De Indiase spoorlijn als toilet GESPREK VAN DE DAG Vriend Nederlandse 'xtc-deejay op vrije voeten Het zwarte gat MAANDAG 31 MAART 2OO3 DAGELIJKS LEVEN M ISSCH IEM HOMEEJ \AWg-L "ZoNOER H/^MPPRUK V/A/NJ IPIOOTAP" MENSELIJK Harry Potter is niet alleen ongekend populair, het taalgebruik in de boeken en films over de jonge tovenaar is nu ook opgenomen in het hoogst gewaarde Britse WOORDENBOEK: de Oxford English Dictionary. In de nieuwe editie van het woordenboek wordt namelijk het 'Potteriaanse' woord 'MUGGLE' opgenomen. Het woord, bedacht door auteur J.K. Rowling, wordt door Potter en zijn tove naarsvrienden gebruikt om personen te typeren die niet kunnen toveren. Het woord krijgt in de Oxford English Dictionary wel een ruimere betekenis. In het Britse taalgebruik gaat 'muggle' betekenen dat iemand niet in staat is om een bepaalde vaardigheid onder de knie te krijgen of dat iemand bij het leren van iets alleen maar brokken maakt. Een Chinese functionaris is uit de communistische partij gezet, omdat hij voor zichzelf een ZEER LUXE GRAF had laten aanleg gen, inclusief een ventilatiesys teem dat meer dan 12.000 euro kostte. De man, voormalig onder directeur van een staatsbedrijf in de stad Chongqing, had er zeven jaar in gestoken om een privé-be- graafplaats van 660 vierkante meter aan te leggen, zo meldt het staatspersbureau Xinhua. De man hangt ook vervolging boven het hoofd. De begraafplaats be vat niet alleen een tombe, maar ook een weg, een ondergrondse pijpleiding en een zuil met een volgens de autoriteiten 'onrede lijke tekst'. Danny is de mooiste Pekinees van Engeland, maar mogelijk heeft hij zijn schoonheid niet van moeder na tuur gekregen. De winnaar van de prestigieuze HONDENSHOW in Crufts wordt misschien GEDISKWA LIFICEERD omdat Danny (voluit: Dangerous Liaisons) van zijn baasje stiekem een facelift zou hebben ge kregen. Volgens de Britse krant The Times is de organisatie een onder zoek begonnen. Het baasje van de 3-jarige Pekinees, Albert Easdon, ontkent hem illegaal te hebben la ten verfraaien. „Allemaal jaloezie van de concurrentie", verklaart hij. Easdon gaf wel toe dat Danny vorig jaar onder het mes is geweest voor een keeloperatie. Maar die beïn vloedde zijn voorkomen niet. Verha len over cosmetische ingrepen kun nen derhalve worden beschouwd als kinnesinne. Meer dan 12.000 Duitsers hebben zich dit weekend in Berlijn gemeld vooreen FIGURANTENROL. De ge- interesseerden meldden zich voor de nieuwe film van actiester Jackie Chan. Sommigen stonden liefst drie uur in de rij voor het castingbureau om zich in te schrijven. In totaal wil het bureau ongeveer 6000 mensen inzetten voor de film Around the world in 80 days. De opnamen van de film in de Duitse hoofdstad be ginnen op 16 april. De Britse kroonprins CHARLES wil graag het LANDHUIS Sandringham overnemen van zijn moeder, konin gin Elizabeth. Charles wil met zijn vriendin Camilla Parker Bowles op het landgoed in Norfolk gaan wonen en zijn huidige buitenverblijf over doen aan zijn oudste zoon, prins William. De Britse krant The Sunday Times meldde gisteren dat Charles onder meer de tuinen van Sandring ham wil veranderen. Het is nog niet bekend wat de koningin van de plannen vindt. Sandringham heeft een paar excentrieke kenmerken. Zo liggen er de honden begraven van koningin Elizabeth en van Alexan dra, de vrouw van Edward VII. De klokken op het landgoed staan alle maal een half uur voor, zodat er meer tijd is om te jagen. Foto: EPA Een knappe kop of een perfect li chaam zijn leuk, maar seksuele AANTREKKINGSKRACHT is toch vooral een kwestie van LENGTE VERSCHIL. De harten van potentië le partners gaan het hardst bonzen als de man 1,09 keer zo lang is als de vrouw. Dat blijkt uit berekenin gen van de Poolse wetenschapper Pavlovski. „Langere mannen heb ben meer status, verdienen meer en worden minder vaak ziek", verklaart Pavlovski in de Britse krant The Sunday Times. „Bovendien hebben langere mannen meer succes bij de voortplanting, net als kortere vrou wen." Pavlovski komt tot de formule na onderzoek onder zeshonderd mannen en vrouwen tussen de 19 en 50 jaar. Maandenlang is erover gespeculeerd. Maar dit