ECONOMIE UPC halveert verlies tot ruim twee miljard Klanten Sprintplan Aegon voelen zich bekocht Martinair neemt nieuwe toestellen in gebruik Frans bedrijfsleven wordt erg onrustig Ministerie onderzoekt 'fout' in spaarloon-wet Schoonmakers van treinen in zuiden staken Kabelbedrijf ook na zeven jaar nog in het rood 'Zorg is tikkende tijdbom' Airbus bezig met opmars in Nederland s titers verkoopt IW-opledingen rERDAM - Uitgever Wolters ier verkoopt het oplei- ISBW aan de juten Nelissen Groep uit ISBW uit Houten omzet van 16 miljoen negentig mensen in Schouten Nelissen omvang van zeshon- Imensen en verzorgt oplei- jen en trainingen voor be ien. Wolters Kluwer ver- it de laatste jaren zijn oplei- (sbedrijven. De uitgever zich voornamelijk op in- voor de zakelijke, en onderwijsmarkt. rks parlement liter begroting ARA - Het Turkse parlement 't zaterdag zijn goedkeuring jven aan de begroting voor Daarmee komt een lening het Internationaal Mone- ;onds van 16 miljard dollar linke stap dichterbij. Het eiste dat Turkije het aantal leidsbanen vermindert, ijven privatiseert en belas- naatregelen neemt. Turkije et IMF onderhandelden nden over de begroting, moeilijkheid daarbij is de jg in Irak. De forse inkom- uit het toerisme vallen weg eel mensen hun vakantie lien of annuleren. ^managers in t krijt bij ABN erdam - De gewezen d-topman Van der Hoeven een schuld van 5,088 mil- euro bij ABN Amro. Vol- het jaarverslag van de dat bij de Amerikaanse chthouder SEC is gedepo- d, staat Unilever-topman mans voor 2,1 miljoen in rijt en oud-bestuurder voor 1,8 miljoen euro. Tot [jaar was het drietal com- aris bij de bank. Het drietal ilt verschillende renteper- 1 iges. Van der Hoeven be- het meest: 4,58 procent. mans staat voor 4,3 pro- in de boeken en Kalff voor procent. Consumenten die lenen van banken moeten gaans meer betalen. talia op winst ikzij geld KLM 'i an - Alitalia heeft vorig jaar l; ïettowinst geboekt van 93 jien euro. Dat is te danken luitengewone baten van 3j niljoen euro, waarvan een j deel bestaat uit een boete LM op last van een arbi- commissie aan de Itali- i luchtvaartmaatschappij 1de wegens het verbreken 4 Ie samenwerking in april Over 2001 leed Alitalia erlies van 907 miljoen eu- >en waren er buitengewo- i iten van 537 miljoen. De 1 :t nam vorig jaar af met 9,6 int tot 4,75 miljard euro. 5 ia verwacht dit jaar gezien nettowinst. seiprognose itsland lager 2^urg - Het Internationaal gtair Fonds en de Europe- 3 lie verlagen de groeiprog- 4 voor Duitsland voor dit 3 aar 0,4 procent. Dat meldt 3 lag het blad Der Spiegel. ns een vertrouwelijk be- 2<van de Europese Unie 3 er nog eens een 0,5 pro- 5&f als de oorlog in Irak lan- lat duren. Duitsland zelf 1 icht dit jaar een begro- 2 ekort 2,8 procent. Daarbij 6 t wel uitgegaan van een 3 jmische groei van 1 pro- 5 envallers bij i Oord Groep j} ichem - De Van Oord 3heeft vorig jaar forse te- 5 illers voor zijn kiezen ge- n. In Singapore kwam een landaanwinningsproject liggen. In India moest de iraar tussentijds mensen iterieel terugtrekken we- ?en dreigende oorlog met ïurland Pakistan. Verder 11 de offshore de kabel- 1 volledig weg. De netto- 11 liep met 5 procent terug 2 7,6 miljoen euro. De net- 3 st kelderde van 18,7 naar niljoen euro. In Nederland 2 e Van Oord betere resulta- a deelname aan grote pro- i als de Hoge Snelheidslijn Betuweroute. I: Zoekplicht >r werkgever rdam - Werkgevers zou- jerplicht een andere baan in zoeken voor ontslagen werkers. Dat idee gaat jcoördinator Jongerius van |V met haar achterban be- i. Een zoekplicht geldt len in sommige sociale in na