Jacht op vos en kraai wint aan populariteil ém REGIO 'Volkert spoort niet en mag zeker niet meer worden vrijgelaten' 'Telt het leven van Pim Fortuyn meer dan levens van anderen?' HOC 970 WOENSDAG 2 APRIL 2003 NAVRAAG Bezitters van stacaravans dreigen in de toekomst onroerend-zaakbe- lasting (OZB) te moeten betalen, nu de Hoge Raad heeft bepaald dat zulke cara- 'OZB voor stacaravansDan weet ik er nog wel een paar vans on roerend goed zijn. Die ge rechtelijke uitspraak leidt er waarschijnlijk toe dat straks ruim 220.000 eigenaren van zulke caravans in Nederland OZB moeten af dragen. De uitspraak heeft tot enorme commotie geleid in de toeris- tisch-recreatieve sector. Navraag bij JAN DE WIT, campinghouder in Noord wijk. Wat vindt u van de uitspraak dat ook voor stacaravans OZB moet worden betaald? „Ik ben met stomheid geslagen. Ik heb nog geen idee hoe het alle maal precies in elkaar steekt, want ik zit momenteel met een groep vrienden in Moldavië om de wedstrijd van het Nederlands elftal te bekijken. Maar als je de recreatie- en de toeristische sector naar de sodemieter wilt helpen, moet je zoiets doen. Weer een belasting erbij om de tekorten van de overheid te dekken. Dan weet ik er ook nog wel een paar." Welke dan? „Nou, ga dan ook wegen belasting heffen voor die stacaravans. Als ze met de trailer naar de cam ping worden gebracht, rijden ze toch een paar meter over de openbare weg, dus die belasting zou je ook kunnen invoeren. En op een camping betalen mensen ook geen aparte belasting voor hun hon den. Ook een idee, voor de mensen die dit soort dingen bedenken. Gekheid, ja. maar het ligt in dezelfde orde. Dit gaat toch helemaal nergens over." Waarom niet? „Wat denk je wat het kost om al die stacaravans te taxeren? Je mag geen aanslag versturen zonder taxatie. Op mijn camping staan tus sen de negentig en honderd stacaravans, maar ik ga alleen betalen voor die caravans die in mijn bezit zijn. De andere eigenaren zul len ze toch allemaal moeten aanschrijven. Daar zit dus nogal wat werk aan. Per saldo zal het misschien net zoveel kosten als het op brengt." Vreemde uitspraak dus? „Buitengewoon, dat in elk geval. Ik was nog niet op dat creatieve idee gekomen. Maar ja, zo simpel gaat het tegenwoordig in Neder land. Het is halen waar er wat te halen valt om de tekorten te dek ken en als dat niet met bezuinigen kan, gebeurt het op deze ma nier. Als je zulke belastingen gaat heffen, is het eind zoek. Dan moeten caravanbezitters straks ook nog eens riool- en woon- en forensenbelasting gaan betalen. Moet je nodig doen. Zeker als een grote bedrijfstak in Nederland, met rond de 2000 campings, naar de donder wilt helpen. tekst: Paul de Tombe foto: Mark Lamers UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1978, maandag 3 april VALKENBURG - Een sportzaal in Valkenburg moet parallel lopen aan het dorpshuis met tussen deze panden laagbouw. Dat is het ad vies van de commissie sportzaal, die zich de afgelopen maanden heeft beziggehouden met de verwezenlijkingskansen en de bouw plaatsen van een Valkenburgse sportzaal. Het betreft hier een zoge naamd tweede advies. In eerste instantie was de commissie van me ning dat een sportzaal haaks op het dorpshuis zou moeten worden neergezet. Het advies van de commissie dateert van begin oktober 1977 en is door leden en door de gemeenteraad eigenlijk tot begin maart onder tafel gehouden alsof het stukken over onze nationale vei ligheid betrof. In het plan is opgenomen een sportzaal van 16 bij 28 meter, verschillende ruimten voor scheidsrechter en spelers en een tribune voor zo'n 150 tot 200 personen. Als het bouwplan wordt goedgekeurd door G.S. van Zuid-Holland, dan zullen ook de school kinderen gymnastiekonderwijs in de zaal krijgen. Valkenburg is thans nog geheel aangewezen op het Waterbos in Rijnsburg. Dat kost de Valkenburgse gemeenschap volgend jaar 80.000 gulden. ANNO 1978, maandag 3 april NOORDWUK - Hoewel nog diep in de kraag gedoken is de randstad zondag massaal uitgelopen om een frisse neus te halen. Uit de wind, op een terrasje achter het glas, aanbaden duizenden het gulle voor jaarszonnetje. