Roofvogel rukt op naar de stad GESPREK VAN DE DAG Reclamekoeien en schimmelhonden: 1 april! Buizerd, sperwer en valk zien bewoonde wereld als nieuw domein Een duit in de zak WOENSDAG 2 APRIL 2003 DAGELIJKS LEVEN MrtAA/Vwe. 6Js/ j 1^1 Z-yjN H£j' H»tR NIET ME&- E6/V S\.yv iza/AJ p.: MENSELIJK MADONNA heeft de gewelddadige VIDEOCLIP bij haar nieuwe single American life teruggetrokkëh,1 zo maakte zij gisteren bekend. De vroe ger controversiële superster wil naar eigen zeggen 'niet het risico lopen iemand te beledigen'. De video, op genomen voordat de oorlog in Irak begon, had vrijdag in première moe ten gaan. De clip bevat veel oorlogs beelden. Ook wordt er een granaat in de richting van een man gegooid die veel weg heeft van de Ameri kaanse president George Bush. Het album American life komt uit op 22 april. Foto: Reuters Qing Qing, de vruchtbaarste REU- ZENPANDA van China, is opnieuw zwanger van minstens één jong. Dat meldde het staatspersbureau Xin hua gisteren. De 22-jarige Qing Qing wordt ook wel 'Heldhaftige Ma ma' genoemd omdat zij al twaalf jongen ter wereld heeft gebracht. De geboorte wordt verwacht in augus tus. De vruchtbaarheid van Qing Qing lijkt een erfelijke zaak te zijn: haar moeder Mei Mei kreeg in de ja ren tachtig negen jongen. Reuzen- panda's (zie foto) behoren tot de meest bedreigde diersoorten ter we reld. Daarbij planten zij zich ook nog eens erg moeizaam voort. Vol gens Chinese wetenschappers is slechts één op de vijf vrouwtjes panda's in staat om een volgroeide eicel te produceren. In China wordt met kunstmatige inseminatie geëx perimenteerd om het aantal geboor tes op te trekken. Er leven nog zo'n 1.000 reuzenpanda's in het wild en 110 in gevangenschap. Foto: AP Nobelprijswinnaar en president van de Verenigde Staten stonden al op zijn cv, maar dit najaar kan JIMMY CARTER iets nieuws toevoegen: RO MANCIER. Dan verschijnt van zijn hand de roman The hornet's nest (Het wespennest). Dat maakte Car ters uitgever Simon Schuster maandag bekend. De roman speelt zich af ten tijde van de Amerikaanse Onafhankelijkheidsoorlog (1775- 1783) en beschrijft volgens de uit gever ,,de strijd voor vrijheid, geba seerd op gedetailleerde verslagen van Amerikaanse en Britse historici, dagboeken van soldaten en de ken nis van de schrijver over de deelna me van een van zijn voorouders". Carter is de eerste oud-president die een roman schrijft. Hij heeft al non fictie op zijn naam staan, waaronder het autobiografische An hour before daylight. Dat boek was vorig jaar ge nomineerd vooreen Pulitzer. Foto: AP De Zweedse zangeres Annë Sofie von Otter krijgt de OEUVREPRIJS Klassiek 2003 van de EDISON Stichting. Zij ontvangt de prijs op 2 juni tijdens het Edison Gala in het Concertgebouw in Amsterdam. Op die dag worden ook de andere win naars van de Edison Classical Music Award 2003 bekendgemaakt. Vol gens de stichting heeft de mezzoso praan een indrukwekkend divers en omvangrijk oeuvre. De zangeres, die in Stockholm werd geboren, stu deerde bij Vera Rosza aan de Guild hall School of Music and Drama in Londen. Zij begon haar professione le zangcarrière in 1980 en richtte zich niet alleen op opera maar ook op het vertolken van liederen en Zweeds repertoire. De prijs, be staande uit een bronzen beeldje, bestaat sinds 1960. Het publiek kan voor het eerst sinds jaren het gala op 2 juni bijwonen. De kaart verkoop is al begonnen. De teller van de LOTTO-JACKPOT staat inmiddels op een RECORD HOOGTE van 17,2 miljoen euro. Zo veel geld is nog nooit door één