ontslagrondes, als iden en werkgevers het 'er tenminste eens zijn len. Voor werknemers igkeren na een ziekte- geldt al een plicht om ze baan te helpen, even- :em. maandag 31 maart 2003 den haag/gpd - Een groep klan ten van Aegon zegt onjuist te zijn voorgelicht over het beleg gingsproduct Sprintplan van de verzekeraar. Bij de huidige koersniveaus levert Sprintplan niets op en kost het alleen maar rente. Inmiddels zijn twee be langengroepen opgericht: Gesp in Deventer en Pay-back in Am- hem. De twee willen in eerste instan tie Sprintplan-beleggers om zich heen verzamelen en met Aegon praten over oplossingen voor het probleem. Juridische proce dures zijn voorlopig nog niet ge pland. De verzekeraars krijgen de laat ste jaren veel klachten over spaarproducten. Er lopen ook maastricht/anp - Zo'n vijftig schoonmakers van het bedrijf CSU Total Care in Maastricht zijn vandaag in staking gegaan voor betere arbeidsvoorwaar den. Daardoor worden treinen in Zuid-Nederland en op het traject Maastricht-Haarlem niet schoongemaakt. Verder bestaat de kans dat in de loop van de week ook schoon makers in Amsterdam en Hoofddorp het werk neerleggen. De vakbond FNV Bondgenoten wil afspraken maken over con tractwisseling bij grote schoon maakprojecten. CSU Total Care heeft het contract voor de schoonmaak van de treinen in Maastricht recentelijk overgeno men. FNV Bondgenoten wil pra ten over het meenemen van dienstjaren, plaatsing in toon groepen en de roosters die in strijd zouden zijn met de ar beidstijdenwet. CSU Total Care beschuldigt de vakbond ervan afspraken die ze in de nieuwe schoonmaak-CAO niet rondkre- gen nu via de achterdeur toch te willen binnenhalen. „We hebben een akkoord geslo ten over de voorwaarden", al dus een woordvoerder van het schoonmaakbedrijf. „Vervol gens stelde de vakbond aanvul lende eisen. Daarin zijn we ver gegaan. Eigenlijk hebben we veel meer gedaan dan we vol gens de afspraken hadden moe ten doen. We hebben onze goe de wil laten zien." Volgens een woordvoerder van de vakbond is het niet bekend tot hoelang de staking duurt. „We gaan door tot we krijgen wat we willen. Het is vervelend voor de consumenten, maar zo veel vragen we niet." Lagere omzet AOL new york - Mediabedrijf AOL Time Warner moet mogelijk de omzet over 2001 en 2002 verla gen. De Amerikaanse toezicht houder SEC vindt dat het bedrijf maximaal 400 miljoen dollar aan advertentie-omzet niet als zodanig mag aanmerken. Het gaat hierbij om een transactie met Bertelsmann, waarbij AOL het ontbrekende belang van 49 procent in AOL Europe kocht. Een deel van die 400 miljoen zou als reductie op de aankoop prijs in de boeken moeten. nog zaken tegen Legio Lease en tegen Spaar Select. De gedu peerden van Sprintplan gingen tussen 1997 en 2002 bij Aegon's dochter Spaarbeleg een con sumptief krediet op basis van aandelen aan. Ze dachten door reclameboodschappen van Spaarbeleg een soort spaarreke ning te openen op basis van toen nog snel in waarde stijgen de aandelen. Sprintplan garandeerde de be leggers dat ze een waardedaling van het aandelenpakket niet hoefden bij te passen aan het einde van de looptijd. De rente betalingen kreeg de belegger niet gegarandeerd terug. Maar in folders zaten volgens de klan ten wel grafiekjes waaruit bleek dat de belegger de maandelijkse inleg kon terugverdienen bij een stijging van aandelenkoersen met meer dan een bepaald per centage. Een aantal beleggers heeft dit laatste opgevat als een garantie: zij dachten dat ze hun maande lijkse betalingen ook zouden te rugkrijgen. Zeker omdat de tus senpersonen die Sprintplan ver kochten, volgens