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO (Ld(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg. C P. Arnold W.MJ. Bouterse (adjunct) E-mail: directie@damiate.hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@damiate.hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 323 508 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIES 071-5 356 300 Sprinters (rubrieksadv072-519 6868 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €19.60 (alleen aut ine) p/kw €55,00 p/j €210.60 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr 18-19.30 uur, za: 10-13 u"r AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Zuid BV cq. de betreffende auteur HDC Uitgeverij Zuid BV, 2003 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Uitgeverij Zuid BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Uitgeverij Zuid BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Zuid-Holland staat sinds 25 maart het afschieten van kauwen en kraaien toe. Tegenover de jacht op vossen staat de provincie ook 'niet negatief. De Die renbescherming presenteerde gisteren een rapport waarin ze haar bezorgd heid uit over het 'gebrek aan terug houdendheid' bij het verlenen van toe stemming voor het doden van dieren. Veel grondbezitters maken intussen dankbaar gebruik van de mogelijkhe den die de nieuwe Flora- en Faunawet biedt De jacht op 'schadelijke dieren' is een stuk makkelijker geworden sinds de nieuwe Flora- en Faunawet een jaar geleden van kracht werd. Die wet geeft provincies de mogelijkheid om een ontheffing te verlenen op het al gemeen jachtverbod op dieren. Alle provincies, behalve Groningen, staan het doden van kraaien en kauwen in middels toe. In Friesland en Drenthe mag sinds kort ook de vos worden bejaagd. Ook Noord-Holland, Gel derland, Overijssel en Utrecht willen de jacht op Reintje weer toestaan. „Wij staan in principe ook niet nega tief tegenover het voorstel om daar vrijstelling voor te verlenen", zegt woordvoerster I. Weltevreden van de provincie Zuid-Holland. De Dierenbescherming maakt zich zorgen over de ontwikkelingen en presenteerde minister Veerman gis termiddag een rapport met cijfers over de toename van de jacht op die ren. De minister moet provincies 'zo nodig corrigeren', aldus de Dierenbe scherming. die de jacht op schadelij ke dieren nutteloos vindt: 'Er heerst een algemeen onwrikbaar geloof in de effectiviteit van afschot, zowel bij de overheid en jagers en grondge bruikers.' Hoe meer er wordt gescho ten, hoe meer sommige diersoorten zich voortplanten, zeggen sommige biologen. Het jagen op vossen en an dere diersoorten is daarom niet effec tief, aldus deze tegenstanders van de jacht. In Zuid-Holland is de jacht op scha- Dierenbescherming maakt zich zorgen delijke diersoorten (nog) niet daad werkelijk geopend. De provincie mag dan 'niet negatief staan tegenover het afschieten van vossen en andere dieren die schade veroorzaken, een voudig is het niet om toestemming voor de jacht te krijgen. „Voor het ge bied rondom Duinrell in Wassenaar is vorig jaar augustus een ontheffing aangevraagd voor de jacht op vos sen", zegt provinciewoordvoerster Weltevreden, die niet weet wie daar van de aanvrager was. Duinrell zelf was het niet, zo blijkt uit navraag. „Maar