per soon gewonnen in Nederland. Steeds meer mensen beproeven op de valreep hun geluk en kopen nog snel een lot. Aanstaande zaterdag valt de superprijs mogelijk al en an ders stijgt de jackpot nog verder. Af gelopen zaterdag waren er al vier miljoen loten verkocht. Volgens de Lotto is omzet over de afgelopen pe riode met de helft gegroeid. Het zogeheten CRYSTAL SKULL EVENT, tijdens welk de kristallen schedel Max medio april te zien zou zijn in Lelystad, is verplaatst naar 25, 26, 27 en 28 sep tember. In overleg met JoAnn en Carl Parks, de Amerikaanse eigenaars van de kristallen schedel waarvan genezingskracht wordt verondersteld, besloot de Hoofddorpse organisator Leo Roodveldt het internationale evenement rond Max the Skull uit te stellen. Zowel de Parksen als Roodveldt achten het verstandig dat de in 1924 in Guatemala gevonden energiebron voorlopig 'thuis' in Houston (Texas) blijft. ,,De oorlog in Irak noopt ons hiertoe", verklaart Roodveldt zich na der. ,,Het is beter dat iedereen nu in eigen omgeving blijft. Dat geldt voor de fa milie Parks en dat gaat ook op voor alle mensen die vanuit het buitenland naar Lelystad zouden komen. Wie reeds heeft voor het evenement heeft geboekt, is gisteren per e-mail op de hoogte gesteld." Koeien met een reclametekst, een schim melsnuffelhond, een brandweerauto met zijwieltjes. Het was gisteren in Nederland weer flink raak met de 1-aprilgrappen. Zo meldde het Jeugdjournaal dat premier Balkenende in de komende Harry Potter- film een rol heeft als de vader van kindert ovenaar Hany Potter. De Efteling bracht de bezoekers flink in verwarring met een be richt over een vervroegde opening. Het at tractiepark in Kaatsheuvel opende al om zes uur zijn poorten. Wie voor negen uur kwam, mocht gratis naar binnen. Dat bleek geen grap. De actie was groot aangekondigd. Toch twijfelden veel mensen. Op maandag belden ongeveer 1500 mensen of het echt waar was dat ze gratis naar binnen mochten op 1 april. Uiteindelijk passeerden ongeveer 6500 mensen gratis de poorten. In Enschede presenteerde een communica tie- en ontwerpbureau een primeur. Door het ontrafelen van het DNA van koeien zou het mogelijk zijn het vlekkenpatroon zo goed te manipuleren dat op de huid vrijwel ieder logo of tekst kon worden geplaatst. „De Universiteit Wageningen heeft zes jaar onderzoek gedaan naar het DNA van koei en. We zien in de ontdekking een gat in de reclamemarkt", zei een woordvoerster van het bedrijf. Belangstellenden krijgen op de website www.axis.nl/dnad alle informatie over het nieuwe reclamemedium. De gemeente Dordrecht kondigde aan dat niet-rokende ambtenaren vanaf 1 april kun nen rekenen op extra vrije dagen, een maandelijkse bonus en andere privileges. De maatregel staat in de wandelgangen al bekend als de nicotinebonus. Het Nederlands Architectuurinstituut (NAI) in Rotterdam onthulde de komst van een schimmelsnuffelhond. De hond, een Hon gaarse Kuvasz genaamd Czara, is getraind in het opsporen van schimmels, zilvervisjes en inktvraat. Na lovende berichten van de Stadsbibliotheek Leipzig waar een collega hond een uitbraak van zilvervisjes net op tijd ontdekte, besloot de directie van het NAI over te gaan tot de aanschaf van een zelfde soort hond. De gemeente Deventer verspreidde een be richt over een brandweerauto met nieuwe zijwieltjes. Door de wieltjes zou het voertui sneller een bocht kunnen nemen. Het be richt werd ondersteund met een foto van d wagen met de wielen. Een lokale kabelkran en een regionale radiozender trapten