Pay-back schermden met beleggingsop brengsten van tien to twaalf procent. Aegon zegt zich coulant op te stellen tegenover klanten die door Sprintplan in de proble men komen. Voor iedereen die zich individueel met klachten tot het bedrijf wendt, bekijkt Ae gon of de rente omlaag kan. Wat de exacte criteria hierbij zijn, wil Aegon niet zeggen. De Consumentenbond is niet gelukkig met die aanpak. Ieder een zou van deze aanbieding gebruik moeten kunnen maken en de criteria zouden duidelijk moeten zijn, zegt een woord voerder. Wat de juridische mogelijkhe den zijn, moet volgens woord voerder Anton Weenink van de vereniging Consument en Geld zaken nog worden uitgezocht. Hoogstwaarschijnlijk heeft in de voorwaarden exact gestaan om wat voor het product het ging, maar in voor de leek moeilijk te doorgronden bewoordingen. Wellicht kunnen klanten hun geld terugeisen omdat Aegon te laat is begonnen met het opstel len van risicoprofielen, zegt Weenink. Sinds 1999 is een der gelijk profiel (waarbij de bank moet kijken of de klant wel weet wat hij koopt en of hij het kan betalen) verplicht. Maar de meeste aanbieders zijn pas pro fielen gaan opstellen sinds de toezichthouder AFM daarop in 2001 begon te controleren. Toch zal iedere klant individueel moeten procederen. Belangen verenigingen kunnen bij de rechter geen geld terugeisen, ze kunnen alleen om een zogehe ten 'verklaring van recht' vra gen. Individuele klanten kunnen die in hun zaak gebruiken. parijs/gpd - De Franse be- drijfstop begint zich steeds gro tere zorgen te maken over de gevolgen van het buitenlands beleid van president Chirac in de Irak-crisis. De werkgevers gaan er vanuit dat de Amerika nen hoe dan ook represaille maatregelen nemen. En Frank rijk dreigt uit de boot te vallen bij de herinrichting van Irak. Het zeer goed geïnformeerde weekblad Le Canard Enchaïné berichtte vorige week dat 25 captains of industry deze maand bij werkgeversvoorzitter Seillière hebben aangedrongen bij Chi rac een andere koers te beplei ten. Enkelen hebben op per soonlijke titel zelfs nog een pri- vé-onderhoud met de president gehad. Maar zonder resultaat. Over de represailles tonen werk gevers zich in het openbaar niet zo ongerust. De Wereld Handels Organisatie deelt strenge straf fen uit als een aangesloten land embargo's hanteert. En de VS passen wel op met hoge boetes te worden opgezadeld. Maar binnenkamers klinken andere geluiden. Zowel bij de import van Euro pees staal als bij de export van genetisch gemanipuleerd voed sel hebben de Amerikanen zich weinig gelegen laten liggen aan Europese protesten. „En wie ga randeert dat de VS zich in de toekomst de wet laten voor schrijven door de WHO? Per slot van rekening is de inval in Irak ook zonder toestemming van de VN gebeurd", zo wordt opge merkt. En bij gelijke voorwaar den kunnen de Amerikanen, ongestraft, de voorkeur laten uitgaan naar een niet-Franse aanbieding. De toeristische sector kreeg al met dit fenomeen te maken. Vooral ondernemingen die zich hebben gespecialiseerd in rei zen die grote Amerikaanse be drijven aan hun topkader aan bieden. „We hebben al 90 pro cent van de markt verloren", klaagt de directeur van Lafayette Travel. „Elke Amerikaan geeft gemiddeld 900 euro per dag uit. De Amerikaanse vestiging van ABN Amro heeft van de ene op de andere dag een reis van 400 personen geannuleerd. Het ge zelschap gaat nu naar Italië, dat veel meer op de Amerikaanse hand is. Verzekeringsbedrijf Tri- vent Financial stuurt 1000 werk nemers niet naar Parijs maar naar Spanje, dat de oorlog steunt" Het hoofdkantoor van kabelbedrijf