tot haast bij de formatie BINNEN- BUITENLAND OM-baas hekelt dubbele moraal van de burger Hong Kong isoleert heel huizenblok wegens longziekte jQjU ÏTlciüllt ïjg dood bij itpartij Heineken-ontvoerder Meijer was de inhaligste Balkenende kapittelt Chirac Arrestaties bij actie Volkel Justitie: De Roy kan plaats eigen proces niet bepalen Dierenbescherming krijgt rol bij ruimen van kippen Wapens in koffer KLM-reiziger de baby kt foetus iRDAM - Het stoffelijk over- van een kind dat vrijdag- I in een tuin van een huis lïerdam is gevonden, was oetus van 26 weken oud. buurtbewoner zag li- hsdelen uit een in de tuin jide plastic zak steken en schuwde de politie. Of het levend ter wereld is geko- en hoe het dan is gestor - j niet bekend. Sectie heeft nog geen duidelijkheid gegeven. Een zoektocht de moeder had gister- 1 ook nog niets opgele- De politie sluit niet uit dat misdrijf in het spel is. Als ind heeft geleefd, kan er :e zijn van kindermoord, i de politie. lF-complex in bul beschoten il - Hel complex van de In- tionale Vredesmacht in Af- istan (ISAF) in de hoofd- Kabul is gisteravond ge- bij een raketaanval. Vol- een ISAF-woordvoerder laarbij geen doden of ge en gevallen. De gebouwen wel schade op. Het ISAF- lex ligt vlakbij de Ameri- e ambassade en het presi de complex. Een tweede landde in het oosten van ver weg van ISAF. en foto's van irtend kind en - Trotse ouders die de prestaties van hun kinde- rillen vastleggen, mogen Groot-Brittannië niet lan- omaar doen. Volgens nieu- chtlijnen voor sportclubs en camera's niet meer wor- neegenomen in ruimtes gedeeltelijk geklede kinde- ijn. De maatregel moet ruik van kinderen tegen- Het Instituut voor Sport ;creatie Management is rgd over misbruik van kin- Nu ook met mobiele te ns foto's kunnen worden men, heeft het instituut ge regels opgesteld voor 10 openbare sportscholen, en zwembaden kse kaper s depressief he - De man die afgelopen ig een vliegtuig van Tur- Airlines kaapte, was de- ;f. De 20-jarige Turk had Berlijn bij zijn aldaar ide vader willen voegen, hij van zijn stiefvader in geen contact mocht in met zijn moeder en Na vijf uur kwam een laan de kaping, toen de Ich overgaf en alle passa- igedeerd vrij liet. Het was onderweg van Is- naar Ankara en had 204 iden aan boord. Milosevic kent moord iica - Mira Markovic, de lote van de voormalige jslavische president Milo- l ontkent betrokken te zijn moord op de Servische sident Stambolic. Diens lijk overschot werd on- f aangetroffen, 2,5 jaar na- j spoorloos was verdwe- i Servische vice-premier bracht Markovic gisteren f ijk in verband met de d op Stambolic en die op rvische president Djindjic. reca New 'frk rookvrij tork - Camel, Lucky Strike Vlboro zijn in New York fe minder welkom. Sinds jen wordt in horecagele- iden in de Amerikaanse ipool door een wetswijzi- biet meer gerookt. Vanaf ;old al een verbod voor heden met meer dan 35 atsen, nu zijn ook de klei- itablissementen inbegre- 1 foorstanders ademen mjer, rokers voelen zich keel gegrepen. IRDAM - Een 36-jarige man jom in België is in de ■van zaterdag op zondag l woning aan de Henne- aat in Rotterdam-West (schoten. De 28-jarige ler van het huis overleef- ichietpartij, hij raakte ge- laan zijn been. Na behan- pin een ziekenhuis is hij Thouden en ingesloten, zo [de politie meegedeeld. itovcocktail jrks centrum s iaac - Bij een Turks ont- ^ingscentrum in Den Haag nacht van vrijdag op za- j een molotovcocktail binnen gegooid. Hierdoor id brand in de ontmoe- ite. Niemand raakte omdat het centrum op iment dicht was. De wordt geschat op onge- .000 euro. maandag 31 maart 2oo3 hong kong/dpa-afp-anp - Het ministerie