Blijf alert bij de pinautomaat I LEIDEN REGIO 'We rennen niet achter iedereen aan die een referendum wiV Reparaties en computerles aan huis R3 fietspomp ■nV Huurders willen huisbaas aanklagen voor vervalsing Bezoekdienst voor weduwen woensdag 2 APRIL 2003 Beste raadslid Olav Welling (D66) vertrekt na negen jaar r Wim Koevoet UN Met het vertrek van D66- -oorzitter Olav Welling (39) Pavoor de Leidse gemeentepo- 'de beste' verloren. Althans, inden de raadsleden. Bij het publiek is de democraat bijster bekend. Hij rekent elf tot de categorie analyti- ategen. „Zij die het spel beheersen." En dat type lid treedt niet voortdurend schijnwerpers. zou ideaal zijn, zegt hij, als eni raadslid behalve zijn eigen- ipen ook nog twee andere h verenigde: „Een goede ;rker in de stad en publici- idig. Maar partijgenoot louder A Pechtold, geeft volmondig toe, bespeelt ia veel beter dan hijzelf. - en in het verleden ook Egels - kwamen 'de mooi- |U0tes' vandaan. „Het zou al mooi zijn als in één fractie idrie typen zijn vertegen- "gd", aldus Welling. Hij dat dat bij D66 het geval Sn blijft. Ook na zijn, door 'de ssituatie' noodzakelijk ge lden, vertrek. Ivan de waardering van col- i-raadsleden komt voort uit begrotingscursussen voor lsleden. Welling wordt van- 6 zijn kennis en inzichten geraadpleegd door Voor- Dtense partijgenoten. In de r; raadsperiode waren WD- Geertsema en Welling de je raadsleden die de ge- intebegrotingen doorgrond- Geertsema vond altijd de en, Welling de potjes met 1 waarmee plannetjes kon- 1 worden gefinancierd. In- Idels is Geertsema wethou- en staat Welling er in zijn j tje voor. D66'er zegt dat hij het geen ande vindt dat de andere raadsleden geen wijs kunnen worden uit de jaarlijkse cijfer brij. „In de Tweede Kamer is het nog veel erger. De fracties daar laten de miljardennota ook over aan de specialisten. Een begro ting is geen gemakkelijk stuk en zeker in Leiden is ze moeilijk leesbaar. De Leidse begrotingen behoren, zacht uitgedrukt, niet tot de beste van Nederland. Ik vind dat het college in twee bladzijden aan de burger moet kunnen uitleggen wat er financi eel aan de hand is, maar dat is kennelijk nog altijd te veel ge vraagd." Alle lof die de gemeenteraad de D66'er toezwaait, komt in een dubieus daglicht te staan als wordt bedacht dat over de kwa liteiten van diezelfde gemeente raad ernstig wordt getwijfeld. De veelbesproken bestuursla-acht - monitor en het ongunstige ima go van het stadsbestuur in be stuurlijk Nederland spreken boekdelen. Is Welling als de eenoog die koning is in het land der blinden? Volgens Welling doet het imago van Leiden de werkelijkheid geen recht. „Maar de raadsleden moeten zich realiseren dat het nog wel even zal duren voordat dat negatieve beeld is verdwe nen." Leiden heeft last van zijn imago, weet Welling. Het gerin ge aantal sollicitanten voor de Leidse burgemeesterspost was een teken aan de wand, zegt hij. „Veel van ons slechte imago be rust op het achterhaalde verhaal dat Leiden gebukt gaat onder een wethouderscultuur. Daar van was jaren geleden sprake, toen de PvdA goed was voor 16 zetels. En voor die tijd was het juist goed dat er van die sterke en machtige wethouders aan het roer zaten om de enorme stadsvemieuwingsoperaties in goede banen te leiden." Volgens Welling is in het huidige college met wethouders van de PvdA, D66, Groenlinks en de WD geen sprake van een wet houderscultuur. „Er is veel meer collegialiteit dan in het verleden. De leden vormen een collectief en gunnen elkaar ook dingen. Dat zal voor de ambtenaren ook wennen zijn. Dat kan nog wel tien jaar duren. Het maakt een groot verschil of je nu door één man of