UPC in Amsterdam. Foto: ANP/Olaf Kraak Het was de bedoeling van de politiek dat de spaargelden die in 2001 en 2002 zijn opge bouwd, minstens vier jaar wor den vastgezet bij de bank. Maar volgens de belastingadviseurs van PWC is er bij het opstellen van die wet (Uitvoeringsregeling werknemersspaarregelingen en winstdelingsregelingen) iets misgegaan. Een artikel in de wet zou zo geformuleerd zijn, dat niet anders geconcludeerd kan worden dan dat werknemers hun gehele spaarloon belasting vrij kunnen opnemen. Volgens PWC gaat het om 5 miljard euro. Inmiddels is uit een rapport van accountantsbureau KPMG en onderzoeksinstituut NIPO ge bleken dat het banken nauwe lijks gelukt is om via de spaar loonregeling nieuwe klanten aan zich te binden. Bijna 60 pro cent wil zijn spaargeld weghalen bij de bank waar het nu staat. De spaarrekeningen werden ge opend door de werkgever, die ook de bank uitkoos. den haag/gpd - Het ministerie van financiën onderzoekt of er fouten zijn gemaakt in de wet die de spaarloonregeling regelt. Uit een onderzoek van accoun tantsbureau PriceWaterhouse- Coopers (PWC) zou blijken dat door een blunder alle werkne mers met een spaarloonregeling op dit moment hun gespaarde geld belastingvrij kunnen opne men. Een woordvoerder van het mi nisterie zegt dat Financiën het afgelopen weekeinde begonnen is met onderzoek. Vandaag zou den de ambtenaren duidelijk heid verschaffen. Eind vorig jaar besloot het kabinet de spaar loonregeling te versoberen. Het jaarlijkse maximale spaarbedrag voor het spaarloon werd ver laagd van 788 euro naar 613 eu ro. Ook werd geregeld dat het spaarloon dat in 1999 en 2000 was opgebouwd, begin dit jaar onbelast kon worden opgeno men. Dat hebben veel werkne mers gedaan. amsterdam/anp - Kabelbedrijf UPC heeft in 2002 een verlies geleden van 2,24 miljard eu ro. De onderneming deed het beter dan een jaar eerder. Toen was het verlies 4,4 miljard euro. Het megaverlies van vorig jaar kwam mede door een forse afschrijving op de bezit tingen van 1,85 miljard euro. Operationeel bleef UPC uit de rode cijfers. De winst voor aftrek van posten als afschrij ving, rente, belastingen en reorganisatiekos ten kwam uit op 284 miljoen euro, zo maak te UPC vanochtend bekend. Dat was zoals verwacht. Bij de afsluiting van het derde kwartaal zei de onderneming uit te gaan van een operationele winst van 278 miljoen eu ro. In 2001 was er nog sprake van een ope rationeel verlies van circa 162 miljoen euro. Verlies is gebruikelijk bij UPC. De kabelon- dememing heeft in haar zevenjarige bestaan nog nooit een jaar afgesloten met netto winst. In 2002 nam de totale omzet toe met 15 procent naar circa 1,4 miljard. De omzet in telefonie-, kabel- en internetactiviteiten steeg met 14 procent naar ruim 1,2 miljard euro. Voor dit jaar voorspelt UPC een totale om zetgroei van 12 procent. Hiervan realiseert het bedrijf 2 tot 4 procent in het eerste kwartaal. In 2003 verwacht de onderneming verder een operationele winst van 525 mil joen. De investeringen komen uit op 329 miljoen. UPC werkt aan een financiële herstructure ring. Hierbij ruilt het bedrijf de schuldpapie ren van obligatiehouders om in aandelen van een nieuwe houdstermaatschappij 'New UPC'. Naast de obligatiehouders en bestaande aandeelhouders krijgt het Ameri kaanse moederbedrijf United Global Com (UGC) een meerderheidsbelang. De nieuwe onderneming verdwijnt in Nederland van de beurs en krijgt alleen een notering in de Verenigde Staten. De uitvoering van het schuldsaneringsplan heeft vertraging opgelopen doordat obliga tiehouder InterComm Holdings tegen de omwisseloperatie in beroep is gegaan. UPC gelooft echter rotsvast in een goede afloop. „We verwachten niet dat dit beroep de suc cesvolle afronding van onze herstructure ring beïnvloedt", verklaarde topman Rior- dan vanochtend bij de presentatie van de jaarcijfers. 