'Voetbal is bijzaak' MEDIA Verslaggever Gerri Eickhof terug in Bagdad De mannen van mijn leven Belangstelling televisiekijker voor oorlog Irak neemt af Hoofdredacteur Hans Laroes:'Anarchistische chaos na invasie is uitgebleven' Edward van Cuilenborg heeft bij SBS 6 het rijk alleen Maud Hawinkels confronteert alleenstaanden met hun exen Honderden kaarsjes voor vrede Eurovisie Songfestival speciaal voor kinderen Menno Buch biedt zijn excuses aan Extra journaals deze week Hilversum - De NOS gaat deze week door met extra nieuws bulletins over de oorlog in Irak op de hele uren tussen 10.00 en 17.00 uur. De uitzendingen zijn te zien op Nederland 2 en wor den het hele uur herhaald. De avondbulletins van het NOS Journaal blijven deze week lan ger dan normaal. Ook het NOS- radioprogramma Met het oog op morgen (Radio 1,23.00 uur) duurt deze week nog een uur langer in verband met de oor- log. RTL zendt concert Idols in mei uit Hilversum - RTL 4 zendt de Ahoy'-concerten van de Idols- finaïisten uit op 3 en 10 mei. Winnaar Jamai, runner-up Jim en de finalisten Zosja, Dewi, Hind, David, Marieke, Joël, Bas en Yuli stonden vier keer op het podium in Rotterdam. Voor de fans die geen toegangskaartje konden bemachtigen, brengt RTL 4 een tweedelige registratie van de optredens. Idols in Con cert is op beide zaterdagen in mei te zien tussen 21.00 en 22.00 uur. Nederpopalbum aller tijden Hilversum - Muziekliefhebbers kunnen op www.schiffers.fin stemmen op hun vijf favoriete albums. Het AVRO Radio 2-ra- dioprogramma organiseert sa men met het Nationaal Popin stituut en het Algemeen Dag blad de verkiezing van het beste Nederpopalbum aller tijden. De winnaar wordt op 17 april be kendgemaakt in Schiffers.FM. De organisatie heeft een lijst met honderd albums van de af gelopen vijftig jaar samenge steld. Van de honderd albums zijn er 39 Nederlandstalig. Amerikaanse prijs voor De Enclave Hilversum - De driedelige VARA-dramaserie De Enclave is opnieuw onderscheiden. Het door Willem van de Sande-Bak- huyzen geregisseerde drieluik over de val van Srebrenica werd tijdens het San Francisco Inter national Film Festival bekroond met een 2003 Golden Gate Award. De productie kreeg de award in de categorie Televi sion Narrative Long Form. Voor het festival werden dit jaar 1600 films, videoproducties en tele visieprogramma's ingezonden door meer dan zeventig landen. dinsdag 1 APRIL 2003 door Susanne van Velzen Hilversum - Verslaggever Gerri Eickhof van het NOS Journaal is terug in Bagdad. Met zijn came raman Hans Struik en producer Sally Shariff keerde Eickhof gis teren vanuit Jordanië over de weg terug naar de hoofdstad van Irak. Volgens hoofdredac teur Hans Laroes van het NOS Journaal is de situatie in Irak op dit moment veilig genoeg om de ploeg daar weer aan het werk te zetten. „De oorlog is anders gegaan dan wij dachten. De anarchistische chaos die we verwacht hadden in het land na de invasie van de Britten en de Amerikanen is uit gebleven. De inschatting is dat ze veilig kunnen reizen en wer ken in Irak. Natuurlijk zijn de bombardementen wel een risico voor de ploeg, maar die risico's zijn niet zodanig groot dat we de terugkeer niet aandurfden. Er zitten nu redelijk wat journalis ten in Bagdad en we hebben niet het idee dat er vijandelijk heden in hun richting zijn", al dus Laroes. Eickhof kreeg in de nacht van zondag op maandag bij de grens tussen Jordanië en Irak toestem ming