vrouw wordt aange stuurd of door een collectief', aldus Welling, zelf een hoge rijksambtenaar bij het ministerie van volkshuisvesting, ruimtelijke ordening en milieubeheer. Het imago en de realiteit mogen dan ver uit elkaar liggen, toch moet ook Welling toegeven dat het in 2002 ingevoerde dualisme in de Leidse gemeenteraad be paald geen succesnummer is. Groenlinks-raadslid D. van den Bosch en PvdA'er M. van den Berg hebben zich daarover ook al uiterst kritisch uitgelaten. Welling wijt de malaise aan het samenvallen van het dualisme met de Leidse burgemeesterspe rikelen, die alle aandacht en tijd van de fractievoorzitters hebben opgeslokt. „Daardoor is het stel len van kaders dat de gemeente raad wordt geacht te doen, nog nauwelijks gelukt. Ook is de ambtelijke ondersteuning van de gemeenteraad met een griffie pas onlangs van de grond geko men." Welling vindt het ook veel te vroeg om een oordeel te vellen over de nieuwe Leidse gemeen teraad. „Dit is het eerste jaar van de raadsleden na de verkiezin gen. Pas in het tweede jaar ko men de belangrijke voorstellen en plannen. Dat geldt ook voor het derde jaar. In het vierde jaar is het oogsten geblazen. Dat is zo'n beetje de cyclus." Welling zegt dat hij de negen jaar dat hij raadslid is geweest, als een mooie periode heeft er varen. Alleen de dingen die over personen gaan, heb ik nooit leuk gevonden." Hij doelt onder meer op het afgedwon gen vertrek van een bonte stoet wethouders, onder wie zijn par Olav Welling: „Raadsleden moeten zich realiseren dat het nog wel even zal duren voordat dat negatieve beeld over de Leidse politiek is ver dwenen." Archieffoto: Mark Lamers tijgenoot H. de Goede én op de weinig eervolle aftocht van bur gemeester J. Postma die zijn bie zen pakte nadat was uitgelekt in deze krant dat de fractievoorzit ters ontevreden waren over zijn functioneren. Welling heeft geen goed woord over voor 'het lek'. „Sindsdien gaat het verhaal dat de Leidse vertrouwenscommis sie zo lek is als een mandje. Dat verhaal gaat ook over mij. Dege nen die lekten, moeten zichzelf bekendmaken." De D66-fractie heeft onder voorzitterschap van Welling goed gedraaid. De democraten wisten tegen de landelijke ten densen in electorale verliezen te beperken en vorig jaar was er zelfs een sensationele zetelwinst waardoor de positie van wet houder Pechtold niet alleen kon worden gehandhaafd maar ook versterkt. Opvallend was in de vorige periode ook dat de de mocraten-fractie als enige van de Leidse gemeenteraad geheel ongewijzigd bleef. Bij onder meer PvdA, WD, CDA, SP en Leefbaar Leiden was het een ko men en gaan van mensen. Wel was - en is - er veel kritiek, ook intern, op de opstelling die D66 inneemt als er referenda aan de orde zijn. Zo was Welling zelf het enige D66-raadslid dat onlangs voor een referendum over de Rijn Gouwe Lijn stemde. En heeft wethouder Pechtold begin vorig jaar zich met PvdA- wethouder R. Hillebrand inge spannen om een volksraadple ging over het Aalmarktplan te verijdelen. Voor Welling en de zijnen zouden referenda kroon juwelen moeten zijn, maar oud- PvdA-raadslid E. van der Veen had de lachers op zijn hand toen hij in zijn column het be grip 'kreunjuwelen' lanceerde. Welling reageert nog altijd enigszins verbolgen: „Dat refe rendum over het Aalmarktplan had wat de D66-fractie betreft kunnen doorgaan, maar voor een referendum zijn meer zetels nodig dan die vier of vijf die wij hebben. En ook al zijn wij refe rendumpartij, dan wil dat nog niet zeggen dat D66 achter ie dereen aan moet rennen die een referendum wil." Welling benadrukt dat een refe rendum geen doel op zich is, maar een middel om de burgers bij