Longziekte SARS steeds dichterbij Gemeenteraad Leiderdorp ziet wel wat in megadisco aan Baanderij VS: Doorbraak bij mars op Bagdad Tarievenslag en recessie bedreigen KLM Hoop op doelpuntenfestijn Kledingzaak in Sassenheim uitgebrand College geeft na twee jaar antwoord HTT- Leidsch Dagblad NR. 43196 LOSSE NUMMERS 1,10 ZATERDAG 1,55 woensdag 2 APRIL 2003 Roofvogels rukken op naar de stad Van der G. is normale verdachte' 'Sneller ontslag bij bedrijven in surseance' Anna Hoeve is oprukkend Roomburg beu Baer-Oberdorf Aan menig mens is niets zo echt als zijn masker OPGERICHT 1 MAART 1860 Leidsch Üfe Dagblad door Janneke Dijke leiderdorp - Dansliefhebbers uit Leiderdorp en omstreken kunnen hun discokleding al vast klaarhangen. Bijna de hele gemeenteraad van Leiderdorp vindt dat burgemeester en wethouders het plan voor een uitgaanscen trum met megadisco aan De Baanderij veel te snel van tafel hebben geveegd. „Met grote stappen snel thuis", betitelde PvdA'er Olaf McDaniel de houding van het college gister avond tijdens een vergadering van de raads commissie ruimtelijke ordening. Op Groen links na vindt de Leiderdorpse raad dat het feestpaleis er mag komen, mits exploitant Hylke Postma zich aan bepaalde voorwaar den houdt. Die voorwaarden moeten de veiligheid en rust in het uitgaanscentrum en de omliggen de wijken waarborgen. Op overtredingen vol gen sancties, waaronder het sluiten van de zaak. Dit 'ja, mits' staat in schril contrast met de houding van B en W, die zich volgens de raadsleden het best laat omschrijven als 'nee, omdat'. Volgens de partijen heeft het college, dat bestaat uit CDA, PvdA en Groenlinks, zich geconcentreerd op argumenten waarom zo'n grootschalig uitgaanscentrum niet past binnen de dorpsgrenzen. De gemeenteraad vindt dit een te beperkte blik. Opvallend is de kritiek die CDA en PvdA uit ten op hun eigen college. PvdA'er McDaniel ging hierin het verst. Hij noemde het besluit van het college om het uitgaanscentrum te weren teleurstellend. „Het college heeft er ge woon geen zin in." Het CDA, dat zich eerder onder voorwaarden al voor de disco had uit gesproken, prees het plan bijna de hemel in. Wethouder Molkenboer nam de andere koers van de raad niet zwaar op. „Persoonlijk vind ik het veiligheidsaspect erg belangrijk, maar als de raad er voorwaarden en sancties aan wil verbinden, is het risico voor de onderne mer." Wat hem betreft voert het college het advies van de raad trouw uit. Pagina R5: Sein voor megadisco van rood naar oranje Academische ziekenhuizen voorbereid den haag/gpd-anp - De dodelij ke longziekte SARS grijpt steeds meer om zich heen. Wereldwijd zijn nu ruim 1900 verdachte ge vallen geconstateerd, van wie er 75 zijn overleden. De Wereldgezondheidsorgani satie heeft vanochtend gewaar schuwd tegen reizen naar de brandhaarden Hong Kong en de Chinese provincie Guangdong. WHO-medici kregen toestem ming naar Guangdong te reizen. Het negatieve reisadvies viel vrijwel samen met berichten van nieuwe besmettingen in Shanghai en de provincie Hunan. De Chinese overheid meldde dat weer negen mensen aan de ziekte zijn overleden. In Canada steeg het dodental van daag van vier naar zes. In Nijmegen werd gisteren een man opgenomen met verdachte verschijnselen. Ook al is volgens het UMC St. Radboud de kans zeer gering dat hij SARS heeft, wordt de man geïsoleerd ver pleegd totdat officieel is vastge steld of hij de ziekte heeft. Volgens woordvoerders van aca demische ziekenhuizen is het een kwestie van tijd voordat de dodelijke ziekte daadwerkelijk in Nederland opduikt. Ze wijzen er daarbij op dat SARS al tot in on ze buurlanden is opgerukt. In Duitsland is de ziekte gisteren bij een zesde patiënt geconsta teerd en in België werd deze week een militair opgenomen die de ziekte mogelijk heeft. De academische ziekenhuizen houden ernstig rekening met een uitbraak en zijn er ook op voorbereid. Er liggen draaiboe ken klaar, waarin onder meer staat dat patiënten van wie het vermoeden