LEIDE Bouwstop op terrein Roomburg geëist Stoplichten bij parkeerterrein Haagweg 8f REGIO 'Dit is geen vertraging, maar puur politiek' Klimcentrum in Petruskerk Geen licht, geen water maar wel een rookkast voor hammen Patiënte luchtbrug Diaconessenhuis is boos op haar zorgverzekeraar Rli Anna's Hoeve raakt in de knel Kamervragen over Kelly Over de drempel 'Regulier nderhoud' in ansvaalbuurt Voorschoten ekt oplossing niljoenentekort luw beroofd station i - Een 46-jarige vrouw uit Jodrecht is gisteren op Lei- Centraal beroofd van haar r en handtas. Zij stapte uit rein en wilde vervolgens Ir koffer van het balkon pak- L Op dat moment werd ze jr iemand geduwd en ver- |r de koffer uit het oog. Ver- ns kwam ze er achter dat toffer was gestolen en dat Ihaar tas die om haar puder hing, was verdwenen. ikuur PvdA 'Rijn en Vliet' - De PvdA Leiden houdt pdag 7 april een inloops- kuur in Zorgcentrum Rijn liet aan de Aaltje Noorde laan 1, van 19.15 uur tot 0 uur. Tot de zomervakan- loudt de partij nog drie in- ispreekuren op locatie, ndag 12 mei is er een in- spreekuur in buurthuis ichwijck, maandag 2 juni tuurthuis Op Eigen Wieken inaandag 30 juni in buurt - !s De Kooi. De partij gebruikt nloopspreekuren om erach- B komen wat er onder de foners van de Leidse wijken prgemeesters neren in Waag piN - Drie Leidse (ex-)burge- esters, Goekoop, Postma en listra, signeren tijdens de narkt op 12 april in de e Waag reproducties van iventiende-eeuwse prent it op Leiden vanaf het zui- Ivan Christiaen Hagen. Be ters kunnen een exemplaar lachtigen voor vijf euro. Le is van het Leidsch Dagblad hnen met een bon uit de Int van 10 april korting krij- l De markt is georganiseerd ïr de Rotaryclubs uit Leiden, Iderdorp en Oegstgeest, die ttde opbrengst de gezond- organisatie WHO steunen r strijd tegen polio. De t is open van 10.00 tot 0 uur. vervolg van voorpagina leiden - Fractievoorzitter P. Day is 'alleen met zeer stevige be denkingen' bereid de veront schuldigingen van burgemees ter en wethouders voor de late beantwoording van schriftelijke vragen van de SP te aanvaarden. „Want dit is natuurlijk absurd, te gek voor woorden." Day, twee jaar geleden nog 'gewoon' SP- raadslid, zegt dat hij het college er nog altijd van verdenkt dat het met opzet zo lang heeft ge wacht met de beantwoording. „PvdA-wethouder Hillebrand had zich door zijn uitspraken over annexatie van Valkenburg in een onmogelijke positie ge manoeuvreerd. Door zo lang te wachten met de beantwoording, werd de angel eruit gehandeld. Puur politiek. Met vertragingen heeft dit niets van doen." Volgens een artikel in deze krant van 7 april 2001 had Hillebrand tijdens een besloten bijeen komst met bestuurders van re giogemeenten gezegd dat hij de gemeente Valkenburg wilde an nexeren. Vergeer klom direct in de pen en stelde vast dat Hille- brands uitspraak niet was ge dekt door de Leidse gemeente raad en dat hij de toch al zo bro ze verhoudingen met de regio om zeep had geholpen. In de beantwoording trekt het college een klein boetekleedje aan, maar schrijft het ook triom fantelijk dat anno 2003 met de regio allerlei inhoudelijke af spraken zijn gemaakt op het ge bied van wonen, werken, ver keer, natuur en groen. „Boven dien is er een beter wederzijds begrip voor lokale en regionale problematiek. Het college is van mening dat wethouder Hille brand in dit proces juist een zeer positieve bijdrage heeft ge leverd." Volgens Day beantwoordt het college schriftelijke vragen te genwoordig veel sneller. „Ook als de vragen bij de oppositie vandaan komen. De oppositie wordt sowieso veel beter behan deld. De late beantwoording van Cors vragen was exemplarisch voor de toenmalige verziekte bestuurscultuur. Overigens is Day nog lang niet helemaal tevreden. „Brieven van burgers worden ook sneller be antwoord, maar vaak niet seri eus. Het is daarom dat de ge meenteraad en de griffie zich moeten bemoeien met brieven van burgers. Ook dat is