SPORT Wim van Est en de Ronde van Vlaanderen 1953 9 Spelersbus LINKS BUITEN Westerveld is boos op arbiters san Sebastian - Sander Wester veld weet het zeker zijn club Real Sociedad mag van de scheidrechters geen kampioen worden van Spanje. „In Spanje benadelen negen van de tien scheidsrechters ons", zo liet de reservekeeper van Oranje opte kenen in de krant MARCA. ponder de fouten van de scheidsrechters hadden we nu al dertien punten meer gehad." De irritatie van Westerveld vindt zijn herkomst in het duel van afgelopen weekeinde tegen Vïllareal. Sociedad stond na ne gentig minuten nog met 2-0 voor, maar incasseerde in bles suretijd twee tegentreffers. Vooral de gelijkmaker van Vïl lareal werd betwist, omdat die treffer een minuut na het ver strijken van de officiële bles suretijd viel. Werper Johnson grootverdiener phoenix - Honkballer Randy Johnson verdient de komende twee jaar bijna 33 miljoen euro bij de Arizona Diamondbacks. Hij wordt daarmee de best be taalde werper ooit in het Ameri kaanse honkbal. De 39-jarige Johnson verlengde zijn contract bij de Diamondbacks met twee jaar. De werper ving de afgelo pen vier jaar al 53 miljoen euro voor zijn diensten aan de honk ballers uit Phoenix. Johnson heeft dan ook het nodige ge presteerd. De linkshander wierp vorig seizoen 334 maal drie-slag in 260 innings en haalde een ongewoon laag ge middeld aantal runs tegen (ERA) van 232. Paal en perk aan aantal interlands ZURICH - Clubs die spelers af staan voor nationale teams krij gen binnenkort mogelijk finan ciële compensatie van hun na tionale voetbalbond. De we reldvoetbalbond FIFA heeft be sloten een claim van de G14 - veertien Europese topclubs - te onderzoeken. De G14 wil com pensatie nu spelers steeds vaker voor interlands worden opge roepen. De FIFA heeft de G14 beloofd in de periode 2004- 2008 het aantal interlands te beperken. Zo worden er op de wedstrijdkalender vanaf 2005 in april geen data meer vrijgehou den voor vriendschappelijke in terlands. De Copa America - het kampioenschap van Zuid-Ame- rika voor nationale teams- wordt voortaan eens in de vier jaar gespeeld. Nu is dat elke twee jaar. De WK-kwalificatie- wedstrijden in Europa, Zuid Amerika en Afrika worden alle maal op dezelfde data afge werkt 'Minder wissels in oefen wedstrijden londen - FIFA-president Sepp Blatter wil het aantal wissels bij vriendschappelijke voetbal duels beperken tot vijf per elf tal. Aanleiding voor de maatre gel is het voorval bij een recent oefenduel van Engeland, waar in coach Eriksson in het tweede deel een compleet ander team inzette. „De wedstrijd werd een farce", vond Blatter. Familie Sanroma krijgt smartengeld almagro - De organisatoren van de Ronde van Catalonië zijn door een Spaanse recht bank veroordeeld tot het beta len van een schadevergoeding aan de familie van Manuel San roma. De coureur overleed vijf jaar geleden op 21-jarige leeftijd na een valpartij tijdens die etappekoers. De rechter achtte de organisatie (mede) schuldig aan de fatale crash en veroor deelde haar tot het betalen van 132.000 euro aan de familie van Sanroma. „De rechter erkende de fouten van de organisatie", sprak een neef van de overle den wielrenner. Honderdjarige Tour viert feest parus - Het eeuwfeest van de Tour de France wordt opgeluis terd met een parade van oud winnaars en een toertocht voor 10.000 amateurs. Bovendien zijn er drie nieuwe prijzen te verdienen. Een renner zal op 27 juli de fairplay-prijs ontvangen voor sportief gedrag. Daarnaast is er een Europese prijs, voor de beste renner uit een van de tien landen die zich in 2004 bij de Europese Unie aansluiten en een eeuwprijs