van volksgezondheid in Hong Kong heeft gisteren een heel huizenblok voor een periode van tien dagen geïsoleerd. Met deze maatregel hopen de autoriteiten verdere verspreiding van de longziekte SARS te voorkomen. De geheimzinnige ziekte heeft in Hong Kong inmiddels aan dertien mensen het leven gekost. Niet lang na de aankondiging kreeg Hong Kong echter alweer met een tegenslag te maken. Er kwamen vandaag 92 nieuwe gevallen van besmetting bij, waardoor het totaal aantal is opgelopen tot 622. Italiaanse ontdekker zelf bezweken aan SARS Aangezien er in de afgesloten woonwijk al 121 mensen besmet waren geraakt, ging het ministerie over tot de isolatie maatregel. Wereldwijd zijn zestig mensen overleden aan de gevolgen van Severe Acute Respi ratory Syndrome, zoals SARS voluit heet. Onder hen de ontdekker van de dodelijke longziekte, de Italiaanse arts Carlo Urba- ni. Urbani, die zaterdag overleed, werkte voor de Wereldgezondheidsorganisatie WHO. De 46-jarige was in de Vietnamese hoofdstad Hanoi actief als een deskundi ge op het gebied van besmettelijke ziek ten. Hij overleed in een kliniek in de Thaise hoofdstad Bangkok. Hij was daar naartoe gebracht toen hij al tien dagen aan hoge koorts leed. Urbani was de eerste WHO-deskundige die de uitbraak van de nieuwe zielrte vaststelde bij een Amerikaanse zaken man die in een ziekenhuis in Hanoi was opgenomen. Door Urbani's opmerk zaamheid kon de WHO snel alarm slaan in een poging verdere verspreiding van de ziekte te voorkomen. Reizigers die per vliegtuig Singapore binnenkomen, moe ten rekening houden met een medisch onderzoek. De regering van de stadstaat zet in verband met SARS verpleegsters in, die op het vliegveld binnenkomende pas sagiers moeten onderzoeken op sympto men die op de longziekte wijzen. In Singapore zijn tot nu toe drie mensen overleden aan de gevolgen van de ziekte. Het aantal besmettingen ligt nog onder de honderd: 91. amsterdam/gpd - Een van de ontvoerders van bierbrouwer Heineken en zijn chauffeur Do- derer komt alsnog achter de tra lies. Frans Meijer, bijgenaamde 'De Stekel', is afgelopen week einde door Paraguay uitgeleverd aan Nederland. Tot begin 2005 zit hij vast. 'Briljant en onberekenbaar' zo noemde mede-ontvoerder Cor van Hout, die begin dit jaar in Amstelveen werd geliquideerd, hem. 'Zijn gabber Fransie' bleek de meest inhalige toen Van Hout en drie andere vrienden in 1983 de ontvoering beraamden. Meijer was een van de hoofdrol spelers en wilde 100 miljoen gulden losgeld van het biercon- cem. Uiteindelijk kwamen ze uit op 35 miljoen, een bedrag dat ook werd betaald. 'De Stekel' heeft een aparte rol gespeeld in de ontvoeringszaak. Terwijl alle daders voortvluchtig waren, schreef hij een week voor kerst 1983 een brief aan Her Pa rool waarin hij zichzelf aangaf. Hij betuigde spijt, maar pro beerde ook medelijden te wek ken. „Als ik Appie Doderer in zijn cel zag zitten, kwam ik er huilend uit." Voor de rechter, die hem tot twaalf jaar cel veroordeelde, maakte hij een labiele indruk. 'De Stekel' moest voor observa tie naar het Pieter Baan Cen trum in Utrecht. Het is altijd een raadsel gebleven of zijn 'geeste lijke instabiliteit' gespeeld was of echt. Het belette hem echter niet tot een spectaculaire ont snapping op nieuwjaarsdag in 1985. Met drie andere gedeti neerden gooide hij een vloer- boenmachine door een gepant serde ruit van een cel op de tweede etage. Via het dak ont snapten ze. Terwijl de andere gedetineerden snel in hun kraag werden gegrepen, bleef Meijer spoorloos. Heineken stelde een eigen vei ligheidsdienst in om de voort vluchtige ontvoerder op te spo ren. Ruim tien jaar