besluitvorming te betrekken. „Zeker de Leidse praktijk laat zien dat een referendum dreigt zodra het stadsbestuur te weinig aandacht en tijd besteedt aan het uitleggen van plannen en besluiten. Het is niet voor niets dat het nieuwe plan voor de Aal markt van de projectgroep zo veel lijkt op het oude plan van de gemeente dat een volksop stand uitlokte. Het probleem van bestuurders is dat ze hun besluiten snel willen uitvoeren, maar eigenlijk begint het werk pas na de hamerslag, want dan moeten ze zoeken naar een draagvlak in de stad. Ze moeten de wijk in om hun verhaal te vertellen, desnoods onder drei ging van een referendum." „Dat inzicht begint nu goed door te dringen. Als je ziet hoe goed wethouder Hillebrand be zig is in Leiden-Noord met het wijkontwikkelingsplan. Hij heeft daar de tijd genomen om zijn bedoelingen uit te leggen en een groeiend aantal mensen komt daar tot dezelfde conclusies als hij, zelfs als het over slopen van woningen gaat." Leiden, vindt Welling, is on danks de vele negatieve gelui den 'op de goede weg\ „Maar het stadsbestuur moet wel dóór- pakken. De samenwerking met de regio moet nu echt vorm krij gen, de contacten met Den Haag moeten in orde zijn, voortdurend moet daar op de Leidse behoeften worden geat tendeerd. Maar net zo belangrijk is dat het college en de gemeen teraad ook bereid moeten zijn te vertellen wat ze niet kunnen. De stad kan niet alles oplossen." Den - Gewoonlijk worden jubi- ivan werknemers gevierd met n receptie in de bedrijfskantine een etablissement, maar voor irtien van der Born verliep het peren feestje gisteren heel an ts. Op initiatief van de collega's ••jide autospuiter, die precies 1|jaar in dienst is bij Schadenet .kien, had directeur Henk van flker (aan het stuur) een 'bier- Is' gehuurd. Met zijn vrouw en I voltallige personeel van de ik reed de jubilaris daarmee rondje door regenachtig Lei- v^, voordat hij gefêteerd werd je een etentje en een aantal ca- aus. De rijdende bar - met bier- aa/np en geluidsinstallatie - trok 0 el bekijks op weg naar het res tant aan de Hoge Rijndijk, öfiar Van der Bom (tweede van Is aan de bar) onder meer een ;ondisch' weekend kreeg boden in Maastricht. Mark Lamers Nieuwe organisatie ComputerZorg geeft in Leiden privéles aan 55-plussers door Maijolein Hendriks leiden - Foutmeldingen, traag heid en zelfs virussen terrorise ren de Leidse computerwereld. Vanaf deze maand kunnen Lei- denaars de hulp inroepen van ComputerZorg, een samenwer kingsverband van Thuis- zorgShop (de internetwinkel van de Thuiszorg) en SeniorGids (organisatie op het gebied van volwasseneneducatie en tech niek). Vanwege de economische ma laise in Nederland kiezen vol gens directeur Alexander Warin- ga van ComputerZorg voorna melijk 55-plussers steeds vaker voor reparatie in plaats van ver vanging van hun huidige com puterapparatuur. „Als vroeger de printer stuk was, kochten ze een nieuwe. Nu laten ze hem re pareren of gebruiken hem zelfs niet meer", aldus Waringa. ComputerZorg begon in decem ber vanuit Tilburg met compu terondersteuning. Waringa achtte uitbreiding al gauw noodzakelijk. „We merkten dat behoefte ontstond aan installa tie en reparatie van appara tuur." Aan een kleine vraag kon het co ördinatiepunt Tilburg nog wel voldoen, maar de vraag groeide. „Die grote afstanden zorgden voor langere wachttijden. Daar om besloten we regionale steunpunten te creëren", aldus Waringa. Computergebruikers kunnen de ComputerZorg Informatielijn (tel. 0900-2345000, 15 cent per minuut) bellen. Als reparatie nodig is, zal volgens Waringa de reparateur binnen twee weken langskomen. „Het hangt af van de zaak hoe lang het precies duurt, maar