voor de renner die het best presteert in de rit ten die aankomen in de etappe plaatsen die ook in de eerste Tour (1903) werden aangedaan. Op de slotdag van de Tour is er een toertocht voor liefhebbers over 27,5 kilometer met start en finish bij de Eiffeltoren. Vooraf gaand aan de komst van het pe loton op de Champs-Elysées is er een défilé van oud-winnaars. De Ronde van Frankrijk begint op 5 juli in Parijs. maandag 31 maart 2oo3 UIT GESPROKEN De Ronde van Vlaanderen die voor 6 april op de agenda staat, dankt zijn ontstaan aan een der markantste figuren uit het Vlaamse sportleven: Karei van Wïjnendaele (1882-1961). Hij heette ei genlijk Karei Steyaert, maar nam de naam aan van het gehucht waar hij ter wereld kwam. Als vijfde in een gezin van vijftien leerde hij als kind grondig wat armoede was. Maar hij was pienter en de on derpastoor zorgde ervoor dat hij langer school kon gaan dan vele van zijn lotgenoten. De liefde voor de wielersport zat er al vroeg in. Tot zijn verdriet was hij als renner te licht, als journa list oogstte hij echter een faam die nimmer meer werd geëvenaard. Taalpuristen sloten van ellende de ogen voor zijn proza dat allerlei tekortkomin gen vertoonde. Maar voor hen schreef de harts tochtelijke patriot Van Wïjnendaele niet, hij richt te zich tot de gewone Vlamingen uit wie hij zelf voortkwam. En die raakte hij met zijn woorden re gelrecht in hart en ziel. Hij en niemand anders leerde het Vlaamse volk lezen, werd later wel ge zegd. Van Wïjnendael was van alles: journalist en later directeur van het succesvolle blad De Sportwe reld, sportbestuurder, ploegleider in de Tour, ma nager, coach. Je zou zo zeggen dat hier sprake is van enige strijdige belangen. Niet voor Karei en niet in het België van voor de oorlog. Deze kei was in 1913 de grondlegger van de fameuze Ronde van Vlaanderen. Pas veertig jaar na het begin kreeg deze klassieker voor het eerst een Nederlandse winnaar Wim van Est. Het was hondenweer in die ronde van 1953. De modder maakte de renners bijna onherken baar. Van Est was er met de Belg Desiré Keteleer tussenuit getrokken. Beiden reden voor de ploeg Garin, met Lomme Driessens als ploegleider. Maar op hem had Van Est het niet, want Dries sens wilde altijd liever een Belg dan een Nederlan der als winnaar. Bovendien woonde Keteleer in hetzelfde dorp als Driessens. De voorsprong liep op tot vijf minuten. In de slotfase kwamen de twee koplopers een paar minuten voor een dichte overweg te staan zonder dat er een trein passeer de. Van Est in het boek 'Het Wonder van Vlaande ren': 'Je had toen van die gangetjes ernaast, daar ben ik toen met fiets en al doorheen gekropen. Ik was al eens eerder geflikt door Driessens. Die be stond het gewoon de seinwachter te betalen om mij maar niet te laten winnen. Maar ik kende zijn streken, dat zou mij niet weer gebeuren'. Van Est zat er veel frisser bij dan Keteleer toen de finale opdoemde. Dat zag ook Driessons. Daarom adviseerde hij Keteleer aan VanJïstie vragen wat die voor de overwinning overhad. Maar Van Est spuwde vuur. 'Niks betalen, we rijden ervoor'. Een jaar eerder had Van Est de Belg Roger Decock aan de overwinning geholpen, omdat die zich als eni ge om hem had bekommerd toen Van Est in 1951 op de Aubisque in een ravijn was getuimeld. De cock had daarmee zijn eigen kansen in de Tour opgeofferd. Dat was een ereschuld die Van Est wilde terugbetalen. 'Maar Keteleer was Decock niet'. Hoewel Van Est geen sprint van enige betekenis bezat, won hij zonder moeite. Hij maalde eenvou dig zo hard door dat Keteleer op 200 meter van de streep zich al gewonnen gaf. 