later, toen misdaadverslaggever Peter R. de Vries hem in 1995 in Paraguay aantrof, reageerde Heineken la coniek. „Laat Meijer daar maar lekker zitten. Ik heb geen wraak gevoelens." De ontvoerder werd gevangen gezet, maar kwam door een pro cedurefout vrij. Op verzoek van de Nederlandse autoriteiten werd hij in 1998 opnieuw gear resteerd. In tegenstelling tot zijn maal Van Hout, is Meijer niet in het criminele milieu blijven hangen. In Paraguay trouwde hij, stichtte een gezin en werd een gelovig den haag/gpd - Demissionair premier Balkenende heeft dit weekeinde fel uitgehaald naar de Franse president Chirac. Het diplomatieke optreden van Frankrijk in de aanloop naar de Irak-oorlog beschouwt Balke nende als het 'meest verontrus tende feit' in de crisis. Ook heeft hij geen goed woord over voor het Europese defen sie-initiatief dat Parijs samen met Duitsland en België mo menteel van de grond tracht te tillen. In het diplomatieke eindspel rond Irak had Frankrijk nooit een top met Duitsland en Rus land moeten beleggen, waar een gezamenlijk standpunt tegen de oorlog werd ingenomen, meent Balkenende. „Het feit dat een grote Europese speler liever za ken doet met Rusland dan met de andere lidstaten van de Euro pese Unie, heb ik nog wel het meest verontrustend gevon den", zei hij zaterdag in een le zing voor jonge Europese chris ten-democraten. Even kritisch is de premier over het streven van Frankrijk, Duits land en België om een geza menlijke defensiemacht in het leven te roepen. Over dit initia tief is 'onvoldoende nagedacht'. Er zou bovendien een 'verkeerd signaal' mee worden afgegeven omdat het kan worden opgevat als een anti-Amerikaans project. Zonder deelname van Groot- Brittannië, meent hij, stelt zo'n defensiemacht weinig voor. Balkenende betoogde dat meer eenheid in de Europese buiten landse- en defensiepolitiek drin gend gewenst is, maar dat Euro pa niet de illusie moet hebben zonder de VS te kunnen. „We doen er verstandig aan een beetje bescheiden te blijven. De recente crises in Bosnië en Kos ovo hebben geleerd dat we zelfs conflicten in onze eigen achter tuin niet zonder de hulp van Amerika kunnen oplossen." volkel - Bij een demonstratie bij de luchtmachtbasis in Volkel zijn gistermiddag 58 mensen gearresteerd. Zo'n honderdvijftig demonstranten probeerden de vliegbasis te betreden uit protest tegen de oorlog in Irak en om een 'burgerinspectie' uit te voeren, teneinde de vermeende aanwezigheid van kernwapens aan te tonen. Vier betogers zijn opgepakt wegens het plegen van verzet en belediging, aldus de politie. De burge meesters van de gemeenten Uden en Landerd hadden voor aanvang van de demonstratie een noodveror dening afgekondigd, waardoor het terrein rondom de vliegbasis verboden gebied werd. ledereen die zich daar bevond, is opgepakt door de massaal aanwezige politie en marechaussee. Foto: ANP/Robert Vos door Ferdi Schrooten den haag - Mr. Joan de Wijkerslooth, de hoogste baas van het openbaar ministerie (OM), oogt zorgeloos in turbulente tijden. Maar de dubbele moraal van de burger en de 'volstrekt overspannen verwachtingen' van het strafrecht blijven hem dwars zit ten. Extra beveiliging voor ambassades, ver scherpte waakzaamheid rond drinkwa terbuffers, industriële complexen en an dere 'vitale doelen'. Het is oorlog in Irak, maar Nederland loopt qua beveiliging nog niet helemaal op zijn tenen, verze kert De Wijkerslooth. „In dit soort situa ties zijn politiemensen bereid extra uren te draaien. We kunnen ook uitwijken naar de marechaussee." En in het ergste geval is er altijd nog het leger. „De huidi ge beveiligingsmaatregelen kunnen we een aantal