in de grap. Vervoersorganisatie NoordNed kwam met het nieuws over een 'Friese trein' op het tra ject Leeuwarden-Groningen. Eén van de treinen zou voortaan in de kleuren van de Friese vlag (rood, wit en blauw) door het landschap rijden. De conducteurs en ma chinisten op die trein dragen volgens NoordNed een stropdas met de Friese vlag erop. ANP Het gaat goed met de roofvogels in Neder land. Zo goed zelfs dat sommige soorten zich tot vlak bij de mens wagen. Wie gere geld over de snelweg rijdt moet intussen vertrouwd zijn met het beeld van buizerds die uitrusten op lantaarnpalen langs de weg. Andere roofvogels, zoals sperwers, zijn intussen zelfs tot in onze grote steden door gedrongen. „Een jaar of dertig geleden waren roofvo gels in Nederland praktisch uitgestorven", zegt Harvey van Diek van Sovon, de orga nisatie voor vogelonderzoek in ons land. „Dat kwam door het gebruik van pestici den in de landbouw, zoals DDT in de jaren vijftig en zestig. Die middelen kwamen te recht in veldmuizen en andere prooidieren van roofvogels. Uiteindelijk gingen de roofvogels er kapot aan." De enorme sterfte halverwege de vorige eeuw kwam op een moment dat het net wat beter leek te gaan met de Nederlandse roofvogels. Jachtverboden in de jaren der tig en de aanplant van bosgebieden had den ervoor gezorgd dat de roofvogelstand aan het eind van de jaren veertig een hoogtepunt bereikte. Twintig jaar later wa ren er echter door het kwistige gebruik van landbouwgif vrijwel geen exemplaren meer over. Hoe veerkrachtig de natuur kan zijn, bleek echter toen middelen als DDT verboden werden en uit het milieu ver dwenen. Momenteel vliegen er meer roof vogels rond in ons land dan ooit tevoren in de afgelopen honderd jaar. Van Diek tekent daar wel bij aan dat de aantallen de afgelopen paar jaar weer zijn afgevlakt. „De meeste soorten zijn nu sta biel", meldt hij. „Maar roofvogels zijn sterk afhankelijk van de beschikbare hoeveel heid prooidieren. Doordat het aantal ko nijnen drastisch is afgenomen, hebben buizerds bijvoorbeeld in slechte veldmui- zenjiaren te kampen met voedselgebrek." „Hoewel het Nederlandse landschap in de afgelopen eeuw sterk van uiterlijk is veran derd, is dat lang niet in alle gevallen slecht gebleken voor de roofvogels", aldus Van Diek. „Buizerds zijn bijvoorbeeld enorm in aantal toegenomen, deels ook doordat ze zich uitstekend aan het nieuwe landschap bleken te kunnen aanpassen. Dertig jaar geleden waren het nog pure bosvogels. Als je tegenwoordig buiten het bos een roof vogel ziet, bijvoorbeeld langs de snelweg, is het negen van de tien keer een buizerd." Buizerds zijn niet erg kieskeurig. Volgens de recent verschenen Atlas van Neder landse Broedvogels eten ze niet alleen mollen, veldmuizen en jonge konijnen, maar ook jonge vogeltjes, amfibieën, rep tielen, insecten, regenwormen en vissen. Hun gevarieerde dieet draagt bij aan hun succes. Maar niet alleen buizerds weten zich goed aan te passen, vertelt Van Diek. „Sperwers bijvoorbeeld jagen vooral op andere vo gels. Datje in de steden steeds meer vogels ziet, heeft ertoe geleid dat de sperwer zijn (of eigenlijk haar, want vrouwtjessperwers zijn bijna twee keer zo zwaar als manne tjes) jachtterrein naar de stad heeft ver plaatst We krijgen tegenwoordig zelfs re gelmatig meldingen over sperwers in Am sterdam. Dan vertellen mensen bijvoor beeld dat ze gezien hebben hoe een roof vogel in htm tuin een vogeltje greep." Ook soorten als slechtvalk en torenvalk blijken over een opmerkelijk aanpassings