's Avonds werd Van Est gehuldigd in een café in zijn woonplaats St. Willibrord. Hij werd op het biljart gezet en luid toegejuicht. 'Ik leek wel een standbeeld', aldus Van Est in 'Het Wonder van Vlaanderen'. Van Est met in zijn wiel de Belg Keteleer. Archieffoto Dit is dc achtenvijftigste aflevering van een serie over de geschiedenis van de sport SPORT IN BEELD Training Nederlands elftal op Nieuw Zuid. Katwijk. Maart 2003. Foto: ANP/Koen Suyk Op de voorpagina van de Volkskrant staat vrij dag een bus. Een autobus. Het had goed een spelersbus kunnen zijn - zó'n bus. 'n Spelersbus uit de jaren '60, moet ik er dan wel bij zeggen. Geen rijdend reclamebord, maar een beschaafde touringcar. Een bus die op doordeweekse dag de bejaarden naar hun jaarlijkse uitstapje reed en die tegen het eind van de week werd schoonge maakt voor het tweewekelijkse ritueel op zondag. De foto van de bus op de voorpa gina van de krant beslaat vijf kolommen. Vijf kolommen, van de acht. Me dunkt, verwonder lijk is het niet dat mijn oog op de foto valt en niet op de andere be richten, ernaast en eronder. De bus is blauw van kleur. Vier tinten blauw. De gordijntjes die hier en daar - waarschijnlijk te gen de felle zon - voorde raam pjes hangen zijn bordeauxrood. Als voetbalclubs zich tegenwoor dig laten rijden zie je zo'n bus niet meer over het hoofd In monsterlijk grote letters de naam van club en sponsor erop en dan die kleuren, die je direct naar je zonnebril doen grijpen. Ik klop mezelf niet vaak op de borst, maar nu moet het maar eens. Ik was een kei in het herkennen van spelersbussen, toen dat nog een kunst was. Wij woonden op een strate gisch punt in het dorp, met uitzicht op het via duct en dus op al het inkomende verkeer - dat hielp. Wat ook hielp was dat Velsen nog niet aan gesloten was op de snelweg A9. Alle spelersbussen op weg naar Sportpark Schoonenberg (voor een wedstrijd tegen Telstar), op die van AZ '67 en GV- AV na, die om logistieke redenen een andere route kozen, passeerden ons huis. De bus op de voorpagina van de krant rijdt niet, maar staat stiL In het zand. Het zand is het zand van de Iraakse woestijn. Een bagageluik is ge opend en op de zandvlakte vóór de bus liggen tassen uitgestald, die (als de bus inderdaad een spelersbus was geweest) de voetbaltassen van de spelers hadden kunnen zijn. De wedstrijd begon om half drie. Tussen half één en één nam ik mijn positie in. 's Winters en bij slecht weer op mijn jongenskamer, voor het raam. Als het weer het toeliet, buiten, leunend op het tuinmuurtje. Zo zag ik de spelersbus van NAC aankomen en zochten én vonden mijn ogen Atie Graaumans. (Dit zegt veel over mijn gave spelers bussen te herkennen. Zo zeker was ik van m'n zaak dat ik om het voor mezelf nog leuk te hou den al terstond overging tot het spotten van Graaumans en dat was geen sinecure. Graau mans was 1 meter 65. Veel meer dan zijn kruin stak niet boven het raampje uit.) Het foto-onderschrift op de voor pagina begint zo: „Het laadruim van de Iraakse autobus is leeg. Amerikaanse mariniers hebben de bagage uitgespreid langs de kant van de weg tussen Nassi- riyah en Qal'at Sukkar. De tassen behoren 22 Iraakse soldaten toe. Als ik in het septemberzonnetje buiten de spelersbus van Xer- xesIDHC opwachtte, dan zorgde ik er wel voor als de bus langs reed tegelijk het gebaar te maken van een jongen die zijn hond riep. Wij hadden geen hond, maar dat wist de jonge Wim van Hanegem niet, die loom uit het raampje van de Xerxesbus naar buiten staarde. Die wist niet dat ik een taak vervulde, maar zal gedacht hebben dat daar toevallig een jongen stond, die zijn hond uitliet. Vóór de gefotografeerde bus liggen twee