weekend kwam er zekerheid: MA- RADONA gaat scheiden. Zijn vrouw Claudia Villafana heeft dat op tv bekendge maakt. Villafana beschuldigt de Argentijnse voetbalvedette ervan het huwelijk te verwaarlozen. Maradonna laat zich sinds juli 1998 thuis praktisch niet meer zien. Wanneer 'Pluisje' Argentinië bezoekt logeert hij in een hotel, waar hij zich laat bezoeken doorzijn twee opgroeiende dochters, familie en vrienden. Naast de toewijzing van de kinderen, eist Villafana twee luxe appartementen, een maandelijkse alimentatie van 3300 dollar en de helft van de entreegelden van het Museum Mara- dona. Zelf heeft Maradonna nog niet gereageerd, maar diens zaken- behartiger Guiller- mo Coppola merk te na de uitzen ding op dat'hoe minder hij ervan af weet, des te be ter'. Villafana is ruim dertien jaar met Maradona ge trouwd, maar ze zijn al vijfentwintig jaar samen. Foto: EPA n't oo Zelf was Bas van der Poot (26) zo ongeveer de laatste die het kan geloven. Na drie jaar gevangenschap in New York, op beschuldiging van xtc-smokkel, is hij op vrije voeten. „Een ontwaken uit een nachtmerrie. Echt, ik heb het gevoel dat ik jaren in een enge film zat." Bas is de vriend van een deejay, die hem op sleeptouw nam naar clubs in New York. Samen werden ze in 1998 in Neder land aangehouden wegens grootscheepse smokkel van xtc- pillen. Onterecht, zegt Bas. Zijn kompaan wordt in mei in Nederland terugverwacht. De vrijheid van Van der Poot is nog niet definitief. Een Nederlandse rechter moet bepalen of hij het staartje van zijn vier jaar en negen maanden cel straf hier moet uitzitten. Maar gisteren ging in Zwolle de vlag alvast uit en werd de champagne ontkurkt om de verloren zoon te verwelkomen. Een bevrijding die diametraal staat tegenover de dramati sche heenvlucht - op 18 januari 2000, toen het NOS Jour naal met telelens filmde hoe hij geboeid het toestel werd binnengeleid. Daaraan waren veertien maanden verbeten procederen vooraf gegaan. De Amerikanen wilde de twee Nederlanders uitgeleverd hebben. De advocate vond het be wijs flinterdun: .Anonieme getuigen, die zelfbelang hadden om te worden vrijgepleit, herkenden de twee Zwollenaren als smokkelaars." Bas zegt: „We dachten echt dat ze ons niet zouden uitleveren. Maar op de laatste zitting, waar de rechter verveeld met een elastiekje speelde, werden we toch uitgewezen. We kregen het gevoel dat ze van hogerhand hadden gezegd: 'Stuur maar weg'. Na alle optimisme was het opeens alsof we de hel tegemoet gingen. In het vliegtuig werden we meteen geboeid door twee Marshalls, een ket ting om ons middel. Toen het eten kwam vroeg ik of de boeien los mochten. 'Forget it', zeiden ze." Dat zette de toon. In New York ging hij de isoleercel in. „Een boze droom. In het New Yorkse gevangenisgebouw was alles be ton en grijs, vijftien verdiepingen, 3000 gevangenen." Bas smaalt over de gerechtelijke behandeling die ze kregen. „Het was koehandel, we zijn er ingeluisd. We konden kie zen: op een proces wachten, dat drie jaar kon duren - met kans op 40 tot 50 jaar cel, of schuld bekennen. Dan zou de straf onder de vijf jaar blijven. Denkend aan het thuisfront heb ik uiteindelijk gezegd dat ik schuldig was. Een dilemma, want ik heb dus niet gedaan waarvan ze me betichten." mi Ie elc Na de isoleercel volgde de gevangenis. „De eerste weken heb ik in de cel gegeten, en toen kwam er aansluiting met een groep Italianen. Daar mocht ik bij komen zitten." Es sentieel, je moet ergens bijhoren, min of meer onzichtbaai kunnen worden in een groep. Desalniettemin werd er ge-T vochten met medegevangenen. „Ze proberen je uit. Daar om heb ik hard teruggeslagen - anders weten ze: over hem kun je heen lopen." De dagen duurden eindeloos. „Je kon kaarten, backgam mon spelen of tv-kijken, elke dag leek er twee te duren." Soms zag hij zichzelf in de spiegel: een bajesklant in overa ef „Ik kon dat beeld maar niet geloven. Ik ben veel gaan lezei n om de knop om te zetten - anders word je echt knettergek Van afstand las hij hoe straffechtgeleerden en media zich druk maakten over 'hun' zaak. Misschien heeft het gehol pen - de overplaatsing naar Nederland in ruil voor de belo te dat