vaak kan het pro bleem telefonisch worden opge lost. Zo niet, dan sturen we de mensen door naar het regionale steunpunt." ComputerZorg geeft daarnaast privé-computerlessen aan huis. „Voor ouderen zijn computers een onbekende wereld", meent Waringa. „Tot nu toe werden computercursussen in groepen gegeven. Wij geven privéles bij de mensen thuis volgens de zo geheten Ster-5-lesmethode, waarbij ze in hun eigen tempo kunnen werken. Bovendien krij gen ze les op hun eigen compu ter. Bij veel cursussen krijgen mensen een certificaat met de mededeling 'succes ermee'. Wij bieden echter nazorg met een hulplijn, want na de cursus be gint het pas. In 2002 hebben ruim 1500 vol wassenen de lessen van Com puterZorg gevolgd. ieeds vaker wordt er gerot- 1 en gefraudeerd met pin- :il Zo werd een bewoner in Leiden Zuidwest begin fe- fuari zonder dat hij er erg in 'Joe ad 2749,79 euro lichter ge haakt. Het geld werd buiten |n medeweten van zijn girore- Jening gehaald. Om anderen VizeLfde lot te besparen wil et slachtoffer, anoniem, zijn erhaal kwijt. Donderdag 6 februari wilde ik lij de geldautomaat op het Be- lijdingsplein pinnen toen mijn as werd ingeslikt. Uit veilig- eidsoverwegingen wordt uw inpas ingenomen wegens niet ïautoriseerd pingebruik, las ik Tt- p het scherm en dat werd mij ook nog eens binnen in de Ge makswinkel door een mede werkster te verstaan gegeven." Al snel hoorde ik dat ik voor 1354 euro in het rood stond. Er was op 30 januari op de Heren straat voor 1.000 euro van mijn rekening gehaald, op de Bree- straat eveneens 1.000, bij de Etos voor 50 euro betaald en aan het loket van het postagent schap aan de Herenstraat was nog eens 700 euro opgenomen. En mijn pinpas zat toen in mijn portemonnee, zelfs mijn vrouw weet de pincode niet Er moet dus op de een of andere manier zijn gefraudeerd. De beveiliging van de Postbank is blijkbaar zo lek als een mandje." De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Erlc-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 „Ik deed aangifte bij de politie, nam contact op met de postale recherche en vroeg een nieuwe pinpas met andere -code aan maar kreeg een nieuwe pas met dezelfde code. Daar heb ik na tuurlijk niets aan. Maar goed, ik moest zes weken wachten op het onderzoek van de recher che. De uitslag heb ik inmid dels. Ik krijg geen cent terug!" „'Wij twijfelen niet aan uw inte griteit en nemen aan dat u zelf deze transacties niet heeft ver richt", schreef de Postbank. 'Maar gezien het gebruik van uw pinpas en de pincode dieral- leen bij u bekend is, moet ie mand in uw directe omgeving het hebben gedaan.' Ik ben dus 2750 euro kwijt. Als AOW er met een klein pensioentje is het moeilijk vechten tegen onrecht aangedaan door een bank die in 2002 meer dan twee miljard verdiende." De gedupeerde Leidenaar heeft nog wel een aantal tips waar door rekeninghouders zelf het leed kunnen beperken.Als je een rekening bij de Postbank opent, krijg je automatisch een kredietlimiet van 1500 euro. Dit krediet is eigendom van de Postbank en als je er gebruik van maakt, moet je er veel de betrente voor betalen. Als je wordt bestolen, ben je dus twee keer gedupeerd omdat je hele rekening plus kredietlimiet wordt geplunderd. Voorkom deze bloeddrukverhogende si tuatie door uw krediet te verla gen, bijvoorbeeld tot 250 euro. Beperk daarnaast het bedrag op uw girorekening tot ongeveer De Transvaalbuurt, het wijkje tussen de Morsweg en het belastingkantoor, wordt op dit moment op nieuw bestraat. „Regulier onderhoud", zo weet de gemeente te vertellen. „Die buurt is op veengrond gebouwd. De stratenmakers halen nu de verzakkingen uit het wegdek en de