die ontheffing is geweigerd. De aanvrager heeft onvoldoende in formatie overlegd waaruit bleek dat vossen schade hadden aangebracht." De gemeente Wassenaar laat al jaren geen gelegenheid onbenut om te pleiten voor de jacht op sommige vo gelsoorten en vossen. Kauwen, kraai en, eksters en reigers zijn volgens de gemeenteraad verantwoordelijk voor het verdwijnen van vrijwel alle zang vogels. Enkele honderden vossen die in de duinen leven maken regelmatig een uitstapje in de bebouwde kom en richten in menig kippenhok grote schade aan. De beheerder van de duinen, Duinwatermaatschappij Zuid-Holland, is het echter met de Dierenbescherming eens. „Tot op heden maken we geen jacht op de vos", zegt H. Lucas van DZH. .Alleen als een beest zich onnatuurlijk ge draagt en een gevaar voor wande laars opf fietsers zou zijn, grijpen we in. Voor de rest laten we alles met rust. De vossenpopulatie reguleert zichzelf het best. Wassenaarder G. Twigt heeft een jachtvergunning en werkt in op dracht van de gemeente. Hij werkte veertig jaar als toezichthouder van DZH en heeft in het verleden veel ge jaagd op vossen, konijnen, hazen en fazanten. „Nu is de jacht op schade lijke dieren vrijwel nihil", zegt Twigt, die hoopt dat die situatie verandert. „Het is niet de bedoeling van de pi vincie dat je nu maar raak gaat sch ten op kauwen en kraaien. Een af- schotje is alleen mogelijk als alterna tieven niets helpen en je schade ka aantonen." Zo moeten bollenkwe- kers en boeren schade aan hun ge wassen eerst proberen te voorkom) met 'geluidskanonnen' en nep-kra, en.Als ik een koppeltje kraaien of kauwen zie, schiet ik er ook wel eer overheen, om ze te verjagen." Twigt houdt zich de laatste jaren meer bezig met het 'verjagen' van lastige dieren. „Heel tijdrovende klussen trouwens. Een paar weken geleden kreeg ik een melding over een vos die zat opgesloten in een ki penhok. Nou, die heb ik toen met een visnet gevangen. Alleen, ik mot hem daarna wel weer vrijlaten. Ter wijl die vossen één grote verschrik king zijn. Maar goed, de grote orga saties zijn allemaal anti-jacht. Af en toe wat afschieten zou veel beter zijn." Erna Straatsma Steeds meer provincies verlenen ontheffing op het jachtverbod op vossen en sommige kraaiachtigen, zoals de kauw. Foto's: United Photos De Boer/Cynthia van Dijke en Ton Kastermans KLANKBORD Als het aan de bezoekers van de Leidsch Dagblad internetsite ligt, slijt Vol kert van der G. de rest van zijn leven achter tralies. De stelling 'Volkert van der G. mag nooit meer vrijkomen' wordt door 68 procent onderschreven. De reacties lopen nogal uiteen. Van: 'Laat hem maar wegrotten in zijn cel', tot: 'Vijfjaar is ge noeg'. W. Veenstra, Leiden: „Oneens. Ik denk niet dat hij levenslang zonder kans op vervroegde vrij lating verdient. Het was moord op een bekend politicus, oké, maar een celstraf van 15 of 20 jaar vind ik dan ook wel zwaar genoeg. Ter verge lijking: Lucy de B. kreeg levenslang voor vier moorden op hulpeloze kinderen en bejaarden, dat vind ik nog altijd er ger dan de moord op Fortuyn." Guus Sypkens, Oegst- geest: „Eens. Mensen die zomaar politici dood schieten om hun opvat tingen mogen nooit meer vrijkomen." C. Göllner, Leiderdorp: „Eens. Volkert van der G. heeft voor zichzelf het recht opgeëist over het leven en ook de toekomst van anderen te beschik ken. Absoluut overtuigd van zijn eigen gelijk en zonder ook maar de ge ringste consideratie met diegenen die - overigens op goede gronden - het socialistische gedachte goed afwijzen, mag deze gevoelloze moordenaar nooit meer in onze sa menleving terugkeren." Corina van Weert: „Eens. Zo'n zinloze, ver schrikkelijke, alle Neder landers aangaande moord kan alleen maar