ze hun straf hier ondergaan, is wel een teken. „En minister is opeens voorzichtiger met het uitwijzen van sen." End ime® Jelle Boonstra Wie in India in de poep stapt, heeft grote kans dat het niet in honden maar mensenpoep is. In 's werelds grootste democratie ter wereld heb ben 750 miljoen inwoners hebben geen toilet Schande, vindt de orga nisatie Sulabh International, die zicht het lot van de wc-lozen aan trekt A's je een wc hebt, is dat vanzelfsprekend, maar zitje zonder, dan is het leven echt belabberd." De wijk heet Lajpat Nagar. Gele gen in het zuiden van de Indiase hoofdstad New Delhi. Het is zes uur 's ochtends. Iedere dag rond deze tijd begint hier het schouw spel van de gepasseerde schaamte. In de schemer verzamelen zich honderden mannen op en rond om de spoorlijn. Zonder zichtbare schroom trekken ze hun broek naar beneden en gaan in hurkhou- ding op en langs de rails zitten. Zo zitten honderden mannen naast elkaar op de spoorlijn te kak ken. Af en toe komt er iemand langs die vanuit de nabijgelegen sloppenwijken op weg is naar z'n werk Het gebeurt zelfs dat een wandelaar even halt houdt om een praatje te maken met een bekende die net op z'n hurken op de spoor lijn zit. Een mooi begin van de dag, nietwaar? Niet alleen in Lajpat Nagar, maar door heel India doen mensen hun behoeften noodgedwongen in het openbaar. Spoorlijnen zijn popu lair, maar ook parken, straten, stoepen en steegjes. In een land waar maar liefst 70 procent van de bevolking nog al tijd te arm is om thuis een wc te hebben, zijn er maar weinig plek ken die ongebruikt blijven. De mannen doen het tijdens de sche mer, kinderen de hele dag door. Op vele straathoeken zitten drie- of vierjarige jongetjes of meisjes al leen of in hele groepen op hun hurken. De stank is vaak ondraag lijk De ziektes die het met zich meebrengt zijn rampzalig. De kin dersterfte in India is nog altijd massaal. In tegenstelling tot man nen en kinderen, zie je nooit vrouwen op straat of op de spoorlijn zitten. De on geschreven regel is dat vrouwen hun grote boodschap moeten doen als het helemaal donker is. Voelt een vrouw aan drang gedurende de dag? Jammer dan. Wachten tot het don ker is. India - een land dat er prat op gaat om met 1,1 miljard inwoners 's werelds groot ste democratie te Zes uur 's ochtends op een spoorweg in de Indiase hoofdstad New Delhi. Bij gebrek aan een eigen toilet doet een groep mannen de behoefte ii openlucht. Foto's: GPD zijn - kan er nog niet eens voor zorgen dat haar onderdanen een eigen wc hebben. „Een regelrechte schande", vindt dr. Bindeshwar Patak, leider van Sulabh International, een organisatie die zich het lot van de wc-lozen aan trekt. „Wij hebben al een paar mil joen wc's geïnstalleerd, maar de groep armen in India is zo groot dat we het absoluut niet bij kun nen houden." Eigenlijk is het de taak van de overheid om ervoor te zorgen dat in ieder geval basis behoeften aanwezig zijn. „Maar als je in India op de overheid gaat wachten, kan je wachten tot je een ons weegt", al dus Patak, die vanwege zijn werk al ver schillende in ternationale prijzen heeft gewonnen en ook de Paus heeft ontmoet. De directeur van Sulabh is zelf afkomstig uit de hoogste kaste. Maar hij werkte eens een half jaar lang met de 'poepophaalkaste', de laagste in India. Deze kaste, bestaande uit z'n twee miljoen mensen, heeft als dagtaak om poep uit wc's en po's te legen. Van het geld dat de opha lers verdienen, kunnen ze nauwe lijks leven. Omdat hun werk zo smerig is, zijn de meesten de hele dag dronken in een poging de stank te vergeten. „Ik realiseerde me dat deze mensen geen leven hebben", aldus Patak. „Dus toen heb ik geprobeerd om andere be roepen voor deze mensen te scheppen. Dat is gedeeltelijk ge lukt, maar toen bleef weer het pro bleem over van al die mensen die niet eens een wc thuis hebben." De hulporganisatie heeft onder- :iua tussen allerlei soorten toiletten ontwikkeld. De duurste is 200 eu ro, de goedkoopste 10. „Toch is dat te veel geld voor veel mensen M aldus Patak. Op het Sulabh-terrein in de Indiaa se hoofdstad New Delhi heeft de organisatie inmiddels 's werelds eerste en enige Toilet Museum