maanden volhouden." Dan moet het wel 'redelijk veilig' blijven. De Wijkerslooth verwacht dat Nederland ongeschonden door de komende maan den komt. „Maar we tellen onze knopen. Nederland is potentieel heel kwetsbaar voor terroristen. Morgen kan zomaar al les anders zijn, dat hebben we geleerd van de aanslagen in Amerika. Toch kun nen we ons niet tegen alles beveiligen. Dan wordt Nederland onleefbaar." De OM-baas roept op alert te blijven, ook naarmate de oorlog langer duurt. „Terro risten komen doorgaans niet als je er klaar voor bent. Ze wachten tot iedereen slaapt." Naast de crisis in Irak volgt De Wijkerslooth dezer dagen nauwgezet het proces tegen Volkert van der G.. De OM- baas heeft weinig twijfels over een goede afloop. Hij waagt zich niet aan een voor spelling over de strafeis of het uiteindelij ke vonnis. „Maar laat ik zeggen dat de kans dat Volkert morgen op straat komt te staan, nul is. De zaak is smetteloos Joan de Wijkerslooth. Foto: GPD/Harmen de Jong aangepakt. We hebben elke tegel omge keerd." Alle complottheorieën kunnen de prullenbak in: Van der G. heeft alleen gehandeld. „Zijn advocaten kunnen geen konijn meer uit de hoge hoed toveren." Zo relaxed als de super-procureur-gene- raal praat over Irak en Van der G., zo zichtbaar worstelt hij met de manier waarop de burger het strafrecht be schouwt. „De Nederlander legt af en toe een dubbele moraal aan de dag, maar heeft wel torenhoge verwachtingen van het strafrecht." De klachten van de bur ger zijn bekend: er worden te weinig boe ven gevangen, krap een op de vijf aange geven misdrijven wordt opgelost en van de 700.000 fietsendiefstallen per jaar wordt slechts een klein gedeelte opgelost, terwijl er wel veel tijd is voor het opspo ren van snelheidsovertreders. De Wijkerslooth kent de geluiden, maar wijst op de achterkant van het gelijk. „De 700.000 fietsen die jaarlijks in Nederland worden gestolen, worden echt niet alleen gepikt door junks." De OM-baas doelt op de vele jongeren die wel eens een fiets stelen en de mensen die een fiets van een junk kopen voor tien euro. „U doet dat niet, ik doe dat niet, het zijn niet onze kinderen natuurlijk, maar het gebeurt wel. Van mij is ook al tien keer een fiets gestolen, maar dan steel ik er geen terug en ik koop ook geen gestolen fiets van een junk. Doe je dat wel, dan hou je zo'n circuit in stand." De dubbele moraal treft De Wijkerslooth meer aan. ,Het gaat dan niet alleen om verkeersovertredingen, maar ook ernsti ger delicten. „Hele straten kweken wiet in opdracht van de georganiseerde mis- j daad. Dat is heus niet allemaal voor ei- gen gebruik." ..it'/lli I 1, hilversum-den haag/anp-gpd - De kabinetsformatie moet bin nen een paar weken zijn afge rond. Zoniet, dan moet het de missionaire kabinet weer gaan regeren en voorstellen voor be zuinigingen in de Kamer bren gen. Dat zei WD-fractievoorzitter Zalm gisteravond in het tv-pro- gramma Netwerk. Juist nu het economisch moei lijker wordt, is het zaak haast te maken met de formatie, zegt Zalm. .Anders krijg je de nodige bezuinigingen niet meer op tijd rond." Zo moeten knopen wor den doorgehakt over bijvoor beeld de WAO. Een demissio nair kabinet kan dat niet. Als de formatie echter niet binnen en kele weken is afgerond, moet het demissionaire kabinet 'din gen doen die in het landsbelang zijn', aldus Zalm. „Wij kunnen dat niet laten liggen, anders wordt 2004 een verloren jaar." Zowel CDA-leider Balkenende als PvdA-leider Bos hebben schuld aan de lange duur van de formatie, vindt Zalm. Gezien de uitslag van de verkiezingen acht hij een coalitie van CDA en PvdA nog steeds de meest logi sche combinatie. Als