van besmetting be staat direct tien dagen moeten worden geïsoleerd. Daarna be paalt de Inspectie voor de Volks gezondheid of de plaatselijke GG GD welke mensen nog meer in quarantaine moeten. Normaal gesproken zijn dat de mensen uit de directe omgeving van de patiënt, zoals gezinsle den, maar het kunnen eventueel ook collega's zijn die recent contact met hem of haar heb ben gehad. Aangezien het vooralsnog on mogelijk is op basis van symp tomen vast te stellen of iemand SARS heeft, is afzondering noodzakelijk. In die periode kan aan de hand van een aantal tes ten worden vastgesteld of er sprake is van de dodelijke long ziekte. Tot die tijd worden ver dachte patiënten volledig geïso leerd behandeld volgens een protocol waaraan ook bezoekers zich moeten houden. Eén van de voorwaarden is dat ze een mondkapje moeten dragen. Pagina Binnen-& Buitenland: Meer over dodelijke longziekte CHisiNAU - Een bloemenverkoopster kijkt nieuwsgierig naar Oranje-spits Patrick Kluivert die met masseur Wim de Lange een wandelingetje maakt door de straten van Chisinau, de hoofdstad van Moldavië. Vanavond speelt het Nederlands voetbalelftal de interland tegen Moldavië in Tiraspol, de hoofdstad van het door niemand erkende ministaatje Transnistrië. Bij Oranje wordt gehoopt op een ruime overwinning op de Moldaviërs. Pa gina Sport: De sheriff van het Wilde Oosten. Foto: ANP/Marcel Antonisse Amerikanen veroveren strategische brug, Karbala omsingeld (advertentie) Wie vóór 1 mei ADSL neemt, krijgt EUR 60,- korting op het ethernetmodem. En omdat internet zo veilig mogelijk moet zijn, krijg je onze beveiligings software er gewoon bij. Ga naar Primafoon of kijk op www.xs4all.nl/adsl GRAAIEN timing kon niet slechter. Gis- - en, op 1 april, werd bekend t de top van het noodlijdende —fits/Nederlandse staalconcern >rus zich een fikse loonsverho- wil toekennen. Het bleek en flauwe grap, maar de bitte- werkelijkheid. De plannen ge- igen niet alleen van een foute entaliteit, maar staan helaas et op zichzelf. KPN en VNU on- trscheiden ach ook al in nega te zin. estuurders van grote (intema- rnale) ondernemingen verdie nt meer dan riante basissala- Ben en plegen daar bovenop premie vaak ook nog eens e bonussen te ontvangen, teslagen, opties, aandelen, het niet op. Daar kun je op zich vraagtekens bij plaatsen, maar wereld wordt zo langzamer- ind geheel op zijn kop gezet is er in Den Haag terecht op- hudding over een bonus van 7 miljoen euro voor KPN-top- an Scheepbouwer. En het feit it vier bestuurders van VNU trig jaar goed waren voor een komen van elf miljoen euro, lit ook moeilijk met het opha- n van de schouders af te doen. indat het bij Corns niet goed at, krijgen de bestuurders nu leen nog maar hun op zich al et misselijke basissalaris. Jam ier voor hen, maar het is niet nders. Het zou een fatsoenlijk estuurder sieren zich daarbij eer te leggen. Maar nee: men il de regeling veranderen, zodat en altijd extra's ontvangt, ook gaat het hele concern naar de noppen. aon naar werken, dat valt te be- njpen. Wat nu bij verschillende Concerns gebeurt, is voor werk- emers en buitenwereld een vol trekt verkeerd signaal. rihur Maandag ~)e. ioC l\ 0°|< v\> [XS4ALLI de professionals bagdad/anp-rtr - Na enkele dagen van relatieve rust zijn Amerikaanse militairen van daag ten zuiden van de Iraakse hoofdstad Bagdad begonnen met een grondaanval op stel lingen van de Republikeinse Garde. Zonder noemenswaar dige oppositie omsingelden militairen van de 3de infante riedivisie de sji'itische heilige stad Karbala, 110 kilometer ten zuidwesten van Bagdad. Ook staken zij ten zuidoosten van Bagdad bij al-Kut de rivier de Tigris over. De snelle omsingeling van Kar bala lijkt een meevaller voor de Amerikanen. Zij begonnen hier maandag al hun 'eerste serieu ze gevecht' met de Republi keinse Garde. Commandanten van de 3de divisie hadden ge rekend op een zware strijd, maar hun troepen waren de stad al na drie uur voorbij. De Amerikanen tonen zich