op zijn zwaarst worden gestraft worden. Daar hebben we recht op." Jaap van Beelen, Kat- Volkert van der C. mag nooit meer vrijkomen wijk: „Oneens. Geef hem vijf jaar en dan weer vrij." Mevrouw Van Roode, Lisse: „Eens. Want hij is een gevaar voor Neder land." Vincent Duyvestijn, Voorhout: „Helemaal mee eens. Zoiets doet een normaal denkend mens toch niet?" Hans van Poelgeest, Lei derdorp: „Oneens. Ik respecteer dat iedereen een mening heeft en be reid is daarvoor actie te voeren. Volkert is daarbij te ver gegaan, maar als hij daarvoor boete doet (bijvoorbeeld 20 jaar zit ten) en berouw toont, zou hij wel weer in onze samenleving opgenomen kunnen worden. Rachid Finge jr., Leiden: „Oneens. Volkert van der G. is een moordenaar, net zoals vele anderen die we helaas hebben in ons land. Hij dient dus, net als al die anderen, volgens de wet behan deld te worden. Dat zou eventueel kunnen bete kenen dat hij op lange termijn weer vrijkomt." Peter Klein, Nieuwegein: „Eens. Een medemens willens en wetens van het leven beroven op basis van een goeddeels zelf ontworpen maatschap pijvisie betekent, dat in die maatschappij voor goed geen plaats meer is. Het gedachtegoed van Pim Fortuyn deel ik goeddeels niet, maarzin een maatschappij met zeer vrije uiting van me ning hoeven andersden kenden niet geëlimineerd te worden." Tim Semeijn, Leider dorp: „Eens. Wat denk je? Die gast is ziek in zijn hoofd. Voorbedachte ra de nog wel. Laat hem maar lekker in zijn cel wegrotten." Bas Boekholt, Den Haag: „Oneens. Want er is nooit meer achter te komen hoeveel (over)last niet-Fortuynstemmers van Fortuyn zouden heb ben gehad." Bas Schijff, Rijnsburg: „Eens. Deze man spoort echt niet en mag zeker niet meer worden vrijge laten. Als medewerker van Milieu-offensief ging hij in het verleden zover dat hij boeren financieel ten gronde heeft gericht. Een luis of ander onge dierte kneep hij echter niet dood omdat ze vol gens hem ook recht heb ben op een leven. Tja, dan ben je gewoon de weg kwijt. Zo werkt het toch echt niet in de na tuur; daar is het eten en gegeten worden. Door Pim te vermoorden is hij van het juridisch ver moorden van mensen overgegaan naar het echt vermoorden van men sen. Pim was een tegen stander die hij juridisch nooit had aangekund. Als je gedrevenheid zover gaat, mag je niet meer in de maatschappij terugke- De nieuwe stelling gaat over de geruchtmakende rechtszaak die de ouders van het zwaargehandi- capte Leidse meisje Kelly tegen het LUMC hebben gevoerd. Onlangs bepaal de het gerechtshof dat het ziekenhuis schadever goeding aan Kelly en haar ouders moet betalen om dat het kind 'ten onrecht is geboren'. De ouders va Kelly drongen tijdens de zwangerschap aan op vruchtwaterpunctie maa het LUMC weigerde. Zo kon Kelly, die anders wei licht zou zijn geaborteerd toch ter wereld komen. Volgens het hof moeten zowel de ouders als Kelly zelf smartengeld krijgen en moeten de kosten woi den vergoed die voor de opvoeding en medische behandeling van het meisje zijn (en worden) gemaakt. Het bedrag is nog niet bekend, maar loopt mogelijk in de mil joenen. De stelling waar op u tot en met maanda{ kunt reageren luidt: Kelly en haar ouders krij gen terecht schadevergoe ding van het LUMC Reageren kan via de post De stelling, postbus 54, 1 2300 AB Leiden, of via www.leidschdagblad.nl. Annemarie de Jong (16) uit Voor schoten, vwo-leerlinge: „Never say never! Ik denk dat het woord 'nooit' niet van toepassing is in deze situa tie. In de loop der jaren zie je dat over diverse politieke ontwikkelin gen de meningen veranderen. Je ziet ook dat betrokkene nu zelf zijn fout inziet. Ik vind dat Volkert van der G. net als andere verdachten van moord moet