die echt af springt, ontstaat er een nieuwe situatie. Of de WD dan rege ringsdeelname zou moeten overwegen, is dan aan de WD- fractie. CDA en PvdA zijn het in de for matie eens geworden over een verhoging van de belastingen voor burgers en bedrijven met circa 4,7 miljard euro over de komende vier jaar. Dat bevesti gen goed ingevoerde bronnen. Politie en justitie zijn loyaal aan de wen sen van de politiek. Toch wordt de krui wagen van de ordehandhavers en mis daadbestrijders wel heel erg vol geladen, vindt de OM-baas. Hij wil dat telkens een afweging wordt gemaakt waar de be schikbare capaciteit van politie en justitie moet worden ingezet. Liever meer man kracht voor het oplossen van overvallen en geweldsdelicten en voor minder zicht bare vormen van zware criminaliteit, zo als mensensmokkel en illegale wapen handel, dan voor het handhaven van re geltjes op het gebied van milieu en bouwvoorschriften. „We hebben in Ne derland heel wat strafbaar gesteld. De ca féhouder die zijn stoel te ver op de stoep zet, de bakker die te weinig zout in het brood doet. Maar moeten wij dan overal mensen neerzetten om op dat soort overtredingen toe te zien? Laat de bakker zelf bepalen hoeveel zout hij in zijn brood doet. Koopt niemand dat brood meer, dan gaat hij vanzelf overstag." De Wijkerslooth spreekt in dit verband van 'overdreven verwachtingen van het strafrecht'. „Ons strafrecht is begonnen met een soort tiengeboden-strafrecht. Daarmee werden alleen de normen straf baar gesteld waarvan iedereen vond dat ze niet door de beugel konden. Moord en doodslag, stelen, dat soort dingen. De rest werd onderling geregeld. Gevolg was dat iedereen begreep waarom die nor men werden gehandhaafd. Dat is nu niet meer altijd het geval." De Wijkerslooth vindt dat de Nederlan der zelf ook een duit in het zakje moet doen.Als mensen maatregelen nemen tegen inbraken, dan komt de politie als er toch is ingebroken. Maar wie vindt dat hij moet kunnen leven met een open voordeur en een portemonnee voor het grijpen in de keukenla...? Tja, ook daar zullen we iets aan moeten doen, maar realistisch is het niet meer in deze sa menleving." Gerrit Zalm. Foto: ANP Met name de lastendruk op mi lieuvervuilende activiteiten wordt fors opgeschroefd. Daar staat tegenover dat de werkgele genheid via gerichte lastenver lichting op arbeid wordt gesti muleerd. Deze week leggen beide partijen de laatste hand aan het financi eel programma met een kleine tien miljard euro aan bezuini gingen. Bezuinigen én belas tingmaatregelen brengen samen 14,5 miljard euro op: voldoende om de begroting in 2007 in evenwicht te krijgen. Bijna de helft van de nu voorziene bezui niging van 9,8 miljard euro vloeit voort uit de meerjarige loonmatiging die het kabinet met werkgevers- en werkne mersvertegenwoordigers denkt af te spreken. De PvdA heeft aan de onder handelingstafel voorgesteld nog eens 500 miljoen euro extra te bezuinigen op het ministerie van defensie. Zo wil de partij uit het JSF-programma stappen. Balkenende wil het project ech ter doorzetten vanwege de voor delen voor de Nederlandse in dustrie, werkgelegenheid en voorziene kortingen bij de aan schaf van nieuwe straaljagers. amsterdam/gpd - Edwin de Roy van Zuydewijn, echtgenoot van prinses Margarita, kan niet zelf bepalen in welke plaats zijn rechtszaak tegen de Staat der Nederlanden wordt behandeld. Afgelopen weekeinde liet hij we ten dat de rechtszaak in Amster dam moet dienen en niet in 'de partijdige stad Den Haag'. „De Roy heeft daar helemaal niets over te zeggen", zo reageert een woordvoerder van de rechtbank in Amsterdam. „We hebben nog geen verzoek schrift