van de Irakezen om de grens over te gaan. Hij wachtte tot het licht was en ging toen in konvooi met Franse collega's richting Bagdad. Onderweg stuitte de ploeg op uitgebrande en gebombardeerde vrachtwa gens en bussen. In Bagdad was de sfeer volgens Eickhof redelijk rustig. Wel vielen er continu bommen en trilden de ramen van zijn hotelkamer in hun sponningen. Volgens de hoofdredacteur van het Journaal wilde Eickhof zelf heel graag terug naar Bagdad. Gedurende zijn 'gedwongen' verblijf in Jordanië baalde hij flink. Via de radio liet hij vorige week weten zich 'klote te voe len' omdat hij zo ver weg van Bagdad zat. Verzekering Ook de verzekering van de Jour- naalploeg is volgens Laroes in orde. Vlak voor het uitbreken van de oorlog was het niet meer mogelijk om verslaggevers in Bagdad te verzekeren. Dat was een van de redenen waarom Eickhof het land verliet. „We be talen nu tienduizenden dollars per week per persoon. Maar die kosten worden door meerdere omroepen betaald. Eickhof werkt niet exclusief voor het NOS Journaal." Wat Eickhof en zijn ploeg in Bagdad precies kunnen en m gen doen is nog niet duideli j Laroes:„Hij is gisteren pas aa gekomen en kon in het Journa alleen nog maar verslag doi van zijn reis. Die verslagen wi 'j den niet gecontroleerd. Er 'j toch niemand die Nederlan 1 spreekt. Of hij ook op pad mag en of q dan onder begeleiding gaat we1 ik nog niet. Ook de communie tie met hem verloopt nog h( goed ondanks berichten dat h telefoonverkeer steeds moeil 5 ker gaat. We houden nu dag!" lijks contact en blijven overle gen over hun veiligheid." lC Hij is het sportgezicht van SBS 6 voor de komende jaren. Edward van Cuilenborg verliet acht maanden geleden Studio Sport om bij de com- merciëlen voetbal en darts te presenteren. Voor Van Cuilenborg een kans zich voor de camera echt te bewijzen. SBS 6 commercieel? De NOS is net zo commercieel. En wie zegt dat voetbal alleen journalistiek benaderd kan worden? Het is ook en vooral amusement. door Dolf Rogmans nieuwegein - Met Moldavië-Ne- derland voor de deur staat er niet alleen voor het Nederlands voetbalelftal morgen veel op het spel. Ook voor SBS 6, dat sinds vorig jaar de uitzendrechten voor alle thuis- en uitwedstrij den van het Nederlands elftal bezit. Is topsport wel op zijn plek bij een commerciële zen der? Edward van Cuilenborg heeft er net twee uur tennis op zitten. Niet als commentator, maar als speler..Alleen dan ben ik niet met mijn werk bezig. Even hele maal leegmaken." Van Cuilen borg stapte acht maanden gele den over van Studio Sport naar SBS 6. Van een sportredactie van honderdvijftig mensen naar een sportredactie van drie men sen. Van de Champions League en eredivisie voetbal naar de Amstel Cup, de eerste divisie voetbal en darts. Maar ook naar het Nederlands elftaL Je oude baas Gerard Dielessen, de hoofdredacteur van Studio Sport, vindt dat SBS 6 de sport rechten van het Nederlands elftal uitmelkt Veel te veel Oranje in zo'n week voor een interland. Van Cuilenborg: „Die kritiek is heel flauw. En het klopt ook niet. Ik heb zelf dertien jaar bij de NOS gewerkt. Die deed het Nederlands elftal soms nog wel uitgebreider. Dan had het niet de naam Oranje-journaal, maar deden ze het in het Sportjour naal. De kritiek komt voort uit het verdriet dat ze de rechten niet meer hebben. Dat zit ze echt dwars." En er is het verwijt dat jullie het Nederlands elftal niet journalis tiek benaderen, maar