eigenlijk te zot voor woorden want daar zijn raadsleden niet voor, maar het is van groot belang dat er snel en adequaat wordt gerea geerd op burgers." door Eric-Jan Berendsen leiden - De Leidse ondernemer Peter Labruyère wil de onlangs door hem aangekochte Petrus- kerk verbouwen tot klimcen trum. Het bisdom Rotterdam besloot tot afstoting van de be kende kerk aan de Lammen- schansweg vanwege de sterke leegloop van de parochie. Om dat de klimsport in Nederland steeds meer terrein wint, ver wacht Labruyère vooral veel be zoekers uit de Leidse regio. Die zijn momenteel aangewezen op klimcentra elders in de Rand stad. De verwachting is dat de hal dit najaar zijn deuren opent Het was een berichtje van giste ren op de internetsite prikbord- .climbing.nl. Natuurlijk betrof het een 1-aprilgrap, maar er wa ren toch mensen die qr in tuin den, gezien het aantal reacties op de elektronische snelweg. Er waren gisteren meer al dan niet geslaagde 1-aprilgrappen. Zo waren leerlingen van het Vtiet- land College aan de Apollolaan er toch even van overtuigd een aantal Idols-sterren bij hen op school zou optreden. In seniorencentrum Lorentzhof sloeg de immer gemoedelijke sfeer om in tijdelijke boosheid bij een paar bewoners toen de directie verkeersregels voor het door Wim Koevoet leiden - Het bouwrijp maken van Roomburg moet onmiddellijk worden gestaakt. Dat eist de Leidse advocaat A. Oosthout na mens zijn cliënt P. Ramaker, de beheerder van Anna's Hoeve. De ze uit 1850 stammende en zwaar vervallen boerderij is door de hui dige grondwerkzaamheden in de nieuwbouwwijk in de knel ge raakt en dat gaat ten koste van het welzijn van Ramakers dieren. Als de bouwactiviteiten worden voortgezet, sleept Oosthout de gemeente in een kort geding voor de rechter, laat hij weten. Oosthout heeft de gemeente al eerder in een brief op de situatie op en rond Anna's Hoeve gewe zen. Dat schrijven bleef onbe antwoord. Oosthout heeft eer der deze week de brief verstuurd waarin hij het stopzetten van de grondwerkzaamheden eist. Als ultimatum houdt hij 48 uur aan. De raadsman zegt dat hij er niet op uit is Roomburg, waar dui zend woningen moeten komen, te dwarsbomen. „Maar dat kan wel de consequentie zijn van een eventuele uitspraak van de rechter." Volgens Oosthout pleegt de gemeente met de bouwactiviteiten inbreuk op Ra makers rechten. „Er valt van al les over te zeggen en dat moet de rechter dan ook maar doen", aldus Oosthout. „Zo is er een pachtcontract dat nu zomaar terzijde wordt geschoven. Er wordt mijn cliënt geen alterna tief aangeboden. Hij krijgt alleen maar een overzicht van data en de werkzaamheden die in het kader van Roomburg worden verricht De gemeente wil ge woon dat hij verdwijnt" De boerderij is weliswaar al sinds de jaren '80 gemeentelijk eigendom, maar de vorige eige naresse, wijlen Mientje Verde- gaal, heeft in het verkoopcon tract de bepaling laten opnemen dat Ramaker de boerderij 'om niet' mag gebruiken. En dat doet Ramaker dan ook, voor zijn dieren, al tientallen jaren lang. De gemeente Leiden laat via woordvoerster H. Quispel weten dat de brief van advocaat Oost- fiout nog niet binnen is. „We willen reageren op wat daarin staat." De boerderij Anna's Hoeve naast het oprukkende zand van woonwijk Roomburg. Foto: Hielco Kuipers door Wim Koevoet leiden - Momenteel lopen er 35 schapen op Anna's Hoeve, ne gentien lammetjes, een stuk of 75 kippen, twee pauwen, een poes en zeven konijnen. Dan heeft beheerder P. Ramaker de fauna van de boomgaard nog niet meegerekend, waar onder meer een buizerd, salamanders, een torenvalk en een zwaluw huizen. Ramakers veestapel was kort ge leden nog een stuk groter, maar omdat hij gestaag wordt inge sloten door enorme zandhopen en grondopslag, bulldozers en graafmachines heeft hij zo'n 50 schapen van de hand moeten doen. Anna's Hoeve is geslon ken van zeven naar twee hecta re. Ramaker heeft voor steeds minder dieren steeds minder ruimte en