gesneu velde soldaten, bijtend in het zand. Het is een schokkende foto en het valt mij nu op dat de au tobanden van de bus lek zijn. Zestien soldaten zitten volgens het bijschrift nog in de stoelen van de bus, doorzeefd. „Twee soldaten hebben het Amerikaanse spervuur overleefd. In de portemon nee van een van hen zijn behalve een legerpas, trouwfoto's gevonden en een plaatje van het En gelse voetbalelftal"Had hij op Britten 'gehoopf en gedacht Beckham aan te treffen en was hij dan op de Engelse aanvoerder afgestapt en had hij hem om een handtekening.natuurlijk niet. Maar waarom dan wel? Ddt vraag ik mij nu al de hele tijd af, wat deed dat fotootje van het Engelse elftal daar op het slagveld, in een Iraakse portemonnee? Frank Snoeks UIT HET OOG Aart Stigter kwam als inwoner van Ter Aar in de jaren tachtig van de vorige eeuw uit voor de Alphense atletiekvereniging AAV '36. In zijn topjaren was de weg- atleet drie keer de snelste Neder lander in de marathon van Rot terdam. De voormalige docent van de politie Hollands Midden heeft sinds vijfjaar samen met zijn vrouw Ellen Abbingh een sportcentrum in Amerongen. Het lopen heeft hij nog niet af gezworen. Stigter - 46 jaar en woonachtig in Doorn - hoopt in de komende editie van de mara thon van Rotterdam weer bij de beste vijf landgenoten te eindi gen. „Ik loop bij tijd en wijle nog heel veel en ook redelijk suc cesvol. Vanwege mijn leeftijd word ik standaard bij de vetera nen ingeschreven, maar afgelo pen zondag won ik bij de senio ren nog een 30 kilometer-race in Spaamwoude. Die wedstrijd geldt als voorbereiding op Rot terdam. Een tijd van 2 uur en 20 minuten is daar reëel. Dat ik drie, vier jaar geleden nog der de werd tijdens het NK zegt iets over het niveau van de mara- thontop. Kamiel Maase en Luc Krotwaar zijn toppers die ook internationaal mee kunnen doen, daarna krijg je een gigan tisch groot gat Je zag het ook bij de Twintig van Alphen. In de periode dat ik lid was van AAV '36 was ik ontevreden met een tijd van 61 minuten. Tegen woordig ben je daarmee de beste Nederlander. Ik moet me er nu ook bij neerleggen dat ik niet meer zo hard ga als tien jaar geleden. Mijn beste presta tie ooit was 51ste op het WK veldloop. Ik was toen de der tiende of veertiende Europe aan. Door kenners wordt die prestatie hoog ingeschat Je moet namelijk niet vergeten dat per land zo'n negen lopers mee mochten doen, dus negen Ke- nianen, negen Marokkanen. Ik hield destijds John Vermeule en Marti ten Kate achter me. Van een 'zwart gat' heb ik als sporter nooit last gehad. Ik heb vijfjaar geleden, na een sabba tical year, met mijn vrouw een sportcentrum overgenomen. Om voor mezelf te beginnen is een van de beste keuzes in mijn leven geweest. Ik werkte daar voor bij de politie, maar na een reorganisatie kon ik mij niet meer vinden in de organisatie structuur en de wijze van wer ken. Je kunt dan twee dingen doen: chagrijnig verder gaan of iets anders zoeken. Heel toeval lig kwam dit fitnesscentrum op ons pad. Het is schitterend ge legen in Amerongen, tegen een bos aan. Beiden besloten we - Ellen was manager communi catie bij de KNAU - om onze fulltime baan eraan te geven. Naast de gebruikelijke onderde len als fitness, spinning, aero bics, hebben we ook een run- ning-tak. We verzorgen trai ningsstages op Lanzarote en geven bedrijfsclinics. Daarnaast werken we samen met een fy siotherapeut, diëtist en een sportarts. Die mix is redelijk succesvol. We hebben nu rond de 1500 leden. Het lopen lijdt daar niet onder. Ik houd daarvoor tijd vrij in mijn agenda. We wonen in Doom, precies tien kilometer van het centrum. Een van ons beiden pakt