parkeervakken krijgen een andere kleur." Goed nieuws dus. Of toch niet? Buurtbewoner Maarten Kersten vindt het maar een raar verhaal. „Het wegdek was prima, er zaten geen verzakkingen in, niks. Nu wordt het wegdek openge broken, de stenen op een hoop gegooid en de boel weer dichtgemaakt. Met dezelfde stenen. Inder daad, de parkeervakken hebben nu een andere kleur. Maar er zitten nu meer kuilen in het wegdek dan voor de werkzaamheden." „Het wegdek moest echt worden opgeknapt", reageert de gemeente. „Nieuwe kuilen, zegt u? Als er onregelmatigheden in het wegdek zitten, zullen ze die er ook wel weer uithalen. Neem ik aan." Foto: Hielco Kuipers door Silvan Schoonhoven leiden - Drie huurders van stu dio's aan de Pieterskerkgracht willen hun huisbaas aanklagen wegens valsheid in geschrifte. Het is het volgende hoofdstuk in een slepend huurconflict. Huurders en huisbaas stonden twee weken geleden al tegen over elkaar voor de kantonrech ter. Die drong er bij beide partij en op aan om tot een schikking te komen, zodat de huurders met een schadevergoeding op zak naar andere woonruimte kunnen uitkijken. Uit elkaar gaan zou voor iedereen het bes te zijn in de 'totaal verziekte huurdersrelatie'. Onderhande lingen over een schikking zijn inmiddels echter vastgelopen, zeggen de huurders. De drie bewoners beschuldigen hun huisbaas van pesterijen, vernielingen en bedreigingen. Op zijn beurt beticht de huis baas de huurders ervan dat ze voor geluidsoverlast zorgen. Een van de huurders zou aan de Pie terskerkgracht samen hebben gewoond met zijn vriendin, wat in strijd is met het huurcontract. Tijdens de zitting kwam advo caat Landman van de verhuur der op de proppen met een con tract dat de bewoners hebben ondertekend. Daarin staat te le zen dat ze akkoord gaan met hun vertrek uit het pand. Vol gens de huurders hebben ze het briefje wel ondertekend, maar is de passage over hun vertrek na derhand toegevoegd. Het origi nele contract ging volgens hen over terugbetaling van een geld bedrag, niet over vertrek. Een van de huurders zegt in het be zit te zijn van een doorslag van het oorspronkelijke contract. Daarop zou de bewuste zin over het opzeggen van^e huur nog ontbreken. Advocaat Landman, die de huis baas vertegenwoordigt, wil geen reactie geven. het geld dat u normaal gespro ken nodig heeft om twee weken te leven. Schrijf de rest over naar een rentedragende reke ning bij een andere bank. Als u ziet dat u geld nodig heeft, schrijf dan het benodigde be drag weer over naar de hoofd rekening." „Tot slot, als u de pinpas te voorschijn haalt, controleer dan of het wel uw eigen pas is. Ook als u gepind heeft, moet u con troleren of uw eigen pas wel uit de pinautomaat komt. Pin zo veel mogelijk in een postkan toor en niet er buiten. Weet dat u bij fraude alle schade zelf moet dragen." Eric-Jan Berendsen leiden - Stichting Dienstverle ning Leiden gaat samen met de Rijngeest Groep een bezoek dienst opzetten voor en door weduwen/weduwnaars van 55 jaar en ouder, die recent hun partner hebben verloren. Voor deze bezoekdienst zijn vrijwilli gers nodig met dezelfde erva ring, die kunnen luisteren en voldoende mobiel zijn. Ze moe ten ongeveer twee dagdelen per maand beschikbaar zijn. Een maal in de zes weken worden ervaringen uitgewisseld. Ter voorbereiding krijgen de vrijwil ligers een cursus rouwbegelei- ding. Wie geïnteresseerd is of meer informatie wil, kan contact op nemen met de coördinator: Ma- riëlse Goddijn, 5143503 of op 23 april naar de informatiebijeen komst gaan, van 10.30 tot 12.00 uur bij Stichting Dienstverlening Leiden, Geregracht 5.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 15