er amuse ment van maken. Van Cuilenborg: „Ik vind het lastig te bepalen wat journalis tiek is. Daar heeft iedereen zijn eigen invulling voor. En wie zegt dat het journalistiek moet zijn? Ik maak televisie voor de kijkers en niet voor kritische journalis ten. Ik heb niet de drang nieuwtjes en ellende naar boven te halen. Ik ben een liefhebber van sport en het menselijke er van. Ik vind dat je eerst een wedstrijd moet bekijken en dan pas met kritiek moet komen. Een wereldoorlog benader je journalistiek. Voetbal is bijzaak, amusement, en zo mag je het ook behandelen. Wij doen dat meer dan de NOS. Als iemand dat niet-joumalistiek vindt, voel ik me daar niet door aangespro ken. De leek denkt: SBS is com mercieel en de NOS niet. Maar dat is niet zo. Als de NOS sport rechten koopt, zitten daar ook allerlei voorwaarden aan vast. Je bent niet volledig vrij. En bij de NOS zit rondom de Champions League ook veel reclame en hebben ze in de rust maar twee minuten om bij te praten." Trouw Waarom ben je naar SBS 6 ge gaan? ,,Canal+ en Sport 7 zijn in het verleden ook langs geweest. Bij ons kun je het dubbele verdie nen, zeiden ze. Ik heb dat niet gedaan omdat een toekomst perspectief ontbrak en een beet je omdat ik erg trouw ben. Ik ben dankbaar voor wat ik bij Studio Sport allemaal heb ge leerd. Uiteindelijk was het de uitdaging om bij SBS wat op te zetten die de doorslag gaf. En het vertrouwen dat uit het voor stel klonk: we willen jou en voor jaren. Jij wordt het sportgezicht van SBS 6. En dat terwijl ik bij de NOS, logisch, tien concurrenten had. Ik had niet het idee dat ze binnen twee jaar Mart naar huis zouden sturen en Jack en Tom." Je hebt bij de NOS lang tennis- commentaar gedaan. Mis je dat? „Ik ben een beetje bekomen van tennis op televisie. Het is lastig te programmeren omdat je nooit weet wanneer een wed strijd is afgelopen. Niets is ver velender dan op een spannend moment moeten ophouden met uitzenden. Bovendien ben ik bij de NOS op een vervelende ma nier gestopt met tenniscom- mentaar. Volgens anderen was ik de beste commentator van Nederland. Ik had intern kritiek over de manier waarop Studio Sport met tennis omging en toen mocht ik geen commen taar meer geven. Dat heeft pijn gedaan. Commentaar geven of presente ren? „Ik heb altijd het gevoel gehad dat commentaar geven beter bij me past. Het is nu eigenlijk een beetje therapie om te presente ren. Het is moeilijker en je wordt er sterker van. Maar het past eigenlijk totaal niet bij me. Die wereld van presentatoren bijvoorbeeld. Ik kan wel elke dag naar een feestje met soapster ren, gaan wonen in Amsterdam en elkaar baantjes toeschuiven. Maar dat doe ik niet. Als ik de Amstel Cup presenteer sta ik in een zaal met mensen. Dat vind ik dood- en doodeng. Na zo'n uitzending kan ik helemaal ka pot zijn. Ik denk elke week wel een keen ik ga in Nieuw-Zee- land wonen in een klein huisje. Maar aan de andere kant is het toch fantastisch dat ik betaald krijg om met die gasten te pra ten terwijl ik zelf twintig jaar ge leden ook een kaartje moest ko pen." Hilversum - Iedereen zal zich wel eens afvragen hoe het nou gaat met dat eerste vriendje van de lagere school. Of met de gro te liefde die na een heftig avon tuur toch maar koos voor die andere vrouw. En hoe heeft die goeiige, maar in en in saaie ex van een aantal jaar geleden toch die fantastische baan weten te bemachtigen? Negen vrouwen krijgen de ko