ook in hun nopjes met de verove ring van de brug bij al-Kut. „Dit was de laatste brug die we nodig hadden voor een aanval op Bagdad", aldus een Ameri kaanse legercommandant De mariniers hebben nu de con trole over de snelweg tussen al-Kut en Bagdad, op de ooste lijke oever van de Tigris. Bij Karbala en al-Kut stuitten de Amerikanen op de Medina- en Bagdad-divisie van de Re publikeinse Garde. Deze eenheden van Saddam Husseins elitetroepen vormen de buitenste verdedigingsring rond Bagdad. Het is de vraag hoeveel verdedigingskracht de Republikeinse Garde nog heeft. Hun stellingen ten zui den van de stad worden al da genlang bestookt door vliegtui gen van de alliantie. De Amerikaanse generaal Ri chard Myers, voorzitter van de chefs van staven, zei gisteren dat bij die aanvallen de ge vechtscapaciteit van de twee Iraakse divisies van de Garde met meer dan de helft was te ruggebracht Een Amerikaanse commandant noemde de Gar de vanochtend 'irrelevant'. De geallieerden voerden van ochtend opnieuw hevige bom bardementen uit op het cen trum van Bagdad. Bommen en raketten vielen volgens oogge tuigen in series op de stad neer. Daarbij werd onder meer een presidentieel complex van Hus seins zoon Qusay getroffen. Van beide politieke fronten klonk gisteravond wederom ge harnaste taal. De Iraakse vice-premier Tareq Aziz zei dat zijn land geen com promissen of een staakt-het-vu- ren zal accepteren. De Ameri kaanse minister van defensie Rumsfeld stelde gisteravond dat de oorlog alleen eindigt met de onvoorwaardelijke overgave van het Iraakse leger. Zie verder pagina Oorlog in Irak Krijgsgevangene VS gered in Irak Washington - De 19-jarige krijgsgevangene Jessica Lynch uit Palestine, West Virginia, is gered door Amerikaanse troe pen. Commando's hebben haar in een dramatische reddingsac tie uit een ziekenhuis bij Nasi- riyah gehaald. Ze heeft een aan tal schotwonden opgelopen. De hele gemeenschap in het kleine dorpje in West Virginia vierde feest. Forse bonus voor top Corus uMuiDEN - De top van het noodlijdende staalconcern Co- rus kan over dit jaar naar ver wachting een bonus op het sa laris verwachten van tussen de 30 en 60 procent. Een commis sie die zich bezighoudt met be loningen heeft besloten het bo nus-systeem bij te stellen. door Roza van der Veer sassenheim - Een korte maar felle brand heeft gisteravond even na acht uur een mode zaak aan de Sassenheimse Hoofdstraat verwoest. Een deel van de winkel van De Haas Mode brandde volledig uit, de rest van de zaak liep flinke rook- en waterschade op. Twee naast de winkel wonende be jaarde vrouwen werden door de politie uit hun huis gehaald. Zij moesten de nacht door brengen in het verderop gele gen woonzorgcentrum De Schutse. Volgens politiecoördinator F. Schrijvers is de brand waar schijnlijk ontstaan in de etala ge. „Een getuige heeft vervol gens gelijk alarm geslagen. Hoe het vuur is ontstaan, is nog on duidelijk. Dat mag de techni sche recherche vandaag uit zoeken", vertelt hij. Schrijvers bekommerde zich, samen met zijn twee vrouwelij ke collega's, vooral over de twee hoogbejaarde Sassen heimse vrouwen. Die wacht ten, na onderzocht te zijn door ambulancepersoneel, over hun toeren in de politieauto tot ze een slaapadres hadden. „Ze zijn 78 en 82 jaar. Ze wilden aanvankelijk ook de deur niet opendoen toen wij klopten en aanbelden. Ze stonden gewoon voor het raam 'nee' te schud den. En zelfs nadat ze de deur open hadden gedaan, wilden de twee zussen het huis niet uit We hebben ze echt bij de arm moeten nemen, want on dertussen stond hun huis al vol met rook." door Wim Koevoet leiden - Twee jaar heeft het voormalige Leidse SP-raadslid C. Vergeer erop moeten wach ten, maar nu zijn ze er dan toch: de antwoorden van burgemees ter en wethouders op zijn schrif telijke vragen. Vergeer is al een jaar geen raadslid meer en ook het onderwerp - annexatie van Valkenburg - heeft nogal aan ac tualiteit ingeboet, maar het Leidse college vond het toch goed om