voedsel. Tijdens een rondleiding ontdekt hij het eerste dodelijke slachtof fer: een verdronken lammetje. „Dat arme beestje wist het niet meen de ene sloot was plots klaps gedempt, maar deze stond nog vol water." Het is bepaald niet voor het eerst dat Ramaker en de ge meente Leiden met elkaar over hoop liggen over het voortbe staan van Anna's Hoeve. Zo hing de slopersbal er in de jaren negentig al boven toen er plan nen waren voor de bouw van bedrijfsruimte. Door de komst van het asielzoe kerscentrum kon het leven op de boerderij nog enige tijd wor den gerekt, want vooral voor de jonge vluchtelingen was de aan wezigheid van Ramakers offici euze kinderboerderij best pret tig- Dat zou Ramaker het liefst wil len: de beheerder zijn van een echte kinderboerderij, maar zo ver is het nooit gekomen. Ook zijn pogingen om Anna's Hoeve van een monumentale status te voorzien zijn tevergeefs geweest Volgens Ramaker is er voldoen de aanleiding voor. Zo is er een ruim anderhalve eeuw oude weiput, een stal met zwaluw nesten in het dak, een bedstee op zolder en een rookkast voor hammen. Gas, water en licht zijn er niet, maar de gemeente heeft volgens Ramaker ook nooit een vinger naar Anna's Hoeve uitgestoken. Ramaker, die zo min mogelijk zegt, omwille van 'mijn gezond heid en mijn juridische positie', heeft begrepen dat de gemeente tijdens de bouw van Roomburg Anna's Hoeve als informatie centrum voor de wijk wil ge bruiken. Uiteindelijk komen er huizen te staan. Ramaker: „Eerst moet ik eruit. Dan verdwijnt de boerderij vanzelf." gebruik van rollators aankon digde. Bij de liften zouden ro tondes worden aangelegd om het in- en uitgaande roÜatorver- keer te reguleren. Het ophangen van waarschuwingsborden liet nog op zich wachten wegens enorme drukte bij de fabrikant Tot slot stond er drie dagen ge- leden in Het op Zondag nog een grap. De oprichting van Rugby Club Leiderdorp (RCL) zou over twee dagen een feit zijn. Het nieuws sloeg bij veel leden van de Leidse rugbyclub DIOK in als een bom. Tot het moment dat ze gingen rekenen. Inderdaad, de oprichtingsvergadering voor RCL stond gepland op 1 april. leiden/oen haag - Boris Dittrich (D66) en een aantal andere Ka merleden willen dat wrongful li-*» yë-claims in de toekomst onmo- gelijk worden. Ze zeggen dat -* naar aanleiding van de zaak rond Kelly, een negenjarig meis je uit Leiden. Het Haagse gerechtshof wees-, vorige week een schadevergoe ding toe aan Kelly, omdat het* LUMC de genetische afwijking van het ernstig gehandicapte kind had moeten voorzien. DeJ« ouders hadden na een waar-r schuwing van het ziekenhuis toty abortus kunnen besluiten. Nu hen die mogelijkheid niet is ge- geven, heeft het hof de ouders een schadevergoeding toegewe- zen voor Kelims opvoeding en medische kosten. Kelly zelf krijgt smartengeld voor haar 'onrecht matig bestaan' (wrongful life). De Kamerfracties van PvdA, D66 en ChristenUnie hebben het ka binet gevraagd om een stand punt over schadeclaims van laatstgenoemde soort. Dittrich wil in de toekomst een verbod op schadeclaims van bijvoor beeld gehandicapte kinderen te- gen hun ouders, of tegen het J ziekenhuis dat hun geboorte mogelijk heeft gemaakt. Hij is- ook bang voor schadeclaims van kinderen die met een erfelijke depressie zijn belast. Het D66- Kamerlid heeft over de kwestie J schriftelijke vragen gesteld aan de minister van justitie. De PvdA-fractie is nog verdeeld over de zaak, maar heeft wel vragen ingediend bij de minister van volksgezondheid. Kamerlid José Smits zegt in NRC Handels blad dat ze bang is dat ouders door de mogelijkheid van een schadeclaim meer onder druk. komen te staan om tot abortus over te gaan. Artsen zouden abortus nadrukkelijker aanbie- - den als er mankementen zijn' geconstateerd aan het ongebo ren kind. Om zich in te dekken zullen artsen daarom ook meer prenatale onderzoeken willen uitvoeren, verwacht Smits. - De gemeente is gisteren inen met het wegfrezen de verkeersdrempel