patroon af te wijken en de hoogst mogelijke straf te eisen. Voorop staat de ernst van het gepleegde delict. Er is niet alleen een mens ver moord, met alle leed van dien, maar de rol die het slachtoffer speelde in de Nederlandse poli tiek en de gevolgen van de moord moeten meetellen. Het uitzonderlijke van de moord op Fortuyn is, in de woorden van de officier van justitie, dat 'het hart van het democratisch pro ves op criminele en onherstel bare wijze is doorboord'. Andere redenen om de hoogste straf op te leggen zijn volgens Justitie dat de moordenaar het risico heeft genomen anderen te raken, radioman Ruud de Wild bijna doodgeschoten heeft (al is deze poging tot doodslag niet ten laste gelegd) en zijn daad kil berekenend heeft gepland en uitgevoerd. Dat hij geen straf blad heeft, valt in het niet bij de ontwrichting van de samenle ving die hij veroorzaakte. De advocaten van Van der G. stellen daar argumenten voor strafvermindering tegenover. De verdachte zou al in de publieke opinie en via de media zijn ver oordeeld. Ook politici hebben volgens de verdediging voor hun beurt gesproken. Uitlatin gen van publieke personen, met name minister Nawijn, zouden de rechtsgang hebben beïn vloed. Bovendien zou de per manente camerabewaking van Van der G., waarvoor minister Donner de regels aanpaste, tot strafvermindering moeten lei den. De enorme aandacht van het publiek en de media is echter geen reden voor een mildere straf. Van der G. heeft deze aan dacht over zichzelf afgeroepen. In zo'n unieke zaak is dat onver mijdelijk. Het moeilijkste punt bij de straftoemeting is hoe de rechtbank het motief van Van der G. beoordeelt en of dat zal meewegen in de strafmaat. De verdediging voert aan dat Van der G. uit politieke overtuiging handelde en daarom minder zwaar gestraft moet worden. Zijn daad zou zijn voortgeko men uit het publieke debat rond Fortuyn. De politieke aanvallen op het slachtoffer - in politiever horen heeft Van der G. verwe zen naar de uitspraak van oud minister Zalm dat Fortuyn een gevaarlijke man zou zijn - zou den hem hebben gesterkt in zijn moordplan. Daar veegde de officier de vloer mee aan. Van der G. handelde niet uit overtuiging, maar uit af keer van Fortuyn wegens diens vermeende ijdelheid en machts wellust. Hij was geobsedeerd door explosieven, wapens en politiek geweld. Het was dus geen overtuigingsdaad, maar wel een politieke moord. Daar om, aldus de officier, moet niet alleen vergelding, maar ook pre ventie een rol spelen: Volkert verdient de zwaarste straf om te voorkomen dat iemand het ooit nog in zijn hoofd zal halen met kogels de democratie aan te val len. Ongetwijfeld heeft de officier van justitie met een schuin oog naar de publieke opinie geke ken. Maar het argument dat al gemene preventie in dit geval een rol moet spelen, legt weinig gewicht in de schaal. Hoe dan ook zal de rechtbank zich niet door emoties laten leiden. Wat wel meespeelt is de uitzonder lijk zware inbreuk op de rechts orde en de daardoor ontstane ontwrichting. Rechterlijke uit spraken zijn nooit te voorspel len, maar toch: de meest waar schijnlijke uitkomst is een zeer langdurige tijdelijke gevangenis straf. Daartegen kunnen dan zo wel de officier van justitie als de verdediging hoger beroep in stellen. amsterdam/anp - „Ik heb dit destijds gedaan vanuit mijn ge weten, maar daarmee is het niet gerechtvaardigd." Dit zei Volkert van der G„ lezend vanaf een briefje, in het laatste woord van zijn strafproces. Hij meent dat het 'absoluut niet normaal' is om 'iemand dood te schieten' en dat hij het accepteert dat hij zal worden veroordeeld. Tijdens het drie dagen durende proces heeft Van der G. naar ei gen zeggen geprobeerd duide lijkheid te verschaffen over de vraag hoe en waarom hij tot het plegen van de moord is geko men. „Ik heb absoluut niet de il lusie dat ik alle twijfels bij ieder een heb weggenomen." Van der G. bedankte de vele mensen die hem sinds zijn ar restatie, direct na de moord op 6 mei vorig jaar, brieven hebben geschreven. De inhoud van die brieven varieerde van 'rauwe haat' tot regelrechte steunbetui gingen, niet alleen aan zijn per soon, maar ook aan zijn daad. De schrijfsels geven hem 'stof tot nadenken', zo zei hij, en vor men een 'ondersteuning bij het leerproces'. Op het feit dat sommigen zijn daad goedkeuren, zei Van der G.: „Geweld is niet iets om te verheerlijken, het is niet stoer. Heel soms is het nodig, maar het is niet te rechtvaardigen." Van der G. zei het verdriet dat hij heeft veroorzaakt te betreu ren. De rechtbank sloot het proces dinsdag rond half zeven af. Op 15 april doet het college uit spraak. celeen/cpd - Bij een ontploffing in de melaminefabriek-2 van DSM in Geleen zijn gistermid dag drie werknemers om het le ven gekomen. Zij verrichtten werkzaamheden aan een gasge stookte ketel. De lichamen kon den vanwege de grote hitte nog niet geborgen worden. Over de toedracht van het ongeval kon de directie van DSM niets zeg gen. Volgens directeur Fransen- Van de Putte waren de werk zaamheden dusdanig, dat ze normaal niet gevaarlijk zijn. „Maar er is op een of andere manier iets gebeurd dat niet had moeten gebeuren." (advertentie) (advertenties) C/ï rs? Bijles The Famous Grouse Blended Scotch Whisky 70 cl Vat 69 Blended Scotch Whisky lOOd X7A9 Johnnie Walker Red Label Blended Scotch Whisky 70 cl GALLGALL Genieten ik Genieten Toyota HiAce. Vanaf 15.850,-/€415,- per maand. U wilt de kosten van reparatie, onderhoud en banden laag houden? Daar kunt u zeker jaren van op aan. Kies dus voor bedrijfszekerheid. Meer informatie: bel gratis 0800 -0369 of kijk op www.toyota.nl Leaseprijs (Toyota Lease) o.b.v. tuil operational lease, 60 mnd en 20.000 km p.j eid. BTW en brandstol. Gecalculeerd met 50% no claim. Prijs exd. BUV, exd kosten rijklaar maken en verwijderings bijdrage. Wijzigingen voorbehouden. Distributeur Louwman Parqui B V TOYOTA jneituts wwvj... Kom kijken, ruiken en proeven in de kassen. Kom in de kas in Roelofarendsveen, Oude Wetering, Assendelft,"Westzaan en Valkenburg op zaterdag 5 april, in Aalsmeer op zaterdag 5 en zondag 6 april en in Noordwijkerhout op zondag 6 april. Volg de routeborden. Voor meer informatie, bel gratis 0800 0230199 of kijk op www.komindekas.nl I Kom in de Kas wordt mede mogelijk gemaakt door Rabobank en Interpolis. Aanbiedingen geldig van 31 maart t/m 6 april Dat is gewoon Edah

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 3