1 Journaal dat het wenselijk is dat de formatie binnen twee we ken klaar is, omdat er allerlei problemen liggen te wachten. De president van De Nederland- sche Bank nam alvast een voor schot op eventuele maatregelen. Hij noemde verhogen van de premies een probleem. „Wel licht moet het pakket van dien sten er in de toekomst anders uitzien." Daarbij kan volgens hem gekeken worden naar de eigen bijdrage. Verder denkt Wellink dat de efficiency in de zorg doorgelicht kan worden. amsterdam/anp - President Wellink van De Nederlandsche Bank noemt het Nederlandse zorgstelsel een 'tikkende finan ciële tijdbom'. Hij zei gisteren in het tv-programma 'Buitenhof dat door de overgang naar een nieuw stelsel voor de gezond heidszorg de controle op de fi nanciën verloren dreigt te gaan. In 2002 zijn er 40.000 nieuwe banen in de zorg bijgekomen om zo te trachten de wachtlijs ten weg te werken. Wellink noemt het een onbalans in de situatie. WD-minister Hooger- vorst (financiën) zei in het Radio Compensatie voor oorlogsverliezen door Richard Mooyman toulouse/schiphol - Het zfjn barre tijden voor de reisbranche. Uitgerekend nu de oorlog in Irak veel reizigers afschrikt, neemt luchtvaartmaatschappij Martinair twee splinternieuwe toestellen van het type Airbus A320 in ge bruik. Na een jarenlange hege monie van het Amerikaanse Boeing begint de Europese vlieg tuigfabrikant voet aan de grond te krijgen in Nederland. Want ook chartermaatschappij DutchBird neemt twee Airbussen op in de vloot. De KLM bestelde al eerder zes A33o's en nam een optie op nog eens 18 Airbussen. President-directeur Arie Verberk van Martinair is trots op de nieuwe aanwinsten. Vrijdag werd het eerste toestel vanuit de fabriek in Toulouse naar Schip hol gevlogen. Na het feestelijke onthaal moest het personeel di rect aan de slag, want het vlieg tuig stond zaterdag al ingeboekt voor de eerste vakantievlucht. fVIcirtiriiiir Oud-Martinair-topman Martin Schröder(rechts) verwelkomt de huidige president Arie Verberk bij de aan komst van de nieuwe Airbus A320 op de luchthaven Schiphol. Foto: Capital Photos De tweede Airbus komt vandaag aan in Nederland. Met de twee geleasde toestellen, die met 180 stoelen een maatje kleiner zijn dan de rest van de vloot, kan Martinair nu ook klei nere toeristische bestemmingen bedienen, zoals de Griekse ei landen. Martinair (voor de helft in handen van de KLM) gaat daarmee de directe concurren tie aan met halfzuster Transavia (80 procent KLM), dat al veel langer vakantiegangers naar minder grootschalige toeristi sche bestemmingen brengt. „De touroperators hebben erom ge vraagd", aldus Verberk. „Ze wil len ook kleine Griekse eilandjes bij ons kunnen boeken. Ja, dit is een klap voor Transavia. Maar Martinair is onafhankelijk. We zijn keiharde concurrenten." Martinair lijkt te profiterefTvan de koerswijziging bij Transavia, dat zich steeds meer toelegt op vluchten volgens het concept Basiq Air. Daarbij betaalt de passagier zelf voor eten en drin ken aan boord. De reisbranche is er ongelukkig mee, omdat Transavia in toenemende mate de reisbureaus omzeilt en de passagier zelf via internet laat boeken. Martinair blijft volgens Verberk standaard maaltijden aan boord serveren en vluchten aanbieden via reisbureaus. „We zijn nu heel populair bij tour operators." De Airbus A320 won het van concurrent