op de iing van de Burggravenlaan de Hoge Rijndijk. Hoewel de empel er nog maar een half )r lag, moest hij toch alweer rdwijnen. Volgens de gemeen- veroorzaakt het verkeer bij het sseren van de drempel meer lingen dan verwacht De werk- Mnheden duren tot en met Foto: Mark Lamers •r Robbert Minkhorst - Extra verkeerslichten op de 'eg in Leiden moeten de files voor parkeerterrein van de Stichting Stads- :rplan (SSL) oplossen. Kort na de ier krijgt de stichting bovendien een le terrein onder haar hoede, e gemeente Leiden en de stichting zijn !t eens over een aantal maatregelen die loral op zaterdag voor een betere afwik- ïling van het parkeerverkeer moeten irgen. Het verkeer op de Haagweg staat laatste tijd geregeld vast, mede omdat Haagwegterrein zelf steeds vaker vol it met auto's, teur C. Verplancke van Stadspar keerplan drong daarom aan op spoed- il fcrleg met wethouder A. Pechtold 166/verkeer). Verplancke kondigde aan fteinen in de stad te gaan 'kraken' als Leiden hem niet te hulp schoot. Inmid dels hebben de twee met elkaar gespro ken en is Pechtold Verplancke tegemoet gekomen. „Er komen zeker stoplichten bij de uitgang", zegt Verplancke. „De huidige situatie leverde gevaarlijke toe standen op. Verder hebben wij de kaart verkoop wat naar achteren verplaatst, zo dat er meer wachtenden op het terrein zelf kunnen staan." Stadsparkeerplan, de gemeente en de provincie Zuid-Holland onderhandelen nog over het transferium 't Schouw. Dat wordt nu nauwelijks gebruikt, maar heeft veel geld gekost. „Ze willen dat wij gaan rijden naar de binnenstad", zegt Ver plancke. „Maar dat kost geld. Wij kunnen frequenter en op maat rijden, bijvoor beeld voor het Bio Science Park. De bal ligt bij Pechtold en bij de provincie." Zekerheid is er inmiddels wel over een nieuw parkeerterrein bij de Groenoord- hallen, op de plek in Leiden-Noord waar Pemix korfbalde. „Het ligt op schema", aldus Verplancke. „We kunnen beginnen na de zomer. Het zou me tegenvallen als dat niet zo is." PvdA-wethouder R. Hillebrand, verant woordelijk voor én het Stad Milieupro ject op het Haagwegterrein (met een par keergarage, woningen, natuur, een ge- zondheids- en een kunstcentrum) én de plannen in Leiden-Noord, bevestigt de overeenkomst over het parkeren bij de Groenoordhallen. Het wordt het derde terrein voor Stadsparkeerplan, na de Haagweg en station Lammenschans. „Rond de zomer moet mogelijk zijn. De precieze datum weet ik niet, dus pin me er niet op vast Maar het gaat door." Hillebrand reageert verder op de proble men rond de financiering van een par keergarage op het Haagwegterrein. Hij vindt dat de zorgen daarover, afgelopen zaterdag geuit in het Leidsch Dagblad, voor 'veel onnodige paniek' hebben ge zorgd. „Er wordt hard gerekend. Dat kan best betekenen dat het duurder uitvalt. Of er moet dan geld bij, of het program ma van eisen moet veranderen." Grondeigenaar NS Vastgoed, de gemeen te, omwonenden, Stadsparkeerplan en Kunstcentrum Haagweg4 overleggen over een plan voor het gebied. „Er is geen patstelling", zegt Hillebrand. „We lopen ook niet gierend uit de planning. Ik verwacht nog steeds dat er voor het eind van het jaar een nieuw bestemmingsplan ligt. Het klopt dat de partijen geen eens luidend oordeel hebben. Dat betekent niet dat we het uiteindelijk niet eens wor den. De verschillende belangen moeten worden verenigd." door Eric-Jan Berendsen leiden/oecstceest - MeVTOUW W. van Weeren-Versluis uit Oegstgeest is boos. Boos op zorgverzekeraar VGZ uit Nijme gen omdat die haar knieoperatie in Engeland weigert te vergoe den. Die ingreep werd half fe bruari uitgevoerd door ortho- peed B. Mullers uit het Diaco nessenhuis in Leiden die sinds november vorig jaar samen met zijn collega H. Schüller maande lijks een luchtbrug naar Enge land begeleidt en daar elke keer vier patiënten opereert. Van Weeren heeft al negen jaar last van artrose in haar rechter knie. Om die reden verhuisde zij zelfs