vermogen te beschikken. Slechtvalken nestelen van origine op hoge rotswan- Ik doe een duit in de zak. Jij doet een duit in de zak. Allemaal doen we een duit in de zak. Er woedt twee weken een oorlog die we bekijken door een blaasroer. De beelden komen langs in herhaling soms een heel etmaal lang. Eentonig is het, maar vervelen doet het niet. Daarvoor zijn die beelden in hun ijzeren voorspelbaarheid te buitenissig. Reality-tv waar bij doden vallen. Vuurwerk, en het is niet eens oud en nieuw. Soms wordt de beeldenreeks onderbroken. Er volgt een pau zenummer dat een korte blik op het Binnenhof vergunt. Dan verschijnen twee bekende jongeheren in beeld, die ene met stropdas, de andere zonder. Vertrouwde figuranten omstu wen hen, deels journalist, deels dagjespersoon. De tiueede ca tegorie is herkenbaar aan het fototoestel. De resultaten rollen dezelfde avond nog thuis uit de kleurenprinter. Van Bagdad naar Binnenhof. Bij het kijken naar dit Haagse intermezzo voel ik in tijden van dood en verderf enige gêne. Over deze oorlog die de onderdrukte Iraakse mens beoogt te bevrijden, hebben sommigen een uitgesproken mening. Ik ben jaloers op die sommigen. Ze zijn namelijk helemaal vóór of helemaal tegen. Geen enerzijds en anderzijds. Zij mijden de vluchtheuvel ergens in het midden van het exercitieter rein, waarde meerderheid van ons een heenkomen heeft ge zocht. Een véilig heenkomen is die vluchtheuvel niet. We staan er dik opeengepakt met al onze onzekerheden. Als ik aan Saddam Hussein denk of aan diens neefje Ali Chemicali weet ik het zeker, maar als het volgende nieuwsbulletin dan opent met een fatale Amerikaanse aanval op een busje waar in vrouwen en kinderen, weet ik het weer helemaal niét. Ik doe vaak een duit in de zak omdat ik spijt heb van de vorige. Hier en daar klinkt het venvijt dat de schrijvers in dit land zich over de oorlog zo in zwijgen hullen. Zij zouden stelling moeten nemen, vindt men dan. Dat vraag ik me sterk af, omdat schrijvers die hun werk serieus nemen niet kunnen volstaan met hup een duit in die zak. Akkoord, het twééde echelon komt nog wel eens een ei leggen in het een of andere praatprogramma. Dat betreft doorgaans een windei en daar is het dan ook het tweede echelon voor. Het tweede echelon heeft natuurlijk recht van spreken, maar dat hebben de lood gieter en de slager ook. Ik bedoel maar: de boom van kennis voor Yvonne Keuls is dezelfde die mijn klusjesman ten dien ste staat, te weten het ochtendblad, de kruimeldief van de NOS die de tafel bij CNN heeft opgezogen, de uit het schim menrijk herrezen imam Haselhoef, Bram Peper en doctor Clavan namens Clingendael. Keuls en nog wat modale ingezetenen uit het rijk der letteren hebben aan één van de jongemannen van zo-even, diegene met de stropdas om, een brief geschreven dat het uit moet zijn met de werelddominantie van Amerika. Er staat geschre- Aanzien of aversie Niet iedereen is even blij met het succesverhaal van de Neder landse roofvogels. „De mensen hebben een wat tweeslachtige houding tegenover roofvogels", vertelt Sovon-medewerker Har vey van Diek. „Doordat roofvogels nu eenmaal spectaculair zijn om te zien, hebben ze bij veel mensen aanzien. Anderzijds tor sen ze ook nog altijd een stigma met zich mee. We zien dan ook nog altijd regelmatig dat nesten van roofvogels worden leegge haald en dat ze worden vergiftigd." Wie daarvoor verantwoorde lijk zijn, valt moeilijk te bewijzen, zegt Van Diek. „Jagers bijvoor beeld hebben het vaak niet zo op roofvogels begrepen omdat