de auto, terwijl de ander hardlopend naar het werk gaat. Het is prachtig, want de route gaat door het bos." Guus Hiddink in Sport Intern at on^ „In Zuid-Korea ben ik op een voetstuk plaatst. Ik heb ivel eens onderhuids de neiging on\ er een staaf dynamiet onder te leggen om dat voetstuk effe opn blazen. Wielrenner Oscar Freire in Sportweek: „In de loop der jaren heb ik mensen leren kennen, ik weet inmiddels hoe ze in elkaar zit ten. Je kan niemand vertrou wen, ook niet in het wielrennen De enige mensen die ik ver trouw, zijn mijn vrienden. Ajacied en Tsjechisch intern* tional Tomas Galasck in Stu dio: „Kinderen mogen hier alles aanraken, alle gesprekken on derbreken, soms gaan ze ge woon op hun speelgoed zitten. Dat is in Tsjechië allemaal on denkbaar, daar worden kinde ren strenger opgevoed en hebba kinderen veel meer discipline.' Bondscoach Dick Advocaat in Trouw: Slapeloze nachten? Ik slaapai tijd moeilijk Ik weet niet uw dat door komt. Gisteren nogiit ik weer alle UEFA-Cupwedstrij- den te bekijken. Nog even naai dat kanaal. En dat neem ik dan mee naar bed. Idem: „Ik heb de neiging alles te veel zelf te willen doen. Daar moelj wat makkelijker in zijn. Ande ren kunnen het natuurlijk ook Pierre van Hooijdonk in Voet bal International: „Ik word liever geselecteerd voo een land dat kans maakt op de Europese titel, dan dat ik 150 interlands speel voor de Faeröe Dan zit ik liever tachtig keer bi: Oranje op de bank Bokser Nordin Ben Sal ah treurt in Sportweek om zijn nederlaag tegen de Argentijn Mora: „Ik heb nergens last van, alleer. van m'n ego. Mijn innerlijke ik heeft pijn. De Zuid-Afrikaanse hordelo per Shaun Bownes, die medio jaren negentig werd geschoni wegens het gebruik van do ping, in de Volkskrant: „Ik voelde me ontzettend schul dig. Ik had het gebruik natuur lijk aan niemand verteld, mm het was alsof de hele wereld hii wist, of het op je voorhoofd ge- schreven stond. RKC'er Jochem Janssen in Voetbal International: „Bij de bakker of de slager kom je tegenwoordig niet meer voor een praatje, daar is blijkbaar geen behoefte meer aan. Mensa zitten liever op het internet. International Frank de Boerii het Algemeen Dagblad: „Kritiek is naar. Maar ik vergx snel. Als ik iets lees, ben ik woest. Maar na 30 seconden is dat gevoel weg." McLaren-coureur David Co ui thard in Sport International: „Rond Formule 1 leven veel ge-1 meenplaatsen. Zoals dat je tra ger wordt als je een kind krijg. Kom nou. Heb jij Michael Schu macher zien remmen toen hij vader werd? Ik niet. Idem: „Ik heb wel eens vriendinnetje dat er leuk uitziet aan mijn arm. Maar dat is niet omdat ik op wil vallen. Wel omdat ik m het leven wil genieten. Pavel Nedved, middenvelder van Juventus en Tsjechië, in De Telegraaf: Ook als ik thuis ben denk ik és hele dag aan voetbal. Mijn vrouw begrijpt dat. Na mijn carrière begint misschien een nieuw leven." Newcastle United-speler Kie- ron Dyer in Shoot Monthly over zijn coach Bobby Robsoa die hem aanvankelijk met 'Ke vin' aansprak: „Hij spreekt me meestal aan ah 'zoon'. Hij wordt steeds beter in het onthouden van onze na- Oud-topkeeper Piet Schrijven in Nieuwe Revu: „Ze maken nu in de jeugd al voetballers van de keepertjes. Het gevolg is dat keepers geen sprongkracht en geen souplesst meer hebben. Ze komen niet meer van de grond en het lijkt wel of ze een plank in hun rug hebben. De Tsjech Jozef Chovanec, oud-PSVer èn nu trainer van FK Marila Pribram in NRC Handelsblad: „Nederlanders zijn aardig maar ze denken dat de hele wereld over Nederland praat. Ze denken ook dat ze de beste voetballers zijn van de wereld. 11

Leidsch Dagblad | 2003 | | pagina 28