Boeing 737 omdat het toestel betrouwbaarder is en een bredere romp heeft, aldus Verberk. „We hebben daardoor wat bredere stoelen en een bre der gangpad. De operationele kosten zijn ook wat lager. De A320 is de beste keuze op dit moment." Daarbij speelt verder een rol dat de vliegtuigfabrikan ten hun prijzen noodgedwon- gen hebben verlaagd sinds de terreuraanslagen van 11 sep tember 2001. „De prijzen zijn buitengewoon aantrekkelijk. We zijn tientallen procenten goed koper uit dan een paar jaar gele den." Bij Airbus is senior vice-presi dent Europe Christopher Buck ley zeer tevreden met de nieuwe klant. „We zijn heel blij dat we eindelijk doorbreken op de Ne derlandse markt nadat we het zo lang hebben geprobeerd." Buckley verwacht dat de KLM straks op zijn minst een deel van de 18 opties op de A330 zal om zetten in orders, waarmee het Nederlandse feestje bij Airbus compleet is. Ondanks de vreugde over de nieuwe vliegtuigen beseft Ver berk dat Martinair een moeilijke tijd tegemoet gaat. De reisbran che is door de oorlog in Irak in zwaar weer beland. Het aantal boekingen voor de zomer is fors gedaald, terwijl de ongerust ge worden consument op grote schaal reizen naar Turkije annu leert. „De boekingen tot en met het voorjaar liepen goed, maar De Vereniging van Europese Luchtvaartmaatschappijen eist van de Europese regerin gen dat er compensatie komt voor oorlogverfiezen. De situ atie is ernstiger dan ooit tevo ren, adus voorman Schulte- Strathaus gisteren in de Duit se krant Tagesspiegel, Het aantal passagiers van de der tig aangesloten maatschappij en is in één week met 12 pro cent gedaald. Voor vluchten binnen Europa bedroeg de af name zelfs 15 procent. De Eu ropese Unie besloot vrijdag beperkende maatregelen op te heffen die de maatschappij en verplichtten lijnen waar voor minder wordt geboekt over te dragen aan concurre rende maatschappijen. De EU-ministers vonden de situ atie echter niet ernstig genoeg om net als na de aanslagen van 11 september 2001 ook verzekeringsgaranties te bie den. Schulte-Strathaus schat dat de oorlog in Irak de aan gesloten maatschappijen 2,5 miljard dollar kan kosten. De International Air Transport Association waarschuwde vo rige week voor wereldwijde verliezen van wel 10 miljard dollar. op dit moment wordt voor juni, juli en augustus heel slecht ge boekt. De mensen zitten thuis voor de tv en hebben geen zin om een vakantie te regelen." De twee Airbussen zijn weliswaar gedurende de zomermaanden al door touroperators volgeboekt, Verberk beseft dat hij opnieuw met hen moet gaan onderhan delen als de malaise voortduurt. Als we zeggen: contract is con tract, dan gaat de touroperator misschien failliet." Martinair sloot het afgelopen jaar af met een kleine winst, maar Verberk durft geen uit spraken te doen over het lopen de jaar. „Dat ligt helemaal aan het verloop van de oorlog en de economische gevolgen ervan." De formule van Martinair blijft volgens hem ongewijzigd: ener zijds vrachtvervoer, anderzijds passagiersvervoer met de na druk op verre bestemmingen. Bij Airbus in Toulouse verheugt men zich al op een volgende be stelling van Martinair, maar vol gens Verberk is het nog lang niet zover. Mogelijk zal er volgend jaar nog een derde A320 aan de vloot worden toegevoegd. De vervanging van de grotere Boeings 767 komt pas over vijf, zes jaar aan de orde. „De A330 van Airbus zou voor ons een ideale vervanger zijn." Maar de race is volgens Verberk nog lang niet gelopen. „Bij Airbus denken ze: het is een eitje. Maar dat is natuurlijk onzin.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 9