terechtstaan. Je mag geen onderscheid maken omdat hij een populaire politicus heeft ver moord. Telt het leven van Pim For tuyn meer dan de levens van andere personen in deze samenleving? In mijn ogen niet. Ten opzichte van de wet zijn we allemaal gelijk. Daarom denk ik dat als Volkert van der G. zich goed gedraagt en er geen gevaar meer is voor de samenleving hij ook het recht heeft om eerder vrijgelaten te worden." Nancy Knijnenburg (34) uit Leiden, beveiligingsmedewerkster en voet- baltrainster van de damesselectie van SJC Noordwijk: „Helemaal mee eens, ernstige delicten mogen van mij veel strenger worden aangepakt. Mensen die misdaden als moord of doodslag begaan, moeten zo lang mogelijk worden opgesloten. Ze vor men een gevaar voor de mensheid en misschien ook voor zichzelf. In dit specifieke geval was er sprake van moord met voorbedachte rade, dus er is geen twijfel mogelijk: le venslang zitten. Maar dan wel als 'echte' straf: geen hotelkamer zoals die gevangenissen er tegenwoordig uitzien. En levenslang, omdat zulke figuren meestal terugvallen in hun oude levenspa troon. Zo lang ze zit ten, vormen ze geen gevaar voor de sa menleving. En dan kan Nederland weer rustig gaan slapen." Karin Castelijn (42), boerin in Rijp- wetering:Als Volkert van der G. nooit meer mag vrijkomen, zou dat moeten gelden voor iedereen die ie mand in koelen bloede neerschiet. Ik vraag me af wat je in Nederland moet doen om levenslang te krijgen. De man die onlangs in Amsterdam is geliquideerd was in 1995 veroor deeld tot dertien jaar gevangenis straf, na iemand neergeschoten te hebben. Toch was hij in 2003 - vijf jaar voor het verstrijken van de pe riode dat hij eigenlijk in de cel had moeten zitten - alweer op vrije voe ten! Ik ben niet van mening dat Vol kert van der G. nooit meer op vrije voeten mag komen. Dat hij voor een jaar of vijftien in het gevang moet, oké. Maar dan moet het ook écht vijftien jaar zijn." m m. v Dennis Salman (30) uit Noordwijk, actief in Lijst Nieuwe Politiek:Als voormalig kandidaat-Kamerlid voor de LPF heb ik van dichtbij meege maakt wat de moord op Pim For tuyn heeft losgemaakt in de Neder landse samenleving. Op 6 mei 2002 heeft Volkert van der G. het Neder landse volk zijn toekomstige minis ter-president afgenomen, waarmee in de ogen van veel Nederlanders een einde is gemaakt aan de demo cratie. Hij verdient in mijn ogen dus de zwaarst mogelijke straf. Maar la ten we wel zijn: levenslang bestaat in Nederland niet. En de herinvoering van de doodstraf wordt in Den Haag doodgezwegen. Kon het maar waar zijn dat Van der G. nooit meer vrij kwam. Maar ik voor- spel dit: over een jaar jÉpHBfc of twee, drie loopt Van der G. weer ge- mJ woon vrij rond en dan staat er een grote zak geld voor hem yk klaar." M Berend Stolk (48) uit Leiderdorp, intensivecarespecialist in Dijkzigt- ziekenhuis: „Ons rechtssysteem is gebaseerd op correctie en op be straffing, niet op wraak. Deze essen tiële vorm van beschaving geldt bij het spreken van recht over iedere ontspoorde en over iedere boef. De uitzondering hierop is uiteraard of iemand bij herintrede in de maat schappij a priori vrijwel zeker weer een gevaar zou kunnen zijn voor an deren. Een koelbloedige - en daar mee dus automatisch gestoorde - moordenaar verdient veel straf, maar ook een poging tot correctie. Dat geldt voor iedere boef, ongeach de vraag of het slachtoffer voor een politieke aardverschuiving had kun nen zorgen. Het recht kent wel emoties, maar wordt daar niet door geregeerd. Ik m-A denk overigens dat het voor de betrokke ne zelf wel zo veilig is om maar eens een flinke tijd opgesloten te zijn."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 14