twee jaar geleden van een flat met trappen in Leiderdorp naar een flat met lift in Oegst geest. In april vorig jaar grig het fout. Bij het uitstappen van de auto schoot er een enorme pijn scheut door haar been. Uitein delijk kwam zij bij orthopeed Schüller terecht die in juli vorig jaar besloot dat zij in aanmer king kwam voor de luchtbrug naar Engeland. Vorige maand was het dan zover. Zij kreeg in Engeland een knieprothese. Een maand voor de operatie, half januari, ging er een brief naar haar zorgverzekeraar VZG in Nijmegen met het verzoek de operatie, verblijf en vervoer te betalen. De totale kosten daar van bedroegen rond de 12.000 euro. Toen begon de ellende. „Eerst zei de verzekering dat de brief niet was ontvangen", ver telt Van Weeren. „Vervolgens heb ik de brief gefaxt. Daarna volgden allerlei telefoontjes met de medisch adviseur van de ver zekering. Om een lang verhaal kort te maken: de kosten van de luchtbrug werden niet vergoed. Er zou geen medische reden voor zijn en de verzekeraar zei dat er geen contract was met het hospitaal in Engeland. Er werd geschermd met argumenten dat 3c maar in een ander ziekenhuis moest worden geholpen. Welk ziekenhuis werd mij niet verteld. Wel werd er gezegd dat daar ook wachtlijsten waren." Een woedende Van Weeren te kende vervolgens bezwaar aan. „Ik heb nog nooit een arts of specialist van mijn verzekeraar gezien. Er wordt daar blijkbaar op afstand een diagnose gesteld. De orthopeed in het Diacones senhuis zei dat ik de laatste maanden op een vulkaan had geleefd. Met andere woorden: er kon geen moment meer worden gewacht met de operatie." Daarom besloot de stichting Zorg voor Zorg die de luchtbrug van het Diaconessenhuis orga niseert, de kosten van Van Wee ren te betalen. Haar partner moest echter 700 euro bijdragen voor zijn reis en verblijf in Enge land. Kosten die andere verze keraars wél vergoeden. W. Krosenbrink van Zorg voor Zorg heeft geen goed woord over voor de opstelling van VGZ. „De verzekeraar verdient een flinke draai om de oren. De kos ten voor de operatie in Enge land zijn niet hoger dan in Ne derland, België of Duitsland. Opname, operatie, verpleging en nazorg kost overal rond de 12.000 euro. Wij hebben met geen enkele verzekeraar proble men behalve met VZG. Zorg en Zekerheid en Zilveren Kruis, hier uit de regio, werken prima mee. De opstelling van VGZ wekt verbazing. Temeer daar patiënten in alle lidstaten van de Europese Unie mogen worden behandeld als daar medische noodzaak voor is. Dat hebben de ministers van volksgezond heid onlangs besloten. Omdat die noodzaak er voor mevrouw Van Weeren wel degelijk was, hebben wij besloten haar kosten te betalen." Volgens Krosenbrink is een ope ratie in het buitenland niet per se een goede oplossing. „Patiën ten weten vaak niet waar zij te rechtkomen en wie de operatie verricht Niet iedere orthopeed is namelijk even goed. Daar naast moet de nazorg dan in Nederland gebeuren en daar hebben de lokale specialisten weer geen zin in." Het is voor mevrouw Van Wee ren en haar partner reden ge noeg om VGZ voor de rechter te slepen. „Gelukkig kan ik zelf mijn mondje goed roeren, maar wat gebeurt er met mensen die dat niet kunnen, %aag ik me dan af. Die worden vermalen door de bureaucratische rim ram. Wij stappen naar de rech ter. Niet voor het geld, maar om het principe. Worden we in het gelijk gesteld, dan gaat het geld naar een goed doeL" Volgens een woordvoerder van VGZ is de kwestie 'eigenlijk heel simpel'. „Een operatie in Enge land kost héél véél geld. Een zelfde behandeling kunnen wij goedkoper in Duitsland of Bel gië laten uitvoeren omdat het makkelijker is om van Oegst geest naar Antwerpen te reizen dan naar Engeland. Die behan deling was dan geheel voor onze rekening gekomen. Waarom an dere verzekeraars de luchtbrug naar Engeland wel vergoeden en wij niet? Dat moet u dan maar aan hen vragen."

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 13