voor een rechtszaak van het echtpaar binnen gekregen", licht de woordvoerder toe. Mocht er een verzoekschrift bin nenkomen, dan oordelen de rechters of zij 'bevoegd zijn' de ze zaak te behandelen en niet De Roy van Zuydewijn. De Roy stelt dat hij door de ko ninklijke familie is gedwars boomd: hij zou niet geschikt zijn bevonden als huwelijkspartner voor de dochter van prinses Ire ne. En er zou ook een laster campagne door het koninklijk huis tegen hem zijn geregis seerd, beweert hij. Zijn bedrijf Fincentives zou door de konink lijke familie kapot zijn gemaakt. Het is opvallend dat het gekwet ste echtpaar al eerder een zaak heeft proberen te slijten aan het parket in Amsterdam. De straf zaak tegen voormalige bewinds lieden, onder wie oud-premier Kok, over afluisteren door de BVD, werd aanvankelijk onder gebracht bij het openbaar mi nisterie in de hoofdstad. Na be raad met het college van procu reurs-generaal, de top van het OM, werd besloten het dossier aan Den Haag over te dragen. Als er al sprake zou zijn van strafbare feiten, dan zouden die in de hofstad zijn gepleegd, was toen de overweging. In een vraaggesprek met NRC Handelsblad kondigde De Roy van Zuydewijn zaterdag aan de komende maanden 'nog twintig clusterbommen' te laten vallen om het gelijk van het echtpaar te bewijzen. Zijn huwelijk met Margarita lijdt niet onder de affaire, meldde hij. „Samen zijn wij onbezorgd, de rest is een kwestie van de stal opruimen." gisteren twaalf. Daarmee komt het totaal van 'ernstige verden kingen' op 54. Het aantal bedrij ven waar de besmetting daad werkelijk is vastgesteld, bedraagt nu 136. De nieuwe gevallen be vinden zich vrijwel allemaal in de Gelderse Vallei. Het ministerie van landbouw buigt zich vandaag over een nieuw probleem bij de vogelpe stepidemie: de overbevolking van stallen voor opfokleghen- nen. Volgens een woordvoerder van het ministerie worden de problemen veroorzaakt door den haag/gpd - De Dierenbe scherming mag van het ministe rie van landbouw een paar keer met de AID mee naar bedrijven waar pluimvee wordt geruimd. Het departement wil de dieren- organisatie op die manier nau wer betrekken bij pogingen om te voorkomen dat kippen onno dig lijden bij het ruimen. De Dierenbescherming heeft sinds het uitbreken van de vo gelpest herhaaldelijk aange drongen op een rol van de eigen inspectiedienst bij het bewaken van het dierenwelzijn. Geduren de de epidemie zijn in Neder land meer dan zes miljoen kip pen gedood. Het aantal pluimveebedrijven waar een ernstige verdenlöng bestaat van besmetting met vo gelpest is het afgelopen week einde weer toegenomen. Vol gens een woordvoerder van Landbouw zijn er zaterdag ne gen bedrijven bij gekomen en een combinatie van het jongste vervoersverbod en een gebrek aan slachtcapaciteit voor uitge legde leghennen. Jonge leghen nen nemen normaal gesproken de plaats in van de uitgelegde hennen, die worden aangebo den voor de slacht. De slachte rijen zijn echter niet berekend op een sterke toename van het aanbod van uitgelegde hennen. caïro/ap - Een Amerikaan van Egyptische komaf en zijn vrouw zijn gisteren na aankomst met een KLM-vlucht uit New York via Schip hol op de luchthaven van Caïro aangehouden nadat de douane in hun koffers twee vuurwapens en 200 dumdum-kogels had aange troffen. De wapens waren in de zolen van sportschoenen verstopt. De man zei, dat een van de pistolen van hem was en dat hij die zelf in zijn schoen had gedaan. Maar hij kon niet verklaren hoe het an dere wapen, dat van zijn in de VS wonende zoon was, in de andere schoen terecht was gekomen.

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 7