mende weken antwoord op die vragen in het nieuwe NET 5- programma De mannen van mijn leven. De vrouwen, alle maal alleenstaand, worden in de studio door presentatrice Maud Hawinkels geconfronteerd met filmpjes van hun exen. Zij ver tellen hoe zij de relatie hebben ervaren en waarom die in hun ogen is stukgelopen. Hawinkels praat vervolgens met vier vrien dinnen van de hoofdpersoon, zodat een volledig beeld ont staat van het liefdesleven van de betreffende ongebonden vrouw. In elke aflevering staat één vrouw van om en nabij de dertig centraal. „Het zijn allemaal vrouwen die niet verdrietig thuiszitten, maar happy sin gles", aldus Maud Hawinkels. „Vrouwen die niet heel erg op zoek zijn naar relatie, maar er wel voor open staan. Ze zijn be zig met hun carrière, trekken veel op met hun vriendinnen; kortom ze zijn gewoon lekker bezig met zichzelf vermaken." Hawinkels benadrukt dat de confrontaties met de ex-vrien den ook aanleiding zijn voor een bredere discussie over het sin gle-bestaan. Allerlei herkenbare thema's voor de moderne vrouw van rond de dertig passe ren de revue. Verandering is één van de on derwerpen die vanavond in de eerste aflevering aangesneden worden. Hawinkels: „De hoofd persoon is een meisje dat drie jaar lang verliefd is geweest op haar dansleraar. Ze viel voord op zijn lange manen. In het filmpje dat wij hebben gemaakt heeft-ie ineens een hoofd als een bowlingbal. Ze schrikt enorm, net als haar vriendin nen. We hebben het vervolgens over de vraag hoe belangrijk ui terlijk is in een relatie. Maar ook jaloezie komt aan de orde." De mannen blijken niet zelden een geheel andere kijk op de verbroken relatie te hebben dan de vrouwelijke hoofdpersoon in de studio, merkt Hawinkels „'Ik kon me haar financieel niet ver oorloven', vertelt één van de mannen heel openhartig." De mannen van mijn leven als 'must' voor de Sex and the city fan? „Dat klinkt altijd zo demo tiverend", vindt Hawinkels. „Maar het is wel een typisch op de vrouwenavond van Net 5 toegesneden programma. Daar om wordt het ook op dinsdag avond uitgezonden. Gebleken is dat die avond al zo legendarisch is dat vrouwen er voor thuis blij ven." Maud Hawinkels presenteert met De mannen van mijn leven al weer haar derde programma voor Net 5. De Limburgse werd nog maar een paar jaar geleden bij de Vara gelanceerd als het gezicht van de toekomst, maar vorig najaar stapte ze over naar Net 5 Ze keerde op het scherm terug met maar liefst twee pro gramma's, de reclamequiz We zijn zo terug en het lifestyle-ma gazine Beauty Zo. En voor degene die zich onver hoopt afvraagt of De mannen van mijn leven de 26-jarige pre sentatrice op het lijf is geschre ven; Hawinkels woont samen. Berrit de Lange De mannen van mijn leven, vanaf vandaag NET 5, 21.55 uur. Hilversum - Mediadirecteur Ton Verlind van de KRO stak gistermiddag de eerste kaarsjes aan in de serre van het AKN-gebouw. Het opsteken van de kaarsjes maakt deel uit van de KRO-actie 'Ik en de oorlog*. Kijkers en luisteraars kunnen via internet hun gevoelens en emoties over de oorlog kenbaar maken en virtueel een kaarsje aansteken. Cister- middag hadden al 640 mensen dit gedaan. Via een webcam kunnen ze nu zien dat hun kaarsje daad werkelijk brandt in Hilversum, ook 's avonds als de bewaking een oogje in het zeil houdt. Mensen zon der internetaansluiting kunnen het speciale tele foonnummer 0900-1303 bellen. De beste reacties worden verwerkt