opend.Als je een wc hebt, der je er niet over na hoe vanzelfspre kend het is, maar zit je zonder, di is het leven echt belabberd", aldi Patak. „Je waardigheid wordt aan11 getast als je altijd maar weer op d spoorlijn moet zitten tussen dui- 1 zenden anderen." Wanneer denl hij dat iedereen in India een wcz hebben? „Over minimaal honda jaar", antwoordt Patak. „Helaas" voegt hij eraan toe. Harald Doornbos Daar, ergens onder water, loert het zwarte gat. Het wacht op me, met zijn gulzige kaken, om me naar bin nen te zuigen, door te slikken en - na een vreselijke doodsstrijd - weer levenloos uit te spuwen. Vertivijfeld sta ik op de kant van het 50-meterbassin, in het besef dat ik vertrouwen moet uitstralen naar mijn zoon, die drie meter verderop staat te kijken. Ik duik in het water, raak gedesoriënteerd in de bellenregen die mijn negen tig kilo zware lijf veroorzaakt en kom drie meter verder op weer proestend boven. Het gat is daar, wijst mijn zoon, een meter of zes de andere kant op. Ik duik weer onder, sper mijn ogen wijd open in het mengsel van chloor en urine en zwem richting de cirkel. Als gevolg van de steeds hogere eisen die de samenleving aan hem stelt, is mijn zoon (6) bang voor het zwarte gat. Het knaagt aan zijn zelfvertrouwen, hij kan er spontaan van in huilen uitbarsten en hij kan er 's nachts niet van slapen. Hij droomt van het zwarte gat. Hij is niet bang om er in te vallen. Of er doorheen te zakken. Nee, hij durft er niet doorheen te zwemmen. De belangrijkste eis die mij destijds bij de zwemles werd gesteld, was dat je bleef drijven. Als je bleef drijven ter- wijl je je handen en je voeten spreid- en sluitbewegin- gen liet maken, heette dat schoolslag. Als je bleef drijven terwijl je op je rug lag en met je benen schopte, heette dat rugslag. En als je probeerde te drijven zonder je handen te gebruiken, heette dat watertrappelen. Als je een aantal van die vaardigheden met wat zomerkleren aan kon verrichten, kreeg je in ruil daarvoor je A-diplo ma. En als je later nog een stukje onder water kon zwemmen, kreeg je je B-diploma. Maar dat was vroeger. Net als alle andere vormen van educatie is ook het zwemonderwijs om onbegrijpelijke redenen voortdurend aan vernieuwingen otiderhevig. Voor je A-diploma moet je tegenwoordig niet alleen de schoolslag de rugslagen het watertrappelen, maar ook de borstcrawl en de rugcrawl beheersen. En - daar draait het allemaal om - je moet door het gat. En net als in het echte ondenvijs is er geen ruimte voor individuele begeleiding als een leerling er niet in slaagt om binnen anderhalf jaar vertrouwd te raken met deze vernieu wingen. Dan weet u nu waarom ik - op deze zaterdagmorgen van 10.00 tot 12.00 uur - aan de rand van het 50-meter bad voor het eerst het gat gewaanvord. Het is een uit sparing in een rood zeil dat verticaal in het water moet worden gehangen. Ik begin met de duiktechniek van mijn zoon. Hij staat op de rand van het bad, strekt zijn handen voor zich uit als Pieter van den Hoogenband vlak voor een gouden olympische race, buigt zijn hoofd en springt dan in het water alsof hij een bommetje maakt. Na een half uur vruchteloos oefenen Clk zeg nog zo: geen bom metje!') schakel ik moedeloos over op een an dere tactiek. Bij elk bommetje verdwijnt hij ongeveer een meter onder water en ik leer hem vanaf dat punt rechtdoor te zwem men. Zodra hij bij het gat is, duw ik ruw op zijn hoofd, dat de neiging heeft om juist op dit punt omhoog te komen. Zijn enige uitweg naar boven is door het gat. Bij het Dolfinarium geven ze de dolfijnen een haring, na zo'n kunstje. Ik prijs hem uitbundig en beloof hem vijf minuten vrij winkelen bij de lntertoys als hij nog een keer wil springduiken. Het duwtje op zijn hoofd wordt elke keer lichter en op een be paald moment - net voordat de tweehonderd ponders zich melden voor het aquajoggen zwemt hij zelfstandig door het gat. Ik zeg hetzelfde als een uur daarvoor, toen ik blauw van de ademnood en met rode ogen van het chloorwater, zelf proestend omhoog kwam. „Zie je nou wel. Fluitje van een cent. Reageren? coIumn@dIckvanderplas.nl

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 2