een aantal oude mis verstanden over uitspraken van wethouder R. Hillebrand (PvdA) uit de weg te ruimen, schrijft het anno 2003. Volgens waarne mend burgemeester W. Lemstra zijn hiermee 'de oudste vragen ooit' beantwoord. Het college biedt in zijn brief de huidige SP- fractie 'welgemeende excuses' aan voor de 'zeer grote vertra ging'. De regel is dat schriftelijke vragen binnen drie weken wor den beantwoord. Pagina R3: 'Geen vertraging, maar puur politiek' KLM schrapt banen De KLM wil 2.000 tot 3.000 banen schrappen om de kos ten structureel met tien pro cent te verlagen. Daarbij acht de directie gedwongen ont slagen onvermijdelijk. De precieze consequenties voor de werkgelegenheid zullen pas over een paar weken be kend zijn. Met onmiddellijke ingang heeft de KLM vast een alge hele personeelsstop inge voerd Tijdelijke arbeidscon tracten worden niet verlengd en er komt een einde aan de inhuur van externe krachten. Twintig procent van het aan tal vluchten op Noord-Ame rikaanse bestemmingen is geschrapt, en vijf procent van de Europese vluchten. De KLM beraadde zich vanoch tend nog op vermindering van de Azië-vluchten. Oorlog en virus verergeren problemen van luchtvaartmaatschappij door Richard Mooyman Amstelveen - De oorlog in Irak en een enge longziekte dwin gen de KLM enkele duizenden banen te schrappen. Maar deze acute problemen vormen niet de enige bedreiging. De econo mische omstandigheden blij ven slecht en de vliegtarieven staan zwaar onder druk door prijsbrekers als easyjet en stun tende Amerikaanse maat schappijen. Het aantal passagiers daalde de laatste tijd dramatisch door de oorlog in Irak. Verder blijven veel Azië-reizigers weg uit angst voor besmetting met de nieuwe ziekte SARS. Maar ook los daarvan zit de KLM diep in de problemen. Om in de lucht te blijven, moeten de kosten structureel omlaag. Insiders verwachten dat de on derneming over het op 31 maart afgesloten boekjaar een operationeel verlies zal presen teren van 150 miljoen euro. Daar bovenop komt nog eens 180 miljoen euro schadever goeding aan ex-partner Alitalia. De KLM-top vindt een verlies voor het derde jaar op rij onac ceptabel en komt nu met harde maatregelen die de komende weken worden uitgewerkt. Er moeten 2.000 tot 3.000 banen verdwijnen, waarbij gedwon gen ontslagen vallen. Na enkele lucratieve jaren keert het tij voor de KLM al in het voorjaar van 2001. De econo mische hoogconjunctuur is voorbij en bezuinigende bedrij ven laten hun medewerkers minder vliegen of boeken in de toeristenklasse. De overcapaci teit in de luchtvaart begint pijnlijk aan het licht te komen. De terreuraanslagen op 11 sep tember zijn de genadeklap voor maatschappijen als Sabena en Swissair. De KLM weet deze moeilijke periode te overbruggen door tijdelijke krachten weg te stu ren en arbeidstijdverkorting aan te vragen. Na 11 september duurt het maanden voordat het aantal reizigers weer wat op peil is. Maar daarvoor moet wel worden gestunt met de prijzen. De inkomsten blijven structu reel lager, want de gouden ja ren van de internethype en huizenhoge aandelenkoersen zijn voorbij. Vanaf begin 2002 lijkt het erg ste voorbij. Maar het lucht vaartwereldje wordt niet meer hetzelfde. De kosten voor be veiliging en verzekeringen zijn fors-gestegen en het publiek houdt een latente vliegangst, beducht voor aanslagen. Daar bij komt een nieuwe bedrei ging: de snel groeiende concur rentie van lowcostcaniers als easyjet en Ryanair. Pagina Economie: Meer over KLM Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 wel NaamMD V (Ivm controle nabezonjng) Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,60 kwartaalabonnement automatische betaling 54,50 betaling per acceptgiro 55,00 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betalng s mjn Handtekening: 712141 bank-girommmer 400114 Stuur deze bon in een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl De wereld om je heen

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 1