op internet en in KRO-program- ma's. „Het zijn reacties waar je wat aan hebt. Onze actie trekt mensen aan die serieus reageren op overpeinzingen van anderen", vertelt Verlind. Op de internetsite www.ikendeoorlog.kro.nl staan reeds vierhonderd reacties. In de aanloop naar de oorlog in Irak organiseerde de KRO een soortgelijke 'vertel het ons actie', waar vijfduizend telefoontjes en mailtjes op binnen kwamen. „Mensen stellen er on gelooflijk veel prijs op dat ze hun reactie kwiijt kun nen", aldus Verlind. Foto: Ton Kastermans door onze mediaredactie Hilversum - De AVRO is op zoek naar jong zangtalent dat Neder land kan vertegenwoordigen tij dens het Eurovisie Junior Song- festivaL Dit eerste officiële song festival voor kinderen vindt in november dit jaar in Kopenha gen plaats. Van de deelnemers, tussen de 8 en 15 jaar oud, wordt nogal wat gevraagd; ze moeten een zelf geschreven en gecomponeerd lied insturen. Een tiental landen heeft zich in middels opgegeven voor het songfestival. De kinderen moe ten in hun nationale taal zingen en mogen niet eerder een pro fessioneel geproduceerde cd hebben uitgebracht. Verder mag een band uit maximaal acht personen bestaan. In juni vinden de eerste voor rondes plaats. De laatste acht fi nalisten gaan in september de strijd met elkaar aan tijdens het Nationaal Junior Songfestival. Dat zal worden uitgezonden door de AVRO. Producer Geertje Hoek denkt niet dat het componeren van een lied te hoog gegrepen is voor kinderen van deze leeftijd. „In Denemarken is al eerder een kindersongfestival gehouden, daar kwamen wel tweeduizend inzendingen binnen. Er zaten Edward van Cuilenborg: „Bij de NOS had ik wel tien concurrenten. Ik had niet het idee dat ze binnen twee jaar Mart naar huis zouden sturen en Jack en Tom." Foto: GPD echt geweldige dingen tussen. Bovendien wordt van de deelne mers meer een basisidee voor een liedje verwacht. Professio nals zullen later, als de kinderen de eerste schifting hebben door staan, helpen om er complete arrangementen van te maken. Platenmaatschappij Dino Music gaat een cd samenstellen met een aantal nummers. Zij sturen ook een afgevaardigde naar de jury die tijdens de voorrondes de selectie moet maken. De vergelijking met Idols is snel gemaakt, maar niet terecht, al dus Hoek. „Het belangrijkste verschil is dat deze kinderen hun eigen lied schrijven. En ze zijn natuurlijk veel jonger. Maar in de e-mails die we van de kin deren krijgen, merk je wel dat zij er erg mee bezig zijn. Ze hopen net zo beroemd te worden als Jim of Jamai. Maar sommigen vragen ook; 'worden we net zo afgezeken als bij Idols'?" Daar hoeven ze volgens de AVRO niet bang voor te zijn. Angela Groothuizen gaat het Nationaal Junior Songfestival presenteren. Kinderen kunnen tot 16 mei een cd, cassetteband je of videoband met hun eigen liedje insturen. Via de internetsi te van de AVRO (www.avro.nl) is een aanmeldingsformulier te verkrijgen. door Susanne van Velzen Hilversum - De aandacht van de Nederlandse televisiekijker voor de oorlog in Irak begint na elf dagen duidelijk af te nemen. Dat blijkt uit cijfers van de afde ling Kijk- en Luisteronderzoek (KLO) van Publieke Omroep. Volgens onderzoeker Jeroen Verspeek van KLO worden de Journaals en actualiteitenrubrie ken nog wel beter bekeken dan in 'vredestijd' maar de pieken zijn eraf. Tijdens de eerste Golfoorlog in 1991 werd er de eerste elf dagen gemiddeld meer gekeken naar de