ze bijvoorbeeld wel eens een konijn pakken - dieren waar de jagers zelf graag op mogen schieten. Ook boeren hebben van oudsher een aversie tegen roofdieren, roofvogels niet uitgezonderd. Ze zijn bang dat die hun kippen pakken. En in de stad heb je na tuurlijk duivenmelkers die ook liever niet zien dat hun dure postduiven ten prooi vallen aan een valk of sperwer." De havik maakt sinds de jaren zeventig een spectaculaire come-back. Ook andere roofvogels, zoals de buizerd, de sperwer en de valk, winnen terrein. Sommige soorten worden tegenwoordig zelfs in steden aangetroffen. Die blijken daar prima te overleven. Foto: Archief den", legt Van Diek uit. „Daar heb je er in Nederland natuurlijk niet veel van. Maar tegenwoordig vestigen ze zich ook op koeltorens en schoorstenen van verbran dingsinstallaties en op hoogspannings masten. Het ophangen van nestkasten heeft hun mogelijkheden om zich te vesti gen ook nog eens sterk verbeterd." Met de grootste inheemse roofvogelsoort, de havik, ging het aan het einde van de vorige eeuw eveneens erg goed: het aantal broedpa- ren was gestegen van 500 a 600 aan het eind van de jaren zeventig tot een kleine 2000 aan het eind van de jaren negentig. De havik had zijn succes deels te danken aan het succes van kleinere roofvogels, zoals sperwer en toren valk. Die prijken name lijk hoog op zijn menu. Hoewel ze in het westen van het land nog steeds in aantal toenemen is het aantal haviken in het oosten van het land echter de afgelopen paar jaar weer met een derde afgenomen. Incidenteel duikt in ons land zelfs een spectaculai re gast op als de vale gier uit Zuid-Europa. „Maar die zie ik zich hier niet vestigen, al zijn ze de afgelopen jaren regelmatig gespot", zegt Van Diek. „Het gaat daarbij om uit de koers geraakte dwaalgasten voor wie ons land niet echt ge schikt is." Al met al zijn de verwachtingen van de vogelonderzoekers voor de ko mende jaren hooggespannen. Ze hou den er rekening mee dat ook een specta culaire soort als de visarend zich binnen kort weer in Nederland zal vestigen. „Een koppel visarenden heeft intussen in de Oostvaardersplassen al een soort proefnest gebouwd", vertelt Van Diek enthousiast. „Ik verwacht dat we hier binnen een aan tal jaren ook broedparen zullen zien." Veel zal daarbij afhangen van de manier waar op wij in Nederland met het spaarzame natuurgebied omgaan, denkt de Sovon- medewerker: „Hoewel de overheid meer ruimte zegt te willen scheppen voor de na tuur, zijn er toch nog te vaak conflicten tussen natuur en economie. Ik zou ervoor willen pleiten om natuurgebieden bij nieuwbouw en wegenbouwprojec ten altijd te ontzien. Helaas blijkt echter in de praktijk dat na tuurbehoud uiteindelijk een sluitpost blijft op de begroting." Martijn Hover ven: Beseft u waarvoor u de verantwoor delijkheid neemt?'De stropdas siddert maar het kan ook trillen van emotie zijn, want de mooie Marion Bloem heeft eveneens getekend. Ik citeer uit de prachtige roman Boete kleed van Ian McEwan, zopas in het Nederlands vertaald. Via één van zijn karakters zegt McEwan dat kunste naars niet verplicht zijn om standpunten over de oorlog uit te dragen, „ze doen er zelfs wijs en goed aan om zich afzij dig te houden en zich aan an dere thema's te wijden. Omdat kunstenaars poli tiek onmachtig zijn, moe ten ze deze tijd benutten om zich op diepere ge voelsniveaus te ontwikke len. Een spijker op een kop. Schoenmaker hou je bij je pen. Schrijver hou je bij je leest.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2