beelden uit Irak op tv dan nu. door onze mediaredactie Hilversum - Veronica-presenta- tor Menno Buch heeft excuses aangeboden aan Michaël Kroonbergs, hoofdredacteur van Veronica Magazine. Daarmee is een kort geding tegen Buch van de baan. Vorige week nog dreigde Kroon bergs met een rechtszaak tegen Buch en Veronica Televisie, om dat de programmamaker hem had bedreigd in een telefoonge sprek en een email. Kroonbergs deed daarvan ook aangifte bij de Hilversumse politie. De hoofd redacteur eiste dat Buch ontsla gen zou worden. De ruzie tussen de twee Veroni- ca-medewerkers ontstond nadat Kroonbergs weigerde een inter view met Buch af te drukken in het magazine. Voor de microfoon van Radio 538 zou Buch medewerkers van het Veronica Magazine hebben beledigd. Buch schrijft nu aan Kroonbergs dat hij eindeloos veel spijt heeft van de bedreigingen. „Het heeft waarschijnlijk te ma ken met de nogal turbulente pe riode van de afgelopen maan den. Je lievelingsbroer begraven en de ellende met een kwaad aardige familie over de nalaten schap hebben mij in een soort van merkwaardige negatieve roes gebracht", aldus Buch. Toen zonden de publieke om roepen de hele oorlogsperiode, ruim zes weken, een gezamen lijk programma op tv uit. Daar keken die hele periode elke avond gemiddeld 1.270.000 mensen naar. Nu zond de geza menlijkheid alleen de eerste drie dagen uit en trok gemiddeld 'slechts' 906.000 kijkers. Ook het Acht Uur Journaal werd tijdens de eerste Golfoorlog gemiddeld iets beter bekeken dan nu. Volgens Verspeek zaten kijkers tijdens die eerste Golfoorlog heel lang voor de buis omdat een oorlog op tv helemaal nieuw was. De beelden van de nachtelijke bombardementen en de videobeelden vanuit vliegtuigen kluisterden mensf aan de buis. „Nu zie je aan I kijkgedrag dat mensen even si bijgepraat willen worden. I nieuwe is eraf. De Amerikaanse nieuwszenc i CNN profiteert in Nederla 1 amper van de oorlog in Irak. 11 marktaandeel van de zender sinds het uitbreken van de 001 log amper gestegen. In 1991 tekende de Golfoorlog nog doorbraak voor CNN in Nedi land. Voor die tijd had de ze der nauwelijks bekendheid Nederland. Met de eerste Goj oorlog heeft CNN zich in Nedi land op de kaart gezet. KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. N ederland-T sjechië SBS 6 3.360 2. Journaal (zo, 20 u) NOS 3.057 3. Goede tijden slechte tijden RTL 4 2.701 4. Baantjer, de film RTL4 2.141 5. Tussen kunst en kitsch AVRO 2.031 6. Studio Sport (zo, 19u) NOS 1.966 7. Kopspijkers VARA 1.749 8. Memories KRO 1.568 9. 1 tegen 100 TROS 1.529 10. Half acht nieuws (di) RTL 4 1.477 Top 10 meest bekeken kinderprogramma's Jeugdjournaal (ma) Klokhuis Genante verhalen Buurman en buurman Keepvogel Verse erwtjes Sesamstraat Pokémon Ernst, Bobbie en de rest Kids Topp 20 NOS NPS VPRO VPRO VPRO VPRO NPS FoxKids FoxKids FoxKids Marktaandelen inc. Nederland 1 14,1 (14,3) Nederland 2 14 (20,1) Nederland 3 7,9 (8,2) RTL 4 18,0 (17,2) RTL 5 3,0 (4,1) - Yorin 5,2 (4,5) SBS 6 12,3 (8,4) NET 5 5,4 (5,0) V8 3,6 (3,2) Veronica 0,7 (0,7) 332 278 245 224 209 205 195 183 175 1 174 De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Luisteij onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x 10(X( De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat uit kij kers van 3 tot en met 12 jaar.Tussen haakjes staan de marktaaiA delen van vorige week.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 10